Bhutto en Gandhi willen banden aanhalen Toch aanwijzingen voor bomaanslag tontBEWMiA Volgens onderzoekers vliegramp Ceausescu zet botte bijl in oudste deel Bukarest Britse Tories ontlopen fiscus via geheime bv's WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/AP) Er zijn opnieuw sterke aanwijzingen dat de vliegramp boven het Schotse Lockerbie is veroorzaakt door een bomexplosie. Britse zowel als Amerikaan se experts die de brokstukken van de jumbo onderzoeken, zeggen schade door een ont ploffing te hebben kunnen vaststellen aan de kunststof bekleding van het voorste vracht- ruim. Deze is gemaakt van kevlar, een materiaal zo hard dat het alleen kan worden bescha digd door een zeer grote hitte, zoals bij een explosie. BUKAREST (Rtr) - Zonder acht te slaan op protesten uit het buiten land heeft de Roemeense president en partijleider, Nicolae Ceausescu, een groot deel van het oude Buka- rest met de grond gelijk laten ma ken om ruimte te scheppen voor een monumentaal nieuw stadscen trum. Het bouwprojekt, dat in schaal alleen wordt geëvenaard door de renovatie van het centrum van Pa rijs onder Napoleon III, heeft de stad een compleet nieuw gezicht gegeven. Duizenden huizen in al lerlei stijlen - Wallachijs, Transsyl- vaans, Turks en Frans - zijn ver woest om plaats te maken voor een stadscentrum dat past bij de mo derne communistische maatschap pij waarop Ceausescu graag prat gaat. Fragmenten van met metaalsplin ters doorboorde bagage zijn gister avond opgestuurd naar een specia le onderzoeksafdeling van het Brit se ministerie van defensie in Kent. Mocht daar wetenschappelijk wor den bevestigd dat het inderdaad om een bom gaat, dan zal zo goed als zeker ook de Amerikaanse FBI zijn bij de afwikkeling van de ramp. Reddingswerkers hebben giste ren opnieuw een stoffelijk over schot gevonden in de wijk Sher wood, die vrijwel volledig werd vernietigd. Niet duidelijk is of het gaat om een van de 259 passagiers of iemand van de 11 vermiste ii tah-Revolutionaire Raad „zijn con doleances aanbiedt aan de families van de mensen die in deze ramp omkwamen". Het lijkt erop dat de groep met die verklaring de berich ten wil ontzenuwen dat de groep van Abu Nidal een bomaanslag heeft gepleegd op het toestel. Pronkstuk van het nieuwe cen trum wordt een kolossaal 17 ver diepingen tellend 'Huis van de Re- dé^grond^wordt^^tampt Communistische partij en regering. Verder wordt een drie ki- Ook komt er een congreszaal met 12.000 plaatsen en een koepel waar bij die van de St.Pieter in Rome in het niet valt, een nationale biblio theek, een museum, een opera, een cultureel centrum, een tentoonstel lingsruimte en enkele theaters. Buitenlandse critici menen dat het gaat om een monument dat Ceausescu zichzelf cadeau wil doen ter gelegenheid van het 25-ja- rig jubileum van zijn bewind in 1990. Vandaar ook het ijltempo waarin de communistische droom- stad van het "genie van de Karpa ten", zoals Ceausescu in de Roe pers wordt bezongen, uit noofdarchitect, Constantin Juguri- ca, ontkent dat er waardevolle ge bouwen zijn vernield en wijst erop dat verscheidene kerken zijn ver plaatst. De kerken die wel onder de slo pershamer zijn gekomen, waren volgens hem van geringe histori sche en culturele waarde of waren ernstig beschadigd bij de aardbe ving van 1977. "Vanwege zijn geo grafische ligging, is Bukarest in de loop van de geschiedenis talloze malen bezet en verwoest door an dere volken", aldus Jugurica. "We gens die onzekerheid bouwden de i niet erg stevige huizen". Volgens westerse kritici hebben lometer lange 'Boulevard van de veel historische bouwwerken, Overwinning van het Socialisme' waaronder een sefardische synago- aangelegd, waarlangs de belang rijkste ministeries worden geves tigd. i van de grootste kloosters i de Balkan, moeten wijken voor centrum. Maar de De sloop van het oude centrum heeft tienduizenden mensen van hun woning beroofd en hen ge dwongen te verhuizen naar grauwe moderne flatgebouwen in een van de drie nieuwe satellietsteden van Bukarest. Volgens westerse diplo maten kregen sommige bewoners maar 24 uur de tijd om hun spullen te pakken en hun huis leeg te ha len, voor de bulldozers hun werk begonnen. Maar volgens Jugurica waren veel mensen blij met het af breken van oude huizen zonder stromend water en andere voorzie ningen. Anderen wilden verhuizen omdat zij bang waren voor een aardbeving, zo zei hij. Eén van de weinige Roemenen die hun stem tegen het project heb ben durven te verheffen, is de voor malige minister van buitenlandse zaken en voorzitter van de schrij versbond, George Macovescu. In een almanak van de schrijvers bond hekelde Macovescu de sloop van één van de oudste cafés van Bukarest in 1985. "De Gele Her berg had zijn eigen geschiedenis en legende en verdiende het niet ten onder te gaan onder de bulldozers van de moderne tijd", zo schreef hij. Toen Michail Gorbatsjov vorig jaar door zijn gastheer Ceausescu in Bukarest werd rondgeleid, sprak hij de hoop uit dat de histori sche architectuur bewaard zou blij ven. "Zelf hebben wij dat op som mige plaatsen in Moskou niet ge daan en daar hebben wij nu spijt van", aldus de Sovjetleider. worden ingeschakeld om de dader ners. In het geïmproviseerde i (s) op te sporen. Nu al worden gege vens uitgewisseld tussen de anti- terrorisme brigade van Scotland Yard, die het onderzoek leidt, en de politie in Frankfurt, waar vlucht 103 vertrok. Functionarissen van de FBI zijn al sinds de ramp, vorige week woensdag, aanwezig om aan de hand van meegebrachte kaarten met vingerafdrukken te assisteren bij de identificatie van de minstens 269 slachtoffers. De stoffelijke overschotten van vijf passagiers, onder wie een drie jarig meisje en haar twee jaar oude broertje, zijn vanmorgen met een vrachtwagen op het Londense vliegveld Heathrow aangekomen. De trekker met oplegger werd gis teravond uitgeleide gedaan door de bevolking van het verwoeste stadje Lockerbie en allen die betrokken Lijst vermisten na aardbeving telt70.000 namen MOSKOU (Rtr) - De Armeense autoriteiten hebben de namen van 70.000 mensen verzameld die sedert de aardbeving drie weken geleden als vermist gelden. Dat heeft het officiële Sovjetpersbu reau Tass gisteren gemeld. De namen van de vermisten zijn op gehangen in het coördinatiecen trum voor de reddingsacties in de Armeense hoofdstad Jerevan. Het officiële dodencijfer van de aardbevingsramp staat nog al tijd op 55.000. De autoriteiten willen nog geen definitief doden cijfer bekendmaken omdat er nog dagelijks lijken van slachtof fers geborgen worden. Meer dan 10.000 gewonden worden nog verzorgd in ziekenhuizen. Een hoge Sovjetfunctionaris verklaarde dat er nog altijd 400 lijken begraven liggen onder het puin in Leninakan, de op een na grootste plaats in Armenië die zwaar verwoest is door de aard beving. Bloedbad In Mexico is een parlementscom missie in het leven geroepen die een onderzoek zal instellen naar de gewelddadige afloqp van de op stand in de gevangenis in Tepic. Tijdens ee twee dagen durende muiterij kwamen 25 mensen om het leven, sommigen nadat zij door de politie gevangen waren geno men en ondervraagd. Arrestaties De Iraanse veiligheidstroepen hebben de afgelopen dagen bijna 1.000 mensen gearresteerd in het kader van de strijd tegen drugs. Volgende maand wordt in Iran een nieuwe wet van kracht die revolu tionaire gardisten meer bevoegd heden geeft in de strijd tegen drugs. Wanneer die wet half janua ri ingaat, komt op het bezit van 30 gram heroïne of vijf kilo opium de doodstraf te staan. Weigering De Chileense oppositie heeft een dialoog met de junta van president- dictator Pinochet afgewezen om dat geëist was dat één van de oppo sitieleiders buiten dit overleg zou worden gehouden. De eis van de junta dat Luis Maira, de leider van het Brede Front van Socialistisch Links, buiten het overleg wordt ge houden werd door de coalitie be stempeld als „een voorwendsel om de voor 3 januari voorgenomen dia loog te laten mislukken". Afwijzing Het parlement van de Sovjet-re publiek Oezbekistan heeft eerder dit jaar de begrotingsvoorstellen van de regering afgewezen. Vol gens het persbureau Tass is dit nog niet eerder gebeurd. De eerste keer dat er in de Sovjetunie iets gebeur de dat leek op verzet van een volks vertegenwoordiging tegen het re geringsbeleid was in oktober van dit jaar, toen 31 van de 1.500 afge vaardigden in de nationale Oppers te Sovjet tegen twee decreten stemden waarmee de mogelijkheid tot demonstraties werd beoerkt tuarium in het stadhuis van Loc kerbie staan nog 70 kisten met nog niet geïdentificeerde menselijke resten. In totaal zijn 241 lijken ge borgen. Fatah-Revolutionaire Raad, de extremistische Palestijnse groep onder leiding van de terrorist Abu Nidal, heeft gisteren in een verkla ring bekend gemaakt „pijnlijk be droefd" te zijn door het ongeluk vo rige week met de Amerikaanse Pa- nam jumbo in Schotland. Woord voerder Atef Abu Bakr zei dat Fa- Alleen bezoek Mubarak aan Israël bij dialoog met PLO CAIRO (UPI/Rtr/AP) - President Mubarak van Egypte wil een be zoek aan Israël pas overwegen, als Israël instemt met besprekingen met de Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO. Dit heeft de Egypti- sche onderminister van buiten landse zaken, Boutros Ghali, giste ren verklaard. Zijns inziens moet het aangaan van een dialoog tussen Israël en de PLO mogelijk zijn nu PLO-leider Arafat Israëls bestaansrecht heeft erkend en VN-resoluties heeft aan vaard waarin een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten via onderhandelingen wordt bepleit. Afgelopen weekeinde zei Mu barak in een interview met een Ku- wayts dagblad bereid te zijn tot een bezoek aan Israël. Hij stelde als voorwaarde dat het bezoek wel iets moest opleveren. Boutros Ghali stelde gisteren met zijn verklaring nadere voorwaarden. Israëlische functionarissen be groetten Mubaraks bereidheid tot een bezoek. Maar de voorwaarden die Boutros Ghali er gisteren aan toevoegden zullen ongetwijfeld op een Israëlische afwijzing stuiten. De Israëlische regering weigert te praten met de PLO en betreurt het dat de Verenigde Staten onlangs wel besloten een dialoog aan te gaan met de organisatie. PLO-leider Arafat heeft gisteren spottend gereageerd op het voor stel van de Israëlische regering om de Palestijnen in de bezette gebie den beperkte autonomie te geven. Tijdens een persconferentie in Baghdad noemde hij het voorstel „een ongevraagd handelsprodukt in een stagnerende markt." Arafat zei dat premier Shamir van Israël „zou moeten begrijpen dat hij ons het C.amp David ak koord niet in de maag kan splitsen nadat iedereen het heeft verwor pen". In Camp David in de VS be sloten Israël en Egypte de Palestijnen in de Gazastrook Labour ruilct belastingschandaal ventie in hun land, negen jaar geleden. PESHAWAR (AFP/DPA/UPI) - Meer dan 100.000 Afghaanse vluch telingen in Pakistan hebben giste ren gedemonstreerd tegen het voorstel van de Sovjetunie om een brede coalitie-regering met inbe grip van de huidige communisti sche machthebbers in Afghanistan te Ballingen tegen brede coalitie in Afghanistan De demonstratie ter gelegenheid van de negende verjaardag van de Sovjetrussische inval in Afghanis tan was georganiseerd door het sa menwerkingsverband van zeven mujaheddin-groeperingen in Pes hawar. Verscheidene leiders van funda mentalistische groeperingen, on der wie Hekmatyar, verwierpen het gesprek dat de voormalige Af ghaanse koning Zaher Shah afgelo pen zaterdag in Rome had met Vor- ontsov, een van de Russische on- derministers van buitenlandse za- 1979 dat ken. Zij beschuldigden Moskou er- trook en van „een gevaarlijk spel te spelen op de Westelijke Jordaanoever be- door het Afghaanse verzet te verde- met de mujaheddin-groepen moet voortzetten vooruitlopend op een regeling van de kwestie Afghanis tan. Naar verwachting zullen Vor- ontsov en de leider van het Af ghaanse verzet, Rabbani, elkaar de ze week weer in de Iraanse hoofd stad Teheran ontmoeten. x Afghaanse verzetsstrijders heb- In een interview dat de Saudi- ben gisteren raketaanvallen uitge- sche krant „Okaz gisteren in Ar- voerci op twee steden in Afghanis- Sad tan. Bij de acties zijn ten minste leider van het „Nationale Front t voor de Bevrijding van Afghanis- mpn tan", sjeik Mojadadi, dat de het leven geko- 13 anderen gewond ge raakt. Dit heeft het officiële Sovjet- werkende Afghaanse verzetsgroe- persb'ureau TASS meegedeeld. De pen ingestemd hebben met de vor- mujaheddin vuurden 46 raketten af ming van een brede coalitierege- wnnnw;;kpn van hoofdstad ming ringi king i Kabul „zonder de medewer- i de communisten". perkte autonomie moesten krijgen, len". Sjeik Mojadadi zei dat het Af ghaanse verzet geen bezwaar heeft tegen gesprekken tussen de Sov jetunie en de voormalige koning Zaher Shah. Mojadadi onder streepte nog eens dat de Sovjetu nie tegelijkertijd haar gesprekken op woonwijken van de hoofdstad Kabul en van Kunduz, een stad in het noorden van het land. De beschietingen van Kabul en Kunduz zijn de meest gewaagde acties van het verzet sinds het Sov- jetleger eind oktober zware artille rie en Scud-b raketten inzette om de Afghaanse steden te verdedigen tegen de bijna dagelijkse raketaan vallen. LONDEN (GPD) - In Groot-Brit- tannie is een reeks besloten ven- nootschappen ontmaskerd, waar mee de Conservatieve regerings partij belastingvrij tientallen mil joenen aan geheime schenkingen binnenhaalde. Labour suggereert dat de Conservatieven op deze wij ze miljoenen guldens aan de belas ting hebben onttrokken. De oppo sitie heeft de fiscus gevraagd na te gaan of de belastingvrije schenkin gen wettelijk wel in de haak zijn. Het bestaan van de bv's is ont huld in het dagblad The Indepen dent. De vennootschappen zijn ge sticht in 1949, maar waren zo ge heim dat zelfs de Conservatieve partijvoorzitter Peter Brooke er geen weet van had. Penningmees ter Lord MacAlpine heeft het be staan van de bv's toegegeven. Hij is directeur van enkele ontmaskerde vennootschapjes. Maar hij ontkent dat er sprake is van belastingont duiking. Labour probeert politieke munt te slaan uit de ontdekking van de geheime operaties van de Conser vatieven. 'Schaduwminister' van financiën, Gordon Brown, sluit niet uit dat de Conservatieven vo rig jaar voor 15 procent aan belas ting hebben ontdoken over 47 mil joen gulden aan schenkingen. Dat zou een bedrag van ruim zeven mil joen gulden behelzen. Er is geen twijfel dat de bv's ge durende de afgelopen negen en dertig jaren volkomen legaal ope reerden. Hun enige taak, de fond senwerving voor de Conservatieve Partij is kennelijk ook legaal. Niet duidelijk is, of de Conservatieve Partij dank zij het gebruik van de bv's ten onrechte belastingvoorde len geniet en heeft genoten. Inmiddels heeft William Good- hart, voorzitter van de Sociaal en Liberaal Democratische Advoca ten Vereniging de Conservatieve belastingvoordelen al bevestigd. Goodhart analyseerde recente jaar boeken van de bv's. Hij is onderne- mings- en belastingwetdeskundige en zegt: "Het gebruik van deze bv's is legaal. Maar het is een vorm van belasting- ontwijking, omdat het de Conservatieve Partij het voor deel geeft van belastingterugvor dering, wat niet bestaat voor schenkingen direkt aan de partij". De zes besloten vennootschap pen werden veertig jaar geleden opgericht door juridische advi seurs van de toenmalige premier Winston Churchill. Zij wezen hem op een maas in de wet, die het mo gelijk maakte schenkingen aan de partij belastingvrij binnen te halen. Churchill gaf ogenblikkelijk goed keuring en droeg hen op geen tijd te verspillen. Tot 1976 was het de politieke par tijen wettelijk verboden legaten te aanvaarden, of schenkingen van stichtingen. Een wetswijziging maakte dat verbod ongedaan. Daardoor konden ook de Labour en de Liberale partij hun kassen spekken uit deze bronnen, zij het na 15 procent belastingafdracht. Maar geen van hen kwam op het idee bv's te stichten voor het om zeilen van de belasting. Willekeurige stichtingen moeten het basis-belastingtarief plus vijf tien procent betalen over schen kingen. Maar besloten vennoot schappen die het basis-belastingta rief betalen, kunnen die vijftien procent extra terugvorderen. "Onze belastingadviseurs heb ben het volste vertrouwen dat deze extra belasting terugvorderbaar is door elke belastingbetaler, van in dividu en onderneming tot vereni ging of politieke partij, afhankelijk van hun belastingomstandighe den", aldus een woordvoerder van het Conservatieve partijbestuur. Nieuwe minister Japan moet onrust wegnemen TOKIO (AP) - De Japanse premier Takeshita heeft gisteren de voorzit ter van de parlementaire commis sie ethiek, de 76-jarige Hasegawa, tot minister van justitie benoemd. De kabinetswijziging houdt kenne lijk verband met een veelomvat tend politiek en financieel schan daal, dat leidde tot het aftreden van minister van financiën, Miyazawa. Takeshita benoemde 20 minis ters, onder wie 15 nieuwkomers. Alleen de benoeming van Hase gawa wordt als opzienbarend be stempeld en verklaard uit een schandaal rond ongeregistreerde aandelen waarbij tal van hoogge plaatste politici financiële voorde len hebben binnengehaald. ISLAMABAD - De Pakistaanse premier, Benazir Bhutto, ontvangt deze week in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad haar Indi sche collega Rajiv Gandhi om be sprekingen te voeren over de be trekkingen tussen India en Pakis tan. Het is het eerste officiële be zoek van een Indische regeringslei der aan Islamabad in bijna dertig jaar. Bhutto en Gandhi zeggen alle bei dat zij de relatie tussen de lan den willen verbeteren en de ver wachtingen zijn dan ook hoog ge spannen. door Aad Luymes/ANP Sinds hun onafhankelijkheid in 1947 staan India en Pakistan op ge spannen voet met elkaar en voer den zij drie oorlogen. Vorig jaar nog vonden er op de besneeuwde bergtoppen in het grensgebied in Kashmir schermutselingen plaats tussen Pakistaanse en Indische mi litairen en een vierde oorlog dreig de. De bijeenkomst van Bhutto en Gandhi maakt de kans op dooi in de betrekkingen tussen de landen reëel, zo menen waarnemers. Als decor voor deze ontmoeting op 29 en 30 december fungeert de jaarlijkse vergadering van de Zui- daziatische Vereniging voor Regio nale Samenwerking (SAARC). Be halve India en Pakistan zijn ook Rajiv Gandhi, (Foto A Nepal, Bangladesh, Sn Lanka, Bhutan en de Maldiven lid van de ze organisatie. Er zijn meer dan genoeg proble men te bespreken: Pakistan maakt aanspraak op de Indische deelstaat Kashmir en New Delhi beschuldigt Islamabad ervan een eigen kern bom te ontwikkelen. India bracht zelf in 1974 een atoombom tot ont ploffing. New Delhi en Islamabad verwijten elkaar ook de etnische onrust in eikaars landen aan te wakkeren. Als gevolg van deze spanningen geven beide ontwikkelingslanden gigantische bedragen uit aan bewa pening, terwijl een groot deel van de bevolking ver beneden de ar moedegrens leeft. Vooral de afgelo pen elf jaar, toen president Zia ul- Haq de scepter in Islamabad zwaai de, was de relatie tussen beide lan den ver beneden het vriespunt. Wantrouwen Pakistan geeft ongeveer 40 procent van zijn begroting uit aan de verde diging van het land. Om het welzijn van het Pakistaanse volk te verbe teren, zoals Bhutto tijdens de ver kiezingen beloofde, is drastische bezuiniging op het defensiebudget een eerste vereiste. Het is daarom noodzakelijk dat het diep gewortel de wantrouwen tussen beide lan den uit de weg wordt geruimd. De pas gekozen premier lijkt hiertoe een eerste aanzet te geven. Na haar aantreden als eerste-minis- ter zei Bhutto te willen streven naar ontspanning tussen Pakistan en India. Ook New Delhi liet on langs weten de banden met Islama bad te willen aanhalen. Nadat Bhutto tot premier werd benoemd, stuurde Gandhi haar een gelukste legram, waarin hij de hoop uit sprak dat „de irritaties" zouden worden weggenomen. Belangrijk voor de betrekkingen tussen India en Pakistan is onge twijfeld het feit dat Gandhi (44) en Bhutto (35) niet de traumatische ■verdeling van het Britse koloniale rijk in 1947 hebben meegemaakt, waarbij tienduizenden doden vie len. Honderdduizenden moslims verlieten huis en haard in India om in het islamitische Pakistan een nieuw bestaan op te bouwen, ter wijl duizenden hindus uit Pakistan naar India trokken. Deze episode is een zwarte bladzijde in de geschie denis van beide landen en vormt de voedingsbodem voor de huidige spanningen tussen de landen. Dwars door de provincie Punjab werd door de Britten een bestands lijn getrokken, zonder rekening te houden met de daar levende stam men. De grens in het ontoeganke lijke berggebied in het noorden van Kashmir is nooit duidelijk af gepaald. Bovendien betwist Pakis tan de Indische controle over de deelstaat Kashmir, waarvan de be volking overwegend islamitisch is. Moderne wapens De spanningen op het Aziatisch subcontinent werden nog ver scherpt door de bezetting van Af ghanistan door de Sovjetunie in 1979. Die leidde tot een schier on uitputtelijke wapenstroom vanuit de Verenigde Staten naar Pakistan. In New Delhi groeide de vrees dat Islamabad deze moderne wapens tegen India wilde inzetten. Begin vorig jaar stonden Indische en Pakistaanse troepen aan de grens oog in oog en kon een vierde oorlog ternauwernood worden voorko- Benazir Bhutto. India verdenkt Pakistan er even eens van de Sikhs in India te steu nen die naar onafhankelijkheid streven. In april had het Indische leger serieuze plannen Pakistan binnen te vallen om een aantal ver meende Sikh-bases van de kaart te vegen. Langs de Pakistaanse grens in de Indische deelstaat Punjab- werden prikkeldraadversperrin gen opgeworpen om een einde te maken aan de wapensmokkel vanuit Pakistan. In augustus waarschuwde Gand hi Islamabad nog dat er een einde moest komen aan de steun richting separatistische Sikhs. Islamabad verwijt India op zijn beurt opstan dige groeperingen in de Pakistaan se provincie Sind te steunen. Kort na haar ambtsaanvaarding zei Bhutto dat de Sikh-bases in haar land zullen worden opgeruimd. De ontmoeting tussen Bhutto en Gandhi kan een nieuwe periode van ontspanning inluiden tussen beide landen op het subcontinent. De toenadering tussen India en Pakistans bondgenoot China lijkt wat dat betreft veelbelovend. De Indische premier bracht vorige week een officieel bezoek aan Chi na, waarmee India decennia lang in onmin leefde. In 1962 voerden deze landen nog een bloedige grensoor- log. In de daarop volgende jaren kwam het herhaaldelijk tot scher mutselingen. Ook de op stapel staande terugtrekkingwan de Sov jettroepen uit Afghanistan in fe bruari volgend jaar en de toenade ring tussen Moskou en Peking ko men de betrekkingen tussen Isla mabad en New Delhi ten goede. Kortom, de vooruitzichten voor een verbeterde relatie tussen India en Pakistan zijn sinds jaren niet zo gunstig geweest.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5