LEIDSCH DAGBLAD MIJN VASTE REIAÏIE Handelsconflict loopt op Kwant Akkoord over financiering stormvloedkering VS verdubbelen invoerheffing op aantal EG- produkten Recordbedrag aan vuurwerk lucht in van daa9 Politie mag zich niet laten sponsoren LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Woensdag 28 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38817 Prijs fl. 1,20 Waterschappen langs de kust moeten ook meebetalen ROTTERDAM (GPD/ANP) - De financiering van de stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg is rond. De gemeente Rotterdam be taalt 30 miljoen gulden mee aan de bouw van de stormstuw. Ook alle zeewerende waterschappen, van Zeeland tot Groningen, moeten in totaal 240 miljoen meebetalen. De waterkering moet in het jaar 2004 klaar zijn en de aanleg wordt be groot op 1,4 miljard gulden. De bouw begint volgend jaar al. Het kabinet heeft dat gistermid dag in een brief aan de Tweede Ka mer laten weten. Eind vorige week kreeg minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) een voorstel voor de financiering van de storm- kering nog niet door de minister raad. Zij kreeg opdracht om tijdens de kerstdagen de laatste onderhan delingen te plegen. Gistermorgen leidden die tot overeenstemming. Smit-Kroes betaalt uit haar eigen begroting 530 miljoen van het be drag van 1,4 miljard dat de bouw in totaal gaat kosten. Daarnaast stelt zij tien jaar lang telkens 30 miljoen beschikbaar. Dat bedrag komt vrij omdat stormvloedkering er voor zorgt dat de rivierdijken minder opgehoogd hoeven te worden dan eerder was gepland. Nu het kabinet het onderling eens is over de financiering van de stormvloedkeuring in de Nieuwe Waterweg, betekent dit nog niet dat voor de bouw ervan het licht op groen staat. De waterschappen blij ven volharden in hun protest. Zij vinden het principieel onjuist dat ook waterschappen die geen enkel profijt van de stormvloedkering hebben, moeten meebetalen. Elk waterschap hoeft slechts zorg te dragen voor zijn eigen gebied. Wa terschappen buiten zuidwest-Ne derland hoeven dus niet mee te be talen aan een kering in de Water weg, stellen zij. Twee weken gele den heeft de Unie van Waterschap pen al bij minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) geprotesteerd. De gemeente Rotterdam moet dertig miljoen gulden betalen. Rot terdam wil daar echter nog niet op reageren, omdat de financiering van de stormkering volgens de ge meente onderdeel is van afspraken tussen gemeente en rijk over meer projecten. Ook de nieuwe brug in de stad over de Maas hoort daarbij. De gemeente is verontwaardigd dat het kabinet nu net doet alsof de financiering van de stormkering op zichzelf staat. steeds een keuze maken uit de twee overgebleven ontwerpen voor de kering. Die zijn gemaakt door twee grote aannemingscom binaties: Bouwcombinatie Maes- lant Kering (BMK, waarin samen werken Hollandse Beton Groep, Volker Stevin, IGB en Hollandia Kloos), en Combinatie Nieuwe Wa terweg Stormvloedkering (Niwas, waarin deelnemen Ballast-Nedam, Grootint, Van Oord, Boskalis en Van Rietschoten Houwens). Vier andere ontwerpen vielen eerder af. De stormvloedkering moet onge veer halverwege Maassluis en Hoek van Holland in de Nieuwe Waterweg komen. Volgens bereke ningen zal de kering gemiddeld een keer in de vijf jaar dicht moe ten. Zij zorgt er dan voor dat in Rot terdam het waterpeil van de Maas 1.70 tot 1.85 meter lager blijft dan zonder kering. Driekwart van zeehonden op Wadden dood PIETERBUREN (ANP) - De zeehond is in het Nederlandse deel van de Waddenzee inmid dels voor driekwart uitgestor ven. Van de oorspronkelijke be volking van 1000 stuks zijn er na het toeslaan van het zeehonden ziekte-virus nog tussen de 250 en 300, zegt Lenie 't Hart van het Zeehonden Opvangcentrum in Pieterburen. Bij de zeehondencrèche zijn de afgelopen twee weken nog tien zieke dieren binnengebracht. Toch hoopt 't Hart dat het ko mend voorjaar het ergste leed is geleden. Het virus moet inmid dels zijn uitgewoed en de dieren die het hebben overleefd zijn er nu immuun voor. De hoop is ook gevestigd op de nieuwe genera tie van 30 zeehonden die volgend jaar wordt geboren. De lichting van dit jaar, zo'n 200 jongen, heeft de ziekte niet overleefd. Het zal zeker tien tot veertien jaar duren voordat de zeehon denpopulatie haar oude peil heeft bereikt, als er tenminste tussentijds niet opnieuw gekke dingen gebeuren. In het zeehondencentrum in Pie terburen zitten nu nog 16 zieke dieren, waarvan twee er ernstig aan toe zijn. Tot nog toe zijn 23 in Pieterburen genezen zeehonden weer teruggezet in zee. Van deze gemerkte dieren is er nog geen dood teruggevonden. In de Deense en Westduitse kustwate ren eist de ziekte nauwelijks nog slachtoffers, 't Hart schat het aantal zeehonden in de Deense, Westduitse en Nederlandse Wad denzee op circa 2000. Het waren er voor de ziekte uitbrak 10.000. Waarom zullen we duurdoen. ROTTERDAM (GPD) Komende zaterdagnacht gaat er voor een re cordbedrag aan vuurwerk de lucht in. De Federatie Vuurwerkhandel Nederland verwacht dat de deze week voor 33 tot 35 miljoen gulden aan vuurwerk over de toonbank gaat, vorig jaar was dat nog 30 mil joen. Eén van de redenen van de stij gende verkopen is het zachte weer. De kopers en verkopers van vuur werk hopen dan ook gezamenlijk dat het weer tot en met de jaarwis seling net zo blijft als de afgelopen Wolkenvelden Wolkenvelden en overwegend droog. In de nacht en vroege ochtend enkele mistbanken. Minimumtemperatuur ongeveer 5 graden. Middagtcmpera- tuur omstreeks 9 graden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Veel bewolking en droog. Middagtemperatuur dalend van rond 6 graden tot ongeveer 4 gra den na het weekeinde. Donderdag 29 december zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.36 uur; maan op: 23.42 uur, maan onder: 11.42 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.12 en 19.36 uur; laag water: 02.52 en 14.59 uur. dagen. "De goden zijn met ons", al dus federatievoorzitter Broekhof. Tot nu toe heeft de groothandel al veel meer vuurpijlen, duizend klappers, Bengaalse kleurenpotten en gillende keukenmeiden ver kocht aan winkeliers dan in voor gaande jaren rond deze tijd. De ver koop van vuurwerk is de afgelopen jaren voortdurend gestegen. Gaf Nederland in 1982 nog ongeveer 20 miljoen gulden aan vuurwerk uit, in 1986 werd de dertig miljoen ge passeerd en voor dit jaar wordt zoals gezegd - de grootste ver koop ooit verwacht. Twee broers van 12 en 14 jaar oud zijn vanmorgen in Rijssen ernstig gewond geraakt door het experi menteren met vuurwerk in de schuur van bun huis. Er ontstond zo'n grote explosie dat een jon gen een hand kwijtraakte en de ander zeer ernstig oogletsel op liep. voor de jaarwisseling, dan kan de verkoop alsnog zwaar tegenval len". Volgens haar besluiten veel mensen als het de laatste dagen van december slecht weer is, maar geen vuurwerk te kopen. WASHINGTON (Rtr/A- P/ANP) - De Verenigde Staten verdubbelen vanaf 1 januari de invoerheffing op een aantal levensmiddelen en dierenvoeding uit de Eu ropese Gemeenschap. De maatregel is een vergelding voor het door de EG afge kondigde verbod op de in voer van hormonen bevat tend Amerikaans vlees. De Amerikaanse beslissing treft 100 mihoen dollar aan Europese goederen per jaar, eenzelfde be drag als de VS door het Europese verbod denken te verliezen. De heffing betreft de invoer van inge blikte tomaten, tomatenpuree, ge mengde dranken met minder dan zeven procent alcohol (bier), oplos- koffie, rundvlees zonder bot, vruchtesappen, bepaalde varkens- vleesprodukten en dierenvoeding. De maatregelen zullen gelden zo lang de EG haar verbod op de in voer van Amerikaans hormonen bevattend vlees handhaaft. De han del tussen de EG en de VS beloopt per jaar een bedrag van 300 miljard gulden. De Amerikaanse im portheffing heeft voor de Neder landse landbouw en industrie nau welijks gevolgen. Het vleesgeschil duurt nu al meer dan een jaarJ De EG presen teert haar verbod op de invoer van het Amerikaanse vlees als een ant woord op druk van consumenten organisaties, die zich zorgen maak ten over de mogelijke gevaren voor de gezondheid. Washington voert aan dat er geen wetenschappelijk harde bewijzen voorhanden zijn, die aantonen dat de door de EG verboden groeihor monen schadelijk zijn voor de ge zondheid van de mens. De helft van de Amerikaanse rundveesta pel is hormoonvrij. Het is echter te duur en het vraagt te veel bureau cratische maatregelen om het voor export bestemde vlees hormoon- vrij te houden, aldus Amerikaanse functionarissen. Grote vleesleve ranciers aan de EG zoals Australië en Nieuwzeeland hebben ver klaard het EG-verbod op hormo nen bevattend vlees wel te respec teren. De EG heeft al aangekondigd dat zij weer met tegenmaatregelen zal reageren op Amerikaanse handels belemmeringen. Daartoe ligt in Brussel al een 'boodschappenlijst je' klaar. De Amerikanen hebben hierop verklaard dat ook zij weer verdere stappen zullen nemen. Zo overwegen zij een verbod op alle invoer van vlees uit de EG, gelijk staand aan een bedrag van onge veer 450 mihoen dollar. In dat geval kan het handelsgeschil uitgroeien tot een handelsoorlog. VOORJAARS COLLECTIE '89 "Als het goed weer blijft, gaan we een vuurwerkjaar tegemoet dat alle voorgaande overtreft," zegt Broek hof. "Maar ook al zou het alsnog gaan regenen, dan verwacht ik niet dat de verkoop nog zal inzakken". Een woordvoerster van vuur werkfirma Beko in Tilburg ziet het wat somberder in. "Gaat het rege nen dat het giet, deze laatste dagen Lege banken in Eerste Kamer Een boze voorzitter van de Eerste Kamer, prof. Steenkamp. (foto ANP) De oppositiepartijen PvdA, D66, PPR. PSP, CPN zijn gis teren uit protest tegen de haast, waarmee staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) het sociaal-fiscaal nummer wil invoeren, niet in de Eerste Kamer verschenen om het wetsvoorstel te bespreken. De Graaf wil het sofi-num- mer 1 januari al invoeren. Door de boycot van de link se oppositie moesten negen CDA-Ieden van hun vakantie terugkeren om het vereiste quorum (de helft plus één) te halen, opdat het debat toch nog kon doorgaan. De voorzitter van de Eerste Kamer, prof. P.J. Steenkamp, was heel boos over de boycot en las voor aanvang van het debat een verklaring voor. "Voor de eerste keer in de ge schiedenis van de Eerste Ka mer blijft een grote groep le den doelbewust weg. Vijf par tijen laten het in zijn geheel afweten en staan dus buiten spel. Een slechte dag", aldus Steenkamp. De Kamer ging overigens akkoord met het wetsvoorstel. 20 PAGINA'S Onafhankelijkheid mag niet in gevaar komen DEN HAAG (GPD) - De kans is groot dat Nederlandse politiekorp sen binnenkort geen sponsors uit het bedrijfsleven meer mogen wer ven om hun onafhankelijkheid niet in gevaar te brengen. Binnenkort komen de politieministers Kort hals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) waarschijn lijk met richtlijnen die paal en perk stellen aan de financiële ondersteu ning van voorlichtingsacties, inter- Eén op de vijf dienstplichtigen snel afgekeurd DEN HAAG (GPD) - In de eerste vier maanden na opkomst wordt ongeveer één op de vijf dienst plichtigen om hoofdzakelijk medi sche redenen afgekeurd. De com mandanten van het Eerste Leger korps willen dat er daarom jaar lijks 20 procent meer dienstplichti gen (bijna 10.000 man) wordt opge roepen om deze uitval aan te zuive- Als oorzaak van het hoge percen tage afkeuringen noemt de Inspec teur-generaal voor de Krijgsmacht in een rapport de oudere leeftijd waarop dienstplichtigen na lang durig uitstel door bijvoorbeeld stu die onder de wapenen komen. Zij zouden slecht bestand zijn tegen de zware militaire training. Een an dere oorzaak is de algehele slechte re fysieke conditie van jonge Ne derlanders. De Vereniging voor Dienstplich tige Militairen (WDM) gelooft daar niet in. Die stelt dat de oudere dienstplichtigen kritisch staan te genover de fysieke discipline. "Door hun volwassenheid stellen ze zich mentaal anders op dan ie mand van bijvoorbeeld negentien jaar", aldus woordvoerder Van den Udenhout. Doden bij hotelbrand LA ROCHE-SUR-YON (AFP/ DPA) - In de Franse plaats La Ro- che-sur-Yon zijn in de afgelopen nacht drie mensen omgekomen en zeventien anderen gewond geraakt b(j een brand in een hotel. Een zegsman van de brandweer vertel de dat 'Hotel de Vendée' geen noodtrap of nooduitgang had en dat de meeste slachtoffers gewond raakten toen zij uit het raam van hun hotelkamer sprongen. Van hen zouden twee er slecht aan toe zijn. Een aantal anderen, onder wie vier brandweerlieden, is opgeno men met rookvergiftiging. De oor zaak van de brand is nog onbe kend. ne week- en maandbladen en open dagen door het bedrijfsleven. Op het moment ligt er een rap port van de werkgroep Sponsoring bij de stuurgroep Bestuurlijke Pre ventie Criminaliteit. Die stuur groep brengt op haar beurt weer advies uit aan de beide ministers. Dat zal binnen drie maanden tot richtlijnen voor sponsoring bij de politie leiden. De werkgroep Sponsoring is in het leven geroepen na vragen van het PvdA-kamerlid Stoffelen over een actie van de rijkspolitie in Dui- vendrecht. Een voorlichtings brochure, een open dag en het op treden van een politiekapel werden daar gefinancierd door het plaatse lijke bedrijfsleven. De werkgroep vindt sponsoring van de politie principieel ongewenst, waar die gelden ook voor gebruikt worden. De bedrijven in kwestie zouden na melijk voor hun ondersteuning op een gegeven moment een tegen prestatie kunnen verlangen. Financiële ondersteuning door het bedrijfsleven komt regelmatig voor, met name op de afdeling Voorkoming Misdrijven. Daar werft men gelden voor bij voor beeld het opzetten van voorlich tingscampagnes. Volgens de werk groep Sponsoring moeten voor lichtingsactiviteiten van de politie in handen worden gegeven van lo kale en regionale preventieraden, VERHUUR .luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, tel. 071-89.40.40 waarin vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, gemeenten, poli tie en individuele burgers zitten. Zowel de organisatie als het verza melen van de benodigde gelden zou tot de taak van deze raden moe ten gaan behoren, die daarvoor wel bij het bedrijfsleven kunnen aankloppen. Franse meisjes nog niet terecht BAYRUT (AP) - De twee Franse meisjes die volgens hun Palestijn se ontvoerders zijn vrijgelaten, zijn nog altjjd niet terecht. Een woord voerder van Fatah-Revolutionaire Raad, de groep die de kinderen ge vangen hield, zei gisteren dat hij geen specifieke datum kon geven voor het moment waarop de kinde ren in Frankrijk zouden aanko- In Parijs zei een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken dat de aankomst van de kinderen uit Libanon werd ver wacht, maar details verstrekte hij niet. Maandag meldde Fatah dat de meisjes Marie-Laure (8) en haar 6- jarige zusje Virginie waren vrijge laten. De meisjes werden meer dan een jaar geleden met hun Franse moeder Jacqueline Valente en vijf Belgen gevangen genomen op een jacht in de Middellandse Zee. Vol gens Fatah waren zij Israëlische spionnen. De twee meisjes zouden worden vrijgelaten als "kerstge schenk aan de kinderen van de we reld". Oe krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! pe' maand* 24.45 oor kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1