'Spaanse meisjes steken boven de rest uit' Helft slachtoffers vuurwerk tussen 16 en 25 jaar Miami Sound Machine maakt zorgeloos Met zijn allen zaalvoetballen Internationaal basketbaltoernooi voor kadetten in Leiden WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 PAGINA 15 Eindredactie Paul de Tombe telef. 071 -161442/161412 PAGINA VOOR JONGEREN Siervuurwerk neemt in populariteit toe. jes en affiches met waarschuwin gen voor de gevaren van vuur werk. Vorig jaar hield de stich ting een enquête onder leerlin gen van het basisonderwijs waar uit bleek dat negentig procent van de ondervraagden de spreu ken op de affiches kende. Zoals bijvoorbeeld: 'Dankzij dat korte lontje heb ik nu een hondje'. Overlast Een ander nadeel van vuurwerk is de geluidovèrlast van de knal len die het geeft voor en na de jaarwisseling. Rond half novem ber begint het geknal al. In Lei den en omstreken is de overlast dit jaar echter een stuk minder geworden. De Leidse politie denkt dat dit het resultaat is van goede voorlichting op scholen en het HALT-project (project met alternatieve straffen). Als jonge ren tussen 12 en 18 jaar voor de jaarwisseling vuurwerk afsteken en ze worden door de politie aan gehouden, kunnen ze kiezen tus sen een boete of een alternatieve straf. Als ze voor het laatste kie zen dan stuurt de politie ze voor bemiddeling en begeleiding door naar het HALT-bureau. Tot nog toe hebben alle 44 jon geren die zijn aangehouden we gens het voortijdig afsteken van vuurwerk, gekozen voor het 'vuurwerkproject'. Deze alterna tieve straf bestaat uit het bekij ken van een videofilm over de behandeling van brandwonden, AMSTERDAM (GPD) - Gloria Estafan is klein en tenger. Ze zit met haar benen onder zich ge vouwen op een bank in de bar van het Americain Hotel in Am sterdam. Buiten regent het pij- pestelen en blaast de noorden wind hard. Met een trieste oog opslag blikt Gloria naar het ver laten Leidseplein. "In Miami is het nu heerlijk weer. Niet te heet, maar gewoon lekker, en de mees te toeristen zijn ook weer weg. Nu hebben wij het strand weer voor onszelf. Jullie hebben het in Holland niet echt getroffen. Al tijd als ik hier kom is het rot- Gloria Estafan is een echte showbizz-dame. Of ze voor een kleine zaal staat of een massa van veertigduizend mensen toezingt; het maakt haar niet uit. Ze geeft zich voor de volle honderd pro cent en kent geen verlegenheid. Dat is wel eens anders geweest. Gloria: "Ik was als klein meisje heel erg verlegen. Mijn moeder was zelf zangeres en ontdekte al vroeg dat ik een goede stem had. Zij drong er op aan dat ik in haar voetsporen zou treden, maar dat leek me niks. Zingen voor wild vreemde mensen. Doodeng". Moeder Gloria's moeder is de stuwende kracht geweest achter de ont plooiing van de nu zo gevierde zangeres. "Ik was op een brui loftsfeest en daar trad een band op. Mijn moeder stapte naar de bandleider en vertelde dat haar dochter zo mooi kon zingen, Ik was toen zeventien. Die bandlei der wist me over te halen om een paar nummers te zingen en was heel enthousiast. Zo ben ik er in gerold en dat was ook het begin van de Miami Sound Machine. Die bandleider heeft me overi gens ook overgehaald met hem in het huwelijksbootje te stap pen en we zijn al tien jaar geluk kig getrouwd en hebben nu een zoontje van acht jaar". Behalve over een prachtige stem beschikt Gloria ook over het talent om zelf songs .te schrij ven. "Daar hou ik eigenlijk nog meer van dan van zingen. Het is heerlijk om je terug te trekken en je gedachten aan het papier toe te vertrouwen. Vooral ballads schrijf ik graag. Het enige waar ik nog steeds moeite mee heb is om een zelf geschreven song voor het eerst voor publiek te zingen. Ik heb dan vaak het idee dat ik een stukje van mijn ziel weggeef'. Wereldwijd De Miami Sound Machine heeft wereldwijd succes. Hoe ver klaart Gloria die belangstelling? "Ik denk dat het vooral de vrolij ke uitstraling van de groep is. Als we optreden proberen we de mensen in een feeststemming te brengen. We brengen natuurlijk heel veel pure dansmuziek waar op je je verstand op nul kan zet ten en gewoon lekker kan swin gen. Ik denk dat die vrolijkheid mensen de dagelijkse zorgen even doet vergeten en dat wij daarom zo populair zijn. Wy bie den het publiek de kans om even te ontsnappen aan de boze we reld. Ze gaan naar huis met het idee dat ze even verlost zijn ge weest van alle zorgen. Het geeft een enorme bevrediging als je dat kunt bereiken met muziek". FREDERIKE CONTANT het verrichten van vier uur plant soenendienst en een gesprek met een HALT-medewerker. De film is niet bedoeld om de jongeren bang te maken, maar om hen be wust te maken van de gevaarlij ke kant van vuurwerk. Het pa pierprikken dient als straf voor de veroorzaakte overlast en het gesprek met de HALT-medewer ker gaat over de gevolgen van overlast voor mens en dier en over de gevaren van vuurwerk. Zo wordt verteld dat het vuur werk dat voor de officiële ver koopdatum wordt verkocht, vaak verboden vuurwerk is. zoals strijkers en rotjes met veel te korte lontjes. Het voordeel van het project is dat voor de jongeren de zaak de volgende dag al is afgedaan, want ze moeten de dag na de aan houding meteen aan de slag. De gemeenten die aan het vuur werkproject meewerken zijn: Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Alkemade, Zoeterwoude, Ha- zerswoude en Voorschoten. Tenslotte nog enkele tips voor de gebruikers van vuurwerk: Koop alleen vuurwerk dat voorzien is van een duidelijke gebruiksaanwijzing Koop vuurwerk uitsluitend bij de officiële verkooppunten; Bewaar het vuurwerk in een metalen trommel op een veilige droge plaats, liefst buitenshuis; Lees de gebruiksaanwijzing goed door; Neem ruim afstand en houdt rekening met eventueel optre dende gladheid; Gebruik voor het afsteken geen lucifers maar een branden de sigaret of sigaar: Experimenteer nooit met vuurwerk; Probeer onontploft vuur werk niet opnieuw af te steken. MARIJN VAN GELDER LEIDEN - Oud en nieuw staat voor de deur. Neder land gaat weer knallend het nieuwe jaar in. Maar vuur werk afsteken heeft ook een andere kant. Elk jaar raken honderden mensen, onder wie veel jongeren, gewond na of tijdens het afsteken van vuurwerk. Gelukkig daalt het aantal vuurwerkslachtof fers de laatste jaren dankzij goede voorlichting. Veel ongelukken met vuurwerk gebeuren door onkunde en knoeierij. Mensen lezen de ge bruiksaanwijzing niet goed of proberen vuurwerk dat niet ont ploft is opnieuw af te steken. Dit is vaak bij jongeren het geval. Bijna de helft van het aantal ge wonden is tussen de 16 en de 25 jaar met een piek bij 18. Vijftig procent van het aantal gewonden dat jaarlijks valt, heeft het vuur werk niet zelf afgestoken, maar het is naar hen toe gegooid of ge waaid. Ook is er vaak alcohol in het spel. Gelukkig neemt het aantal ge wonden jaarlijks af. In 1984 raak ten ruim 1600 mensen gewond, vorig jaar waren dit er nog maar 500. In 1986 raakten er 'slechts' 280 mensen gewond, maar dit kwam voornamelijk door het slechte weer. De daling van het aantal slachtoffers is volgens de Nederlandse Brandwonden Stichting - de stichting die voor lichting geeft aan hulpverlenen de instanties zoals de politie en brandweer - voornamelijk te danken aan de goede voorlich tingscampagnes van de afgelo pen jaren. Een andere reden is dat siervuurwerk in populariteit toeneemt en knallers minder worden verkocht. Siervuurwerk is namelijk een stuk minder ge vaarlijk dan bijvoorbeeld rotjes. De Stichting Consument en Veiligheid maakt televisiespot Vrijdag zullen, de Groenoordhal- len de hele dag zwart zien van de voetballers. Voor de 18e maal or ganiseert Lugdunum dan het zaalvoetbaltoernooi voor C- en D-junioren. Ruim 500 mini-Van Bastens en mini-Gullits, ver deeld over 24 verenigingen, spe len dan om de wisselbeker, die nu nog in het bezit is van Quick Boys. Die beker heeft trouwens een speciale naam: de 'In Memorial J. Eradus Wisseltrofee', ge noemd naar de inmiddels overle den oud-keeper van Lugdunum, die dit toernooi voor het eerst op zette. Er zijn bovendien nog an dere prijzen te verdienen. Zo worden de beste speler, de beste keeper en de sportiefste vereni ging in het zonnetje gezet tijdens de prijsuitreiking, die om 17.15 uur wordt gehouden. Voorzitter Phil Verstraatenvan Lugdunum deelt dan de prijzen uit. De deelnemende verenigingen komen uit Leiden en wijde om geving. Zij zijn vereeld over vier poules, waarvan de winnaars verder bekeren. Poule 1 bestaat uit WSE. Wilhelmus. ASC. Lugdunum. UDO en Meerburg, poule 2 uit Teylingen, Katwijk, UVS, Rijnsburgse Boys; Voor burg en Alphense Boys, poule 3 uit Quick Boys, LFC, Docos, Lei den, Roodenburg en VTL en poule Ter Leede, Noordwijk, Lugdunum, SVLV, Leidse Boys enRCL. JL Gloria Estafan: ''Wij bieden het publiek de kans even te ontsnappen aan de boze wereld''. Meisjes van een jaar of vijf tien uit Spanje, Frankrijk, Frankrijk, Engeland, België en Nederland lopen af en aan in de Vijf Meihal. Lang of halflang, slank of stevig, in le vende lijve in Leiden. Nee, het gaat niet om een Miss Eu ropa-verkiezing, maar orn een internationaal basketbal- baltoernooi voor kadetten, meisjes van 13 tot en met 16 jaar. Dat toernooi is gisteren in de Vijf Meihal begonnen en duurt tot en met vrijdag. Hoewel in de kerst vakantie traditiegetrouw veel basketbalevenementen worden georganiseerd -denk maar aan het Blitz-toernooi in Voorscho ten en de basketbalweek in Haar lem- heeft het zeslandentoernooi toch iets bijzonders. Dat vindt Martin Bakhuijzen althans, de grote man achter de organisatie van het geheel. ..Dit basketbal", meldt de or ganisator. „is natuurlijk niet te vergelijken met het stuntwerk van de grote jongens, maar je kunt wel een aardig beeld krij gen van hoe er in al deze landen bij de meisjes wordt gespeeld. Spanje en Frankrijk bijvoor beeld steken duidelijk boven de rest uit. Die Spaanse meisjes richten zich al helemaal op de Olympische Spelen van Barcelo na in 1992. Waarschijnlijk lopen hier nu meisjes rond. die dan in het vrouwenteam van Spanje zullen uitkomen". Het is duidelijk tc z. n dat Spanje zorgvuldig werkt aan een sterk team. Er lopen meisjes van 1,90 meter rond, die soms lang en lenig, soms stoer en stevig ogen. Van de Nederlandse tegen standsters, middelbare scholie-, res uit alle delen van het land, hebben zij hoegenaamd niets te vrezen. De Spaanse meisjes, die al vanaf zaterdag in Nederland verblijven, hebben dan ook meer belangstelling voor de winkels in Leiden of Amsterdam dan voor weer een inmaakpartytje in de basketbalzaal. Apart „Spatije is een verhaal apart", meent Bakhuijzen. „Dat team is al veel verder dan de rest. „Het verhaal gaat dat in de bergen spe ciaal naar meisjes wordt gezocht die geschikt zyn voor deze tak van sport. Bovendien kan de geldkraan daar kennelijk gemak kelijk open. Die meisjes blijven hier ruim een week. Dat gaat heel anders dan by de Engelsen. Die zijn nu al aan hun laatste toer nooi voor de kwalificatieronde voor het Europees kampioen schap bezig, omdat het geld op De teams lijken weinig op el kaar, maar ook binnen de ploe gen springen de verschillen in het oog. Dat is logisch, want bas ketbal is een sport van uitersten. Lengte is onmisbaar voor een team, maar naast boomlange schutters en verdedigers komen ook veel kleinere, handige drib belaars voor. Zij verdelen het spel en zorgen met hun zuivfere schot vaak voor de broodnodig punten. Het valt op hoe gesdiscipli- neerd en sportief de meisjes el kaar tegemoet treden. Bij de teampresentatie - de speaker kondigt de speelsters één voor één aan - omhelzen enige meisjes, elkaar zelfs. Ook na afloop gaat het er correct aan toe. Van de ge- ndse en Spaanse basketbalsters (in het-donker gekleed) springen naar de bal i zichten is niet eens af te lezen wie tot de verliezende party behoren. Dat wil nog niet zeggen dat er niet om de punten wordt gestre den. De basketbalsters rennen dat het een lust is. Overtredingen zijn niet van de lucht en de spe- lersbank, vol reserve-speelsters en (hulp)trainers, laat zich regel matig horen. Het valt op hoe groot het aandeel van vrouwen ook hier is. De Fransen hebben een vrouwelyke hoofdcoach, Spanje een vrouwelijke hulptrai ner en ook by de arbitrage lopen vrouwen rond. Het is de taak van Bakhuijzen om het iedereen naar de zin te maken. Per slot van rekening moet basketbalstad Leiden („Dat is het toch nog steeds een beetje") haar visite-kaartje afge ven. „Als organisatie hebben we aan alles gedacht. Er staan zelfs bloemen in de zaal. Van de vlag gen die hier hangen valt alleen de Spaanse uit de toon, die kleine daar. Maar dat is een foutje van de gemeente, die had geen grote re. Verder overnachten de ploe gen niet, zoals gebruikelijk, in een jeugdherberg, maar in een heus hotel. Daarnaast is voor elk land een tolk aanwezig". Bakhuijzen, voormalig coach van Luba Leiden, is een tevreden man als het publiek zijn weg naar de Vijf Meihal weet te vinden. ..Ik beschouw dit toch als propa ganda voor het basketbal. Sinds het pré-olympisch toernooi in Rotterdam wordt ook op veel scholen weer meer aandacht aan deze sport besteed. Hier kan ie dereen met eigen ogen zien wat voor resultaten dat oplevert. TIM BROUWER DE KONING

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15