'Liefst full-time dienstverband' Boze Gerard Kerkiun stapt op bij Feyenoord S"STV Karlstad rijdt rap op Noors kunstijs Henk Gemser kent de beperkingen van de schaatssport WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 SPORT PAGINA 13 OSLO Geir Karlstad heeft giste ren tijdens wedstrijden op de kunstijsbaan Valle Hovin in Oslo de 5000 meter gewonnen in 7.04,7. Daarmee verbeterde de 25-jarige Noor het baanrecord (7.06,03) met ruim een seconde. Karlstad, wereldrecordhouder op deze afstand, had een voor sprong van een halve minuut, bijna een ronde, op Adne Söndral (7.35,8). Jan Olav Koss, de Noorse hoop bij de allrounders, zegevierde op de 1500 meter in 2.02,0 en op de tien kilometer in 15.45,9. Beste sprinter was Roger Strom, die de 500 meter aflegde in 38,5 seconden. Stayer Karlstad, vierde, sprintte zowaar naar een 39-er: 39,9. Marnix ten Kortenaar heeft tij dens wedstrijden van de kernploeg van Jong Oranje in Inzeil de 500 en de 1500 meter gewonnen. De acht tienjarige Ten Kortenaar noteerde onder matige condities 40,16 en 2.01.13. De student uit Zoetermeer werd vorige week door de landelijke Norwich haalt Arsenal weer in NORWICH (Reuter) - Arsenal heeft voorlopig een dag mogen genieten van de eerste plaats in de Engelse League. De koppositie kwam dins dag weer in handen van Norwich, dat in de enige wedstrijd van de dag met 2-1 won van nummer laatst. West Ham United. Norwich heeft nu 36 punten, twee meer dan Arsenal dat een wedstrijd minder heeft afgewerkt. Voor ruim 17.000 toeschouwers scoorden Dale Gordon en Andy Townsend voor Norwich in de 53e en 60e minuut. Ray Stewart zorgde via een strafschop negentien minu ten voor tijd voor de tegentreffer. Willem II huurt Werdekker TILBURG (ANP) - Hans Werdek ker zal de rest van het seizoen uit komen voor Willem II. Door de te rugkeer van de verdediger naar zijn oude club probeert de Tilburg- se formatie de personeelsproble men op te lossen. Werdekker, die bij Ajax niet ver der dan de bank kwam, gaat op huurbasis bij de staartclub uit de eredivisie voetballen. Willem II heeft een optie tot koop op de 29-ja- rige speler. Werdekker vertrekt op 5 januari op trainingsstage met de Tilburgers. Afgelopen zomer werd hij na een jaar beroepsvoetbal bij Willem II aan Ajax verkocht. Aanhoudingen in verband met vuurwerkbom DEN HAAG (ANP) - De Haagse po litie heeft vier Hagenaars aange houden die vermoedelijk iets te maken hebben met de vuurwerk- bom die op 11 december ontplofte bij de wedstrijd van FC Den Haag tegen RBC. Twee mensen liepen daardoor verwondingen op, één er van moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. De bom was bevestigd onder een auto, die zwaar werd beschadigd. De arrestanten zijn 17 tot 30 jaar oud. Ze worden gisteren gehoord, aldus een politiewoordvoerder. In de nacht van Eerste op Twee de Kerstdag ontplofte ook een vuurwerkbom onder een auto in Den Haag. Ook deze auto liep flink wat schade op. Van de dader(s) ont breekt nog ieder spoor. 'Eagle' moet lager vliegen OOST-BERLIJN (ANP) - Ed die 'The Eagle' Edwards doet er beter aan maar met afstand als laatste te eindigen. Dat is het ondubbelzinnige advies dat het Oostduitse blad Junge Welt hem heeft gegeven. Vorig sei zoen trof de Britse schanssprin ger nogal eens de Nederlander Gerrit-Jan Konijnenberg in de strijd om de laatste plaats. Dat niveau lijkt hij nu ontstegen. Zijn stuntelige optreden tij dens de Olympische Spelen in Calgary maakte Edwards een gewild object voor allerlei ui tingen van reclame. Sinds een langdurig trainingskamp in Noorwegen reiken zijn spron gen aanzienijk verder. Zo ein digde Edwards onlangs tijdens een wereldbekerwedstrijd in Lake Placid als 78e van de 83 deelnemers. „Dat maakt hem een stuk minder interessant voor zijn geldschieters", weet Junge Welt. Uit de cynische toonzet ting van het artikel blijkt dat Junge Welt niet veel moet heb ben van de manier waarop Edwards sport en zakendoen combineert. Het blad leverde kritiek op de préstaties van Edwards tijdens de Olympi sche Spelen; hij werd geken schetst als een pias, die de Olympische idealen in diskre diet bracht. technische commissie langebaan verrassend boven stayer Herbert Dijkstra verkozen voor het Neder lands kampioenschap tien kilome ter in Heerenveen. Ten Kortenaar bleef op de 1500 meter Rintje Rits- ma net voor: 2.01,90. Op de sprint ontbrak de concurrentie van Cor- Jan Smulders. Voor de derde keer in negen dagen kwam de nummer twee van de wereldtitelstrijd voor junioren ten val. Bij de meisjes be haalde Petra Grimbergen uit Rijns- burg een derde plaats op de 1000 meter (1.30,57). Petra Becker was de succesvol ste deelneemster tijdens de de eer ste editie van de Westduitse af standskampioenschappen, die ook op de baan in Inzeil werden gehou den. Na triomfen op de 1500 (2.16,34) en 3000 meter (4.40,99) ze gevierde Becker gisteren ook op de vijf kilometer. Haar 7.55,94 bete kende een Westduits record. Sprin ter Uwe Streb (38,55 en 1.17,01) ver overde twee titels. Ook Anja Mischke en Rudi Jeklic boekten een tweevoudige zege. Twee in Inzeil aanwezige senio renkernploegen beperkten zich gisteren tot training op de baan van het Zuidduitse schaatsoord. De vrouwenploeg van Jan Wiebe Last had zich maandag getest; de all rounders van Ab Krook kwamen pas daags na de kerst aan. Rust voor Mota LISSABON (AFP) - De Portugese atlete Rosa Mota, die in Seoul Olympisch goud won op de mara thon, zal niet mee doen aan de be roemde Sylvester-loop in Sao Pau lo. Ze won het evenement al zeven keer. Volgens haar trainer Jose Pe- drosa is de reis naar Brazilië te ver moeiend na een lang en inspan nend seizoen. Mota zal wel in actie komen bij een oudejaars-wedstrijd in eigen land, waarschijnlijk die van Amadora in de buurt van Lis sabon. „1989 zal een rustig jaar worden voor Rosa Mota", zei Pe- drosa. Hij bevestigde wel haar -deelneming aan de marathons van Osaka (januari) en Boston (april). ROTTERDAM (GPD) - Gerard Kerkum heeft de knoop doorge hakt. Nog juist voor de jaarwisse ling heeft hij zich teruggetrokken als voorzitter van de Stichting Be taald Voetbal Feyenoord. In een tweeregelig briefje deelde hij de Sportclub Feyenoord en de Be- heerstichting gistermiddag mee dat hij zijn functie met onmiddellij ke ingang neerlegde. Kerkum spoedde zich eerst naar het huis van Sportclub—voorziter Joop van Rijswijk en deponeerde zijn beslis sing vervolgens op het kantoor in de Kuip, waar op dat moment al leen coördinator Fred Blankemeij- er aanwezig was. Algemeen direc teur Hans Kraay maakte het nieuws een paar uur later via het ANP bekend. In zijn brief laat Kerkum raden naar zijn beweegredenen. „Mis schien gaat hij wel weer naar Saudiarabië", veronderstelde se cretaris mr. Cees Ultee met een spottende ondertoon. Maar vol gens Kerkum zelf weten zijn mede bestuurders drommels goed, waar om hij opstapt. De verstandhou ding met zijn vroegere vriend Jo- rien van den Herik is zo vertroe beld, dat de basis voor een goede samenwerking, naar zijn mening, ontbreekt. In zijn woning in Barendrecht vertelde Kerkum gisteravond, dat hij al geruime tijd rondliep met het plan om zijn functie neer te leggen. „Een paar weken geleden heb ik te gen Piet Steenbergen gezegd: ik stop ermee. De reactie van Piet was toen: dat kun je niet maken. Je moet je verantwoordelijkheden niet uit de weg gaan. Je moet eerst de algemene vergadering van aan deelhouders van het stadion tot een goed einde brengen en op een HAARLEM (ANP) Direktbank Den Helder heeft gisteren op de ope ningsdag van de Haarlemse basketbalweek een nipte overwinning be haald op de Australische titelhouder Brisbane Bullets: 69-67. Eerder op de avond versloeg Hapoel Tel Aviv het zwakke Joegoslavische Sibenka met ruim verschil: 95-67. Den Helder (met op de foto rechts Tico Cooper) keek in de Kennemer- sporthal tegen de Australiërs lange tijd tegen een achterstand aan. Bij rust leidde Brisbane met 34-38, maar in de laatste minuten wist het team van Ton Boot alsnog langszij te komen en de winst te grijpen: 69-67. Hapoel Tel Aviv, een dag eerder nog als vierde en laatste geëindigd op het laatste Blitz-toernooi, maakte nu een betere indruk. Voor de goed ge vulde tribunes in Haarlem wilden de peperdure Amerikanen (Hapoel heeft er vier) wel een stukje harder lopen. Het jeugdige Sibenka, in eigen land voorlaatste op de rangijst, kon niet meer doen dan tegenstribbelen: 95-67 (42-31). De Joegoslavische center Stojan Vrankovic heeft in navolging van zijn landgenoot Drazen Petrovic een contract getekend bij Real Madrid. De overeenkomst levert hem in drie jaar anderhalf miljoen gulden op. Vrankovic, speler van de zilveren nationale ploeg bij de Olympische spe len in Seoul, had al een aanbieding van 400.000 dollar op zak van de Ame rikaanse profclub Boston Celtics. Vrankovic sloeg de aanbieding echter af toen Madrid met een beter voorstel over de brug kwam. „Ze beloofden me meer geld, een grote flat en een Porsche. De keus was niet moeilijk", aldus de nu nog voor Zadar uitkomende Joegoslaaf. Gullit voor geen goud te koop ROME (Reuter/DPA) - AC Milan- baas Silvio Berlusconi heeft een aanbod van Barcelona om Ruud Gullit over te nemen beslist van de hand gewezen. Berlusconi zei gisteren in het blad Gazetto dello Sport, dat hij onlangs is opge beld door Juan Gaspart, de vice- voorzitter van Barcelona, met de vraag of de Italiaanse kampioen wilde onderhandelen over een mogelijke transfer van Gullit naar Sparye. „Ik heb hem het zelfde antwoord gegeven als af gelopen zomer, toen Gaspart in formeerde naar Marco van Bas ten. Ik heb gezegd, dat Gullit niet te koop is, voor geen enkele prijs, en ook niet zal worden geruild te gen welke spelers dan ook", al dus Berlusconi. Barcelona, dat via zijn oefen- meester Johan Cruijff dit seizoen al voor kapitalen inkocht, zal het derhalve op de sinds het Euro pees kampioenschap nog aan trekkelijker geworden Neder landse markt voorlopig moeten doen met de vergaande belang stelling voor international Ro nald Koeman. Cruijff kan vol gens Berlusconi de komst van Gullit, die anderhalf jaar geleden voor zeventien miljoen gulden van PSV verhuisde naar AC Milan, vergeten. „Gullit is geluk kig in Milaan en aangezien we er niet aan twijfelen, dat hij binnen kort weer helemaal fit is, blijft hij gewoon bij ons", ontzenuwde de Italiaanse media-gigant de ge ruchten nog maar weer eens. Gullit, die al geruime tijd is uit geschakeld door een blessure, zei zelf in het interview te hopen zaterdag weer in actie te kunnen komen, wanneer AC Milan aan treedt tegen Sampdoria, de num mer drie van de ranglijst. „Ik voel me als een gewonde leeuw, en dan ook nog een gekooide", verwoordde Gullit zijn gretig heid. Henk Gemser opent deze verhalenserie over 'Het Afscheid', die vanaf vandaag met grote regelmaat verschijnt. De schaatscoach bepaalde vier jaar lang het gezicht van de mannen- kernploeg, nadat hij in het verleden al eens tien jaar voor de KNSB werkzaam was geweest (van 1969 tot 1979, eerst als assistent, later als trainer van de sprint-kernploeg). Toen werd hij 'doorgespoeld', om Gemsers eigen woorden te gebruiken. Nu hield hij de eer aan zich zelf, in de wetenschap nieuwe kampioenen te hebben afgeleverd, maar niet de door hem vaak bekritiseerde structuur te hebben veranderd. „Toch was dit een veel plezieriger af scheid dan in 1979", zegt hij achteraf. „De rondgang in de schaatshal van Heerenveen met Karin Kania en Hein Vergeer duurde niet zo lang, maar was wel heel fijn". gedrevene het op den duur van de talentvollere. Het talent haakt veel te vroeg af, is eerder uitgeoefend". „Een sociaal rustig klimaat in de voorbereiding komt de prestatie ten goede. Daarom stond ik altijd borg voor een harmonie binnen de kernploeg. Maar boven alles moet je geen respect voor je eigen gren zen hebben. Daar is een heel proces voor nodig. Mijn leerling zegt niet: ik zal het proberen, maar: dat doe ik. We kunnen meer dan we den ken, simpelweg omdat we mensen zijn. Binnenkort rijden we de tien kilometer in dertien minuten. Dat zeg ik niet op basis van grafieken of fysiologische gegevens, ik proef dat het mogelijk is. In de loop der jaren heb ik gemerkt dat mensen redelijk manipuleerbaar zijn. Al moet de begeleider daartoe wel zelfkennis hebben, weten hoever hij kan gaan". In zijn werkkamer, ruim en hoog, geeft hij tekst en uitleg over toen en nu. Soms met mooie voor beelden, vaak in moeilijke zinnen vol lange woorden. „Als je dit on derwerp geïsoleerd bespreekt, krijg je het idee dat alles is opge houden. Maar er zijn andere din gen, ik doe nu wat ik in het verle den gedwongen heb gecamou fleerd". Dat bezorgt hem hoe dan ook opluchting na de tropenjaren. „Ik constateer nu minder onvrede bij mezelf. Er is niet meer het nare gevoel dat ik mensen tekort doe of teleurstel. Ik heb de afgelopen drie maanden op het CIOS meer ge sprekken met leerlingen gevoerd dan de vier jaar daarvoor. Henk Gemser hebben ze hier al die tijd fietsend door de gang zien gaan, op weg naar weer een training". HEERENVEEN (GPD) - Henk Gemser is niet zielig. Hij offerde zijn hartstocht, bedwong zijn ge drevenheid en mist nu het diepe gevoel dat topsport hem soms geeft. Maar zielig is hij niet, bena drukt de gewezen schaatscoach, voor wie als ras-optimist een half- door Paul Berkhout lege fles altijd half vol is. Zonder pijn heeft hij ook die ochtend een trui met het sponsormerkje van de kernploeg aangetrokken. Een wel overwogen keuze won het van de emotie, zoals verwacht mocht wor den van een man die altijd stevig in zijn schaatsen stond en toch vaak op zijn gevoel vertrouwde. „Ik heb het moment niet willen afwachten tot ik versleten was en men mij aan de kant kon zetten", luidt Gemsers uitkomst van een lastige staartde ling tussen stoppen of doorgaan. In het CIOS van Heerenveen, dat hem in de wintermaanden vier jaar lang vreemd was, vindt hij nu 'nieuwe uitlaatkleppen'. „Toch is mijn huidige gedrag niet echt", be kent hij. „Het is opgelegd door me zelf. Ik dwing me die ijsbaan te mij den, om Leo en Gerard maar niet te zien schaatsen. Want het gemis is er wel. Maar het is niet het schaat sen waardoor ik roep: ik mis het. Het is de intense relatie met men sen die ik los heb moeten laten, de contacten, de gezamenlijke bele ving. Dat was mijn echte werk". Bloot Het is niet nodig het dagboek van Henk Gemser te lezen om hem een beetje te leren kennen. De géboren en getogen Fries is openhartig en durft zich bloot te geven, al houdt hij zijn gevoelens als het moet in een ijzeren greep. „Ik heb zitten janken toen ik de 10000 meter van Gerard Kemkers in Calgary op vi- deo zag", merkt hij op, gevraagd naar de binding die na het afscheid nog rest. „Nee, daar, op dat mo ment in dat stadion heb ik geen traan gelaten. Als functionaris heb je geen recht op emoties tijdens je werk", zegt hij vastberaden. Mis schien dat hij daarom wel meer waarde hecht aan de dagen dat hij met vijf kerels en windkracht zes op een lege Haarlemse ijsbaan stond en minder apn de wk-week- eindjes in Oslo of Inzeil. De discipline als coach verhin derde niet dat zijn impulsieve ge drag de sport verrijkte met prachti ge wijsheden. 'Topvorm zit vooral tussen de oren', zei hij eens en had het over ongrijpbare beelden als 'in gesprek met het ijs komen' en 'de melodie van het schaatsen'. „Dat borrelt zo uit mijn lijf omhoog", lacht hij verontschuldigend. „Ik weet eerlijk gezegd ook niet hoe ik sommige dingen anders zou kun nen zeggen". Maar vooral over heersten in vier jaar kernploeg on derling vertrouwen en respect, dank zij Henk Gemser. „Een opti male samenwerking is voor mij net zo'n groot goed als medailles. Pres taties durf ik zelfs te zien als middel voor een intensieve relatie. Daar om zou ik het gemis van mijn func tie als bondscoach nooit kunnen opvangen door een hele vereniging te trainen. Dat is een oppervlakkig heid, die neerkomt op het aanleren van een techniekje en niet tot het contact met mensen. Gewoon voer in de trog gooien en ze vreten het op". Bovenkamer In de loop der jaren heeft Gemser de 'heilige' honderd kniebuigingen min of meer overboord gezet en is gaan geloven in 'geesteskracht'. „Een topsporter moet lijfelijk na tuurlijk een aantal dingen kunnen, maar meer dan 50 procent van de geleverde prestaties wordt bepaald door de bovenkamer", stelt de 48- jarige docent. „Psychisch-sociale factoren zijn doorslaggevend: de wijze waarop je met jezelf omgaat, hoeveel vertrouwen de coach en sporter in elkaar hebben. Talent is een voorwaarde, maar al lang niet meer voldoende. Daarom wint de Slijtageslag Want de coach die door de KNSB twee maanden per jaar ijsvrij kreeg van zijn werk, was ook de andere tien maanden voor de schaatsbond in touw. „In feite was ik bezig met een slijtageslag". Zijn drijfveer bleek echter steeds sterker dan het slaaptekort of de frustraties. „Maar zelfs voor mij werd het op den duur indrukwekkend", geeft hij toe. „Ik heb heel volwassen met de geko zen formule gewerkt en heb er na Calgary even over gedacht om door te gaan. Ik zag echter te weinig voortgang in de realisatie van be paalde ideeën, waaronder een full time dienstverband. Er zijn zoveel facetten blijven liggen, dat het maar beter was te stoppen. We moeten professioneel werken, maar zijn in feite vrijwilligers. Goedkope krachten, zonder risico verzekering en toch met alle ver- Henk Gemser: „Als het tussen de oren maar goed zit". antwoordelijkheid opgezadeld. Dan krijg je, zeker bij topsport, een vastloper". Woede Hij vertelt het met vlakke stem, maar kookte destijds regelmatig van woede. Gemser heeft er al een beetje afstand van genomen. „Dit werk heeft mogelijkheden en on mogelijkheden. Als je uitgaat van het eerste is het prachtig, ga je uit van de onmogelijkheden, dan raak je geblokkeerd. Misschien ben ik het laatste jaar de mogelijkheden meer gaan relativeren. Ik heb in elk geval minder geïnvesteerd in de dingen die niks opleverden. Maar dat is niet zielig voor mij en ik kijk evenmin om in wrok. Ik wil nie mand iets verwijten". Om geest driftig te vervolgen: „Wees niet bang, ik word 120 jaar. Mijn betrok kenheid is niet over, de mogelijk heid om er mee te werken is er nu alleen even niet". Henk Gemser kende successen als schaatscoach en gaf de sport na een mindere periode zijn aanzien terug. „Ik heb voor ogen gehad dat het niet altijd verstandig was recht op je doel af te gaan. Gezien de kwetsbare structuur van de schaatsbond en gezien de plaats die het schaatsen mondiaal in neemt. Door een harde lijn te vol gen maak je de good-will kapot". Hij genoot het vertrouwen bij spor ters, media en publiek. Was op recht („ik heb mijn eigen filosofie behoorlijke manier afscheid ne- Aan de vooravond van die verga dering kwam het tussen Van den Herik en Kerkum tot een knette rende ruzie. Aanleiding daartoe was een artikel in Het Vrije Volk en in het bijzonder de passage: „Ge rard Kerkum vindt het onbehoor lijk dat Van den Herik en de zijnen hem nooit duidelijk hebben ge maakt, waacom hij in de raad van commissarissen voor een ander plaats moet maken." De nieuwe president-commissaris van het stadion was zo kwaad over de kwalificatie 'Van den Herik en de zijnen' dat hij uitgeroepen zou hebben dat het artikel ingetrokken moest worden. Nadat Kerkum hem duidelijk had gemaakt dat dit niet kon, liet Van den Herik via een an dere krant weten, dat Kerkum dan maar beter helemaal kon opstap pen. Druppel Kerkum: „Dat is voor mij de drup pel geweest die de emmer deed overlopen. Het is niet mijn stijl om op een dergelijke manier via de pers te communiceren. Het is niet de eerste keer dat ik me stoor aan uitlatingen die Van den Herik in het openbaar heeft gedaan. De bui tenwacht moet het vreemd vinden dat we nu zo scherp tegenover el kaar staan, want iedereen weet dat we niet alleen zakelijk maar ook persoonlijk met elkaar bevriend waren. In Saudie Arabië heeft Jo nen de dakbedekking geleverd voor de huizen die Voormolen daar bouwde. We hebben zelfs nog een tijdje op één kamer gewoond. Hij heeft ook vele malen in die stoel daar tegenover me gezeten. We wa ren het lang niet altijd met elkaar eens. In de discussies is het soms hard toegegaan, maar we vonden allebei dat dat moest kunnen. Een jaar geleden nog heeft hij me drin gend gevraagd om voorzitter van het stichtingsbestuur te blijven. Pas de laatste maanden is het mis gegaan. Zijn wijze van leiding ge ven is een andere dan die van mij. Ik heb ook nooit begrepen waarom ik mijn plaats in de raad van com missarissen van het stadion moest opgeven. Van den Herik heeft me er nooit van kunnen overtuigen dat dit in het belang van Feyenoord was. Het leek me in verband met de continuïteit en de know-how zelfs gewenst dat Piet Steenbergen of ik in de raad van commissarissen bleef zitten. Van den Herik dacht daar anders over. Die wilde schoon schip maken." Hoewel enkele particuliere aan deelhouders bezwaar maakten te gen het besluit om een lening van 1,4 miljoen gulden aan de Stichting Betaald Voetbal Feyenoord kwijt te schelden en sommige zelfs hard op hun twijfels uitspraken over de rechtsgeldigheid van de jaarreke ning, leidde Kerkum de vergade ring naar een goed einde. „Ik heb alleen het belang van Feyenoord in het oog gehouden," zegt hij. „Ik sta helemaal achter de herstructure ring en de vercommercialisering, die daarmee gepaard gaat. Ik ben er ook altijd voor geweest om de schuld van de stichting aan het sta dion kwijt te schelden. Want het is een kwestie van vestzak-broekzak. Als het Feyenoord goed gaat, gaat het het stadion ook goed." Oud-eerste-elftal speler Gerard Kerkum, die ook eenmaal voor het Nederlands elftal werd gekozen, kwam via de transfercommissie in 1967 in het bestuur van de stadion club. In 1977 vertrok hij voor werk zaamheden naar het Midden-Oos ten. Na zijn terugkeer uit Saudiara bië in 1982 volgde hij Guus Cou- wenberg op als voorzitter. De 58-ja- rige Kerkum is lid van verdienste van de stadionclub. Het stichtingbestuur zal waar schijnlijk uit zijn midden een nieu we voorzitter kiezen. Dat bestuur bestaat op het ogenblik uit mr. Ul tee, drs. Martin Groenendijk, Cor Veldhoen, Piet Steenbergen en Theo van Duivenbode. Omdat Groenendijk ook al in de raad van commissarissen van het stadion zitting heeft, is het het meest waar schijnlijk dat Ultee de opvolger wordt van Kerkum. i menswaardig heid"), kon hard zijn („een gevallen schaatser moet het alleen uitzoe ken, ik wil niet met zijn emoties be smet worden") en groeide uit tot beschermheilige: „Ik kon Hein Vergeer niet zorgvuldiger tegen de buitenwereld beschermen dan ik het laatste jaar heb gedaan". Smet Toch was het falen van Vergeer op de Olympische Spelen een smet op Gemsers leiderschap en slaagden lang niet al zijn andere plannen. „Toch voel ik me niet verantwoor delijk voor wat er met Vergeer mis ging, achteraf weet je altijd beter. Maar ik ben er wel van overtuigd dat de problemen met zijn lijf twee jaar eerder waren ontdekt als schaatsen professioneel zou wor den geleid, door full-timers". De eerste herinnering aan 'vroeger' die hem te binnen schiet slaat echter wel direct terug op Hein Vergeer. „Het doet me nog altijd zeer hoe Nederland de kampioen Vergeer niet op de juiste waarde heeft ge schat. De topper die wordt uitge floten...." En na een stilte: „Als coach ben je altijd meer bezig met de moeilijkheden dan met de prij- Het litteken zit er nog, maar is - om met de coach zelf te spreken - inherent aan topsport. „Het zyn er varingen waar je rijker van wordt". Desondanks blijft die soms zo mee dogenloze wereld zijn grote liefde. WOENSDAG 19.40-20.10 Super: Power Boats 1988 IOGP: speedbootraces. 20.15-22.15 BRT 2: Het Sportoverzicht 1988: met een overzicht van de belang rijkste gebeurtenissen in 1988. 20.29-22.30 Ned 3: 1 Oranjejaar: spor toverzicht met o.a. beelden van de Olym pische Winterspelen in Calgary, de huldi ging van het Nederlands elftal na het Eu ropees kampioenschap voetbal en de Olympische zomerspelen in Seoul. Ver der aandacht voor de Nederlandse voet ballers in Italiaanse dienst, dopingge- bruik in de Tour, Johan Cruijff en het landskampioenschap van PSV. 21.15-22.00 Ned 2: Sportgala: Strandra- ce Special, terugblik op de achtste Vero nica Strandrace die op zondag 16 okto ber plaatsvond. 22.10-23.10 Super: World Seniors PGA Golf '88: verslag van een wedstrijd. 22.15-23.13 SKY: International Motor Sports. 22.40-23.45 Did 1Mercoledi Sport: ma gazine. 23.00-23.35 BRT 1: Volleybal: samen vatting van de finale van het toernooi de Witte Molen in Sint-Nikiaas. 23.05-23.30 Ned 3: Studio Sport. 23.13-23.20 SKY: Snow Report: ski-in formatiebulletin. 23.50-00.05 SKY: Paris to Dakar Rally (2). verslag van de elfde rally Parijs/ Dakar

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13