Studie naar aanleg nieuwe toegangsweg naar 'Elisabethhof ONDERNEMERS: DE KRACHT VAN EEN STERSPOT LIGT VOORAL IN DE HERHALING. DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT BIEDT U 362 DAGEN PER JAAR EEN BETAALBAAR ALTERNATIEF. 671-161363 'Er moeten hier kennelijk eerst doden vallen Voormalige grasveldjes in oude staat teruggebracht Kerstboomverbranding op tal van plaatsen in de regio Katwijker Kiers eist verkeersmaatregelen in gevaarlijke bocht Wassenaarseweg WASSENAAR/KATWIJK - In de zomermaanden vliegen er elk weekeinde wel een paar auto's uit de bocht. Momenteel wat minder vaak, maar eens in de week is het niettemin raak. De bocht in de Wassenaarseweg op de grens van Katwijk en Wassenaar begint zo langzamerhand berucht te worden, voor al komende uit de richting Katwijk belanden regelmatig auto mobilisten in de berm, botsen ze tegen het bushokje of tegen een lantaarnpaal. "Tegen die lantaarnpaal zijn ze dit jaar denk ik wel vijf keer gere den en dat bushokje, ach, dat vervangt de gemeente niet eens meer", zegt H. Kiers zelf woon achtig aan de Wassenaarseweg. Hij wordt geregeld opgeschrikt door piepende remmen en gie rende banden. door Wytzia Soetenhorst Naast de provinciale weg loopt een fietspad waar Kiers 's nachts regelmatig zijn hond uitlaat. "Het komt vaak voor dat ik au to's recht op mij af zie komen, vooral uit de richting Katwijk. Er staan aan de rand van de weg nu boompjes en daar rijden ze dan recht op af, op het laatste mo ment gooien ze hun stuur om en rijden ze op het bushokje af'. Op de Wassenaarseweg geldt een maximum snelheid van 80 kilometer per uur. Een snelheid die door de meeste automobilis ten, vooral 's nachts vaak wordt overschreden. Hoewel de weg goed verlicht is, schatten veel au tomobilisten volgens Kiers toch slecht de lengte van de bocht en vliegen ze er vervolgens uit. De Katwijker: "Ik denk dat het voor een deel ook psychologisch is. De meeste mensen die een onge luk krijgen, komen uit de rich ting Katwijk, je komt dan net uit het bos Pan van Persijn en in eens krijg je veel ruimte. Mis schien dat mensen dan een extra dot gas geven." Kiers signaleert dat bij bijna- ongelukken automobilisten nog wel eens snel willen wegrijden. Dat doorrijden komt naar zijn idee dikwijls voor als automobi listen te veel hebben gedronken, zo vermoedt Kiers. Het over komt hem regelmatig dat hij naar een auto die uit de bocht is gevlogen toerent en dat de auto mobilist voor zijn neus weg stuift. Verontrust door alle ongeluk ken heeft Kiers deze zomer be sloten actie te ondernemen. Hij heeft een brief naar de afdeling wegen van de provincie Zuid- Holland geschreven, waarin hij de gevaarlijke verkeerssituatie onder de aandacht heeft bracht. Vorig week heeft Kiers, na vier maanden, antwoord gekregen. "De provincie noemt de weg niet gevaarlijk. Kennelijk moeten er eerst doden vallen voordat er iets gebeurt. Ik heb gevraagd om aanduidingen als 'zeer gevaarlij ke weg', om meer politiecontro- WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 Chemocar doet spoedig intrede iil Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voorschote naren krijgen meer gelegenheid om zich te ontdoen van klein che misch afval zoals verfresten, make up, olie en oplosmiddelen. Met in gang van 10 januari volgend jaar zal een zogeheten chemocar, een spe ciale auto voor de ontvangst en ver voer van dergelijke schadelijke stoffen, op de tweede en vierde dinsdag van de maand op vijf ver schillende plekken in de gemeente klaar staan. De gemeente maakt over enkele dagen bekend wat precies de standplaatsen zullen zijn. De che- mo-car moet een aanvulling zijn op de ecotainer van de reinigings dienst op het MOC-terrein aan dt Koninklijke Marinelaan, waar mer doordeweeks overdag tussen tier en twaalf en van twee tot vier uui terecht kan met klein chemisch af val. staan nu bomen aan de buiten kant van de bocht, bomen aan de binnenkant zouden de situatie alleen maar gevaarlijker maken dan krijg je een coulissenffect: de bocht wordt kleiner, maar de automobilist verliest het over zicht". Volgens Kiers is het argu ment van de criteria onzin: "Als nu blijkt dat de criteria niet klop pen, dan pas je die criteria toch aan?" Controles Korpschef H. Roelevink van de Katwijkse politie verklaart dat er niet meer snelheidscontro les op de Wassenaarseweg te ver wachten zijn. Kiers had hierom bij deprovincie wel gevraagd, maar daar verwees men hem door naar de plaaselijke politie. Roelevink vindt de verkeerssi tuatie, evenals als de provincie, niet extreem gevaarlijk. Ook hij denkt dat het aan de automobi listen zelf ligt. Het nu te plaatsen waarschuwingsbord moet naar zijn mening duidelijk maken dat het publiek voor de bocht gas moet terugnemen. Roelevink voegt eraan toe dat de meeste on gelukken worden veroorzaakt door mensen die de weg kennen. Zij zouden zich langzamerhand van de gevaren bewust moeten zijn. Intussen heeft Kiers besloten een nieuwe brief aan de provin cie te schrijven. Hij neemt daar mee geen genoegen met het ant woord. "Ik ga gewoon door. Een meisje dat hier de afgelopen zo mer uit de bocht vloog, heeft haar rug gebroken. Een motorrij der is voor een deel verlamd. Dat zijn toch vreselijke dingen, er moet hier iets gebeuren". Onvrede over verbinding langs Nieuw Buitenzorg H. Kiers met zijn dochtertje in de den veranderd". Ie, bomen aan de binnenkant van de bocht en een snelheidsbeper king tot 50 kilometer per uur. Van die eisen is alleen de vraag om een extra waarschuwings bord ingewilligd." Snelheden Snelheidscriteria voor wegen worden landelijk vastgesteld door het ministerie van verkeer en waterstaat en daar staat de weg niet als gevaarlijk bekend, van de Wassenaarseweg voor zij\ laat C. van der Male van de afde ling verkeer en vervoer van de- provincie weten. Hij heeft het 'knelpunt' in behandeling en noemt de weg niet gevaarlijk. "Als de automobilisten zich aan de toegestane snelheid van 80 ki lometer per uur zouden houden, zou er niets aan de hand zijn. Maar de meesten scheuren met veel hogere snelheden door die bocht en dan vliegen ze eruit. Kijk, wij kunnen alleen de crite huis. "De verkeerssituatie moet wor- (foto Henk Bouwman) ria vaststellen en dan maar ho pen dat mensen zich daaraan houden. Doen ze dat niet, dan is dat hun eigen verantwoordelijk heid. We kunnen die automobi listen niet tot aan hun huisdeur begeleiden". De zegsman van de provincie vervolgt: "De snelheid verlagen zou niet kunnen, die criteria lig gen nu eenmaal zo, dan zou je zo veel kunnen gaan veranderen. En wat betreft die bomen, er VOORSCHOTEN - Geboren: Marieke dv M.Drees-Dreef, Olaf R. zv R.J.J.d. Bakker- Verkaik, Steven J. zv Th.F. Altenburg-van Grol. Ondertrouwd: H. Griffioen met A.L Anker Gehuwd: R.J. Cornelis met E.L.P. Goddijn Overteden: BJ. Bekkema (61), L.A.E. Hilgen- ga ev de Bruin (84), M. A. Mens wv Meijer (80). LEIDERDORP - De Leider- dorpse Ondernemers Vereni ging (LOV) is dermate ontevre den over de toegangsweg naar Elisabethhof dat ze verkeers kundigen heeft gevraagd nieu we ontsluitingsmogelijkheden te zoeken voor het gebied met Meubelplein, Ibishotel, ver pleeghuis Nieuw Buitenzorg en het nieuwe High Techcen- tre. De Kamer van Koophandel steunt het onderzoek dat begin volgend jaar wordt afgerond. Volgens het LOV levert de weg het hele jaar door gevaar op voor de be woners van het tehuis Nieuw Bui tenzorg, is de route op piekdagen verstopt, zet de weg onbekenden op een dwaalspoor en bezorgt hy het St. Elisabethziekenhuis onge wenste parkeerders. In februari willen de ondernemers het Elisa- bethhof-rapport aanbieden aan het Leiderdorpse college van burge meester en wethouders. Tot die tijd doet het bestuur voorzichtig over mogelijke oplossingen. Bestuursmedewerker C. Smits kan zich voorstellen dat er een ex tra weg komt tussen het High Techcentre en het Meubelplein, tussen het High Techcentre en Ibis of tussen Ibis en de Dwarswate- ring. Een weg over de Dwarswate- ring ziet hij niet zitten. De nieuwe route tussen Simon Smitweg (naast het ziekenhuis) en Persant LEIDERDORP - De aanleg van rozenperken in de Oranjewijk in Leiderdorp heeft op een misver stand berust. De daar gelegen gras velden worden nu weer in de oude staat hersteld. Alle betrokkenen zullen daarover binnenkort wor den geïnformeerd. Dat besluit hebben burgemees ter en wethouders van Leiderdorp genomen. Tegen de aanleg van de rozenperkjes waren kort geleden diverse klachten geuit, onder ande ren door kinderen uit de wijk die momenteel niet meer kunnen voet ballen op de veldjes. Snoepweg kan eenrichtingverkeer krijgen, maar tweerichtingverkeer wordt eveneens onderzocht. Min der voelen de ondernemers voor het idee om de huidige route alleen voor Nieuw Buitenzorg te reserve- Twintig kanten "Als het kan, zouden we Elisa bethhof wel van twintig kanten willen bereiken", stelt Smits vast. Hij benadrukt echter dat de onder nemers niet alleen aan zichzelf denken, ze zijn vooral begaan met het lot van de 46 meervoudig ge handicapte bewoners van Nieuw Buitenzorg: "Hun klachten zijn echt verontrustend". Volgens het hoofd van Nieuw Buitenzorg, mevrouw D. Mulder, hebben bewoners en bezoekers da gelijks last van het verkeer op de toegangsweg. Op zaterdagen en feestdagen kunnen ze hun tehuis niet uit met de rolstoelen, op 'nor male dagen' moeten ze enorm uit kijken voor hardrijders. Snelheden van 70 kilometer per uur zijn geen uitzondering, de slingers in de weg hebben nooit geholpen en de drempel was na drie enkele dagen zijn remmende werking al kwijt. De directrice ziet dat dagelijks en de LOV-vertegenwoordiger kan het zich levendig voorstellen. Nieuw Buitenzorg en de over koepelende stichting Philadelphia hebben van het begin af aan gepro testeerd bjj de gemeente. Burge meester en wethouders hebben, na het horen van de klachten, een on derzoek laten instellen. Ze trokken daaruit de conclusie dat het ver keerstechnisch slecht is om een nieuwe kruising te creeëren, vlak naast de kruising bij het St. Elisa bethziekenhuis. Volgens wethou der G. Keijzers zijn er ook techni sche bezwaren tegen 'een nieuw stukje infrastructuur' op het stuk Leiderdorp tussen rijksweg A4, Dwarswatering, Simon Smitweg en Persant Snoepweg: het ligt vol leidingen. Bovenal vraagt het college zich af of een nieuwe ontsluitingsweg wel nodig is. Terwijl het LOV kei hard vaststelt dat de 'weg geen schoonheidsprijs verdient' en be stuursmedewerker Smits het badi nerend over 'het paadje' heeft, be nadrukt Keijzers dat het een nor- REGIO - Aan het begin van het nieuwe jaar kunnen in de regio de kerstbomen weer op verschillende plaatsen voor verbranding worden ingeleverd. In Zoeterwoude-dorp wordt de jeugd verzocht zoveel mogelijk kerstbomen te vergaren die op 4 ja nuari tussen 10.00 en 12.30 uur en tussen 13.00 en 15.00 uur naar het verzamelpunt langs het Molenpad kunnen worden gebracht. Dè jeugd van Zoeterwoude-Rijndijk wordt gevraagd zoveel mogelijk bomen te brengen naar het verza melpunt bij de 'Eendenkooi', tus sen 10.00 em 12.30 uur en tussen 13.00 en 14.30 uur. Per ingeleverde boom wordt een kwartje betaald, de verbranding zal op 4 januari om 16.00 uur nabij het Molenpad be ginnen. Ook Voorschoten heeft dit jaar een kerstboomverbranding. Deze is 11 januari om 19.00 uur aan de Admiraal de Ruytersingel tegen over sportpark 'Adegeest' op de hoek van het Sint Nicolaaspad. De kerstbomen kunnen 10 en 11 janu ari bij de beplantingsdienst van het wijkpark Noord-hofland aan de Torbeckeweg, of bij de reinigings- dient op het MOC-terrein aan de Koninklijke Marinelaan worden ingeleverd. Voor elke gebrachte kerstboom wordt een lot gegeven. In Oegstgeest is het kerstbo- menvuur op 5 januri tussen 19.00 en 21.00 uur. De kerstbomen kun nen de hele dag op het parkeerter rein bij sportpark de Voskuyl wor den gebracht. De kerstboomver branding van de gemeente War mond is aan het strandje van Kou- denhoorn op 6 januari tussen 20.00 en 21.30 uur. De kerstbomen kun nen niet van te voren worden inge leverd, maar moeten op de avond zelf worden meegenomen. Ook de gemeente Wassenaar heeft een jaarlijks vuur op het grasveld bij het Polanenpark op 4 januari vanaf 18.00 uur. De bomen kunnen al daar de hele dag worden ingele verd. In Leiderdorp is het 'vreugde vuur' in de Bloemerd op het par keerterrein van RCL. Woensdag 4 januari om 19.00 uur wordt de sta pel in brand gestoken. De kerstbo men kunnen die dag tussen 13.30 en 16.30 uur op verschillende plaat sen in Leiderdorp worden ge bracht: hoek Lijnbaan/Wilddreef, parkeerterrein Scheppingskerk, Ericalaan tegenover de Van Geer straat, bij de Brink aan de Muzen- laan en de Buitenhoflaan ter hoog te van de Vijverhof. Bovendien kunnen kerstbomen tot 19.00 uur mee worden genomen naar het ter rein van RCL. Ook vuurwerk dat niet is afgegaan kan worden mee gebracht. Aan de kerstboomver branding is zoals ieder jaar een lo terij verbonden. De uitslag wordt 11 januari bekend gemaakt. AUTO-INBRAKEN - Uit zes au to's die geparkeerd stonden in de Barnsteenstraat, de Saffierstraat en de Edelsteensingel in Alphen zijn gisternacht de radio-cassette recorders gestolen. De waarde van de apparatuur varieert van vijfhon derd tot duizend gulden. Oegstgeestenaar uit de bocht OEGSTGEEST - Een 20-jarige in woner van Oegstgeest is gisteroch tend licht gewond geraakt toen hij met zijn auto in 2ijn woonplaats uit de bocht op de Endegeesterstraat- weg vloog. De man reed vanuit Lei den richting Oegstgeest en verloor na de bocht de macht over het stuur. Hij botste met zijn auto frontaal tegen een boom. Wonder boven wonder was de man vrijwel onge deerd en kon hij na behandeling 'het ziekenhuis in Leiden verlaten. Zijn auto werd bij de botsing vol gens een woordvoerder van de po litie totaal vernield. male toegangsweg is, die het nor male aanbod kan verwerken. Op piekdagen is het weggetje volgens hem inderdaad overbelast, maar een gemeente zou haar beleid niet op pieken kunnen afstemmen. Nieuw Buitenzorg blijft volgens de wethouder afhankelijk van het ge drag van verkeersdeelnemers: "We hebben daar twee slingers en een drempel aangelegd, we kunnen er weinig andere dingen doen". Fouten Volgens de gemeentebestuurder moeten ondernemers met hele goe de argumenten komen om het col lege tot een nieuwe studie te bewe gen. De wethouder doet dan ook voorzichtig over de bekostiging van een extra toegangsweg. Het LOV had het graag anders gezien en de bestuursmedeweker heeft 'geen idee' of ondernemers in de Het gebied'Elisabethhof in Leiderdorp. Er is een studie gaande om het gebied beter te ontsluiten. buidel willen tasten. Hij ziet vooral een taak voor de gemeente: "Zij heeft het terrein ter verkoop aange boden en moet voor een goede ont sluiting zorgen". Als de gemeente toen net zo'n goed contact had gehad met de on dernemers als nu, zou zoiets nooit gebeurd zijn. Smits wil daar zijn lessen uit trekken zonder al te hard te schoppen. Als verkeerskundi gen en gemeentebestuurders geen mogelijkheden zien voor een nieu we toegangsweg, kan hij zich voor stellen dat bedrijven vertrekken. Mevrouw Mulder, van Nieuw Buitenzorg, blijft vurig hopen op een oplossing. Het liefst wil ze de weg voorbij haar tehuis dusdanig afsluiten dat hij alleen als voetpad dient. Het instellen van éénrich- al veel schelen, tingverkeer zoi naar haar idee. De oplossingen waar Leiderdorp tot nu toe mee kwam, hebben vol gens haar niets geholpen. De 'bob bel' voor het tehuis wordt regelma tig ontweken via een gevaarlijk ritje over de stoep, pal voor de in gang. Verfstrepen, die later werden aangebracht, waren na drie dagen al geen verrassing meer. Verwij zingsbordjes in de bocht blijven onduidelijk. "Ook 's nachts is het een ramp", vertelt ze. "Dan denken bezoekers dat ons huis het Ibis-ho tel is, tot grote schrik van onze wachten". Het LOV-aanspreekpunt haakt daar gretig op in en heeft het over een zoekplaatje: "Als je van de rijksweg komt en naar het Ibis-ho tel wilt, moet je het hotel een kilo meter voorbij rijden om dan via een verdomd smal kronkelwegge tje weer terug te keren". Over extra parkeerplaatsen heeft zijn organi satie "nog niet zo gesproken". Al leen op hoogtijdagen zou de Elisa bethhof parkeerproblemen ken-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11