Strenge regels verwerking autowrakken 'Veel personeel uit de streek heeft het na een dag al gezien' Vijf truckchauffeurs uit Bodegraven onderscheiden TIB omzeilt lastige klip Provincie onderzoekt hergebruik van huishoudelijke afvalstoffen PAGINA 10 REGIO WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 Directeur neemt na 28 jaar afscheid van Alphense dalqjannenfabriek ALPHEN AAN DEN RIJN - Eigenlijk had Alphenaar F. Nauta (62) net zo goed jaren lang directeur van een fabriek voor suikerzakjes of brilleko kers kunnen zijn. "Ik voelde me altijd aangetrokken tot het proces van massaproduktie". Hij kwam echter in de dakpan- nenwereld terecht. Helemaal toevallig was dat niet, want zijn schoonfamilie was eigenaresse van de Alphense Dakpannen- en Kleiwarenfabrieken v/h Van Oordt. Maar pas toen hij een kijkje had genomen in het be drijf aan de Churchilllaan kreeg hij belangstelling voor het produkt dat daar wordt ge maakt. "Toen ik terugkwam in Kaapstad heb ik meteen op het dak van mijn huis gekeken. Toevallig lagen daar Neder landse dakpannen op". door Janet van Dijk Nauta kwam in '59 naar Nederland, was twee jaar adjunct-directeur en werd toen directeur van Van Oordt. Per 1 januari maakt hij ge bruik van de VUT-regeling. "Als ik nu door het land rijd, dan doe ik in feite niets anders dan naar de da ken kijken". Een gesprek met een bestuurder in hart en nieren (Nauta maakte bij voorbeeld zeventien jaar lang deel uit van het bestuur van ziekenhuis Rijnoord) over moeilijke tijden, grootse plannen en het nadeel van Alphen: "Een personeelsprobleem, dat is er con tinu". Nauta laat de fabriek met een ge rust hart achter. Juist in 'zijn' laatste jaar werd Van Oordt overge nomen door Redland Bouwpro- dukten, een internationaal bedrijf dat zich toelegt op leveranties voor de bouwnijverheid. "Heel positief voor de continuïteit van het be drijf, met name omdat veel moet worden geïnvesteerd. Als familie bedrijf zijn daarvoor niet of nauwe lijks mogelijkheden", zegt Nauta. De nieuwe oven, een miljoenenin vestering die werd aangekondigd toen de overname deze zomer be kend werd, zal echter nog wel een jaartje op zich laten wachten. "Er is nu zoveel kennis in huis gekomen, eerst moeten alle ervaringen die in het buitenland zijn opgedaan maar eens op een rijtje worden gezet. Het is nuttig om informatie te verzame len om te kijken wat de beste oven is voor Alphen". Haring De personeelsleden merken wei nig van de verandering, verzekert Nauta. "De familie was er eigenlijk niet zo bij betrokken. Het was in feite een redersfamilie, ik vormde de verbinding met de dakpannen- fabriek. Het is wel zo dat, toen het nog goed ging in de visserij, mijn schoonvader iemand met nieuwe haring naar de fabriek stuurde, en met Sinterklaas was er altijd ge stoofde makreel". Over zijn eigen bevindingen zegt hij: "Ik ben het weieens niet eens geweest met de familie-aandeel houders. Maar het is nooit zo ge weest dat ik moest zeggen: ik ver dwijn. Het gaat verkeerd als aan deelhouders op de stoel van de di rectieleden gaan zitten. Dat kan na tuurlijk niet, het veroorzaakt grote problemen in sommige familiebe drijven". Dat Nauta bijna dertig jaar leiding heeft gegeven aan een en dezelfde fabriek, vindt hij zelf niet zo'n opmerkelijke prestatie: "Ik ben niet zo'n loper, moet ik zeg gen". Wel heeft hij grootse plannen ge had om de activiteiten uit te brei den naar Groningen. "Een jaar of acht, negen geleden is serieus over wogen om in het noorden een fa briek op te zetten, samen met een Groningse steenfabrikant". De noordelijke provincie werd uitge- Scheidend directeur Nauta, met op de achtergrond de Alphense dakpannenfabriek: "We kunnen hier bijna geen personeel krijgen". (foto Ben de Bruyn) kozen omdat daar voldoende per soneel te krijgen zou zijn en omdat er aan grondstoffen (klei) geen ge brek is. Bovendien stimuleerde de overheid de vestiging van bedrij ven in gebieden buiten de Rand stad. Daarbij komt nog dat Noord- Duitsland en Scandinavië goed be reikbaar zijn vanuit de haven van Delfzyl. Deze landen zijn goede klanten van de Nederlandse dak- pannenfabrieken en het is belang rijk dat de verbindingen goed zijn omdat de transportkosten hoog zijn. "Het is een zwaar produkt, de transportkosten zijn al gauw hoger dan de produktiekosten", ver klaart Nauta. Receptie De Groningse fabriek is er nooit ge komen. "De provinciale overheid deed onvoldoende toezeggingen voor kleiconcesSies op de lange ter mijn. De fabriek vergde een inves tering van 25 miljoen. Voordat je dat bedrag uitgeeft, moet je zeker weten dat je voor minstens twintig jaar voldoende grondstoffen hebt". "Ik ben blij dat we er niet aan zijn begonnen", zegt Nauta nu. En dat is een heel begrijpelijke opmerking als hij vertelt dat vlak nadat de Gro ningse plannen van de baan waren, moeilijke tijden aanbraken voor Van Oordt. De scheidende direc teur gaat terug naar 1981, het jaar dat de dakpannenfabriek zijn hon derdjarig bestaan vierde. "We hiel den een grote receptie en de bezoe kers konden heel gemakkelijk hun auto kwijt. Er stond toen praktisch geen pan op het opslagterrein, we waren uitverkocht. Vlak daarna, eind november, begin december, zakte de bouwmarkt in. Heel plot seling. Toen kon niemand zich meer roeren omdat overal pannen stonden", vertelt Nauta. Nog ver baast hij zich over de onvoorspel baarheid van de malaise: "Het was écht niet te voorzien, niemand had dit^kunnen zien aankomen". De produktie moest worden ver minderd en Nauta nam ingrijpende maatregelen. Er werden mensen ontslagen (totaal verdwenen zo'n dertig banen) en er werd tijdelijk arbeidstijdverkorting ingesteld. Langzaam maar zeker klom het be drijf weer uit het dal. De scheiden de directeur had dat ook verwacht: "Ik heb nooit het idee gehad: dit is het einde. Van Oordt was en is een behoorlijk gezond bedrijf dat een flinke tegenslag moet kunnen op vangen". Nauta stelt aan de andere kant vast dat de Alphense fabriek 'geen echte pech' heeft gehad, zoals de Woerdensche Dakpannen en Steenfabrieken (waarin Van Oordt later een meerderheidsbe lang kreeg). "Die hadden net flink geïnvesteerd, zaten met een hoge rente". Busje Een moeilijkheid die eigenlijk als een rode draad loopt door de jong ste van het Alphense bedrijf is het personeelsprobleem. "Wij kunnen hier praktisch geen personeel krij gen", is zijn ervaring. "Aanvanke lijk probeerden we mensen te zoe ken in het gebied van de grote ri vieren, de Betuwe. Daar waren nogal wat steenfabrieken dichtge gaan, maar we hebbèn er uiteinde lijk niet veel personeel vandaan ge haald". Groningers maakten eer der de stap naar Alphen, zo bleek later. "Nu hebben we meer dan dertig mensen uit Groningen. Daar adverteren we in provinciale dag bladen. Er komen vrij veel reacties op. Mensen die we aannemen krij gen een contract van zes maanden. We vergoeden de pensionkosten en geven reiskostenvergoeding zodat ze een keer in de week naar huis kunnen. Als het na dat halfjaar van beide kanten bevalt, vergoeden we de verhuiskosten". Ook reed er een tijd een busje van Van Oordt heen en weer naar Drente om personeel op te halen en weer thuis te bren gen. "We hebben nu eenmaal een be paald aantal ongeschoolde perso neelsleden nodig, er is vrij veel handwerk. Het is zwaar, monotoon werk, niet het meest aantrekkelij ke", zegt Nauta eerlijk. "De erva ring met mensen uit deze streek is dat ze het vaak na een dag al heb ben gezien, soms gaan ze de eerste dag al weer weg. Blijkbaar zyn er in andere delen van het land mensen die de nadelen minder erg vinden, of misschien zijn mensen er daar meer gebrand op werk. Er heerst natuurlijk ook grote werkloosheid in Groningen", probeert de schei dende directeur een verklaring te vinden. Hij laat ze achter zich, de ruim honderd personeelsleden en de veertig- tot vijfenveertigduizend dakpannen die per dag worden ge bakken ('je vraagt je af waar ze alle maal naar toe gaan'). Blijft nog wel actief in een aantal branche-organi saties, en ziet wel wat er verder op hem afkomt. "Ik heb altijd gevon den dat het een morele verplich ting is om je kennis en ervaring ten dienste te stellen van de maat schappij". BODEGRAVEN - Vijf chauffeurs van het Bodegraafse transportbe drijf Transneerlandia krijgen op za terdag 7 januari een onderschei ding met diploma uitgereikt. De onderscheidingen zijn toegewezen door de International Route Union in Genève en worden uitgereikt door burgemeester A. Brugman De chauffeurs die voor deze on derscheiding in aanmerking ko men zijn: T.J van Leeuwen, H.A Veelenturf, B.H. IJff, E. Vrieswijk en N. Kasius, allen inw Bodegraven. Voordat chauffeurs IRU-onderscheiding ir king komen, moeten ze aan een aantal voorwaarden voldoen. De chauffeur moet tenminste twintig jaar een vrachtwagen of autobus hebben bestuurd, waarvan tenmin ste vijftien jaar in het internationa le vervoer. Ook moet hij tien jaar bij dezelfde werkgever in dienst zijn. Bovendien mag hy of zij de af gelopen vijftien jaar niet door ei gen schuld een ernstig verkeerson geval hebben veroorzaakt en geen ernstige overtreding hebben be gaan op verkeers-, douane-, of ad ministratief gebied in de landen waarin is gereden. Ip de afgelopen vijf jaar hebben nog vier werknemers van het 46 chauffeurs tellende Bodegraafse transportbedrijf de onderscheidin gen in ontvangst mogen nemen. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de zaalvoetbalcompetitie omzeilde de ploeg van TIB de Boer een lastige klip door in de Rijnstreekhal Kulit Bia met 4-2 te kloppen. De ploeg uit Hazerswoude blijft door deze over winning de ranglijst van de derde klasse B aanvoeren. Voor TIB maakten Anton de Boer (2), Frans de Boer en Wim de Roo de doel punten. De beide goals van Kulit Bia kwamen op naam van Danny Muskita. In deze afdeling speelde verder Cha Cha met 3-3 gelijk tegen SCG- W/AWC. Woubrugge versloeg in de Groenoordhal NDDV met 2-10. In de vierde klasse A toonde lijst aanvoerder Van Raamsdonk zich sterker dan Goheba. In Lisse won het met 5-2. Querelle en Auto Ho me deelden in Alphen de punten (3-3). In de vierde klasse B verloor Simoniz Boys met 1-2 van Kraan Saloon. SV Kooi moest Cronesteyn voor laten gaan (10-3). In het bekertoernooi speelde Bo- la Raga met 1-1 gelijk tegen Café de WW. Koudekerk kwam in Katwijk het nodige te kort tegen Eigeman (24-0). Wally Sport tegen Hans van Goozen kende een merkwaardig einde. Bij een 7-5-voorsprong voor Wally Sport maakte doelverdedi- ger Hans Disseldorp een overtre ding. Dit leidde tot nogal wat reac ties aan Hoogmadese zijde, reden voor de arbiter om drie spelers van Hans van Goozen een twee-minu- tenstraf te geven. Omdat er met twee man niet gevoetbald mag worden, was de scheidsrechter ver volgens genoodzaakt het duel te staken. Madonna versloeg in een andere poule EBR met 7-4. De Heulboys deed het eveneens goed door Ei genbrood een 3-2 nederlaag toe te brengen en Stoof deed het nog be ter door met 7-3 van hoofdklasser Landwer Johan te winnen. Alphia was niet bestand tegen FC Lisse. Het verloor met 10-4. TAW daar entegen verweerde zich uitstekend tegei) hoofdklasser ROAC '79. In sporthal De Vlinder werd het 4-4. Tot vier keer toe nam TAW een voorsprong, maar evenzovele ma len maakte het Ripse team gelijk. De doelpunten van TAW schre ven Mario van Zaal, Leo Aartman, Hennie den Brave en Richard van Lammeren achter hun naam. In Roelofarendsveen plaatste Jongboys zich voor de derde ronde door met 6-5 van hoofdklasser Jan de Kuyper te Inbraak woning NIEUW-VENNEP - Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag toegeslagen in een wo ning aan de Oostmoor in Nieuw- Vennep. Ze maakten daarbij een aantal reisdocumenten buit. Nog onbekend is hoe de dieven het huis zijn binnengekomen en waar ze zijn gebleven. Tegen bodem- en watervervuiling DEN HAAG - Voor het verwerken van autowrakken gaan in Zuid-Holland strenge regels gelden. De provincie wil dat de autowrakken op zo'n manier bewerkt en verwerkt worden, dat vervuiling van bodem en water wordt voorko men. Pas als de autoslopers daartoe in staat zijn, krijgen zij een vergunning in het kader van de Afvalstoffenwet. Deze maatregel staat in het ont werpplan voor het verwijderen van autowrakken dat het provinciaal bestuur onlangs heeft vastgesteld. Het plan is voor commentaar naar alle sloopbedrijven, gemeenten en andere instellingen verzonden. Voor Zuid-Holland staat de be scherming van milieu en land schap voorop. De provincie wil met het autowrakkenplan berei ken dat onderdelen en materialen zoveel mogelijk opnieuw worden gebruikt. Zuid-Holland probeert tevens een zo goed mogelijke door- stroming van autowrakken van de laatste gebruiker naar eindverwer ker te realiseren. Tenslotte moeten de autosloopbedrijven op een goe de manier in het landschap worden ingepast. De sloopbedrijven vielen tot 1 oktober 1987 onder de Hinderwet. Vernielingen KATWIJK Onbekenden hebben in de nacht van maandag op diys- dag in Katwijk vernielingen aange richt. Eerst gooiden de vandalen met een trottoirtegel de voorruit in van een aan de Piet Heinlaan ge parkeerde auto. Korte tijd later ver nielden ze vijf ruiten van een bouwkeet in de Kerkstraat. Deze keet werd ook met verf beklad. Wanneer het 'wrakkenplan' defini tief is vastgesteld (zomer 1989) moeten alle slopers beschikken over een vergunning in het kader van de Afvalstoffenwet. Aan deze vergunning zijn eisen verbonden. Zo moet het autosloopterrein ten minste voorzien zijn van een vloei stofdichte vloer. Daarnaast moet er een olie- en vetafscheider aanwezig zijn voor het reinigen van het af te voeren water. In Zuid-Holland komen er jaar- lijk rond de 124.000 autowrakken vrij, die bij ruim tweehonderd sloopbedrijven worden verwerkt. Vervolgens gaan ze naar twee sch- redderbedrijven. Vastgesteld is dat een groot deel van de sloopbedrij ven te weinig voorzieningen heeft om het milieu voldoendete be schermen. Zo ontstaat verontreini ging van bodem, grond- en opper vlaktewater. Ook zijn er veel slopers die zon der hinderwetvergunning werken. Volgens de provincie zijn er heel wat bedrijven gevestigd die in strijd zyn met het bestemmings plan. De wrakken blijven vaak lan ger op de terreinen aanwezig dan nodig terwijl de afvoer van afval- en reststoffen te wensen over laat. Halverwege februari (de vijftien de) is er in het provinciehuis in Den Haag een openbare hoorzitting. De inspraak op het ontwerpplan sluit. 24 februari 1989. KATWIJK Heel wat mensen genieten in de week tussen kerst en nieuwjaar van een korte vakantie. Niet alleen in de sneeuw van Oostenrijk of Zwitserland maar ook in eigen land. Op het strand van katwijk was dat gisteren duidelijk merkbaar. <foto Dick ijogewoning) DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland begint volgend jaar met een onderzoek naar het hergebruik van verschillende huishoudelijke afvalstoffen en daarmee te verwer ken bedrijfsafval. De provincie streeft naar een ver mindering van de hoeveelheid af val bij de verbrandingsinstallaties door hergebruik te bevorderen. Binnen twintig jaar wil Zuid-Hol land komen tot een hergebruik van veertig procent. Dit staat in het uitvoeringspro gramma Huishoudelijke Afvalstof fen en samen daarmee de te ver werken bedrijfsafvalstoffen. Het provinciaal bestuur heeft dit plan onlang vastgesteld. De provincie wil de gescheiden inzameling van afval stimuleren. Om dat te bereiken zal zij in de eer ste helft van het volgend jaar een notitie opstellen. Hierin zullen de ervaringen van verschillende proefgebieden centraal staan. Via een enquête gaat de provincie de bereidheid van gemeenten inven tariseren om hieraan mee te wer ken. Samen met de Vereniging te gen Milieubederf wil Zuid-Holland een brochure ontwikkelen over thuiscomposteren. Bovendien maakt Zuid-Holland een begin met een inventarisatie van kunststofafval. Nagegaan wordt of het technisch haalbaar is om gescheiden in te zamelen en te verwerken. Onderzocht wordt te vens of brandbaar bedrijfsafval kan worden gescheiden. De pro vincie gaat bekijken wat hiervoor precies noodzakelijk is. Doel is om hergebruik te bevorderen. De Stichting Vrijbaan krijgt op dracht om drie reclyclingsprojec- ten (hergebruik) te realiseren, afge stemd op de bestaande reinigings diensten. Met subsidie van de pro vincie zal Vrijbaan, in samenwer king met gemeenten, proberen de ze projecten op te zetten. Het scheiden van grofvuil en het hergebruik ervan wordt eveneens onder de loep genomen. De provin cie heeft voorkeur voor een sys teem van apart inzamelen door de reinigingsdienst en transport naar inzameldepots. Zuid-Holland wil alle vrijkomen de afvalstoffen op een milieuhygië nisch verantwoorde manier verwij deren. Daarom, aldus de provincie, is samenwerking met gemeenten en samenwerkingsgebieden nood zakelijk. WOENSDAG 28 DECEMBER Alkemade Made '88: optreden Guy vt Duynen (flamenco gitaar), aa vang 21.00 uur in de Alkeburcht, Noordhoek. Hazerswoude tafelvoetbaltoernooi ('s avonds), jongerencentrum Stek, Dorpsstraat. Katwijk optreden Blues en Rock 'n Roll- bands, aanvang 20.30 uur bij Scum, Helmbergweg. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. presentatie 'Klankmachines', Dirk Borstlap en Kees Koeman, aanvang 21.00 uur bij Kunstkring Burcht, Burchtsteeg. Nieuwkoop indejaarfeest Beverly Hills mmv NVRC-dj Mart van der Stadt, aanvang 21.00 uur, Nieuwveen- seweg 21. Kerkstraat. The Mousetrap' ie Comedie, aan- ur in de Warenar, DONDERDAG 29 DECEMBER Alkemade Made '88: films De Troetelbeer tjes (15.00 uur); Dirty Dancing (19.00 uur) en Kinderen van een Hazerswoude Oudjaars Eetcafé in de Stek, Dorpsstraat. Katwijk klaverjassen en jokeren bij Noord/Noord-Oost, aanvang 20.00 uur. Kerstbal bij Koestal/Overduin, aanvang 20.30 uur. ningen, van 10.00 tot 17.00 uur in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. origami. kunst, voor kinderen vanaf 9 jaar, van 14.00 tot 16.00 uur in het Rijksmuseum van Volkenkunde. kindervoorstelling door Pop pentheater Lorre, aanvang 14.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Ou de Vest. Noordwijk optreden artiesten met mede werking van Lee Towers, Margriet Hermans en Orkest Indeed, pre sentatie: Hans Versnel, 19.00 uur in bar 't Deurtje, Grent 34. (voor verkoop telefonisch aldaar). VRIJDAG 30 DECEMBER Made '88: cabaretvoorstelling 'Alleen' door Luk Wijns, aanvang 21.00 uur in de Alkeburcht, Noord- hoek. Alphen Magic Night in jongerencen trum Het Kasteel, Concertweg, aanvang 21.00 uur. Hazerswoude klaverjaskampioenschappen Hazerswoude, aanvang 20.00 uur bij Avanti, Sportlaan. Katwijk Eindejaarsbal bij Koestal/Over duin, aanvang 19.30 uur. Oudejaarsbal/vrij dansen bij Noord/Noord-Oost, aanvang 20.30 uur. Leiden kinderactiviteiten: dinosaurus maken van bouwplaten en teke ningen, van 10.00 tot 17.00 uur In n Geologie e het Rijksmuseum v Mineralogie. zijde beschilderen voor kinde ren vanaf 9 jaar, van 14.00 tot 16.00 uur in het Rijksmuseum van Volkenkunde. Leiderdorp kindermiddag: knutselen, zin gen, voorlezen, van 14.00 tot 15.30 uur, Baptistengemeente, Zijlkwartier, Van der Marckstraat. Zoeterwoude open jeugdkampioenschap bil jarten voor jongeren,19.30 uur, café Rljnegom, Hoge Rijndijk.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10