TAD LEIDEN 'Met een grap maak je in België nog wat klaar bij een ambtenaar' LEIDSCH ÜJ DAGBLAD Organisatie kerst-in zoekt vaste sponsors Heerma wil niet praten met De la Mar over Zijloever s DINSDAG 27 DECEMBER 1988 Marktmaii Jan Verplancke stopt er mee: LEIDEN - Jan Verplancke (65) stopt er mee. Hij heeft al zijn pubiieke functies opgezegd en gaat in Vlaanderen (Brasschaat) wonen. Jarenlang heeft hij mede het gezicht bepaald van vele markten in de Leidse regio, van Hillegom tot aan Waddinxveen, van Katwijk tot aan Alkemade. Wie kent hem eigenlijk niet in een van zijn vele rollen: als marktkoopman zijn produkten (banket) aanprijzend, als spreekstalmeester prijzen en woordjes uitdelend tijdens jubileummarkten. Of als voorzitter van de Centrale Vereni ging van Ambulante Handel, afdeling Leiden. Of als (ex)- bestuurslid van tal van andere organisaties. Een krachtig optreden, markante kop. Een rappe babbel, in de goeie zin van het woord. Drukke gebaren onderstrepen wat hij zegt en verra den tevens nog een andere rol, die van een geoefend toneelspeler én toneelregisseur van tal van vereni gingen uit de regio. Mag hij als koopman van de toneelkunst ge bruik maken, wie Jan Verplancke privé kent weet dat zijn principes niet worden toegedekt of gecamou fleerd: wat recht is, is recht en blijft altijd recht; wat krom is, is krom. Wie het tegendeel daarvan poogt te bewijzen, treft op zijn weg een man van postuur. door Henk van der Post Hij weet bij wijze van spreken nog wat hij dertig jaar geleden heeft ge zegd: "Dat is makkelijk. Als men sen tegen mij zeggen dat ik jaren geleden iets heb gezegd, weet ik onmiddellijk of het waar is of niet. Datgene wat ik zeg of vind heeft te maken met mijn principes, princi pes die onder meer voortkomen uit doen mijn sterke rooms-katholieke ge loof'. Dat rotsvaste geloof verraadt in ieder geval uiterlijk geen enkel scheurtje, geen enkele twijfel. Maar onder de schedelpan botsen dem opnieuw, zij het dat hij wel erg nu soms vragen of die recht-door- zee-presentatie in alle gevallen wel de juiste was. Diplomatiek De term diplomatiek komt in zijn woordenboek niet voor. Dat kan hij niet zijn, daarvoor is hij ge woonweg niet in de wieg gelegd. Hij weet dat veel mensen aanvan kelijk best wat moeite met zijn pre sentatie hebben. "Toch hoor ik meestal later van mensen dat ze blij zijn dat ik het zo klip en klaar heb gezegd, maar ik geef toe dat ik voor de politiek bepaald niet geschikt ben. Daar lijd ik trouwens niet on der". Zijn - wat hij zelf noemt - over dreven vaderlandsliefde komt ook voort uit datzelfde rooms-katholie- ke geloof. De reden dat hij na de Tweede Wereldoorlog een paar jaar in Indië zat. "Na de oorlog hing er op het Noordeinde een spandoek met daarop 'Hoera, wij zijn bevrijd en nu... Nederlandsch-Indië'. Ik be dacht me geen moment en tekende voor Indië. Achteraf denk ik dat ik ik gek ben geweest dat te 3ij aankomst had ik al on middellijk heimwee. Bovendien hadden mijn vrouw en ik al een kind en was de tweede op komst", verlaat Jan vaderlands bo- dicht in de buurt blijft. Al jaren gaat hij op vakantie naar België, vooral naar de Ardennen. Hij komt daar graag, gaat er als het even kan toch elke week wel een paar dagen heen. Hij en zijn vrouw zien even wel steeds meer op tegen de ruim 300 kilometer lange rit naar de Ar dennen. Het liefste zouden ze in die streek gaan wonen, maar vanwege de taalbarrière - hij spreekt geen Frans, maar gaat het zeker nog le ren - hebben Jan en zijn vrouw voor een appartement in Bras schaat gekozen. Jan heeft meer redenen om in België te gaan wonen. Hij zegt het met een grap en een grol, maar de ondertoon is serieus: "België is minder bureaucratisch, met een grap maak je nog wat klaar bij een ambtenaar; je hoeft hem niet om te kopen. Er zijn bovendien minder verkeerslichten". De ondertoon: Jan Verplancke heeft het land aan al die regeltjes; het land aan dat over-georganiseerde dat over Ne derland is uitgestort. Vertrek naar Vlaanderen, bete kent ook écht breken met alle func ties die hij nog vervult. Want écht breken met alles is moeilijk voor Jan Verplancke. Zelfs al is hij reeds teruggetreden als voorzitter van de Leidse afdeling van de Centrale Vereniging van Ambulante Han del, hij heeft het er nog steeds druk mee. De zaken moeten worden af gehandeld. Moeten er w;el of geen nieuwe markten komen in Katwijk en Leiden? Met de opmerking over het om kopen van ambtenaren is Jan weer met beide benen terug in het Leid se. Bijna twee maanden geleden is een Leidse marktmeester ge schorst die ervan wordt verdacht steekpenningen te hebben aange nomen bij het geven van stand plaatsen aan marktkooplieden. Jan wil over de kwestie zelf weinig kwijt, maar zegt wel dat markt kooplieden in een zeer afhankelij ke positie verkeren van een markt meester: "Voor iemand die met zijn hele hebben en houwen naar een markt komt, is het belangrijk dat hij daadwerkelijk een plekje krijgt. Dat zijn omstandigheden die gemakkelijk tot ongewenste si tuaties kunnen leiden". Functies Jan Verplancke is in 1923 geboren in Leiden en maakte deel uit van een gezin met 14 kinderen. Als 12- jarige jongen kwam hij bij zijn ou dere broer in de bakkerij en begon met venten. Vier jaar later begon hij voor zichzelf, geleidelijk aan klanten veroverend bij vrienden, familie en kennissen. Brood betrok hij toen van anderen. In de oorlog is hij een tijdlang on dergedoken geweest in Tilburg, maar keerde in 1944 in Leiden te rug. Dat was niet zonder risico's, maar Jan had al enige tijd verke ring en kon gewoon niet langer van zijn lief verwijderd blijven. Hij werkte in die tijd in een bakkerij met zijn pet op zodat hij direct kon vluchten als de situatie penibel dreigde te worden. Hij trouwde nog in de oorlog. Nadat hij uit Indië was terugge keerd, begon hij weer voor zichzelf. Aanvankelijk nam hij - per fiets - bestellingen op bij kruideniers in de hele regio. Gaandeweg groeiden die activiteiten en ging hij zelf ook produkten (koek) leveren, eerst be trokken van andere bakkerijen, la ter uit eigen bakkerij. In de vijfti ger jaren kwam hij op markten te recht. Sinds 1950 is hij lid en be stuurder van de Leidse afdeling van de Centrale Vereniging van Ambulante Handel. Gedurende ve le jaren zat hij in het bestuur van tal van organisaties: technische com Jan Verplancke op de Leidse markt De zaterdagmarkt in Leiden hoorde vroeger bij de top tien, maar is nu niet meer dan een middenmoter. <f0to Henk Bouwman) missie van voetbalvereniging Do- cos, Katholieke Arbeiders Bewe ging, korfbalverenging Crescendo, marktcommissie van tal van dor pen, regisseur van verschillende toneelverenigingen. En ook in Bel gië wordt hij regisseur van een to neelvereniging, de vereniging die nog door Hugo Claus is opgericht. Dat is nu al geregeld. Energie De meeste energie is toch wel gaan zitten in het marktgebeuren. Wie het onderwerp aansnijdt, wacht lange verhalen, onder meer over het vermeende democratische recht van woonwijken op een eigen markt. "Er wordt te vaak vergeten dat een marktkoopman ook zijn eten moet kunnen verdienen. Hoe meer markten, hoe dunner de spoeling. Markten binnen een stad of dorp worden vaak concurrenten van elkaar. Vandaar dat de Centra le Vereniging kritisch bekijkt waar een markt kan komen". Over de Leidse markt zegt Ver plancke: "Ooit behoorde de Leidse zaterdagmarkt tot de top tien van Nederland. Nu is het niet meer dan een middenmoter, slechter dan de vrijdagse markt in Katwijk. De woensdagmarkt is ronduit slecht". Het gemak waarmee gemeente besturen - om uiteenlopende rede nen - besluiten tot al dan niet tijde- lijke verplaatsing van markten, is Verplancke een doorn in het oog: "Het kost soms jaren voordat men sen weer gewend zijn. Laatst kwam er in Leiden nog een me Zwerver vindt onderdak in de Burcht LEIDEN - De politie heeft zondag middag een 20-jarige 'zwerver' staande gehouden, die naar zijn zeggen al ruim een maand bivak keerde in een ruimte in de Burcht. De politie heeft de jongeman gewe zen op de mogelijkheden van het opvangcentrum in de Rembrandt- straat. Bovendien heeft ze de in Leiden woonachtige ouders van de 'dakloze' ingelicht. Inbreker gepakt met verkeerde apparatuur LEIDEN - De Leidse politie heeft in de vroege ochtend van tweede Kerstdag een 27-jarige Leidenaar aangehouden die die nacht een in braak had gepleegd in het NS-ge- bouw aan het Stationsplein. Dat de politie de inbraak nog diezelfde nacht oploste, was overigens meer geluk dan wijsheid. De Leidenaar pleegde de inbraak rond vijf uur 's ochtends. Hij nam uit het stationsgebouw een televi sietoestel en een videorecorder mee. Drie kwartier later werd hij aan de Reigerhorst door twee agen ten aangehouden, die zagen dat dat hij een televisietoestel en een re corder zijn woning binnendroeg. De Leidenaar bekende de inbraak in het station snel. De tv en de video-recorder waar mee de agenten hem hadden zien slepen, waren echter niet van de in braak afkomstig. Die spullen wer den pas later, op aanwijzingen van de man, teruggevonden in diens woning aan de Reigerhorst. Waar de andere twee toestellen wel van daan komen, is nog niet bekend. Uit de bocht LEIDEN - Een 36-jarige Leidenaar is zondagavond op de kruising Doctor Lelylaan-Haagse Schouw- weg met zijn wagen uit de bocht ge vlogen. Volgens een medepassa gier reed de man met een vaart van ongeveer 80 kilometer per uur de bocht in. Hij raakte een stoeprand, verloor de macht over het stuur en knalde tegen een hek. Het hek en de wagen raakten zwaar bescha digd. Volgens de politie reed de au tomobilist onder invloed van alco hol. Zeventig ouderen bijeen in Volkshuis LEIDEN De organisatie van de kerst-in voor 55-plussers die jaarlijks in het Volkshuis wordt gehouden, gaat op zoek naar sponsors om het voortbestaan van dit evenement te verzekeren. De behoefte aan een dergelijke samenkomst is dit jaar nog eens overduidelijk gebleken. 70 men sen bezochten de kerst-in op tweede Kerstdag, meer dan in de voorgaande jaren. Het kostte dit jaar al de nodige moeite om de begroting van de kerst-in rond te krijgen. Na een oproep in de krant brachten drie kerkelijke organisaties, diverse ondernemers en een anonieme geldgever de benodigde 4300 gulden by elkaar. Volgend jaar wacht de organisatie opnieuw een moeizame operatie om het geld bij elkaar te sprokkelen. "We overwegen een comité van aanbeveling samen te stellen dat op zoek gaat naar bronnen om de kerst-in te financieren", zegt Gerard Broekmans, één van de organisatoren van de kerst-in: "We denken dan bijvoorbeeld aan bedrijven die geld willen ge ven of zich garant willen stellen". Wanneer de kosten alleen door de deelnemers moeten worden opgebracht, zou er een toegangs prijs van 35 gulden uit de bus rol len. "Dan wordt zo'n kerst-in een elitaire bezigheid", aldus Broek mans. De organisatoren zien zich ook nog voor een ander probleem ge- plaats. Ging deze kerst-in drie jaar geleden met 22 bezoekers van start, dit aantal bleek dit jaar verdrievoudigd. De bezoekers zijn vooral uit de binnenstad af komstige ouderen die op zichzelf wonen. "Er blijkt behoefte aan te zijn. Het probleem is dat we wat het aantal bezoekers betreft, aan on ze grens zitten. We willen het zo wel voor de mensen als voor de vrijwiliggers kleinschalig hou den. Als het aan mij ligt wordt de groep niet veel groter. Dat zou ten koste gaan van de gezellig heid". Het uit de zestiger jaren af komstige fenomeen kerst-in leidt in Leiden de laatste jaren een kwijnend bestaan. Volgens Broekmans dreigen vooral de ouderen hiervan de dupe te wor- Zo'n 70 ouderen kwamen tweede Kerstdag bijeen tijdens de kerst-in in het Volkshuis. den. "We merken dat er veel vraag is van ouderen naar dit soort evenmenten. Ik zeg niet dat de behoefte by jongeren ont breekt maar zij zijn over het alge meen toch mobieler of kunnen terugvallen op een gezinsleven". Om de kerst-in in het Volks huis te behoeden voor een al te grote toeloop, zou Broekmans graag zien andere organisaties het volgend jaar ook weer festivi teiten gedurende de kerstdagen gaan organiseren. De 70 ouderen in het Volks huis beleefden er gisteren een genoeglijke tweede Kerstdag. Er werd een licht programma gebo den waar de muziek als een rode draad doorheen liep: Van de sa menzang via de Leidse Harmo niekapel naar de vijftiger jaren van 'De Wilde Orchidee' als op warmertje voor het traditionele kerstdiner waarmee de kerst-in werd afgesloten. LEIDEN - Staatssecreatris Heerma wil niet praten met wethouder De la Mar over het ouderenproject Zijloever. In een brief aan het Leid se gemeentebestuur laat de be windsman weten dat hy niets toe te voegen heeft aan het gesprek dat zijn ambtenaren al eerder met de wethouder en gedeputeerde Boone van de provincie hebben gehad. "Die ambtenaren spraken namens mij", aldus Heerma. Dat betekent dat het ministerie niet het miljoen gulden op tafel wil leggen dat nog nodig is om het ou derenproject Zijloever te kunnen verwezenlijken. Wethouder De la Mar had zijn zinnen gezet op het ge sprek met Heerma in de overtui ging dat hij de staatssecretaris tij dens een persoonlijk gesprek wel zou kunnen vermurwen alsnog geld te geven. Nu die laatste strohalm is wegge nomen is een patstelling ontstaan. De provincie vindt dat het ryk (mi nisterie van vrom) het miljoen moet betalen, terwijl het ministerie der De la Mar heeft eerder gezegd dat de financiering van het oude renproject uiterlijk 1 maart rond is. Hoe dat moet is onduidelijk. De la Mar gaat nu met minister Brink man praten. Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: AJ. Luijten geb. 27 febr. 1911 man. E.A.M.J. Dieben geb. 30 jun. 1899 vil.. H.J. van Leeuwen geb. 13 nov. 1912 man. Gehuwd: P.H. van Meenen en A.K. van Vuuren, E.F.A. Sieberi en A. Hoppers, L.M.J. Niers en J. Zaal, J.W. Bonda en J.C. Mulder. Stokkermans; M.A. Scott, geb. 29 april 1913, geh. gew. met D.M. Maclellan, PvdA Het PvdA-spreekuur gaat in het nieuwe jaar van start op donderdagavond 5 ja nuari in het Gulden Vlies van 19.00 tot 21.00 uur. Bellen kan ook: tel. 254547. Cursussen Maandag 2 januari start de inschrijving voor de cursussen van het LVC. Het aanbod is als volgt: saxofoon, gitaar, Afrikaanse en Zuid-Amerikaanse per cussie, popworkshop voor gevorderde muzikanten, cursus over de geschiede nis van de popmuziek, haarverzorging, tekenen en schilderen, introductiecur sus film, fotografie en volksdansen. Half januari verschijnt de nieuwe cursus brochure. Informatie en inschrijvingen tijdens kantooruren bij John Andrée, LVC. Breestraat 66. tel. 146449. Basketball In de Universitaire sporthal aan de Ein- steinweg en Agnes Scholengemeen schap aan de Eymerspoelstraat wordt woensdag 28 december een basketball- toernooi voor brugklassers gehouden. Dit jaar doen 96 schoolteams mee. Aan vang 8.30 uur en einde 17.30 uur. 't Spoortje In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- kade 40 kunnen kinderen op woensdag 29 december vanaf 10.00 uur een vido- film bekijken en pannekoeken bakken. Vanaf 13.00 uur kunnen de kinderen luchtkussen-springen. Beide activiteiten kosten een gulden. ADVERTENTIE Flinke buit LEIDEN - Uit een eetcafé aan de Rembrandtstraat is gedurende de ochtend van de eerste Kerstdag een inbraak gepleegd. Daarbij wer den twee cd-spelers, 85 cd's een cassettedeck, 75 gulden aan tele- foongeld en wat wisselgeld uit de kassa buitgemaakt. De kassa, die een waarde heeft van 800 gulden, werd vernield. Bij de inbraak werd een raam aan de achterzijde van het pand ingeslagen. vrouwtje bij me die zich afvroeg waar een bepaalde marktkoopman toch was gebleven. De man had de markt nooit verlaten, maar had wel tijdelijk elders gestaan". Maar niet alleen kritiek richting overheid. Jan kan ook boos wor den op marktkooplieden die om verschillende redenen vroeger weggaan of zomaar wegblijven: "Het is ook niet goed voor een markt als de kooplui te laat komen of te vroeg weggaan, bijvoorbeeld als het voetbal is. Of kooplieden die om niet komen opdagen". Jan Verplancke vertrekt niet in alle stilte. Waarschijnlijk eind janu ari biedt de Centrale Vereniging van Ambulante Handel hem een receptie aan. Inmiddels is de ver huiswagen voorgeweest en wonen hij én zijn vrouw reeds in België. Kleine gas ontploffing in woning LEIDEN - In een woning aan de De Sitterlaan heeft tweede Kerstdag een kleine gasontploffing plaatsge had. Die ontploffing, waarbij overi gens niets werd vernield, is ver moedelijk veroorzaakt door een lek in een gasleiding. De bewoners van het pand had den eerder die dag het Energiebe drijf Rijnland gewaarschuwd na dat ze een gaslucht in de woning hadden geroken. Het EBR trof een aantal maatregelen, maar deson danks kon daarmee het ontplof- finkje niet worden voorkomen. De politie vermoedt nu dat er wat gas is ontbrand dat in een leiding was achtergebleven. Fietser (50) aangereden LEIDEN - Een 50-jarige fietser uit Katwijk is gisteravond laat gewond geraakt by een verkeersongeval op de kruising Noordeinde/Wedde- steeg. De Katwijker kwam uit de Weddesteeg en wilde het Noord einde oversteken, naar de Rem brandtstraat. Een 25-jarige Leide naar, die met zijn motor op het Noordeinde reed, remde uit alle macht, maar kon hem niet meer ontwijken. Bij het ongeval werd de fiets van de Katwijker volledig ver nield. De man is met een gebroken been en - vermoedelijk - een gebro ken enkel overgebracht naar het AZL. Man ernstig gewond na val op ijsbaan LEIDEN - Een 51-jarige man uit Voorschoten is maandagochtend ernstig gewond geraakt bij een valpartij in de ijshal aan de Vondel laan. De Voorschotenaar vloog op de ijsbaan uit de bocht en kwam ten val. Hij werd vervolgens aange reden door een andere schaatser. De man liep daarby forse wonden in het gelaat op. Bovendien drong er een punt van een schaats door zijn schedel. De man is, mogelijk met hersenletsel, opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9