Snel akkoord verwacht over produktie paspoort DM-DM zitten in stijl Koningin wijst in kersttoespraak op zorg voor milieu Leider Satanskerk spoorloos Rode-Kruismedewerker wil terug naar Libanon Politie slaags met Turken DINSDAG 27 DECEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 meeting Point DEN HAAG (ANP/GPD) - Zorg voor het milieu en behoud van de aarde voor toekomstige generaties. Dat waren de belangrijkste the ma's in de kerstrede van koningin Beatrix. "Wat wij thans meema ken, is niet de vernietiging van de aarde in één klap, maar in een stil drama", zei ze zondag in haar toe spraak. Haar kerstrede was in duidelijke tegenspraak met de optimistische woorden over het milieu, die ze bij de Troonrede in september uit sprak. Toen verklaarde de konin gin nog namens de regering dat lucht, water en bodem in ons land schoner werden. Nu zei ze: "Onze wereld lijdt onder ontbossing, woestijnvorming, vervuiling en vergiftiging van lucht, bodem en water, uitsterving van dier- en plantsoorten, aantasting van de ozonlaag die ons tegen gevaarlijke straling moet bescherming en stij ging van de temperatuur met be dreigende gevolgen, zoals verho ging van de zeespiegel". Sanering vervuild fabrieksterrein kost miljoenen OUDWOUDE (ANP) - Sanering van het door Kollum Chemie in Oudwoude (Friesland) verontrei nigde terrein kost tussen de 10 en 14 miljoen gulden. Dit heeft wet houder Hogendorp van Kollumer- land zaterdag bekendgemaakt. Kollum Chemie produceerde in de jaren zestig en zeventig chemische bestrijdingsmiddelen. In de bo- 'dem en het grondwater zijn ver hoogde concentraties chloorhou- dende pesticiden, kwik, arceen, cyanide en onder meer vluchtige aromaten aangetroffen. Het bedrijf is in 1981 failliet ge gaan. De staat heeft inmiddels een claim gelegd op de gebouwen en grond. De waarde daarvan wordt geschat op zo'n vier ton. De ge meente Kollumerland moet 10 pro cent van de saneringskosten beta len, een bedrag van ongeveer 1 mil joen gulden. Hogendorp zei dat een dergelij ke 'investering de gemeente in grote fi nanciële problemen kan brengen. "Het betekent een enorme aanslag iop de krappe financiële situatie waarin wij zitten". Dat er nog iets te halen valt by het bedrijf, de vervui ler, sluit Hogendorp uit. "Van een kale kikker kun je geen veren pluk ken". Waarschijnlijk ontvangt de provincie Friesland volgende maand een definitief sanerings voorstel. Binnenland kort Protest De Nederlandse regering heeft za terdag een ernstig protest aangete kend tegen de arrestatie van de Ne derlandse zaakgelastigde Van der Kroon in Suriname. De Surinaam se ambassadeur in Nederland, Ramkisoor, is zaterdag voor een onderhoud ontboden op het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag. Hem is om opheldering gevraagd op korte termijn. Beschoten De politie heeft gisteren een 18-ja- rige inwoner van Schoonoord aan gehouden die ervan wordt ver dacht zondag twee keer kort na el kaar een schot te hebben afge vuurd op een woning in Beilen. Er raakte niemand gewond. De be woonster van het huis, die in de gang stond toen de schoten werden afgevuurd, heeft meteen aangifte gedaan. Omtrent de motieven van de vermoedelijke dader bestaat nog geen duidelijkheid. De man is ingesloten. Nooduitgang De nooduitgangen van winkels, su permarkten en warenhuizen zijn vaak slecht te bereiken. Wegwij zers ontbreken, looppaden naar de nooduitgangen zijn te smal, de deuren zitten vaak op slot of de uit gangen zijn versperd door pallets en dozen. Dat meldde NCRV's'Hier en Nu naar aanleiding van een on derzoek van de Consumenten bond. Twee werkgroepen onder zochten de veiligheid van winkels, supermarkten en warenhuizen in Eindhoven en Maassluis. De con clusie is dat het met noodmaatre gelen slecht is gesteld. Sommige bedrijven zijn ronduit gevaarlijk te noemen. Praktijkkosten De medisch secretaressen en dok tersassistenten zijn in het geweer gekomen tegen de verlaging van de praktijkkostenvergoeding aan me disch specialisten. De secretares sen vrezen dat de verlaging zal lei den tot ontslagen of het niet meer opvullen van vacatures, waardoor de werkdruk zal stijgen. De Neder landse Vereniging Doktersassis tenten en de Landelijk Medisch Se cretaressen Vereniging hebben daarom een beroepschrift inge- diend bij het college van beroep Volgens de koningin is er de af gelopen jaren genoeg gewaar schuwd. Ze verwees onder meer naar het twintig jaar geleden ver schenen rapport 'Grenzen aan de groei' van de Club van Rome: "Dui delijk werd toen al dat we ons ge dragen als onwaardige gasten op aarde. Bij onze activiteiten, die winst opleveren, lijden wij tegelijk look verlies - al is dit minder zicht baar. De winsten benutten we voor onszèlf, de verliezen schuiven we lichtzinnig door naar de toekomsti ge bewoners, de generaties die na oiïs komen". Zij constateerde dat de.mens zelf een bedreiging voor de planeet is geworden. "Mens en natuur zijn geschapen als bondgenoten, als partners in één schepping. Dat bondgenootschap betekent niet dat wij een abonnement hebben op de schepping dat van generatie op generatie automatisch wordt ver lengd Nu staan we voor de uit daging een nieuwe relatie tot de na tuur te vinden, gekenmerkt door eerbied voor ecologisch even wicht, behoedzaamheid en zorg vuldig beheer". Zij pleitte ervoor na de rechten van de mens ook de rechten van de we hebben daarom de plicht ons te huis in tenminste zo goede staat achter te laten, als waarin we het aantroffen. De kwaliteit van het le ven zelf gaat uit boven de belangen die in onze tijdelijke levens tellen", aldus de koningin. Toch hoeft dit alles volgens haar niet te leiden tot ontmoediging. "We moeten elkaar geen angst aan praten. Wij mensen zijn niet ge schapen voor het passief aanvaar den van 'ons lot'. God gaf ons het vermogen te onderscheiden tussen goed-en kwaad en verantwoorde lijkheid te dragen". Nederlander besteedt steeds meer met Kerst DEN HAAG (GPD) - Nederlan ders hebben dit jaar meer geld dan ooit aan hun kerstinkopen besteed. Ze gaven zo'n 3 miljard gulden uit aan kerstgeschenken, eten en feestkleding. Daarmee is Kerstmis voor de winkeliers een even bè- langrijk feest geworden als Sinter klaas. Daaraan werd dit jaar het zelfde bedrag uitgegeven. Een paar jaar geleden lagen de omzetcijfers van beide feesten nog ver uit el kaar. Toen werd aan Sinterklaas 4 miljard uitgeven en aan Kerstmis 1 miljard. Bij de kerstinkopen was vooral grote belangstelling voor dure ge bruiksgoederen. Net als bij Sinter klaas deden de CD-spelers het goed. Daarnaast vonden goud, ju welen en parfums grote aftrek. De groeiende vraag naar feestkleding zette ook dit jaar door. SCHIPHOL (ANP) - Een groep van 30 tot 35 Tamils en sympathisanten heeft op Kerstavond op de luchthaven Schiphol gedemonstreerd tegen het regeringsbeleid inzake vluchtelingen. Op spandoeken en pamfletten spraken zij hun ongenoegen uit over de problemen rond de opvangruimte voor asielzoekers op SchiphoLOost. Ze vinden dat deze "asielgevangenis" in strijd is met de rechten van de mens. Ook pleitten ze voor een ruimer toelatingsbe leid. (foto ANP) Omstreden seks-imperium staat op instorten AMSTERDAM (GPD) - Het Am sterdamse seks-imperium van ma gister Maarten Lamers staat op in storten. Zijn Satanskerk is onlangs plotseling verkocht. De seksclub Casa Rosso is bijna failliet gegaan, na overname door Lamers. Inmid dels heeft Edith de Vries, de doch ter van de vroegere eigenaar, de lei- 'ding van de club weer overgeno- Lamers zelf is, terwijl hem een gevangenisstraf van een jaar we gens fraude boven het hoofd hangt, spoorloos. Zijn advocaat en com pagnon mr. L. Velleman, is even eens onvindbaar. Geruchten gaan dat magister Lamers zijn toevlucht heeft gezocht in een onlangs ge kocht kasteel in Zuid-Frankrijk, dat op naam van een vriendin staat. Maarten Lamers (41) begon zijn seksimperium zo'n 20 jaar geleden met een ludiek theater in het kerk je van Etersheim, een gehucht 25 kilometer ten noorden van de hoofdstad. Daar richtte hij zijn Sa tanskerk op. Een sekstheater on der het vaandel van een kerkorde. Bedoeld als grap, ontdekt hy al snel dat kerkgenootschappen geen belasting hoefden te betalen. Van Etersheim verhuisde hij naar de Amsterdamse rosse buurt, waar aan de Oudezyds Voorburgwal zijn sekstheater uitgroeide tot een ver maarde attractie. Het vrouwelijk personeel en de mannelijke spelers werden onder gebracht in de Walburga-Abdij en met behulp van advocaat mr. L. Velleman ontwierp hij een lithur- gie, gebaseerd op een wereldwijde kerk van de Satan, de duivel. En treegelden voor de seksshows, 35 gulden per half uur, werden omge doopt tot donaties. De medewer kers werden theologiestudenten en uit alle delen van de wereld haal de Lamers zijn studentes. Tien jaar lang kon Lamers zich het aureool van kerkgenootschap veroorloven, voordat de belastin gen hem het leven zuur maakten. Advocaat Velleman hielp hem in de juridisch gecompliceerde strijd om als kerkgenootschap betiteld te worden. Maar zwakker stond hij in zijn personeelsbeleid. De mede werksters bleken voor het meren deel ook van de bijstand te leven, terwijl ze wel degelyk royale in komsten hadden uit de als rituelen omschreven seksshows. Twee maanden geleden werd Lamers dan ook veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens belasting fraude. Tegen het vonnis tekende hij cassatie aan, waardoor de straf (nog) niet kon worden opgelegd. Lamers speelde ook een rol in de Engelse bv Gold Water. Die bv kocht de inventaris en goodwill op van Casa Rosso, het meest succes volle seks-imperium van de wallen en bezit van de twee jaar geleden overleden Maurits de Vries. Nog geen jaar nadat Lamers direkteur van de seksclub werd, is het miljoe nenbedrijf aan een faillissement ontsnapt en weer in handen van dochter Edith de Vries. Lamers schijnt zijn Satanskerk te hebben opgeheven en de panden te hebben verkocht aan de familie van Mau- BERGEN OP ZOOM (GPD) - "Als het Internationale Comité en het Nederlandse Rode Kruis de si tuatie in Libanon weer veilig ge noeg vinden, ga ik terug". Rode- Kruismedewerker Ad Beljaars uit Bergen op Zoom maakt er geen en kel probleem van. "In Hammana, het dorp waar ik werk, is eigenlijk weinig te merken van de burger oorlog in het land", zegt hij. Afgelopen week trok het Inter nationale Comité van het Rode Kruis in Genève met de grootste spoed de buitenlandse medewer kers terug uit Libanon. Ad Bel jaars, die orthopedische hulpmid delen maakt en de enige Neder landse Rode-Kruisman in Libanon was, zat op dat moment alleen in Hammana, een plaatsje op zo'n twintig kilometer van Bayrut waar de andere medewerkers van het Rode Kruis zaten. "Ik weet eigenlijk nog altijd niet waarom we met onmiddellijke in- ing werden teruggetrokken door e. Ik heb geen contact gehad met mijn collega's. Het toeval wil de dat ik toch al zou vertrekken. Ik had mijn ticket al omdat ik mijn kerstvakantie in Nederland zou doorbrengen". De medewerkers van het inter nationale Rode Kruis werden dus danig ernstig bedreigd dat het hoofdkantoor in Genève hen uit veiligheidsoverwegingen terug haalde. Vlak daarvoor was een Zwitserse collega van Beljaars ont voerd. De Zwitser is intussen ook weer vrijgelaten en heeft het land ook verlaten. "Op het moment dat je zoiets hoort, schrik je natuurlijk. Je wordt nog voorzichtiger dan je r maal al bent. We mogen niet reizen zonder toestemming van het kantoor in Bayrut. Op dat moment beperk je je reizen tot het absolute minimum. Net zoals je niet naar Bayrut gaat als daar weer eens hevig wordt gevochten", zegt hy. Hoewel Bedaars op maar 20 km afstand van de roerigste hoofdstad ter wereld in een orthopedisch cen trum werkt, zegt hij weinig te mer ken van de oorlog. "Een paar jaar geleden zei ik dat ook al en feitelyk is de situatie bij ons in het dorp niet veranderd. Maar het wordt natuur lijk anders als de normaal gespro ken veilige positie als Rode-Kruis medewerker niet meer wordt gega randeerd". Het Rode Kruis is eigenlijke de enige organisatie in het land die overal kan komen en die als neutra le onderhandelaar kan bemiddelen voor de vrijlating van gevangenen. "Juist omdat iedereen in conflictsi tuaties belang heeft bij de aanwe zigheid van neutrale onderhande laars, is de positie van het Rode Kruis nu al ruim honderd jaar vei lig", vertelt Beljaars. De Nederlander gaat er dan ook vanuit dat hij binnen niet al te lan ge tijd terugkeert naar Libanon. "Er zijn nu al verschillende milities en partyen in Libanon die hebben aangedrongen op onze terugkeer. Genève is, naar ik begrepen heb, druk in onderhandeling om vol doende garanties voor de veilig heid van de medewerkers te krij gen. Zodra die garanties er zyn, verwacht ik dat we teruggaan. We zijn eigenlyk onmisbaar in dat land", aldus Beljaars. DEN HAAG - Zelfs voor de hoofdrolspelers in het paspoort- drama lijkt het moment van ver- zoening onontkoombaar. Van har- te zal het niet gaan, daarvoor is'de strijd tussen KEP, Staatsdrukkerij, banken en overheid de afgelopen jaren te hard geweest. Maar als ie dereen zich aan het uitgestippelde scenario houdt, wordt vandaag 'of morgen bekend dat er een akkoord is over een nieuwe opzet van het paspoortproject. De kerstdagen zijn vooral ge bruikt om alle betrokkenen aan het onvermijdelijke te laten wennen. De omstreden drukker Baard moet slikken dat aartsrivaal de Staats drukkerij (SDU) de paspoortorder feitelijk overneemt, de SDU moet accepteren dat daarvoor een fiks bedrag dient te worden betaald en dat Baard in de marge nog een rol letje blijft spelen. De banken moe ten hun financiële verlies verwer ken. En de Staat? Die heeft al ge noeg geleden onder het paspoort- drama. Wanneer de strijdende partijen vandaag weer bijeen komen, moet blijken of iedereen de last van het verleden voldoende van zich af heeft weten te schudden. Het doek kan dan opgaan voor een wellicht .minder tumultueuze acte in het paspoortdrama. Blijft overeen stemming uit, dan kan het inmid dels vertrouwde script van geruzie (en geblunder voortgezet worden. door Peter de Vries Overname Zo beladen en ingewikkeld als de voorgeschiedenis was, zo eenvou dig is het bedrijfseconomische ak koord dat nu bijna rond is. Dat plan voorziet in een overname van het KEP-procedé voor een nieuw pas poort door de Staatsdrukkerij den. Gelddrukker Joh. Enschedé Zn. wordt een van de belangrijk ste toeleveranciers. De SDU be taalt, afhankelijk van de precieze omvang van de overname, een be drag tussen de dertig en vijftig mil joen gulden voor het KEP-procedé. De zo grotendeels leeggehaalde KEP-holding wordt failliet ver klaard. De man die het paspoort project opzette, Elba-directeur en drukker Will Baard, trekt zich te rug op zijn oude bedrijf, al is het nog de vraag of dat het paspoort- avontuur financieel overleeft. Om dat Baards deskundigheid onmis baar is voor de toepassing van het KEP-procedé, blijft hij wellicht op grote afstand toch nog betrokken. Een flink deel van de details moet nog verder worden uitge werkt. De overname-prijs staat nog niet vast, evenmin als duidelijk is welke machines en hoeveel perso neelsleden er precies naar de SDU gaan. Ook moet de nieuwe rol van Baard nog exact worden vastge steld. Die uitwerking volgt wellicht vandaag nog, maar kan ook wor den uitgesteld tot na de tekening van een 'intentieverklaring'. Het bijna-akkoord is de afgelo pen week vooral door de banken geforceerd. Ook de Nationale In vesteringsbank (NIB) en de NMB- bank willen klinkende munt zien. De afgelopen hebben ze meer dan 70 miljoen gulden in de paspoort- produktie gestoken. De banken stellen zich daarbij spijkerhard op ("op het immorele af', aldus een in gewijde). Hun belangrijkste troef kaart is dat ze altijd nog een scha declaim kunnen indienen bij de overheid, die immers in de persoon van minister Van den Broek het contract met KEP verbrak. De tweede troefkaart van de ban ken is het feit dat KEP feitelijk al heel ver is met de ontwikkeling van het paspoortprocedé. Hoewel voor al door Van den Broek de indruk is gewekt dat KEP nog geen bio scoopkaartje kan drukken, ziet het het KEP-procedé op korte termijn paspoorten kan afleveren. Derde bepalende element in de onderhan delingen is dat de SDU de order dolgraag wil hebben. Wonden Een overname van KEP door de Staatsdrukkerij is logisch. Maar juist in een paspoortaffaire die zich kenmerkt door permanent gebrek aan logica, betekent dat nog niet dat die overname er daadwerkelijk komt. De wonden uit het verleden helen niet zomaar. Will Baard byvoorbeeld, de nu op een zijspoor gerangeerde druk ker en man achter KEP, moet met lede ogen aanzien hoe zijn plaats wordt ingenomen door de oude concurrent. Baards positie geldt als onmogelijk: hij haalde zich de gram van politiek Den Haag op de hals door ooit te dreigen paspoor ten te zullen verkopen op de zwarte markt. Maar niemand kan hem be letten tot het laatste moment door te vechten. Ook de SDU boekt deze week geen echte overwinning. Het be drijf kreeg van de parlementaire enquêtecommissie naar het pas poortdrama een veeg uit de pan omdat het alles op alles had gezet KEP te laten struikelen. Zelfs het geheime contract tussen KEP en overheid vond via de Staatsdruk kerij haar weg naar de openbaar- De zuurste druiven zijn echter voor minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Hoeveel moei te deed dat ministerie onder staats secretaris Van Eekelen niet om de SDU buiten de deur te houden. Hoeveel moeite had dat departe ment niet met het compromisvoor stel van premier Lubbers uit 1986, dat voorzag in samenwerking tus sen KEP en SDU. Nu, byna drie jaar later en een minister en een •nrsrlpr urnrHf Hat rits de Vries. Wat er met de panden gaat gebeuren is, zolang dochter Edith op vakantie is, niet duidelijk. Wel is er van het pand nu al een ver kooppunt gemaakt voor de kaart jes van de seksshow in Casa Rosso. Onlangs bleek dat Lamers ook op Curacao actief is, waar hij, al weer via een Engelse bv, een tele- communicatie-systeem zou op richten. Daarvoor had hij niet min der dan vijf miljoen dollars nodig van de 'Antilliaanse overheid. Toen het die duidelijk werd met wie za ken werden gedaan, was Lamers al verdwenen. AMSTERDAM (ANP) - De politie van Amsterdam heeft zaterdag middag bij het hoofdbureau van politie een korte felle botsing ge had met een groep Turkse beto gers. Daarbij werden drie mensen aangehouden. De groep Turken demonstreerde tegen het neerschieten vorige week van een Turk by een Turks koffie huis in Amsterdam. De actievoer ders gingen bij het koffiehuis waai de fatale schoten waren gevallen, naar binnen en bedreigden enkele mensen met een vuurwapen. Toei: ze daarna hun demonstratie ver volgden werden nog enkele pas santen bedreigd met een vuurwa pen. Daarna gingen de demonstran ten naar het hoofdbureau van poli tie, waar een groep agenten de ac tievoerders opwachtte. De politie agenten wilden één van de actie voerders, die tijdens de demonstra tie voorbijgangers had bedreigd met een vuurwapen, aanhouden. Daarbij ontstond volgens de poli tiewoordvoerder een nogal fel handgemeen. De Turk die gezocht werd en twee andere demonstran ten werden aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Na de confrontatie tussen politie en de monstranten vertrokken de actie voerders. DEN HAAG (ANP) - Tussen de 1500 en 2000 Afghanen hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen de Russische invasie in Afghanistan. Ze togen van het Malieveld naar de Russische ambassade, waar geruime tijd leuzen werden geroepen. Er werden ook toespraken gehouden. De actie bij de ambassade werd beëindigd met het afvegen van voeten op Russische vlaggen. De invasie had negen jaar geleden plaats en zal in februari wor den beëindigd. Volgens een door de demonstranten uitgegeven manifest zullen de Afghaanse vrijheidsstrijders totdat de laatste Rus uit hun land 1 is verdwenen. (foto anp) ADVERTENTIE Rijnstraat 74, Katwijk, tel. 01718-29576.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3