De Hema laat u dit jaar nog één keerproeven wat lekker is. 2?s Bloedig einde aan muiterij in gevangenis :8.25 HEMA Nieuw koolzaadras gevaarlijk voor wild Chinese jongeren maken jacht op zwarte studenten 360 PAGINA 30 BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 27 DECEMBER 1988 PoKtie executeert opstandelingen MEXICO - Minstens vijf opstandige gevangenen in Mexico zijn dit weekeinde in koele bloede geëxecuteerd. De ge beurtenissen in de regionale gevangenis van het stadje Tepic, zo'n 600 kilometer ten noordwesten van de hoofd stad Mexico, zijn uitgelopen op een luguber bloedbad. GRONINGEN (GPD) - Het ver- bouwen van een nieuw koolzaad ras is gevaarlijk voor velddieren, zoals hazen en reeën. Het gaat om zogenaamd dubbelnul-koolzaad, dat een laag gehalte aan erucazuur en glucosinolaat bevat, waardoor het gewas niet alleen olie oplevert, maar ook als veevoedsel geschikt is. De EG gaat het verbouwen van dubbelnul-koolzaad vanaf 1991 fi nancieel steunen. Het gevaar is echter dat ook veld dieren van het koolzaadgewas eten, waardoor de dieren veel ei witten en weinig vezelstoffen bin- nen krijgen. Dit verstoort de wer- den al gesignaleerd in het blad De king van de maag- en darmflora en Jager. In een vorige week door de levert spijsverteringsproblemen Duitse tv uitgezonden documen- op, die dodelijke gevolgen kunnen taire is aangetoond hóe gevaarlijk hebben. het is voor met name reeën en ha- Dit verschijnsel is enige tijd gele- zen. Sinds in 1986 in Oostenrijk (120.000 hectare) en het noorden van de Bondsrepubliek (een half miljoen hectare) dubbelnul-kool- zaad wordt verbouwd, is de sterfte onder reeën verontrustend. Onder zoek bracht aan het licht dat dit werd veroorzaakt door het eten van de bladeren van koolzaadplanten. In Nederland wordt koolzaad met name in Noord-Groningen (vooral in het Lauwersmeer) ver bouwd. Ofschoon het hier maar om ongeveer 5000 hectare gaat, wordt toch gevreesd dat het invoeren van het nieuwe koolzaadras tot sterfte onder het veldwild zal leiden. Hartchirurg Van Nieuwenhuizen (80) overleden UTRECHT (ANP) - In Utrecht is afgelopen zaterdag op 80-jarige leeftijd prof. dr. C.L.C. van Nieu wenhuizen overleden. Na de Tweede Wereldoorlog is prof. Van Nieuwenhuizen de grondlegger geweest van de hart- chirurgie in Nederland. Afgelopen donderdag sloeg 'een groep gevangenen aan het muiten op het moment dat er bijna 300 mensen op kerstbezoek in de in stelling waren. De muiters wisten door Rob Sprenkels door te dringen tot de kantoorsec tie. Bij de schermutselingen kwam Samuel Alpizar, de directeur van de gevangenis om het leven. Gebruikmakend van alle verwar ring wisten de lokale politie-eenhe- den de meeste gijzelaars te bevrij den. Via een tegen een muur opge zette brandweertrap werden er bij na 300 mensen in vrijheid ge bracht. Vrijdag werd er de hele dag on derhandeld. De opstandelingen hielden op dat moment nog min stens twintig gijzelaars vast. Ze eis ten een gepantserde auto en de no dige wapens, maar de autoriteiten weigerden daarop in te gaan. Naar het heette, zouden alle opstande lingen zijn veroordeeld voor drugs smokkel. Vanuit Mexico kwamen onder tussen speciale politie-eenheden overvliegen. De gevangenis werd omsingeld en de spanning viel te snijden. De commandant van de zogenoemde 'Zorro'-brigade pro beerde de gevangenen te kalme ren, maar werd tegen de grond ge slagen door een regen kogels. Dat was de druppel die de em mer deed overlopen. Besloten werd om de gevangenen met be hulp van traangas te dwingen om naar buiten te komen. Dat lukte tot op zekere hoogte. Bij de bestor ming zou de leider van de muiters, Hector Apodaca Rojas, zijn ge sneuveld. Ook kwamen er op dat moment zeven gijzelaars om het le- De bestorming was nog niet voorbij, of officiële woordvoerders verklaarde dat 13 van de opstande lingen waren gearresteerd. De lo kale televisie toonde hoe vijf van hen, bedwelmd door het gas, bui ten het gevangenisgebouw bij la gen te komen. Nu staan echter alle 13 'gevangen' opstandelingen op de officiële dodenlijst van in totaal 23 man. Massa-executie Ooggetuigen beweren dat de ge vangenen na een paar Uur door de politie weer terug naar hun cellen waren gebracht. Vervolgens waren er in het gebouw de nodige schoten te horen. De meeste waarnemers geloven dat er een soort van massa executie heeft plaatsgevonden, waarschijnlijk als wraak voor de moord op de politiecommandant. Familieleden van de nu dode ge vangenen beweren dat alle lijken een genadeschot tonen. De Mexi caanse autoriteiten hebben tot nu toe geen enkele verklaring over het gebeurde afgelegd. Chris Barber Jazzband (Engeland), Climax Jazzband (West Duitsland), Marjorie Barnes (USA), Joan Harrington and trio (USA), Harbour Jazzband, Berhard Berkhout's Swingmates, Rob Hoeke Kwartet, Wim Koopmans, Batida, Trio Dolf de Vries e.v.a. Kaartverkoop: Nic de Tombe, Pieterskerk Chorsteeg 11Leiden John A. Hankart Jr., Winkelcentrum Langevoort 33, Oegstgeest Sigarenmagazijn Fielemon, Bevrijdingspieln 1, Leiden Foto/film Ton Jansen, Winkelhof 42, Leiderdorp VW Leiden, Stationsplein 210, Leiden Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn Jazzcafé The Duke, Oude Singel, Leiden Jan Bemer Produkties, Levendaal 173, Lelden Jazz on Sunday Dit evenement kwam tot stand met medewerking van: Slaapkamercentrum Lunchroom Banketbakkerij Hendriks Nutsspaarbank Van Arkel Lodder Accountants Aannemersbedrijf Gebr. De Bolster Uitg. Mij. Leidsch Dagblad Staal Verzekeringen Groenoordhallen Restaurant Stadsgehoorzaal Aannemersbedrijf Du Prie Star Neon Lichtreclame Organisatieburo Jan Bemer Produkties Autoschadebedrijf Van Spijker Heineken Bier Naturo Kurk Handelsonderneming Rekré Sport Automobielbedrijf Auto- Hqme Leiderdorp Handelsdrukkerij Leidsch Dagblad. PEKING (AP) - Zo'n 5.000 Chinese jongeren heb ben gisteren een spoorwegstation in Nanking om singeld waar meer dan 130 Afrikaanse studenten zich hadden verschanst na twee dagen van gevech ten met Chinezen. Volgens Amerikaanse studenten riepen de jongeren leuzen als 'Maak de zwarte dui vels dood'. De Amerikanen maakten ook melding van een Chinese aanval op een verblijf voor buitenlandse studenten. Het Chinese persbureau Xinhua be richtte later dat de Afrikaanse studenten zich door de autoriteiten hadden laten overreden het station te verlaten en terug te gaan naar hun verblijf op het terrein van de universiteit Hehai. Een Chinese oog getuige vertelde echter dat de studenten door de politie naar buiten werden gedwongen. De Afrikanen waren van het universiteitsterrein naar het station gevlucht om per trein naar Peking te gaan, toen Chinese studenten hun verblijven za terdag en zondag hadden bekogeld met flessen en stenen. De laatste jaren hebben zich in verschillende Chi nese steden wel vaker gevechten voorgedaan tus sen Chinese en Afrikaanse studenten. Volgens Xinhua begonnen de jongste gevechten op zaterdagavond toen twee Afrikaanse studenten met Chinese vriendinnen de toegang tot de dans feest op de universiteit was geweigerd, omdat zij de namen van hun partners niet wilden opgegeven aan de portiers. Andere Afrikanen zouden zich toen met geweld toegang hebben verschaft en medewerkers van de universiteit met ijzeren staven, flessen en stenen te lijf zijn gegaan. Van de elf Chinezen die gewond raakten was er één ernstig aan toe. China biedt al jaren beurzen aan zwarte Afrikaan se studenten in een poging de banden met hun rege ringen te verbeteren. De sociale betrekkingen tus sen Afrikaanse studenten en hun Chinese collega's zijn echter altijd al gespannen geweest, vooral als de Afrikanen proberen uit te gaan met Chinese meisjes. Bush ldest Elizabeth Dole in zijn regering WASHINGTON (AP) - Toekomstig president George Bush van de Verenigde Staten heeft Elizabeth Dole aangewezen als minister van arbeidszaken. Zij is de eerste vrouw in het nieuwe kabinet van Bush, waarin alleen de portefeuille van energiezaken nog niet ver vuld is. Bush roemde op een persconferentie de ervaring, kundigheid en kennis van zijn 52-jarige ministerskan didate. Dole, de echtgenote van de leider van de Repu blikeinse minderheid in de Senaat Bob Dole, was in het kabinet van president Reagan minister van trans port. Zy had die functie opgegeven om haar man bij te staan in diens mislukte poging om de Republikeinse presidentsnominatie in de wacht te slepen. Voordien had zij zitting in de Federale Handelscommissie FTC. LET OP 1 KERSTVAKANTIE-VERRASSING IN 'T WATERBOS EXTRA RECREATIEF ZWEMMEN VOOR SLECHTS f 1,50 'op donderdag 29 december en S januari tussen 13.00 en 15.00 uur. Dat wordt reuze gezellig! ZWEMINSTUIF MET DISCO-MUZIEK 'op dinsdag 3 januari tussen 13.00 en 15.00 uur. Dat wordt het hélemaal! Zwemmen met muziek en extra veel speelattrak- ties, zoals skippy-ballen, loopbrug, reuze-zeester, snorkelmateriaal enz, enz. Hiervoor geldt de normale entreeprijs van 3,25 t/m 15 jaar. WELKOM IN HET LEUKSTE ZWEMBAD Bil U IN DE BUURT! Meer informatie bij de kassa. ZWEMBADCOMPLEX WATERPRETPARK Op 20 januari zal Bush het roer van Reagfcn men. De toekomstige president zei geen verdere be noemingen meer te zullen aankondigen voor volgende week vrijdag, wanneer hij terugkeert van kerstvakan tie. Als kandidaten voor de post energiezaken worden genoemd Peter Johnson, een voormalig bestuurder van'een elektriciteitsbedrijf; voormalig lid van het huis van Afgevaardigden Hemsom Moore; en luite nant-generaal James Abraham son, hoofd van de SDI- afdeling van het Pentagon. Ook moet Bush nog een hoofd benoemen voor drugs-bestrijding, voor welke functie douane-chef William Raab een belangrijke kandidaat is. Séguret 1986. Appellation Cótes du Rhöne-Villages Controlée. Een fruitige, rode wijn. Kaas-, sesam- of baconcrackers. Doosie 75 gram. *39\J Chateau Reynella 1985. Cabernet Sau- vignon. Een krachtige, rode Australische wijn. -Z£3 Gekookte schouderham. 150 gram. ,1?0 Aserl Gemengdenoten. Gezouten of ongezou ten. 150 gram. Aas nsaladeBakèlkg. ofongezou- Speciale' prijs ChampagneChartesPetit&CiedeMailly Grand Cru. 8rut reservé 27.50 Saudjzebroodjes. Uit eigen banket bakkerij. jlos; 2voor Riesling Hochgewachs QBA 1987. Een zacht zoete, witte kwaliteitswijn. r6?o De Hema heeft alles in huis voor een smaakvolle jaarwisseling. Oliebollen, 10 voor 3.95, appelflappen -fc*- per stuk nü 6 voor 5.-, reuze saudjzebroodjes met sesami^&per stuk nü 4 voor 3.25 en diverse wijnen, zoals onze mousserende witte Clairette de Die Méthode Champenoise, van ü50"voor 10.- 1L69-1 Extra belegen Goudse kaas. Vers van 't mes 500 gram. .Echt Waar Voor Je Geld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 30