rWarschau-pact blijft voorlopig nog aan zet 'Europese' Amerikaan Galvin leidt NAVO Kinderen, op de vlucht voor geweld, zwerven door Europa Bisdom Groningen9Zonder verzoek geen kerkleden schrappen KUS Interview Een haast Europese Amerikaan, zo wordt generaal John R. Galvin (59) - sinds 18 maanden NAVO-opperbevel- hebber - wel omschreven. In zijn optre den is weinig terug te vinden van de spreekwoordelijke jovialiteit en open hartigheid van zoveel Amerikanen, of van de nadrukkelijkheid in het optre den van zijn voorganger, generaal Ber nard Rogers. Galvin is meer een man die vanachter de schermen werkt en de Europese po litieke gevoeligheden goed kent. Na de Koude Oorlog van de jaren zeventig en de eerste helft van dit decennium, lijkt de NAVO goed af met een opperbevel hebber die zijn taak vooral ziet als een politieke opdracht. Een groot deel van zijn carrière heeft Galvin in Europa doorgebracht. Van 1973 tot 1980 werkte hij bij de Europese commandostaf van het Amerikaanse le ger en later als assistent van de NAVO- opperbevelhebber. Zijn benoeming bracht niettemin twijfel in sommige Europese hoofdsteden, die in Galvin vooral een aanhanger van Reagans vei ligheidspolitiek zagen: ontspanning in de wereld, maar veronachtzaming van de Europese belangen. Deze twijfel is inmiddels weggeno men. Deels omdat enkele Europese lan den nog sneller dan Washington de rela ties met Moskou willen normaliseren en deels omdat Galvin nadrukkelijk ook de Europese opvattingen wil verte genwoordigen. Ondanks alle waarschuwingen tegen te veel euforie rond de voorstellen van partijleider Gorbatsjov, toont Galvin zich voldoende realistisch om de deur open te houden. |DEN HAAG - Een goede eerste istap, meer ook niet. Zo karakteri- iseert NAVO-opperbevelhebber ge- Ineraal John R. Galvin de aankondi- iging van Sovjet-leider Mikhail Gor batsjov om de Russische strijd macht in Oosteuropa met tien pro cent te verkleinen, en de aanvals- kracht ervan te verminderen. Gorbatsjovs rede voor de Vere nigde Naties in New York was vooral belangrijk omdat de Sovjet leider daarmee aangaf af te willen van de offensieve militaire hou ding van het Rode Leger. "Hij toonde zijn bereidheid dat de Sov jetunie serieus wil onderhande len", aldus Galvin. door Louis Burgers De NAVO-generaal is vooral blij met de principe-uitspraak dat de Sovjetunie bij het verminderen van de bewapening een extra in spanning wil leveren als er op een bepaald gebied sprake is van een overwicht. Daarmee werd het uit gangspunt van het INF-verdrag (de Sovjetunie was bereid aanzienlijk meer raketten te vernietigen dan het westen) overgebracht naar de besprekingen over conventionele ontwapening. Maar, waarschuwt Galvin, laten we niet té enthousiast zijn. Tot nu toe hebben we nog geen verdrag gezien; we moeten het doen met een belofte. Die zou hij altijd kun nen terugdraaien. "Ik denk overi gens niet dat hij dat zal doen. Ik denk dat hij meent wat hij zegt. Gorbatsjov sprak immers voor een belangrijk internationaal forum". Galvin wil, als rechtgeaard mili tair leider, zijn waarschuwing van de afgelopen weken nog wel eens herhalen: ook na de eenzijdige Russische vermindering is de aan- valskracht van de NAVO-legers nog steeds aanzienlijk kleiner dan die van het Warschau Pact. Hij ant woordt haast fel op suggesties dat nu het westen aan zet zou zijn. "Van een verhouding van 3 tot 1 wordt het teruggebracht naar zo iets als 2,5 tot 1. Zolang wij kleiner zijn, bestaat er voor ons geen enke le reden over te gaan tot eenzijdige stappen. Als wij onze legers beper ken, dan zal dat moeten gebeuren in het kader van de komende, nieu we onderhandelingen - de conven- jtional stability talks (CST) in We- "U moet weten dat wij toch al het iminimum aan defensie uitgeven, lik zie dat de uitgaven de afgelopen [jaren afgevlakt zijn. Onze wapens [dreigen te verouderen. De groei in ;het budget is nodig om de snelle technologische aanpassingen te [kunnen volgen. Het materieel wordt immers steeds duurder en [veroudert sneller". den alle middellange-afstandraket- ten al vernietigd. Ook daarom moet het nieuwe wapen verder reiken dan de Lance. Het blijft belangrijk dat de Sovjetunie weet dat wij - in noodgevallen - in staat zijn hen te raken". Als tweede argument wijst Gal vin op de noodzaak snel verplaats bare wapens te hebben. "Als we de Lance of een opvolger niet hebben, kunnen wij alleen vanuit jacht vliegtuigen de aanvoerlijnen van het Warschau Pact aanvallen. Vliegvelden kunnen echter gemak kelijk met raketten worden aange vallen. Zonder Lance zouden die constant bedreigd worden". Volgens de generaal zullen de belangrijkste besprekingen echter gaan over de conventionele bewa pening: de troepen, de tanks, de ar tillerie en de jachtvliegtuigen. Gal vin heeft vertrouwen in het succes van het Weense CST-overleg. "Het overleg wordt gecontroleerd door de twee allianties. Internationaal bestaat de wil ze tot een succes te maken. Als die wil er niet zou zijn, krijgen we een nieuwe mislukking zoals de MBFR-gesprekken (die al zestien jaar duren)". Even groot Maar er zijn ook risico's verbon den aan het nieuwe overleg. Zo moet worden afgewacht of de Sov jetunie bereid is te aanvaarden dat er gestreefd moet worden naar ge lijkheid. "Zij kunnen dat moeilijk bestrijden. Ook militair is het niet logisch dat de kleinste zijde nog eens extra zou moeten inkrimpen. Laten we eerst streven naar pariteit en daarna verder kijken. We moe ten naar het stadium dat beide zij den weten dat de ander altijd even groot is. Dan kunnen we praten over verdere verminderingen. Maar: mobiliteit gaat dan een rol spelen. En dan kan het wel een: dig zijn wat terrein op te geven, wil je jezelf goed verdedigen". Galvin is niet zo zeer bezorgd over verdergaande ontwapening, piaai*veel meer over de reacties i de Sovjetunie. De gevaren voor d wereldvrede zouden de komende jaren wel eens groter kunnen den, dan kleiner. De Sovjetunie kampt met grote economische en etnische problemen. Er moeten grote veranderingen worden door gevoerd, dat kan leiden tot instabi liteit. "Ik geloof niet dat wij bang hoe ven te zijn dat zij morgen een ver rassingsaanval zullen uitvoeren. Maar we moeten wel voorbereid zijn. En verder moeten wij zo sta biel en voorspelbaar mogelijk blij ven. Geen overhaaste of onver hoedse beslissingen. Wij moeten de dialoog met hen aangaan, maar tegelijkertijd sterk zijn". BONN Het Westduitse pers bureau DPA bracht vrijdag het schokkende nieuws dat de laatste drie maanden honderden buitenlandse kinderen uit op vangtehuizen in Hessen zijn ver dwenen. In het bericht werd ge sproken over kinderroof, ge dwongen prostitutie en zelfs moord. door Hans Hoogendijk De werkelijkheid is minder alarmerend, maar blijft schok kend. De Westduitse autoritei ten, die waarschuwen de zaak niet te dramatiseren, hebben wel Interpol ingeschakeld om de kin deren op te sporen. Op het vliegveld Frankfurt ar riveren dagelijks alleenreizende kinderen uit alle crisisgebieden in de wereld. Kinderen die op de vlucht zijn voor geweld dat hun familieleden al het leven heeft gekost of kinderen die door hun ouders op het vliegtuig zijn gezet om aan de verschrikkingen van de oorlog te ontkomen. Waren het er in 1987 nog 700, nu is het aantal gestegen tot 300 iper maand. Ze komen uit India, •!Sri Lanka, Iran en Irak naar Frankfurt, omdat de Duitsers als enige Europese staat geen vi sumplicht voor kinderen onder de 16 jaar kennen. De Westduitse regering wil dit veranderen, maar zo lang dat nog niet is ge beurd, zal de stroom niet afne- Veel van deze alleenreizende kinderen zijn tussen de acht en 115 jaar en worden afgehaald door jfamilieleden. Maar 2000 jongeren |stonden alleen. Er was geen fa- imilie of deze beschikte niet over [de benodigde papieren. Zij wor den door de Westduitse douane lovergedragen aan jeugdorgan isaties in de deelstaat Hessen, die ,de kinderen onderbrengen in te huizen. En daar blijven ze voor lopig. Jonge Tamils Adjunct-directeur Lorenz van de Frankfurtse jeugdopvang: "Sommigen zijn na een half uur al weer weg. Anderen blijven maanden. Veel kinderen hebben een telefoonnummer bij zich en het kan dan voorkomen dat ze buiten het gebouw iemand op bellen. Korte tijd later zijn ze dan verdwenen. We hebben de plicht dat te melden aan de centrale re cherche in Wiesbaden. En daar komt dat getal van die vermiste kinderen vandaan". In de meeste gevallen gaat het om jonge Tamils, die heimelijk worden meegenomen door fami lieleden die zelf illegaal in de Bondsrepubliek verblijven. Als zij zich melden, lopen ze het risi co uitgewezen te worden. Misdaad speelt slechts een zeer geringe rol bij de verdwij ningen van de kinderen, zeggen de autoriteiten. Wel worden vaak kinderen afgehaald door louche figuren die in opdracht van de in het crisisgebied achtergebleven ouders het kind naar familie in andere landen moeten brengen. Via de groene grens met ons land vinden ook dergelijke reizen plaats. Maar ook Scandinavië is in trek. De 15-jarige Marijam kwam bijvoorbeeld alleen met het vliegtuig uit Teheran. Vijf weken zat ze in een opvangtehuis. In eens was ze verdwenen, 's Och tends in alle vroegte was ze weg geslopen. Haar schaarse spulle tjes had ze de avond tevoren uit het raam in de tuin gegooid. Er wachtte een taxi op haar. Die was besteld door een man die het meisje in opdracht van haar ouders naar familie in Zwe den zou brengen. Omdat Zwe den ook voor jongeren een vi sumplicht heeft, werd Marijam in de kofferruimte verstopt. Ze werd ontdekt en belandde weer in het opvangtehuis. Maar de we ken dat ze weg was stond ze op de lijst 'vermist'. Tientallen kin deren deelde het lot van Marij- Bordelen De Westduitse sociale dien sten zijn ook huiverig de vaak to taal uit hun evenwicht gebrachte kinderen direct aan vage familie leden mee te geven. "Regelmatig komen ze in veel te kleine huizen bij een verre oom of tante die ze helemaal niet kennen, of vallen ze in de handen van figuren die de meisjes naar bordelen stu- In Hessen proberen de verzor gers de kinderen in de tehuizen voor te bereiden op het harde le ven in de Bondsrepubliek. Er gaan vaak weken overheen voor dat een kind een beetje 'los' komt en vertrouwen in de sociaal wer kers krijgt. Dan komen de verha len over oorlog, over de dood, over de angst, over folteringen. De verzorgers kunnen de stroom gevluchte kinderen bijna niet meer adequaat begeleiden, maar één ding staat voor hen vast: als die visumplicht er komt, zijn de kinderen uit de oorlogs gebieden het slachtoffer. Zij kunnen dan geen kant meer op. Het bisdom Groningen wil niet dat parochianen die daarom niet uitdrukkelijk hebben gevraagd, uit de ledenregistratie worden geschrapt. Dat blijkt uit een 'pas toraal advies' van bisschop Möl- ler, de dekensvergadering en de pastorale raad van het bisdom. De parochies wordt aangera den, naast de ledenlijst een over zicht bij te houden van mensen die bij bepaalde activiteiten van de parochie zijn betrokken. Dat hangt samen met vragen als: wie worden tot de parochie gerekend en wie rekent zich tot de paro chie. "Het is van belang dat het bisdom hierin een gemeenschap pelijk pastoraal standpunt in neemt". Theologisch is registratie van kerkleden ondergeschikt aan de betekenis van het 'toebehoren aan de kerk'. De kerk valt, vol gens het document 'Lumen Gen tium' van het Tweede Vaticaans Concilie, niet samen met de gere gistreerde leden. "Elke verlei ding om door middel van regi stratie de grenzen van de kerk scherp vast te leggen is in strijd met de gedachten van dit conci lie over kerkgemeenschap". Bovendien zou het misken ning zijn van de evangelische op dracht als de parochie zich alleen tot de eigen leden richtte. In de nota wordt de vraag gesteld of mensen die zich niet laten bin den door doop en belijdenis, of die zich maar ten dele kunnen identificeren met de kerk, juist geen extra aandacht behoeven. "Als wij een open en uitnodigen de kerk zijn, heeft dat ook gevol gen voor het pastorale werk". Aanleiding tot de nota was de toekomstige wijziging in de bur gerlijke stand. Over enige tijd zal hierin niet langer de kerkelijke gezindte' worden opgenomen. Tot nu toe is de ledenregistratie van de grote kerken daarop ge baseerd. De RK Kerk in ons land heeft zich niet aangesloten bij de Stichting Interkerkelijke Leden administratie 'Sila'. De paro chies moeten voortaan zelf hun ledenregistratie bijhouden. Daarbij zullen ze gebruik maken van de PTT-verhuisberichten. Deze kerk is nu met een groot scheepse campagne begonnen om de leden met de nieuwe opzet vertrouwd te maken. Veroordeling Het Vaticaan heeft in onge woon scherpe bewoordingen de vier rk ziekenhuizen veroordeeld die reageerbuis-bevruchting (in vitro-fertilisatie) toepassen. In een voorpagina-artikel van de Vaticaanse krant Osservatore Romano worden de ziekenhui zen van Nijmegen, Lille (Frank rijk), Leuven en Louvain-la-Neu- ve (België) van 'zeer ernstige dwaling' beschuldigd. Het arti kel is, volgens Romeinse krin gen, geschreven door kardinaal Ratzinger, hoofd van de Vati caanse congregatie voor de ge loofsleer. Het blad noemt het een 'zeer ernstige zaak' dat de ziekenhui zen doorgaan met deze praktijk, ondanks verbod van het Vati caan in het document 'Donum Vitae'. "Zo'n houding is openlijk verzet tegen het leergezag van de kerk". De rk ziekenhuizen ach ten onder bepaalde omstandig- - heden zaken geoorloofd die vol gens het leergezag van de kerk onder dezelfde omstandigheden niet geoorloofd zijn. "Een derge lijke afwijking van de leer is in strijd met de regels van de rk ge meenschap". De Nederlandse bisschoppen hebben dit najaar in twee ge sprekken met de Katholieke Universiteit van Nijmegen en het ziekenhuis hun 'ernstige be zorgdheid' over de gang van za ken_in ditzjekenhuis tot uitdruk king gebracht. Zij schaarden zich geheel achter 'Donum Vi tae', waarin elke vorm van kunst matige bevruchting wordt afge wezen. Desondanks maakte het zie kenhuis vorige maand bekend, dat het de reageerbuis-bevruch ting voortzet. Over de kunstmati ge donor-inseminatie beraadt het ziekenhuisbestuur zich nog. De bisschoppen hebben op nieuw om een gesprek met het bestuur gevraagd. Onderwijs. Bisschop Gijsen van Roermond heeft het me ningsverschil over de twee regle menten voor rk onderwijs in Ne derland ter beoordeling voorge legd aan een commissie in het Vaticaan. De bisschoppen kun nen het onderling niet eens wor den over deze kwestie. Zij zullen zich neerleggen bij het oordeel van de pauselijke commissie voor de officiële uitleg van het kerkelijk recht. De bisschoppen spraken deze maand op hun tweemaandelijks beraad uitvoerig over de twee schoolreglementen, namelijk dat van Gysen en het reglement van de andere zes bisschoppen. Bij een onderzoek in opdracht van d e Nederlandse K a t.h nliekg Schoolraad kwamen drie kerkju risten tot de conclusie dat bis schop Gijsen heeft gehandeld in strijd met het kerkelijk recht. Naar hun mening is de bis schoppenconferentie bevoegd en zelfs verplicht een schoolre glement op te stellen dat in alle bisdommen geldt. Volgens de bisschop van Roermond hebben bisdommen de vrijheid een ei gen reglement op te stellen. Het Roermondse bepaalt onder meer dat in elk schoolbestuur een lid door de bisschop wordt be noemd. Gijsen heeft als enige de uitvoering van het schoolregle ment niet toevertrouwd aan de Nederlandse Katholieke School raad. Hervormde Kerk: beroepen te Silvolde C. Maris Piershil; aan genomen naar Terkaple (Fr.) kandidaat K. H. Waterlander Groningen; bedankt voor Gies- sen-Nieuwkerk J. het Lam Be- soijen, voor Wouterswoude A. Vlietstra jr. Melissant. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Boskoop en voor Hamilton (Canada) D. Hakken berg Groningen, voor Scherpen- zeel J. Mol Werkendam, voor Zoetermeer Th. van Stuijven- bergT Zondag De leiders van vier kerkgenoot schappen in Engeland hebben de regering van dat land ge vraagd de wet op de zondagse winkelsluiting niet te verande ren. "Elke samenleving heeft één dag in de week nodig die vrij is van commerciële druk", zeggen zij in hun brief. De brief is geschreven door de anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie, de rk aartsbisschop van West minster, kardinaal Basil Hume, de voorzitter van de Raad van Vrije Kerken, ds. Bemhard Green, en opperrabbijn Lord Ja- kobovits. Ze zijn 'vastberaden en eensgezind' in hun overtuiging dat hier een 'fundamenteel prin cipe' in het geding is, waar de re gering bij haar wijzigingsvoor stellen niet omheen kan. De kerkleiders: "De zondag bevestigt dat er meer is dan com mercie, en biedt mensen de gele genheid deel te nemen aan ge meenschappelijke activiteiten, zoals de eredienst. Afschaffing van deze 'nationale dag' brengt het gezinsleven, de sociale ver houdingen en het welzijn van ar- De Britse regering heeft al eer der geprobeerd de winkelslui tingswet van 1950 te veranderen. In 1986 strandden voorstellen om de beperkingen van de wet op te heffen in het Lagerhuis, na felle protesten uit de kerken. Onderzoek. Het merendeel van de rk priesters in de Verenig de Staten is overwerkt, eenzaam of 'seksueel gestoord'. Tot die conclusie komt een studiecom missie van de Amerikaanse bis schoppenconferentie. De kerk, zo zegt de commissie, helpt de geestelijken niet om in een 'ongelooflijk vrijgevochten samenleving' met hun seksuali teit in het reine te komen. De commissie stond onder voorzit terschap van bisschop John McRamth van Kentucky. Ook bij een priester moet seksualiteit worden gezien als 'wezenlijk bestanddeel van het menselijk leven', vindt de com missie. Ze pleit onder meer voor bevordering van vriendschap pen tussen priesters en leken. In hetzelfde rapport uiten de Amerikaanse bisschoppen hun teleurstelling over de teruggang van het aantal priesters-in-oplei- ding. Sinds 1965 is hun aantal ge daald van 9000 tot 4000. Dat zal in het jaar 2000 ongeveer 3500 kun nen zijn. Op het ogenblik zijn er de Verenigde Staten zo'n Galvin: "Ik verwacht dat als de Lance-raket wordt gemoderniseerd, we kunnen besluiten tot een aanzienlijke beperking van de nucleaire artille rie". (foto GPD) Dat neemt niet weg dat generaal soldaten in het veld. "Tot nu toe Galvin (59) begrip heeft voor Eu- hebben we altijd grootscheepse oe- ropese opvattingen, dat de hoogte feningen gehouden, voor hoog en van de defensie-uitgaven niet al- laag, maar de verbeterde techniek leen zaligmakend is. Hij deelt de mening van de NAVO-ministers, en met name de Bondsrepubliek, dat ook rekening gehouden moet worden met overlast door oefenin gen of laagvliegende straaljagers, of de legering van veel buitenland se troepen op het grondgebied van een lidstaat. Zowel uit eigen ervaring (Galvin heeft in totaal al meer dan tien jaar in Europa gediend) als uit opinie peilingen blijkt volgens hem dat nog steeds zeker zeventig procent van de Duitse bevolking de NAVO steunt. Maar tegelijkertijd wil die zelfde bevolking dat de overlast be perkt wordt, een wens die het afge lopen jaar versterkt is door twee gruwelijke vliegtuigongelukken en drie grote herfstmanoeuvres in gebieden langs de Oostduitse grens. "Over enkele weken komt er een rapport dat ik zal gebruiken voor overleg met de militaire comman danten. We zullen gaan zoeken naar de juiste mix van militaire in zetbaarheid, de kosten die we daar voor moeten maken en de bescher ming van het milieu". Galvin vindt dat grootscheepse oefeningen vooral zinvol zijn voor hoge officieren. De lagere oefenen toch wel, die zijn veel vaker met de en de computer-simulatie maken het mogelijk de geoefendheid op het juiste peil te houden zonder dat we direct het veld in hoeven". Niet alleen op dit punt wil de NAVO tegemoet komen aan de verlangens van de lidstaten. Het groeiende politieke probleem over de modernisering van de korte-af- standswapens zal waarschijnlijk worden opgelost door het aantal nucleaire kanonnen te verminde ren. Lance-raket Galvin: "Half januari verwacht ik het tweejaarlijkse rapport over de gewenste kernbewapening. Ik verwacht dat daarin zal worden voorgesteld om als de Lance-raket gemoderniseerd wordt, wij kun nen besluiten tot een aanzienlijke beperking van de nucleaire artille rie. Ik verwacht ook dat dit aan vaardbaar zal zijn voor de bondge noten". De modernisering van de Lance is essentieel. Galvin wil niets we ten van suggesties dat de NAVO dit besluit vooralsnog niet zou moeten nemen, in afwachting van mogelij ke verdergaande concessies van Russische kant. "De Lance is al ta melijk oud. De raket gaat lijden aan wat je zou kunnen noemen 'elec- tronische roestvorming': hij wordt steeds minder betrouwbaar". "Dan blijft over de vraag: 'heb ben we die nieuwe raket nodig?' Antwoord: ja! En zeker als een deel van de artillerie wordt teruggetrok ken. Onder het INF-verdrag wor-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2