DeHemalaat zich dit jaar nog één keer goed zien en horen. ESA kiest voor reis naar Saturnus 139.- 949.- Elektronische 'Ark van Noach' 299.- 589.- 22?s 75.- HEMA PAGINA 28 DINSDAG 27 DECEMBER 1988 ,ÏJ=H=J?kM:n; Cassini-project moet saturnusmysteries helpen oplossen Een wetenschappelijke delegatie van ESA besprak eind november 1988 in het Belgische Brugge het eerste deel, 'fase A', van de toekomstige ruimtemissies van de ESA die zijn samengebracht onder de naam 'Horizon-2000'. Fase A bestaat uit vijf ruimteprojecten: een Lyman- ultraviolet-telescoop; Quasat, het in de ruimte brengen van een radiotelescoop die samen moet werken met aardse radiotelescopen; een ruimtemissie naar de planeet Saturnus, 'Cassini' geheten; GRASP, een sterrenkundig instrument voor de bestudering van gamma-straling uit de ruimte en tot slot het VESTA-project waarmee enkele planetoïden zullen worden onderzocht. ESA koos voor het Cassini-project dat het eerst ter hand zal worden genomen. Het project zal gestalte krijgen in nauwe samenwerking met de Amerikaanse ruimtevaart organisatie NASA die over haar ei gen bijdrage aan het project in mei een beslissing zal nemen. door Ben Apeldoorn Vanwaar die interesse in die ver re ringenrijke wereld die toch al drie keer eerder door aardse sondes werd bezocht? Met Mercurius, Venus, Mars en Jupiter is de planeet Saturnus de enige en tevens laatste planeet die met het blote oog gemakkelijk aan de hemel is te vinden. Deze vijf pla neten waren dus al in de oudheid bekend. Toen de Italiaanse astronoom Galileo Galilei in 1610 voor het eerst één van de eerste kijkertjes op Saturnus richtte ontdekte hij iets merkwaardigs: het leek wel of de planeet voorzien was van twee 'oren' ter weerszijden ervan. In 1655 kwam de Nederlander Christiaan Huygens met een betere kijker tot de ontdekking dat die 'oren' ringen waren. En dat niet al leen: Huygens ontdekte ook dat Saturnus een maan had, Titan. Wat later zag de Italiaan Cassini dat de Saturnus-ring niet één ge heel is maar dat het door een open ruimte (de 'Cassini-scheiding') in tweeën is gedeeld. Deze ontdek king betekende dat dering niet één solide geheel kon zijn maar waar schijnlijk bestond uit ontelbare grote en kleine brokstukken. Later vonden astronomen nog meer ma nen en lege openingen in de ring. Berekeningen toonden aan dat die leegten moesten zijn veroorzaakt door getijdewerkingen van enkele van die manen die deel uitmaakten van het Saturnus-systeem. De grootste (Cassini-)scheiding had een breedte van maar liefst 3.000 kilometer en dat daar (vrijwel) geen materie aanwezig was kon men opmaken uit het feit dat ver- verwijderde sterren er gewoon doorheen schenen. Dampkring Al spoedig bleek dat Titan, met zijn middellijn van ongeveer 5.000 kilo meter even groot als Mercurius, in meer dan één opzicht een intrige rend hemellichaam is. In 1908 ont dekte de Spaanse astronoom José Comas Sola dat het schijfje van Ti tan er in het midden helderder leek uit te zien dan aan de rand. Sola be redeneerde dat dat kwam door de aanwezigheid van een dampkring waardoor het naar de aarde terug gekaatste zonlicht aan Titan's rand sterker geabsorbeerd werd dan vanaf het midden van de bol. Biologen treffen voorbereidingen voor een nieuwe Ark van Noach. Niet in de gedaante van een groot houten schip maar een elektroni sche, een gecomputeriseerde. Het doel van deze tweede 'ark- versie' is zo ongeveer hetzelfde als die van duizenden jaren geleden: het opslaan van zoveel mogelijk ge gevens van nu bekende planten- en dierensoorten voor het nageslacht. Noach deed dat door paren van zoveel mogelijk diersoorten in zijn ark bijeen te drijven. Hij sloot de luiken van het schip en wachtte rustig de voorspelde zondvloed af. In de bijbelse kronieken wordt ver teld dat de zondvloed de straf was van God voor de toen levende men sen wier gedrag hem inmiddels een doorn in het oog was geworden. Tropische wouden Als we zo om ons heen kijken heeft die straf niet erg veel geholpen, want de mensheid heeft zich in middels uitgebreid tot het respec tabele aantal van meer dan vijfmil jard zielen. Ook dreigt diezelfde mens van zijn leefmilieu en van dat van miljoenen andere levensvor men een puinhoop te maken. Het is dit milieuschadelijke ge drag dat biologen ertoe heeft ge bracht een wereldwijde campagne te beginnen om de karakteristie ken van bedreigde dieren- en plan tensoorten in een soort elektroni sche data-base onder te brengen. Zo kan ons nageslacht tenminste nog via de computer vernemen welke soorten er aan flora en fauna ooit tot voor kort op deze planeet leefden. Noach's Ark wordt, in handen van de moderne mens, dus een Elektronische Ark. Leerzaam na tuurlijk, maar gezien de (menselij ke) oorzaak bepaald verwerpelijk. Het is de biologen die dit plan heb ben geopperd dan ook bittere ernst. Door het gedrag van de mens verdwijnen tegenwoordig vrijwel dagelijks hele soorten van het die ren- en plantenrijk van het aardse toneel. Verreweg de meeste levens vormen op onze planeet zyn te vin den in de rond de Evenaar gelegen tropische wouden, de ecologische 'longen' der aarde, en met die wou den gaat het mét reuzenschreden achteruit. Waarschuwingen Elke dag wordt daar, met name door de hebzucht van een handvol grootgrondbezitters en speculan ten om in de behoefte aan hout te kunnen voorzien, een gebied ge kapt of verbrand ter grootte van een stad als Amsterdam. Met de regelmaat van de klok sterven de zeldzaamste levensvor men uit. Wat (nog) kan lopen moet een goed heenkomen zoeken naar. ook bedreigde, naburige gebieden. En dan te bedenken dat vele van die levensvormen nog niet eens be kend zijn. Sedert tientallen jaren waar schuwen wetenschappers al voor de desastreuze gevolgen van het ongebreidelde kappen van de re genwouden. Behalve dat het een ernstige aantasting is van het leef milieu van talloze levensvormen, vreest men ook catastrofale ont wikkelingen op klimatologisch ge bied. De tropische regenwouden vormen als het ware het 'hart' van het wereldklimaat. Toch blijken de smeekbeden van de biologen niet die van roependen in de woestijn. Het Amerikaanse Congres nam eind oktober 1988 een resolutie aan waarin president Reagan werd gevraagd om forse maatregelen om dit soort levensbe dreigende aanslagen wereldomvat tend aan te pakken. Grote wetenschappelijke institu ten, zoals het Smithsonian Institu- tion en de National Science Foun dation zijn, vooruitlopend op die resolutie, alvast begonnen met het Mankracht Daarbij gaat het primair om de meest bedreigde levensvormen die elk ogenblik uit kunnen sterven; men wil die ook daadwerkelijk po gen te behouden door de laatste resten ervan in een beschermde omgeving (te denken valt aan die rentuinen en herbaria) onder te brengen en zich te laten vermenig vuldigen. De grote moeilijkheid is echter (nog) dat er' voor een dergelijk enorm grootschalig werk te weinig mankracht is Zelfs als men zich al leen zou beperken tot het opslaan in de computer van de biologische kenmerken van al die duizenden soorten die nu worden bedreigd. Komt tijd, komt raad luidt een spreekwoord. En: waar gehakt wordt vallen spaanders. De tijd zal het leren hoever die spaanders zul len reiken en dan is goede raad be slist heel erg duur. (Bron: Scientific American dec. Omdat Titan echter relatief klein is, moest de atmosfeer bestaan uit zware moleculen (ammoniak en methaan). Lichtere moleculen zou den zich in de loop der tijden aan de geringe zwaartekracht van Titan hebben ontworsteld en in de ruim te zijn verdwenen. In 1944 beves tigde de Amerikaanse astronoom Gerard P. Kuiper het bestaan van methaan op Titan. Twintig jaar later vond astro noom Frank Low nog iets merk waardigs. Op grond van de afstand van het Saturnus-systeem tot de zon, ruim anderhalf miljard kilo meter padden onderzoekers al uit gerekend dat de temperatuur op Titan's oppervlak zeker niet hoger dan 190 graden onder nulzou kun nen zijn. Uit infraroodmetingen 4vond Low echter een temperatuur van -108 graden; bijna tweemaal zo hoog dus. Uit radiometingen leid de men wat later nog verrassender waarden af: tot wel -70 graden. Daarnaast vonden andere pla neetspecialisten aanwijzingen dat het door Titan weerkaatste zon licht niet afkomstig kon zijn van een kale bol met een doorzichtige dampkring maar van een hemelli chaam met een zeer omvangrijke en met wolken gevulde atmosfeer. Ook het methaangehalte zou veel hoger moeten zijn dan wat bijvoor beeld Kuiper uit zijn metingen had afgeleid. Aards bezoek In 1979, 1980 en 1981 werd Satur nus door achtereenvolgens de Pio- neer-2 en de Voyagers-1 en -2 be zocht en werden zowel de reusach tige Saturnus-bol, het ringensys- teem als de meeste manen gefoto grafeerd en met gevoelige meetin strumenten afgetast. De Saturnusbol zelf lijkt wat sa menstelling en (hevige) stromin gen in de uitgebreide atmosfeer be treft sterk op die van Jupiter. Het ringenstelsel blijkt te zijn opge bouwd uit honderden concentri sche 'onder-ringen' en de meeste Saturnus-manen vertonen onder ling de meest uiteenlopende ver schillen in uiterlijk en samenstel ling; van ijsachtige bollen doorsne- x de ruimtesonde Cassini, die naaralle waarschijnlijkheid in 1994 koers zal zetten den door grillige breuken en rillen tot dicht met kraters bezette dood se werelden zoals onze eigen maan. Het 'oer-bombardement' uit de be gintijd van ons planetenstelsel heeft zich dus in ieder geval tot die verten uitgestrekt. De admosfeer van Titan is behal ve aan methaan ook rijk aan stik stof. Het meest opzienbarend is nog wel de dichtheid van die dampkring, aan het Titan-opper vlak namelijk anderhalf maal zo veel als onze atmosfeer op zeeni- Verder vond men sporen van blauwzuur, van koolwaterstofver bindingen en van het edelgas ar gon. In de oeratmosfeer van de aar de speelde blauwzuurgas een be langrijke chemische rol bij de vor ming van het aminozuur adenine dat op zijn beurt een bestanddeel is van het DN A-molecuul, de 'blauw druk' van al het leven op aarde. Methaan-oceaan De Voyager-metingen laten zien dat de oppervlaktetemperatuur op Titan toch niet hoger is dan -180 graden. De oorzaak daarvan is de nevelige atmosfeer. Men denkt dat zich op het oppervlak van Titan in de loop van honderdenmiljoenen jaren inmiddels een 100 tot 500 me ter dikke laag van koolwaterstof- en stikstofverbindingen kan heb ben gevormd. Tot zo'n tien kilome ter hoogte in de dampkring hangen waarschijnlijk dikke, van methaan verzadigde wolken waaruit het best onafgebroken methaan kan 'motregenen'. Onder die wolken is het koud ge noeg voor methaan in vloeibare toestand; sommige onderzoekers houden er daarom rekening mee dat Titan bedekt is met een immen se oceaan van vloeibaar methaan. Dat betekent dus wel een heel 'exotisch' mengsel: een methaan- zee, bijna verzadigd van koolwater- stof- en stikstofverbindingen met hier en daar een vleugje blauwzuur en argon. En dat alles bij by na 200 graden onder nul Een mengsel dat overigens wel iets weg heeft van de 'oersoep' van onze aarde in haar begintijd; onder invloed van ultraviolet licht en elektrische ontladingen ontston den daaruit immers de nodige reeksen aminozuren, de bouwste nen van» de eiwitten, als voorwaar den voor de latere allerprimitiefste levensvormen. Over vijf jaar Cassini is een toestel dat, eenmaal in het Saturnus-systeem aangeko men, vlak langs Titan zal vliegen. Tijdens die ontmoeting maakt een sonde zich van het vaartuig los en daalt af naar het oppervlak van de reuzenmaan; het moederschip vliegt door naar de geringde pla neet zelf om daar voor lange tijd een baan omheen te gaan beschrij ven onderwijl foto's makend en metingen verrichtend. Onderzoekers denken dat de om standigheden op Titan ons veel zul len verduidelijken omtrent de be gintijd van de aarde en het zon nestelsel. In 1994 zal een raket zich brullend losmaken van de aarde waarna een klein ruimtescheepje koers zal zetten naar een kolossale wereld die al sedert de alleroudste tijden in de ban van de ring ver keert. C.D. Speler. Tot 20 nummers program meerbaar. Versneld voor- en achteruit Digitaleaanduidlngverstreken tijdsduur. Tweevoudige oversampling en digitaal filter. Geschikt voor 80 en 120 mm disc. Afmetingen: 350 x 280 x 85 mm. 1 jaar Hema garantie. -3597- Midiset met infrarode afstandsbedie ning. MG/FM (stereo) radio. 2 x 7.5 Watt uitgangsvermogen. Dubbel cassette deck, high speed dubbing. Platenspeler. Equalizer (3-bands). Microfoon- en hoofdtelefoon aansluiting (3.5 mm). Af metingen: 350 x 198 x 345 mm. 1 jaar Hema-garantie. -369- 9 Bands wereldontvanger: MG/FM/ LG/KG (6 banden)Oortelefoonaanslui ting (3.5 mm).'Speelt op batterij en/of adapter. Afmetingen: 170x78x38 mm. 1 jaar Hema garantie. Goed getest! Kleurentelevisie met infrarode afstands bediening. 37 cm beeldbuis met dag lichtscherm. 30 Voorkeuzeprogram ma's. Automatisch zenderzoeksysteem. Afmetingen: 385 x 363 x 375 mm. 1 |aar Hema garantie. Draagbare stereo radio-cassetterecorder met dubbele cassette en 4 speakers. Microfoon- en hoofd telefoonaansluiting. High speed dubbing. Afmetingen: 500 x 130 X 130 mm. 1 jaar Hema garantie. -469:-nu Batteriilader. Voor penlite en 9-volt batte rijen (alleen nikkel-cadmium). Incl. 2 pen- lite-batterijen (tot 1000 x oplaadbaar). Op zo'n kans heb je het hele jaar moeten wachten. Een perfecte stereo kleurentelevisie met alles erop en eraan: teletekst, tweetalige ontvangst, 2 x 12 Watt uitgangsvermogen, een tuner voor 99 kanalen, 30 voorkeurprogramma's en infrarode afstandsbediening Beeldbuis 51 cm. 1 jaar Hema garantie. 4099:-nu Draagbare MG/FM Radio/Cassettere corder. Ingebouwde microfoon. Hoofd telefoonaansluiting (3.5 mm). Afmetin- gen:280xl28x67 mm. In zwart en geel. 1 jaar Hema garantie. 3X59 .Echt Waar Voor Je Geld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 28