Kroon op spel van Rik Samaey Den Helder met moeite naar winst (NIET) VAN GISTEREN Afscheid zonder publiek doet Kuiijnenburg pijn Jeroen Piket voor zware opgave Rus Gataoelin wipt over 5,90 Orlova scherpt record 200 m aan tot 11,713 Spanning in Haarlem over Sovjet-teams Belgische basketbalprofs winnen laatste editie Blitz-toernooi Veldscholten wint veldrit in Enschede DINSDAG 27 DECEMBER 1988 SPORT LISSE Volgens verwachting heeft HOI Den Helder afgelopen zaterdag het basketbaltoernooi van Lisse gewonnen. In de finale ver sloeg de titelverdediger het Kat- wijkse Grasshoppers met 56-44. MSV was in de strijd om de derde plaats dicht bij een stunt, maar de Noordwijkse promotiedivisieploeg verloor met klein verschil van Sportlife Canadians: 45-40. De vrouwen van Grasshoppers hebben landskampioen Den Hel der de zege niet cadeau gegeven. De ploeg van bondscoach Mein- dert van Veen liep in de eerste helft weliswaar snel uit naar een ruime voorsprong (32-12), maar de Kat- wijksen vochten zich nog voor de rust goed terug. In een paar minu ten tijd werd de schade beperkt tot 32-23. Grasshoppers compenseerde het lengtetekort met veel pressie en bij vlagen zeer fysiek spel. Mede door dat Van Veen flink bleef doorwis selen, kwamen de Noordhollandse vrouwen niet echt in hun spel. Na de pauze bleef het verschil schom melen tussen de vijf en zeven pun ten. Vanaf de dertiende minuut gooide Grasshoppers er nog een schepje bovenop en verkleinde de achterstand tot 4i-38. Verder kwam de ploeg van coach Han Wallaart echter niet. De in haalrace had teveel energie gekost en de kracht ontbrak om nog ver der door te drukken. Toen Anja Kuyt met de maximale foutenlast het veld moest verlaten was het ge beurd met Grasshoppers. Den Hel der stelde orde op zaken en liep ge makkelijk weg naar de tweede ach tereenvolgende toernooizege: 56- 44. MSV speelde een uitstekend toernooi en werd uiteindelijk vier de. De Noordwijkse ploeg miste de finale op een haar na omdat Grasshoppers in de laatste poule- wedstrijd bijna de winst liet liggen tegen Voorburg. Marja van Duyn hielp de Katwijksen net over de streep (42-40). Voor MSV, dat zelf met 50-26 over Lisse 2 heenwalste, betekende dat een plaats in de troostfinale, waarin Canadians iets te sterk bleek: 45-40. Gastploeg Lisse bracht het niet verder dan een zevende plaats. De laatste poulewedstrijd werd in de verlenging verloren van erediviso- nist Canadians. Met zijn handen in het haar zag coach Martin Feitsma hoe zijn team in de laatste secon den van de reguliere speeltijd door een domme persoonlijke fout de winst uit handen gaf: 40-45. Tegen de eigen reserves behaalde Lisse vervolgens de enige overwinning van het toernooi (60-42). De strijd om de vijfde plaats werd met 45-37 gewonnen door Midland, dat Voor burg versloeg. Esther Wender werd uitgeroe pen tot meest waardevolle speel ster van het tweedaagse toernooi, dat dit jaar door het wegblijven van de buitenlandse deelnemers flink aan waarde en belangstelling heeft ingeboet. Lisse hoopt echter vol gend jaar, bij de vijfde editie, weer met een sterk internationaal deel nemersveld te kunnen komen. ANNEKF. VAM RRAKFI. VOORSCHOTEN Rob. Knijnenburg kon gisteren zijn teleurstelling niet verbergen. De magere publieke belangstelling voor 'zijn' kerst toernooi deed pijn. „Die onderscheidingen zijn natuurlijk leuk, maar ik had liever een volle bak gehad", verklaarde de grote drijfveer achter de toernooi-orgahisatie. Knijnenburg werd voor de eerste wedstrijd in het zonnetje gezet door de Nederlandse Basketball Bond en kreeg als teken van waarde ring de bondsspeld uitgereikt. Later kreeg Knijnenburg door wethou der Marselis ook namens de gemeente Voorschoten een geschenk overhandigd. Marselis, zelf al jaren een trouw bezoeker van het bas ketbaltoernooi, dankte Knijnenburg en Blitz voor de enorme promo tie van Voorschoten. Rob Knijnenburg was niet ondankbaar, maar had toch liever volle tribunes gezien. „Nu weet ik zeker dat ik hiermee moet stoppen. Het spreekt de mensen niet meer aan. Als de zaal vol had gezeten dan was ik misschien nog gaan twijfelen, wat dat betreft maakt dit aan alle on zekerheid een einde. Maar dat had ook op een andere manier kunnen gebeuren", vertelde de vermoeide Knijnenburg met een wrang lachje. „Voor het eerst in die twintig jaar zullen we een beroep moeten doen op het garantiekrediet van de gemeente. Ik denk dat er net 700 beta lende toeschouwers zijn geweest. Dat is minder dan de helft van wat we verwachten. Een paar jaar geleden hadden we onze top met 2000 betalende toeschouwers". De, vooral bij de avondwedstrijden, lege tribunes mochten dan een tegenvaller zijn, het vertoonde spel was aantrekkelijk. Knijnenburg: „Ja, daarover heb ik niet te klagen. Wat dat betreft hadden de thuis blijvers bij deze laatste aflevering ongelijk". HJ Volleyballers verslaan Cuba SOEST (ANP) - Het Nederland se mannen volleybalteam heeft zaterdagmiddag in Soest in zijn derde wedstrijd tegen Cuba voor het eerst een overwinning behaald. Het team van Arie Se- linger zegevierde met 3-2. De setstanden zijn: 3-15, 15-13,15- 7, 9-15,15-6. In de Haarlemse volleybal- wéek ging Nederland, vijfde tij dens de Olympische Spelen •van Seoul, woensdag met de zelfde cijfers ten onder. De de monstratiewedstrijd van vrij dag in Den Haag ging jnet 3-2 verloren. GRONINGEN (ANP) - Nationaal kampioen Rudy Douven beleefde een succesvol kerstweekeinde in Groningen. Tijdens het internatio nale toernooi won hij zowel zater dag als maandag zijn partijen voor de grootmeestergroep. In de vierde ronde versloeg hij met wit Green- feld uit Israël, op tweede kerstdag dwong hij met zwart de Tsjechoslo- waakse grootmeester Ftacnik tot overgave. Douven deelt nu de tweede plaats met Greenfeld en de Britse grootmeester Nunn. Dit trio heeft drie punten, één punt minder dan de verrassende Australiër Ian Rogers, die ook nog een hangpartij heeft staan. Jeroen Piket liet een degelijke remise tegen Nunn gisteren volgen door een verliespartij tegen Green feld. Voor een grootmeesterresul taat moet de jonge Leiderdorper nu alle resterende vier partijen in winst omzetten. Titelverdediger Boris Gelfand heeft voor het eerst alleen de lei ding genomen in het schaaktoer nooi om het Europees jeugdkam pioenschap in Arnhem. De uit Minsk afkomstige Gelfand, die 33e staat op de wereldranglijst en eer der dit jaar de grootmeestergroep van het Ohra-toernooi in Amster dam won, versloeg in de zesde ron de de Noor Djurhuus en zegevierde een ronde later over de Spanjaard Comas Fabrego. De Nederlandse jeugdkampioen Loek van Wely kende een wisselvallig weekeinde. Hij won zaterdag van Lev uit Israël en verloor op Tweede Kerstdag van Djurhuus, die nu met een half punt achterstand op Gelfand twee de is. Van Wely deelt op anderhalf punt van de Sovjetrus dé vijfde plaats. Ed 'Lace' Strong behoort tot de spelers van het eerste uur van het basketbaltoernooi van Blitz. Al in 1973 kwam de sinds 1980 tot Nederlander genatura liseerde Amerikaan op tweede kerstdag naar Voorschoten. „Ik geloof dat ik het toernooi twee keer heb gewonnen. De eerste keer dat ik meedeed was denk ik in 1973 met Punch, maar het kan ook een jaar eerder zijn geweest. Ik herinner me nog dat er toen op twee velden werd gespeeld. De be langstelling was toen nog niet zo groot als de laatste jaren. Het was toen nog echt een clubtoer- nooi. De ploegen die toen kwa men waren vaak niet compleet. Als je dus je Amerikanen mee nam betekende dat dat je direct een goede kans had om te win- Spelen op tweede kerstdag be tekende voor veel jongens dat ze veel te vroeg moesten opstaan. Alsof het in het midden van de nacht was. Ik had daar nooit zo'n probleem mee, maar anderen werden pas wakker als ze aan het einde van de middag de finale moesten spelen". De immer goed lachse Lace Strong vertelt met smaak en plezier over zijn herin neringen aan (bijna) twintig jaar 'Blitz'. Strong speelde in 1975 als gastspeler bij Blitz zelf en later won hij met Parker Lei den nog een keer het toernooi. Bij Leiden speelde toen ook Sid. Bruinsma, die gisteren als gast speler bij Blitz (82-80 tegen Luba Leiden) in de voetsporen trad van zijn ex-ploeggenoot. „Dit is een ideale dag voor een toernooi. De competitie ligt stil, niemand heeft wat te doen en met goede ploegen is het altijd gezel lig. Ik kom hier altijd graag. Wat ik volgend jaar op deze dag ga doen? Een strandwandeling ma ken, denk ik". De nog immer razend populai re Strong heeft in Nederland bij heel wat ploegen onderdak ge vonden. Na Punch volgde Arke in Enschede, VAK Stars in Lei den, andermaal Punch, toen Lei den en opnieuw Punch, daarna Rotterdam Zuid, Haaksbergen en nu Kimbria, in de eerste divi sie bij BV Lisse. Lace Strong. Sinds kort is Lace Strong, va der van twee jongetjes, met zijn gezin van Twente naar Zoeter- meer verhuisd. Een aanbieding om coach te worden van Donar werd afgeslagen. „Er was daar voor mij te weinig te doen". Voor burg klopte onlangs wel met suc ces aan, Strong coacht nu de vrouwen van die eredivisievere niging. Aanbiedingen uit andere landen heeft de inmiddels 41-jarige bas ketbaldocent altijd naast zich neer gelegd. „Wat ik hier had was voldoende voor me, al zal het ze ker wel wat geld gescheeld heb ben. Ik heb me hier altijd thuis ge voeld". Op de vraag of hij zich nu Ne derlander of Amerikaan voelt antwoordt Strong, die nog altijd in een mengeling van Neder lands en Engels praat: „Er blij ven me altijd Amerikaanse din gen bij. De Amerikaanse benade ring van basketbal bijvoorbeeld laat je niet los. Ik heb nu eenmaal een bepaalde kijk, een bepaalde achtergrond, een zekere basket balcultuur. Die verandert niet, ook al woon ik hier al zestien jaar." HANS JACOBS. TASJKENT (DPA) - De 23-jarige polsstokhoogspringer Rodion Ga taoelin uit de Sovjetunie heeft bij wedstrijden in Tasjkent de beste prestatie van het indoorseizoen ge leverd in zijn discipline. Hij haalde een hoogte van 5,90 meter. Dat is slechts zeven centimeter onder het indoor-wereldrecord van zijn land genoot Sergej Boebka. Bij de Olympische Spelen van Seoul ver overde Gataoelin de zilveren me daille achter Boebka. IOC voorgedragen voor Nobelprijs BELGRADO (AFP).- Het Joegosla vische ministerie voor Sport zal het Internationaal Olympisch Comité (IOC) voordragen voor de Nobel prijs voor de Vrede. Dat heeft het in Belgrado verschijnende dagblad Politika zaterdag meegedeeld. MOSKOU (AFP) - De Russin Laris- sa Orlova heeft zondag het reeds in haar bezit zijnde wereldrecord 200 meter met vliegende start bij de amateurs op overdekte banen scherper gesteld. De 18-jarige kwam in Moskou op de Olympi sche wielerbaan van Krilatskoje tot een tijd van 11,713 seconde. Ze was sedert 28 oktober van dit jaar met 11,764 seconde al houdster van het record. Die prestatie werd op de zelfde piste geleverd. Eerste plaatsen Alphense judoka's ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense judoka's Jeanette Nie- meijer en Marjan Tamerus hebben een eerste plaats behaald tijdens het sterk bezette kerstjudotoernooi van Velo in Wateringen. Angelique Karstens en Ton Hoitink verover den een twee plaats en Wouter Go en Christina Koornstra behaalden in hun categorie een derde positie. HAARLEM De organisatoren van vanavond van start gaande Haarlem Basketball Week kijken met spanning uit naar de komst van de Sovjet-ploegen Zalgiris Kaunas en Statyba Vilnius. De kwellende vraag is of de Baltische basketbalteams met of zonder hun gelouterde internationals in Haar lem zullen verschijnen. Indien dat het geval is, dan heeft Haarlem twee spectaculaire deelnemers aan het negendaagse toernooi. Blijven de topspelers echter weg, dan zit de organisatie met een enorme kater. De onzekerheid over de komst van de Litouwers, met sterren als Sharunas Marchulenis, Rimas Kurtinatis en Arvidas Sabonis, is ontstaan nadat het programma van de Sovjet-basketbalploeg naast die van de clubteams werd gelegd. De gouden Olympische ploeg speelt deze week in Madrid, Parijs en Londen. In alle drie steden wordt de komst van Sabonis c.s. aange kondigd. Tegelijkertijd echter spe len Kaunas en Vilnius'in het West- duitse Hagen (27 en 28 december) en in Haarlem (vanaf morgen). Ook Hagen en Haarlem rekenen op complete ploegen, dus mét Mar chulenis en Sabonis. „Op de .visumaanvragen die wij van de Russen hebben gekregen staan de namen van alle bekende spelers vermeld. De Russen heb ben beloofd dat ze met hun hele ploeg zullen komen, maar zeker heid heb ik pas als ze hier aanko men", aldus Frank Voskuilen, de grote man achter de HBW. Het toernooi wordt vanavond geopend door twee teams die gisteren ook in Voorschoten in actie kwamen, Si- benka en Hapoel Tel Aviv, waarna Den Helder uitkomt tegen de Australische kampioensploeg Brisbane Bullets. ENSCHEDE (ANP) - Gerard Veld- scholten heeft gisteren in Ensche de een wielerveldrit gewonnen. De man uit Oldenzaal legde de 23 kilo meter af in 1 uur 4 minuten en 16 seconden. De tweede plaats was voor Gerard ter Haar uit Hengelo. Hij had een achterstand van 325 meter op de winnaar. Derde werd zijn plaatsgenoot Rob Kleinsman met een achterstand van 1 minuut en 12 seconden. Edward Kuyper uit Tilburg heeft gisteren in Reusel een natio nale wielerveldrit gewonnen. Ger- rit Jan Bijnen uit Gemonde werd tweede op 28 seconden. Daarna volgden Jansen (Heiloo) op 1.00, Van Korven (Diessen) op 1.10 en Burgers (Moergestel) op 1.14. De Australische wielrenner Danny Clark heeft in Dortmund de 52e Grote Kerstprijs der stayers ge- VALKENSWAARD (ANP) Carla Hulsen (links, foto ANP) heeft gisteren de traditionele Kerstcross vanValkens- reldkampioen in deze discipline, waard gewonnen. De coureur uit Son zegevierde in beide manches. De Belg Dirk Geukens werd tweede en Cees had in de finale een voorsprong van der Ven, die de beide voorgaande edities had gewonnen, kwam dit keer niet verder dan de derde plaats. Geu- van twintig meter op de verrassend kens werd in de manches twee keer tweede, Van der Ven tweemaal derde. De Belgische trekpleisters Geboers en goed rijdende locale favoriet Tor- Jobé, die hun komst in deze gecombineerde 250/500 cc cross hadden aangekondigd, moesten wegens blessures ver- sten Rellensmann. De Belg Stan stek laten gaan. Tourne werd derde. spelers had. Sibenka hield het te gen Weert langer vol dan tegen Mechelen, maar in de slotseconden gaf de routine van de Limburgers de doorslag: 94-93. De ploeg van de ex-Leiden spelers Kragtwijk en Heijdeman sleepte tegen Hapoel eerder op de dag ook een nipte overwinning in de wacht (78-77). Dat was niet genoeg voor de eind zege. Die ging na een boeiende slot wedstrijd verdiend naar België. Waarmee een hoofdstuk in de bas ketbalgeschiedenis waardig werd afgesloten. HANS JACOBS VOORSCHOTEN Eigenlijk werd er gisteren in Voor schoten geen rekening gehouden met een toernooizege van de Belgische koploper Racing Maes Mechelen. Veeleer werd verwacht dat Hapoel Tel Aviv, een mengeling van Amerikanen en Israëli's, de twintigste en tevens laatste af levering van het kersttoernooi bij Blitz op zijn naam zou brengen. Hapoel kon speltechnisch echter geen vuist ma ken en Mechelen ging terecht met de winst Strijken. ver: „Voorheen trainden de jon gens twee uur per dag, meestal laat in de middag of in de avonduren. Misschien was dat wel voldoende, maar daarnaast hadden ze allemaal een baan. Ze waren dus de hele dag met iets anders bezig. Het werk kwam voor het basketbal. Dat is nu anders en ik denk dat Öat op den duur verschil zal maken. De aan passing aan de nieuwe r leven en denken kost tijd, r zijn op de goede weg". De Belgische basketbalprofs toon den zich in de afwerking beter dan Miniware Weert, dat evenals onze zuiderburen ongeslagen bleef. Het doelsaldo viel echter ruim in het voordeel van Mechelen uit. Voor Racing-coach Lucien Van Kers- schaever was de toernooiwinst een eerste bevestiging van zijn eerder dit seizoen verkondigde mening dat Mechelen zo rond de jaarwisse ling gewend zou raken aan de nieu we profstatus. In eigen land is Racing Mechelen zowel bij pers als bij het grote pu bliek weinig geliefd. De 'Maneblus sers' gaan nogal eens op de tenen van bondsbestuurders en journa listen staan en beide groepen kun nen maar weinig waardering op brengen voor de vooruitstrevende beleidsplannen van Mechelen. Dit seizoen kregen de tien selectiespe-' Iers een contract voorgelegd dat hen in alles behalve officiële status professional maakte. Tweemaal per dag traint de groep in de ge meentelijke sporthal, van tien tot vijf zijn de spelers 'aan het werk' bij hun club. In de Zuideuropese landen is dat een normale situatie, maar in Bel gië is dé gedurfde stap van Meche len nog niet nagevolgd. Bij Den Bosch is dit seizoen een soortgelij ke situatie geschapen, al zijn nog niet alle spelers in volledige dienst van de club. .Coach Van Kersschae- Lange spelers Mechelen, dat een seizoen vol strubbelingen achter de rug heeft en vorig jaar de titel verloor aan ri vaal Sunair Oostende, mikt dit sei zoen op het winnen van het lands kampioenschap en de nationale be ker. „Bovendien willen we in de Europa Cup zo'n goed mogelijke prestatie leveren", aldus de coach, zelf een oud-speler van de 'Rode Duivels', de Belgische nationale ploeg. Óp de lange termijn wil Mechelen ook international gaan meetellen. „Daarvoor is tijd nodig. Den Bosch is ons wat spelersmate- riaa betreft nog ver vooruit. Lange spelers kom je in België nauwelijks tegen", verzucht Van Kersschae- Daarom zorgde Racing drie jaar geleden voor de 'transfer van de eeuw' door center Rik Samaey weg te kopen van landskampioen Oos tende. „In België heeft de club het eigendomsrecht over een speler vanaf het moment dat hij zich als lid aanmeldt. Zo maar overstappen kan niet en als Mechelen interesse heeft in een speler wordt de prijs onmiddellijk verdubbeld", legt Van Kersschaever uit. De voorzit ter van Oostende, Vanmoerkerke, vroeg een half miljoen gulden voor Samaey, in de stellige verwachting dat bierbrouwer Theo Maes niet zou betalen. „Het was een investe ring in de toekomst", aldus de coach, die twee jaar na de komst van Samaey met zijn ploeg de landstitel veroverde. Rik Samaey liet gisteren in Voor schoten nog eens zien waarom hij al zo'n acht of negen jaar lang de onbetwiste topspeler bij de Belgen is. De 27-jarige center met opval lende melkwitte O-benen is niet al leen de beste speler van zijn land, maar heeft ook nog steeds de wil om dat te zijn. Samaey had dan ook als vanzelfsprekend een belangrijk aandeel in de twee overwinningen van zijn ploeg. Schoten blokkend, reboundend en scorend, voerde hij Mechelen langs het jeugdige Si benka (108-101) en langs het met vier wispelturige Amerikanen rij kelijk bedelde Hapoel (92-81). De wedstrijd van de Joeslaven kende enig oponthoud. De Zuids- laven weigerden te spelen zolang Rik Samaey torent niet alleen huizenhoog uit boven zijn Israëlische tegenstanders Linton Townes en Shimon Absalom, maar ook in eigen land kent de center van Racing Mechelen zijn gelijke niet. Samaey werd in Voorschoten uitgeroepen tot meest waardevolle speler van het toernooi. (foto Henk Bouw- hun nationale vlag op zijn kop (rood in plaats van blauw boven) in de slechte bezette Voorschotense sporthal hing. De schuifwand moest naar beneden om het dun doek correct te bevestigen. Geluk kig maar dat de Amerikanen niet protesteerden, want ook hun vlag hing verkeerd om. Samaey, in 1983 als speler van Oostende al topdunker en meest spectaculaire speler van het Blitz- toernooi, voegde gisteren twee on derscheidingen aan zijn erelijst toe: toprebounder en meest waar devolle speler. Samaey kreeg trouwens prima assistentie van spelmaker Ronny Bayer (17 assists) en de bij het Franse Gravelines ontslagen Ame rikaan Bill Varner (publieksprijs en toernooi topscorer met 63 pun ten). Varner incasseerde bij Grave lines 200.000 gulden en heeft bij Mechelen als vervanger voor de ge blesseerde Schafer een gastcon- tract voor een maand. Weert, met een sterk spelende Chris van Dinten, kwam eveneens tot winst tegen Sibenka, dat in Nenad Slavica een van zijn beste

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19