SP0ÏÏTV 'Uiteindelijk moet je het zelf doen' Met onze Toprente- rekening springen spaarders Arsenal verdringt Norwich Vier Nederlanders in top-vijf Geblesseerde Romario speelt kerst-wedstrijd Anderlecht op schot in bekerduel Van Basten houdt de eer aan zichzelf Spelers en bestuur ARC hullen zich in stilzwijgen DINSDAG 27 DECEMBER 1988 SPORT PAGINA 17 RIO DE JANEIRO (ANP) - PSV's Braziliaanse aanwinst Ro mario heeft ondanks zijn tegen Groningen opgelopen voetbles sure zondag in Brazilië meege daan in een traditionele kerst wedstrijd op een bijna grasloos en hobbelig veld. Romario, die zich bij aankomst in Rio de Ja neiro nog met de rechtervoet in het verband op krukken voortbe woog, zei te hopen dat PSV hem dat niet kwalijk zal nemen. Hij had in Eindhoven geen toestem ming gevraagd voor het vriend schappelijke duel. Romario verklaarde dat hij al leen maar had gespeeld om zijn familie en vooral zijn vader te plezieren. Vader Edevair de Sou- za Faria organiseert al 32 jaar op eerste kerstdag een voetbalwed strijd tussen de „donkere" en de „blanke" leden van zijn familie. Het was vanzelfsprekend dat Ro mario werd geselecteerd toen be kend werd dat hij de feestdagen in Rio de Janeiro zou doorbren gen. Romario speelde voor de „don keren" en nam geen risico's op het in zeer slechte staat verke rende voetbalveldje. Het duel vond plaats in de eenvoudige ar beiderswijk waar hij opgroeide en werd door talrijke buurtbewo ners en de pers bijgewoond. De wedstrijd eindigde gelijk (1-1). De populaire voetballer zei geen gewetensproblemen te heb ben over het feit PSV niet op de hoogte was. Romario besloot te spelen omdat hij er zich fysiek toe in staat voelde. „Ik heb dan wel geen toestemming gevraagd, maar PSV heeft mij me ook geen specifiek verbod opgelegd", ver dedigde hij zichzelf. De Brazi liaan zei ook nog, dat de blessure, die hij opliep toen hij door Gro ninger Hennie Meijer werd ge raakt, niet ernstig is. „Het is een lichte spierverrekking en ik maakte tot eergisteren gebruik van krukken omdat ik moeilijk op mijn rechtervoet kon steunen. Maar nu voel ik mij prima". Romario verklaarde dat hij ge durende zijn verblijf in Rio be reid was om nog in andere wed strijden op te treden. „Ik denk niet dat het mijn blessure zal ver ergeren, integendeel, het zou mijn hoofd weer wat goed doen", verklaarde hij. Romario keert op 4 januari naar Nederland terug. DINSDAG 17.30-18.00 Ned 2: De Bal is Rond: acht- delig jeugdvoetbalprogramma in samen werking met de KNVB. 20.00-21.00 TV 5: Rétrospective sports 1988: terugblik op het sportjaar 1988. 21.30-22.00 Super: Power Boats 1988 IOGP: speedbootraces. 22.00-23.00 Super: Super Football: voet balnieuws, vanavond uit Spanje. 23.10-23.25 SKY: Pans to Dakar Rally (1): verslag van de elfde rally. 23.25-00.25 SKY: American Football 1988/*89: overzicht van de American- Football-competitie. Spaarders moeten tegen woordig stevig in het zadel zitten. Van alle kanten worden ze aangespoord om een nieuwe rekening te openen. En de'ene lijkt nog aantrek kelijker dan de andere. Maar dan komen de hinder nissen. Want moet u nou kiezen voor een hoge rente of voor de mogelijkheid om altijd over uw geld te kunnen beschikken? Dat blijft met sparen altijd 'n kwestie van wikken en wegen. Tenzij u kiest voor de Toprente-rekening van de Nuts spaarbank: een rekening voor mensen die meer dan gemiddeld sparen en dus ook recht hebben op extra gunstige voorwaarden. Zoals een hoge rente van 5,2% en toch een grote vrijheid om over het saldo te beschikken. De eerste inleg (tevens mini mumsaldo) bedraagt f 10.000,-. Per maand mag u tot f 10.000,- zonder kosten opnemen. Over het meerdere geldt een retourrente van slechts 1% of 1 maand opzegtermijn. Geld opnemen kan vanzelf sprekend kontant bij één van onze kantoren. - eerste inleg minimaal f 10.000,-; - minimumsaldo f 10.000,-; - hoge rente over het gehele saldo; - vrij opneembaar per kalender maand f 10.000,-; - bij opname van hogere bedragen 1% retourrente over het meerdere of 1 maand opzegtermijn. Wilt u de sprong naar de vrij heid maken met onze Toprente- rekening loop dan even binnen. Daarmee verzekert u zich van de persoonlijke service van onze medewerkers. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. nutsspaarbank Oud-voorzitter Van Waveren (LFC) overleden OEGSTGEEST - Frits van Waveren, ere-voorzitter van de Leidse voetbalvereniging LFC, is donderdagavond op 82-jarige leeftijd overleden. Hij was al ge ruime tijd ernstig ziek. De cre matie heeft vanochtend in stilte op Ockenburg plaatsgehad. Na als speler actief te zijn ge weest in het Hillegomse Hilli- nen en LFC trad Van Waveren in de jaren veertig als tweede secretaris toe tot het bestuur van de Kanaries. In het begin van de jaren vijftig werd hij voorzitter en hij bleef dat tot in de tweede helft van de jaren zestig. Hoewel rustig en be dachtzaam had hij de touwtjes bij het soms wat roerige LFC stevig in handen. Hij gaf vorm aan een nieuwe organisatie in zijn vereniging en onder zijn leiding beleefden de geelzwar ten een periode van grote bloei. Oud-LFC-secretaris Henk Nieuwenburg, die jaren onder hem diende, over Van Wave ren: ..Het was een fijne, kordate man, voor velen in de vereni ging ook een soort vaderfiguur. Hij wist wat hij wilde. Om zijn doel te bereiken was hij bereid met tact te werk te gaan, maar hy kon ook behoorlijk autori tair optreden, als hij vond dat dat moest. Er viel niet met hem te spotten". i Van Waveren had ook jaren lang zitting in de strafcommis- sie (tegenwoordig tuchtcom- missie) van de Afdeling Leiden van de KNVB. Hij was voorts lid van verdienste van de Lan delijke Bond van Amateurvere nigingen West II, waarvan hij eveneens jarenlang deeluit- maakte van het bestuur. HAMME (ANP) - Anderlecht heeft op eerste kerstdag vernietigend uitgehaald in de eerste wedstrijd voor de achtste finales van het toer nooi om de Belgische voetbalbe ker. In de uitwedstrijd werd de der deklasser Hamme met 8-0 versla gen. Bij de rust leidde de ploeg uit Brussel met 3-0. De tweede wedstrijd wordt eind januari in de Belgische hoofdstad gespeeld. ALGEMEEN - De zwemmer Vladi mir Salnikov is in de Sovjetunie ge kozen tot sporter van het jaar. De 28-jarige Salnikov, die al in 1980 in Moskou Olympisch kampioen werd, veroverde ook in Seoul goud (op de 1500 meter vrije slag). LONDEN (Rtr) - Arsenal heeft op tweede kerstdag de leidende posi tie van Norwich in de Engelse eer ste divisie overgenomen. De Lon- denaren wonnen bij Charlton Athletic met 3-2 én kwamen daar door op een totaal van 34 punten uit zeventien wedstrijden, één punt meer dan Norwich, dat vanavond tegen het onderaanstaande West Ham United in actie komt. Bran Narwood droeg met twee treffers veel bij aan de zege van Ar senal. Hij zorgde in de eerste helft uit een strafschop voor de ope ningstreffer. Toen Mearson er in de 73e minuut 2-0 van maakte leek Ar senal zeker van de drie punten te zijn. Charlton was echter wakker geschud en dat resulteerde in een tegentreffer van Mackenzie. Even later stond Marwood weer klaar om de bal via de paal in het doel te schieten. Met nog zeven minuten te spelen werd het wederom span nend toen Mackenzie weer voor aansluiting zorgde. In de slotfase bleef de gelijkmaker echter uit. Landskampioen Liverpool kroop omhoog naar de derde plaats al is de afstand met de leiders nog groot. Liverpool zegevierde bij subtopper Derby County met 1-0 door een treffer van Ian Rush in de zeventiende minuut. De club heeft nu 28 punten uit achttien wedstrij den en staat er relatief eigenlijk iets slechter voor dan Millwall en Ever- ton, die 27 uit zeventien hebben. Millwall verzuimde bij het laag ge klasseerde Wimbledon de winst te grijpen. Door een doelpunt van Fairweather in de 53e minuut bleef Wimbledon baas in eigen huis. De succesvolste aanvaller van de dag was Richard Hill van het in de tweede divisie uitkomende Oxford United. Hij scoorde viermaal in een periode van zestien minuten tegen Walsall, dat met 1-0 voor kwam, maar met 1-5 verloor. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het is niet duidelijk of spelers en bestuur van ARC uit de impasse zijn gekomen, waarin zij na de veelbesproken ontslag-affaire van trainer Jan Kroese terecht waren gekomen. Zaterdag hebben beide partijen, die tot dan geen contact met elkaar hadden onder houden, plotseling een gesprek gehad om zich over de situatie te buigen. Geen van de spelers, die vorige week uit onvrede over het ontslag wei gerden het competitieduel tegen Spakenburg af te werken, wilde com mentaar leveren. Ook van bestuurszijde werden geen mededelingen ge daan. Voorzitter Cock Verweij, die in het conflict optreedt als woordvoer der van de Alphense zaterdageersteklasser, is op vakantie gegaan. Pr- man Nick Bouman kwam gisteren als enige met een verklaring. „We hebben als bestuur en spelers afgesproken dat we absoluut niets over het gesprek zullen vertellen. Voordat onze voorzitter op vakantie ging, heeft hij ons dat nadrukkelijk op het hart gedrukt. Ik kan alleen be vestigen dat de hele spelersgroep en hetvoltallige bestuur bij dat gesprek aanwezig waren. Verder moeten we wachten op de ledenvergadering van 3 januari", aldus Bouman. Dergelijke uitspraken horen bij Marco van Basten, een harde, een solist, die vooral op eigen kunnen vertrouwt. Het is de geboren eigen schap van een spits, een midvoor die vier jaar achtereen in Neder land topscorer werd van de eredivi sie. De vijf treffers en het Europees kampioenschap in de Bondsrepu bliek Duitsland hebben de 24-jari- ge spits echter ook bevestigd in zijn overtuiging, dat alleen samen werking doet slagen in een team sport. „Zo'n teamtitel is het begin. Als het elftal niets wint, dan kom je ook nooit in aanmerking voor een per soonlijke titel. Gullit was vorig jaar een uitzondering. Hij is een van de weinigen, die zonder een groot suc ces Europees voetballer van het jaar is geworden. Normaal wordt er gekeken naar de prestatie van een team. Is er één speler, die daarbo ven uit steekt, dan wordt die al gauw de speler van het jaar. Deze Gouden Bal is dan ook de erken ning van het Nederlands voetbal elftal, waarbij ik op een speciale manier naar voren ben gekomen." Van Basten is de 25ste speler, die bij de 33 uitverkiezingen sinds 1956, als Europa's beste werd ver kozen. Het rijtje van Matthews tot Van Basten telt in Cruijff en Plati- ni, beiden drie keer goed voor de gouden knikker, de grootste na men. „Mezelf vergelijken met eer dere winnaars is moeilijk. Ik wou dat ik zo goed was als Johan Cruijff. Maar ik heb niet het gevoel dat ik zo goed ben. Nee, ik vind hem beter. Het verschil tussen ons is dat hij elke wedstrijd dominant aanwezig was. Ik kan nog wel slechte wedstrijden spelen. Daar- Een uitgelaten Marco van Basten showt de Europese beker aan de dol enthousiaste Nederlandse fans in München: „De Gouden Bal is een erken ning van het Nederlands voetbalelftal". (archieffoto anp> PARIJS (AFP) - In de verkiezing voor Europees voetballer van het jaar, georganiseerd door het blad France Football, kreeg Marco van Basten 129 van de mogelijke 135 stemmen. Daarmee werd de spits van het Nederlands elftal de opvol ger van Ruud Gullit. De 24-jarige topschutter van het Europees kam pioenschap in de Bondsrepubliek Duitsland werd verkozen boven Gullit en Frank Rijkaard, zijn teammaats van Oranje en AC Milan. Ronald Koeman werd vijfde met een kleine achterstand op de Sovjet-speler Alexej Mikhailitsjen- ko. Het is voor het eerst sinds 1972 (de Westduitsers Beckenbauer, Müller en Netzer), dat drie landge noten de ereplaatsen bezetten bij deze uitverkiezing door voetbal journalisten uit 27 Europese lan den. Nooit eerder is het voorgeko men dat drie clubgenoten op het erepodium mogen plaats nemen. De bijbehorende onderscheiding, de gouden bal, werd voor het eerst in 1956 uitgereikt aan de Brit Sir Stanley Matthews. Van Basten is de derde Nederlander, die de eer te beurt viel. Johan Cruijff, die drie keer won (1971, 1973 en 1974) en Ruud Gullit (1987) gingen hem De ranglijst van de verkiezing tot voetballer van het jaar 1988 is: 1. Marco van Basten (Ned/AC Milan) 129 punten 2. Ruud Gullit (Ned/AC Milan) 88 3. Frank Rijkaard (Ned/AC Milan) 45 4. Alexej Mikhailitsjenko (Sov- /Dynamo Kiev) 41 5. Ronald Koeman (Ned/PSV) 39 6. Lothar Matthaus (BRD/Inter Milan) 10 7. Gianluca Vialli (Ita/Sampdo- ria) 7 8. Franco Baresi (Ita/AC Milan) 5, Jürgen Klinsmann (BRD/VfB Stuttgart) 5, Alexander Zavarov (Sov/Juventus) 5 De lijst van winnaars is: 1956 Matthews (Blackpool) 1957 Di Stefano (Real Madrid) 1958 Kopa (Real Madrid) 1959 Di Stefano (Real Madrid) 1960 Suarez (Barcelona) 1961 Sivori (Juventus) 1962 Masopust (Dukla Praag) 1963 Jasjin (Dinamo Moskou) 1964 Law (Manchester United) 1965 Eusebio (Benfica) 1966 Bobby Charlton (Manchester United) 1967 Albert (Ferencvaros) 1968 Best (Manchester United) 1969 Rivera (AC Milan) 1970 Müller (Bayern München) 1971 CRUIJFF (Aiax) 1972 Beckenbauer (Bayern Mün chen) 1973 CRUIJFF (Barcelona) 1974 CRUIJFF (Barcelona) 1975 Blosjin (Dinamo Kiev) 1976 Beckenbauer (Bayern Mün chen) 1977 Simonsen (Borussia Mön- chengladbach) 1978 Keegan (Hamburger SV) 1979 Keegan (Hamburger SV) 1980 Rummenigge (Bayern Mün chen) 1981 Rummenigge (Bayern Mün chen) 1982 Rossi (Juventus) 1983 Platini (Juventus) 1984 Platini (Juventus) 1985 Platini (Juventus) 1986 Belanov (Dinamo Kiev) 1987 GULLIT (AC Milan) 1988 VAN BASTEN (AC Milan) MILAAN - Marco van Basten houdt de eer van Europees voetballer van 1988 het liefst voor zichzelf. De Utrechter wenst zijn ploeggenoot Ruud Gullit, de topper van 1987, niet te imi teren. Die droeg de prijs op aan Nelson Mandela, het symbool van de strijd tegen de apart heid. Van Basten wil hooguit zijn familie betrekken in de verovering van de Ballon d'Or, de gouden bal. „Ik heb dit zelf gedaan. Weinigen hebben me geholpen. Hooguit wat fami lie en kennissen. Hulp is leuk, maar uiteindelijk moet je het zelf doen." entegen ben ik nog jong. Ik kan nog veel leren." Minder dan zeven jaar betaald voetbal hebben Marco van Basten aan de top van Europa gebracht. Op 3 april 1982 debuteerde de des tijds zestienjarige jeugdinternatio- nal in het eerste van Ajax. In het competitieduel tegen NEC verving hij zijn leermeester Johan Cruijff. Van Basten maakte in die wed strijd gelijk een doelpunt. Op die specialiteit werd de jonge Utrech ter groot in de voetbalwereld. Voor Ajax, de club die een schut ter als Kieft gemakkelijk in de aan bieding deed om Van Basten te in troduceren, maakte de midvoor in 173 officiële wedstrijden 152 doel punten. Vier seizoenen achtereen was Van Basten topscorer van de eredivisie. De totalen waren in die succesvolle competities tussen 1984 en 1987 28, 22, 37 en 31. De 37 treffers van het seizoen 1985/'86, waarin hij overigens lange tijd door een enkelblessure aan de kant moest blijven, waren genoeg voor de Gouden Schoen, de trofee voor de scherpste schutter van de Eu ropese velden. In de zomer van 1987, nadat hij door de gewonnen Europese be kerfinale in Athene zijn enige inter nationale succes met Ajax had be leefd, werd Van Basten voor een 'prik' verkocht naar AC Milan. De toen 22-jarige Ajacied, die een sei zoen lang met een staalhard ge zicht de transfer had ontkend, moest volgens de geldende officië le Europese richtlijn twee miljoen Zwitserse frank, ofwel 2,7 miljoen gulden kosten. Van die som ging door een clausule in zijn contract nog meer dan de helft naar de eigen bankrekening van de jeugdige Van Basten. Ajax, jaloers blikkend naar PSV dat zeventien miljoen ontving voor Gullit, beurde slechts 1,2 mil joen; Van Basten door invloed van uitgekookte begeleiders als Coster en Konijnenburg een veelvoud daarvan. In Milaan werd Marco van Bas ten net als zijn laatste twee seizoe nen bij Ajax geplaagd door enkel blessures. In november van het vo rig jaar ging hij onder het mes bij de in Amsterdam- werkzame Zwit serse chirurg Marty. In april had hij zijn revalidatie afgerond. Voor AC Milan kwam hij in de zware natio nale competitie echter niet verder dan drie treffers. Dat aantal over trof hij bij de eindronde om het Eu ropees kampioenschap in de Bondsrepubliek, waar hij vyf keer raak schoot. De laatste treffer, het droomschot in de finale tegen de Sovjetunie, ging net als de roulette goal tegen FC Den Bosch de plak boeken in. Voor het Nederlands elftal kwam Van Basten siilds zijn debuut in 1983 (Nederland-IJsland) 27 keer in het veld. Hij kwam in die inter lands tot elf doelpunten. Zijn grote voorbeeld, Johan Cruijff, scoorde in 48 internationale wedstrijden liefst 33 keer.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17