Commissie buigt zich over aankopen kunst 'Verscherping van huisregels heeft effect' Provincie heeft geen moeite met onderzoek aanleg Leidse Baan' TROUWPLANNEN? VUL IN! DINSDAG 27 DECEMBER 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Extra subsidie provincie voor Voorschoten VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten krijgt volgend jaar 5000 gulden subsidie van de provincie Zuid-Holland voor projec ten in het kader van de beel dende kunst. De gemeente koopt voor dit bedrag uit sluitend werk van leden van de Voorschotense Kunst kring. In de begroting wordt sinds twee jèar 5000 gulden gereserveerd voor de aankoop van beeldende kunst. Met deze extra subsidie kan de ge meente nu twee keer zoveel beste den, stelt een woordvoerder van de gemeente Voorschoten tevreden vast. De provincie verbindt aan de subsidie de voorwaarde dat een aankoopcommissie wordt inge steld die voortaan de gemeente zal adviseren over kunstaankopen. In die commissie, die dezer dagen wordt samengesteld, zullen vijf deskundigen zitting nemen (zoals een schilder, een conservator van een museum en de ambtenaar van culturele zaken). De commissie krijgt als taak de kunstwerken op kwaliteit te beoordelen. Verder zal de commissie het gemeentebe stuur moeten adviseren. Ballotage De Voorschotense Kunstkring heeft onlangs de jaarlijkse ballota ge gehouden waaraan kunstenaars uit het hele land konden meedoen. WASSENAAR - Gedeputeerde sta- Twee maanden na de vraag, is het Na een strenge selectie bleven er bijna twintig kandidaten over. Uit eindelijk worden vijf tot zes deel nemers uit de verschillende disci plines (onder meer schilderen, beeldhouwen en grafiek) tot de Kring toegelaten. Het werk van deze kunstenaars is in januari in het Voorschotense Ambachts- en Baljuwhuis te zien. De Voorschotense Kunstkring ge bruikt deze ruimte meestal als ex positieruimte. Later volgt daar nog een tentoonstelling van werk van alle leden van de Kring. Het is de bedoeling in de toekomst uitwisse lingen met andere kunstenaarsver enigingen te organiseren. De vereniging werd zeventien jaar geleden door de schilder Sierk Schroder opgericht en telt zo lang zamerhand tussen de veertig en de vijftig leden. Een groot aantal komt overigens niet uit Voorschoten. Voorzitter van het bestuur is thans W.B. Kloos. De Kring zoekt haar leden, met het oog op vernieuwing, graag on der jonge kunstenaars. Daarom be zoekt de ballotagecommissie elk jaar de expositie van het eindexa men werk van leerlingen van de Haagse Kunstacademie. Als hun werk aan de kwaliteitseisen van dé commissie voldoet, worden zij uit genodigd om mee te dingen naar het lidmaatschap van de Kring. Bromfietser zakt door stuurvork OEGSTGEEST - Een 18-jarige Oegstgeester bromfietser reageer de zaterdag even na middernacht op de Irislaan in zijn woonplaats zo abrupt op het stopteken van de po litie, dat hij door de stuurvork van zijn bromfiets zakte. Het stopteken werd gegeven omdat de jongeman en zijn 17-jarige achterop zittende vriend geen helm droegen. De twee reden over de Irislaan op het moment dat agenten in ge sprek waren met een fietser die zonder verlichting reed. Door de breuk van de stuurvork tuimelde het duo van de brommer, vlak voor de voeten van de agenten. Het tweetal raakte niet gewond. Een blaastest wees uit dat de bestuur der te diep in het glaasje had geke ken. Dat opgeteld bij het rijden zonder helm, kwam hem op een proces-verbaal te staan. AUTO BEKRAST - Op een par- keerplaats aan de Lauwers in Al- !phen is afgelopen zaterdagnacht leen personenauto van een Alphen- jse (19) bekrast met een scherp voorwerp. De schade bedraagt ,naar schatting tussen de 1500 en j2000 gulden. 'Collectanten' aangehouden NOORDWIJKERHOUT - Twee jongens van 15 en 16 jaar uit Noord- wijkerhout zijn zaterdagmorgen aangehouden toen ze onder valse voorwendselen in hun woonplaats aan het collecteren waren. Zuid-Holland hebben niets op tegen dat Wassenaar de mogelijkheden onderzoekt van een nieuw soort Leidse Baan. "Wan neer gemeenten hun standpunt willen onderbouwen door het op eigen kosten uitvoeren van studies, staat hen dat vrij", antwoorden GS' op vragen van de statenfracties van PSP/CPN/PPR. Klein Links wil, blijkens de vra gen, dergelijke studies 'actief ont moedigen'. Gemeenten moeten zo snel mogelijk te horen krijgen dat provinciale staten geen moment van plan zijn terug te komen op eerdere standpunten, vinden de vragenstellers. GS houden het er wel op dat 'een standpunt van pro vinciale staten bij de afweging om een dergelijke studie te starten, een belangrijk element zal vormen'. Tijdens de Wassenaarse begro tingsbehandeling, eind oktober, wilde de meerderheid van de ge meenteraad de mogelijkheden on derzoeken van een weg tussen de Verlengde Landscheidingsweg bij Den Haag en een rijksweg bij Lei den. Als de rijksweg 11-west door Voorschoten wordt aangelegd, kan de nieuwe Leidse Baan, vlak langs de spoorbaan, daarop worden aan gesloten. Wanneer de verbinding tussen A4 en A44 het niet haalt, kan de Leidèe Baan voor de Leidse Ste venshof eén bocht maken en op de rijksweg Den Haag-Amsterdam A44) worden aangesloten, aldus de WD-fractie. Het CDA ging akkoord met een onderzoek, op voorwaarde dat het niet veel kost en er binnen een half jaar duidelijkheid is. Acties voor de Leidse Baan mogen acties voor an dere gewenste wegen niet schaden. Wassenaar moet hoe dan ook van verkeer ontlast worden. Jazzconcert In samenwerking met jazzclub De Wa genschuur organiseert de Muzenhof een jazzavond op zaterdag 7 januari. De avond begint om 21.30 uur. De toegang is 5 gulden, voor donateurs van de Wagenschuur is de avond gratis. Verzamelbeurs De vereniging 'De Verzamelaar' organi seert een beurs op maandag 2 januari in gebouw De Werf, Schoolstraat 4 in Voorschoten. Er kunnen onder meer postzegels, prentbriefkaarten en mun ten worden geruild. De zaal gaat om 19.00 uur open, voor meer informatie: 01719-17088. Kindermiddag Voor alle kinderen uit Leiderdorp die in de kerstvakantie willen knutselen, zin gen en naar verhalen willen luisteren is er een middag in Wijkgebouw Zijlkwar tier aan de Van der Marckstraat 19 te Leiderdorp. De gratis speelmiddag is op vrijdag 30 december vanaf 14.00 tot on geveer 15.30 uur. Voor meer informatie kan de kinderwerkcommissie van de Baptistengemeente Leiderdorp worden gebeld (071-410919 of 071-132069). Zakkenrollers ALPHEN AAN DEN RIJN - Zak kenrollers zijn het afgelopen week einde weer actief geweest in Al phen. Een 34-jarige Alphense, die zaterdagmiddag had gewinkeld in het centrum, miste bij thuiskomst haar portemonnee met 200 gulden, haar rijbewijs en vier bankpassen. onderzoek niet bepaald gevorderd. In de wandelgangen heet het dat het onderzoek er misschien hele maal niet komt, een hoge Wasse naarse ambtenaar houdt het erop dat er 'vooralsnog weinig is ge beurd'. Hij zegt: "Het project heeft niet de hoogste prioriteit. We heb- i>en er af en toe eens naar gekeken, maar uitsluitsel valt niet te geven". Amnesty De Voorschotense Kring organi seerde kort geleden nog een expo sitie van grafisch werk voor Am nesty International. Het veertig jaar geleden dat de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens door de Verenigde Naties werd aangenomen. De ex positiecommissie hield de tentoon stelling in samenwerking met an- Hij kan zich voorstellen dat de dere kunstenaarsverenigingen uit WD, met de antwoorden van GS Leiden en Den Haag. D^ verschil- in de hand, nog eens zal terugko- lende gemeenten stelden een extra De jongens gingen met een brief van Unicef langs de deur en haal den geld op. Enige inwoners ver trouwden de zaak niet en schakel- dit jaar den de politie in. De twee knapen gaven eerst valse namen op, maar vielen bij nader verhoor door de mand. De jongens haalden het geld op om onderdelen voor een brom fiets te kunnen kopen. op de Leidse Baan. Begin ja nuari is daar een uitgelezen gele genheid voor, bij de behandeling van de verkeersnota. In hun ant woord stellen GS vast dat de dis cussie rond de Leidse Baan geslo ten is en het college er alles aan ge legen is het openbaar vervoer te sti muleren. Of de dagelijks bestuur ders daarbij denken aan een ver snelde spoorbaanverdubbeling en een trambaan Leidschendam- Voorschoten-Leiden, laten ze in het midden. subsidie beschikbaar om de ten toonstellingen mogelijk te maken en de kunstenaars staan vaak 70 tot 80 procent van de opbrengst van hun werk af aan Amnesty Interna tional. Het resultaat was onlangs te zien bij de Haagse kunstkring, Arti et Industriae, in de Leidse Waag, het LAK-theater en in het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. De expositie 'Oog voor Amnesty, Oog voor kunst' in het LAK-theater is nog tot en met 8 januari geopend. Alcoholcontrole NOORDWIJK Op verschillende plaatsen in het Noordwijkse uit gaanscentrum heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag alco holcontroles uitgevoerd. Zeker 200 mensen werden daarbij gecontro leerd. Vier automobilisten kregen een rijverbod opgelegd. Vijf be stuurders moesten behalve een blaastest ook een bloedproef on dergaan. Naar schatting 324 sporters uit Zoeterwoude en wijde omgeving hebben op Tweede Kerstdag deelgenomen aan de zeventiende kerstcross georganiseerd door voet balvereniging 'Meerburg'. De deelnemers, onderver deeld in diverse categorieën, boden op het glibberige parcours de paar honderd belangstellenden veel spek takel. De 10 kilometer bij de dames werd gewonnen door Carolien Rijkelijkhuizen uit Hoogmade. Bij de heren werd Peter Veldhuizen uit Katwijk winnaar op deze afstand. De prijzen werden uitgereikt door de bekende shorttracker Peter van der Velden, (foto Henk Bouwman) Ut Sloepie voelt zich niet verantwoordelijk voor vernielingen in Warmond WARMOND - "Waarom wordt Ut Sloepie steeds in ver band gebracht met vernielingen die hier in de buurt gebeu ren? Als iemand naar de snackbar toegaat, er een patatje eet en op weg naar huis een auto ramt, wordt er toch ook geen verband gelegd tussen de vernielingen en die snack bar", vraagt H. van Egmond, bestuurssecretaris van de Warmondse jongerensociëteit zich af. door Dorith Ligtvoet De afgelopen maand is het her haaldelijk raak geweest in de buurt van het jongerencentrum: een bomaanslag met vuurwerk op gebouw Meerrust waarin Ut Sloepie is gehuisvest, een opge blazen telefooncel aan de Meer- rustlaan en als laatste wapenfeit het inslaan van een ruit van het nabijgelegen politiebureau. Hoewel het steeds gaat óm vandalisme in de nabijheid van het jongerencentrum, vindt het bestuur het onredelijk om een re latie te leggen tussen de vernie lingen en Ut Sloepie. "Die bom aanslag had niets met Ut Sloepie te maken" verdedigt bestuurslid R. Filemon het jongerencen trum. "Het ging om een verjaar dagsfeest dat hier werd gehou den. De jongens die de bomaan slag pleegden, hadden een hekel aan de knul die het feest hield. De aanslag was niet gericht niet tegen Ut Sloepie". Het bestuur geeft toe dat een verjaardags feest eigenlijk niet in het cen trum mocht worden gehouden. Het centrum is bestemd voor de Warmondse jeugd en mag niet worden verhuurd aan derden, geeft het drietal toe. Schuldig De drie bestuursleden vinden dat alleen bij de vernielingen die begin november in het centrum zelf werden aangericht, vaststaat dat bezoekers van Ut Sloepie schuldig zijn geweest. Nadat be zoekers voor tweeduizend gul den schade hadden aangericht in de gang en aan de trap, besloten B en W besloten dat het jonge rencentrum op 12 en 13 novem ber een weekeinde dicht moest blijven. "Na de gedwongen sluiting hebben we een omstreden maat regel genomen door de mensen die schuldig waren aan de ver nielingen twee weken de toe gang te ontzeggen", vertelt Van Egmond. "Verder hebben we in samenwerking met de gemeente enkele maatregelen doorge voerd, waardoor we dit soort din gen konden voorkomen. Dat is tot nu toe aardig gelukt". Die maatregelen bestonden uit de aanstelling van een portier, ver scherping van de huisregels en de aanwezigheid van bestuursle den wanneer het centrum is ge opend. De regels hebben volgens de bestuursleden effect gehad. "De medewerkers en het publiek zijn alerter. Ook de portiers heb ben een goede invloed. Wanneer er iemand vervelend is, maken ze een praatje en lossen zo de pro blemen op. Zo blijft het voor ie dereen gezellig". Politie E. Tortike van het Warmonde po litiekorps zegt dat de politie geen verband legt tussen vandalisme en Ut Sloepie, voordat vaststaat dat er een duidelijke relatie be staat. "Tussen de vernieling van de telefooncel en Ut Sloepie kun nen we bijvoorbeeld geen ver band leggen. Er is bovendien maar één cel in het dorp", aldus de politieman. Burgemeester G. Hendrickx- Vlaar onderschrijft zijn woor den. "Ik heb niet van de politie vernomen dat bezoekers van Ut Sloepie schuldig zijn aan de ver nielingen". Als bezoekers al schuldig zouden zijn, vindt zij niet dat het jongerencentrum hiervoor verantwoordelijkheid draagt. "Individuele bezoekers zijn in de eerste plaats voor hun eigen gedrag verantwoordelijk. Als iemand uit een café komt en vervolgens in de buurt dingen kapot gaat maken, kun je het ca fé toch niet direct verantwoorde lijk stellen?" De burgemeester erkent wel dat een café indirect aansprake lijk kan worden gesteld wanneer er wordt geschonken aan men sen die al te veel ophebben. Door een alcoholmatigingsbeleid wil de gemeente problemen voorko men die door alcohol zouden kunnen ontstaan bij Ut Sloepie. "De gemeente heeft ons aangera den om een alcoholmatigingsbe leid in te voeren. De medewer kers zien er al op toe dat er niet te veel wordt gedronken. Wie te veel drinkt, krijgt gewoon niet meer", zegt Filemon. Vervelend Het bestuur van Warmonds eni ge jeugdsociëteit is ruim twee maanden geleden ingrijpend vernieuwd. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid en telt nu vijf man. Vlak na de aanstel ling van het nieuwe bestuur be gonnen de problemen rond het centrum. Toch zien de bestuurs leden het bestuur nog een posi tieve kant aan de moeilijkheden. "We zijn daardoor een hecht team geworden. Op een gegeven moment zaten we van de zeven dagen vijf dagen per week bij el kaar om te vergaderen", vertelt Filemon. "We zijn nu één grote familie". Een wens van het jongeren centrum is nu nog de aanstelling van een beroepskracht. "We den ken aan iemand die op freelance- basis werkt", aldus Van Eg mond. "Iemand die meer erva ring heeft dan wij, die adviseert en een steun in de rug is", vult bestuurslid Broers aan. Vooral in verband met de maatregelen die het bestuur moest nemen om het vandalisme tegen te gaan, werd een 'ervaren persoon' node gemist. Of er vanuit de gemeente zicht is op de aanstelling van een beroeps kracht is nog niet duidelijk. Burgemeester Hendrickx- Vlaar antwoordt desgevraagd dat er te denken valt aan part-ti me professionele begeleiding. "Maar de praktische organisatie is al beter geworden. Ik dacht niet dat er binnen Ut Sloepie de laatste tijd problemen van om vangrijke aard zijrj geweest". Als je van plan bent om te gaan trou wen, ol je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor- presenleerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau s, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel. heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur Vul daarom snel de bon in en stuur hem Letdsch/Alphens Dagblad T.a.v. Els Rietveld Postbus 54, 2300 AB telden Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: Adres: Postc/Plaats:k„l... Telefoon: Toek.adres: Naam bruidegom: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11