LEIDSCH DAGBLAD Geen hard bewijs voor aanslag Dienst Oort en Dekker treffen vooral alleenstaande zelfstandigen Westduitsers naar Arnhem voor drugs Analyse van vluchtrecorders levert 'niets ongewoons' op DE KERSTBIJLAGE W-~ J 3nti>UI)uts „Heptljeu" Texaco wil vloerlduis in alle benzinestations ook op 2e kerstdag kunt u in waalwijk gezellig meubelen C0SY Nederlandse diplomaat aangehouden Zaterdag 24 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38815 Prijs fl. 1,20 Israëlische volk voorstander van gesprek met PLO JERUZALEM (AP) - Een meerderheid van 54 procent van de Israëliërs is voorstander van onderhandelingen met de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO). Vierenveertig pro cent is onder alle omstandighe den gekant tegen dergelijke on derhandelingen, zo is gebleken uit een gisteren gepubliceerd opinie-onderzoek. Het onderzoek wijst uit dat de Israëlische bevolking an ders denkt over contacten met de PLO dan de donderdag beë digde nieuwe coalitieregering onder leiding van premier Sha mir. De regering sluit overleg met de als terroristisch bestem pelde PLO uit. Het opinie-onderzoek werd deze week dinsdag en woens dag verricht door het Dahaf In stituut onder 653 joodse Israë liërs. De resultaten werden gis teren gepubliceerd in het dag blad Yediot Ahronot gepubli ceerd. Eenentwintig procent zei zonder meer voor bespre kingen te zijn, 33 procent zei de voorkeur te geven aan onder handelingen. Vierentwintig procent zei absoluut tegen iede re vorm van besprekingen met de PLO te zijn, 20 procent sprak zich uit tegen onderhandelin gen. ARNHEM (GPD) - In Arnhem vinden jaarlijks ruim 50.000 drugs- transacties plaats waarbij West duitsers zijn betrokken. Volgens een voorzichtige schatting van de Arnhemse politie komen er dage lijks zeker 150 Westduitsers soft en hard drugs in de Gelderse hoofd stad kopen. Daarbij gaan er jaar lijks enkele miljoenen guldens om, aldus hoofdcommissaris J. Siepel. Een opsporingsteam van de poli tie arresteerde tussen half novem ber en half december 72 verdach ten in verband met handel in hard drugs in de Arnhemse woonwijk Malburgen. Van de aangehouden verdachten bleken er 67 de West- duitse nationaliteit te hebben. Alle verdachten zijn gebruikers van hard drugs terwijl vier van hen (onder wie een Westduitser) als dealers werkten. Zij handelden om hun eigen gebruik te kunnen be kostigen. De Westduitser is inmid dels aan de Bondsrepubliek uitge leverd. De andere drie dealers en vijf gebruikers worden nog door de politie vastgehouden. Uit het politieonderzoek blijkt dat Duitse junks de drugs in Arn hem gebruiken, vaak bij de hande laar thuis. Dat maakt een zeer fre quent bezoek aan Arnhem noodza kelijk. „Meenemen van de drugs over de grens wordt door de mees te junks kennelijk als veel te ris kant ervaren", aldus Siepel. In sommige gevallen werden de drugs overigens wel gesmokkeld, verpakt en ingeslikt. Met name in de wijk Malburgen veroorzaken de junks veel overlast, onder meer door het laten rondslingeren van gebruikte spui ten op speelplaatsen, in parken en op afgelegen parkeerplaatsen en door bij mensen aan te bellen in de veronderstelling dat het om een drugspand gaat. De gevangenbewaarder, de mensen van Tafeltje Dek Je, de brandweer, de crisisploeg in de geestelijke gezondheidszorg, de heilsoldaat, de dierenverzorgerde kraamverpleegster, de treinmachinst, de ziekenverzorgster, de mensen van de telefonische hulpdienst, de huisarts met weekenddienst, de restaurateur, de koster......allemaal mensen die de komende kerstdagen dienst hebben. In ons kerstnummer worden ze uitgebreid in het zonnetje gezet. VANDAAG 44 PAGINA'S Alleen tussen Kerst en Nieuwjaar. SPECIAAL AANBOD ANTIEKE MEUBELEN Tevens introductie van onze collectie handgemaakte meubelen van oud eikenhout, op de tweede etage. 2e Kerstdag geopend Openingstijden10.00 -18.00 uur. LAMMERMARKT 59 - LEIDEN - TEL. 071 - 146965. DEN HAAG (GPD) - Oliemaat schappij Texaco gaat haar benzine stations uitrusten met het zogehe ten 'Cash-Airsysteem', een veilig- heidssyteem waarbij 'groot' geld via een afzuiginstallatie in een vloerkluis wordt gezogen. De Fran se oliemaatschappij Elf heeft be sloten dit systeem te installeren in nieuw te bouwen tankstations. Es- so en Shell overwegen de aanschaf van het 'Cash Airsysteem'. Mevrouw G.E. Gijsbers van Texaco noemt de 'geldstofzuiger' een aanvulling op het huidige vei ligheidssysteem in de Texaco-sta- tions. „Bij twee stations is het sys- teem al geïnstalleerd, de rest volgt volgend jaar. Na een overval met dodelijke afloop vorig jaar gaat bij Texaco de veiligheid van werkne mers eens te meer voor alles". De oliemaatschappij heeft bijna dui zend benzinestations in Neder land. Met de installatie van het Cash Airsysteem is een bedrag ge moeid van enkele miljoenen gul dens. Oliemaatschappij Elf, met een kleine driehonderd benzinesta tions, heeft aangekondigd het Cash Airsysteem te gebruiken in nieuw te bouwen tankstations. Net als bij Texaco noemt woordvoerder W.J. van Houten de veiligheid van het personeel als belangrijkste reden. „Als er alleen nog wisselgeld aan wezig is in tankstations, is de kans op roofovervallen vrijwel uitgeslo ten", aldus Van Houten. De prijs van het Cash Airsysteem komt inclusief kluis op maximaal 4500 gulden. Het voordeel van het systeem is dat het personeel geen tijdrovende handelingen hoeft te verrichten om 'groot geld' veilig te stellen. JA, ik abonneer mij o snel mogelijk op deze krant. Dan heb ik niet alleen het nationale en internationale lieuws. maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand! ©iiHiOi Nederlands grootste meubelshow op 80.000 m2 Kinderen vinden miljoen gulden bij wrakstukken LOCKERBIE (AFP/DPA) - Drie Schotse kinderen hebben gisteren tussen de wrakstuk ken van het neergestorte Pa- nam-toestel in Lockerbie een half miljoen dollar (ongeveer een miljoen gulden) gevonden. Dit heeft Fortser Dodd, de va der van twee van de kinderen, gezegd. Robbie en Stewart Dodd, respectievelijk 13 en 14 jaar oud, en hun vriend Alan Hyslop van 14 vonden 547.000 dollar in een rechthoekige doos waarvan ze eerst dachten dat het de zwarte doos van de Boeing 747 was. Het geld zat in een bruine envelop. „Het ging waarschijnlijk om een officiële betaling, want er stond zoiets als 'US Mail Service' op het pakket", aldus Dodd. Het geld is overgedragen aan de plaatse lijke politie. ZEG MAAR®} TEGEN InF^ KAMSTEEG OCCASION Aan het eind van een van de ban den is alleen een „zwak geluid" te horen, dat nog nader onderzocht moet worden, maar het zou vol gens de woordvoerder onjuist zijn om hieruit de conclusie te trekken dat er sprake is geweest van sabo tage. Ook het feit dat de wrakstuk ken van het toestel over een enor me oppervlakte verspreid liggen, hoeft volgens de onderzoekers op zichzelf nog geen bewijs te vormen voor een bomaanslag. Het Westduitse dagblad Neue Presse maakte gisteren melding van ernstige hiaten in de veilig heidsmaatregelen op de luchtha ven van Frankfurt, waar de bom aan boord zou zijn gekomen. Het blad citeerde een explosievendes- kundige van de politie in Frank furt, die zei dat men „probleem loos" een bom aan boord zou kun nen smokkelen, zeker als de explo sieven en het ontstekingsmecha nisme van elkaar gescheiden zijn. Neue Presse citeerde ook een medewerker van de bagage-afhan deling op de luchthaven, die zei dat de koffers slechts steekproefsge wijs worden onderzocht met rönt genstralen. De directie van de luchthaven en het hoofd van de be veiligingsdienst waren niet voor commentaar beschikbaar. Een woordvoerder van Panam in Frankfurt heeft de bagageprocedu res echter krachtig verdedigd. Vol gens hem staat het door Panam ge hanteerde systeem er in elk geval garant voor dat de bagage samen met de passagier aan boord gaat. Het hoofd van de voorlichtings dienst van het Westduitse ministe rie van justitie, Prechtel, heeft gis teren onthuld dat in oktober van dit jaar tijdens een politie-actie waarbij in de Bondsrepubliek 13 LONDEN (AP) - De analyse van de vluchtrecorders van de Boeing 747 van de Amerikaanse maatschappij Panam, die woensdagavond is neergestort op het Schotse plaatsje Lockerbie, heeft geen duidelijk bewijs geleverd voor de stelling dat de ramp is veroorzaakt door een bomaanslag. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van vervoer is er op de banden niets ongewoons te horen. Palestijnen zijn gearresteerd, een „barometerbom" is aangetroffen. Dergelijke bommen exploderen als ze op een bepaalde hoogte ko men. De bom was verborgen in een radio. In Lockerbie zijn gisteren de eer ste familieleden aangekomen van de slachtoffers van de ramp. Ze worden begeleid door sociaal wer kers, en hen wordt afgeraden om de wrakstukken zelf in ogen schouw te nemen. Meer dan 600 man van leger en politie hebben gisteren de hele dag gezocht naar de stoffelijke resten van slachtof fers, maar er is slechts één lichaam gevonden. Er worden nog 14 volwassenen en drie kinderen vermist, en ook zijn nog geen sporen aangetroffen van de bestuurders van vijf auto's die door wrakstukken zijn getrof fen en vervolgens in een vuurzee zijn opgegaan. Een jumbojet van Air India met 250 mensen aan boord is gistermid dag weer naar het Londense vlieg veld Heathrow teruggekeerd, na dat het kantoor van Air India in New York een anonieme bommel ding had ontvangen. Het toestel werd neergezet op een afgescherm de plaats op het vliegveld en werd onderzocht. (Zie ook pagina 5) PARAMARIBO (GPD) - De am bassaderaad van de Nederlandse missie in Paramaribo, mr. Reinier van der Kroon, is gisteravond gear resteerd omdat hij zich niet kon le gitimeren tegenover de militaire politie. Hij is overgebracht naar Fort Zeelandia. Volgens de com mandant van de militaire politie, Lieuw Yen Tai, moet iedere vreem deling zich kunnen legitimeren. Van der Kroon had op het mo ment van zijn arrestatie zijn pas poort niet bij zich. De arrestatie op grond van zo'n futiliteit is waar schijnlijk een reactie op het feit dat Nederlandse diplomaten aanwezig waren bij de arrestatie op het vlieg veld Zanderij van de Surinaamse mensenrechtenactivist Stanley Rensch, tegen wie een arrestatiebe vel was uitgevaardigd. Van der Kroon is na twee uur weer vrijgelaten. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft de Surinaamse ambassadeur bij zich ontboden om over deze zaak opheldering te verschaffen. Ontdek de slaapkamer-wereld Slaapkamer Speciaalzaken BLEISWklK Hoefweg 137. SUEDRECHT Leeghwaterstraat 237b Wijngaarden). CAPELLE A/DUSSEL Meubelboule vard. LEIDSCHENDAM Winkelcentrum "Leidsenhage". DIEMEN Meubelpromenade dh de Sniep). DEN BOSCH Meubel boulevard de Herven). UTRECHT Meubelboulevard (kanaleneiland). EINDHOVEN Meubelplein Ekkersrijt. BETHLEHEM (AP) - Israëlische soldaten beheersen in de dagen voor Kerstmis het stadsbeeld in Bethlehem. Hon derden militairen moeten voorkomen dat zich hier tijdens de kerstviering gewelddadigheden voordoen. De Israë lische troepen hebben stellingen betrokken langs alle wegen van en naar Bethlehem en op het centrale Kribbe- plein. Aan dit plein staat de Geboortekerk, die werd gebouwd op de plaats waar Christus ter wereld zou zijn geko- De Palestijnse burgemeester van Bethlehem, Elias Freij, heeft gezegd dat de meeste officiële kerstplechtigheden in de stad dit jaar gaan doorgang zullen vihden. Op deze wijze wil het gemeentebestuur zijn solidariteit met de Palestijnse opstand tot uitdrukking brengenaldus Freij. (foto DEN HAAG (GPD) - Alleenstaan de zelfstandigen zien hun besteed baar inkomen in 1990 in bepaalde gevallen dalen met elf procent. Dit is het gevolg van een vergaande be lastinghervorming volgens de voorstellen-Oort en een andere fi nanciering van de gezondheids zorg volgens de voorstellen-Dek- ker. Minister Ruding (financiën) en zijn staatssecretaris Koning heb ben dit de Tweede Kamer gisteren laten weten. Tot nu toe waren er geen cijfers beschikbaar over de Regen en wind Weersverwachting tot middernacht: Veel bewolking en af en toe regen. Vanmiddag ook enkele opklaringen. Middagtcmperatuur circa 10 graden. Wind uit west tot zuidwest, vrij krach tig, kracht 5. Aan de kust en op het Ijs- selmeer hard tot stormachtig, kracht 7 Zondag 25 december zon op: 08.47 uur, zon onder: 16.33 uur; maan op: 18.48 uur, maan onder: 10.47 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.33 en 16.41 uur; laag water: 00.23 en 12.31 uur. Maandag 26 december zon op: 08.47 uur, zon onder: 16.33 uur; maan op: 20.06 uur. maan onder: 11.06 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.14 en f8.07 uur; laag water: 01.44 en 13.54 uur. Dinsdag 27 december zon op: 08.48 uur. zon onder: 16.34 uur; maan op: 21.20 uur, maan onder: 11.21 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.54 en 18.07 uur; laag water: 01.44 en 13.54 uur. gecombineerde effecten van Oort en Dekker. Ook nu zijn die cijfers- er alleen voor werknemers in loon dienst en voor zelfstandigen. Voor andere inkomensgroepen moet de zaak nog worden uitgerekend. 'Dékker' voorziet in de invoering van een vaste jaarpremie in gul dens voor het ziekenfonds, naast de bestaande premie die een vast deel van het inkomen beslaat. Voor 1989 is de jaarpremie per volwasse ne op 156 gulden gezet, voor kinde ren (met een maximum van twee) is dat 78 gulden. Ruding en Koning geven nu aan dat een alleenstaande zelfstandige er met een winst van 20.000 gulden door de plannen van Oort en Dekker elf procent in be steedbaar inkomen op achteruit gaat. Ook bij andere alleenstaande zelfstandigen daalt het besteed baar inkomen. Dat kan variëren van 1 tot 9 procent bij fiscale winst en tussen 15.000 en 45.000 gulden. Het besteedbaar inkomen van al leenstaande werknemers gaat ten gevolge van Oort en Dekker ook achteruit. De daling ligt tussen de 1 en 4 procent bij een loon tussen 15.000 en 35.000 gulden. De hoog ste daling in inkomen treedt op bij het laagste loon. Volgens de cijfers van de be windslieden treden er voor andere werknemers en zelfstandigen door Oort en Dekker geen verslechterin gen in besteedbaar inkomen op. Over de hele linie gaan de inko mens in grote lijnen omhoog met uitschieters tot plus 24 procent voor werknemers die alleenverdie ner zijn en geen kinderen hebben. Ruding en Koning stellen dat 4,1 miljard gulden die aan de plannen- Oort netto wordt besteed, genoeg is. Ook blijven zij erbij dat er geen extra maatregelen nodig zijn om een inkomensachteruitgang bij be paalde alleenstaanden (tot 4,6 pro cent) op te vangen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1