O Volwassen kinderziel Eigentijdse 'Scrooge'-variant S3 Klungelige Pippi-film Hardloper op blote voeten Van Oekel-effect in 'Hairspray' VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 PAGINA 9 'Big'; regie: Penny Marshall; hoofdrollen: Da vid Moscow, Tom Hanks, Elizabeth Perkins; theater: Lido, Leiden De reactie van zijn moeder is de enig mogelijke: paniek en verbijs tering. In plaats van Josh vindt ze een vreemde kerel in haar huis en ze is er vast van overtuigd dat hij haar zoon heeft gekidnapt. Josh ziet geen andere uitweg dan onder- NewYork. Films waarin kinderen en volwas- o_w senen tijdelijk in eikaars lichaam duiken verblijven zijn in Amerika kenne lijk in de mode. In 'Like Father, Li ke Son' waren het een vader en een De kwaliteit van 'Big' is voor een zoon, in '18 Again' zelfs een groot- belangrijk deel toe te schrijven vader en kleinzoon. Aardig voer het innemende spel van Tom voor filmsociologen, die obsessie Hanks als de 'volwassen' Josh. H(j leeftijden en bijbehorende heeft zijn moeilijke taak serieus op- 'T minder gevat en weet het geforceerde idee euk aan', van de 'volwassene met een kin denk je als nuchtere Nederlander derziel' op een humoristische en al gauw, te meer daar de kwaliteit geloofwaardige manier vorm te ge- van bovengenoemde films rampza- lig was.'Big', ge jongen in groeid is, wekt dus op voorhand geen hooggespannen verwachtin gen. Gelukkig blijkt deze tweede film pin' Jack Flash') een verrassend plezierige komedie te zijn. De uit zondering die de regel bevestigt? Hij bereikt het gewenste effect a een twaalfjari- niet met overtrokken grappen en nacht grootge- grollen, maar door een perfecte imitatie van de ongecoördineerde en impulsieve lichaamstaal van het kind. Hij kan niet stilzitten, en Penny Marshall (na 'Jum- kiest op de radio niet één knopje i, vi—wt «gj uit, maar drukt ze gewoon allemaal tegelijk in. Hoewel zijn hartewens in vervulling is gegaan, blijkt hij zich tussen volwassenen slecht op zijn gemak te voelen. Het begint allemaal twaalfjarige Josh Baskin (nog klein van stuk en gespeeld door David Moscow) een blauwtje loopt op de kermis. "Ik wou dat ik groot was", is zijn klassieke verzuchting. Even later herhaalt hij die wens bij Omdat Josh nu voor zichzelf moet zorgen probeert hij een baan tje bij een speelgoedfabriek. Hjj maakt razendsnel carrière, omdat vreemde mechanische waarzegger de baas ontdekt dat hij de behoef- verloren hoelqe van het ten en wensen van de jeugdige af- terrein staat opgesteld. De volgen de ochtend is hij uit zijn broek ge groeid en in de spiegel grijnst een vijfendertig-jarig gezicht hem toe. nemertjes ongewoon goed voelt. Daar kunnen de afgestudeer de managers niet aan tippen. Ook de keuze voor dit speelgoed-milieu Jared Rushton en Tom Hanks in 'Big'. GPD) werpt,zijn vruchten af. De confron tatie tussen het kind en de volwas senen kan hier betrekkelijk onge- 'Scrooged' begint met een veelbe lovend stukje komedie dat zich af speelt op de noordpool. De speel goedfabriek van de Kerstman wordt aangevallen door terroris ten. Het blijkt een fragment uit 'The Night the Reindeer Died', een nieuw programma van tv-magnaat Frank Cross (Bill Murray). Deze cy nische network-president is vast besloten het komende kerstfeest tot op de laatste commerciële drup pel uit te persen. Zijn paradepaard je is een programma rond het klas sieke Dickens-verhaal over de be kering van de vrek Scrooge. Cross heeft dit op monsterlijke wijze ge transformeerd tot een wereld omspannend media-spektakel. Hij beseft nog niet dat hij zelf de Scrooge-rol zal spelen in het kerst verhaal dat zijn leven zal verande- De film 'Scrooged' is dus zelf ook een eigentijdse 'Scrooge'-variant. Met twee parallel lopende Dickens- bewerkingen, drie spectaculair uit pakkende geesten, tal van persifla ges op de hedendaagse tv-wereld en onverwachte gastoptredens van bekende acteurs als Robert Mit- chum, is er een solide basis gelegd voor een rake kerstkomedie. De scenarioschrijvers Mitch Glazer en Michael O'Donoghue zijn afkom stig uit de gelederen van het be roemde tv-programma 'Saturday.. Night Live'. Ook Bill Murray komt uit die hoek. Die achtergrond is nog overduidelijk te herkennen. Niet alleen in de vele verwijzingen naar het tv-medium, maar ook in de manier waarop de film is opge bouwd. Vaak lijkt het verdacht veel op een verzameling sketches die in hoog tempo achter elkaar zijn gemonteerd. Richard Donner, de man die films als 'Superman' en 'The Goonies' op zijn naam heeft staan, kan dit spervuur van grappi ge invallen ternauwernood in de juiste banen leiden. Kosten nog moeite zijn gespaard om 'Scrooged' een spectaculair en fraai verzorgd uiterlijk te geven. Cross en zijn medewerkers zitten strak in het pak en zij bewegen zich energiek voort in een wereld vol ef ficiënte kantoor-interieurs en high tech-architectuur. Michael Chap- dwongen uitgewerkt worden, en de vormgeving profiteert ervan mee. Josh huurt een echt apparte ment, maar hij richt het in alsof het een vergrote jongenskamer is. Een van de aardigste tussendoortjes in de film is het dansje dat hij samen met zijn baas maakt op eén elektro nische reuzenpiano. De stijl van de film is speels, de fotografie warm en sfeervol, en er worden herkenbare, realistische emoties nagestreefd. Dat alleen al maakt 'Big' tot een aantrekkelijke film, ook al blijft het verhaaltje wat simpel en naïef. Josh trekt name-, lijk de aandacht van zijn vrouwelij ke collega Susan (Elizabeth Perkins). Ze valt op zijn kinderlijke onschuld, maar kijkt toch vreemd op wanneer hij niet begrijpt wat ze met 'nachtje blijven slapen' be doelt. Josh deelt vrolijk zijn stapel bed met haar, maar peinst er verder niet over een vinger naar haar uit te steken. Op dit punt is het verhaal niet erg consequent. In het begin zien we hoe Josh en zijn vriendje Billy (Jared Rushton) wel degelijk in seks en meisjes zijn geïnteres seerd. Bij de grote Josh is deze nieuwsgierigheid als bij toverslag verdwenen. De love-story waar de ze film uiteindelijk om draait is ge baseerd op een romantisch heimwee naar pure liefde en vriendschap zonder seks. LEO BANKERSEN 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous'; regie: Ken Annakin; hoofdrol: Tami Erin Klic- man; theater: Euro, Alphen Toen Astrid Lindgren na lang aar zelen de filmrechten van haar be roemde Pippi Langkous-boeken verkocht aan de volhardende pro ducent Gary Mehlman beging ze een grote vergissing. Die dartele Zweedse wildebras in handen van Hollywood-filmmakers was na tuurlijk reden voor enige scepsis. Toch had het wel goed kunnen ko men. Pippi vraagt om een fantasie rijke aanpak, en daar hebben de Amerikanen de nodige ervaring mee. Het resultaat is nu in dertig- voud in onze bioscopen te zien. De sceptici hebben gelijk gekregen, zij het op een andere manier dan je zou verwachten. Pippi Langkous is niet ten onder gegaan aan special- effects, maar aan ontstellend ama teurisme. Regisseur en scenarioschijver van deze Pippi Langkous-film is Ken Annakin. Iemand met een rui me staat van dienst op het gebied van actie- en avonturenfilms, maar voor een kinderfilm zijn kennelijk andere kwaliteiten nodig. 'De nieu we avonturen van Pippi Langkous' is gebaseerd op verschillende boe ken, wat er op neer komt dat Anna kin lukraak wat heeft gegrabbeld en dat materiaal vervolgens zonder veel overleg tot een nieuw verhaal aan elkaar heeft gebakken. Pippi is het sterkste meisje ter- wereld, en de dochter van de aardi ge piraat Ephraïm Langkous. In een vliegende storm zijn ze elkaar kwijt geraakt. Samen met -het paard Alfonso en het aapje Meneer Nielson neemt ze haar intrek in de honderdjarige Villa Villecula. Ze viert feest met de buurkinderen Tommy en Annika, trekt zich niets aan van boze ouders en steekt de draak met de sluwe meneer Blaas kaak die het huis probeert te ko pen. Haar tweede grote tegenstan der is juffrouw Bonnetje, de stren ge directrice van het plaatselijk, kindertehuis. Kinderen die de boeken kennen zullen af en toe een kreet van her kenning slaken, maar als filmver haal is dit samenraapsel ver bene den peil. Sommige personages en scènes zitten er plompverloren in gepropt, de samenhang is ver te zoeken en van spanning kan er bij zo'n rommelige opbouw nauwe lijks sprake zijn. De mensen zijn malle karikaturen of saaie pieten. Voor de rol van Pippi zelf werd de elfjarige Tami Erin Klicman uitge kozen. Ze heeft rood haar, sproeten en een brede lach, maar daar blijft het bij. De kwaliteit van het spel valt trouwens moeilijk in te schat ten vanwege de uitermate schoolse Nederlandse nasynchronisatie. Die maakt het klungelige beeld van de film compleet. LEO BANKERSEN BIOSCOPEN Bill Murray en Carol Kane in 'Scrooged'. man stond garant voor voortreffe lijk camerawerk. Wanneer Cross de eerste geesten op bezoek krijgt meent .hij aanvankelijk dat hij overwerkt is en aan hallucinaties lijdt. De uitstekende montage van de film speelt daar weer heel han dig op iri. Een overdonderend, maar geraffineerd schouwspel, is de eerste indruk. Jammer genoeg weet de film dat peil niet vast te houden. Net als Dickens' Scrooge, wordt ook Frank Cross bezocht'door drie geesten die hem op afschrikwek kende wijze' het onzalige van zijn levenswijze onder ogen brengen. Wanneer die lijn eenmaal duidelijk is, wordt de film al snel bijzonder voorspelbaar. Bill Murray, die met name bekend werd door zijn optre den in 'Ghostbustèrs', speelt zijn rol tamelijk krampachtig. Carol Kane daarentegen zorgt nog even voor een klein hoogtepunt vol hila riteit. Haar creatie van de fragiele meisjesgeest met een uiterst geme ne vuistslag is lichtvoetig en mes scherp tegelijk. Daarna stevent de film snel op een uitermate onbe vredigende ontknoping af. Hevig ontdaan door de schokkende erva ringen stormt Cross middenin de uitzending van zijn eigen 'Scrooge'-show de studio-vloer op. Aangeslagen maakt hij het publiek deelgenoot van zijn bekering. 'Wees aardig voor elkaar', is de wei nig opzienbarende boodschap van de film. Hoezeer we er ook op zitten te wachten, in deze sentimentele en moralistische slotmonoloog valt weinig ironie meer te ontdekken. Waarschijnlijk was 'The Night the Reindeer Died' toch een leukere film geweest. LEO BANKERSEN 'Un ragazzo di Calabria'; regie: Luigi Comen- cini; hoofdrollen: Santo Polimento, Gian Maria Volonté, Therese Liotard; theater: Kijkhuis, Leiden Filpppus snelde van het plaatsje Marathon naar Athene om te mel den dat de Grieken de veldslag met de Perzen hadden gèwonnen, en Abebe Bikila won de daarnaar ver- noemde marathon op blote voeten. Twee 'heldendaden' die als -voor beeld dienen voor Mimi, een jonge tje uit Caladrië, un ragazzo di Caladria. Zijn grootste wens is hardloper te worden, maar daar voelt vader niks voor. Het 'hoofd' van dit arme Italiaanse gezin wil dat Mimi netjes naar school gaat en het verder zal schoppen dan hij heeft gedaan. Maar daar trekt de jongen zich niks van aan. Het hardlopen zit hem in het bloed. Trainen doet hij daarom 's nachts, als pa en ma liggen te sla pen. Stiekem oefent hij met Felice, de manke uit het dorp, die hem ver telt vroeger een heel bekende at leet geweest te zijn. De bioscoopbezoeker leeft met Mimi mee. Wat een etter van een vader heeft dat joch en ooh, wat is die moeder een onderdrukt zielig vrouwtje. En dan die andere twee bloedjes van kinderen, die nauwe lijks wat bijzonders te eten krijgen. Mimi steelt de harten. Een echte vechter, met een ideaal en veel doorzettingsvermogen. Zal zijn droom ooit werkelijkheid worden? Liefhebbers van snotterfilms moeten zeker naar 'Un ragazzo di Caladria' gaan. Weemoedige beel den (enigszins gele fotografie) van een klein lief jongetje in een armoe dig milieu dat beroemd wil worden en tegenslag na tegenslag krijgt te verduren, daarvan krijgt iedereen toch tranen in zijn ogen? ERNA STRAATSMA 'Hairspray'; regie: John Waters; hoofdrollen: Divine, Ricky Lake, Sonny Bono, Debbie Har ry; theater: Kijkhuis, Leiden John Waters is een cult-filmer bij uitstek. 'Pink Flamingo's' en 'Fe male Trouble' waren afgrijselijke meesterwerkjes, die de gemiddel de burger met walging vervulden, maar die aan de ware liefhebber en thousiaste bijval ontlokten. Wa ters' superster was de (inmiddels overleden) moddervette travestiet Divine, die hysterisch gillend de feestvreugde tot grote hoogte deed stijgen. In 'Pink Flamingo's' werd gestreden om de titel van de 'sme rigste persoon ter wereld' en Divi ne won die met glans. In 'Hairspray' speelt Divine zijn/haar laatste rol. 'Hairspray' is een nostalgische satire waarin John Waters ons mee neemt naar zijn geboorteplaats Baltimore in de zestiger jaren. Ter wijl de jongelui oefenen op de won derlijke danspasjes van de ma- dison, de roach en de mash -pota toes, verstoren rassenrellen de ge- vestige orde. Brandpunt van alle bedrijvigheid is de Corny Collins Show op de lokale televisie. Penny Pingleton en haar dikke vriendin Tracy Turnblad swingen voor de buis naar hartelust mee. "Kan die herrie niet wat zachter", brult moe der 'Divine' Turnblad vanachter haar strijkplank... 'Hairspray' zit propvol authen tiek materiaal, maar John Waters houdt er wel een bizarre lachspie gel voor. Allerlei dwaze invallen worden aan elkaar geregen, niets is te gek of het komt wel van pas. Het is niet verwonderlijk dat het ver haal van zo'n film weinig voorstelt, dat het onsamenhangend en rom melig is en dat allerlei grappen en gimmicks vaak te lang worden uit- gemolken. John Waters spot nog steeds met de goede smaak, hoe wel zijn oude fans waarschijnlijk zullen vinden dat hij al te veel con cessies heeft gedaan. Er wordt in 'Hairspray' maar één puist uitge knepen en maar één keer een be scheiden kotsje gedaan. Hij ge bruikt goedkope overdrijving en bizarre karikaturen als stijlmiddel, maar het lijkt veel op een gemakke lijke truc die te vaak wordt toege past. Vergeleken met John Waters' eerdere films is 'Hairspray' maar een brave boel, en toch... het heeft wel wat. ruSeopheer™s'rartvan OeSeffect divine speelt zijnlhaar laatste rol inHairspray Iedereen mag naar hartelust slecht acteren, spontane hysterie wordt kijkt ziet een dartele wereld vol de en gekke tijd waar John Waters aangemoedigd. Wie er doorheen vrolijke onschuld, een verwarren- ongetwijfeld zeer dierbare herinne- (OP)NIEUW 'Big' - Lido, Leiden 'Scrooged' - Lido, Leiden 'De nieuwe avonturen van Pippi .Langkous' - Euro, Alphen 'Buster' - Euro, Alphen 'Frank en Frey' - Lido, Leiden en Eu ro, Alphen 'Big business' - City, Katwijk BLIJVERS 'Moonwalker' - Michael Jackson leeft zich uit in kinderlijke fantasie - Luxor, Leiden 'Willow' - overdadig sprookjesspekta kel over lilliputter en avonturier die het opnemen tegen boze koningin - Lido. Leiden 'Frantic' - Harrison Ford beleeft span nend Polanski-avontuur in Parijs - Lido, Leiden 'Salsa' - dansfilm in de traditie van 'Dirty Dancing' - Greenway, Voor schoten 'Die hard' - Rambo-achtige actiefilm met komische ondertoon - City, Kat wijk 'Who framed Roger Rabbit' - knap spektakel brengt acteurs en stripfigu ren samen in één film - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Coming to America' - Eddie Murphy verovert als een Afrikaanse prins Amerikaanse harten - Lido, Leiden, Euro, Alphen, Greenway, Voorscho ten en City, Katwijk 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - stijlvolle en elegante ver filming van roman van Milan Kunde- 'Good morning Vietnam' - Robin Wil liams als een discjockey die met zijn .muziek en grappen de Vietnamese oorlog draaglijk maakt 'A world apart' - de apartheid terugge bracht tot dagelijkse details en daar door des te huiveringwekkender 'Jungle Book' - Walt Disney-film vol komische avonturen van het jongetje Mowgli - Greenway, Voorschoten en City, Katwijk DEN HAAG •Willow' - Asta (463500), al. 'Scrooged" - Asta, al. 'Who framed Roger Rabbit' - Asta, al. 'Beetlejuice' - Babylon (471656), al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Metropole, al. '18 again' - Odeon (462400), al. 'Coming to America' - Odeon, 16 jr. 'Die hard' - Odeon, 16 jr. 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' - Odeon, al. 'Big' - Odeon, al. 'La Bohème' - Studio 656402), 16 jr. 'Frantic' - Studio, al. 'Bird' - al. AMSTERDAM 'Spoorloos' - Alfa (278806), al. 'Little Dorrit' - Alfa, al. 'Beetlejuice' - Alfa, al. •Bagdad café'-Alfa. 16 jr. 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' - Alhambra (233192), al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Alhambra, al. 'Frank en Frey' - Alhambra, al. 'A world apart' - Alhambra, al. 'Big' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Moonwalker' - Cinerama, al. 'White mischief - Calypso (234876), 12 ^Scrooged' - Calypso, al. 'U2 Rattle and hum' - Cinecenter (236615), al. 'Enrico 4' - Cinecenter, 16 jr. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Cinecenter, al. 'Coming to America' - Cinecenter, al. 'Moonwalker' - Cinema Int., al. 'Who framed Roger Rabbit' - Cinema Int, al. 'De Pippi 'White mischief - Babylon, 12 jr. 'Spoorloos' - Babylon, al. 'Big business' - Cineac (630637), al. 'Moonwalker' - Cineac, al. 'Frank en Frey' - Cineac, al. 'Die hard' - Cineac, 16 jr. 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' - Metropole (456756), al. 'Frank en Frey' Metropole, al. 'Made in heaven' - Metropole, 16 jr. 'Who framed Roger Rabbit' - Metro- pole, al. Langkous' - City, al. '18 again' - City, al. •Midnight run' City, al. 'Frank en Frey' - City, al. 'Frantic' - City, al. 'Candy Mountain' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'La dolce vita' - Kriterion, 16 jr. 'Bird' - Kriterion, al. 'Candy Stripers' - Parisien, 18 jr. 'Wet dreams' - Parisien, 18 jr. 'Drowning by numbers' - The Movies (245790), 16 jr. 'La Bohème' - The Movies, 16 jr. 'Hermetisch zwart' - The Movies, 16 jr. 'Moonwalker' - Tuschinslp (262633), 'Who framed Roger Rabbit' - Tus- chinski, al. 'White mischief - Tuschinski, 12 jr. 'Coming to America' - Tuschinski, 16 jr. 'Big business' - Tuschinski, al. 'Frank en Frey' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Good morning Vietnam' - Tuschinski Cineac, al. 'Distant Voices, Still Lives' - De Uit kijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Naar een scenario van Marten Toonder is de animatiefilm 'Als je begrijpt wat ik bedoel' ge maakt. Heer Bommel beleeft heel wat avonturen in Rom meldam als een van tijd tot tijd opzwellend draakje de stad on veilig maakt (zat., Ned 2, 16.00 uur). Sir Richard Attenborough staat bekend om zijn epische rol prenten. 'Ghandi' is daar de be kendste van. Ben Kingsley ver tolkt de rol van Mohandas K. Ghandi. Hij begon ooit als een voudig advocaat en groeide uit tot een geliefd nationaal leider (zat. BRT 2, 20.15 uur). Het tweede deel van 'Nove- cento' van Bernardo Bertolucci is zondag bij de VPRO op Ned. 2 (22.05 uur) te zien. Na de dood van zijn vader wordt Alfredo de nieuwe landeigenaar. Hy gaat zich al snel gedragen als lid van de bezittende klasse. De twee vroegere vrienden groeien steeds verder uit elkaar. Het fas cisme wint terrein. In 'Back tot the future' maakt Michael Fox een reis terug naar de toekomst. Marty wordt terug geworpen in de tijd om zijn vader en moeder aan elkaar te koppe len. Er is één probleem: moeder heeft meer oog voor de zoon dan voor de vader (zon., BBC 1, 16.10 uur). Een andere aardige film die avond is 'La famiglia'. In deze door Ettore Scola geregisseerde familiekroniek draait het om de herinneringen van de 80-jarige pater familias (zon., BBC 2, 23.15 uur). Eddy Murphy als politieman deed het in de bioscopen goed. In 'Beverly Hills cop' moet hij de moordenaar van zijn collega's zoeken. Heel Beverly Hills wordt ondersteboven gekeerd (zon., BBC 1, 21.20 uur). Maayke Bouten gaat in 'De prooi' op zoek naar haar echte moeder. Dat doet ze als blijkt dat haar bij een auto-ongeluk omge komen moeder nooit zwanger is geweest (dins., Ned. 2,23.10 uur). De fameuze 'Cotton club' staat centraal in de gelijknamige film van regisseur Francis Ford Cop pola. Ricard Gere en Diane lane zijn twee vertrouwde gasten in dit centrum van onderwereld en society (woen., BBC 2,22.40 uur). FILMS OP VIDEO Het is al jaren de gewoonte van filmdistributeurs om in de we ken voor kerst films in de biosco pen te brengen die behoren tot de categorie licht en luchtig. Een aantal videodistributeurs heeft dit voorbeeld gevolgd en heeft duidelijke accenten gelegd op komische films. Warner Home Video pakt de zaken wel heel ste vig aan. Tien films waarin Peter Sellers de hoofdrol speelt zijn er uitgebracht. De Panther-films gingen er destijds in als koek, vooral door de schitterende manier waarop Sellers de blunderende in spec- teur Clouseau speelt. Zijn onhan digheid, zijn vermommingen en zijn merkwaardige dialecten en spraakafwijkingen zijn een ple zier om te zien en te horen. 'The Pink Panther' is de eer ste in de serie. De tweede kreeg de titel 'A shot in the dark' en is waarschijnlijk de beste van het stel. Films die later door Edwards werden gemaakt kre gen allemaal de woorden 'Pink Panther' in de titel: 'The Pink Panther strikes again', 'Reven ge of the Pink Panther', Trail of the Pink Panther'. In alle films zitten mooie animaties, oe fenvechtpartijen met huisknecht Kato en onenigheden met baas Dreyfus. Wie de serie in huis haalt komt de sombere dagen wel door. Wie geniet van het talent van Peter Sellers moet ook letten op de andere films in de serie. De mooiste is The party', ook gere gisseerd door Blake Edwards. Sellers blundert zich door een die i groot feest op veel films is nageaapt, maar nooit geëvenaard. Een stuk minder geslaagd is The fiendish plot of dr. Fu Manchu' van Piers Hagard. Sel lers speelt er Fu Manchu in en ook diens aartsvijand, een in specteur van Scotland Yard. Het was diens laatste film en ook een van zijn minst leuke. Clive Donner regisseerde 'What's new pussycat' en Woody Allen maakte er het verhaal voor. Allen speelt er ook zijn eerste filmrol in, maar de grote rollen zijn voor Sellers en Peter O'Toole. Woody Allen had als scenarioschrijver nog niet het evenwicht bereikt van latere ja ren, maar tussen de vele grappen zit een heel stel mooie, en Sellers is goed gek als psychiater. Tamelijk onbekend en ook nogal mislukt is The Bobo' Robert Parrish waarin Sellers een zingende matador werk kan krijgen als hij kans ziet Brit Ekland te verleiden. In de glorietijd van Ekland waren heel wat mannen die bereid ren haar te verleiden zonder dat daar een baan uit behoefde voort te vloeien. Sellers behoorde tot hen, hij trouwde haar ook nog. In de tijd waarin flower-power de gemoederen bezighield werd door Hy Averback 'I love you, Alice B. Toklas' gemaakt v Sellers van een gortdroge advo caat omslaat in een dolgeworden hippie. De film behoort tot de be tere van de Britse komiek. PETER DE ZWAAN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9