EG wil regels voor opkopen bediij van ven PINACO zitten in stijl Rentehobbel snel vergeten y Philips 'verzacht' inkrimping Commissie sleept negen EG-staten voor de rechter J 1 f Banken mogen verder met elektronisch geld-netwerk Beperking aan gebruik bestrijdingsmiddelen VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Commissie doet nieuw voorstel DEN HAAG (GPD) - De vakcen trale CNV is verbijsterd over de uit latingen van minister Brinkman in het weekblad De Tijd over de werklozen en de hoogte van de uit keringen. Het CNV noemt het 'èen stoot onder de gordel'. De minister suggereerde in het artikel onder meer dat er in Nederland voldoen de werk is. Bovendien zegt Brink man dat een uitkering eigenlijk een redelijk inkomen garandeert. CNV-voorzitter Henk Hofstede reageerde woedend op de uitlatin gen van de minister: "Het is erg wrang dat juist hij met commen- CIW woedend over uitspraken van Brinkman taar op de uitkeringsgerechtigden komt. Eerst zorgt hij dat mensen in de porceleinkast dendert. "Ik hoop zijn eigen sector de ww in worden bezuinigd en vervolgens roept hij dat ze de uitkering niet verdienen, omdat er nog genoeg te doen is in de dienstverlenende sector. Onbe grijpelijk". Het CNV stoorde zich ook aan de uitspraak van Brinkman, dat een uitkering eigenlijk een redelijk in komen garandeert. Hofstede: "De meeste uitkeringen liggen op 70 procent van het minimumloon". Hofstede vindt dat de minister met zijn uitlatingen als een olifant door niet dat deze uitlatingen gedeeld worden door de overige bewinds lieden, anders zijn we echt hele maal terug bij af'. BRUSSEL (ANP) - DeEG- commissie in Brussel wil dat er algemene Europese regels komen voor het op kopen van ondernemingen. Ze heeft daar gisteren voor stellen voor gedaan. Die ko men er op neer dat wie meer dan een derde van een on derneming in handen wenst te krijgen een bod op de to tale onderneming moet doen. Een gedeeltelijk openbaar koopaanbod zal, als de Commissie haar zin krijgt, niet meer zijn toege staan. De bieder zal ook moeten aange ven wat hij van plan is met de on derneming te gaan doen. Zo moet hij aangeven of hij de activiteiten wil voortzetten en het personeels bestand wil handhaven of dat hij andere plannen heeft. Die gege vens moeten worden verstrekt aan vertegenwoordigers van de werk- tot land. In deze situatie wil de Commissie meer eenheid brengen. Ze wil in de gehele Gemeenschap gelijke voorwaarden scheppen voor het overnemen van op de beurs genoteerde ondernemingen. In elke EG-lidstaat moet er controle-instantie komen die toe zicht houdt op de Europese regle mentering. Een openbaar koopaanbod is één van de mogelijkheden om tot fu sies van ondernemingen te komen. Met de vrije Europese markt in zicht zullen er steeds meer fusies plaatshebben. Om speculatieve operaties tegen te gaan wil de Com missie het uitbrengen van een slechts gedeeltelijk openbaar aan koopbod verbieden. Zodra men een derde van de aandelen van een onderneming in handen heeft, moet men voortaan een bod doen op de gehele onderneming. De Commissie zegt dat een on derneming die dreigt te worden op gekocht zich mag verdedigen, bij voorbeeld door het kapitaal te ver hogen of door onderdelen van het bedrijf te verkopen. Maar zodra het openbare aankoopbod formeel is aangemeld, is voor zulke activitei ten de goedkeuring van de aan deelhouders vereist. BRUSSEL (ANP) - De Europese vergoedingen mogen beperken tot Commissie gaat negen van de 70 miljoen ecu (een ecu is ongeveer twaalf EG-landen, waaronder Ne- 2,34 gulden), derland, voor de Europese rechter slepen omdat omdat zij een Eu ropese richtlijn ter bescherming van de consument nog steeds niet hebben omgezet in nationale wet geving. De wetgeving had al in jul. van dit jaar moeten zijn aangepast. Van de drie overige lidstaten heb ben Italië en het Verenigd Konink rijk volgens de Europese Commis sie te grote mazen in de wetgeving overgelaten. In de richtlijn uit 1985 wordt een gemeenschappelijke norm vastge- van uemeenscnap. steld voor de aansprakelijkheid van fabrikanten ingeval consu menten door ondeugdelijke pro- dukten schade of letsel ondervin den. Bovendien zou een fabrikant aansprakelijk zijn, ook al zou niet bewezen worden dat hij nalatig is De produktaansprakelijkheids- wetgeving had op 30 juli 1988 in al le EG-landen van kracht moeten worden, drie jaar nadat daarover op EG-niveau overeenstemming was bereikt. Alleen Griekenland had de richtlijn tijdig in hun wetge ving verwerkt, aldus de Commis sie. "De Commissie hecht groot be lang aan de prompte toepassing door lidstaten van deze richtlijn, overeenkomstig hun verplichtin- aldus het dagelijks bestuur BRUSSEL (ANP) - Het conflict bij de vestiging van Philips in Leu ven lijkt te zijn bijgelegd. Een voor stel van de bedrijfsleiding aan de vakbonden is gisteren door 58,8 procent van de arbeiders aanvaard. De bedrijfsleiding is niet terugge komen van haar standpunt dat het personeelsbestand in Leuven aan zienlijk dient te worden terugge bracht. Wel heeft ze, na lange en harde onderhandelingen met de vakbonden, nu een aantal voorstel len gedaan die de door haar nood- De PTT heeft extra maatregelen zakelijk geachte maatregelen wat getroffen om te voorkomen dat be- verzachten. Dewezen woraen aai nij naxaug is 70r<,;nE, van 7^kpliik#> nn«t vort» geweest. Lidstaten zouden schade- gin° opioopt door de lawine kerst- Volgens de voorstellen verplicht kaarten. Juist in de laatste weken Philips zich er toe 400 arbeidsplaat van het jaar, als de bedrijven hun sen in stand te houden in de afde- boekhouding afsluiten, neemt de üngen boxenproduktie, afstands- Zakenpost gaat voor Economie kort gefrankeerd door een bedrijfs- stempel) er eerder uit te lichten. Daartoe heeft het postbedrijf extra personeel ingezet. Jeugdtarief Jongeren tot 26 jaar die gebruik maken van een 'lifttarief van de KLM - de goedkope tarieven voor jongeren tot 26 jaar die gelden voor 21 bestemmingen in acht Europese landen kunnen de komende zes maanden een tweede ticket voor de helft van de prijs aanschaffen, wan neer zij samen reizen. Watersportpolis Watersporters moeten begin vol gend jaar een hogere verzekerings premie betalen. De verzekeraars Beursplein 5 zich nog eens van zijn hebben namelijk besloten onder beste kant zien en met onze beurs zakelijke correspondentie ge vlucht. De PTT krijgt dagelijks zo'n zeventien miljoen poststuk ken te verwerken. De PTT heeft daarom besloten de zogenaamde 'roodfrankering' (post die wordt zullen tot eind volgend jaar hun bediening, ontwikkeling fijnmechanische werkplaats. Ver der blijven 250 personeelsleden zes maanden langer aan het werk dan Nog eens 40 mensen baan behouden in een speciale af deling te Leuven. Voor de mensen die toch moeten verdwijnen heeft Philips een soci aal plan opgesteld. Onderdeel daar van is dat alle vrijkomende plaat sen in andere Belgische Philips- vestigingen eerst aan mensen uit Leuven worden aangeboden. Werknemers die voor zulke func ties herschoold moeten worden, zullen op kosten van Philips een opleiding krijgen. Philips zal ook voor een deel het vervoer tussen Leuven en andere vestigingen ver zorgen. Verder zal Philips zijn best doen om via deeltijdarbeid meer het bedryf te houden. Voor werknemers die niet in an dere vestigingen aan de slag kun nen en die in Leuven ook niet lan ger aan het werk kunnen blijven, wordt een gespecialiseerd bureau ingeschakeld dat voor deze men sen ander werk zoekt. Ook is men overeengekomen dat een bestaan de regeling die werknemers toe staat met 50 jaar vervroegd pen sioen te nemen met twee jaar wordt verlengd. Werknemers die vrijwillig het bedrijf verlaten, krijgen een ver trekpremie die, afhankelijk van het aantal dienstjaren, varieert van de aansprakelijkheidslii ten voor de watersportpolis te ver hogen. Eigenaars van pleziervaar tuigen konden in geval van een aanvaring een beroep doen op een uitkering van enkele duizenden guldens. Dat bedrag wordt nu ver hoogd tot een maximum van één miljoen gulden. Hoogovens De Europese Commissie heeft haar goedkeuring gehecht aan de overname van het staalverwer- kingsbedrijf Van Bentum IJssel- stein bv door Hoogovens. Van Ben tum is een centen van en dakbedekking in Europa vele collega's in het buitenland, die duidelijk opgelucht waren dat de zo gevreesde rentehobbel tot een matige verhoging was beperkt. De lang verwachte jaarslothausse brak hier en daar zelfs door en een aantal aandelenmarkten sloegen nieuwe jaartoppen aan. door C. Wagenaar Dati was ook het geval voor de vaneen stemmingsindex in Am- 'de grootste°produ- sterdam, die deze week enige ma- stalen wandbekleding len fen, nleu"e hoogtestand wist - aan te slaan. Een paar groepen van de oude CBS-indexcijfers, zoals de scheepvaart en de verzekering, konden ook nieuwe hoogtestanden sinds de oktoberkrach 1987 regi streren. Maar het algemene beurs- cijfer gelukte dat niet door een technische storing tijdens de beurshandel van woensdag, waar- door de notering van enkele enneie ;u„ Moskou De Bondsrepubliek Duitsland krijgt een zakelijk centrum in Mos kou. Het complex zal onder meer ruimte bieden aan kantoren, een hotel en appartementen. De bouw vergt een investering honderden miljoenen marken, Doel is de bevordering van de Rus- sisch-Westduitse handel. gewilde aandelen uren werden op gehouden. Daarna bleven de koers wijzigingen te gering. Zo onverwacht vorige week het renterumoer zijn kop op stak, zo onverwacht snel waren de emoties weer vergeten. Wall Street baseert zich op economische data als de november een tekort werkloosheid, de bezettingsgraad Tekort VS De Amerikaanse begroting i toont 29,02 miljard dollar. Dat meer dan het negatieve saldo van 27,44 miljard dollar in oktober en ook meer dan Het tekort van 27,02 miljard dollar in november 1987. De regering raamt het tekort voor het lopende begrotingsjaar, dat op 1 oktober is begonnen, op 145,45 miljard dollar. Over het voorgaan de jaar was er een tekort van 155,1 miljard dollar. het produktie-apparaat en nog een verzameling van aanvullende factoren als graadmeter voor de in flatie-ontwikkeling. Alleen in Eu ropa wordt kennelijk meer vastge houden aan de monetaristische be nadering. Want topman Duisen- berg van de Nederlandsche Bank kwam met het verschijnsel van de sterk gezwollen geldhoeveelheden voor het voetlicht om vorige week s land Juichend In de Bondsrepubliek werd deze week zelfs het woord 'hoogcon junctuur' gebruikt toen bekend werd dat dit jaar de economische groei 3,5 procent zal bedragen, het hoogste percentage van de jaren tachtig. Ook voor ons land zijn de commentaren juichend. De groei komt eveneens op 3,5 procent. Voor ons land zeer hoog, terwijl de verwachtingen voor 1989 eveneens zeer hoog gestemd zijn. Enige voorzichtigheid teneinde oververhitting tegen te gaan, lijkt daarom op zijn plaats, zo wordt kennelijk in leidende financiële kringen binnen de EG gerede neerd. Toch komt het grootste ge vaar van de dollar. Zowel in zijn on beperkte val of stijging. Daarom wordt nauwlettend de houding van Bonn ten opzichte van de Ameri kaanse munt in de gaten gehou den. Deze week was die overigens niet duidelijk, zoals de koersvor- ming van de dollar zelf niet erg dui delijk was. Desondanks bleef de onder grond op vele effectenbeurzen de ze week goed. Wel begint de handel dun te worden nu in vele landen de grote institutionele beleggers druk doende zijn hun jaarcijfers af te ronden en de zaken tot na Nieuw jaar te sluiten. Dat de lucht ook aan het rentefront duidelijk is opge klaard leerde onze obligatiemarkt, want de index begon in Amster dam gestadig op te lopen. In Amsterdam voltrok de hausse zich over een breed front en drong het bijzondere karakter van de stij ging van de vorige week naar de achtergrond. Dit werd toegeschre ven aan toenemende interesse van buitenlandse zijde voor onze markt, nu de economische ontwik keling en vooral de vooruitzichten zo gunstig worden beoordeeld. --- X r 1 W F E K ruim 14.000 gulden tot ruim 36.000 gulden. Zij die worden ontslagen, krijgen een opzegvergoeding vari ërend van 2500 gulden tot 10.000 gulden plus een premie variërend van ruim 8000 tot ruim 19.000 gul den. Bovendien zal Philips vier maanden lang de werkloosheids uitkering van deze mensen aanvul len met een bedrag tussen 220 en 275 gulden per maand. Volgens vakbondswoordvoer ders hebben de onderhandelingen op twee punten de oorspronkelijke plannen van Philips verbeterd: de mensen worden niet onmiddellijk (per 1 januari 1989) de laan uitge stuurd. Bovendien hebben de ge voerde acties er toe geleid dat Phi lips een aantal industriële activitei ten gaat organiseren die oorspron kelijk niet waren voorzien. Een woordvoerder van Philips zei dat er "van nu af aan werk gemaakt kan worden van nieuwe plannen die het bedrijf met Leuven heeft". POSTBODES - De zaterdagpost bodes die een kort geding hadden aangespannen tegen de PTT, heb ben dat verloren. Zij hadden ge vraagd om een verbetering van de aparte cao voor zaterdagbestellers. De president van de Haagse recht bank mr. M. Wijnholt wees de eisen af, omdat niet duidelijk gemaakt kan worden op de groep er inder daad op achteruit gaat. Hij raadde de postbodes een procedure via de kantonrechter aan. AMSTERDAM (GPD) - De ban ken kunnen ongehinderd door gaan met hun Beanet voor betalin gen en geldopnamen die langs elektronische weg (giromaatpas- sen en dergelijke) tot stand zijn ge komen. Eerder deze week werd Be anet daartoe opgericht. Gisteren wuifde de rechtbank-president in Amsterdam een klacht weg dat de banken zich daarmee een onaan vaardbare monopoliepositie zou den creëren. De Arnhemse computerfirma C. van der Velden (CCV) had de rech ter te hulp geroepen. Zelf is het be drijf actief op de markt van credit cards en zogenaamde 'private la- belcards', eigen creditcards van be drijven zoals bijvoorbeeld de Bij enkorf, Van der Valk en Esso (Esso Business Card) die hebben. Daar naast wil CCV ook apparatuur voor de verwerking van bankpassen in haar pakket opnemen. De banken hebben via hun orga nisaties specificaties vastgesteld waaraan betaalterminals moeten voldoen, willen ze in het bankver keer worden geaccepteerd. Vol gens CCV creëren de banken daar mee een soort gesloten circuit waar anderen niet of nauwelijks kunnen doordringen. Zelf beschikken de banken over een gezamenlijke on derneming die een betaalautomaat op de markt brengt die zowel voor gebruik van bankpas als creditcard geschikt is. Daarmee, stelt CCV, is de 'buitenwereld' in een onevenre dig nadelige concurrentiepositie geplaatst. De rechter wees het bezwaar gis termiddag in zijn uitspraak in het kort geding af. Hij accepteerde het verweer van de banken dat CCV geen strobreed in de weg zal wor den gelegd bij de verkoop en plaat sing van betaalautomaten zolang ze maar voldoen aan de specifica ties die de bankcentrale aan de ap paratuur heeft gesteld. Een winkelier is vrij om zijn ap paratuur bij CCV te kopen. De eni ge voorwaarde voor een goede af handeling van betalingen die via een CCV-apparaat zijn gelopen, is dat de installatie aan de technische specificaties voldoet, aldus een woordvoerder van een der banken. UTRECHT Honderd- tot honderdvijftigduizend Nederlanders verlaten dit jaar het land voor een vakantie rond de jaarwisseling. Veel gaan er skiën. Met als gevolg dat er in de Alpenexpress soms niet zo veel zitruimte overblijft voor de skiër tussen de ski's. foto anp> Akkoord over Belgische vestiging DEN HAAG (GPD/ANP) - Boeren en tuinders moeten vanaf 1 okto ber 1989 een installatie hebben om de verpakkingen van bestrijdings middelen tegen insekten en ziek ten schoon te spoelen. De fabrikan ten en importeurs van de bestrij dingsmiddelen betalen de verwij dering van dit bedrijfsafval en de reiniging. Aangebroken verpak kingen kunnen vanaf 1 januari kos teloos bij de depots voor klein che misch afval ingeleverd worden. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) heeft dit vanmiddag in Den Haag gezegd. Hij deed dat bij de ondertekening van een overeen komst tussen minister Nijpels (milieubeheer), fabrikanten, im porteurs en het Landbouwschap, over verbeteringen in de verpak king van gewasbeschermingsmid delen. Zo moeten gevaren voor de gezondheid van gebruikers wor den beperkt. Met ingang van 1990 zullen spuit- poeders alleen nog in verpakkin gen tot tien kilo geleverd mogen worden. Onderdeel van de overeenkomst is de extra aandacht voor de ont wikkeling van reinigbare verpak kingen, waarbij ook apparatuur voor de schoonmaak wordt gele verd. Zo moeten resten van de mid delen uit de werkomgeving blij ven. Volgens minister Nijpels is met de overeenkomst ook een deel van de problemen die pesticiden voor het milieu met zich brengen is opgelost. Voorts onderstreepte Nijpels dat het milieubeleid bij de toepassing van bestrijdingsmiddelen steeds zwaarder gaat wegen. "Ik heb al eerder aangekondigd dat de toe passing van bestrijdingsmiddelen die slecht afbreekbaar zijn en uit spoelen naar het grondwater, be ëindigd dient te worden. Alleen op die wijze is onherstelbare schade aan onze drinkwaterbronnen te voorkomen". Namens minister Braks (land bouw) zei mr. T. Joustra van dit mi nisterie dat het verbieden van be strijdingsmiddelen op grote schaal op korte termijn slecht is voor de boer en het milieu. "Als de pestici den worden verboden, is daarmee de behoefte eraan in landbouw en tuinderij niet ineens verdwenen. Het kan dan gebeuren dat boer en tuinder op grote schaal andere middelen gaan gebruiken of verbo den middelen illegaal gebruiken", aldus Joustra. Volgens hem heeft, als er alleen op terugdringen van het gebruik van de middelen wordt gelet, dat nauwelijks effect en steunen boer en tuinder een dergelijk plan niet. Het gevolg is dan dat het milieu verder wordt aangetast. Joustra vindt wel dat land- en tuinbouw veel minder bestrij dingsmiddelen moeten gaan ge bruiken. Dat is ook mogelijk, want er wordt in de praktijk door te wei nig deskundigheid en door overdo sering te veel gespoten. Noord-Brabant halveert uitstoot van ammoniak BREDA (GPD) De Brabantse landbouw heeft zich gisteren te genover het provinciaal bestuur bereid verklaard de verzuring aan zienlijk terug te dringen. Via drie jaren-plannen gaat de landbouw de ammoniakuitworp tot het jaar 2000 halveren. Die doelstelling wordt binnen zes weken in een provincia le nota uitgewerkt. Voorzitter A. Latijnhouwers van de Nederlandse Christelijke Boe renbond zei goede mogelijkheden te zien om de verzuring als gevolg van de uitworp van mest terug te dringen, ook de eerstkomende drie jaar. Hij noemde de vermindering van de mineralen in het veevoer, mestverwerking en transport, op slag en afdekking van de mest. "Het kan ook door het uitrijden van mest bij goed weer en door de mest direct onder de grond te wer ken. Dat scheelt bij elkaar al een hele berg". Aan vermindering van de veesta pel hoeft dan ook niet te worden gedacht, meent Latijnhouwers. Wel zullen ook de Brabantse akker bouwers een steentje moeten bij dragen door meer mest te accepte ren. Dat zal steeds aantrekkelijker worden gemaakt, aldus de NCB- voorzitter. DUBLIN - De Ieren willen van Dublin een internationaal banken- en verzekeringscentrum maken. Na het startschot van de Ierse pre mier, Charles Haughey, wordt nu in Dublin het 'International Finan cial Service Centre' gebouwd. Daarmee is een investering ge moeid van 250 miljoen Ierse pond (754 miljoen gulden). De oude ha ven wordt volgebouwd met kanto ren en woningen. Er komen in to taal 5000 mensen te werken. ADVERTENTIE Nog altijd is in Amsterdam de his torische top van vorig jaar niet be reikt. Het koerspeil staat zelfs am per boven het niveau dat vlak voor de beurskrach van vorig jaar okto ber gold. Vandaar de redelijk goe de stemming deze week die voor het algemene beurscijfer leidde tot een stijging van bijna 5 punten. De meeste hoofdfondsen lieten de verbetering bij enkele guldens. Heineken steeg echter 5 procent op de beurswaarde evenals NedLloyd die hierdoor nog eens een vaste week afsloot. Tot 10 procent meer werd er betaald voor de KLM en Borsumij, maar Staal Bankiers moest nu 5 procent op de winst van vorige week teruggeven. Voor de Europese optiebeurs was het, ondanks de storing, toch een veel drukkere week dan in de voorafgaande werkperiode. Toen werden er in totaal 150.000 contrac ten afgesloten, nu kwam het totaal op ruim 200.000 uit. De Olies waren op alle dagen onbetwistbaar de koplopers met grote dagelijkse om zetten. De tweede plaats werd, af wisselend, ingenomen door Phi lips, KLM of Hoogovens. Voor in dex-opties bestond wederom zeer grote belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7