Rechter plaatst kind weer thuis Verslaafd zijn aan de babbellijn PRIJSPRIMEUR Vrouw speurt al jaren tevergeefs naar ouders Politie: gebrek aan steun automatiseringsprojecten Aantal weduwen krijgt minder huursubsidie VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Twijfels over incest-onderzoek Bolderkar BREDA (GPD) - Een 61-jarige Eindhovense vrouw probeert er via een rechtszaak achter te komen wie haar vader en moeder zijn ge weest. De vrouw voert al tien jaar een vergeefse strijd om inzage te krijgen in de boeken van het tehuis voor ongehuwde moeders in Bre da, waar ze is geboren. Maria R. werd op 6 april 1927 als kind erkend door de toen 41-jarige Cornelia R., die haar op 11 maart ter wereld zou hebben gebracht in het toenmalige tehuis Moederheil. Zij is er echter niet zeker van of de ze vrouw haar werkelijke moeder is. Wie haar vader is geweest, weet ze helemaal niet. Maria R. heeft voor zover ze zich kan herinneren haar moeder slechts .twee maal gezien. In beide ROTTERDAM (ANP/GPD) - Een 4-jarig meisje uit Schiedam, dat uit huis was geplaatst gevïen. om een nadat uit onderzoek van het medisch kleuterdagverblijf De Bolderkar zou zijn gebleken een Woos^ dat er incest met haar gepleegd was, is gisteren naar haar ouderlijk huis teruggegaan. Dit op gezag van de kinderrechter, mr. C. Lo-Sin-Sjoe, van de Rotterdamse rechtbank. De rechter volgde daarmee het ad- bruik v vies op van een kinderpsychiater rechter van het Sofia Kinderziekenhuis in Rotterdam, die het kind op verzoek van de ouders opnieuw had onder zocht. Dat advies was dat het "niet lijk sprake verantwoord was de ouders nog Het meisje langer van het meisje te scheiden", het meisje. Volgens de s uit het medisch onder zoek op de Bolderkar wel gebleken dat er 'iets' gebeurd was. Hij be twijfelde echter of er daadwerke- incest is geweest. 3 pas anderhalve maand op De Bolderkar toen het Mr. Lo-Sin-Sjoe bepaalde tevens poppenspel met haar gespeeld dat de Raad voor de Kinderbe scherming een nader onderzoek moet doen naar het seksuele werd. Uit onderzoek was volgens hem toch wel gebleken dat een kind vrij lang geobserveerd moet DEN HAAG (GPD) - De voor het politiebeleid verantwoordelijke ministers Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) hebben zich niet aan eerdere belof ten gehouden om politiekorpsen te steunen bij automatiseringsprojec ten. Van de 35 miljoen gulden die de beide ministers dit jaar bespaar den door de sterkte van de politie met twee procent te beperken, is een deel besteed aan nationale au tomatiseringsprojecten voor de po litie. Van een toegezegde bijdrage aan de korpsen is echter niets ge bleken. matiseringsprojecten bij de politie op het ministerie van economische zaken. Vijf van de projecten wor den bij afzonderlijke korpsen in het leven geroepen. Dat zijn: Haar lemmermeer (de relatie tussen per soneel, meldkamer, ongevallen en openbare orde), Amsterdam (mis daad-analyse, informatie aan pu bliek), Utrecht (roosterplanning personeel) en regio Rijnmond (zware delicten). De overige projec ten zijn: landelijk gegevens-woor denboek en kwaliteitswaarborg hele programma. Siepel zei te hopen dat de bijdra- ge"van Economische Zaken (gege ven in het kader van informatica- stimulering) de deuren bij Binnen- Arnhem, gisteren bij de presentatie landse Zaken en Justitie niet sluit, van een zevental op te zetten auto- Volgens hem heeft de politie juist voor dit soort projecten andere fi nancieringsbronnen moeten aan boren omdat de beide meest be trokken ministeries te weinig doen. Dit ondanks de doelstelling om vier procent van het politiebud get aan automatisering te beste den. Binnenland kort Condooms Het Nederlands publiek weet steeds meer over aids en con dooms. Het staat ook positiever te genover condooms. In het feitelijk gebruik van condooms is echter niet veel veranderd. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Stichting tot Bestrijding van Sexueel Overdraagbare Aandoe ningen (SOA) en de Rijksuniversi teit Utrecht. Onder jongeren is het gebruik iets gestegen, maar men sen van 26 tot 45 jaar gebruiken een condoom het meest. Taxi kwijt Een 30-jarige taxichauffeur uit Zwolle is in de nacht van woensdag op donderdag door een cliënt over vallen en van zijn auto beroofd. Op een parkeerplaats in 't Harde zette de cliënt de chauffeur een mes op de keel en dwong hem geld af te staan. Nadat de taxichauffeur 450 gulden had gegeven werd hij uit zijn auto gezet. De dader ging er vandoor met het geld en de taxi in de richting Zwolle. Oud-bewindsvrouwe Mr. J.J. Lambers-Hacquebard is per 1 maart 1989 benoemd tot in specteur van het hoger onderwijs. Zij is nu nog voorzitter van het col lege van bestuur van de rijkshoge school in Groningen. Lambers- Hacquebard was van september 1981 tot november 1982 staatsse cretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne. Daarvoor was zij vijfjaar lid van de Tweede Kamer voor D66. Telefoonstoring De politie in het oostelijk deel van de Gelderse Achterhoek zorgt sinds enkele dagen voor het over brengen van spoedeisende berich ten, omdat het telefoonverkeer in dit gebied is gestoord. Mensen die er bij voorbeeld niet in slagen tele fonisch een arts te bereiken, kun- Boetebetalingen stromen binnen bij politie Assen ASSEN (GPD) - Spontaan stromen betalingen van bekeuringen bin nen bij de parketpolitie in Assen. Het is duidelijk: de schrik zit er goed in bij de Assenaren die tot voor kort weigerden een bekeuring te betalen. Afgelopen dinsdag be gon justitie een actie om wanbeta lers te arresteren. Zij konden arres tatie voorkomen door alsnog te be talen. "Gisteren hebben wij 1600 gul den ontvangen", aldus de Asser of ficier van justitie mr. A. Poerink. "En de vijf cellen bij de parketpoli tie zijn vol". Om de schrik er in te houden rijden volgens Poerink en kele arrestatie-auto's van de par ketpolitie opzichtig door de ge meente. Vooralsnog wordt de Asser actie niet door andere gemeenten over genomen, al hebben enkele colle ga's van officier van justitie Poe rink geïnformeerd naar de resulta ten. worden, voor het poppenonder- zoek gedaan kan worden. Dat was volgens hem in dit geval niet zo. Mr. N. J.M. de Munnik, raadsman van de betrokken ouders, was erg blij met de uitspraak. Naar zijn me ning is nu voor de eerste keer dui delijk aangetoond dat de methodes van De Bolderkar niet werken. In de zaak van een tweede ouderpaar uit Schiedam, die eveneens giste ren werd behandeld, bleek dat vol gens hem ook. In dit geval had De Bolderkar ge constateerd dat met een broertje van een meisje dat naar het me disch kleuterdagverblijf ging ook incest was gepleegd. Uit onderzoek van een psychologisch adviescen trum was gebleken dat met dit kind absoluut niets aan de hand was. De Bolderkar had dit kind zelfs nooit gezien en toch ondertoe zichtstelling en zijn uithuisplaat sing aanbevolen. De voorlopige ondertoezichtstel ling van het jongetje werd gisteren eveneens ingetrokken. Dit kind is overigens nooit uit huis geplaatst omdat de moeder dreigde met kind en al uit het raam te springen, toen mensen van de Raad voor de Kin derbescherming hem kwamen ha len. Onderzoek van het meisje wees uit dat zij wel degelijk seksueel was misbruikt. Mr. Lo-Sin-Sjoe bepaal de dan ook dat zij uit huis geplaatst blijft. De ouders ontkennen met klem incest te hebben gepleegd. Onderzoek Het medisch kleuterdagverblijf De Bolderkar wil zelf onafhankelij ke deskundigen inschakelen om een rapport op te stellen over de onderzoeksmethoden naar seksu eel misbruik bij kinderen die de in stelling gebruikt. Dit eigen onder zoek staat volgens een woordvoer ster van De Bolderkar helemaal los van dat van de Inspectie Volksge zondheid. Een woordvoerster van de Bol derkar wilde niet ingaan op details van het onderzoek, noch op £e vraag wie het onderzoek gaat uit voeren, Zeker is wel dat een deel van het onafhankelijke onderzoek zich zal richten op de inmiddels omstreden poppenmethode. achter tralies een klooster. De nu 61-jarige vrouw herinnert zich die confron taties als 'zeer vernederend'. "Zo wel mijn moeder als ik waren dan in het gezelschap van enkele non nen. De eerste keer was ter gele genheid van mijn plechtige com munie, ik was toen een jaar of elf. We zaten als vreemden tegenover elkaar en ze vroeg alleen maar of ik haar een hand wilde geven". Na het overlijden van haar moe der - Maria R. was toen 17 jaar - kreeg het meisje slechts een afge sloten kist te zien. Ook gaf men haar een verzegelde enveloppe die informatie over haar en haar moe der moet hebben bevat. In die tijd was ze als dienstmeisje in een Til- burgs gezin geplaatst. "Gedwee als ik toen was, heb ik die enveloppe aan de mevrouw, voor wie ik werk te, gegeven. Die heeft de brief op haar beurt aan mijn toeziend voogd gegeven. Jarenlang ben ik nu op zoek naar de enveloppe". Omdat Maria R. in steeds sterke re mate gebukt gaat onder de onbe kendheid rond haar afstamming en omdat het tehuis te kennen heeft gegeven het dossier-R. te vernieti gen per 1 april 1989, heeft de Eindh ovense naar het wapen van het kort geding gegrepen om het tehuis te dwingen de boeken over haar moe der te openen. Dat kort geding gistermiddag was echter van korte duur. Het te huis zegde toe dat het dossier niet zal worden vernietigd voordat er een definitieve uitspraak van de rechter is op het verzoek van Maria R. om de boeken te openen. Daar over kan nu in een normale rechts zaak worden beslist. De raadsman van de vrouw, mr. I. Woltring, ver wacht dat zij dan toch binnen een half jaar weet waar ze aan toe is. Volgens Maria R. hebben haar opvoeders alles in het werk gesteld om mogelijke speurders het spoor bijster te doen raken. "Ik werd steeds overgeplaatst. Ook de ande re meisjes trouwens, het waren per slot bijna allemaal delicate beval lingen. Dan zat ik bij de Kleine Zusters van de H. Jozef, dan bij de Franciscanessen, dan bij de zusters van de Goede Herder". De vrouw heeft gedurende haar leven veel psychische schade on dervonden van de onduidelijkheid rond haar afkomst en het gesol met haar persoon. Ze zegt vele jaren no dig te hebben gehad om een be hoorlijk bestaan op te bouwen. Pas tien jaar geleden is zij eraan toe ge komen om naar haar afkomst te gaan speuren, een speurtocht die allengs indringender en wanhopi ger geworden is. De vrouw en haar advocaat wil len snel uitsluitsel. Volgens hen kijken ook veel anderen naar de uitkomst van dit proces uit. "Wat ik in die tien jaar in elk geval onder vonden heb, is dat er nog veel schrijnender gevallen zijn dan het mijne", aldus Maria. Mr. Van der Dussen van huize Valkenhorst heeft begrip voor de wanhoop van Maria R., maar kan haar niet helpen. "Valkenhorst was en is een vertrouwensinstituut. Dat kan niet meer functioneren als de vrouwen die hier bevallen niet meer op geheimhouding kunnen rekenen. Wij kunnen trouwens niet garanderen dat de bij ons inge schreven vader de werkelijke va der is, ook dat nog. Wat niet weg neemt dat we grote sympathie heb ben voor de belangen van me vrouw. Maar zonder rechterlijk be vel gaan onze boeken niet open". Maria R. heeft zichzelf echter ge zworen door te gaan tot het bittere einde. "Maar als het kan wel langs deze rustige weg, ik wil geen publi citeit. Je kunt natuurlijk ook via de Hennie Huisman-show proberen achter het bestaan van je familie te komen. Maar dat is niets voor mij". Uitgeversbond: analfabetisme neemt alarmerende vormen aan DEN HAAG (GPD) - Het toenemend analfabetisme in Nederland is een immens probleem dat met alle mogelijke middelen te lijf moet worden ge gaan. Dit heeft voorzitter B. Mathis van de Koninklijke Nederlandse Uit geversbond (KNUB) gisteren gezegd tijdens de openbare jaarvergadering in het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag. Naar schatting tussen een half en 1 miljoen Nederlanders zijn niet meer in staat tot het lezen en begrijpen van boeken, kranten, onderschriften bij illustraties, ondertitels op tv, teksten op verpakkingen van voedingsmid delen en bijsluiters van geneesmiddelen. Mathis noemde het 'functioneel analfabetisme' een voortschrijdend kwaad dat met kracht bestreden dient te worden. Er worden van over heidswege wel maatregelen getroffen (het bevorderen van het lezen bij voorbeeld) maar die zijn onvoldoende. Een voortdurend groeiende groep mensen komt daardoor buiten spel te staan en heeft geen deel meer aan het functioneren van de democratie. AMSTERDAM (ANP) - Acht men sen en zeven honden van de Red dingshonden Hulpdienst Holland zijn gisteren teruggekeerd op Schiphol. De hulpdienst heeft een man levend onder het puin van daan gehaald. Volgens een woord voerster is hun werk name voor de nabestaanden van groot belang. "Enorm veel mensen lopen te zoe ken naar familie en vrienden tus sen het puin. Ze weten niet waar ze precies moeten zoeken. Wij hebben kans gezien meer dan honderd mensen dode familieleden aan te wijzen. Natuurlijk, als we eerder waren geweest hadden we meer kunnen doen". Een grote belemmering vormde het onvoldoende en ongeschikte ma terieel, met name de te lichte kra nen, waarmee men niet in staat bleek het puin en de zware beton blokken weg te ruimen. (foto anp> Telefoon-junks bellen voor duizenden guldens 06-praatnummers ENSCHEDE - Verslaafd zijn. Niet alcohol, niet aan drugs en ook door Anne Velthausz i het alarmnummer van de poli- niet aan gokken, maar aan de bab- tie bellen. De politiepatrouille bellijn. Bijna niemand kan het ge- krijgt dan opdracht de arts te waar- loven, maar enkele duizenden schuwen. De telefoonstoring mensen hangen regelmatig uren- wordt volgens de politie veroor- lang aan de 06-babbellijnen en on- zaakt door de aanleg van een nieu- danks gigantisch hoge telefoonre- we telefooncentrale. keningen kunnen ze het bellen niet Beloond idee laten Repareer door bombardementen beschadigde startbanen -met be tonplaten in plaats van met stalen matten. Adjudant-onderofficier J.M.A. Driessen deponeerde dat voorstel in de Rijksideeënbus. De Koninklijke Luchtmacht becijfer de dat het idee een besparing van 46 miljoen gulden oplevert. Het idee leverde Driessen 25.000 gul den op. Volgens het ministerie van defensie betekent het idee niet al leen een financiële besparing, maar ook een aanzienlijk kortere herstel- tijd. Schoolbrand In de Zoetermeerse wijk Meerzicht' is gisteren een houten schoolge bouw van naar schatting 25 lokalen afgebrand. Een nabijgelegen flat gebouw van ongeveer tien wonin gen werd tijdelijk ontruimd we gens het gevaar van door de hitte knappend glas. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het vuur trok zoveel belangstelling dat er dranghekken moesten worden ge plaatst. te lachen. Bij het CAD (Consulta tiebureau voor alcohol en drugs) zeiden ze tegen mij: wij hebben on ze handen vol aan drugs-, alcohol en gokverslaafden. We kunnen dit de schulden zitten dat er niet bij hebben. Ook bij de maat- titueren" schappelijke dienst van de ge meente en bij de SOS-lijn wisten ze niet wat ze met ons aan moesten". ten door de PTT. Sommigen bellen daarna vanuit een cel. Hoe ze aan het geld komen, weet ik niet. Twee meisjes vertelden dat ze zo diep in gaanpros- Arend Minnegal (35) uit Ensche de is één van die verslaafden. Hij wil hulp voor zichzelf en voor alle andere mensen die, zoals hij zegt, berooid dreigen te raken door de merkwaardige hobby. Hij heeft in middels een belangenvereniging opgericht voor mensen die ver slaafd zijn aan het bellen met de 06- babbellijnen. Volgens hem zijn duizenden mensen verslaafd aan deze babbelboxen. Het bellen kost vijftig cent per minuut, waardoor de rekeningen van sommige tele- junks bij de PTT oplopen tot 10.000 gulden. Minnegal heeft inmiddels zo'n duizend mede-verslaafden op gespoord. Zijn verslaafd-zijn wordt niet erg serieus genomen. "De meeste men sen hebben nog nooit gehoord van de babbellijnen. Als je vertelt datje eraan verslaafd bent, beginnen ze Gezellig Het begon bij Arend met een grapje. "Mijn zus zei: goh, je moet eens bellen met zo'n babbellijn. Dat is hartstikke gezellig. Ik deed het 's avonds voor de gein en sinds dien bel ik elke dag. Er zitten meestal tien mensen op zo'n lijn die gezellig met elkaar kletsen. Vroeger had ik een hekel aan bel len, maar van zo'n babbellijn krijg ik een kick. Je kunt lachen, ouwe hoeren, het in ontspannend. Maar len zijn vaak alleen". De babbellijn Het verhaal klinkt onwaarschijn lijk. Maar Manon, een babbelbox vriendin van Arend, laat zwart op wit zien waar de merkwaardige verslaving toe kan leiden. Ze heeft een rekening bij zich van de PTT van 9144,95 gulden. De ene sigaret met de andere aanstekend, vertelt ze blozend dat ze desondanks al weer voor een paar duizend gulden heeft gebeld. Elke dag verwacht ze dat de PTT haar telefoon zal afslui ten. "Ik ben ermee begonnen omdat ik me op een avond rot en eenzaam voelde. De meeste mensen die bel- kostte Manon zelfs haar baan. "Óp een gegeven moment kwam ik he- lemaal niet meer en ze hebben me drieduizend gulden toen ontslagen". Hoe ze de schuld op het laatst wordt het een obses- Arend beweert dat hij die eerste week heeft gebeld. "Ik belde achttien uur achtereen. Op het laatst sliep ik haast niet meer. Toen mijn vrien din ervan hoorde was ze woedend. Door haar ging ik inzien hoe bela chelijk ik bezig was. Ik bleef bel len, maar luisterde wat kritischer en ik ontdekte dat constant dezelf de mensen bellen. Ik wijs ze er nu op dat ze moeten stoppen. De 06-lij- nen kosten vijftig cent per minuut. Dat is dertig gulden per uur. Soms stopt er iemand. Die is dan afgeslo- de PTT moet betalen, weet 2 niet. Pilsje Arend Minnegal heeft bij zijn kruistocht tegen de belverslaving steun van een operator van een van de babbellijnen. "Mijn baas mag het niet weten, maar soms wijs ik iemand erop dat hij of zij al uren zit te bellen", zegt de operator wiens taak het is om lastige mensen van de lijn te halen. Dat een babbellijn DEN HAAG (GPD) - Naar schat ting enkele duizenden alleenstaan de weduwen die naast hun aww- uitkering nog een pensioen of an der inkomen hebben, krijgen min der huursubsidie. De daling van de huursubsidie met maximaal 480 gulden per jaar is een gevolg van de belastinghervorming, die het kabi net met ingang van 1990 wil door voeren. De premies volksverzeke ringen zijn dan niet langer aftrek baar, er ontstaat een hoger belast baar inkomen met als gevolg min der recht op huursubsidie. Dit staat in een schrijven van staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) aan de Tweede Ka mer. Hij stelt voor het begrip inko men aan te passen in specifieke ge vallen, waardoor de individuele huursubsidie van de betrokkenen er niet op achteruit gaan. Uitzonde ring zijn alleenstaande weduwen met een aww-uitkering plus een andere bron van inkomsten. Mo menteel mag iemand met een aww- uitkering maximaal 3000 gulden aan neveninkomsten hebben, zon der dat dit leidt tot verlaging van de huursubsidie. Na doorvoering van de belastinghervorming is dit be drag nog maar 700 gulden. De belastinghervorming zal vol gens Heerma leiden tot een bespa ring van 20 miljoen gulden aan huursubsidies. De wijzigingen in de individuele huursubsidie-rege ling worden in 1991 merkbaar. Mannen vrijgesproken van verkrachting gestoorde vrouw een lucratieve zaak is, blijkt wel uit het feit dat er nu al enkele tiental len van deze lijnen zijn. Dagelijks wordt er mee geadverteerd. De operators doen er alles aan om de "klanten" vast te houden. "Ik schenk bijvoorbeeld een pilsje in zodat de mensen dat gezellige klokkende geluid horen en zelf ook iets te drinken pakken", vertelt de' operator. De helft van de opbrengst van de babbellijnen is voor de PTT. Hoe groot de totale omzet van de 06-lij- nen is, wil voorlichter G. J. Ver steeg van het hoofdburau van de PTT in Den Haag niet zeggen. Vol gens hem is het aantal afsluitingen niet groter dan enkele maanden ge leden. Hoeveel mensen worden af gesloten omdat ze veel met 06-lij- nen bellen wil hij ook niet kwijt. Een rekening van 9000 gulden over twee maanden is volgens hem ech ter wel degelijk mogelijk. "Wij kunnen niet nagaan hoeveel men sen met de babbellijnen bellen. Als ze beweren dat ze verslaafd zijn, dan zal dat wel waar zijn. Voor die mensen kunenn wij wel een rege ling treffen. Wij kunnen bijvoor beeld de telefoon gedeeltelijk af sluiten, zodat ze alleen nog maar gebeld kunnen worden". Arend Minnegal meent dat een grote centrale waar je voor de nor male prijs kunt bellen een oplos sing kan zijn. Bel-verslaafden kun nen contact met hem opnemen (te lefoon 053-33 56 12). ROTTERDAM (GPD) - Twee jon gemannen die ervan waren be schuldigd een geestelijk gestoorde vrouw te hebben verkracht, zijn door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken. De officier van jus titie had tegen beiden tien dagen geleden 15 maanden gevangenis straf geëist. De twee hadden op 17 april dit jaar in Ridderkerk de jonge vrouw uitgenodigd mee te rijden in hun autobusje. Tot hun verbazing ging zij daarop in. Ze reden naar een stil le parkeerplaats in de buurt en had den allebei gemeenschap met haar. Daarna zetten zij de vrouw weer af. Later bleek dat de bewuste vrouw bewoonster is van een ge zinsvervangend tehuis in de buurt. Ze heeft, hoewel ze 20 jaar oud is, volgens haar begeleiders het gees telijk niveau van een achtjarige. Nadat er via het tehuis aangifte was Nederland grootste exporteur afval DEN HAAG (GPD) - De legale ex port van Nederlands chemisch af val naar andere EG-landen be droeg vorig jaar 155.000 ton. Daar mee is Nederland de grootste ex porteur van chemisch afval binnen de EG. Dat schrijft de Europese Commissie (het dagelijkse bestuur van de EG) in reactie op vragen van de CDA-Europarlementariër Maij- Weggen. Daarbij negeert Nederland de EG-richtlijn voor dergelijke trans porten, aldus de commissie. Vol gens die richtlijn moet bij elke ex port van chemisch afval worden aangegeven om hoeveel afval het gaat en wat de samenstelling ervan is. Inmiddels heeft de commissie elf klachten ingediend tegen Ne derland wegens het niet of te laat uitvoeren van EG-milieu-richtlij- nen. Dat geldt o.a. voor de richtlijn inzake de bescherming van het grondwater. gedaan, werden de twee daders op gepakt. Uit de verhoren van de twee ver dachten en het meisje maakte de officier van justitie op dat er sprake was geweest van strafbare feiten. Hij stelde dat de jongemannen de vrouw hadden overmeesterd en met geweld tot gemeenschap had den gedwongen. Maar de strafka mer van de Rotterdamse recht bank maakte uit de getuigenissen van de drie betrokkenen iets an ders op. Zo verklaarden de twee daders op de rechtzitting dat alles 'eigenlijk vanzelf was gegaan. De vrouw had geen verzet geboden, wel een keer 'au' geroepen, maar verder niet tegengesparteld. Op vragen van de rechters of zij dan hadden geslagen of de vrouw tegen haar zin hadden ontkleed, ant woordden de verdachten ontken nend. De vrouw zelf had daarover ge zegd dat zij het eigenlijk niet had gewild, maar door de situatie (ze was alleen met twee jongens in een busje) toch maar had gedaan wat zij vroegen. Zij had ook verteld niet zomaar in het busje te zijn gestapt, maar dat daar eerder toe werd ge dwongen. De officier van Justitie vond dat laatste, en het feit dat de vrouw een keer had geschreeuwd, het bewijs dat er geweld was ge bruikt. De rechtbank vond dat niet: "Met name bij de gemeen schap zélf is kennelijk geen geweld gebruikt". NEKKRAMP (ANP) - In het Hel- mondse Lambertusziekenhuis is afgelopen woensdag een jongetje van 2,5 jaar overleden aan de gevol gen van hersenvliesontsteking (nekkramp). Het kind was 's och tends opgenomen in het zieken huis. Het was een dag eerder ziek geworden, maar vertoonde toen nog geen verschijnselen van nek kramp. "Dit was een heel snelle vorm", aldus directeur Vosters van de GGD. Verschijnselen van nek kramp zijn hoofdpijn, braken, suf heid, koorts en nekstqfheid. ADVERTENTIE &TDK, NIEUW'. STERK 90 IvEBMtsréjwïïïyrpK. 90 &TDK. SA 90 êTDK. SA 90 &TDK 90 TDKSA90 De meest verkochte chroomcassette in Nederland! Totale speelduur óxWuur f. Ik. Nü stuks (m W1TA VROOIVmDREESMANN Y© Zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3