'De dacht dat de atoombom viel' Neergestorte Boeing 747 was al 19 jaar in bedrijf SchiUebeeckx verwacht nieuwe problemen met Vaticaan Jüinboramp dompelt Lockerbie in rouw VRIJDAG 23 DECEMBER 1988> t Reportage Alle theologen die een beetje zelfstandig denken, staan tegen woordig op de zwarte lijst van het Vaticaan. Dat zegt de gepen sioneerde hoogleraar dr. Edward SchiUebeeckx in een gesprek met HN Magazine. De theoloog uit Nijmegen ver wacht nieuwe problemen met de leiding van de Rooms-Katholie- ke Kerk naar aanleiding van een boek dat begin volgend jaar zal verschijnen. Twee keer eerder le verden zijn publikaties, zoals die over het kerkelijk ambt, hem een onderzoek van het Vaticaan op, zonder dat daar overigens een veroordeling uit voortkwam. "Het ligt in de lyn van Rome pro blemen te maken met mijn boe ken". Het Vaticaan probeert zijn 'uniforme gestalte van het chris tendom' op te dringen aan alle christenen, zo oordeelt SchiUe beeckx. "Dat kan niet meer. Ro me wil eenheid, maar dat is geen evangelische eenheid. Het is de eenheid van de centrale macht in het Vaticaan". SchiUebeeckx pleit voor een 'gedecentraliseerde kerk', waar in veelvormigheid mogelijk is. "Ook in zo'n kerk heeft de paus nog het laatste woord. Maar nü vraagt de paus én het eerste én het laatste woord, 2odat de bis schoppen niet eens meer zelf standig kunnen denken". De Nijmeegse oud-hoogleraar vindt de huidige paus bepaald geen domme man. "Op geloofs gebied is hij heel voorzichtig. Hij zal geen stommiteiten zeggen. Theologisch kun je de paus dus moeilijk aanvaUen". Maar in één adem voegt hij daaraan toe dat bijvoorbeeld het pauselijk stand punt over de vrouw een aanflui ting is voor de waardigheid van de vrouw. "De argumenten die de paus gebruikt om vrouwen niet tot het priesterambt toe te la ten, slaan nergens op". Remonstranten Mevrouw ds. M. A. Bosman- Huizinga wordt de nieuwe alge meen secretaris van de Remon strantse Broederschap. De Com missie tot de Zaken (dagelijks bestuur) heeft haar met ingang van 1 februari volgend jaar be noemd <ot opvolger van mr. J. W. A. Nieuwenhuijsen. Mevrouw Bosman (44) stu deerde theologie in Leiden en legde in 1970 het kandidaatsexa men af aan het Remonstrants Se minarium. Zij was predikant van de remonstrantse gemeente in Nieuwkoop en publiciteitsme dewerker bij de Arbeidersge meenschap der Woodbrookers. Nu is zij predikant in Rotterdam. Mr. Nieuwenhuysen is sinds 1982 algemeen secretaris van de Remonstrantse Broederschap. Hij is met ingang van 1 februari benoemd tot gerechtsauditeur- /rechter-plaatsvervanger in Rot terdam. Hervormde Kerk: beroepen te Rijssen A. A. Floor Uddel, in de streekgemeente 'Drieslag' af deling 2 (Venhuizen en omstre ken, NH) kandidaat mevrouw C. E. Janssen-van den Berg Dalf- sen; aangenomen naar Gronin gen (voor vrijzinnig hervormden, deelwerk) mevrouw C. J. Furnee, predikant voor bijzondere werk zaamheden in Scheveningen (geestelijk verzorger 'Bosch en Duin'); bedankt voor Nieuwe Pe- kela K. F. W. Borsje Eethen- Drongelen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Gorinchem N. van Tel lingen Bergeijk. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Ro den O. W. Bouwsma, laatstelijk zendingspredikant, wonend te Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Apeldoorn C. Ha- rinck Oostkapelle, voor Vlaar- dingen J. S. van der Net Dordrecht. Handreiking. Het hervormd Samenwerkingsorgaan inzake Pastoraat (in oprichting), waarin de Raad voor de Herderlijke Zorg wil opgaan, heeft een handreiking gemaakt over 'pas toraat en gebed'. Daarin wordt er de nadruk op gelegd dat bidden aan het eind van een pastoraal contact geen vanzelfsprekend afsluitingsritu eel moet zijn. "Het contact tus sen bezoeker en bezochte moet zich lenen voor het tere en intie me element van gebed. Soms kan niet gebeden worden. Als daarvoor wel ruimte is ontstaan, kunnen bezoeker en bezochte sa men overwegen wat zoal kan worden gezegd". Ook voor bijbellezing tijdens pastoraal contact geldt "dat dit geen vanzelfsprekendheid mag zijn". "Voldoende wederzijds vertrouwen en openheid near el kaar en naar God zijn nodig, wil het lezen uit de bijbel tot zijn recht komen". (Deze handreiking, nr. 28, is voor f. 2 te bestellen bij het ge noemde samenwerkingsorgaan, postbus 19, 3970 AA Driebergen, 03438-17314). Hindus De Nederlandse overheid zou een opleiding voor hindu-voor- gangers mogelijk moeten ma ken. Alleen zo kan worden gega randeerd dat deze 'pandits' hun taak in 'onze dynamische en sterk rationele maatschappij' naar behoren kunnen blijven vervullen. Dat blijkt uit een brief van de Wereld Hindu Federatie Nederland aan minister Van Dijk van binnenlandse zaken. De meeste hindu-voorgangers hebben zich gevormd door zelf studie, schrijft de federatie. Hun gezag ontlenen zij vooral aan de kennis van hindu-astrologie, ri tuele ceremoniën en traditionele opvattingen. De relatie tussen voorganger en gelovige komt in Nederland steeds meer onder druk te staan, bijvoorbeeld door het voortgaande acculturatiepro ces (het naar elkaar toegroeien van verschillende culturen). De brief van de federatie is een reactie op het rapport van de commissie Hirsch Ballin, die de regering heeft geadviseerd over normen voor steunverlening aan kerkgenootschappen en andere genootschappen op geestelijke In Nederland wonen ongeveer 120.000 hindus. De hulpverle ning aan deze mensen is, naar het oordeel van de hindu-federatie, goed bedoeld, maar vaak niet doeltreffend. Er wordt wel geha merd op mondigheifd, emanci patie en integratie van de hindu, "maar hulpverlenende instanties realiseren zich onvoldoende wel ke sociale en emotionele schade zij daarmee aanrichten". Kritiek van paus. De paus heeft gisteren voor het eerst in het openbaar het besluit van de Anglicaanse Kerk gekritiseerd om op den duur vrouwen tot het priesterambt toe te laten. Hij noemde het een 'ernstige belem mering voor dé toenadering van de kerken'. "Het besluit", zei de paus, "is niet alleen schadelijk voor de oe cumene, maar ook voor de angli canen zelf. De gemeenschappe lijke traditie mag niet zo licht vaardig worden geschonden". Ontslag. De Amerikaanse moraaltheoloog Charles Curran heeft de rk universiteit van Was hington aangeklaagd. Volgens zijn advocaat is Curran in strijd met de wet door de universiteit van zijn leeropdracht ontheven omdat de universiteit in 1967 of ficieel de academische vrijheid heeft onderschreven. De advocaat van de universi teit daarentegen wees er tijdens een rechtbankzitting op, dat de universiteit alleen maar het hoogste gezag van het Vaticaan had gerespecteerd, en dat Curran als rk priester de plicht heeft overeenkomstig de beslissingen van het Vaticaan te handelen. Volgens de universiteitsadvo caat wil Curran de universiteit dwingen hem in het negeren van Vaticaanse richtlijnen te onder steunen. "Aan zo'n eis kan een rk universiteit nooit voldoen". In 1986 ontnam kardinaal Jo seph Ratzinger, hoofd van de Ro meinse congregatie voor de ge loofsleer, Curran de leerbe voegdheid omdat zijn standpun ten op het gebied van seksuele vraagstukken afwijken van de kerkleer. De universiteit deed daarna hetzelfde. Curran is nu docent aan de universiteit van Zuid-Californië in Los Angeles. SCHIPHOL/SEATTLE - Hoewel vrij alge meen wordt aangenomen dat een bom de oorzaak is van de vliegramp bij Lockerbie, wordt ook een technisch mankement niet geheel uitgesloten. De neergestorte Boeing werd negentien jaar geleden door Pan Am in gebruik genomen en naderde het mo ment dat extra onderhoud nodig was. Vol gens een schatting van Boeing heeft het vliegtuig er 72.000 vlieguren en 16.500 starts en landingen opzitten. Dat is naar verhouding veel. Woordvoer der Jack Gamble van vliegtuigbouwer Boeing beaamt dat. "Dat aantal landingen wordt als veel beschouwd. Het economi sche leven van de 747 is ontworpen voor 20.000 starts en landingen en 60.000 vliegu ren in ruwweg 20 jaar. Vanaf dat moment vereist het meer en meer onderhoud en wordt het vliegtuig duurder". Het neergestorte vliegtuig was het 15de dat bij Boeing van de produktielijn kwam. Het was in 1987 "als nieuw" gemaakt, in het kader van een project van de Amerikaanse strijdkrachten om voldoende burger-vlieg tuigen achter de hand te houden voor troe pentransport in crisistijd. Volgens gegevens van de Amerikaanse federale luchtvaartdienst FAA had het ver ongelukte vliegtuig sinds 1980 te kampen gehad met ten minste 21 mechanische man kementen, waaronder een door corrosie veroorzaakte scheur van 41 centimeter bij het bovenste gedeelte van het drukschot in de cabine. De gebreken zouden bij de grote beurt in 1987 zijn verholpen. "Als je het op de juiste wijze onderhoudt, zou het vliegtuig altijd betrouwbaar moeten zijn, maar het kost dan meer", aldus Gam ble. Het wordt echter na verloop van tijd wel duurder om het toestel vliegwaardig te hou den. "De structuur en samenhang van vlieg tuigen heeft te lijden en verzwakt naarmate het aantal starts en landingen oploopt, om dat wijzigingen in de cabinedruk metaal moeheid met zich mee brengen", aldus Gamble. De KLM heeft 19 vliegtuigen van het type Boeing 747 en onderhoudt ook de Boeings van Swissair en SAS. De maatschappij han teert een eigen onderhoudsschema voor 'het werkpaard van de luchtvaart', afge stemd op het aantal vlieguren. KLM-woord- voerder Offerman: "Het toestel wordt voor namelijk gebruikt op lange afstandsvluch- ten. Het aantal starts en landingen is in ver houding met de vlieguren dus lager dan bij vliegtuigen die voor Europese vluchten worden ingezet. Datzelfde geldt voor het op en afbouwen van de druk in de cabine". Op de Boeings die de KLM onderhoudt, wordt na elke vlucht op het platform een in spectie uitgevoerd. Daarbij worden niet al leen de motoren, maar ook andere onderde len van het vliegtuig nagekeken. Verder gaat elke Boeing 747 na 450 vlieguren, ge middeld eens in de vijf weken, de hangar in voor een uitgebreide inspectie. Na 4500 vlieguren, ongeveer eens per jaar, krijgt het toestel een grondige onderhoudsbeurt. Tenslotte is er het groot onderhoud. Na 26.000 vlieguren, óf na vijf jaar, wordt de Boeing onderdeel voor onderdeel uit elkaar gehaald en nagekeken. Een klus, waar in continue dienst 58.000 man-uren in worden gestoken. "Daarna is het toestel weer als nieuw", aldus Offerman. Zij ontsnapten aan de ramp. Twee jonge Schotten bekijken een restant van de Jumbo, dat vlak bij hun huis neerplofte. (foto ap> LOCKERBIE "Het was vreselijk, ik dacht dat de atoombom was gevallen". Arthur en Jean Jardin, een echtpaar van in de zestig, wonen vlak bij de plek waar het staartstuk van de woens dagnacht verongelukte Boeing 747 van PanAm als een verwoestende reuzegranaat insloeg. Zij hadden geluk. „We zijn alleen onze ruiten en dakpannen kwijt. Ja, en de auto. Die vloog in brand, toen die werd geraakt door een brandend stuk van het vliegtuig". door Jos Heymans In een klap veranderde Lockerbie van een vredig en onbeduidend dorpje in Schotland in een plaats waarover in de hele wereld wordt gepraat. Het straatbeeld wordt be heerst door honderden journalis ten, die geen inwoner met rust la ten. Het verhaal van de Boeing 747, die in enkele seconden tijd een spoor van dood en vernieling door het dorp trok, moet keer op keer worden verteld. Voor de bewoners is het een vorm van therapie; ze vertellen graag, dolgraag, om die afschuwelijke gebeurtenis van zich af te praten. Het echtpaar Jardin is evenals al le andere bewoners van Sherwood tijdelijk geëvacueerd. „We moes ten ons huis uit, omdat ze bang wa ren dat er door de klap gaslekken waren ontstaan", vertelt Jean. „Ik was wel blij dat we weg moesten. Nu kon ik tenminste met andere mensen over dat verschrikkelijke ongeluk praten". Brokstukken De hoofdstraat is bezaaid met brokstukken van de verongelukte Amerikaanse Boeing. Op elke hoek van de straat liggen opgerolde brandslangen. De branden zijn ge blust, maar politie, brandweer en leger zijn er nog niet toe gekomen de rest op te ruimen. Eerst moeten de slachtoffers worden geborgen. Vierentwintig uur na de ramp is amper de helft gevonden. "Maar het terrein is ook enorm uitge strekt", voert politiecommissaris John Boyd ter verontschuldiging aan. "De wrakstukken en de licha men liggen verspreid over een ge bied met een doorsnee van zo'n vij- tien kilometer". In het armoedige zaaltje naast het politiebureau in de hoofdstraat staat Boyd ieder uur de pers te woord. Veel heeft hij meestal niet te melden. Alleen de getallen lopen wat op. Over de oorzaak van de ramp kan hij geen mededelingen doen. "Daarvoor is het nog veel te vroeg. Het kan nog dagen duren voordat we een idee hebben van wat er precies is gebeurd". Aan speculaties over een bomex plosie aan boord van het vliegtuig doet hij niet mee. Maar in ieder ge val staat vast dat het toestel is geëx plodeerd, weet Boyd. De cockpit van het vliegtuig, de naam 'Maid of the Seas' nog duidelijk leesbaar, stortte neer bij een kerk vijf kilo meter buiten Lockerbie, waar het staartstuk werd gevonden. Krater Lockerbie ligt in een dal en vanaf de heuvel aan de oostkant van het dorp is de ramp goed te reconstru eren. Het voorstuk is op de heuvel de rampspoed die over het Schotse plaatsje Lockerbie en 258 Pan Am-passagiers werd uitgestort i Na 18 jaar trouwe dienst definitief uitgeschakeld door - vermoedelijk - e de betrouwbaarste vliegtuigen. terechtgekomen, terwijl de rest van het vliegtuig als een regen van brandende wrakstukken over het dorp werd uitgezaaid. Het grootste stuk boorde zich uiteindelijk in de autoweg A-74 en sloeg een tien me ter diepe krater in het asfalt. Vijf auto's werden in de vuurzee op de A-74 meegesleurd. Een ooggetuige, Sheila McDo nald, was bij vrienden op bezoek op de heuvel, toen zij "een afschu welijk ronkend geluid" hoorde. "Er vloog een V-vormig voorwerp door de lucht. Het waren de vleu gels en het voorstuk van een vlieg tuig. Een ander stuk kwam er vlak achter en overal waren rode puntjes, als vonken". Op de heuvel liggen de stoffelij ke overschotten her en der ver spreid. Helikopters vliegen af en aan om de in witte doeken gewik kelde-lichamen naar elders te ver voeren. Telkens worden nieuwe lij ken gevonden. In een greppel langs de weg, die van de heuvel naar het dorp leidt, ligt het lichaam van een vrouw. Onbegrijpelijk dat zij pas achttien uur na de ramp wordt gevonden, terwijl in de loop van de dag tientallen politiemen sen, militairen en journalisten die plek zijn gepasseerd. Van de 257 vliegtuigpassagiers waren er vanochtend 150 gevon den. Onder de slachtoffers waren 36 studenten van de Syracuse-uni- versiteit van New York en de Zweedse VN-commissaris voor Namibia, Bernt Carls son. Het zoe ken gaat verder, ook naar de de ze ventien vermiste dorpelingen, 13 volwassenen en 4 kinderen. Ze lig gen vermoedelijk nog ergens onder het puin van de verwoeste wonin gen. Tien huizen zijn totaal vernie tigd. Een dertigtal andere heeft zware schade opgelopen. De ruiten zijn gesneuveld en de dakpannen verdwenen. De wijk Sherwood, die het dichtst bij de A-74 ligt, is het zwaarst getroffen. Villa's brandden uit en een benzinestation ging in vlammen op. Of het aantal slachtoffers onder de bewoners van Lockerbie nog zal stijgen, is niet duidelijk. De politie weet niet met zekerheid of er nog meer mensen worden vermist. Aan de muur van het stadhuis hangt een lijst met de namen van de in woners die in ieder geval terecht zijn. Die lijst groeit met het uur en velen verdringen zich rond het bord. Ze zijn alleen geinteresseerd in het lot van hun familie en hun vrienden en kijken niet op of om als achtereenvolgens prins An drew en premier Margaret That cher het getroffen dorp komen be zoeken. Ze maken een anderhalf uur durende rondgang langs de zes lokaties in en rond Lockerbie, die het zwaarst getroffen zijn. Andrew zegt onder de indruk te zijn van de hulpverlening, die inderdaad zeer snel op gang kwam. Het leven in Lockerbie is van de ene op de andere minuut definitief veranderd. Woensdag maakten de inwoners zich nog druk over het naderende kerstfeest. Nu moet de opgetuigde kerstboom de mensen eraan herinneren dat de feestdagen voor de deur staan. Bijna schuldbe wust zegt de 17-jarige Cathy: „In Lockerbie was nooit iets te doen. Een saai dorp. Ik heb er heel vaak over lopen schelden. Daar heb ik nu spijt van". Verwijten In de Verenigde Staten deden zich na de ramp op het vliegveld Kennedy bij New York, waar het toestel had moeten landen, hart verscheurende taferelen voor. Veel omgekomen passagiers waren on derweg naar huis om bij familie of i vrienden de kerstdagen door te brengen. Een aantal nabestaanden I moest in het ziekenhuis worden1 behandeld voor acute hoge bloed druk, anderen vielen meteen flauw. Volgens een luchthaven- woordvoerster maken sommige nabestaanden zichzelf nu de groot ste verwy ten dat ze er bij hun fami lie op hadden aangedrongen om over te komen naar de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2