Nieuwbouw van gemeentehuis Raad akkoord met sloop oude panden Leidseweg Zoeterwoude stap dichterbij Gokschuld voor Hagenaar aanleiding tot overval op postkantoor Wassenaar MERKLAP VOOR SCHOPTE VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS. Leidsch Dagblad: 071-161400 Alphens Dagblad: 01720-939611 VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 15 Raad stemt in meerderheid in met verder uitwerken van plannen Wel pleitte de CDA'er ervoor dat het nieuwe gedeelte, dat uit drie bouwlagen zal gaan bestaan, "ar chitectonisch niet te veel afwijkt van de huidige voorgevel en dat het nieuwe pand geen modern kan toorkolos wordt". Hogenelst ziet bij voorkeur ook een aantal ele menten uit het huidige raadhuis in gepast in de nieuwbouw, zoals een gedenksteen voor de gevallenen tijdens de Tweede Wereldoorlog, een oude klok en delen van de be timmering. WD'er F. Mulder meldde over tuigd te zijn van de noodzaak tot nieuwbouw van het raadhuis. Voor hem waren het tekort aan ruimte, het verzakken van de onderbouw, het gebrek aan spreekkamers voor de burger en het ontbreken van een lift voldoende redenen om voor het voorstel van het college te stem- Hoogoplopend debat in Voorschoten VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense panden aan de Leidseweg 29 en 31 worden zo spoedig mogelijk gesloopt. Een opvallend een-twee tje van D66-raadslid J. Aikens en CDA'er F. ten Have, gisteravond in de raadsvergadering, resulteerde er net niet in dat de termijnaandui ding 'zo spoedig mogelijk' werd veranderd in 'uiterlijk over twee maanden'. In die twee maanden had Aikens moeten aantonen dat handhaving van de twee panden mogelijk is. Negen van de 17 aan wezige raadsleden bielden echter vast aan het oorspohkelijke voor stel. Het CDA stemde verdeeld. Het hoogoplopende debatje be gon met de opmerking van D66'er Aikens dat het voorstel tot sloop al leen maar nu werd gedaan om de twee huizen, beide gemeentelijk ei gendom, nog voor de kerst te kun nen slopen. Maar in de wandelgan gen, voor de vergadering, was een ieder duidelijk geworden dat de panden de feestdagen toch wel zul len halen vanwege het kerstreces van de bouwvakkers. Het voorstel had dus geen enkele zin, vond Ai kens. WD-wethoüder P. van Dalen, die het woord voerde namens de door ziekte gevelde wethouder J. Visser (PvdA/PPR) moest niets van uitstel hebben. De wethouder gaf toe dat er pas later besluiten zullen vallen over wat er met de grond onder de twee gebouwen moet gebeuren "maar we weten met zijn allen zeker dat de panden niet kunnen worden gehand haafd". Kaalslag M. J. Breunesse-Stigter (PvdA/P PR) hielp D66 een handje met haar opmerkingen dat de twee gebou wen niemand in de weg staan en dat het plegen van kaalslag zonder duidelijkheid over de toekomst ook zo zijn nadelige kanten heeft. Tot de tijd dat ze worden gesloopt, kunnen de gebouwen zelfs een doel dienen, bijvoorbeeld, als op slagplaats, atelier of werkruimte, opperde zij. "Laten we toch niet overhaast een groot gat maken". Daarna kwam het verschil tus sen PvdA/PPR en D66 in deze kwestie aan het licht. De eerste fractie was alleen maar voor uitstel van het sloopbesluit; D66 echter, is tegen de sloop als zodanig. Aikens: "Iedereen verzwijgt dat het beeld bepalende panden op een promi nente plek in ons dorp zijn. Waren ze van een particulier geweest dan hadden we een voorstel tot sloop schandalig voorstel gevonden". De D66'er haalde vervolgens de wijs heid 'wat uw ogen zien, slopen uw handen' van stal. Burgemeester P. Hulpdienst De SOS-Telefonische Hulpdienst (THD), die dag en nacht kan worden ge beld door mensen in eenzaamheid en nood, zoekt nog vrijwilligers. In februari begint er weer een training voor nieuwe belangstellenden. Het werken bij de THD kost ongeveer vijf uur per twee we ken. Inlichtingen bij postbus 495, 2300 AL Leiden. Cara In de Vlietzaal aan de Raadhuislaan in Voorschoten worden sinds maart van dit jaar cursussen gegeven voor volwassen cara-patiënten. De cursus omvat oefe ningen voor de ademhaling, spel en ont spanningsoefeningen en staat onder lei ding van een fysio-therapeut. Inlichtin- Eredienst COV Excelsior verleent ook dit jaar weer medewerking aan de ere-dienst die jaar lijks op eerste kerstdag wordt gehouden in verpleeghuis Leythenrode aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp. De dienst begint om half elf 's ochtends, le dereen kan aan de dienst deelnemen. CD's ontvreemd LEIDERDORP Bij een inbraak in een woning aan de Hoofdstraat in Leiderdorp zijn gisteravond 150 compact-discs en sieraden gesto len. Volgens de politie zijn de in brekers via de achterdeur de wo ning binnengedrongen. Van de die ven ontbreekt nog elk spoor. Cannegieter kon dit alles niet lan ger verdragen. Hij liet weten dat hij Aikens' opmerking over particulie ren afkeurde. "Deze panden zijn niet meer te redden en dan houdt alles op", zei hij. Wamtrouwen Toen pas bemoeide CDA'er Ten Have zich ermee. Hij daagde D66 uit om het voorstel tot handhaving waar te maken. D66 kreeg van het CDA een maand de tijd. Ligt er bin nen die termijn geen financieel on derbouwd D66-plan op tafel, dan kan de slopersbal zijn vernietigen de werk doen. Ten Have: "Ik doe dit voorstel niet uit wantrouwen jegens B en W, maar ik word er een beetje übel van dat D66 altijd op het laatste mo ment zegt dat het anders moet, laat D66 zulke voorstellen nu maar eens waarmaken". Bij WD'er J. Aeijlts Averink brak lichte paniek uit door dit onverwachte CDA- voorstel. "Al gooi je er nog zo veel geld tegenaan, handhaving van de twee gebouwen is volstrekt onhaal baar. Dat weten we allemaal al lang". D66'er Aikens noemde Ten Ha ve's opmerkingen "uitdagend en interessant". "Met hoeveel ambte lijke bijstand mag ik mij omrin gen", plaagde hij. Als klap op de vuurpijl vroeg de democraat of hij niet één maar twee maanden mocht hebben van Ten Have. Ten Have: "U mag van mij die extra maand hebben, hoor". Burgemeester Cannegieter, die namens B en W Ten Have ontraad de zijn amendement in te dienen, en WD-voorman Willemsen be gonnen zenuwachtig op hun stoe len te draaien. De liberaal beet Ten Have toe "draaierig" bezig te zijn. "Is het nou echt nodig om de heer Aikens de rol van conservator van historisch erfgoed toe te bedelen. Dit is allemaal gepraat voor de pu blieke tribune". Toch kwam het op een stemming aan. Ten Have's amendement sneuvelde met 9 stemmen tegen en 8 voor. De CDA'ers W. Valkenburg en G. Ligthart kozen de zijde van de WD. De rest van het CDA was voor, evenals D66 en PvdA/PPR. Van de laatste fractie waren boven dien wethouder Visser en raadslid De Vries afwezig. pen, besluit hij een postkantoor te overvallen. Die nonchalance geeft te denken", aldus Vos, die bena drukte dat de psychische schade voor de slachtoffers vaak enorm is. Mr. Mantz, de advocaat van de Hagenaar, concludeerde dat zijn cliënt moest worden vrijgesproken omdat de bekentenis op onrecht matige wijze was verkregen. Pas nadat de vrouw van de verdachte was aangehouden, besloot hij te bekennen. De vrouw had echter niets met de zaak te maken en werd ook zonder enige aanwijzing vast gehouden, alus Mantz. De raads man suggereerde dat de aanhou ding slechts tot doel had zijn cliënt onder druk te zetten en tot een be kentenis te dwingen. De advocaat verzocht de recht bank, indien er geen vrijspraak zou volgen, zijn cliënt een straf van ten hoogste 18 maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk op te leggen. Volgens Mantz was de rol die de Hagenaar had gespeeld bij de over val helemaal niet zo groot en was het plan vooral bedacht door de mededader die voortvluchtig is en waarschijnlijk in het buitenland verblijft. Uitspraak op 5 januari. H. Willemsen verlaat raad Voorschoten VOORSCHOTEN - De 55-jarige fractievoorzitter van de zeskoppige WD-fractie in Voorschoten, drs. H.J. Willemsen, heeft gisteravond afscheid genomen van de raad van die gemeente. In zijn afscheids speech zei Willemsen dat hij bijna geen tijd meer kan vrijmaken voor het raadswerk, zo druk heeft hij hef met de Robert Fleurstichting, die vanaf 1 janauri de Wassenaarse Ur- sula-kliniek en het Leidschendam- se Schakenbosch onder haar hoede heeft. Beide psychiatrische zieken huizen zullen fuseren en krijgen een driekoppige leiding. Willem sen is één van de drie. Willemsen is sinds 1979 raadslid geweest. Sinds 1982 is hij fractie voorzitter. In de wandelgangen werd gisteren al gesuggereerd dat drs. W.J.E. van der Poel Willemsen als fractievoorzitter zal opvolgen. Wie de opengevallen plek in de WD-fractie zal bezetten, is nog niet duidelijk. Willemsen zelf hekelde de als maar uitdijende 'papierwinkel' en de dikke rapporten en nota's als mede de daarmee gepaard gaande toenemende werkdruk waaronder een raadslid gebukt gaat. "Straks hebben alleen vutters, pensioenge rechtigden en huisvrouwen er nog tijd voor. De raad is zo steeds min der een afspiegeling van de bevol king". OEGSTGEEST - Een NZH-bus,- bestuurd door de Oegstgeester burgemeester mr. S. Scheenstra, heeft gistermiddag de eerste ronde over de nieuwe rotonde voor snel- en langzaam verkeer in de nieuw bouwwijk Haaswijk gereden. Door de openstelling van de rotonde, nog niet zo lang geleden een ge woon kruispunt (Haas wij klaan- /Kleyn Proffijtlaan/Kerckwerve- laan), is het nieuwe 'verkeersst.ro- menpatroon' in Oegstgeest nu af. Met het in gebruik nemen van de rotonde werd ook de Haaswijklaan officieel opengesteld. De Dorpsstraat en Haarlemmer- straatweg zijn nu verlost van al het verkeer uit de bollenstreek met be stemming Leiden en vice versa. Dat verkeer kan nu gebruik maken van de Haaswijklaan, de Haarlem- mertrekvaartweg (S54), Kennedy- laan en Abtspoelweg. De S54 werd enkele weken geleden voor ge bruik vrijgegeven. Tegelijk met de ingebruikname van de rotonde, die ongeveer 2.5 ton heeft gekost, werd de Willem van Otterloolaan in Haaswijk afge sloten voor autoverkeer. Deze laan, Een NZH-busbestuurd door de eerste burger v die uitkomt op de Haarlemmer straatweg, is van begin af aan als sluiproute misbruikt. Destijds is gekozen voor een rotonde omdat het kruispunt van een dure vérkeersinstallatie had moeten worden voorzien. Boven dien zou een rotonde veiliger zijn, al was het alleen maar omdat het verkeer door de doorlopende bocht wordt gedwongen de snelheid te matigen. Verder doen stoplichten het niet altijd en worden ze zeker in de kleine uurtjes, of als het heel rustig is, nogal eens genegeerd. Door de omzetting in een roton de moet het kunstwerk Doorgaan de Beweging van de Leidse kun- Frans de Wit wijken. Een plek voor dat kunstwerk zou nog altijd niet gevonden zijn. Onduidelijk is of de nieuwe plek per se in Haaswijk moet zijn. De kunstenaar heeft al eens de moge lijkheid geopperd om een nieuw kunstwerk te maken voor de plaats waar Doorgaande Beweging, dat een geheel vormde met de jonge- renflat, heeft gestaan. ZOETERWOUDE - Een meerderheid van de ge meenteraad van Zoeter woude (CDA en VVD) is gis teravond akkoord gegaan met het verder uitwerken van een nieuwbouwplan voor het raadhuis. Alleen de fractie van Progressief Zoe terwoude stemde tegen. PZ twijfelt aan het nut en de noodzaak van nieuwbouw. Het gemeentehuis van Zoeterwou de voldoet volgens burgemeester en wethouders van deze gemeente al lang niet meer aan de eisen van deze tijd. De ambtenaren zouden nauwelijks nog uit de voeten kun nen, terwijl er voor de burgers geen enkele vorm van privacy meer is in het raadhuis. Zo ontbreken bij voorbeeld spreekkamers. Volgens de fractieleden van PZ, die erkennen dat er iets moet ge beuren, is er evenwel onvoldoende gekeken naar andere oplossingen voor het ruimtetekort. Woordvoer der A. Ringersma verweet het col lege dan ook gebrek aan creativi teit. Volgens de Ringersma kan binnen de bestaande behuizing de beschikbare ruimte opnieuw wor den verdeeld. De totale kosten zou den dan op slechts enkele tonnen neerkomen. "Nu lijkt het meer een prestige-object te worden", aldus Ringersma. In de plannen van het college wordt uitgegaan van nieuwbouw op de plek van het oudste gedeelte van het raadhuis aan de Noord- buurtseweg. In de nieuwbouw wordt het bestuurlijke apparaat ondergebracht, terwijl er ook ruim te voor de ambtenaren is gepland. De totale kosten worden geraamd op 3 miljoen gulden. R. Hogenelst (CDA): "Nieuwbouw moet passen in omgeving". (foto Wim Dijkman) Reserves Ringermsa becijferde dat de hui dige financiële opzet per Zoeter- wouds gezin 1200 gulden kost. Dat bedrag zal moeten worden gedekt door een greep in de reserves en een verhoging van de plaatselijke belastingen. De fractie van PZ pleitte er' gisteren daarom voor om in elk geval het investeringsplan, dat B en W in januari willen presen teren, af te wachten. "Dan kunnen wij ten minste zien in hoeverre het verantwoord is om 3 miljoen gul den uit te trekken", betoogde Rin gersma. De PZ'er herinnerde het college eraan dat vorige maand nog een Fnotie raadsbreed is aangenomen om geen grote investeringen te doen alvorens het investeringsplan op tafel zou liggen. Wethouder A. van der Heijden (financiën) meen de evenwel dat al maanden over de plannen voor een nieuw gemeente huis is gesproken en dat een meer derheid in de raad niet langer uit stel wenst van een besluit. Hij voel de dan ook niets voor de 'vertra gingstactiek' van PZ. Ook de suggestie van Ringersma om een referendum te houden in Zoeterwoude, vond geen gehoor bij de fracties van de WD en het CDA en het college. Ringersma merkte op dat het goed zou zijn eens naar de mening van de bur gers te vragen. Het progressieve raadslid kreeg echter voor de voe ten geworpen dat de raad de .bur gers vertegenwoordigt. De raadsle den zouden op grond daarvan een verantwoord besluit moeten en kunnen nemen. Evenals de wethouder herinner de ook burgemeester A. Houdijk PZ eraan dat tijdens vele commis sievergaderingen al over nieuw bouw van het raadhuis is gepraat. Ringersma meende op zijn beurt dat van 'uitvoerige beraadslagin gen' bepaald niet kon worden ge sproken. Geen moeite CDA en WD hadden geen enke le moeite met het voorstel van het college. Wel drongen de fracties er bij het college op aan dat het totale bedrag van 3 miljoen gulden dat is gereserveerd voor de nieuwbouw niet mag worden overschreden. CDA'er R. Hogenelst voerde een reeks van argumenten aan waarom naar zijn idee voor nieuwbouw moest worden gekozen. Behalve een tekort aan ruimte voor ambte naren en de burger, noemde hij verder onder meer de toename van overleg tussen gemeenten, de ver regaande automatisering en de ver zakkingen en scheuren die het ou de gedeelte van het raadhuis ver toont. WASSENAAR - Burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar heeft gisteren van de Vereniging Oud-Was senaar een zogeheten merklap cadeau gehad. Het gaat om een 78 bij 81 centimeter metend doek dat door de in Utrecht geboren Gerarda Johanna van den Arend is gemaakt. Zij deed dat ter ere van Elisabeth zu Wied, de jongste dochter van Fürst Wilhelm zu Wied en prins Marie van Oranje Nassau. Het gezin Zu Wied verbleef vaak op het Wassenaarse gemeentehuis De Paauw. Het doek is versierd met emblemen en gedichten, ont leend aan de jaargetijden en hemellichamen. Voorts staan er afbeeldingen op van het kasteel Runkei in Westduistland en het huis De Paauw. Het doek is gesig neerd met "1925 met eerbied en liefde 1927 door mij ge daan G.J. Knickenberg van den Arend". Het is niet met zekerheid te zeggen wat de aanleiding is geweest de merklap te maken. De historische vereniging vermoedt dat de ingebruikstelling van de Paauw tot raadhuis de reden is geweest. (foto Dick Hogewoning) 'Chauffeur' Scheenstra opent rotonde in Haaswijk Burgemeester A. Houdijk: "Geen referendum". (foto wim Dijkman) men om 250.000 gulden uit te trek ken voor het tot op de details uit werken van de plannen. DEN HAAG/WASSENAAR - Een gokschuld van 122.000 gulden was voor de 28-jarige Hagenaar de aan leiding om op 6 september een postkantoor aan de Wassenaarse Groot Haesebroekseweg te over vallen. Met succes, want er werd zo'n honderdduizend gulden door de Hagenaar en zijn nog voort vluchtige mededader buitge maakt. Van zijn deel, zo'n 39.000 gulden, is niets meer teruggevon den. Officier van justitie mr. Vos eiste gisteren voor de Haagse rechtbank drie jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Hij meende dat de man een dergelijk lange straf verdient omdat hij al vele malen eerder is veroordeeld. Maar bovendien vond Vos een lange straf op zijn plaats omdat de verdachte zonder enige aarzeling tot de overval zou hebben besloten. "Wat mij opvalt, is het betrekke lijk gemak waarmee zo'n verdachte besluit een overval te plegen. Met hetzelfde gemak als waarmee wij een pak of een jurk besluiten te ko- Als expert in adverteren weet uw Leidsch Daglad natuurlijk zelf precies op welke plaats in de krant zij het beste haar eigen aktiviteiten kan promoten. Juist! Dat is de plaats waar u nu deze advertentie leest (ziet u wel!). Wij noemen deze plaats 'DE STROOK'. Wat ons betreft mag u deze strook voortaan 'VOORDEELSTROOK VOOR ADVERTEERDERS' noemen. Vanwaar dit voordeel? Wij willen bestaande en nieuwe adverteerders graag eens de mogelijkheid geven ook eens op een redaktionele pagina te adverteren. Tegen een gereduceerd tarief wel te verstaan. Omdat wij weten dat deze vorm van adverteren gewoon méér respons geeft. Vandaar ons aanbod: U mag van ons het I.M.-adverteren (want zo heet dat) op 'DE STROOK' uitproberen voor amper de helft van het normale tarief! Een extra hoge attentiewaarde voor een extra lage prijs. Dat is eigenlijk dubbel voordeel! Dit is uw kans op een subliem stukje publiciteit. Bel, maar doe het snel, want 'DE STROOK' is niet onbeperkt beschikbaar. VOORDEELSTROO K i INFORMATIELIJN LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15