TAD LEIDEN Actie bewoners in Leiden-Noord voor bejaardenproject Aardappeleterste kijk in etalage Leidse kunsthandel Na jaren strijd toch geld terug LEIDSCH DAGBLAD Leerlingen staken auto leraar in brand Uitbreiding Infotheek Gezondheidscentrum voor vrouwen krijgt een eigen onderdak ssaasa s VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 LEIDEN - Bewoners van Lei den-Noord gaan staatssecre taris Heerma (volkshuisves ting) een brief schrijven, waarin hem wordt verzocht alsnog bijna één miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de bouw van bejaarden voorzieningen in hun stads wijk, onder meer op Zijloe ver. De brief dient tevens als ondersteuning van wethou der De la Mar (sociale zaken) en gedeputeerde Boone, die Vrouw gewond LEIDEN - Een 19-jarige vrouw uit Leiden is gistermorgen gewond ge raakt bij een ongeval op de Nieuwe Beestenmarkt. De vrouw werd met haar fiets op deze weg aangereden binnm teilen''""Wat ïk echTJüS op zeer korte termijn een ge sprek met de staatssecretaris hebben aangevraagd. Tijdens een informatiemiddag gis teren in buurthuis De Kooi zeiden zowel Boone als De la Mar het een onfatsoenlijke zaak van de over heid te vinden zich nu ineens uit het project terug te trekken. "Drie weken terug kregen we van het mi nisterie een briëf dat de experi mentele regeling, waaruit dat mil joen zou moeten komen, dit jaar af loopt. Ik acht dit een oneerlijke gang van zaken, temeer daar alles al begin dit jaar geregeld was. In plaats van een feestelijke bijeen komst ter gelegenheid van de eer ste paal, zitten we hier nu dus bij el kaar om te praten over hoe we het gat moeten dichten". Boone herhaalde nog eens dat ook de provincie ruimschoots op tijd was geweest om de subsidie door een een 25-jarige Hazers- woudse automobilist, die uit de 2de Binnenvestgracht kwam. De vrouw is met onbekend letsel gebracht naar het AZL. begrijp is dat het rijk binnen de be staande regeling deze subsidie niet toezegt. De wetgeving loopt achter bij het beleid van het rijk, dat er im mers op is gericht mensen zo lang mogelijk in hun eigen huis te laten wonen. Mijn indruk is dat ambte naren door de bouwenquete voor zichtig zijn geworden". Hij riep de staatssecretaris op om nog dit jaar die één miljoen te leveren. Zowel De la Mar als Boone toon den zich ingenomen met de brief van de CDA-fractie uit de gemeen- teraad aan partijgenoot Heerma, LEIDEN - Een 77-jarige bewoner waarin hem op de onjuistheid van van de Storm Buysingstraat heeft zijn beslissing wordt gewezen. Ook in de nacht van woensdag en don- de CDA-fractie van de provincie derdag drie inbrekers op de vlucht heeft een brief van dergelijke gejaagd. De man werd rond kwart strekking naar de staatssecretaris drie wakker omdat hij ge- gezonden. Beiden zegden toe "op Bejaarde verjaagt inbrekers stommel man greep een voorwerp, liep beneden en trof in zijn woonkamer drie mannen aan. Die kozen, toen op hen afkwam, het haze- zijn huis hoorde. De alle mogelijke manieren" via partij genoten druk op de staatssecreta ris te willen uitoefenen. Het geld is bestemd voor twee pad. Ze hadden inmiddels een por- ondersteuningspunten. Naast 73 temonnee met ruim honderd gul- woningwetwoningen voor oude ren, moeten er zowel op Zijloever als op de hoek Bernhardkade/Juli- nanastraat een voorzieningen waarop ouderen een beroep kun- doen, bijvoorbeeld als zij tijde- Jongetjes gewond LEIDEN - Twee Leidse jonketjes lijk extra velzorging nodig hébben, zijn gisteren gewond geraakt nadat J" de omgeving van de Bernhard- ze onverwacht de Sweelincklaan kade komen 25 woningen voor on weren overgestoken. De jongetjes - deren' °P Zijloever 48. respectievelijk zes en zeven jaar oud - renden achter een bus de straat op en werden aangereden door een 63-jarige Leidse automo bilist. Het zevenjarig jongetje is met vermoedelijk een gebroken voet in het AZL overgebracht. Het zesjarig jongetje met een hersen schudding opgenomen. Geen spoor van daders overval LEIDEN - De politie heeft na de gisteren gepleegde overval op het postagentschap in de Cobetstraat een buurtonderzoek ingesteld. De politie hoopt op die manier meer aanwijzingen te krijgen over de da ders. Tot nu toe is slechts bekend dat de daders waarschijnlijk een donkere huidskleur hebben en dat ze zijn gevlucht in een grijze Opel" Kadett. Die wagen hebben ze in de Temminckstraat achtergelaten na dat ze daar zijn overgestapt in een witte BMW. Over de grootte van de buit kon de politie vanmorgen nog steeds niet meer vertellen dan dat deze vermoedelijk enkele tiendui zenden guldens bedraagt. Een kopie van de Aardappeleters gemaakt door Leidenaar J. LEIDEN Mensen die door de Pieterskerk-Choorsteeg lopen kunnen het eenvoudig niet mis sen. In een van de etalages pronkt een kopie van Van Goghs Aardappeleters. Het beroemde schilderij dat vorige week volop in het nieuws was in verband met de kunstroof in het rijksmu seum Kröller-Müller. Volgens eigenaar P. Krekelaar van kunst- en antiekhandel Pan- cras blijven er zelfs mensen voor zijn etalage staan om foto's te maken. "Ja en je ziet mensen voortdurend naar binnen kijken. Vooral 's avonds gebeurt dat, want dan is het natuurlijk leuk verlicht", zegt Krekelaar die nu 35 jaar in de handel zit. De kopie is gemaakt door de Leidse schilder J. van Dijk. Kre kelaar kocht het schilderij een half jaar geleden van de dochter van de maker. "Ze had er geen ruimte meer voor. De lijst was stuk en het heeft nog een half jaar bij mij achter gestaan. Toen de Aardappeleters zo in de be langstelling stond, leek me de tijd rijp om hem te repareren en in de etalage te plaatsen". Er hebben zich al verscheide ne aspirant-kopers bij Krekelaar gemeld. Met één van hen heeft hij al een principe afspraak ge maakt. "Natuurlijk wel op voor waarde dat het schilderij nog even in de etalage kan blijven staan. Ik wil hem op zijn minst nog tot na nieuwjaar houden". Hoewel de kopie een stuk gro ter is dan het origineel, vindt Krekelaar het lang niet slecht ge maakt. Het werk van de hand van Van Gogh vindt Krekelaar erg mooi, want hij houdt van in terieurs. De kunstroof van vorige week vindt hij dan ook een onge hoorde zaak. "De mensen die dat hebben gedaan weten niet wat ze doen. Zo'n schilderij is niet van de staat, maar van óns. Het is volks bezit. Daar moeten ze met hun fikken van afblijven". Krekelaar geeft de dieven dan ook weinig kans dat ze de-drie gestolen schil? derijen van de hand kunnen doen. "Als ze het hebben willen doen om geld af te persen, denk ik dat ze tegen de lamp lopen. In het verhaal van een rijke Amerikaan die het in zijn kelder hangt om er stiekem van te genieten geloof ik niet", zegt Krekelaar. LEIDEN - Twee leerlingen van de MSG aan de Dieperpoellaan in Lei den hebben bekend in de nacht van 3 op 4 oktober de auto van een van hun leraren met een molotov cocktail in de brand te hebben ge stoken. De brandstichting had plaats aan de Paramaribostraat. De jongens - een 19-jarige Noordwij- ker en een evenoude Leiderdorper - hebben hun bekentenis gedaan na een langdurig onderzoek van de politie. De politie stelde dit onderzoek in omdat er op de MSG voortdurend geruchten gingen dat daar leerlin gen zouden zijn bedreigd en geïnti mideerd. Ook zouden brandbom men naar wagens van leraren zijn gegooid. Behalve het werpen van de ene brandbom, heeft de politie echter geen andere strafbare feiten kunnen aantonen. Van afpersing van leerlingen is volgens politie- voorlichter Langendoen niets ge bleken. De twee jongens hebben eind no vember reeds een aantal dagen vast gezeten omdat ze met het plaatsen van een fragmentatiebom grote schade aanrichtten bij jonge rencentrum Ut Sloepie in War mond. Zij wilden daarmee het feestje van een medeleerling ver storen die daar een disco zou draai en. De twee jongens moeten hier voor in januari voor de rechter ver schijnen. Nadat de jongens weer waren vrijgelaten, hebben hun vrienden de medeleerling wiens feestje ze in Warmond verstoorden mishan deld. De ouders van die jongen hebben hierover een klacht inge diend bij de schoolleiding van MSG. Een schoolfeest dat vorige week zou plaatshebben is ook door Klachten over kerstwensen LEIDEN - Drie bewoners van de Bernhardkade hebben bij de poli tie klachten ingediend over 'kran tenbezorgers' die geld probeerden los te krijgen door kerst- en nieuw jaarswensen te verspreiden na mens een niet bestaande reclame- en krantendrukkerij. Volgens de politie zijn de wenskaartjes, ge maakt met een kopieermachine, van een zeer slechte kwaliteit en daarom vrij gemakkelijk te herken nen. Pc-project met Centraal Inkoopbureau LEIDEN De Infotheek gaat ver der uitbreiden. De bedrijfshal van de Leidse computerfirma wordt met 3000 vierkante meter uitge breid. De huidige hal heeft een om vang van 1500 vierkante meter. Bij de nieuwbouw van de Infotheek, die dit jaar in gebruik werd geno men, was al rekening gehouden met de uitbreiding. Het bedrijf be schikte over opties op de omlig gende grond. Daarnaast gaat het computerbe drijf van oprichter Van Leenen een parkeerdek aanleggen, hierdoor worden de auto's van werknemers en bezoekers uit het zicht gehou den. Volgens Van Leenen is de uit breiding al eerder tot stand geko men dan aanvankelijk de bedoe ling was. "Toen we drie jaar gele den de planning maakten, gingen we uit van een groei van dertig pro cent. We hebben afgelopen jaren LEIDEN Het vrouwengezond- wensarts bestaat nog geen duide- heidscentrum krijgt een eigen lijkhheid. Volgens de nota moet pand en gaat volgend jaar van start, dat nog nader bestudeerd worden. Tijdens een hoorzitting vorig jaar In het centrum komt een vrou- bleek dat verschillende vrouwen- welijke huisarts te werken. Daar- groepen zoveel kritiek te hebben naast wordt er voorlichting gege- op de nota 'vrouw, gezondheid zorg', dat B en W besloten om i werkgroep in te stellen. Die me a nota schrijven. gezondheidszorg Met name voor buiten landse vrouwen is er volgens de no ta op dat gebied een belangrijke nota Wordt staat dat taak. Er komen inloopspreekuren er een eigen pand wengezondheidsdienst moet ko- i hen op hun taak in de Over het punt van de vertrou- gezondheidszorg voor te bereiden. echter een stijging van de omzet van vijftig procent gerealiseerd. Vandaar dat we al snel toe zijn aan deze uitbreiding". Van Leenen denkt overigens dat de Infotheek nu voorlopig over vol doende ruimte beschikt. Er zijn overigens nog mogelijkheden voor verdere uitbreiding. Bij de bouw aan de Einsteinweg is er rekening gehouden met het aanbrengen van nog twee verdiepingen op het kan toor. De directeur denkt deze ver groting van zijn bedrijf over enkele jaren te realiseren. Pc-project De Infotheek Groep gaat samen met het Centraal Inkoopbureau (CIB) van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een om vangrijk pc-privéproject uitvoe- Het CIB heeft een kring van 21.000 relaties, waaronder alle ge meenten, het onderwijs en de ver zorgende sector. Deze relaties wor den uitgenodigd aan het project mee te doen. Samen met het CIB zorgt Infotheek voor de uitvoering hiervan. De aanbieding bestaat niet louter uit een personal computer, maar uit een pakket van computerappa ratuur, -programmatuur, opleidin gen, onderhoud en een volledige begeleiding van het project. Infotheek en het CIB hechten veel waarde aan deze aanpak, te meer daar er in het recente verle den projecten zijn mislukt doordat er onvoldoende aandacht aan bege leiding en nazorg werd besteed. De inschrijvingsperiode is al geopend en zal tot half februari 1989 doorlo pen. Leveringen zullen in 1989 be ginnen, aldus Infotheek. Bejaarde valt LEIDEN - Een 78-jarige Leidse vrouw is gisteren met een gebro ken pols in het AZL opgenomen nadat ze in de Brahmslaan ten val was gekomen. De vrouw is gestrui keld over een ongelijkliggende trottoirtegel. Behalve een gebro ken pols liep de bejaarde vrouw ontvellingen aan haar arm en een blauwe plek in haar gezicht op. ■r Van Lint overhandigt officieel de eerste terugbetaling. LEIDEN - Bewoners van de Ste- joen gulden. Een kwart daarvan venshof krijgen half februari 1989 wordt opgebracht door het ener- het geld terug dat ze de afgelopen giebedrijf. De rest wordt terugge- jaren te veel hebben betaald aan geven door de corporaties. Aan- vastrecht voor stadsverwarming, vankelijk was het de bedoeling dat In een aantal gevallen gaat het om de ruim 2000 betrokken bewoners een terugbetaling van bijna 1000 het geld al voor de Kerst zouden te- gulden. De vastrechtkosten zijn in- rugkrijgen. Door een aantal 'admi- zet geweest van een jaren durende nistratieve' problemen gebeurt, dat strijd tussen het Energiebedrijf Rijnland en de Leidse woning bouwverenigingen. Die strijd werd pas in mei van dit jaar beslecht. Het conflict is gisteren definitief de wereld uit geholpen met de offi ciële ondertekening van een sa menwerkingscontract tussen het EBR en de betrokken woning bouwverenigingen. In dat contract is bepaald op welke wijze de teveel betaalde kosten worden teruggege ven. Bovendien is daarin vastge legd dat het EBR in de toekomst al le onderhoud aan verwarmingsin stallaties zal plegen, wat een onder- deel was van het compromis. Met de terugbetaling is een be drag gemoeid van in totaal een mil- I Kunstwerk houdt bewoners van Stevenshof uit hun slaap de leiding afgelast, omdat men geen risico wilde lopen op een her haling van de gebeurtenissen bij Ut Sloepie. Geruchten als zouden ook ande re leerkrachten door het tweetal zijn bedreigd met telefoontjes mid den in de nacht, zijn volgens de po litie niet bewezen. Met de uitkomst van het onderzoek hoopt de politie een einde te hebben gemaakt aan de tot voor kort voortdurende stroom geruchten op de MSG. De schoolleiding overweegt om de jongens tijdelijk de toegang tot de school te weigeren. Besluit over toekomst 'Op Eigen Wieken' uitgesteld LEIDEN De beslissing over de toekomst van buurthuis Op Eigen Wieken is uitgesteld. De gemeente wil op de plaats van het buurthuis aan het Valkenpad woningen tot stand brengen, indien renovatie van het buurthuis onbetaalbaar blijkt te zijn. Het buurtcentrum zou dan in een leegstaande school in de wijk worden ondergebracht. Het plan om het buurthuis te slo pen is gemaakt omdat het pand zich in zeer slechte staat van onder houd bevindt. De gebruikers van Op Eigen Wieken willen dat het buurthuis wordt opgeknapt. Ook vinden zij de school waar de wijk- voorziening minder geschikt. Het buurthuis en gemeente ver schillen echter van mening over de kosten die met het opknappen van het pand zijn gemoeid. Beide in stanties hebben zeer uiteenlopen de berekeningen gemaakt. Tijdens de vergadering van de raadscom missie volkshuisvesting en sport werd gisteravond besloten dat er nieuwe berekeningen moeten wor den gemaakt. Die moeten eind ja nuari op tafel liggen. Samenwerking ziekenhuizen LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis Leiden heeft vandaag een samenwerkingsovereenkomst met het Julianakinderziekenhuis in Den Haag ondertekend, waarbij de afdeling neonatologie ('couveuse- afeling') van het AZL en het Julia nakinderziekenhuis één neonato- logisch centrum zullen vormen. Dit centrum is zowel in Leiden als Den Haag gevestigd. Prof. dr. J.H. Ruys, hoogleraar neonatologie van het AZL, heeft de leiding over bei de lokaties. Volgens plan zal het AZL over 8 zeer intensieve en 8 minder inten sieve zorgplaatsen beschikken, voor het Julianakinderziekenhuis zijn dat tweemaal 4 plaatsen. In to taal zijn er in Nederland thans tien centra voor deze intensieve zorg aangewezen. Het Julianakinderziekenhuis fungeert al jaren als centrum voor couveusebaby's die een speciale zorg behoeven. - LEIDEN - Het kunstwerk dat on langs in de Stevenshof is geplaats nabij de stalen woningen, blijkt een onaangenaam geluid voort te brengen. Met name als de wind op steekt veroorzaakt de stalen con structie van 16 meter hoog een irri tant gepiep dat in de hele buurt is te horen. Buurtbewoners klagen er over niet meer in slaap te kunnen komen wanneer het stormt. Bewoners willen een actie begin nen wanneer de gemeente niets nu pas in februari. EBR-bestuurder Van Lint - ver antwoordelijk voor verbruikersza ken - heeft gisteren op symbolische wijze de eerste terugbetaling, ver richt. Hij deed dit door P. Ham, voorzitter van de wijkvereniging Stevenshof, een 'envelop met in houd' te overhandigen. aan de overlast doet. De bewoners weten niet of het piepen wordt ver oorzaakt door het bewegen van het gevaarte of dat het komt door het suizen van de wind tussen de bui- De constructie die is ontworpen door architect Fons Verheijen, be staat uit drie stalen buizen in de kleuren rood, geel en blauw. Deze slingeren zich omhoog en komen boven bijelkaar in een stalen ring. Het object kostte 35.000 gulden. Zo'n 2000 Leidenaars moeten nog boete betalen LEIDEN - Zo'n 2000 Leide naars hebben na een veroorde ling door de rechter hun boete niet voldaan. Volgens politie commissaris La Rivière gaat het om een bedrag van circa 400.000 gulden dat nog moet worden betaald. De wanbetalers lopen het ri sico binnen enkele maanden een deurwaarder aan de deur te krijgen die de boete komt in nen. Het is namelijk de bedoe ling deze taak van de politie over te hevelen naar een deur: waardersbureau. Daarover moet nog een definitieve beslis sing worden genomen. Wanneer de taakoverdracht heeft plaatsgevonden, zal met nieuwe energie worden ge tracht de achterstallige betalin gen op te eisen. Mensen die niet betalen kunnen hun straf dan niet in een cel uitzitten, de deurwaarder kan hoogstens be- slagleggen op de eigendommen van de wanbetaler. Overigens moet bovenop de boete het bezoek van de deur waarder betaald worden, voor het opsporingswerk van de po litie hoefde niets extra's neer geteld te worden. STAD LEIDENSTAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13