Zo'n kerstpakket heeft u nog nooit gehad. Aandacht voor drie jubilea op Vakantiebeurs in Utrecht Ziekenfondsen zoeken heil in samenwerking Bandenmuseum in Assen wil vooral voorlichting geven Snowboard- en ballefskiën bij school in Lenk VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 PAGINA 11 VRIJE TIJD Op de Vakantiebeurs in Utrecht (11 t/m 15 januari) wordt aandacht geschonken aan drie jubilea. De Nederlandse Spoorwegen vieren het 150-jarig bestaan, de Nederlandse Jeugdherberg Centrale is 60 jaar actief en de stad Emmen bestaat 850 jaar. door Carlo Nagel Het jaar 1989 zal voor NS in het te- ken staan van '150 jaar spoorwegen in Nederland'. Op 20 september 1839 werd de eerste spoorlijn in ons land in gebruik genomen, tussen Amsterdam en Haarlem. De in 1986 begonnen voorberei dingen voor de diverse aktiviteiten zijn nu zover gevorderd dat het voorlopige programma vaststaat. Het jubileumprogramma strekt zich uit over de periode januari t/m september '89. De meeste aktivitei ten hebben plaats in de maanden april tot en met juli met als hoogte punt een grote publieksmanifesta tie in Utrecht in de periode van 22 juni tm 30 juli. Het evenement op het Jaarbeurscomplex en de daar aan grenzende NS-terreinen wordt een combinatie van tentoonstel ling, show van internationaal rol lend materieel, festival met amuse ment en publieksbeurs. Een be zoek aan de manifestatie kan wor den gecombineerd met een tochtje naar het dan geheel verbouwde Spoorwegmuseum. Voor per trein reizende bezoekers komt er een voordelige toegangsregeling. NS verwacht tijdens deze vijfweekse manifestatie meer dan een half mil joen bezoekers. Een deel van het parkeerterrein van het Jaarbeurscomplex wordt benut voor een buitenexpositie, waar onder meer een replica van 'De Arend' met rijtuigen op een speciaal aan te leggen breedspoor- baantje zal rijden, waar demonstra ties zullen plaatshebben en waar diverse moderne machines worden opgesteld. Materieelshow Op het emplacement van het Utrechtse Centraal Station worden sporen vrijgemaakt voor een mate rieelshow. Bezoekers kunnen ken nis maken met modern spoorweg- materieel uit binnen- en buiten land. Bovendien is er op bepaalde tijden een 'stoomparade', waarin fraaie exemplaren uit het stoom tijdperk de revue zullen passeren, zoals de stoomlocomotief nr. 3737, die tot begin 1958 dienst heeft ge daan. Vanaf een van de perrons kunnen bezoekers per speciale trein naar het vernieuwde Spoor wegmuseum rijden. Tentoonstellingen zijn in voor bereiding Over de betekenis van de Oud spoorwegmaterieel, zoals deze stoomloc, zal volop aanwezig zijn in Utrecht bij de publieksmanifestatie, die van 22 juni tot en met 30 juli wordt gehouden. (Foto anp> spoorwegen in de samenleving in tijdsperspectief, maar met nadruk op het heden en de toekomst. An dere exposities behandelen de ont wikkelingen bij de spoorwegen zelf, zoals op het gebied van infor matie en kaartverkoop, rollend ma terieel, infrastructuur en stations- architectuur. Bijzondere tentoon stellingen worden gewijd aan spoorwegaffiches, de trein in het stripverhaal, niet uitgevoerde pro jecten en tekeningen van scholie- De kosten van het jubileumpro gramma bedragen ongeveer 16 mil joen gulden. Daar tegenover ver wacht NS door verhoogde aan dacht voor de trein in het jubileum jaar meeropbrengsten. Met een of ficiële herdenkingsrit wordt op 20 september '89 het jubileumjaar of ficieel afgesloten. Op de Vakantiebeurs is van dit alles al een voorproefje te zien. Jeugdherberg De Stichting Nederlandse Jeugdherberg Centrale, kortweg NJHC, bestaat in 1989 zestig jaar. Gedurende die lange periode biedt zij een betrouwbaar en betaalbaar onderdak aan jonge mensen, indi vidueel of in groepen. De NJHC verzorgt haar aanbod van herbergaccommodatie en ac tieve vakanties in het kader van de International Youth Hostel Fede ration, waarin ruim zestig landen met in totaal bijna 6.000 jeugdher bergen samenwerken. Wereldwijd worden jaarlijks 8.660.000 overnachtingen geregi streerd. By de NJHC zijn dat zo'n 650.000 overnachtingen, waarvan iets meer dan de helft door buiten landse gasten worden gemaakt. Het jubileumjaar wordt in janua ri geopend tijdens de Vakantie beurs in de Jaarbeurs in Utrecht. Samen met een tiental Europese zusterorganisaties wordt aandacht besteed aan Europees jongerentoe- risme. Er worden diverse nieuwe arrangementen aangeboden, waar onder een sportieve Holland-safari. In mei is de Landelijke Fietsdag in samenwerking met de ANWB. De ANWB is in principe bereid de fietsroutes langs de NJHC-herber- gen te laten lopen. Deze fungeren dan als start- of stempelpost. Op deze dag houden alle NJHC-her- bergen open huis, waarbij lokale activiteiten worden ontwikkeld. De NJHC werkt in juni mee aan het Oerol-festival op Terschelling. De NJHC-herberg op het Wadden eiland zal enkele malen worden ge bruikt voor het optreden van ar- tiesten. Voor NJHC-kaarthouders wordt een speciaal arrangement ontwikkeld. In augustus wordt het Ballonfië- sta Lattrop gehouden. De NJHC- herberg Havezathe De Breckelen- kamp in Lattrop (vlak bij de Duitse grens) wordt al enkele jaren ge bruikt als lokatie voor een interna tionaal hete-luchtballonnen-evene- ment. Elke avond worden activitei ten voor het publiek georgani seerd. Omdat de Duitse Jeugdher berg Organisatie in 1989 eveneens jubileert, wordt overlegd over een eventuele koppeling, bijvoorbeeld een internationaal sportevene ment. In oktober/november staat een internationaal symposium op het programma in het kader van Euro pees jongerentoerisme zonder grenzen, met het oog op een vere nigd Europa in de jaren negentig. Twee jubileumactiviteiten zijn nog in voorbereiding: samenwer king met de ANWB met betrekking tot de jongerensurfdag en een fietstocht door heel Nederland, waarbij NJHC-ers met VIP's fietsen voor een goed doel. Emmen 850 jaar Emmen krijgt in het jaar 1989 te maken met een belangrijke mijl paal. Oude geschriften bewijzen namelijk dat Emmen zich dan 850 jaar oud mag noemen. Omdat een indrukwekkende verjaardag een even indrukwekkend feest ver dient, is besloten de bloemetjes ge durende het hele jubileumjaar flink buiten te zetten. Omdat Em men in het feestjaar veel gasten wil trekken, richt de Stichting Emmen 850 een stand inrichten op de Va kantiebeurs. Een van de publiekstrekkers moet de muur langs de Hondsrug- weg worden, die in maart uit maar liefst 50.000 stenen wordt ge bouwd. De muur wordt zestig me ter lang en heeft een golvende lijn. Doorkijkjes en torentjes geven het een extra accent. De meeste aan dacht zal waarschijnlijk worden opgeëist door het schilderwerk op de muur: panorama Emmen. Elke maand heeft specifieke acitviteiten. Zo is er in een kunst markt in mei, een hunnebouwwed- strijd in juni en in juli speelt zich in Emmen het Nederlands kampioen schap stand werken af. In juli en au gustus rijdt door het centrum van Emmen een stoomtrein. Elke dins dag is er een vlindermarkt. Eind augustus staat een wijn- en bier feest gepland. In september is er een brandweerdag met demonstra ties en een wedstrijd. Dagelijks gaan wij ermee aan de rol en toch zijn luchtbanden geen arti kelen die het gros van de mensen in vervoering brengen. Voorzitter Be rend Smid (34) uit Rolde van de Stichting Nederlands Bandenmu seum beseft dat terdege. Zijn zen dingsdrift wordt er echter niet door getemperd. Na maanden noeste huisvlijt opende 16 december het Nederlands Bandenmuseum in As sen 2ijn deuren. Belangstellenden kunnen zich daar - op afspraak - in het vervolg haarfijn op de hoogte stellen van de rijke ontwikkelings geschiedenis van de door John Boyd Dunlop uitgevonden lucht band, die dit jaar zijn 100e verjaar dag viert. Tot vervelens toe is Berend Smid geconfronteerd met de vraag waar om er nu uitgerekend een banden museum moest komen. "Dat geeft aan dat mensen niet weten wat een band precies is. Bovendien hebben ze er geen idee van wat banden da gelijks in het verkeer betekenen voor hun veiligheid", zegt de Drent, die in het dagelijks leven di recteur is van de bedrijven Holland Tyre en Smid Banden- en Autoser- Met het museum, dat is onderge bracht in een leegstaande ruimte in het kantoorpand van Holland Tyre aan de Rembrandtlaan, hoopt hij die onwetendheid en ongeïnteres seerdheid doeltreffend te kunnen bestrijden. De bandenkeuze ver dient volgens Berend Smid name lijk meer aandacht nu auto's wor den uitgerust met snufjes als anti- blokkeerremsystemen (abs) en vierwielbesturing. Ook verwacht hij dat de consument meer over banden wil weten als de plannen van minister Smit-Kroes doorgaan om de wettelijk vereiste minimum- profieldiepte van 1 millimeter op te schroeven tot 1,6 millimeter. Hoewel voorlichting het voor- KMA - In het Stedelijk Museum in Breda is tot en met 5 maart de ten toonstelling '160 jaar KMA Breda' te zien. Aan de hand van prenten, foto's affiches, docmenten, pennin gen en vaandels wordt terugge blikt. Ook wordt er een historisch overzicht gegeven van de cadetten- uniformen. Meer informatie 076- 223110. naamste doel van het museum is, dankt het zijn ontstaan aan de ver zamelwoede van Berend Smid en diens broer Klaas. Zeven jaar gele den ftesloten ze hun 'antiquarische banden' te bewaren. Een gesprek met de Engelsman Tim Bucknall specialist in veteranenbanden leidde uiteindelijk tot de oprich ting van het bandenmuseum. Voor de vormgeving van de ex positie tekent de Groninger foto graaf Wladimir van der Burgh, die samen met Bucknall en Klaas en Berend Smid in het museumbe stuur zit. Kenmerkend zijn kolos sale bandensporen die de uitstal lingen met elkaar verbinden. De tentoonstelling beslaat het tijdvak van de uitvinding van de lucht band tot en met de ontwikkeling van de radiaalband door Michelin in 1946. Te zien zijn antieke ban den, foto's, tekeningen, gereed schappen, materialen en curiosa. Berend Smid schreef een boekje, dat de bezoekers tekst en uitleg verschaft over de museumcollec tie. Hij overweegt inmiddels op ba sis daarvan een 'echt boek' over de geschiedenis van de luchtband uit te geven. Leven in Frankrijk Voor bijna anderhalf miljoen Nederlanders is Frankrijk het favoriete vakantieland: het sfeervolle Parijs, met zijn vele typetjes, het uitgaansleven, de uitgestrekte stranden van de Cöte d'Azur, de schilderachtige vissersdorpjes, het leven op het platteland, de overweldigende en afwisselende landschappen. Wie in deze donkere maan den nog eens in zijn favoriete vakantieland wil vertoeven kan zich het kijk- en leesboek 'Le ven in Frankrijk' aanschaffen, dat op de markt is gebracht door de uitgeverij Gaade (prijs f 69,50; ISBN 90 6017 8890/nugi 256). Het boek laatje kennisma ken met het dagelijkse leven in al haar facetten. Kleurenfoto's geven een indruk van het stads leven, het leven op het platte land, het Franse eten, de archi tectuur en woninginterieurs. Voor jongeren, die uitgekeken zijn op het gewone skiën, heeft de skischool in Lenk (Zwitserland) een cursussen snowboard en bal letskiën op het programma gezet. Deze curussen worden nu voor het tweedejaar gegeven. Nieuw zijn de fakkelskitochten en kinderspeel middagen. Het skigebied van het Oosten rijkse Karninsche is deze winter uitgebreid met met het gebied Naggler Alm/Weissensee. De liften van de skicentra Hermagor/Nass- feld, Kötschach/Mauthen, Weiss- briach en Weissensee zijn nu met een skipas toegankelijk. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE 'Blok vormen tegenover verzekeraars' SOEST (ANP) - De ziekenfondsen Anoz, Apeldoorn, Het Gooi, Gorinchem en Gouda/Woerden willen in 1990 één groot zieken fonds met 720.000 verzekerden vormen. Er komt een hoofdkan toor waar de gezamenlijke administratie wordt gedaan. Het nieu we ziekenfonds moet beter tegenspel kunnen bieden aan de par ticuliere verzekeraars in de wat commerciëlere opzet van de ge zondheidszorg die de regering voor ogen staat. ROTTERDAM (GPD) - Justitie in Den Haag onderzoekt of de Uitgever van het huis-aan-huis verspreide blaadje Sex'O'foon' over de schreef is gegaan. Het vier pagina's tellende blaadje heeft voor lichte opschudding gezorgd in de provincies Noord en Zuid-Holland. Het blaadje, rij kelijk voorzien van foto's van schaars geklede dames en heren, maakt reclame voor de 06-num- mers van het Amsterdamse be drijf Teleservice. Het proefnummer wordt deze week huis-aan-huis bezorgd in de regio's Rotterdam, Den Haag, Deventer en Apeldoorn in een oplage van drie miljoen num mers. De moeder van een van de (minderjarige) bezorgers in Delft is naar Justitie gestapt. Zij maakt er groot bezwaar tegen dat kin deren het blad moeten rondbren gen of het uit de brievenbus zul- Opschudding rond gratis 06-seksblaadje len halen. Volgens het Wetboek van Strafrecht mag dergelijke post alleen op verzoek worden toegestuurd. Top Team, het grootste Rotter damse bedrijf voor huis-aan- huis-verspreiding, heeft gewei gerd het blaadje te distribueren. Commercieel directeur T. Ver- mey: "De uitgever zou een soort Engels zondagsblad maken met op pagina drie een foto van een ontblote dame. Maar toen de pakken vorige week werden af geleverd zijn we ons de ziekte ge schrokken. Er staat op het blad 'alleen voor volwassenen'. Maar onze bezorgkorpsen bestaan uit jongeren tussen de 15 en 20 jaar. Ik vind het onverantwoord om hen die bladen te laten versprei den". Volgens Teleservice-directeur G. Skene heeft het bedrijf nog geen kritiek ontvangen op de verspreiding van Sex'O'Foon. "Ik verwacht nog wel een beetje kritiek, maar niet veel", zegt Ske ne. "Het blad ziet er keurig uit. We zijn opzettelijk niet verder gegaan dan afbeeldingen van blote borsten". Skene vindt dat mensen die zich ergeren, het blad maar moeten weggooien. "Het is onzin dat mensen er om moeten vragen alvorens het blad te krijgen. Ook het argument dat het voor kinderen niet geschikt is, spreekt mij niet aan. Dit soort dingen kunnen door de beugel". Chadli mag baas blijven in Algerije ALGIERS (AP) - De Algerijnse president Chadli Bendjedid is gisteren met een meerderheid van ruim 80 procent van de stemmen herkozen als president. Hij begint aan zijn derde ambtstermijn van vijf jaar. Van de ruim 13 miljoen kiezers bracht 89 procent zijn stem uit. Dat heeft de Alge rijnse minister van binnenlandse zaken Abou Bakr Del Kaid vanmorgen bekendgemaakt. Chadli was de enige kandidaat van de enig toegestane party in het land, het Nationaal Bevrijdingsfront. De kiezers mochten 'ja' of 'nee' antwoor den op de vraag: "Gaat u akkoord met de keuze van Chadli Benjedid als president van de republiek?". Hoewel de opkomst in Algerije doorgaans groot in by verkiezingen, wordt de hoge opkomst deze keer gezien als een steunbetuiging aan Chadli's economische hervormingsplannen, die hij bekendmaakte na een week van hevige onlusten begin oktober, waarbij 176 mensen om het le ven kwamen en honderden anderen gewond raakten. De deplorabele toe stand van de Algerijnse economie, die gepaard gaat met een hoge werk loosheid, hoge voedselprijzen en woningnood, was daarvan de voornaam ste oorzaak. De belangrijkste inkomstenbron van Algerije is de olie, en de olieprij zen zyn gekelderd. De inflatie en de werkloosheid gaan beide de twintig procent te boven en de buitenlandse schuld beloopt zo'n 23 miljard dollar. Directies en besturen van de vyf ziekenfondsen hebben dit gisteren in Soest bekend gemaakt tijdens een toelichting op de samenwer kingsplannen. Het nieuwe zieken fonds zou door de fusie een eigen vermogen van ruim 70 miljoen gul den krijgen. Volgend jaar volgt de definitieve beslissing. Gedwongen ontslagen mogen niet plaatsvinden, zo verzekerde Unicef koopt schuld Sudan LONDON (Rtr) - Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties, koopt van de Britse Midland Bank haar schuldvorderingen ter waarde van 800.000 dollar op Sudan. Sudan wisselt het geld om in de lo kale valuta en Unicef investeert het vervolgens in verbetering van de sanitaire voorzieningen in Kor- dofan, een door de droogte getrof fen gebied in het midden van Sudan. Het is de eerste keer dat schul den worden gebruikt voor de fi nanciering van een ontwikkelings project. De transactie is een initia tief van Unicef dat door Midland is aangegrepen om in het openbaar een gebaar van goodwill te maken en om van de vrijwel waardeloze schuldpapieren af,te komen. Vol gens deskundigen zyn ze niet meer waard dan vijf procent van het be- Sudan heeft een buitenlandse schuld van twaalf miljard dollar en een achterstallige contributie bij het Internationale Monetaire Anoz-directeur P. Zuidema de po sitie van de zevenhonderd werkne mers. Wel kan er met banen wor den geschoven omdat het nieuwe ziekenfonds meer wil gaan doen aan marketing en voorlichting naar de verzekerden toe. Een nieuw, sterk ziekenfonds is nodig om mee te kunnen doen in de nieuwe structuur en financie ring van de gezondheidszorg, aldus Zuidema die voorlopig voorzitter van het nieuwe ziekenfonds zal zyn. Belangrijk punt daarbij is het volgens Zuidema veel ruimere fi nanciële budget van de particuliere ziektekostenverzekeraars. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen is bly met de fusie plannen. Volgens een woordvoer der acht de vereniging een sterk re gionaal fonds van groot belang. "Het past in het Dekker-tydpërk". De Dienstenbond CNV staat voor alsnog terughoudend tegenover de fusie en vindt dat de bereikbaar heid van het ziekenfonds voor de verzekerden voorop moet staan. Tot nu toe zijn fusies van zieken fondsen beperkt gebleven tot een regio. Van Linden voorziet "een schokgolf' van meer grootschalige fusies in het hele fonds nu dit fonds gaat ontstaan. De Dienstenbond FNV is tegen de fusie. De bond zegt wel voor stander te zyn van regionale fusies om zo de concurrentiestrijd met de particuliere verzekeraars aan te kunnen. De vyf ziekenfondsen be vinden zich echter zo verspreid door het land (onder meer Fries land, Apeldoorn, Zutphen, Nijkerk en Leerdam) dat daarmee de con currentie tussen de ziekenfondsen onderling alleen maar wordt ver sterkt. Dat verzwakt dan weer het ziekenfonds ten opzichte van de particuliere verzekeraars, zo vreest Ha hnnH De Seat-dealer is in kerststemming. Kijk maar naar de geweldige aktie-modellen die voor u klaar staan. Elk met een pakket extra's die u weer in de kerstman doen geloven. Seat Marbella Sprint v.a. 12.495.-. Haast u voor de Marbella Sprint. Uit gerust met een record aantal extra's. Seat Marbella Sport v.a. 13.795.-. Zo'n sportief type heeft u nog nooit gezien. Met 5-bak en een schitterend sport- pakket. Met lichtmetalen velgen. Brede, 155/70 SR13 banden en een achterspoiler 0% rente. Wie snel is krijgt als klap op de vuurpijl in het oude jaar nog een financieringsaanbod van 0% rente. De Seat-dealer vertelt u er graag het fijne van i het VW-concern. ALPHEN A/D RIJN Gabo Autoservice B.V., Kalkovenweg 7, Tel.. 0172043301. Sub-dealer: Rijnsaterwoude Tinga Autoservice B.V., Van Wassenaerlaan 2, Tel.: 01721-8980. BOSKOOP Autobedrijf H.J. van Marrewijk, Voorkade 26-27, Tel 01727-3000 KATWIJK A/D RIJN Autobedrijf Bellcar, Blokmakerstraat 4 (industrieterrein 't Heen), Tel 01718-27811. LEIDEN Autobedrijf Huisman B.V., Levendaal 80, Tel.: 071-144345. Wijzigingen voorbehouden. Prijzen ind. BTW, exd. afleveringskoscen. Het financieringsaanbod betreft een rentevrije vier-stappen-huurkoopovereenkomst met een looptijd van 1 jaar in samenwerking met onze financierings maatschappij op de gebruikelijke voorwaarden voor het bij inruil bij te betalen bedrag met een maximum van f 10.000,-. Minimale aanbetaling 25%. Deze aanbiedingen gelden alleen op nieuwe personenauto's, bij aanschaf v 31 december 1988 en registratie vóór 15 januari 1989 en zolang de voorraad strekt. Importeur Pon Car B.V., Heemstede. Tel: 023-339172.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11