Compact disc wijst automobilist de weg ÜtiDlIet Motorhuis Loodvrij tanken voor velen nog steeds 'gedurfde' zaak Ouderwetse 'open' TVR in modern jasje ESSO zelf-service Huisman Wereldrecord op twee wielen OP ONS KUNT U REKENEN. Volgend jaar kan droom in vervulling gaan Willem de Zwijgerlaan 413 Leiden Beide kerstdagen geopend van 9.00 - 18.00 uur Oudejaarsdag geopend tot 18.00 uur Nieuwjaarsdag de gehele dag geopend van 9.00 - 23.00 uur BLAUPUNKT'S TRAVELPILOT WIJST U DE WEG! Alle wegenkaarten en stadsplattegronden op één unieke auto-compact disc Zodra leverbaar natuurlijk te verkrijgen bij: V/jaardema DE AUTO-RADIO EN AUTO-ALARM SPECIALIST Nwe Beestenmarkt 28 Leiden 071-124647 Bij de ontwikkeling van de TravelPilot hebben Bosch en Blau- punkt veel jarenlange ervaring met het Elektronische Verkeersbege- leidingssysteem voor Automobilis ten (EVA) verwerkt. Klaar in '89 De TravelPilot van Blaupunkt- /Bosch moet komend jaar op de markt komen. Men verwacht dat het systeem dienst zal kunnen doen in de semi- en professionele sector: bij ambulance-diensten, huurauto's, koeriersdiensten, transportbedrijven en dergelijke. Een ieder die met enige regelmaat z'n weg moet zien te vinden in een voor hem onbekende stad, zal eveneens veel baat hebben bij toe passing van de TravelPilot. De CD-ROM-discs zullen waars- cijnlijk op de markt worden ge bracht voor een prijs die duidelijk onder die van een gelijkwaardig pakket kaarten en plattegronden ligt. Veranderingen in het wegen net kunnen, op een voor de consu ment goedkope wijze, snel worden verwerkt door het uitbrengen van een geactualiseerde CD. De prijs van de TravelPilot zal, inclusief de CD-ROM-speler, rond de f 5500,- komen te liggen. Dit ui teraard exclusief de inbouwkos- ten. En die kunnen best oplopen. Te gek voor woorden: vier Opel Corsa's hebben het wereldrecord 'rij den op twee wielen' gebroken. Het stond sinds deze zomer op 55 kilo meter. En nu hebben de Opeis daar nog eens dik 100 kilometer aan vastgeplakt. Het oude record werd enkele maanden terug in Zweden gevestigd. De Opeis gingen ook in Zweden op twee wielen op weg. Op het Man- torp racecircuit. De eerste Corsa kwam na 104 kilometer weer op vier wielen terecht. En tweede rijder gaf na 106 kilometer de voorkeur aan een een normale rijpositie. Maar de andere twee wagens gingen rustig door. Totdat het donker werd en de twee rijders in onderling mobilofoonoverleg besloten tege lijkertijd naar de aarde terug te keren. De op twee wielen afgelegde afstand bedroeg 156 kilometer en 536,8 meter en betekende een nieuw wereldrecord, bekrachtigd door Ri chard Bowen van het Guiness Book of Records. Open voegt er aan toe dat het hier om standaard Corsa's ging met een paar speciale voorzieningen zoals een gelast differentieel, extra motorolie in de motor en een elektrische benzinepomp. De wagens stonden op Klebers met verstevigde zijkanten. naar de grootste showroom met de meeste keuze. VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN.TELEFOON: 071-769313. De droom van veel autogebruikers: een elektronisch navigatiesysteem dat precies aangeeft waar je bent en hoe je moet rijden. door Hugo van der Heem Verscheidene elektronicabedrij ven hebben onderzoek gedaan naar zo'n systeem. Een heel gea vanceerd voorbeeld ervan is dat van Philips in Nederland: Carin. Het heeft de meeste mogelijkhe den, maar is ook het verst weg van realisering. Voor nauwkeurige plaatsbepaling zijn immers onder meer gegevens van navigatiesatel- lieten nodig. Veel dichter bij de directe werke lijkheid staat het TravelPilot sys teem van Blaupunkt, dat onlangs is voorgesteld en dat gebruik maakt van digitaal vervaardigde kaarten. Het is een geheel elektronisch sys teem: met display, een microcom puter en een 'kaartenbak' in de vorm van een compact disc. TravelPilot werd door Blau punkt al in enkele proefauto's is ge bouwd. Het gaat uit van een spe ciaal soort compact discs: 'CD- ROM' genaamd. Op deze plaatjes staat geen muziek maar geweldig veel informatie. Het wegennet van de hele Benelux zou op één zo'n plaatje kunnen worden onderge bracht. Die gegevens vergaart Blau punkt zelf, maar in Nederland kan men beschikken over de kartogra- fische databank van Tele Atlas in Den Bosch, een uitgeverij die zich richt op het elektronisch in kaart brengen van wegen en gebouwen in Europa. Men zet die gegevens ook keurig op de CD-ROM (CD - Read Only Memory). Deze elektronisch opgeslagen gegevens worden gecombineerd met extra apparatuur aan boord van de auto. Wielsensoren tellen de Bij de PravelPilot van Blaupunkt wordt op het dashboard van de auto e iarop.de chauffeur kan zien waar hij rijdt en waar hij naartoe gaat. afgelegde kilometers en bekijken de bochten die de auto draait. Voor het bepalen van de richting wordt een kompas met magneetsonde ge bruikt. In het samenspel tussen wielsensoren, het elektronisch kompas worden de afwijkingen ge compenseerd. De positie van de auto wordt dan bepaald op basis van afgelegde weg en rijrichting. Beeldscherm De bestuurder krijgt zijn informa tie op een 12 centimeter groen beeldschermpje op het dasboard. Daarop wordt een deelkaart gepro jecteerd van het gebied waar hij rijdt met als bovenzijde niet het noorden, maar de plaats waar men naar toe gaat. Het reisdoel wordt ingebracht met behulp van zes - rechts van het beeldscherm aangebrachte - toet sen, waarbij behalve de letters van het alfabet ook cijfers ter beschik king staan. Aan de eerste paar let ters van de straatnaam heeft de TravelPilot genoeg. De in aanmer king komende straten worden dan op het scherm gebracht, waarna de keus gemakkelijk is. Een uitsnede van de kaart draait vervolgens met de auto mee, op weg naar zijn bestemming. Het gaat steeds om een klein straten plan rondom de auto. Bij het nade ren van het reisdoel wordt de kaart automatisch aangepast d.w.z hij wordt steeds fijnmaziger. Het staat de bestuurder echter vrij correcties aan te brengen tussen maximaal 50 kilometer en minimaal 200 meter in de rijrichting. Reisdoel Het reisdoel wordt steeds als een pijl in het display afgebeeld. De kaart op het display draait mee door de impulsgevers aan de beide (niet aangedreven) wielen. Uit de som van beide signalen wordt de lengte van de afgelegde weg afge leid, terwijl het verschil een maat is voor de richtingsverandering. Voor de richtingsinformatie in ab solute zin wordt aanvullend nog een inclinatiemeter en het kompas toegepast. Het elektronisch kompas is voor het opmerken van flauwe bochten in bijvoorbeeld autowegen van groot belang, terwijl de inclinatie meter veranderingen registreert rond de drie richtingsassen van een voertuig: de verticale as, de lengte- en de breedte-as. Bij de metingen onderweg vul len wielsensoren en kompas elkaar voorbeeldig aan, omdat de wielsen soren bij flauwe bochten aan nauwkeurigheid verliezen, terwijl het kompas dan juist goed werkt. En bij scherpe bochten is het kom pas minder betrouwbaar, maar dan werken de sensoren juist optimaal. Een kompas alleen zou ook vanwe ge de in de stad aanwezige magne tische stoorvelden, bijvoorbeeld veroorzaakt door metalen bruggen en tramleidingen niet de vereiste nauwkeurigheid bereiken. Kaartinformatie De gegevens worden aldus op ver schillende manieren verzameld en getoetst aan de op CD vastgelegde kaartinformatie en zonodig gecor rigeerd. Daarbij gaat het systeem ervan uit dat het voertuig op open bare, op de kaart voorkomende, wegen rijdt. Alleen heel scherpe bochten, zoals die zich voordoen by het binnenrijden van een par keerplaats of een garage, blijven buiten beschouwing. Een kunststof carrosserie, een buizenchassis en een krachtige motor. Bij elkaar gevoegd geeft dat een razendsnelle en fraaie sportwagen. Dat moet de Engelsman Tre vor Wilkinson ongeveer heb ben gedacht toen hij bijna veer tig jaar geleden zijn eerste auto ontwierp. Hij stopte de me deklinkers van zijn voornaam in de naam: TVR. Nog steeds een merknaam. Het Britse au tomerk staat synoniem voor een exclusieve sportwagen. De geschiedenis van TVR is er een met pieken en dalen. Finan cieel is TVR altijd een moeilijk ge val gebleven. Vele keren ging de fa briek in Blackpool failliet, maar even zovele keren krabbelde het merk weer tegen de kant op. In Ne derland rijden er ongeveer tachtig TVR's. Importeur Nimag in Hei- nenoord verkoopt er elk jaar ge middeld vijf. De meeste TVR-rij- ders zijn verenigd in de TVR Club Holland. 'Je moet een beetje gek zijn om TVR te rijden', zegt voorzit ter Anton van der Logt onver bloemd. 'Kit-car' Tot het einde van de jaren vijftig bouwde Wilkinson maar een hand jevol sportwagens. Daarna gooide hij de beuk erin. Hij voerde de pro- duktie van zijn auto fors op. TVR begon toen met de bouw van de z.g. 'kit-car', niet afgemaakte auto's. Daarmee kon de eigenaar zich de zware belasting van enkele honder den ponden op de aanschaffings prijs besparen, de Purchase Tax. Vanaf 1958 stortten tien mede werkers zich op de produktie van die kit-car, de MK1. Deze auto was met technische componenten van diverse merken in elkaar gezet. De monteurs voltooiden twee auto's per maand, maar dat was niet vol doende om de zaak draaiende te houden. In 1959 ging de TVR-fa- briek van Wilkinson dan ook voor de eerste maal failliet. Het bedrijf werd overgenomen door buiten staanders. Wilkinson stapte uit de automobielindustrie en begon een fabriek in industriële polyester produkten. In 1965 nam de Brit Martin Lilley de zaak over. Hij moest wel. Vlak voor het faillissement had de fami lie Lilley een aantal aandelen ge kocht. De overige aandelen waren niet al te duur en zo kon hij als eige naar de zaak nieuw leven inblazen. Er kwamen wat nieuwe modellen. Maar het opvallendste wapenfeit van TVR was dat het merk als eer ste in de autogeschiedenis od een Britse autoshow gebruik maakte van naaktmodellen op de motor- Esso heeft om de consumenten te helpen bij het overwinnen van schroom voor het tanken van lood vrije benzine een garantieplan in het leven geroepen. De maatschap pij garandeert driejaar probleem loos rijden op loodvrije benzine als aan een bepaald aantal voorwaar den wordt voldaan. (foto GPD) toe eens 'vreemd tanken' mag, maar niet te vaak. Pingelen Loodvrije benzine is een aantal jaren geleden ingevoerd om twee redenen: het is beter voor de volks gezondheid en noodzakelijk voor een katalysator. Per 1 oktober 1986 is het loodgehalte teruggebracht van 0,4 naar 0,15 gram per liter, zo dat je in wezen moet spreken van loodarme benzine. Dat lood zit in de benzine om een motor goed te laten lopen. Het voorkomt pinge len, ofwel het spontaan ontbran den van de benzine als die door de zuiger wordt samengedrukt. Dat kan onherstelbare schade aan de motor veroorzaken. Voor auto's die ouder zijn dan de cyclus van 10-12 jaar waarin ons wagenpark rouleert zal er nog min stens tot het jaar 2000 loodhouden de benzine verkrijgbaar zijn. Tot het moment dat de EG-beschik- king komt die de verkoop van die brandstof verbiedt is er voor de 'oldtimers' nog geen vuiltje aan de lucht. Voorschriften Het verlagen van het loodgehalte dwingt de benzinemaatschappijen om door toevoegingen van alcoho len of door een hoogwaardiger pro- duktieproces aan het vereiste oc taangehalte van RON 95 te vol doen. Dat 'Research Octane Num ber' van 95 staat voor het percenta ge van het mengsel dat uit het zeer klopvaste iso-octaan bestaat. In de Europese gemeenschap is afgesproken dat alle maatschappij- De automobilist weet het niet pre cies. De pomphouder en de dealer evenmin. Niemand weet welk type automotor nu wel of niet geschikt is voor loodvrije benzine. Omdat toch ergens mee moet worden gewerkt wordt als vuistre gel wordt gehanteerd dat auto's die niet ouder zijn dan 8 jaar zonder problemen kunnen overschakelen van superbenzine naar loodvrije Eurosuper. Modellen die voorheen op normale benzine reden zijn over het algemeen geschikt voor lood vrije benzine. Maar voor modellen die vóór 1980 uit de fabriek zijn gekomen overheerst onduidelijkheid. Con sumenten nemen meestal het zeke re voor het onzekere en blijven de duurdere superbenzine tanken. Die onduidelijkheid is niet zo vreemd. In auto's, wier uiterlijk niet is veranderd, kan in de loop der jaren een nieuwe motor zijn ge monteerd. Er zijn talloze wijzigin gen die via het codenummer van de auto kunnen worden achterhaald. Garantieplan Om consumenten te helpen bij het overwinnen van hun water vrees tegen loodvrije benzine heeft Esso (marktaandeel 14% tegen Shell 30%) een garantieplan in het leven geroepen. Tegen invulling van een bij de pompen verkrijg baar biljet, garandeert de benzine maatschappij drie jaar probleem loos rijden op loodvrije benzine. Behalve kenteken, merk, type en soort brandstof wordt ook ge vraagd naar het codenummer van de auto, het bouwjaar en de kilo meterstand. Deze gegevens gaan naar het autotechnisch bureau Oly- slager Organisation. Afhankelijk van de toetsing onder de ruim 16.000 merk- en typengegevens vanaf 1980 wordt er een garantiebe wijs afgegeven. Esso verleent sowieso garantie aan auto's met katalysator of auto's die van zichzelf al 'schoon' zijn en dus loodvrij moeten tanken. Maar van bezitters van andere auto's wordt door Esso o.m. verlangd dat de ontsteking van de motor wordt gecontroleerd en zonodig wordt aangepast. Er mag elke vierde tankbeurt super worden getankt. Is de auto eenmaal goedgekeurd door Esso, dan ontvangt de bezitter een bonnenboekje. Elke keer als hij bij Esso (en alleen bij Esso) tankt, krijgt hij een garantiestem peltje. Met andere woorden: af en ACTIEMODELLEN - Actiemo dellen bij Fiat en Seat. Fiat brengt een speciale, gelimiteerde uitvoe ring van de Uno op de markt onder de naam Lido. Deze kost ondanks de erg complete standaarduitrus ting maar enkele honderden guldens meer dan de basisversie van de Uno 45 Fire. In de (oude) Ibiza-serie van Seat wor den nu Disco's aangeboden. en die loodvrije Eurosuper verko pen aan dat octaangetal zullen vol doen. Dat was voor hen het meest haalbare resultaat zonder kosten. De benzinemaatschappijen moe ten bij de raffinage voldoen aan de onlangs gewijzigde EG-voorschrif- ten. Die houden voor het giftige en kankerverwekkende benzeen een maximaal percentage van 5% in. Die stof zit in de benzine om in combinatie met andere chemische aromaten een auto op loodvrije benzine te kunnen laten lopen. Bij Esso is sinds kort de hypermoder ne raffinagefabriek Flexicoker in werking, die vrij goed de schadelij ke aromaten uit het eindprodukt vist en het benzeengehalte op 3% brengt. Benzeen is vooral schade lijk bij het inademen van benzine dampen. Vandaar dat er binnenkort een EG-besluit is te verwachten over de 'labeling' van motorbrandstof fen. Die voorstellen houden - naast strikte voorwaarden voor het ver voer van dergelijke stoffen - ook in dat er waarschuwingen op de pom pen moeten staan. Dat is vergelijk baar met de sticker op een pakje si garetten dat roken ongezond is. Bij de benzinepompen gaat het echter niet om het verbruik, maar de om gang met de brandstof. Kortom netjes tanken zonder te r Katalysator De al eerder genoemde katalysa tor is zoals men kan weten het ap paraat dat zijn achteraf reinigende werking ontleent aan een kataly- tisch proces. Daarvoor is loodvrije Eurosuper noodzakelijk. Tankt men gewoon super dan is na 2000 kilometer rijden het ding een grote vergiftigingsbron. De katalysator zet door een che mische reactie van de edele meta len in dit apparaat drie schadelijke bestanddelen wegens onvolledige verbranding in de motor om in 'schone' deeltjes. Koolmonoxide, koolwaterstoffen en stikstofoxy- den - de laatste veroorzaken de ver zuring van de atmosfeer - worden door de drieweg katalysator omge zet in stikstof, zuurstof, kooldioxi de en water(damp). Al deze technische ingrepen zijn in de ogen van een aantal techni sche en medische specialisten niet afdoende om het vervuilende ef fect van de benzinemotor te elimi neren. Zij willen het kwaad by de bron aanpakken, dat houdt een an der raffinage-proces in en andere motortechnieken. Een bruikbaar alternatief is de motor die op een arm brandstof mengsel loopt. Deze zogenaamde 'lean burn' motor is bij Toyota al te koop en bij een aantal andere mer ken in ontwikkeling. De normale verhouding van brandstof en lucht is 1:14,7. Bij deze speciale motor heeft het arme mengsel een ver houding die groter is dan 1:20. Dé motor heeft ook een hogere com- pressieverhouding en dat gaat goed samen met dat armere meng sel, mits dat maar voor de ontste king sterk in de cilinders wordt ge werveld om optimaal te kunnen verbranden. De TVR S-convertible. Een ouderwetse auto in een modern jasje gestoken. Volgens TVR-voorzitter Anton van der Logt moet je 'een beetje gek' zijn om zo'n ding te rijden. Masar voor de liefhebbers is het zittend in de lederen sportstoelen kilometer na kilometer genieten. (foto gpd) kop. Dat trok begin jaren zeventig wel aandacht. Korte tijd later werd de beruchte aankoopbelasting afgeschaft. TVR kwam daardoor in een veel duur der marktsegment en verloor het aantrekkelijke imago van de goed kope kit-car. Maar het merk hield het hoofd desondanks boven wa ter. Sinds 1980 verkoopt het de strakgelijnde tweezitter Tasmin in twee versies en twee jaar geleden werden de oude vormen van TVR door de fabriek weer van stal ge haald met de TVR S-convertible. Alles bij elkaar een jaarproduktie van ongeveer vierhonderd wagens. TVR ziet dat als plafond, want de auto's worden nog steeds met de hand in elkaar gezet. En dat is een tijdrovende klus. TVR-clubvoorzitter Anton van der Logt is in het dagelijks leven chef public relations van de firma Nimag, die TVR in ons land impor teert. Min of meer toevallig, want Van der Logt was al 'in TVR' voor dat hij bij Nimag in Heinenoord te recht kwam. Roest 'Ik ben altijd gek geweest op En gelse sportwagens. Ik heb Tri umph gereden, Healy, noem maar op. Maar van één ding werd ik echt gek: de roest. Die dingen roesten al in de folder. Een polyester auto als TVR kent dat probleem natuurlijk niet. Zo ben ik by dat merk terecht gekomen'. Van der Logt werd zó gek van zijn merk dat hij een aantal TVR-ei- genaars in Nederland opsnorde om te zien wat hun ervaringen waren: de TVR-club was geboren. De club heeft een eigen onderdelenvoorzie- ning en organiseert internationale treffens in Zolder en gezelligheids avonden. 'Een typische TVR-rijder? Die bestaat niet', vindt Van der Logt. 'Maar één kenmerk delen ze wel, ze hebben geen kinderen. Je kunt na melijk maar met z'n tweeën in zo'n wagen'. Ervaring Rijden in de TVR is een ervaring op zichzelf. Nimag heeft een vuur rode S-convertible als demonstra tiewagen ingezet. Maar Van der Logt waarschuwt: 'Het is wel een Engelse auto'. Met andere woor den: een TVR zonder rammeltje is geen TVR. Hij heeft gelijk. Uit alle hoeken en gaatjes komen rammeltjes, piepjes en kraakjes. Bij driedui zend toeren begint de uitlaat te brommen omdat er ergens in de pot een paar schotjes loszitten. Een gesprek voeren kan niet. De radio- cassette in de middenconsole dient slechts ter decoratie. Met de kap open versterkt het geluid zich nog eens extra. Voor de liefhebber is het niet erg. De 2,8 liter V6 Ford motor heeft een verrukkelijk huilgeluid. De ram meltjes zouden bij elke midden klasser irriteren, niet bij de TVR. Het hoort bij zijn charme. Zittend in de leren sportstoelen is het kilo meter na kilometer genieten. Stevig Maar er moet wel worden ge werkt. Remmen, koppelen en stu ren vereisen stevige spieren. De TVR heeft een fabelachtige weglig- ging en dank zij het lage gewicht een uitstekende acceleratie en ho ge topsnelheid. Ondanks een aan tal nadelen is het een auto waaraan je je hart kunt verpanden. Bijna ne gentig mille kost de S-convertible. Veel geld voor een veredelde kit- car, maar niet te veel voor een TVR. - Openingstijden: Maandag t/m vrijdag van 9.00 uur tot 18.00 uur; donderdag, koopavond, tot 21.00 uur; zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9