V&D beperkt ontslagen tot het minimum 2x aan de top! Gebanaliseerde cruise blijkt drijvende goudmijn Fiscus loopt miljarden mis 'Belgische boer gebruikt kankerverwekkend middel' Ooit kiest u voor mooist DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 PAGINA 7 Akkoord met bond over sociaal plan AMSTERDAM (ANP/GPD) De directie van de Vroom Dreesmann-warenhuizen èn de vakbonden hebben gis teren na maandenlange onderhandelingen overeenstem ming bereikt over het sociaal plan-ter begeleiding van de reorganisatie. In het sociaal plan is afgesproken dat ontsla gen zo veel mogelijk worden vermeden. Het plan voorziet in verschillende maatregelen voor oudere werkne mers, herplaatsing binnen en bui- ten het bedrijf en her-, om- en bij scholing, zo hebben V&D en de vakbonden woensdagavond mee gedeeld. Afgelopen zomer had V&D nog het plan om wegens een ingrijpen de reorganisatie van de verliesge vende warenhuizen 1400 arbeids plaatsen te schrappen, waarvan 950 door ontslag. Na hectische bespre kingen kwam V D de vakbonden tegemoet door het oorspronkelijke plan in te trekken en toe te zeggen zich 'maximaal in te spannen' om ontslagen te voorkomen. Volgens het sociaal plan komt er een eenmalige vut-regeling voor werknemers van 61 jaar (normaal is de vut-leeftijd 62,5 jaar) en een uit tredingsregeling voor 59- en 60-jari- gen. Deze werknemers krijgen tot hun 61-ste 90 procent van het laatstverdiende bruto salaris en daarboven 80 procent. De Dien stenbond FNV, die het plan zonder advies aan zijn leden voorlegt, ver wacht dat zo'n zeshonderd werkne mers vrijwillig van de regelingen gebruik zullen maken. Voor werknemers van 55 jaar die door de reorganisatie hun baan verliezen, zal V D proberen el ders binnen het Vendex-concern werk te vinden. De werknemers genieten ontslagbescherming en hebben de garantie dat hun ar beidsvoorwaarden intact blijven. Voor de herplaatsing van werkne mers wordt een eigen bemidde- Veertien weken verlof voor zwangerschap DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil het zwangerschapsverlof met twee weken uitbreiden tot mini maal veertien weken. Dat is giste ren meegedeeld na afloop van de vergadering van de ministerraad. Minister de Koning en staatssecre taris De Graaf zullen het wetsvoor stel binnenkort naar de Tweede Kamer sturen. Het zwangerschapsverlof wordt niet alleen langer, maar ook 'flexi beler'. Een vrouw kan haar verlof zes weken voor de verwachte be vallingsdatum laten, ingaan, maar ook later. Het moet echter wel ui terlijk twee weken voor de ver wachte bevallingsdatum begin nen. Door het wetsvoorstel krijgen vrouwen die vrijwillig zijn verze kerd voor de Ziektewet dezelfde rechten als verplicht verzekerden. De Emancipatieraad is blij met het kabinetsplan. "Zes weken be vallingsverlof is gewoon te kort. Uit onderzoeken blijkt dat het me rendeel van de vrouwen hierna nog niet is opgeknapt en dan de ziekte wet ingaat. Tien weken na de be valling is reëler", zo reageerde mr. E. van Leeuwen-Schut, voorzitster Economie kort Boete De hypotheekbanken hebben be sloten de boete af te schaffen die sommige in rekening brengen als de lening voor een woning ver vroegd wordt afgelost. De Neder landse bankiersvereniging heeft dit gisteren bekendgemaakt. Zoetstof Fabrikanten van levensmiddelen moeten in de toekomst op het eti ket de tekst 'gezoet met zoetstof af drukken, wanneer het artikel kunstmatig zoet is-gemaakt. Bo vendien moet worden vermeld welke zoetstof is gebruikt. De mi nisterraad is gisteren akkoord ge gaan met een voorstel van staatsse cretaris Dees (Volksgezondheid) voor een Warenbesluit Zoetstoffen. Hoogovens De directie van het staalconcern Hoogovens wil in de nieuwe cao meer flexibiliteit in de arbeids voorwaarden van de 17.500 werk nemers aanbrengen. Zo zou de hui dige arbeidstijdverkorting kunnen dienen voor eerdere uittreding en pensionering of educatief verlof, moet er meer ruimte voor tijdelijke dienstverbandën komen en zou de werktijd een flexibeler invulling moeten krijgen. Dit blijkt uit de Nota arbeidsvoorwaardenbeleid 1989-1990, die gisteren voor het eerst met de vakbonden is bespro ken. lingsbureau opgericht. Vendex- dochterondernemingen zijn ver plicht overtollige werknemers in dienst te nemen. Volgens FNV-bestuurder Tous- saint is inmiddels onduidelijk hoe veel mensen het Vendex-concern precies kwijt wil. "We hebben in september afgesproken dat er niet meer over gedwongen ontslagen zal worden gesproken. Daarom zijn geen getallen meer te noemen". Hij noemt het nu bereikte akkoord het maximaal haalbare resultaat. Maar hij is teleurgesteld dat voor men sen die binnen Vendex zelf worden herplaatst in een lagere functie, geen afspraken over verdere sala risgroei konden worden gemaakt. BRUSSEL (ANP) - Van de precies 279 richtlijnen waartoe moet zijn besloten om eind 1992 de vrije Eu ropese markt te hebben gereali seerd, is nu 47 procent rond. Dat wil zeggen dat daarover door de EG-ministerraad ofwel definitieve besluiten zijn genomen ofwel poli tieke overeenstemming is bereikt. "Ik' had graag gezien dat ik over 50 procent had kunnen spreken, maar we liggen goed op schema", aldus de Brit Lord Cockfield giste ren aan het eind van de EG-minis- terraad. Cockfield is de samenstel ler van het 'witboek' van de EG- commissie waarin alle Europese wetgeving is omschreven die nodig is voor het volledig slechten van de binnengrenzen in de Gemeen schap. Gisteren werd een nieuwe ont werprichtlijn ingediend voor le vensverzekeringen. Daarin staat dat particulieren overal in de EG een levensverzekering moeten kunnen afsluiten en verzekerings maatschappijen deze polissen in al le twaalf EG-landen onbelemmerd moeten kunnen aanbieden. Lord Cockfield vindt dat maat schappijen hun produkt in een vrije markt overal moeten kunnen aanprijzen en verkopen. De consu- Vrije EG-markt in 1992 ligt goed op schema ment heeft er op zijn beurt recht op zijn geld zo gunstig mogelijk te be leggen en een levensverzekering uit te kiezen die hem het beste past, aldus Cockfield. Als het voorstel van de Commis sie wordt overgenomen gaan de verzekeraars bij hun verkoopacti viteiten in andere EG-landen val len onder het toezicht van de auto riteiten in hun eigen land. De lan den waar de polis wordt verkocht mogen echter assurantie-belasting heffen. Deze landen mogen verder eisen dat de verzekeringsmaat schappijen bepaalde reserves heb ben en voldoen aan de algemene verzekeringsvoorwaarden. In een later stadium zouden ook deze voorwaarden verder moeten wor den gelijkgetrokken, zo blijkt uit het voorstel. Als de twaalf landen eikaars stelsels erkennen kunnen de verzekeringsondernemingen helemaal ongehinderd in het bui tenland opereren. De verzekeringsrichtlijn was de laatste die door Cockfield werd in gediend. De 72-jarige Lord werd vier jaar geleden lid van de EG- commissie. Voor zijn komst naar Brussel beschouwde vrijwel ieder een hem als een paladijn van de Britse premier Margaret Thatcher, maar al snel bleek dat de visie die Cockfield op het toekomstige Eu ropa had bepaald niet samenviel met die van de Britse eerste minis- Vooral met zijn voorstellen voor het dichter bij elkaar brengen van de tarieven van de indirecte belas tingen in de Gemeenschap schopte hij Thatchers regering tegen de schenen. Het gevolg was dat hij in Londen in ongenade viel en dat hij geen zitting meer zal hebben in de nieuwe EG-commissie die begin ja nuari aantreedt. Het vertrek van Lord Cockfield uit het Brusselse wordt door velen in het Europese milieu betreurd. In de laatste Europese ministerraad van dit jaar, gisteren in Brussel, (gewijd aan de interne markt) werd de Britse Lord dan ook in het zon netje gezet. Werkloosheid lager door nieuwe cijfers DEN HAAG (ANP) - De offi ciële werkloosheid daalt van de maand december op januari volgend jaar in een maand tijd met 265.000 personen. Tot en met deze maand publiceert het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid de officieel door de arbeidsbureaus geregi streerde werkloosheid, die nu om en nabij de 680.000 ligt. Vanaf januari komt het officiële cijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en dat telt om en nabij de 415.000 werklozen. Het CBS heeft dit jaar enkele malen een proefcij- fer uitgebracht. Minister de Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft gisteren in Den Haag een overeenkomst getekend op grond waarvan het CBS voortaan het officiële werkloos heidscijfer vervaardigt. Het mi nisterie zelf stopt ermee. Het CBS brengt sinds begin dit jaar cijfers naar buiten die tussen de 30 en 40 procent lager zijn dan het werkloosheidscij fer van het ministerie. De 'be standsvervuiling' onjuist of onnodig ingeschrevenen bij de arbeidsbureaus werkt te zeer door in de ministeriële ge tallen, aldus de minister. De be standsvervuiling heeft geen in vloed op het nieuwe CBS-cijfer. Het ministerie blijft wel gege vens publiceren waardoor het mogelijk is een vergelijking te maken met het aantal geregi streerde werklozen in 1986. BRUSSEL (ANP) - "Vlees dat op het ogenblik in België op tafel komt is kankerverwekkender dan ooit. De boeren gebruiken mis schien minder hormonen, maar zijn massaal overgestapt op quasi- legaal uit Nederland en Frankrijk ingevoerde middelen, waarvan met zekerheid vaststaat dat ze kan kerverwekkend zijn". Dat heeft de Belgische Europar lementariër Jaak Vandemeule- broucke (Volksunie) gisteren ver klaard in Brussel. De Belg is lid van wat hij noemt de 'spuitcommissie', een parlementaire commissie die een onderzoek instelt naar de vleeskwaliteit in de EG. Vandemeulebroucke presen teerde gisteren een tussentijds rap port over zijn bevindingen bij veer tig bedrijven in Vlaanderen. In het rapport maakt hij gewag van een Vlaamse veeteeltmafia, corrupte dierenartsen en een totaal gebrek aan controle van officiële zijde. Sinds het van kracht worden van het hormonenverbod zijn de vee houders volgens hem massaal Bouw cao NIEUWEGEIN (ANP) - Tijdens de derde onderhandelingsronde over de nieuwe cao voor de bouw nijverheid (250.000 werknemers) is de onenigheid tussen werkgevers en vakbonden over onder meer de arbeidstijdverkorting en loonsver hoging niet opgelost. De onderhandelingen worden in januari voortgezet, zo hebben par tijen gisteren meegedeeld na af loop van de derde onderhande lingsronde. De onenigheid tussen werkgevers en bonden spitst zich toe op de wens van werkgevers om de roostervrije dagen (in de bouw geldt de 37-urige werkweek met 16 roostervrije dagen) flexibeler te plannen. Zij willen in tijden van leegloop (de winter) afzien van ver dere atv. overgeschakeld op groeistimule rende middelen als clenbuterol (in België ventipulin), cimaterol en ractopamine. Deze middelen wor den in Nederlandse vakbladen aan geprezen, aldus Vandemeule broucke. Veel boeren zouden van de fabri kanten eisen dat zij middelen die normaal alleen op voorschrift van de veearts verkrijgbaar zijn, bij het veevoer leveren. Een paar gram kost de boer 100 tot 150 gulden, ter wijl hij op een meeropbrengst van 2200 tot 2700 gulden per dier kan rekenen, aldus de Europarlemen tariër. Verkoop Jacoba 2 per satelliet ROTTERDAM (GPD) - De Flevohof beleeft op 18 februari een primeur op veilinggebied: de eerste verkoop van Ameri kaans en Europees vee per sa telliet. Daarmee kunnen fok kers van de zwartbonte Friese melkkoe vanaf volgend jaar de Amerikaanse markt beter be dienen. De Klaartje 3 en de Jacoba 2 worden met al hun kwaliteiten op videoband gezet en zo aan de klanten in Amerika getoond die vervolgens telefonisch een bod kunnen doen. De fokkers aan de andere kant van de At lantische Oceaan werken op de zelfde manier. Het Agrarisch Dagblad heeft de organisatie op zich genomen van deze 'veiling met toekomstperspectief. Een van de grootste fokkerij en van Amerika is vorig jaar be gonnen met deze moderne me thode van veeverkoop. Een na tionale veiling op de traditione le manier brengt in dit land enorme transportkosten met zich mee. ADVERTENTIE MOSKOU - Russische klanten verdringen zich voor de bakken van het warenhuis GUM aan het Rode Plein in Moskou. Omdat Kerstmis een christelijke feestdag zijn deze ballen en andere versierselen in de Sovjetunie bedoeld voor de nieuwjaarsboom. <foto Ap> WESTZAAN (GPD) - De Neder landse schatkist heeft vorig jaar als gevolg van belastingfraude twaalf miljard gulden schade geleden. Dat heeft de directeur van de Fisca le Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD) in Haarlem, mr. H. Haverkamp, gisteren meegedeeld tegenover vertegenwoordigers van bedrijven in de Zaanstreek. Volgens Haverkamp vindt de particuliere belastingplichtige het geen probleem zijn handtekening te zetten onder een formulier vol valse gegevens. "Hij ziet zichzelf daarbij niet als een crimineel, maar als een belangenbehartiger". Haverkamp gaf verscheidene verklaringen voor de omvangrijke belastingfraude. Zo erkende hij dat de regelgeving te ingewikkeld is. "Daarom moeten we oppassen dat de plannen voor belastinghervor ming van de commissie-Oort niet te ingewikkeld worden". Ook het feit dat de burger steeds meer vervreemd van de staat noemde hij een reden voor belas tingontduiking. "De staat is voor velen een anonieme instantie die op een lastige manier ingrijpt". Bo vendien wordt de belastingdruk te hoog gevonden. Tenslotte noemde hij ook de normvervaging bij de burgers als een van de oorzaken om het niet zo nauw te nemen met de bestaande regels. Volgens Haverkamp is de groep van hardnekkige belastingfrau deurs, waarmee de FIOD zich be zighoudt, amper in de hand te hou den. Vanwege de grote toename van fraude met belastingen, wordt de belastingdienst volgend jaar uit gebreid met 150 mensen naar een totaal van 500. Bovendien is de af gelopen driejaar de samenwerking met justitie, politie en andere op sporingsdiensten verbeterd. Ha verkamp verwacht dat die samen werking in de toekomst zal leiden tot gemengde teams. De FIOD-directeur ziet de op sporing vooral als een signaal naar de samenleving. "Voor het terug winnen van belastinggelden hoe ven we dat niet te doen. De 800 za ken die we vorig jaar hebben opge lost, hebben 250 miljoen gulden aan inkomsten opgeleverd. Dat staat in geen verhouding tot de 12 miljard aan fraude". In de november uitgave van de Consumentengids werd de Beovision L2502 beoordeeld met "goed zeer goed". In de uitgave van december werden van de 17 geteste middelgrote luidsprekers er slechts 2 "goed" bevonden. Daar is de RL 45.2 van Bang&Olufsen er één van. Bang&Olufsen 3 jaar garantie Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25, Tel. 071 -122669 Swaak Bruingoed LEIDEN Haarlemmerstraat 279. Tel. 071-215151 Nic. de Tombe Audio-Video-CD LEIDEN Pieterskerkchoorsteeg 11Tel. 071 -122184 Firma G. W. Roest OEGSTGEEST Lange Voort 11, Tel. 071-174940 Amerikaan plaatst order voor supergroot pretschip WASHINGTON - Toen- Ted Arison (64) in 1972 samen met een oude schoolvriend Carnival Cruise Lines oprichtte, had hij niet ten on rechte de reputatie het soort onder nemer te zijn dat hoge toppen af wisselt met minstens even diepe floppen. door Henk Dam Een paar keer in zijn leven had hij genoeg verdiend om ergens stil te kunnen leven. Maar dan stopte hij z'n zuurverdiende centjes weer in een of ander nieuwe onderne ming en dan raakte hij weer alles kwijt ook. Het leek er veel op, dat Carnival Cruise Lines andermaal een mo lensteen om zijn nek zou worden. Tijdens de allereerste reis met de ene boot die hij had, de Mardi Gras, ging het goed mis. Het schip liep al snel na de afvaart aan de grond, en dat met 300 kritische reisagenten aan boord. Twee jaar later kocht Arison z'n schoolvriend uit voor een bedrag van zegge en schrijve één dollar. De vriend was allang blij dat hij het zinkende schip van Carnival Crui se Lines zo makkelijk kon verlaten, want de boeken toonden een schuld van vijf miljoen dollar. Maar Arison bleef dapper met z'n ene cruiseschip doorvaren. Hij had daarbij de pech dat er een oliecrisis woedde, en dat de Mardi Gras een oude, brandstof slurpende en dus dure boot was. Het zag er dus echt niet best voor hem uit. Tijd brandstof uit te sparen en zo de kosten in de hand te houden: lang zamer varen. En dat deed Arison. Het leverde hem een nieuw pro bleem op: hoe moest hij voor de passagiers de ruime tijd doden die het de Mardi Gras kostte om van de ene naar de andere Caribische ha ven te kruipen? Het antwoord was: afleiding, plenty afleiding. Dus kwam er een disco aan boord van de Mardi Gras, een casino, een filmzaal en wat al niet. 'Fun ship' (Pretboot) was de naam die de bemanning aan de Mardi Gras gaf. Wat uit bittere noodzaak werd geboren, bleek een gouden formu le te zijn. Carnival Cruise Lines is nu veruit de grootste onderneming op het gebied van cruise-reizen van Amerika. En de familie Arison staat met bezittingen ter waarde van 1,5 miljard dollar op de 77-ste plaats van het lijstje: de rijkste mensen ter wereld. Onlangs nam het bedrijf van Arison Royal Caribbean Cruise Li nes en Admiral Cruise Lines over en had daarmee alles bij elkaar 16 schepen. Daar komen de cruise schepen van Holland Amerika Lijn bij. Komend jaar lopen bovendien enorme nieuwe cruiseschepen van de helling, de Fantasy, de Ecstasy en de Sensation, elk goed voor meer dan 2000 passagiers. En plan nen voor super-schepen die 5000 passagiers aankunnen liggen op de tekentafel. Vorig jaar vervoerde Carnival Cruise Lines 553.000 passagiers, 19 procent van de totale Amerikaanse cruise-markt. Dat leverde, samen met een aantal nevenactiviteiten, een omzet van 564 miljoen dollar op bij een winstmarge van 24 pro cent. Niet voor niets worden de schepen van Carnival 'drijvende goudmijnen' genoemd. Concept Een cruise maken was vroeger alleen weggelegd voor de zeer rij ken. De sfeer aan boord van een cruiseschip was daar ook op afge stemd. Vanzelfsprekende luxe, ele- Tijdens de oliecrisis verdwenen de brandstof slurpende, grote cruiseschepen 1 Nieuw Amsterdam. Nu richt de vraag zich weer op steeds grotere schepen. gance, rust, dat waren de sleutel woorden. Carnival heeft de grondgedachte van de cruise ver anderd. Je kunt zeggen dat dat con cept door Arison in gedemocrati seerd. Je kunt ook zeggen 'gebana- liseerd'. De Mardi Gras met z'n disco en z'n casino maakte daaraan hard handig en luidruchtig een einde. Arison mikte bovendien niet op de superrijken, maar op de veel grote re groep mensen daaronder. Een cruise is niet langer peperduur. Amerikanen kunnen voor het be dragje van 375 dollar drie dagen feestvieren aan boord van een van Carnival's zeekastelen en de vlieg reis naar Carnival's thuishaven Mi ami is daarbij inbegrepen. Voor 1000 dollar vaar je een week in de Caribische zee rond (waarbij je drie havens aandoet). Betaalbare reizen op pretsche- pen. Dat is dus de formule geweest ...vO Arison in z'n eentje de ie-markt op z'n kop zette. Die xoï voor kort wat suffige markt is de afgelopen tien jaar met 12 pro cent per jaar gegroeid, met Carni val als locomotief en een groei van meer dan 30 procent per jaar. Klasjes De maatschappijen die cruiserei- zen verzorgen, hebben hun pakket ook steeds meer aangepast aan de wensen van hun passagiers. Sne- ciaal voor de yuppies (de jonge, goed verdienende carrièremakers waarop de aandacht zich in het bij zonder richt) worden er aerobics klasjes gegeven, zijn er crèches aan boord, worden cholesterol-arme buffet-maaltijden verzorgd. Een beetje cruise-schip beschikt nu over air-conditioning en kabel- tv in alle kamers, bubbel-baden, za len vol hometrainers en andere ap paraten die de buik doen slinken en de spierbundels doen zwellen, en films die nog maar net zijn uitge bracht. Het gaat zelfs verder dan dat al leen. In hun niet aflatende pogin gen de reizigers van seconde tot se conde te boeien, hebben de cruise maatschappijen 'de thema-reizen bedacht. Cunard bijvoorbeeld organiseert 'moord-reizen' met de ultra-luxe Queen Elizabeth II. Vóór het schip uit de thuishaven New York ver trekt, wordt er op de kade zoge naamd iemand vermoord. De moordenaar is aan boord, en de passagiers moeten erachter zien te komen wie het is alvorens het schip in Bermuda aankomt. Professionele acteurs bevinden zich onder de van niets wetende passagiers. Geregeld varen beken de schrijvers van detective-romans cf gepensioneerde speurders van Scotland Yard mee die de passa giers helpen met het uiteenrafelen van het web van intriges. Met een ander schip, de Sagaf jord, organiseert Cunard droomva kanties voor liefhebbers van klas sieke muziek. Bekende musici va ren mee. Die geven uitvoeringen, lezingen en spelen desgewenst sa men met de passagiers strijkkwar- tetjes. Op dezelfde manier zijn er country and western cruises, jazz cruises, en zelfs is onlangs een ope- rareis gehouden met zangers van de befaamde Metropolitan Opera uit New York in de hoofdrollen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7