Alfonsin wil niet op eisen leger ingaan 89- 'In Moskou doen ze net alsof wij niet bestaan' 50% KORTING STIJL MET ALLURE Ramp met Boeing komt in Amerika hard aan Vrouwen Arbeiderspartij woedend op leider Peres Oppositieleider betwijfelt verldezingsuitslag KIJKSHOR..STERKIN SIERADEN kijkshop Armeniërs voelen zich door Azerbajdzjanen in het nauw gedreven DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 BUITËNLAND PAGINA 5 Geen amnestie voor officieren BUENOS AIRES - President Raul Alfonsin van Argenti nië heeft afwijzend gereageerd op de eisen van het leger om een amnestie af te kondigen voor alle mensenrechten schendingen tijdens de militaire dictatuur uit de jaren ze ventig. WASHINGTON - De ramp met de Boeing 747 van Pan Am is in Ame rika hard aangekomen. Hartver scheurende taferelen speelden zich gisteravond af op het Kennedy vliegveld van New York, waar het toestel had moeten landen. Op de tv-schermpjes van Kenne dy Airport met daarop de aan komsttijden van de Pan Am vluch ten stond gisteren achter de fatale vlucht uit Londen: zie agent. Vele tientallen familieleden van de pas sagiers aan boord van vlucht 103 maakten de gang naar de agenten van Pan Am die hen het droevige nieuws moesten vertellen. door Henk Dam Het nieuws van de ramp is vooral hard aangekomen op de grote Syracuse universiteit in de staat New York. Waarschijnlijk 38 stu denten van deze universiteit be vonden zich aan boord van vlucht 103. Zij waren deelnemers aan stu dieprojecten in Europa en waren op weg naar huis om daar de Kerst dagen door te brengen. Inmiddels zijn speculaties over de oorzaak van de ramp in Amerika volop op gang gekomen. Twee theoriën worden het meest ge hoord, waarbij het uitgangspunt is dat het relatief zelden voorkomt dat een vliegtuig verongelukt dat midden in zijn vlucht is. De eerste theorie is, dat er wel licht, ondanks de als grondig be kend staande veiligheidsmaatrege len van Pan Am, een bom aan boord was. Terroristen uit het Mid den-Oosten of Noord-Ierland zou den daarbij voor de hand liggende daders zijn. De tweede theorie wijst op de problemen met haarscheurtjes die recentelijk voor ongelukken met enkele Boeings hebben gezorgd. Drie jaar geleden bijvoorbeeld ver ongelukte een Boeing 747 van Ja pan Air Lines als gevolg van een scheur in de achterdeur. Dit jaar verloor een Boeing 737 van Aloha Air Lines een deel van zijn dak. Ook dat was te wijten aan metaalmoeheid, en met name dit ongeluk, dat in mensenlevens gere kend wonder boven wonder rede lijk goed afliep, heeft een onder zoek naar oudere typen Boeings op gang gebracht. De Boeing 747 die gisteren in Schotland verging, was, in jaren gezien, een van de oudere toestel len. Pan Am kocht het toestel in 1970, en het was het 15e van de in totaal 883 747-toestellen die Boeing sinds dat jaar heeft gemaakt. Maar in vluchten gerekend, was de verongelukte Boeing van Pan Am niet zo oud. Het toestel van Aloha Air Lines bijvoorbeeld had vijf keer zoveel vluchten achter de rug. Verslagenheid gisteravond bij studenten van de Syracuss-universiteit in New York na het nieuws over het neerstorten van de Boeing waarin ook tientallen van hun collega's zaten die hadden deelgenomen aan studiepro jecten in Europa. (foto ap> Alfonsin stelde gisteren tijdens een spoedzitting van het Argentijnse Congres dat de 'eer' van het leger nooit ter discussie heeft gestaan. Maar de geëiste amnestie is vol gens de president 'onaanvaard baar', zowel voor zijn regering als voor het Argentijnse volk. door Rob Sprenkels Kort na zijn toespraak benoemde Alfonsin een nieuwe stafchef voor het leger. Het gaat om generaal Francisco Gassino, tot nu toe het Wijzigingen in partijtop Polen: 8 nieuwe leden WARSCHAU (Rtr/AFP/DPA) - Het Centraal Comité van de Poolse communistische partij heeft giste ren een aantal ingrijpende wijzigin gen aan gebracht in de partijlei ding, waardoor de positie van de hervormingsgezinde stroming is versterkt. Zes leden leden van het Politburo verloren hun zetel, onder wie ex-premier Zbigniew Messner. Er werden acht nieuwe leden be noemd in het Politburo, dat nu 17 leden telt. De belangrijkste benoe ming is die van Stanislaw Ciosek, een vooraanstaande vertegenwoor diger van de liberale vleugel die met Solidariteitvoorzitter Lech Walesa heeft onderhandeld over de voorbereidingen voor de ronde-ta felgesprekken tussen regering en oppositie. Ciosek werd tegelijker tijd benoemd tot partijsecretaris. Behalve Messner, die in septem ber al moest aftreden als premier, verdwijnen ook generaal Baryla en de vroegere propagapda-chef Glowczyk, twee vertegenwoordi gers van de conservatieve vleugel, uit het Politburo. Daarnaast moes ten de voormalige partij-ideoloog Porebski en twee veteranen van proletarische afkomst, Muranski en Stepien, het veld ruimen. Premier Rakowski, die in sep tember Messner opvolgde, gaf zijn zetel in het partij secretariaat op, een formaliteit, die geen betekenis heeft voor zijn positie. De wijzigingen in de partijtop werden aangekondigd na twee da gen verhitte debatten in het Cen traal Comité over de koërs die de partij moet volgen. Jaruzelski bij iet bekendmaken van de verande ringen dat de partij een vergelijk met de oppositie wil, maar haar twijfels heeft over besprekingen met het verboden vakverbond So lidariteit. hoofd van de militaire inlichtin gendienst. Gassino volgt generaal Dante Caridi op. Deze diende dins dag, samen met de twee overige le den van het opperbevel, zijn ont slag in om president Alfonsin nog maals extra onder druk te zetten. Alfonsin wil met zijn boodschap aan het Congres een eind maken aan alle pogingen van de militairen om de burgerlijke macht naar hun hand te kunnen zetten. Over mijn lijk, zo zei hij met zoveel woorden op het moment dat hij aan de eisen van het leger om de rol van de mili tairen tijdens de jaren zeventig in ere te herstellen. De situatie in Argentinië is ge spannen sinds de opstand, begin deze maand, van ultra-rechtse mili tairen. Die muiterij werd bedwon gen na onderhandelingen tussen generaal Caridi, de nu afgetreden stafchef, en rebellenleider kolonel Mohamed Ali Seineldin. Maar van af dat moment heeft het hele leger zich de eisen van de rebellen eigen gemaakt. Alfonsin zag zich daarom vorige week gedwongen om de geëiste loonsverhoging voor militair per soneel af te kondigen. Ook werden er beloftes gedaan inzake meer geld voor de defensiebegroting. De legerleiding eist dat de vuurkracht opnieuw hetzelfde niveau bereikt als in 1982, ten tijde van de dicta tuur en vlak voor de Falkland-oor- log met de Britten. Afgelopen zaterdag kwam het zelfs tot een eerste officiële vergoe lijking van het militaire optreden in de jaren zeventig, toen er min stens 30.000 Argentijnen werden gemarteld en vermoord door hun eigen leger. Minister van defensie Horacio Jaunarena verklaarde toen, uit naam van de op dat mo ment naast hem staande Alfonsin, dat die 'vuile oorlog' noodzakelijk was geweest. Naar het lijkt ging het daarbij echter om een schijnbeweging van Alfonsin. Hij wilde blijkbaar pro beren om de militaire crisis te be zweren zonder tot een frontale bot sing te komen. Generaal Caridi, die vrijdag nog publiekelijk een am nestie had geëist, zette de presi dent dinsdag echter voor het blok door ontslag te nemen. Van de nieuwe legerleiding kan Alfonsin niet meer verwachten dan een nog hardere opstelling. Daar om was zijn boodschap van woens dag voor het Congres dan ook voor al aan de militairen gericht: Tot hier en geen millimeter verder. Parlementariërs in het Japanse Hogerhuis raakten gisteren buiten hun zinnen toen de voorzitter van de parlementaire belastingcommissie het nieuwe belastinghervormingsplan in stemming wilde brengen. Het plan voorziet in een nieuwe omzetbelasting van drie procent en schoot de Japanse afgevaardigden in het verkeerde keelgat. De woedende menigte stormde op voorzitter Kajiki af. Hij kwam met de schrik vrij. COLOMBO (GPD) De verslagen presidentiële kandidaat in Sri Lanka, mevrouw Sirimavo Ban- daranaike, heeft gisteren gewei gerd zich neer te leggen bij de uit slag van de verkiezingen. De ver kiezingen voor de opvolger van president Junius Jayawardene werden gewonnen door Ranasing- he Premadasa van de regerende Verenigde Nationale Partij. Zij wil dat de rechter de uitslag nietig ver klaard. Mevrouw Bandaranaike, die ver loor met een verschil van 300.000 stemmen, zei dat ze president zou zijn geworden als de verkiezingen op een eerlijke manier waren ge houden. Zij stelt de de partij van Premadasa verantwoordelijk voor de mbord op een aantal van haar campagneleiders in de week voor afgaand aan de verkiezingen. De voormalige premier beweert verder, dat vele kiezers geen stem biljetten hebben ontvangen en dat district de stembussen Intussen is de groep van interna tionale waarnemers, die de verkie zingen ter plaatse heeft gevolgd, met een voorlopig rapport geko men. Zij schrijven, dat het als posi tief moet worden beoordeeld, dat de verkiezingen zijn gehouden on- politiebureau waren gebracht, danks de intimidatie en het geweld volgestopt werden met tijdens het stemmen. De waarne mers uit Bangladesh, Nepal, India en Pakistan prezen zowel de kie zers als de verkiezingsfunctionaris sen voor het feit, dat zij de intimi daties hebben getrotseerd door toch aan de verkiezingen deel te TEL AVIV (GPD) - Het Centraal Comité van de Israëlische Arbei derspartij heeft gisteren massaal zijn goedkeuring gehecht aan het regeerakkoord met de Likud. Daardoor heeft Israël nu, 52 dagen na de parlementsverkiezingen, een regering. De stemming bij hand opsteken was niet meer dan een formaliteit, maar toch eindigde de vergadering in een chaos. Een grote groep vrou wen drong op naar het podium na dat bekend was geworden dat er op de lijst met kandidaten voor minis tersposten geen enkele vrouw voo^comt. De enige vrouw van de Arbeiderspartij in het uitgaande kabinet, minister van volksgezond heid Shoshanna Arbeli-Almoslino, kreeg gisteren van partijleider Pe res te horen dat ze geen deel zal uit maken van de nieuwe regering. Een aantal vrouwelijke afgevaar digden kondigde een 'intifada' aan van alle sociaaldemocratische vrouwen tegen de door mannen overheerste partijmachine. Peres werd bij het voorlezen van de lijst met kandidaten herhaaldelijk on derbroken door geschreeuw, en spreekkoren van boze vrouwen. De partijleider reageerde, duidelijk geirriteerd, met de mededeling dat hij een onderministerschap had aangeboden aan het vrouwelijke parlementslid Ora Namir, maar de ze had geweigerd. Volgens Peres was het onmogelijk gebleken tege moet te komen aar alle facties binnen de partij. Hij zegde toe twee vrouwen te benoe men als onderministers. Uiteinde lijk werd besloten te stemmen over de kandidatenlijst. Peres won die slag gemakkelijk met 336 tegen 154. De ultra-orthodoxe partij Shas en de Nationaal Religieuze Partij hebben gisteren na overleg met de Likud besloten toch deel te nemen aan de nieuwe regering. Gister avond werd ook de toetreding ver wacht van de Agoedat Israel en een andere orthodoxe groep, Degel Ha- 'tora. Shamir zou vandaag zijn nieuwe kabinet aan het parlement presenteren. De Palestijnen in de door Israël bezette gebieden zijn gisteren in staking gegaan om kracht bij te zet ten aan hun oproep tot de in Israël wonende Arabieren om meer steun aan de Palestijnse volksopstand te verlenen. Op enkele plaatsen kwam het opnieuw tot schermutse lingen tussen Palestijnse betogers en het leger. Op de Westoever vie len daarbij aan Palestijnse zijde ten minste vier gewonden. In Nablus, op de Westoever, overleed gisteren een 20-jarige Pa lestijn aan de verwondingen die hij vrijdag had opgelopen tijdens een treffen met Israëlische troepen. Sinds het begin van de volksop stand in de bezette gebieden zijn in totaal al 333 doden onder de Pales tijnen gevallen. Aan Israëlische zij de vielen in dezelfde periode 13 do den. ADVERTENTIE stemmen voor Premadasa. waarschuwde, dat het volk de straat op zou gaan wanneer zij zich realiseert wat er gebeurd is. Zij sloot een volksopstand zoals op de Filippijnen die Cory Aquino aan de macht bracht, niet uit. Rensch weer vrij in Suriname ADVERTENTIE P. L. WARNARS Sinds 1874 EXCLUSIEVE MEUBELEN - INTERIEURSTOFFEN. Noordemde 23a 's-Gravenhage Molenstraat 18 's-Gravenhage 070-642835 070-463467 PARAMARIBO (GPD) - De Suri naamse mensenrechtenactivist Stanley Rensch is vrijgelaten door de Militaire Politie. Enkele uren voordat hij voorgeleid zou worden voor officier van justitie Rozen blad, kreeg hij van MP-comman- dant Lieuw Yen Tai te horen dat hij verhoord door de MP en de burger- politie. Rensch zegt goed te zijn be handeld, ook tijdens de verhoren. Landmachtcommandant 'Sital maakte bekend dat het nationaal leger de samenwerking heeft ver broken met de militair attachés van Amerika en Venezuela. Zij huis kon gaan, maar dat het zouden „zeer storend en hinderlijk EG De Europese Commissie wil de komende vijfjaar bijna 600 miljoen gulden gaan uittrekken om het ta lenonderwijs in de landen van de EG te bevorderen. Goede talenken nis van de 320 miljoen EG-burgers wordt als een vereiste gezien om ten volle te kunnen profiteren van het wegvallen van de EG-bin- nengrenzen in 1992. Proefvlucht De Sovjetunie heeft gisteren een geslaagde proefvlucht gemaakt met het grootste transportvliegtuig ter wereld. De zesmotorige Anton- ov-225 kan 250 ton lading vervoe ren. Het toestel wordt gebruikt in Siberië en het Verre Oosten voor het vervoer van grote bouw- en constructieonderdelen naar moei lijk bereikbare plaatsen. Aids Een Russische vrouw die wist dat ze met aids besmet was, is tot vier jaar cel veroordeeld, omdat ze zich niets had aangetrokken van de opdracht van haar artsen af te zien van seksuele contacten. Volgens de rechtbank had ze willens en we tens de dodelijke ziekte verspreid. Bommenfabriek De Britse politie heeft gisteren bekend gemaakt zij een arsenaal van materialen voor het vervaardi gen van bommen, machinegewe ren en zware ekplosieven heeft aangetroffen bij een inval in het zuiden van Londen. Het materiaal is volgens de politie gelijk aan de explosieven die worden gebruikt door het verboden Iers Republi keins Leger (IRA). onderzoek naar zijn vermeende medeplichtigheid met Brunswijk zal worden voortgezet. Rensch wordt er van beschuldigd „een aanslag tegen de regering en de be velhebber van het nationaal leger te hebben beraamd". Na zijn arres tatie op vliegveld Zanderij is hij ne gen dagen vastgehouden op een politiebureau en een week lang zijn geweest" tijdens de arrestatie van Rensch op het vliegveld. Sital vindt dat de diplomaten, die kort gesproken hebben met Rensch, „zich gemengd hebben in binnen landse aangelegenheden". De atta chés worden pas weer tot de kazer ne toegelaten als „door hun rege ringen corrigerende maatregelen worden genomen". MASSIEF ZILVEREN FIGAROSET Uit eerste gehalte zilver vervaardigd. Voorzien van waarborgmerk^ m gmgm ARMBAND Lengte 19 cm. |i| Jtl Juweliersprijs 29,90 COLLIER Lengte 45 c Juweliersprijs 49,90 Kijkshopprijs 24,95 OP DE JUWELIERSPRIJS 14 KARAATS GOUDEN "GOURMETTE"- SET Kwaliteit gegarandeerd door het waarborgkeurmerk. ARMBAND Lengte 18 cm. Juweliersprijs 179,- C0LLIER Lengte 45 cm. Juweliersprijs 399,- Kijkshopprijs 199,- or het Voor adressen, bel 04180-15575 MOSKOU (DPA) - "Wij kunnen volstrekt de straat niet op. Vader deed eens in de week boodschap pen, maar wij bleven uit angst bin nen. Als je een brood wilt kopen, vragen ze om je pas. En als ze zien dat je Armeniër bent, is er ineens geen brood. Of ze geven je een brood, maar spugen er eerst op". In deze beelden schilderen Arme niërs wat zij in Azerbajdzjan bele ven - en nu niet meer willen verdra gen. Veel meer dan 140.000 zijn er al op de vlucht. Er komen er nog heel veel aan, zeggen zij. In de afgelo pen dagen stroomden er 25.000 Moskou binnen. Hun doel: de per manente vertegenwoordiging ('ambassade') van de republiek Ar menië in de hoofdstad van de Sov jetunie. Het gebouw met een haast ontelbaar aantal kamers lijkt tot toevluchtsoord voor hen te zijn ge worden, sinds de vernietigende aardbeving de weg naar Armenië voorlopig versperde. Een eind aan de vluchtelingen stroom lijkt niet in zicht: dagelijks komen er honderden bij, schrijft de partijkrant Pravda. Als men hen op hun woord gelooft, gaat het hun om het naakte bestaan. "Wij laten alles achter om in leven te blijven", zegt een vrouw. Een man: "Wij zijn. vertrokken met wat wij aan ons lijf hadden. Meer hebben wij niet". Zij hebben alles opgegeven: woning, meubels en zelfs de auto. "Die moesten wij laten staan. Wij kon den zelfs geen benzine meer ko pen". De verhalen klinken verpletter end, een tragedie waarvan de om vang nog niet te overzien is en waar de Sovjetburgers nauwelijks enig vermoeden van hebben: "Op de te levisie laten zij een mooie, bloeien de stad zien", Wagen de Armeniërs. Maar wat dezer dagen in Azerbajd zjan gebeurt, is een "nieuwe vol- kenmoord", zegt een vrouw hui lend. Om er aan toe te voegen dat de officieel aangeboden oplossing - terugkeer van de christelijke Ar meniërs naar het islamitische Azer bajdzjan - voor haar onmogelijk is. "Dat is toch geen leven, steeds maar vernederingen, alsmaar bele digingen en voortdurend bedrei gingen". Hoe diep de vijandschap tussen de twee volkeren in de 'multinatio nale' Sovjetunie zit, blijkt uit het feit dat Azerbajdzjanen na de aard beving in Armenië naar verluidt feest gingen vieren. "Zij hebben vuurwerk afgestoken, elkaar gefe liciteerd en gezoend, omdat het ons zo slecht ging", vertellen de Arme niërs. "De hele wereld heeft gehol pen en met de Armeniërs meegele- den en zij gingen feest vieren". "Op je werk hoor je steeds achter Armeniërs op de vlucht. je rug dat de Armeniërs, die var kens, er nog steeds zijn", zegt ie mand. "Ik ben lerares", zegt een ander. "Van zeven Armeense lera ressen was ik de laatste op onze school, tot de directeur mij bij zich riep en knalhard zei: U moet ook weg. Toen heb ik mijn spullen ge pakt en ben vertrokken". Ook officiële veiligheidsgaran ties bewegen de Armeniërs er niet toe terug te keren, bij voorbeeld naar de Azerbajdzjaanse hoofdstad (foto ANP) Bakoe. "Wie kan borg staan voor onze veiligheid?" vragen zij onder verwijzing naar de pogroms in Soemgait en elders, waarbij sinds het uitbreken van het conflict in fe bruari veel Armeniërs zyn gedood. In Bakoe en andere plaatsen in Azerbajdzjan is voortdurend spra ke van dreigementen. In de con flictgebieden is weliswaar sinds lange tijd een "bijzondere toe stand" van kracht waarbij men 's nachts de straat niet op mag. Maar "als het leger vertrokken is, wat wordt er dan van ons?", vragen de vluchtelingen. "De Azerbajdzja nen zeggen tegen ons: Als het uit gaansverbod eenmaal opgeheven is, dan zullen wij eens wat laten Hoe het verder moet, is onzeker. Medewerkers van de permanente vertegenwoordiging van Armenië in Moskou waren niet voor com mentaar bereikbaar. Per slot van rekening eisen niet alleen de Arme niërs rechten op, ook in de kleine republieken langs de Oostzee is sprake van nationale aspiraties. Ook de economische problemen en verzet in delen van het militaire ap paraat tegen de nieuwe ontwape ningsvoorstellen van president en partijleider Gorbatsjov schreeu wen om een oplossing. De Armeniërs die hun toevlucht zoeken in de 'ambassade' in Mos kou, zijn vastbesloten geen duim breed te wijken. Zij hebben een taai uithoudingsvermogen, zoals iedereen weet die op de televisie de massademonstraties in de Ar meense hoofdstad Jerevan gezien heeft. Daarbij voerden honderd duizenden vreedzaam, maar vast besloten actie voor aansluiting van de autonome enclave Nagorno-Ka- rabach in Azerbajdzjan bij Arme nië. Al 20 dagen houdt een ongeveer 50-jarige man met vrouw en drie kinderen in Moskou vol. Dagelijks gaat hij de Armeense vertegen woordiging binnen, omdat hij wil weten hoe het verder gaat en waar hij woonruimte en werk kan krij gen. Nog steeds heeft hij, net als de mensen die na hem gekomen zijn, geen bevredigend antwoord. Hij woont met zijn gezin bij familiele den, anderen bij vrienden of in ho tels. Er zijn er ook die op stations of in kamers van de 'ambassade' bi vakkeren. Aan Gorbatsjov hebben zij een brief geschreven, waarin zij vragen om woonruimte in Moskou of daar in de buurt. "Wij geven er graag on ze woningen in Bakoe voor op", die volgens hen trouwens al lang in be zit genomen zijn door Azerbajdzja nen. Zij doen een emotioneel be roep op het Westen: "Doet u alstu blieft iets, opdat men ons helpt. Hier doet men net of wij vluchtelin gen niet bestaan".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5