Justitie oogst resultaat met 'lik-op-stuk' Linkse senatoren laten niet met zich sollen Tipgever speelde dubieuze rol bij schilderijenroof Stedelijk Sofi-nummer registreert zes miljoen mensen Stijging totaalbedrag schadevergoedingen DEKER OW DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 PAGINA3 1 Bij winkeldiefstal en rijden onder invloed zeer kostbare schilderijen die LEIDEN/DEN HAAG (ANP/GPD) - De experimenten met den ontvreemd - 'Anjelieren- een betalings-aanbod (lik-op-stuk) voor eenvoudige win- keldiefstallen en lichte gevallen van rijden onder invloed AMSTERDAM (GPD) - De man die eind mei als tipgever en pseu- do-koper de politie op het spoor bracht van de daders van de kunstroof uit het Stedelijk Muse um, wordt zelf ook verdacht van de diefstal, dan wel uitlokking ervan. De man zou gisteren met twee an dere verdachten terecht staan, maar zijn advocaat had bezwaar ge maakt tegen de dagvaarding. Te gen de 31-jarige Amsterdammer Bert H., die heeft toegegeven drie schilderijen van Van Gogh, Cezan ne en Jongkind te hebben gesto len, werd tijdens de zitting driejaar gevangenisstraf geëist. De andere verdachte, de 36-jarige Johan P. (eveneens uit Amsterdam) hoorde tweëeneenhalf jaar gevangenis straf tegen zich eisen wegens he ling van de kunstwerken. De inbraak in het Stedelijk Mu seum op 20 mei zorgde voor inter nationale opschudding. De drie Vincent van Gogh, 'Flessen en Ap pels' van Paul Cezanne en van J. B. Jongkind 'Het huis van de dichter- zijn geslaagd. Dit blijkt uit een onderzoek van het Weten- schrijver Beliaud' - vertegenwoor- schappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie dat gisteren is ge publiceerd. De werkdruk bij het openbaar mi- den gehaald. In vorige jaren wer- nisterie verminderde, terwijl de po- den in die maand ongeveer vijftig litie er door de bank genomen ook mensen gecontroleerd en werd in geen extra werk bij kreeg. Een dertig gevallen proces-verbaal op- proef in Leiden en Haarlem met rij- gemaakt. Bij de acties dit jaar werd den onder invloed en het doorrij- overigens gewerkt met de nieuwe den na een ongeval leverde zelfs adem-analyse-apparatuur, die het ook bij de politie een verminderde nemen van bloedproeven overbo- werkdruk op. Verder werden er dig maakt. weinig fouten gemaakt, zodat de De lik-op-stuk-methode zal op rechten van de verdachte gewaar- dit punt vanaf 1 januari landelijk borgd bleven. De betalingsbereid- worden ingevoerd. Automobilis- heid was hoog. ten die meer dan 220 microgram al cohol (0,5 promille) in de appara- Bij de experimenten is ervan uit- tuur blazen, krijgen direct een boe gegaan dat met het aanbieden van te van 250 gulden opgelegd. Is het een transactie (boete) door de poli- gehalte meer dan 350 microgram tie de grote hoeveelheid lichte de- (0,8) dan ontvangt men ter plekke lieten snel en eenvoudig kan wor- een dagvaarding. Bij winkeldief den afgedaan. Het gevolg was dat stal mag de waarde van het gestole- het werkaanbod op het gebied van ne mocht niet meer dan 250 gulden winkeldiefstallen en rijden onder bedragen. De methode geldt alleen invloed bij het openbaar ministerie voor verdachten die strafrechter met enkele tientallen procenten af- lijk meerderjarig zijn (ten minste die de twee jaar ervoor niet digen volgens museumdirecteur Beeren een waarde van zeker 25 miljoen gulden. De inbraak was verbijsterend ge makkelijk gegaan. Een van de ad vocaten merkte in zijn pleidooi op dat "een volk dat zo met zijn kunst werken omspringt het ook ver dient dat kunstwerken gestolen worden". Bert H. was volgens zijn zeggen door de latere tipgever van de politie Henk M. op het spoor ge- de schilderijenroof. M. had B. was een week eerder gaan kij ken in het museum. "Ik heb een schilderij, een Mondriaan, van de wand gehaald om te kijken hoe ze beveiligd waren. Dat lukte dus heel makkelijk". De bewuste avond had hij samen met een maat, die onbe kend is gebleven, een auto gestolen en was naar het Stedelijk Museum gereden. Met een steen werd een ruit aan de zijkant ingegooid en via zaal 21 wist B. zijn weg naar zaal 16 te vin den. Cezanne was het eerste doek dat hij pakte. Monnet moest hij la ten hangen, omdat dit doek te groot was voor het transport. Daar voor in de plaats koos hij, slechts lettend op het formaat, het doek van Jongkind. De twee schilderij en werden naar de auto gebracht, waar de onbekende chauffeur zich over de werken ontfermde. H. klom opnieuw het museum binnen en pakte vervolgens de Van Gogh. Het tweetal verdween en bracht de schilderijen op een onbekend adres onder. Hoe slecht de beveiliging van het dat de inbraak weliswaar vrij snel werd opgemerkt, maar dat het nog een halve nacht duurde voordat een toen gearriveerde medewerker van het museum ook ontdekte dat de drie schilderijen verdwenen wa ren. Johan P. nam de taak op zich om de schilderijen elders onder te brengen en eventueel voor de ver koop te Tipgever De politie kwam de daders op het spoor doordat het tweetal werd aangegeven door Henk M., die dat laatste heeft toegegeven tijdens een van zijn verhoren. Op de dag van de ontdekking van de roof zou M. al pogingen hebben onderno men om via zijn advocaat de politie te tippen. Zijn advocaat zou daarbij M. hebben aangeraden de 150.000 gulden tipgeld op te strijken. Voor de politie zweeg Henk M. over zijn aandeel in de voorbereiding. Bij de politie wilde hij meewer ken, op voorwaarde dat hij als ver dachte zou worden aangehouden, daarmee zijn aanwezigheid op het politiebureau verklarend, vrij zou blijven van een strafblad en het tip geld zou krijgen. Pas nadat de poli tie op het spoor gebracht werd van de dubbelrol van M., liet hij weten geen prijs meer te stellen op het tip geld. ook laten weten waar zijn voorkeur Stedelijk was, bleek ook uit het feit Tv-opname rechtszaak ging niet door AMSTERDAM (GPD) - "Als ik dit toesta, kan ik net zo goed meteen mijn foto in een lijstje aan de muur hangen". Met dat argument maakte ver dachte Bert H. bezwaar tegen tv-opnamen die de NOS wilde maken van de rechtszitting gisteren van de schilderijenroof uit het Stedelijk Muse um. De president van de rechtbank had eerder toestemming verleend voor het maken van de opnamen gedurende de hele zitting. Dat zou vrij uniek zijn geweest. Maar de NOS had verzuimd om ook via de advocaten, de twee verdachten om toestemming te vragen. Terwijl de camera al snorde liet de advocaat van verdachte H. weten dat zijn cliënt, die nog niet in de rechtszaal was verschenen, bezwaar maakte tegen de aanwezigheid van de tv-ploeg. Pas nadat deze vertrokken was, kwam de verdachte binnen. M. speelde zijn rol bijna perfect. Zijn maten wisten van geen kwaad en tegelijk speelde hij voor de poli tie de rol van pseudokoper. Samen met een Duitse en Zwitserse poli tieman die als pseudokopers in de zaak werden betrokken, kwam er op 31 mei een eind aan de zaak in het Pullman Hotel in Amsterdam. Tijdens de rechtszitting liet Bert H. blijken geen flauwe notie te heb ben van de waarde van de doeken. Hij had gerekend op een bedrag van tien mille, om zijn schulden te kunnen betalen, nu hij met zijn vriendin ook nog de zorg had voor eèn baby. De Sociale Dienst zou hem allang niet meer hebben wil len helpen. Johan P., wilde naast zijn uitkering wat extra's verdie- Er waren wel vragen over de "lichtvaardigheid" waarmee de po litie onder verantwoordelijkheid van het Openbaar Ministerie in zee was gegaan met tipgever Henk M. De advocaten van de twee ver dachten, mr. Spigt en mr. R. de Gooijer, vonden de straffen van drie en tweeëneenhalf jaar extreem hoog. Zij meenden dat hun cliën ten niet schuldig mogen worden bevonden aan de opwinding die door toedoen van de media rond de zaak is ontstaan. Voor Johan P. werd gevraagd om een alternatieve straf in het project Gered Gereed schap. De uitspraak is op 4 januari. De rechtszaak tegen de niet ver schenen politie-informant Henk M. is niet voor maart volgend jaar te verwachten. eerder Met het lik-op-stuk-beleid zou ook het aantal delicten moeten te ruglopen. Het WODC heeft dit ten aanzien van winkeldiefstal niet kunnen meten, omdat daarvoor on voldoende cijfers voorhanden zijn. Het aantal mensen dat met drank delict hebben ge- Tegenover de s zien van winkeldiefstal en rijden onder invloed, staat een minder ge slaagd experiment met verdachten van vernieling en eenvoudige mis- op achter het stuur werd aangetrof- handelingen met gering letsel. De- fen daalde wel als gevolg van het ze zaken bleken toch te ingewik- nieuwe beleid. Dat valt althans af keld om alleen door de politie te la te leiden uit de resultaten in Em- ten beoordelen. Bij de vernielingen ïnex- kon niet worden voldaan aan de voorwaarde dat de schade moest zijn betaald, omdat daar doorgaans enige tijd overheen gaat. In de mis handelingszaken spraken verdach ten en slachtoffers elkaar vaak te gen. Ten opzichte van voorgaande ja ren nam het aantal benevelde auto mobilisten dat in Emmen werd aangetroffen fors af. Zo werden in november 340 mensen bij gerichte acties gecontroleerd, van wie er ne gen achter het stuur vandaar wer- Tsjechisch meisje bij moeder weggelopen ge Tsjechische meisje Andrea Tuckova, dat twee weken geleden met haar moeder in Nederland werd herenigd, is weggelopen. Veertien dagen geleden zag An drea voor het eerst na 13 jaar haar 35-jarige moeder terug. Gistermid dag ging het meisje tijdens het win kelen met haar moeder er vandoor. Thuis lag een afscheidsbriefje. Daarin schrijft Andrea zich een 'pechkind' te voelen. Dertien jaar lang leefde het meisje gescheiden van haar uit Tsjechoslowakije ge vluchte moeder. Na een jarenlange juridische strijd en bemiddeling van minister Van den Broek kwam ze deze maand naar Enschede, waar haar moeder sinds enige tijd woonachtig is. De politie van Enschede stelt een zoekaktie in naar Andrea. Ze spreekt slechts Russisch en Tsje chisch. Fusie fondsen De besturen van vijf regionale zie kenfondsen hebben besloten met ingang van 1 januari 1990 te fuse ren. De fusiepartners zijn het zie kenfonds Gooi en Omstreken, Apeldoorn, Gorcum en omstreken, Gouda en Woerden, en de ANOZ. De ziekenfondsen, waarbij in totaal 720.000 verzekerden zijn aangeslo ten, beschikken gezamenlijk over een vermogen van zeventig mil joen gulden. Onder de ongeveer ze venhonderd werknemers zullen geen gedwongen ontslagen vallen. Onderscheiding Voormalig minister van defensie Van Eekelen en oud-staatssecreta ris Van der Linden van buitenland se zaken hebben gistpren een ko ninklijke onderscheiding gekre gen. Tijdens het kerstdiner van het kabinet werd Van Eekelen onder scheiden tot grootofficier in de Or de van Oranje-Nassau. Van der DEN HAAG - "Wij zijn slechts Linden werd benoemd tot ridder in vrijetijds-politici", zei de D66'er de Orde van de Nederlandsche mr. J.J. Vis, maar de verontwaardi-' Leeuw. De twee ex-bewindslieden ging was er niet minder om. Het ge- traden twee maanden geleden af sol met de Eerste Kamer noemde als gevolg van de problemen rond Vis "onverdraaglijk". De PvdA'er paspoort. drs. G.J.J. Schinck meende dat het "zelfrespect' van de Senaat op het spel stond, en dr. mr. B. de Gaay Het vervroegd innen van studie- Fortman (PPR) meldde dat hij schuld heeft minister Deetman zichzelf niet de vraag had vóorge- (onderwijs) ongeveer 310 miljoen legd of hij zijn vakantie ervoor gulden opgebracht. Dat is 47 mil- moest onderbreken. "Hier schieten joen meer dan was begroot om dit woorden tekort", was het enige wat jaar de overschrijding van de uitga- premier Lubbers erover kwijt wil- ven voor de studiefinanciering op de. te vangen. Deetman bood afgelo- Justitie tevreden over harde aanpak wanbetalers DEN HAAG (GPD) - Justitie moet duidelijk maken jaarlijks in Nederland wordt opgelegd, beloopt 70 mil- dat er met haar niet te spotten valt. Het is een goede joen gulden. Een groot deel daarvan wordt keurig be- zaak dat het openbaar ministerie in Assen door het op- taald. De mensen die het erop aan laten komen, zijn pakken van wanbetalers paal en perk stelt aan deze "geharde niet-betalers en geen mensen die voor een praktijk. Dat is in het algemeen de reactie van de open- keer een boete vergeten. Maar het zijn ook weer geen bare ministeries in de andere arrondissementen in het criminelen", aldus de woordvoerster van het ministe- land op het resolute optreden in Assen waarbij dins- rie van justitie. dag dertien hardnekkige wanbetalers van hun bed wie zijn boete niet betaalt moet een vervangende werden gelicht Vijf betaalden de hun opgelegde boe- straf uitzitten die varieert van één tot tien dagen. Het tes alsnog en acht draaiden de cel in. Het openbaar mi- aantai dagen is afhankelijk van de hoogte van de boete. ™tene m Drenthe was al meer dan een jaar bezig het Voor een overtreding staat voor elke vijftig gulden geld los te krijgen dat de wanbetalers bij wyze van boe- boete één dag vervangende celstraf. Bij een misdrijf is te moesten betalen voor overtredingen en misdrijven. dat honderd gulden. Vaak is met het innen van de boe- In vijfennegentig procent van alle gevallen gaat het tes een veelvoud gemoeid van het bedrag dat de ver- om verkeersovertredingen. Het totaal aan boetes dat oordeelde moet betalen. alle rust waken over het staatsrech- plaats in de marge van de politiek. De 75 heren en dames kunnen zo in telijk bestel. De laatste tijd heeft de Senaat het daar druk mee gekregen. Want het kabinet maakt er een gewoonte "Wij hebben geen zin meer me deplichtig te zijn aan onzorgvuldi ge wetgeving", zei PvdA-senator Schinck op een inderhaast belegde Dat de burger niet het slachtoffer mag worden van overhaaste wetge ving, en de senatoren hun vakantie niet onderbreken voor onbedui dende akkefietjes of politieke 'druk. Studieschuld i wetsvoorstellen in de hoogste persconfenrentie. Samen met zijn versnelling door Tweede én Eerste Kamer te jagen. De Harmonisatie wet Collegegelden (van Deetman) werd i collega-fractievoorzitters van PPR, PSP en D66 (de communiste Bol ding moest helaas eerder naar huis snel doorgedrukt, dat toe), legde Schinck uit pen zomer oud-studenten een flin ke korting als zij hun studieschuld in één keer zouden aflossen. Gijzeling Een echtpaar van 66 en 65 jaar oud is gisteren drie kwartier lang door twee mannen in zijn woning gegij zeld gehouden. De overvallers gin gen er daarna met een onbekend bedrag aan geld, sieraden, een vi deorecorder en een fototoestel van door. Het echtpaar werd bij hun voordeur onder bedreiging van messen gedwongen de overvallers toe te laten tot hun woning. Vuilstort Het Overijsselse dorp Zenderen heeft gisteren massaal geprotes teerd tegen de komst van een vuil stortplaats. Twee herdenkingsmo numenten moeten daarvoor wij ken. De bedoeling is dat de monu menten elders worden heropge richt. Minstens 300 mensen, ruim een kwart van het inwonertal, to gen naar het gemeentehuis in Bor ne voor de laatste van een serie hoorzittingen. De meesten toon den zich vooral geschokt door het feit dat op de plek waar een piloot van de Royal Air Force en een Twents verzetsstrijder zijn gefusil leerd vuilnis dreigt te worden ge stort. door Peter de Vries En dat allemaal naar aanleiding van de naderende invoering van het sociaal-fiscaal nummer per 1 ja nuari 1989. Iedere Nederlander die belasting en sociale premies be taalt, krijgt zo'n 'sofi-nummer'. Het wetje dat de invoering regelt, moet voor de jaarwisseling door de Eer ste Kamer zijn goedgekeurd. An ders loopt de uitvoering spaak, en moet de hele zaak met een jaar wor den uitgesteld. Enig mogelijke ver gaderdatum voor de Senaat: tussen Kerstmis en Oud en Nieuw. Daar tegen liep de linkse oppositie op een inderhaast belegde persconfe rentie te hoop. Gemiddeld twee keer per jaar wordt de serene rust in de Eerste Kamer verbroken. In november schuiven alle ministers en staatsse cretarissen aan voor een gedach- tenwisseling over de toestand van Nederland, de algemene beschou wingen over het regeringsbeleid. In december, wanneer de Tweede Kamer al met reces is, stroomt de perstribune vol met journalisten, die weinig beters te doen hebben. De Senaat heeft vrede met haar pas laat werd ontdekt dat een deel van de tekst ontbrak. De wijziging van de Asielwet leek deze week in hetzelfde tempo door de Senaat te worden 'gejast'. En dan ook nog het sofi-nummer! Premier Lubbers beloofde giste ren enige beterschap. Hij houdt "zijn mensen" voor dat ze hun plannen tijdig moeten indienen. Maar voor het overige onthield hij zich in de Senaat. "Het parlement troleert en kritiseert de regering, het omgekeerde gebeurt niet. Maar ik heb mijn ogen uitgewreven toen ik het las. Hier schieten woorden tekort. Vindt U dat geen nette op lossing?", aldus Lubbers tegen- De linkse senatoren waren wel geschrokken van het woord 'boy cot', waarmee het Algemeen Ne derlands Persbureau hun actie had omschreven. "Het is geen obstruc tie, het is geen boycot", zei Vis. De regeringspartijen hebben samen een meerderheid, en hebben deze noodprocedure doorgedrukt. "De ene meerderheid is de andere. Dan moeten ze alle 41 maar aanwezig zijn. Als we onaangekondigd afwe zig waren geweest, zódat het ver- v Jluou uol eiste quorum niet gehaald zou wor- heVsofi"nümmêrdëbaUot*24 of den' was er Pas sPrake van ob" gehele linkse oppositie volgende week niet bij het debat aanwezig zal zijn. "Omdat de waterscheiding is bereikt", heette het. Er was afgesproken dat de Se naat niet tussen Kerstmis en jaar wisseling zou vergaderen. Pas op het laatste moment meldde de So ciale Verzekeringsraad dat uitstel van het sofi-nummerdebat tot 24 of zelfs 3 januari 1989 zou leiden tot structie rpartip nn hpt tumult ^Clla u Jdllum' lc,oi7 iciucn tui "h J? 'VTi' afstel met een jaar. Omdat het kabi- net dat niet wilde, zwichtten CDA en WD. De demonstratieve afwezigheid "wy zijn geen zaalvullers", aldus Vis) moet een 'signaalwerking' hebben. Dat het zo niet langer kan. Sofi-nummer staat voor sociaal-fis caal nummer. Het is een bundeling van het reeds bestaande fiscale nummer dat elke belastingbetaler heeft met een nieuw in te voeren sociaal nummer. Middels het socia le nummer moet elke Nederlander die door het betalen van sociale premies recht heeft op een uitke ring, geregistréerd worden. Het gaat om zes miljoen mensen. De re gistratie betekent een enorme uit breiding van het bestand. Nu staan alleen mensen met een uitkering - ongeveer 1,5 miljoen - genoteerd. Voor het sociale nummer komt er een verzekerdenadministratie bü de organen die belast zijn met de uitvoering van de sociale-zeker- heidswetten. Het bestand zal wor den gevuld door opgaven van werkgevers. Werknemers krijgen eenmaal per jaar de gelegenheid de over hen opgeslagen gegevens in dien nodig bij te stellen. Met het sociale nummer moet sneller blijken wie recht heeft op een uitkering, zodat het geld ook sneller kan worden uitbetaald. Ook moet het nummer fraude in de so ciale zekerheid beperken. Dit le vert een verwachte besparing op van 500 miljoen gulden per jaar aan premies en uitkeringen. In de Tweede Kamer is de invoe ring van het sociaal nummer vrij DEN HAAG (ANP) - De rechter dingen in de zaken tegen de ge- heeft in de eerste helft van dit jaar broeders Hoogenboom (verdacht voor meer dan 5,6 miljoen gulden van valsheid in geschifte) met een schadevergoedingen toegekend schadevergoeding van 1 miljoen x-verdachten. Dat is drie keer gulden, mr. P. Slavenburg (ver- HILVERSUM (GPD) Vijf technici van het Telecommunicatie bedrijf APT-Nederland in Hilversum poseerden ENSCHEDE (GPD) Het 17-jari- gisteren voor het Russische vliegtuig met een complete telefooncentrale voor het door een aardbeving getroffen Ar menië. Volgens een woordvoerder van het bedrijf heeft het Russische ministerie van communicatie met spoed om een dergelijke centrale gevraagd, die door APT gratis wordt geleverd. De centrale is bestemd voor de stad Lenina- kan waar de bestaande centrale volledig werd verwoest. (toto anp). zo veel als in de eerste zes maanden van 1987 (1,7 miljoen) en ruim bo ven het bedrag dat over geheel vo rig jaar werd toegekend (3 miljoen). Dat heeft het CBS gisteren be kendgemaakt. Het CBS geeft als reden voor de stijging voóral dat in het eerste halfjaar van 1988 enkele in verhou ding zéér hoge schadevergoedin gen zijn toegekend. Het gaat daar bij onder meer om schadevergoe- Directeur mag school niet meer in ARNHEM (ANP) - Het bestuur van de Wageningse school voor techni sche en dienstverlenende beroe pen mag de directeur van de school, A.L.B. Huijzer, de toegang tot de school weigeren. De presi dent van de rechtbank in Arnhem mr. L.R. van der Weij heeft gisteren de eis van Huijzer om zijn schor sing ongedaan te maken afgewe- Het bestuur van de school schorste de directeur eind novem ber nadat een conflict tussen per soneel en directeur zo hoog was op gelopen dat de school niet meer normaal kon functioneren. Het conflict had in eerste instantie tot het ontslag van de directeur geleid. Maar nadat het ontslag onterecht was verklaard kondigde Huijzer zijn terugkeer op school aan. Daar op meldde vrijwel het voltallige personeel zich ziek. Het gevolg was dat de ruim 640 leerlingen naar huis werden gestuurd omdat de lessen niet konden worden voort gezet. Volgens de rechtbankpresident heeft het bestuur de directeur te recht geschorst om daarmee verde re stagnatie van het onderwijs te voorkomen. dacht van leidinggeven aan zwart- geldpraktijken) met een schade vergoeding een half miljoen en R. van Zaane (verdacht van de 'Zaan- se paskamermoord') met een scha devergoeding van ruim 200.000 gulden. Bovendien steeg het aantal toekenningen (465 tegen 379 in het eerste halfjaar van 1987). De mogelijkheid om schadever goeding te eisen na een tijd in hech tenis te hebben gezeten of nadat een strafzaak is geëindigd zonder strafoplegging, is wettelijk vastge legd. De vergoeding kan worden toegekend voor materiële schade (gederfde inkomsten, advocaat- kosten), alsook voor immateriële schade zoals 'aantasting van de goede naam' of 'gedragen leed' (smartegeld). Deze bedragen ko men ten laste van de justitiebegro ting. De CDA-Kamerleden Van der Burg en Gualtherie van Weezei lie ten deze zomer weten dat er "paal en perk" dient te worden gesteld aan met name schadevergoedin gen wanneer rechtszaken eindigen zonder strafoplegging. Aantal 80-plussers zal sterker stijgen DEN HAAG (ANP) - Het aantal 80- plussers in Nederland zal in de na bije toekomst sterker gaan stijgen dan tot nu toe werd aangenomen. Oorzaak zullen verdere successen in de behandeling van hart- en vaatziekten en kwaadaardige uit zaaiingen zijn. Dat blijkt uit de gis teren bekendgemaakte bevol kingsprognose van het CBS. Tot nu toe werd ervan uitgegaan dat het aantal hoogbejaarden (nu 419.000) de komende 20 jaar zou toenemen met 140.000, maar het CBS heeft dat nu bijgesteld tot 200.000. ADVERTENTIE bij Bal blikt vooruit op de rgen ontrends van 1989. Ook voor vrijetijdsbeoefenaren is de politiek een hard vak: Bas de Gaay Fortman gaat naar de Jura, maar één CDA'ster moet terugke ren uit Aruba, en voorzitter Piet Steenkamp kan nu niet naar Singapore. geruisloos geaccepteerd. Alleen PSP en PPR stemden tegen. Voor naamste kritiekpunt vormde nog de invoering van het nummer voor dat de Eerste Kamer de Wet op de Persoonsregistratie had behan deld. Deze wet kent bepalingen in zake de bescherming van de per soonlijke levenssfeer. Het wetsvoorstel over het sofi- nummer kent echter eigen bepalin gen inzake de bescherming van de privacy en over het tegengaan van misbruik dat met het nummer ge maakt zou kunnen worden. Ook in de Senaat is de invoering van het sociale nummer op zich onomstre den. De nieuwste kollekties bijzonder belicht In onze kerstshow maakt u kennis met het veelbelovende wonen van volgend jaar. De nieuwste woontrends staan nu al in onze feestelijk versierde showrooms. Tot ziens op onze sfeervolle kerst-meubelshow. BAAUBUB4-19-KATWJK A&6ACHTSWEG19 TELEFOON 01718-20 300

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3