Nep-handel floreert in Singapore 'We hebben tien jaar om een ramp te voorkomen' 'Ouderen hebben door levenservaring soms een totaal andere visie' Vriendinnen van priesters willen zich bekendmaken PAGINA 2 DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 Reportage Ir. J.M. Heering belast met herbebossing in tropen DEN HAAG - "Doordat er steeds meer tropische bossen worden gekapt - zo'n 20 mil joen hectaren per jaar - komt er steeds meer koolzuur in de atmosfeer. Dat betekent dat de temperatuur op aarde snel stijgt. Nederland krijgt daar het meest last van. Door de stij ging van de temperatuur stijgt de waterspiegel van de Noord zee. Er moet zelfs op grote schaal worden herbebost om een wereldramp te voorkomen. Daarvoor hebben we niet veel tijd meer. Zeg maar zo'n tien jaar. Het moet lukken; het kan niet anders". door Cees Keizer Ir. J. Matthijs Heering (51) heeft haast. Hij is met ingang van 1 januari benoemd tot directeur van het 'actieplan tropische bos bouw' van de Wereld Voedsel Or ganisatie (FAO) van de Verenig de Naties in Rome en moet in de 56 landen in Afrika, Azie en Mid den- en Zuid-Amerika de herbe bossing op gang zien te brengen. Is het toeval dat een Nederlan der met die taak is belast? Niet helemaal. Heering komt van het ministerie van landbouw, waar hij werkzaam was als coördina tor ontwikkelingssamenwerking op het gebied van bosbouw. Het ministerie heeft altijd groot be lang gehecht aan de economi sche en ontwikkelingssamen werking met tropische landen. Mede daardoor heeft Neder land een prominente plaats ver overd bij de uitvoering van het Tropical Forestry Action Plan. Heering: "Er wordt wat het be houd en de herbebossing van tropisch woud betreft nog steeds naar Nederland gekeken. Wij hebben daarover aardig wat ken nis in huis. Die kennis hebben we gedurende 300 jaren kunnen opdoen in Indonesië. Overigens: we denken hier dat we in staat zijn bossen goed te onderhouden en te exploiteren. Maar er is nog geen enkel land ter wereld waar dat is gelukt". Heering studeerde in 1965 af aan de Landbouwhogeschool in Wageningen in de richting tropi sche bosbouw en maakte al ken nis met de aantasting van de re genwouden in het Amazonege bied. Van 1965 tot 1972 was hy ook al werkzaam voor de FAO, in Latijns-Amerika bij een advies groep voor de houtverwerkende industrie. Van 1978 tot 1982 was Heering plaatsvervangend land- bouwattaché in Brazilië. Longen "Brazilië beseft heel goed dat dit enorme woud behouden moet blijven. Het heeft 30.000 mensen nodig om de bosbouw in het Amazonegebied te beheersen. Maar het land heeft daarvoor het geld niet. Als we bedenken wel ke rampen er kunnen gebeuren als de sloop van deze wouden - de longen van de wereld - doorgaat, moeten we met z'n allen het geld op tafel leggen om Brazilië in staat te stellen het Amazonege bied te behouden". In 1990 krijgen Heering en zijn organisatie voor het behoud van het tropisch woud een bedrag ter beschikking van een miljard dol lar. Bovendien krijgt hij in de ko mende drie jaar twee miljoen dollar per jaar ter beschikking om een goed team van deskundi gen aan te trekken. Heering wil in ieder geval één deskundige uit Afrika, één uit Azie en één uit Zuid-Amerika. "Die weten waar over het gaat en wat er moet ge beuren". "Door het kappen van de tropi sche wouden en daardoor de op eenhoping van koolzuur in de at mosfeer, zijn we bezig onszelf te vergiftigen. Het enige mechanis me om dit tegen te gaan, is een snelle herbebossing en het terug dringen van de houtkap. De rijke landen hebben ingezien dat ze direct betrokken zijn bij een na derende ramp als er nu niets ge beurt". Met behulp van kennis uit de organisatie die ir. Heering nu gaat leiden, gaan de 56 ontwikke lingslanden plannen opstellen voor het herstel van het aange taste tropische woud in hun lan den. Heering beseft dat, willen de plannen kans van slagen heb ben, er snel een proces van be wustwording op gang gebracht moet worden in zowel de rijke als de ontwikkelingslanden. Brandhout Ook dorpelingen in Afrika begin nen volgens Heering inmiddels te beseffen, dat de bossen die de afgelopen tientallen jaren ver dwenen zijn, weer terug moeten komen. Miljoenen mensen in de wereld zijn voor hun energie voorziening afhankelijk van brandhout. "In grote gebieden - zoals de Sahel - begint het door te dringen, dat met het verdwijnen van de bossen ook de voedsel- produktie en de brandhoutpro- duktie in gevaar is gekomen". Heering: "We moeten met z'n allen het geld op tafel leggen c lië in staat te stellen het Amazonegebied te behouden". Die mensen zien ook dat door het verdwijnen van de bossen een enorme erosie van bodem en water optreedt. Zij ontdekken dat het minder regent dan vroe ger. En als het regent spoelt de dunne, vruchtbare laag aarde weg. "irrigatiekanalen, maar ook stuwmeren, slibben daardoor dicht. De mensen worden dan genoodzaakt om weg te trek ken". Op grote, maar ook op kleine schaal zijn er tal van maatregelen nodig. Zo moeten dorpelingen leren hun geiten vast te binden om te voorkomen dat ze de jonge aanplant opvreten. "De lijst met problemen die nog moet worden opgelost is eindeloos. Daarmee ga ik op 1 januari een begin ma ken", aldus Heering. "De plan nen tot behoud en aanplant van tropisch bos moeten slagen, wil len we overleven. Dat besef is er gelukkig nu wereldwijd". "Binnen tien jaar zullen we de eerste concrete resultaten van de plannen moeten zien. Lukt dat niet, dan zijn we te laat. De maat regelen die we nu moeten ne men, zijn een verzekering voor de toekomst. Niet alleen voor onszelf in de rijke landen, maar ook voor de kinderen van de mensen die nu in de 56 landen met tropisch bos wonen". APELDOORN - "We zoeken geen politieke macht, maar invloed in de samenleving. Ons einddoel is de volledige erkenning door de over heid van de speciale plaats die ou deren in onze samenleving inne men". Zo verwoordt J. Kuiper, voorzitter van de Apeldoornse Ou- derenraad, de ambities van deze raad. door Frank Hollaar/ANP Voor de meeste Nederlanders is de Ouderenraad of Seniorenraad nog altijd een onbekend fenomeen. Toch tellen al tientallen steden en dorpen een Ouderenraad en zijn er in een x-aantal gemeenten dergelij ke raden in oprichting. De Oude renraad is een gemeentelijke com missie die adviezen geeft over alle zaken die ouderen aangaan. De Apeldoornse Ouderenraad is een illustratief voorbeeld van in spraak door ouderen op gemeente lijk niveau. Sinds anderhalf jaar adviseert de Ouderenraad ge vraagd en ongevraagd de gemeen teraad en het college van burge meester en wethouders over het ouderenbeleid. Tien van de dertien leden tellende ouderenraad wor den benoemd op voordracht van een viertal ouderenorganisaties en drie ongeorganiseerde ouderen worden benoemd op voordracht van B en W. "We pretenderen de voorhoede te zijn van de georganiseerde oude ren in de stad. Daarom zullen we precies moeten weten welke wen sen de ouderen koesteren en met welke problemen ze worstelen. Wij benaderen de zaken duidelijk vanuit de oudere zelf. De door 30- en 40-jarigen bemande zorginstel lingen hebben vaak andere inten- Singapore dat zichzelf graag pre senteert als moderne welvaarts staat, wordt momenteel geplaagd door verschijnselen die herinnerin gen oproepen aan vervlogen tijden toen de havenstad een oord was vol louche activiteiten en exotisch ver tier. Als imago-verstoorders funge ren jongelui die volgens de politie uit zijn op een fast buck, makkelijk en snel verdiend geld. door Joop Spanjersberg Ze werken bij voorkeur in de na bijheid van grote toeristenhotels en bij luxueuze winkelcentra aan brede, lommerrijke boulevards als de befaamde Orchard Road. Wat ze aan de man proberen te brengen is nep: imitaties van populaire merk- horloges. Daarbij gaan de door gaans jeugdige verkopers weinig zachtzinnig te werk. Dat wandelen de buitenlanders op straat de door gang wordt versperd is heel ge- Echt vervelend wordt het wan neer ze in hun verkoopijver pas santen vastgrijpen of in een uiter ste overredingspoging voorbijgan gers hardhandig terugtrekken aan kleding, arm of tas. In sommige ge vallen raken de gemoederen zo ver hit dat over-en-weer rake klappen vallen, zo blijkt uit de politie-rap- porten. Typerend is dat vooral ou dere toeristen bloot staan aan het fysieke geweld. In Singapore's grootste dagblad The Straits Times, dat bijna een ge hele pagina aan het - voor Singapo re zeer onwelkome - verschijnsel besteedt, worden de straatverko pers omschreven als 'modieuze jongelui, gehuld in moderne wijde kleding en met gepermanente hoofden'. Ze houden zich niet alleen bezig met de verkoop van nep-Cartiers en nep-Rolexen, maar proberen als 'stoepier' ook klandizie te trekken voor winkels waar soortgelijke waar wordt aangeboden. Australiërs De enkele straathandelaars die be reid zijn tot enige toelichting, schetsen het beeld van enorme hoeveelheden namaak-merkhorlo- ges die worden geïmporteerd uit Taiwan, Hongkong en Thailand. Bijna geen toerist, onder wie veel Australiërs die een weekendje ko men shoppen, of de opdringerige verkopers raken er wel een nep- merkklokje aan kwijt. De bevindingen van de krant worden bevestigd door de regulie re horlogiers die spreken van merkbare omzetdalingen en hard op klagen dat hun onverdachte, dure merkspullen niet meer door de cliëntèle worden vertrouwd. De nep-horloges bereiken volgens de ingewijden in diverse 'gedaantes' de distributeurs in Singapore. Soms arriveren ze kant-en-klaar, soms gebeurt het in onderdelen - uurwerkmechaniek uit Japan, uur- werkkast uit Taiwan en lederen bandje uit Hongkong - die vervol gens worden geassembleerd in kleine fabriekjes waar ook de be geerde merknamen worden aange bracht. Graveermachines voor dat lucratieve doel zijn in Hongkong en Taiwan te koop - voor 300 dollar per stuk. Eén van de jonge straatverko pers, een twintiger die zich met de Nep-merken bij de vleet. Snelle geldverdieners organiseren in Singapore horloge-party's om hun waar aan de man te brengen. (foto gpd> schuilnaam 'Meet Watchman' 45 gulden op. Kwaliteitsnamaak tooit, tilt in The Straits Times een zoals een Rolex quartz of automa- tipje van de sluier op over de prij- tic kost inkoop 30 tot 80 gulden en zen die in deze piraten-business gaat op straat van de hand voor 45 omgaan. Voor een namaak Cartier - tot 180 gulden. Meet Watchman noemt het doorsnee-horloge - wordt inkoop 18 tot 25 gulden neergeteld. Op straat brengt dezelfde Cartier 35 tot Gretige kopers Watchman wiens nering zo goed floreert dat hij eerder handtaste lijkheden zegt te vrezen van gretige kopers, opereert bij voorkeur in be sloten ruimtes - winkelcentra, ho tellobby's, en soms bij klanten thuis waar hij, tegen een redelijke vergoeding voor de genoten gast vrijheid, een horloge-party organi seert. Bij die gelegenheid stort hij uit z'n diplomatenkoffertje, voor vele begerige ogen, dan honderden prachtige nep-merkhorloges op ta fel uit. Tot zijn regelmatige cliëntè le rekent hij buitenlanders die in Singapore werken of op zakenbe- zoek zijn alsmede toeristen, zeebe den, diplomaten en bemanningen van buitenlandse vliegtuigmaat schappijen. Over de kwaliteit zegt hij z'n klanten oprecht voor te lichten. De allergoedkoopste klokjes kunnen na een tijdje soms nukken verto nen. Wie pech heeft merkt dat zijn aanwinst al na een paar weken be gint achter te lopen, soms slijt de goudkleurige toplaag opvallend rap weg en begint het stiksel van het horlogebandje los te laten. Maar, verzekert Watchman, dat zijn doorgaans incidenten. Wie met klachten komt kan van hem altijd een nieuw bandje of horloge krij gen. Geen rommel Hij voegt er zonder bravoure aan toe: "De uurwerken doen het in de meeste gevallen voortreffelijk. Zoals u weet komt uit Japan komt geen rommel meer". Een Neder landse die half oktober uit Singapore terugkeerde, bevestigt dat goeddeels: "Ik was met een groep toeristen in Singapore. Op een avond zei iemand dat er op een hotelkamer een horloge-party was. De handelaar spreidde zeker drie honderd nep-merkhorloges op bed uit. Ik heb er voor een habbekrats vijf gekocht, een Cartier, een Gucci, een Porsche, een Dior en een Longines. De Gucci begint nu iets achter te lopen, de andere doen het perfect". Watchman, van Chinese komaf, maakt lange dagen, van 's ochtends negen tot 's avonds acht, negen uur. Van de politie heeft hij weinig last omdat de handel in nep-merk- artikelen, waaronder ook sportkle- ding van bijv. Lacoste, wettelijk niet verboden is. Tot zijn favoriete klanten rekent hij dé Australiërs, die bekend staan als 'makkelijke Niettemin kent ook de straathan del in Singapore zijn strenge re gels. Het winkel-wandelgebied aan Orchard Road is vast in handen van de handelaars van Indische origine. Chinese collega's bestrij ken kruispunt en omgeving van het nabijgelegen prestigieuze Dy nasty Hotel en het aanpalende win kelcentrum Lucky Plaza. Moedwil lige inbreuken op eikaars territoir worden als regel met geweld be slecht. ties. Het is onze taak om aanvul lend en corrigerend op te treden", aldus Kuiper. Ambtenaren Hij benadrukt dat de bejaarden een heel andere visie hebben op de sa menleving dan mensen in de mid den-leeftijdsgroepen. Veel kennis en een lange levenservaring zijn volgens hem de sleutelwoorden. "Wat de gemeentelijke beleidsma kers vinden en willen wijkt soms zeer af van onze visie. Zij redene ren vanuit wat ze geleerd hebben in hun opleiding. Dat is een steeds te rugkerend spanningsveld, waarbij het altijd weer de vraag is wie aan het langste eind trekt: de ambtena ren of de Ouderenraad. Vooral in het begin merkten we dat de amb tenaren veel dichter bij de verant woordelijke wethouder zitten dan wij. We moeten zien te bereiken dat de wethouder onze adviezen zwaarder gaat wegen". Een ander lid van de Apeldoorn se Ouderenraad, E. Eggink, stelt nadrukkelijk dat de politiek over tuigd moet raken van de noodzaak van een Ouderenraad. "De instel ling van een Ouderenraad moet niet bedoeld zijn als een leuk ge baar naar de oudjes in de gemeen te. Een goede overheid beseft dat een grote betrokkenheid van de ouderen nodig is om het democra tisch gehalte van de samenleving gestalte te geven". De huidige situatie is volgens Eggink zo klaar als een klontje. De rijksoverheid heeft veel zorgtaken gedelegeerd aan de gemeenten, ter wijl de vergrijzing hand over hand toeneemt. Eggink: "Dit legt een grote verantwoordelijkheid bij de Ouderenraad. Onze adviezen zul len geheid in elkaar moeten zitten willen we serieus worden geno- Deskundigen Kuiper en Eggink zijn het er over eens dat alleen ouderen zitting moeten hebben in een Ouderen raad. "Sommige gemeenten willen Ouderenraden opzetten met daarin deskundigen uit het kruiswerk, be jaardenhuizen, enzovoorts. Daar zijn we principieel op tegen, omdat je dan weer een soort welzijnskoe- pel creëert die gaat redeneren vanuit het instellingenbeleid. Er is pas sprake van een echte Ouderen raad als er ouderen zitting in heb ben die ook zijn georganiseerd in de ouderenbonden. In de praktijk blijkt echter dat de diverse oude renraden zeer verschillend zijn sa mengesteld", zo zegt Kuiper. De ouderenbonden ANBO, PCOB en Unie KBO, samenwer kend in Cosbo-Nederland, brach ten recentelijk een nota uit over de Ouderenraden. In de nota stelt de Cosbo dat de plaatselijke situatie in grote mate de wijze bepaalt waarop de ouderenbonden het ge meentelijk beleid kunnen en wil len beïnvloeden. Volgens de Cosbo biedt in sommige gemeenten de deelname in adviescommissies op het gebied van huisvesting, woon ruimteverdeling, verkeersveilig heid, enzovoort, voldoende per spectief. In principe zijn de ouderenbon den echter voorstander van het op richten van een ouderen- of senio renraad met een formele structuur en dus een formele adviesbevoegd heid. Verder wijzen de ouderen bonden er op dat ouderenraden een voldoende budget tot hun be schikking moeten krijgen. Ook mogen er geen misverstanden be staan over de verhouding tussen de Ouderenraad en de ouderenbon den. De bonden wijzen op de schei ding van "de adviesfunctie aan het gemeentebestuur en het zelfstan dig overleg van de bonden met de gemeentebestuurders. Vrouwen die een heimelijke re latie hebben met een rk priester voelen zich miskend, geïsoleerd en door de kerk gediscrimineerd. Een aantal van hen wil nu een netwerk opzetten om elkaar van dienst te kunnen zijn. Daarnaast willen ze in mei volgend jaar op de manifestatie van de Acht Mei beweging uit de anonimiteit tre den om een eind te maken aan hun situatie. Het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen heeft begrip voor deze vrouwen, "die immers altyd op het tweede plan staan". Ook erkent het dat priesters en andere religieuzen het soms buitengewoon moeilijk hebben met het celibataire be staan dat de kerk hun oplegt. Desondanks overheerst de vrees dat de vrouwen zich werkelijk bekend zullen maken en hun problemen zo in de publiciteit gaan brengen. Directeur van het adviesbu reau, pater dr. A. Pfaff van de Missionarissen van de Heilige Familie in Goirle: "Het gaat om heel persoonlijke zaken. De pro blemen waar mensen mee kun nen worstelen zijn zo intiem". Pfaff heeft er op zich geen be zwaar tegen dat dit probleem be kend is geworden. "Het valt niet altijd mee om celibatair te leven. En dat de vriendinnen van pries ters graag een eind willen maken aan hun geïsoleerde positie, be- grijp ik. Ze kunnen nooit eens ui ting geven aan hun gevoelens. Het is duidelijk dat deze mensen aandacht en hulp nodig hebben. Maar dat is nog geen reden om geval voor geval publiekelijk uit te spinnen". Geen schatting Om hoeveel priesters, religieu zen en vrouwen het hier gaat, kan de directeur van het advies bureau met geen mogelijkheid zeggen. "Daar hebben we geen cijk op. Ik durf absoluut geen schatting te maken". Het liefst heeft de pater dat de oorzaak van het probleem wordt aangepakt. 'De enige werkelijke oplossing is dat een andere kerkelijke structuur wordt aanvaard. Waar we in deze zaken mee te maken hebben is inherent aan de kerk. Dat maakt het juist zo moeilijk". Het^robleem is uiteraard niet van vandaag of gisteren. Vijftien jaar geleden zei de toenmalige kardinaal Alfrink al iets over los koppeling van priesterambt en celibaat. Pfaff ziet binnen zijn kerk nog geen ontwikkeling in die richting. "Het is niet te schat ten hoeveel tijd daarvoor nog nor dig is". Hij verwacht niet, dat de ze paus ook maar het kleinste stapje daarheen zal doen. Dr. Pfaff: "Je moet realistisch zijn. Je kunt de structuur van de kerk niet zomaar veranderen. Dat is een utopie. Zolang het celi baat onverbrekelijk verbonden blijft met het priesterschap, zit er niets anders op dan individuele mensen die problemen hebben te helpen. Algemene regels zijn daarvoor niet te geven. We heb ben geen draaiboek. We probe ren louter persoonlijke hulp te geven als religieuzen en priesters zich bij ons melden". De kerk verwacht van haar dienaren 4 gehoorzaamheid. Priesters die er een relatie op na houden en dus de kerkelijke re gel niet in acht nemen, komen niet zelden in gewetensnood. Pf aff tilt daar niet zo heel zwaa; aan. "Het is niet veel anders dan het probleem van de gelovige die vroeger braaf zondag aan zondag naar de kerk ging en nu niet meer. De kerkgang is geen wet meer van Meden en Perzen. Men sen hebben allemaal hun per soonlijke verantwoordelijkheid, en die moetje ook daarin betrek ken". Mariënburg-vereniging. De Mariënburg-vereniging, die streeft naar vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk, wil haar activiteiten beter organise ren. Zij gaat een parttimer aan trekken voor de vrijwilligers en een voor public relations. De parttimer voor de vrijwilligers krijgt tot taak hun deskundig heid te bevorderen. De twee parttimers zullen naast de twee medewerkers van het secretari aat de enige betaalde krachten van de vereniging zyn. Die telt ruim 6000 leden. 'Mariënburg' hoopt hiermee een volgende stap te zetten naar de brede lekenbeweging die ze graag wil worden. Het zwaarte punt moet in de parochies lig gen, vindt het algemeen bestuur. Om deze basis te versterken zul len toerustingsbijeenkomsten voor leden worden gehouden. "De enige redding van de kerk ligt in de plaatselijke gemeen schap", verduidelijkte dr. W. Goddijn. Hy stond met andere rooms-katholieke vooraanstaan den aan de wieg van het 'comité van waakzaamheid', dat later de Mariënburg-vereniging zou wor den. De emeritus-hoogleraar godsdienstsociologie, die over enkele maanden aftreedt als se cretaris van de vereniging, be treurt het dat rk Nederland sinds het verdwijnen van de Katholie ke Actie geen brede lekenbewe ging meer kent. Ook de 'Acht Mei'-beweging waarin de Ma riënburg-vereniging deelneemt wordt, volgens Goddijn, zwaar gedomineerd door priesters. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Witmarsum en Ping- jum-Zurich (Fr.) kandidaat O. van der Veen Utrecht, naar He- melum (Fr.) kandidaat me vrouw N. E. van der Horst-Kattenberg Sint Jansklooster. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepbaar A. de Graaf, Broederweg 8, Kampen. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Poortugaal A. Bac Bodegraven. Honderd jaar. De hervorm de emeritus-predikant Th. J. H. Steenbeek in Wateringen (Am- bachtsweg 88b) hoopt op 30 de cember 100 jaar te worden. Hij begon zijn loopbaan in 1917 in De Kaag. Vandaar ging hij na drie jaar naar Leidschendam. Van 1934 tot 1938 werkte hij in het Zuidhollandse Valkenburg. In 1954 ging ds. Steenbeek met pensioen. bond maakt zich zorgen over hel groeiend aantal raadslieden die zich als vrij, zelfstandig onderne mer vestigen en op hun naam bordje 'humanistisch geestelijk raadsman' (of raadsvrouw) ver melden. Veelal gaat het om afge studeerden van het Humanis tisch Opleidingsinstituut, die via het Humanistisch Verbond niet aan een betaalde baan konden worden geholpen. De maatschappelijke vraag naar humanistische geestelijke verzorging is groot, terwijl de fi nanciële mogelijkheden om vol doende voorzieningen te treffen klein zijn, schrijft B. Boelaars in 'De Humanist', maandblad van het Verbond. Er zyn al enkele tientallen vry gevestigde hu manistische raadslieden. De titel 'humanistisch' biedt geen wette lijke bescherming. Niettemin leggen de meeste mensen on middellijk verband met het Hu manistisch Verbond. Het zou daarom gewenst zijn, volgens Boelaars, als het Verbond de in houdelijke verantwoordelijk heid kon dragen voor allen die zich humanistisch raadsman of raadsvrouw noemen. In dat geval moeten deze raadslieden aan het genoemde instituut zyn afgestudeerd en moeten ze de beroepscode on derschrijven die het Verbond voor zijn eigen geestelijke ver zorgers hanteert. Ook moeten ze hun optreden regelmatig door het Verbond laten toetsen. Moge lijk zou het Verbond dan als een soort keurmerk de toevoeging 'HV' verlenen. Cebemo. Het bestuur van de rk organisatie voor ontwikke lingssamenwerking Cebemo is met twee leden uitgebreid. Be noemd zijn mevrouw A. van Ar- denne uit Vlaardingen, lid van het algemeen bestuur van Unicef en bestuurslid van het CDA, en zuster D. Vanwesenbeeck uit Voorhout, lid van het hoofdbe stuur van de congregatie van de Zusters van Liefde.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2