LEIDSCH DAGBLAD 'Vliegramp is wraak van Iran' m Chirurg bevestigt theorie over bom Grote klap voor verzekeringswereld Polen pellen garnalen uit binnenkort Nederland Meer dan 270 doden na exploderen van Amerikaanse jumbo boven Schotland Autobom ontdekt vlak voor overval op bank MultiRent Weer geld geroofd uit Leids postkantoortje ATTENTIE! 'Vrouwen zijn betere chefs dan mannen' Donderdag 22 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38813 Prijs fl. 1,20 LONDEN (GPD) - Een team van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing in Seattle arriveert vandaag in Schotland om de oorzaak van dè vliegramp vast te stellen. Ook het Britse ministerie van Vervoer heeft inspecteurs gestuurd. Duidelijk is inmiddels dat het toestel tijdens de vlucht in stukken is gebroken. Een arts heeft na het zien van de verminkingen die tal van passagiers hebben opgelopen gezegd dat de verwondingen over een komen met die van slachtof fers van een bomexplosie. "Mijn conclusie is dat er een ontploffing of brand of beide plaats hebben ge had op grote hoogte", zei de chi rurg Keith Little, leider van het me dische team dat naar Lockerbie vloog om hulp te verlenen. Luchtvaartdeskundige Paul Maurice is van mening dat plotse linge decompressie als gevolg van een technisch mankement dezelf de verwondingen kan veroorzaken als een bomontploffing op een hoogte van 10 kilometer. De 18 jaar oude Boeing 747 on derging anderhalf jaar geleden nog een vergaande renovatie. Alle on derdelen die ook maar een beetje onbetrouwbaar leken zijn toen ver vangen. Het toestel was even lucht waardig als een nieuw, zegt Boeing. Als de bomtheorie wordt beves tigd, dan heeft dat ernstige conse quenties voor het veiligheidsbeleid op de Londense luchthaven He athrow. Volgens luchtvaartspecia listen is de bom dan daar aan boord gebracht. DEN HAAG (GPD) - De verzeke ringswereld dreigt door het veron gelukken van de Pan Am-jumbojet een van de grootste klappen in haar geschiedenis op te lopen. Niet al leen gaat het om een schadevergoe ding voor het verlies van het toe stel, maar ook om claims van nabe staanden van zowel de passagiers als de omgekomen inwoners van het Schotse dorp Lockerbie. Bo vendien zullen er eisen tot schade vergoeding komen voor de verniel de huizen en van mensen, die door het ongeluk gewond zijn geraakt. Het toestel behoort tot de serie jumbo's die toentertijd 110 miljoen gulden per stuk kostten. De huidi ge serie komt op 120 miljoen dollar (bijna een kwart miljard gulden). In het algemeen worden de vlieg tuigen verzekerd via Lloyd's in Londen. Daar wordt het risico ge spreid over een groot aantal verze keringsmaatschappijen. De hoogte van de vergoedingen aan nabestaanden is nog onduide lijk. Voor vluchten van, naar of via de Verenigde Staten geldt per om gekomen passagier een bedrag van 58.000 US-dollar (circa 116.000 gul den) exclusief kosten van een ad vocaat, of 75.000 dollar (circa 150.000 gulden) inclusief een advo caat. In de praktijk putten de Noor- damerikaanse advocatenkantoren zich uit in het voeren van proces sen namens nabestaanden van om gekomenen om het smartegeld op te voeren tot torenhoge bedragen. Voor hun inspanningen strijken ze daarvan doorgaans fikse percenta ges op. ZOUTKAMP/VOLENDAM (GPD) - Het garnalenpelbe- drijf Heiploeg bv uit Zout kamp laat vanaf maart zijn garnalen pellen in Polen. Het bedrijf, de grootste in zijn soort in West-Europa, sluit daarvoor een miljoencontract af met een Pools (hand)pelbe- drijf, waar 2200 mensen wer ken. Heiploeg wijkt uit naar Po len, omdat er in Nederland steeds minder pellers zijn. De directie wijt dit aan de gevol gen van de tweeverdieners- wet en de steeds strengere ei sen die worden gesteld aan de hygiëne bij het thuispellen. In de opslagloods van Heiploeg liggen grote voorraden onge pelde garnalen. Overigens worden de in Polen gepelde garnalen aan onze grenzen gecontroleerd, zodat de hy giëne gewaarborgd blijft. Volendam heeft inmiddels één bedrijf dat partijen gar- nalen in Polen laat pellen. De ervaringen van dat bedrijf daarmee zijn uitstekend, al wordt de prijs wel hoger door de transportkosten. Directeur B. Mooijer Puul van Crevettes BV uit Volen dam verklaart wel contacten te hebben met Polen. „We hebben ook een partij op proef laten pellen, maar van contracten is nog geen sprake. Laat staan dat wij daar een bedrag van f 150 miljóen voor over zouden hebben. Als er een thuispelverbod wordt afgekondigd, waarop de Keuringsdienst van Waren ai jaren aandringt, betekent dat het einde van de thuispel- cultuur in ons land". -[Schotland^- LONDEN (GPD) Een bomaanslag als wraak voor het opblazen van een Iraanse Airbus door de Amerikaanse marine is waarschijnlijk de oorzaak van de vliegramp in Schotland. De ramp kostte gisteravond het le ven aan meer dan 300 mensen. In totaal 258 bemanningsleden en passagiers van vlucht PA 103 von den de dood en aangenomen wordt dat in het stadje Lockerbie, dat ge troffen werd door de brokstukken, ongeveer 15 mensen om het leven zijn gekomen. Het is nog niet bekend of er Ne derlanders aan boord waren van de verongelukte Boeing-747 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Pan Am. In New York zou pas vanmiddag de passagierslijst worden vrijgegeven. Vanochtend kwam bij het pers bureau van AP in Londen een tele fonische claim binnen van de ramp. "Wij, de Wachters van de Is lamitische Revolutie, ondernemen deze heroïsche executie als wraak voor het opblazén van het Iraanse vliegtuig door Amerika, een paar maanden geleden, en voor in Ame rika laten wonen van de familie van de sjah. Wij zijn erg trots," zei de man en hing op. Ook het persbu reau UPI kreeg een telefoontje. WADDINXVEEN - Twee gewa pende en gemaskerde, mannen hebben gisteren een bank aan de Kerkweg in Waddinxveen overval len en een nog onbekend geldbe drag buitgemaakt. Zij drongen de bank rond half tien 's morgens bin nen en dwongen de cassière onder bedreiging van een vuurwapen, geld aan hen te overhandigen. Drie andere personeelsleden werden door de andere man onder schot gehouden. Er waren op dat oio- ment geen klanten in het bankge bouw. Het tweetal verdween met een witte personenauto, die later op de dag in de Oranjelaan werd terugge- AUTOHUREN? Lageweg 33 Veel wind Veel bewolking. Af en toe regen. In de loop van de middag of avond enkele opklaringen en mogelijk een bui. Temperaturen rond 9 graden. Wind uit zuidwest tot west, toenemend tot krachtig, aan de kust en op het IJssel- meer later tot stormachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zaterdag enkele op klaringen. Tijdens de Kerstdagen en op dinsdag veel bewolking en moge lijk wat regen of motregen. Middag- temperatuur rond 8 graden. Vrijdag 23 december zon op: 08.47 uur, zon onder: 16.32 uur; maan op: 16.15 uur, maan onder: 09.36 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.03 en 15.13 uur, laag water: 11.04 en 23.43 uur. vonden. De vluchtauto bleek enke le dagen eerder in Amsterdam te zijn gestolen. Tien minuten voor de overval kreeg de politie een melding dat op de Wingerd een auto in brand stond. Toen de politie het begin nende brandje had geblust, bleek in de auto een installatie te liggen die bestond uit gasflessen, een ac cu en bedrading. De politie vermoedde dat het om een bom ging en schakelde de Ex plosieven Opruimings Dienst (EOD) in die de brandbom met tijd- mechanisme onschadelijk hééft gemaakt. De bewoners van een flat en woningen in een straal van on geveer 100 meter van de auto, wer den geëvacueerd. Zij konden 's middags om drie uur weer terug in hun huizen. Waarschijnlijk is de bom wegens zuurstofgebrek niet ontploft. De politie heeft nog geen aanwij- zigingen dat er een verband is tus sen de bankoverval en de autobom. Reagan bespreekt bombarderen van fabriek gifgassen WASHINGTON (Rtr/AFP) - Pre sident Reagan heeft gisteren op de Amerikaanse tv gezegd dat hij over legt met de NAVO-bongenoten over het bombarderen van een Li bische fabriek die volgens de VS gifgassen kan produceren. "Er is nog geen beslissing geno men," verklaarde Reagan. "Wij staan in contact met onze bondge noten en met de NAVO en we hou den de situatie zeer scherp in de ga ten". Volgens een functionaris van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is er geen sprake van plannen voor een 'preventief bombardement op de fabriek. Het zou zelfs niet eens vaststaan dat een fabriek in Libië gifgassen kan produceren. De Libische leider Gaddhafi ontkent het bestaan van een gifgasfabriek. LEIDEN - Drie gemaskerde man nen hebben vanochtend even na negen uur een gewapende overval gepleegd op het postagentschap aan de Cobetstraat. Bij de overval werd een bedrag van vele tiendui zenden guldens buitgemaakt Het precieze bedrag is nog niet bekend. Het is de tweede keer dat dit agent schap is overvallen. Terwijl één van de overvallers een medewerkster onder schot hield, werd een andere vrouw (27) gedwongen de kas af te geven. De overvallers gingen er vervolgens vandoor in een metalic-grijze Opel Kadett die naar later bleek, gesto len is. De vluchtwagen werd in de nabij gelegen Temminckstraat om geruild voor een snelle witte BMW. Hoewel de politie onmiddellijk controle instelde op alle uitvalswe gen is de BMW niet meer gesigna leerd. De politie beschikt over een vaag signalement van de overval lers. Het gaat om drie lange man nen met een donkere huidskleur. Allen waren gekleed in donkere kleren. Het is de tweede keer in korte tijd dat een Leids postagentschap is overvallen. Begin deze maand drongen twee gewapende mannen het het PTT-kantoortje aan de Ma- resingel binnen. Foto boven: Brandweerlieden staan bij de brandende huizen in het Schotse Lockerbie waarop delen van de Amerikaanse jumbo terecht kwamen. Foto onder: Reddingsploegen zoeken naar slachtoffers in het neusgedeelte van het neergestorte vliegtuig. (foto-a afp/a'p) PAANAKKER 6CO LEIDEN MAARSMANSTEEG 12 TEL. 071-120566 Nog enkele plaatsen beschikbaar voor uw kerstdiner op le en 2e kerstdag le kerstdag ook a la carte Restaurant La Grand Herengracht 100 Leiden Tel. 071 -140876 Snel reserveren gewenst DEN HAAG (GPD) - 'Vrouwen zijn betere chefs dan mannen. Ze hebben meer overwicht, organi seren beter, maar hebben ook minder schroom harde maatre gelen door te voeren'. Uit een onderzoek dat het fe ministische tijdschrift Opzij heeft laten doen, blijkt dat de meeste Nederlanders om die re den graag een vrouw als chef hebben. Slechts dertien procent van de chefs in Nederland is vrouw, in de echte top-functies is dat slechts twee procent. De vragen werden voorgeleg aan 800 willekeurige Nederlan ders, voor de helft mannen me een baan, aan 400 Opzij-lezeres sen met een baan en aan 200 ge selecteerde leidinggevende vrouwen. Vrouwen doen niet onder voor mannen wat betreft deskundig heid en besluitvaardigheid. Ze delegeren net zo goed en staan open voor het personeel. Het be langrijkste verschil met mannen is dat ze niet altijd met hun werk bezig zijn. Opzij betwijfelt of dat een minpunt is. De Wachters van de Islamitische Revolutie eisten eerder de verant woordelijkheid op voor een auto bomaanslag in Londen op 18 juli 1987, waarbij een vroegere Iraanse minister gewond raakte. De Amerikaanse ambassade in Moskou liet vorige week een waar schuwing uitgaan naar diplomaten over een dreigement tegen een Pan Am vlucht die ergens in de maand december van Frankfurt naar de Verenigde Staten zou gaan. De waarschuwing was vervat in een circulaire. De tekst luidde: "De post (ambassade) is door de Fede rale Luchtvaartdienst FAA geïn formeerd dat op 5 december 1988 een onbekend individu een Ameri kaanse diplomatieke post in Euro pa heeft gebeld en gezegd dat er gens binnen de komende twee we ken een bomaanslag zou worden gepleegd op een Pan Am vliegtuig van Frankfurt naar de VS." Het memo vervolgde dat de be voegde autoriteiten de zaak in on derzoek hebben. Het stuk besloot met de mededeling dat het aan het ambassadepersoneel zelf werd overgelaten of men al dan niet zijn reisplannen voor de kerstdagen wilde wijzigen. Tegen het middaguur waren rond de plek van het onheil al meer dan 150 doden geborgen. Volgens de Los Angeles Times heeft het veron gelukte vliegtuig sinds 1980 regel matig ernstige gebreken vertoond. De Boeing 747 jumbo stortte brandend neer op het Schotse stad je Lockerbie, na een explosie op ruim 10.000 meter hoogte. Aan boord was een groot aantal Ameri kaanse militairen op kerstverlof en Amerikaanse studenten die een studieproject in Europa onderbra ken in verband met de kerst. Het neerstortende toestel veroor zaakte de ontploffing van een ben zinestation in Lockerbie. Daardoor ontstond een inferno dat volgens brandweerlieden erger was dan op het Noordzee-platform Piper Alpha in juli. Lockerbie ziet er uit alsof het is gebombardeerd. Zeventien huizen zijn volledig vernield. Tientallen auto's, woningen en winkels zyn zwaar beschadigd. Brokstukken van het vliegtuig hebben een kra ter van 3 meter diepte geslagen in de A 74, de hoofdweg van Enge land naar Schotland. Een ander deel van het toestel stortte neer in het nabijgelegen dorpje Langhold. Restanten liggen verspreid over 30 kilometer. Tegen het middaguur werden de twee vluchtrecorders gevonden. Pan Am voert vanaf Schiphol al enkele jaren geen rechtstreekse vluchten meer uit tussen Neder land en de Verenigde Staten. De maatschappij vliegt wel tussen Schiphol en Londen. Deze vluch ten sluiten aan op de vluchten van Pan Am naar de Verenigde Staten. (pagina 5: Ramp met Boeing komt in VS hard aan) Beursschandaal VS Bank is bereid tot schikking van 1,3 miljard NEW YORK (Rtr/DPA/UPI) - De Amerikaanse investeringsbank Drexel Burnham Lambert heeft verklaard schuldig te zijn aan frau de met effecten. Ze is bereid de zaak te schikken door betaling van 1,3 miljard gulden. Dit heeft de Amerikaanse openbare aanklager, Rudolph Giuliani, bekendge maakt. Het is het hoogste schik kingsbedrag dat ooit is overeenge komen. Het geld zal grotendeels worden uitbetaald aan gedupeer den. De schuldbekentenis volgt op een aantal aanklachten die in sep tember zijn ingediend door de SEC, de Amerikaanse beurscom- missie. Door schuld te bekennen kan een beklaagde gewoonlnk ver mijden dat tegen hem of haar nog zwaardere beschuldigingen worden ingebracht. De effectenbank heeft enkele maanden onderhandeld met de fe derale autoriteiten om een schik king te kunnen treffen. Drexel hoopt op deze manier niet te wor den beschuldigd van betrokken heid bij effectenschandalen op Wall Street waarbij is gehandeld met voorwetenschap. Uit alle macht heeft Drexel getracht te voorkomen dat de .affaire op een strafzaak zou uitdraaien. Giuliani beklemtoonde dat de overeenkomst nog moet worden goedgekeurd door het Amerikaan se ministerie van justitie. GEZONDHEIDS TïSsm'iri BIBLIOTHEEK JA, ik abonneer mij a snel mogelijk op deze krant. Dan heb ik niet alleen het nationale en internationale ïieuws, maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand?

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1