'Gomaras' voorziet terugloop leerlingen Ons faxnummer Lopende patiënten tuigen kerstboom graag zelf op THEMADAG KINDEREN IN NOOD Kruisvereniging Oegstgeest fuseert met Bollenstreek DONDERDAG 22 DECEMBER 198B REG|0 LEIDEN PAGINA 13 Adverteerders hebben soms geen tijd. Drukke zaken vra gen nu eenmaal aandacht. En tóch moet er morgen weer een advertentie in de grootste krant van de regio. Even heen en weer gaat niet. Voor een vertegenwoordiger is het te laat. Onze fax biedt uitkomst. Want advertentie-teksten en reserveringen kunt u dag en nacht aanbieden via het faxnummer van de Leidsch Dagblad Kombinatie: 071-143480 Hovenier Van der Ploeg weer avond aan avond in touw voor EMsabeth Ziekenhuis LEIDERDORP - "In de week voor kerst moet ik ontzaglijk veel werk verzetten. Zo ver zorg ik voor het Elisabeth Ziekenhuis honderd kerst- stukken waaronder hang- en tafelstukjes en lever ik tak ken en kerstbomen. Ik doe dit werk hier al 16 jaar en draai dus op routine. Ik ken overal de weg, zodat alles echt razendsnel gaat". Het St. Elisabeth Zieken huis is al 22 jaar een van de vaste opdrachtgevers van ho venier W. van der Ploeg. Naast de groenvoorzieningen rond het ziekenhuis in Lei derdorp, verzorgt hij met col lega J. van Seggelen deze week speciaal de versierin gen voor het kerstfeest. door Dorith Ligtvoet Hoewel hij in oktober al de kerst bomen heeft besteld, is hij maan dag daadwerkelijk met de kerst versieringen begonnen. Hij heeft met zijn vrachtauto 35 kerstbo men naar de ambulance-ingang gebracht, er een stukje afgezaagd en een kruis onder" geplaatst. Vervolgens heeft hij met zijfi maat de bomen in de lift ge plaatst en elke boom naar de daarvoor bestemde afdeling ge bracht. "Dan krijg je al direct re acties", lacht de hovenier. "Wat Hartafdeling De leukste ervaringen heeft Van der Ploeg op de hartafde ling. "Ik kom daar met de boom aan en er komen direct tien man nen en vrouwen om me heen staan die beginnen met het ver sieren. Er zijn daar veel lopende patiënten dus die kunnen dat wat gemakkelijker. Elke zaal heeft ook zijn eigen boompje dat wordt betaald uit een patiënten potje. De mensen zijn daar altijd druk doende met het optuigen van die bomen. Ze hangen er kerstballen in, zetten er een stal letje bij". Het optuigen doen de patiën ten en het verplegend personeel altijd zelf. Van der Ploeg vindt het jammer dat er afdelingen zijn waar een boom na twee dagen nog steeds niet is versierd. Hij benadrukt dat het niet gaat om onwil, maar om onmacht. "Op drukke afdelingen is de werk druk door bezuinigingen zo groot, dat het verplegend perso neel er gewoon niet aan toe komt". Op het budget voor de kerst versieringen heeft het zieken huis volgens Van der Ploeg niet bezuinigd. Het is volgens hem al jaren ongeveer hetzelfde. Om welk bedrag het gaat wil hij lie ver niet kwijt. "Het is voldoende om een ontzettend gezellige kerstsfeer te maken, maar het is niet zo dat mijn opdrachtgever me een blanco cheque geeft en tegen me zegt: ga maar lekker te keer. Dat zou voor mij wel lekker eten zijn, maar zo is het dus niet". Hoewel Van der Ploeg diverse opdrachtgevers heeft, toont hij zich bijzonder betrokken bij het ziekenhuis. Dat blijkt uit de tal loze nevenactiviteiten die hij voor het ziekenhuis onderneemt. Zo speelt hij voor sinterklaas bij de ziekenhuisomroep, doet al 15 jaar mee in de cabaretgroep Opus die bestaat uit ziekenhuis personeel en levert elk jaar zijn bijdrage aan de zangavond op kerstavond. De hovenier onder houdt zelfs nog contacten met de nonnen die het oude Elisabeth- ziekenhuis aan de Leidsè Hooi gracht bestierden. Kerststukjes Avond aan avond maakt Van der Ploeg samen met een vriend de kerststukken. Door zijn vak heeft de hovenier een eigen visie op het opmaken van de stukken: hij werkt het liefst met natuurlij ke materialen. Van der Ploeg toont een zelfgemaakt stukje waarin hij pampusgras en zelfs twee spruitjes heeft verwerkt. „Mooi stukje, niet? Ik houd er niet van glittersterren en padde- stoeltjes te gebruiken. Glitter en glamour hoeft van mij niet zo". De takken die hij voor de stuk jes gebruikt, bestelt hij bij de groothandel of verzamelt hij bij snoeiwerkzaamheden. "Als ho venier kom ik zoveel mooie tak ken tegen. Nu heb je bijvoor beeld van die mooie kale takken in vele kleurvariaties. De takken van de kronkelwilg zijn bijvoor beeld heel mooi om te gebrui- De hovenier gebruikt een gro te variatie aan takken. Moeite loos somt hij op: blauwspar, groene den, kornoeille, gele, groene en bon te takken en mate rialen als eikels en pepers. Kaar sen ontbreken echter in alle stukken die hij voor het zieken huis maakt, omdat dat verboden is. Hoe gevaarlijk kaarsen zijn, blijkt uit het verhaal dat hij ver telt. "Vorig jaar had iemand in de kapel kaarsen in twee kerststuk jes ontstoken. De patiënt is na het gebed weggegaan, maar heeft de kaarsen vergeten uit te doen. De stukjes waren tot op het altaar opgebrand en gelukkig vanzelf uitgegaan. Maar je moet er niet aan denken wat er had kunnen gebeuren". Brandveilig In het ziekenhuis wordt ook op andere manieren op de brandvei ligheid van de stukjes gelet. Van der Ploeg bespuit elk stuk met een onbrandbare vloeistof. "Ket tingrokers gooien hun sigaret nog wel eens tussen de planten bakken. Iets dergelijks zou ook met de kerststukjes kunnen ge beuren. Die dingen zijn zo droog". Op zes januari, de dag van Driekoningen, worden de stukken en de inmiddels kale bo men opgeruimd. WASSENAAR - Het Wassenaarse Adelbertcollege heeft gisteren een themadag gehouden over 'kinderen in nood'. De organisatie van de dag lag geheel in de han den van de leerlingen, die voor zowel de onderbouw als de bovenbouw een eigen programma hadden opge steld. Zo konden de laagste klassen meedoen aan een spel met dertien onderdelen, zoals bij voorbeeld kerstkaar Leiderdorpse school dupe van Katwijks initiatief LEIDERDORP - De kans bestaat dat dooi' de vesti ging van een nieuwe school op reformatorische grond slag in Katwijk het aantal leerlingen op de Gomarus- school in Leiderdorp met ongeveer 50 zal teruglopen. Een en ander zal mogelijk het ontslag van een of twee leerkrachten tot gevolg heb ben. Die vrees spreekt secretaris N. Adema van de Vereniging tot het verstrekken van onderwijs op Re formatorische Grondslag in Lei derdorp uit. Op de Leiderdorpse school, gevestigd aan de Vronken- laan en in de Koekoekstraat, zitten momenteel ruim 200 leerlingen, naar schatting 40 zijn er alleen al af komstig uit Katwijk. De vestiging van een reformato rische school in de kustplaats is vrijwel rond. Het is de bedoeling dat in augustus volgend jaar de deuren opengaan. De school zal overigens in een van de bestaande leegstaande gebouwen in Katwijk worden gehuisvest. Enige tijd geleden is door de Stichting basisonderwijs op Refor matorische Grondslag voor Kat wijk en Omstreken een verzoek tot de oprichting van een school ge daan. De stichting heeft het ge meentebestuur van de kustplaats intussen een handtekeningenlijst overlegd, waaruit blijkt dat de school direct al kan reke nen op 136 leerlingen. Dat aantal kan tot rond het jaar 2000 oplopen tot 170, zo is becijferd. Gevolgen Leiderdorp is momenteel de eni ge gemeente in de Leidse regio waar op reformatorische grondslag les wordt gegeven aan leerlingen van het basisonderwijs. Andere soortgelijke scholen bevinden zich in Lisse, Zoetermeer, Boskoop en Alphen aan den Rijn. Secretaris Adema van deJ Gomarusschool concludeert dat in 1985 na het op poten zetten van een dergelijke vorm van onderwijs in Alphen aan den Rijn het nu voor de tweede keer binnen korte tijd is dat een aanslag wordt gedaan op het leerlingenbestand van de Leider dorpse school. De stichting van de school in Al phen kostte de Gormarus ongeveer 30 leerlingen. Dat de stichting van de school in Katwijk gevolgen heeft voor 'de Gomarus' staat volgens Adema echter buiten kijf. Ontslag van een enkele leerkracht sluit hij daarom 'op den duur' ook niet uit. Adema komt op een becijferde terugloop van 50 leerlingen omdat hij veron derstelt dat ook leerlingen uit Kat- wijkse buurgemeenten straks wel licht voor de school in de badplaats zullen kiezen, zodat ze niet langer genoodzaakt zijn naar Leiderdorp af te reizen. De onlangs in Katwijk in het le ven geroepen stichting heeft ook nooit onder stoelen of banken ge stoken zich op de regio te zullen richten. De Katwijkse initiatiefne mers hebben hun plannen overi gens al in een vroeg stadium ken baar gemaakt in Leiderdorp. Toch vindt Adema niet dat er al te dramatisch over de op handen zijnde stichting van de nieuwe school mag worden gedaan. "Nu moeten elke dag weer de kinderen van Katwijk naar Leiderdorp wor den gesleept. Dat is natuurlijk niet voor iedereen even plezierig. Wij moeten dat onder ogen zien", rea geert Adema. Voor de secretaris is er dan ook geen reden om bezwaar te maken tegen de komst van de nieuwe school. De Gomarusschool in Leiderdorp. Een terugloop i motorische grondslag in Katwijk. x leerlingen dreig hier na opening i Sponsorloop bij Duinzicht OEGSTGEEST - De Oegstgeester scholengemeenschap Duinzicht wil met een sponsorloop enkele scholen in India te hulp schieten. Met de opbrengsten kunnen de col lega's in India leermiddelen aan schaffen. De sponsortocht, een wandeling over 12 kilometer, wordt morgen gehouden. Alle 800 leerlingen kunnen er aan meedoen. De bedoeling is dat de leerlingen per gelopen kilome ter worden gesponsord door ou ders, familie en bekenden. Een woordvoerder van de school ver wacht zo'n twintig gulden per lo per aan opbrengsten. Hij komt uit op een geraamde recette van 16.000 gulden. "Anders gaat mijn baard eraf'. De wandeling voert door Oegst- geest en Leiden. Volgens de zegs man is vrijdag, zo vlak voor het kerstweekeinde een ideale dag voor de sponsorloop. "In deze tijd van het jaar gaan de gedachten van velen uit naar mensen die het min der goed hebben dan wij". Duin zicht zet met deze sponsorloop een traditie die vier jaar geleden is ge stokt, toch weer voort. OEGSTGEEST - De ledenvergade ring van de Kruisvereniging Oegst geest krijgt vanavond een voorstel tot fusie met de vereniging Kruis werk Bollenstreek voorgeschoteld. De Oegstgeester kruisvereniging verliest daarmee haar zelfstandig heid. De leden zijn na de fusie ge woon lid van de vereniging Kruis werk Bollenstreek die een afdeling in Oegstgeest krijgt. Volgens mevrouw Verlinden, hoofd-wijkverpleegkundige, ver andert er verder weinig tot niets en past de onderhavige fusie in de lan delijke ontwikkelingen waarbij het provinciale apparaat, dat vooral een coördinerende taak heeft, af slankt en tegelijkertijd de erkende kruisorganisaties op lokaal niveau aan schaalvergroting doen. Verlinden legt uit dat de plaatse lijke besturen vaak een onduidelij ke taak hadden en nog nauwelijks, bestuurlijke activiteiten ontplooi den. "Alleen maar het beheer van het gebouw aan de Lijtweg, dat is onvoldoende, dat bevredigt niet". Verlinden benadrukt nog eens dat er van consequenties voor de zorg verlening geen sprake is, ook niet voor de leden. Geluidoverlast Rijksstraatweg in Wassenaar nader onderzocht WASSENAAR - De gemeente Was senaar is bezig met een uitgebreid onderzoek naar de geluidoverlast die de Rijksstraatweg oplevert voor sommige bewoners van de weg. Mocht het onderzoek uitwij zen dat de overlast te hoog is, dan moeten er maatregelen worden ge troffen. Volgens gemeentevoor- lichter Wim Issendonk zal hier in het eerste kwartaal van volgend jaar zekerheid over komen. Aanleiding voor het onderzoek is een brief van twee bewoners waar in zij hun beklag doen over "het slechte beleid van de gemeente in zake lawaaibestrijding veroorzaakt door het verkeer op de Rijksstraat weg". Volgens de bewoners is de Rijksstraatweg niet alleen berucht om zijn hoge tol aan verkeers slachtoffers. "Door de enorme ver keersafwikkeling die zich op de Rijksstraatweg voordoet, is het vanzelfsprekend dat hier veel la waai wordt geproduceerd". De twee vinden dat de gemeente Wassenaar het beleid moet afstem men op een planmatige en snelle realisatie van geluidisolatie van woningen voor die burgers die last ondervinden van de geluidhinder. Volgens Issendonk is de gemeente daar al mee begonnen. "Er zijn al wat metingen verricht en een uit gebreider onderzoek is nu gaan de". ten maken. Voor de hoogste klassen was er een festiva l. Bij de themadag ging het er trouwens niet om geld in te zamelen. Bedoeling was vooral om de leerlingen be wust te maken van problemen waarmee kinderen op de héle wereld te maken kunnen hebben. De thema-dag krijgt vanavond een vervolg met een uitgebreide kerstviering op school. <foto Dick Hogewonin?) Veldloop Voetbalvereniging Meerburg uit Zoeter- woude houdt op maandag 26 december haar jaarlijkse veldloop over afstanden van 5 of 10 kilometer. De start is om 13.00 uur bij de voetbalkantine aan de Laan de Goede Herder. Biljarten De Zoeterwoudse biljartvereniging Rijnegom houdt op 30 december haar jaarlijkse jeugdkampioenschap voor jon geren van 15 tot 21 jaar. Het kampioen schap begint om 19.30 uur. Informatie is verkrijgbaar via telefoonummer: 071- 891744. Samenzang De Vereniging Het Oude Raadhuis van Warmond organiseert zaterdagavond traditiegetrouw een kerstsamenzang op het Dorpsplein bij het oude raadhuis van half acht tot acht uur. De Brassband Warmond begeleidt het gezang en Nel- leke van Mameren leest een kerstver haal voor. SNELHEIDSCONTROLE - Dertig processen-verbaal heeft de politie in Leiderdorp gisteren uitgedeeld bij een snelheidscontrole op drie plekken in het dorp. De controle werd uitgevoerd op de Acacialaan en op de wegen naar Koudekerk en Woubrugge. De hoogst gemeten snelheid was 82 kilometer.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13