9Gemeente komt op de eerste plaats, dan 9n hele tijd 'Kerst bij uitstek geschikt voor het eten van wild en gevogelte' Tuinbouwschool Oegstgeest alsnog in voor fusie Burgemeester Vallcenburg beticht Leiden van onbehoorlijk bestuur PIEPJONGE JUBILARIS PAGINA 12 DONDEP.DAG 22 DECEMBER 1988 Vakschool-directeur J. de Jong temidden van de poeliers. "Kerst is voor veel mensen vaak de enige keer per jaar dat ze zich aan wild wagen". (foto Ben de Bruyn) Vakschool voor poeliers in Alphen wegens drukte gesloten ALPHEN AAN DEN RIJN - Nederland schaart zich met de kerstdagen weer massaal rond de tafel, waarop in vele geval len een dampend stuk wild of gevogelte prijkt. Het is een drukke tijd voor de poeliers, want de wildconsumptie bereikt in december een absoluut hoogtepunt. Naar schatting 95 pro cent van al het verkochte wild en gevogelte vindt in deze maand zijn weg naar de kerstdis. De vakschool voor poeliers in Alphen is dan ook het grootste gedeelte van de feestmaand gesloten. De leerlingen zijn namelijk allemaal werkzaam bij een poelier en hun hulp is op dit moment uiterst noodzakelijk. Volgens directeur van de vak school en tevens algemeen secre taris van de Nederlandse Bond van Poeliers en Wildhandelaren, J. de Jong, is er wat die con sumptie betreft de laatste jaren niet veel veranderd. "Deze tijd is natuurlijk bij uitstek geschikt voor het klaarmaken van allerlei wild en gevogelte, 't Is voor veel mensen ook vaak de enige keer Bsr jaar dat ze zich er aan wagen, at was vroeger zo en is nog Promotie De Nederlandse Bond van Poe liers en Wildhandelaren probeert het eten van wild zoveel moge lijk te promoten. Daarbij wordt vooral aandacht besteed aan voorlichting in de vorm van re ceptenkalenders en foldertjes. "In feite is het bereiden van wild en gevogelte helemaal niet moei lijk", oordeelt De Jong. "Met pe per en zout kom je al een heel eind. De uitgesproken wild- smaak komt dan misschien niet zo tot zijn recht dan wanneer je het vlees bij voorbeeld in een ma rinade laat staan, maar het is een aardig begin". Hij raadt begin nende wildeters ook aan om het eerst eens te proberen met filets. "Die zijn eenvoudiger klaar te maken en ook erg lekker". De Jong eet zelf minimaal één keer per week wild en de rest van de week kip of ander gevogelte. "Zo af en toe eet ik nog wel eens een karbonaadje, maar een stuk wild is natuurlijk nooit te vers maden. Ik heb zo mijn kanalen en daar maak ik uiteraard dank baar gebruik van". Ondanks het feit dat de Neder landse wildmarkt vrij klein is, overtreft de vraag naar wild het Nederlandse aanbod. Maar liefst 85 procent van het in Nederland verkochte wild komt uit het bui tenland. Het gaat dan voorname lijk om de import van tam ko nijn. "Het wilde konijn hebben we in Nederland eerder te veel dan te weinig en die wordt dan ook vooral geëxporteerd". "Vorig jaar", vertelt De Jong, "stond de haas bovenaan in de kerst top tien. Of het dit jaar weer zo zal zijn weet ik niet. Het is na melijk elk jaar een nek-aan-nek race tussen de hazen, konijnen, kalkoenen, wilde eenden en fa zanten. Groot wild als wilde zwij nen, reeën en herten zijn minder populair. Ze zijn natuurlijk be werkelijker en mensen vinden dat al gauw zielig. Zo'n Bambi op je bord is voor een heleboel men sen toch moeilijk te aanvaar den". Nieuwe burgemeester Katwijk verlaat Veere met moeite VEERE/KATWIJK "Wat mij in Katwijk aantrekt is eigenlijk hetzelfde als waarvoor ik destijd ook voor Veere heb gekozen. Het is een gemeente die ondanks alle invloeden van buiten toch een eigen karakter, een eigen identiteit heeft weten te bewaren en waar je als bestuurder nog een goed contact hebt met de bevolking. Een hele praktische reden was verder nog dat in Katwijk een verkeersbord staat waarop zowel de richtingen Haarlem, Leiden als Den Haag worden aangeven. In de eerste stad werkt mijn man, in de tweede Toerisme studeren twee van mijn drie zoons en als landelijk vice-voorzitter van het CDA is voor mij zelf Den Haag van belang". echter te worden beoordeeld op haar werk en niet op het feit dat ze vrouw is. "Dat is het enige wat telt", zegt ze. "En verder moeten we er maar niet te veel woorden aan vuil maken". Voor de nieuwe burgemeester Katwijk, de 47-jarige mevro G.W. van Montfrans-Hartman, was de kustplaats dan ook dé gemeente waarop zij haar zinnen had gezet. "Het was mijn enige sollicatie", vertelt ze, enkele uren nadat zij door de commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, S. Patijn, offi cieel van haar benoeming op de hoogte is gesteld. door Dick van der Plas De benoeming gaat officieel in op 16 januari, maar mevrouw Van Montfrans wordt waarschijnlijk op 18 januari officieel in de kustplaats geïnstalleerd. "Dat lijkt allemaal nog ver weg, maar zeker door de feestdagen die er tussen zitten, blijft er voor mijn werk in Veere nog maar heel weinig tijd over. Al vanaf de kerst zal ik moeten begin nen mét het opruimen van m'n bu- Op 13 januari staat het afscheid gepland van de gemeente waar zij op 1 juni 1982 werd benoemd. Of zij dan ook meteen helemaal 'weg' is uit Veere, waagt de burgemeester te bewijfelen. "De komende perio de moeten er nog zoveel dingen ge beuren. Er komt nogal wat bij kij ken om een mens binnen een maand van de ene naar de andere plek te verkassen. Ik zal na mijn be noeming wel direct zo veel moge lijk in Katwijk verblijven, tot het moment dat we de ambtswoning kunnen betrekken". "Of ik blij ben met m'n benoe ming?", reageert ze op weer een ge lukwens. "Ja en nee. Ik moet hier namelijk nog weg en dat gaat me toch niet in de koude kleren zit ten". Burgemeester Van Montfrans is verknocht aan het schilderachti ge Zeeuwse stadje, dat in feite één groot monument is. "Er is mij van daag al enkele keren gevraagd of ik "het in Veere 'wel gezien' heb", zegt ze. "Dat is beslist niet zo. Maar deze wisseling van functies komt voor mij na een periode van ruim 6,5 jaar op een volstrekt logisch moment". De liefde voor Veere is daarmee niet meteen over. "Je eerste ge meente is toch zoiets als je eerste juf, die vergeet je nooit". Die verwijzing naar het onder wijs is niet helemaal toevallig. Voordat ze haar politieke en be stuurlijke loopbaan begon, was mevrouw Van Montfrans werk zaam als lerares. Daarvoor studeer de zij Engels aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam. De toe komstige burgemeester van Kat wijk is opgegroeid in het Gelderse Velp. Na het afronden van haar stu die verhuisde ze in 1964 naar Broek in Waterland, waar ze tien later tot wethouder voor het CDA werd be noemd. Als collegelid maakte ze ook deel uit van het dagelijkse be stuur van een samenwerkingsver band tussen een aantal gemeenten uit de regio. Met de bestuurlijke er varing die zij onder meer in deze twee functies opdeed volgde in 1982 de aanstelling als burgemees ter van Veere. Mevrouw Van Montfrans is ver der, behalve landelijk vice-voorzit- ter van het CDA, lid van het be stuur van de Vrije Universiteit in Amsterdam en bestuurslid van de Nederlandse Omroepstichting (NOS). Andere functies die zij be kleedde waren die van voorzitter van de Stichting Landschapsver zorging Zeeland, lid van de com missie bestuurlijke organisatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en voorzitter van de kring van vrouwelijke burgemees ters. Mevrouw Van Montfrans is ge huwd en heeft drie zoons van 17,18 en 22 jaar. Haar man is werkzaam als geoloog bij de Rijks Geologi sche Dienst in Haarlem. "Het gezin is in feite meegegroeid met mijn carrière", zegt ze. "Grote proble men heeft dat nooit gegeven". Voorkeuren Tussen haar huidige gemeente Veere en Katwijk bestaan volgens mevrouw Van Montfrans nogal wat overeenkomsten. "Als ik bij voor beeld kjjk naar de samenstelling van de raad, dan is ook hier het CDA met vijf van de elf zetels ver reweg de grootste partij en is de combinatie SGP/RPF met twee ze tels eveneens goed vertegenwoor digd. Verder zijn er twee zetels voor de WD en twee voor de PvdA. Het is niet helemaal hetzelf de als de samenstelling in Katwijk, maar de verhoudingen zijn onge veer wel gelijk". De autochtone bevolking van het eiland Walcheren is, vooral als het gaat om de manier waarop de ge loofsovertuiging wordt beleefd, volgens de burgemeester eveneens goed te vergelijken met die van Katwijk. "Ik voel me wel thuis in dat klimaat", zegt zij, "en hetzelfde geldt eigenlijk ook voor mijn man. Die is opgegroeid op Marken, waar zijn vader een huisartsenpraktijk had". Van Montfrans hoopt in Katwijk VALKENBURG - "Onbehoorlijk bestuur van de ge meente Leiden". Dat is het oordeel van burgemeester C. Sinke van Valkenburg over de gedeeltelijke afslui ting van de Valkenburgseweg en de plaatsing van ver keerslichten bij de kruising met de Haagsche Schouw- weg. Over de drastische aanpassing van deze voor Val kenburg belangrijke uitvalsweg heeft de gemeente Leiden geen overleg gevoerd met haar buurgemeente. Sinke toonde zich daarover tijdens de vergadering van de gemeenteraad zeer boos. De Valkenburgseweg vormt nu nog de scheiding tussen het bestaande restaurant De Haagsche Schouw en het in aanbouw zijnde motel. De nieuwbouw is in middels zo ver gevorderd dat de helft van de weg daar door is afgesloten. Nog slechts één rijstrook is beschik baar. Met verkeerslichten wordt het verkeer geregeld. Volgens plan wordt in de nabije toekomst de hele weg afgesloten en betrokken bij de nieuwbouw. Via een omleidingsweg over een deel van het huidige parkeer terrein naast het motel zal het verkeer in het vervolg via de Haagsche Schouwweg en de Ommedijkseweg naar de Valkenburgerweg rijden. Die omleidingsweg moet nog worden aangelegd. Al leen voor fietsers is een provisorisch pad aangelegd. De automobilisten moeten nu wachten voor het ver keerslicht bij het motel om af te kunnen slaan naar de Haagsche Schouwweg. Wanneer het verkeerslicht op groen staat, denkt de automobilist dat hij door kan rij den. Dit is echter niet het geval, want het verkeer over de Haagsche Schouwweg heeft daar voorrang. Filevor ming is het gevolg. "Een onoverzichtelijke levensge vaarlijke situatie", noemde raadslid Hoffmans (Pvd A/PPR) deze verkeersafwikkeling, Net als in haar huidige werk kring zal mevrouw Van Montfrans in haar nieuwe gemeente te maken krijgen met het toerisme. Veel meer dan Katwijk, dat op dit punt nu niet bepaald een stimulerend beleid voert, is Veere afhankelijk van de inkomsten van dagjesmen sen en verblijfsrecreanten. Het in woneraantal van de vier kernen van de gemeente Veere behalve het stadje zelf zijn dat Vrouwenpol der, Serooskerken en Gapingen wordt in de zomermaanden vervijf voudigd: van 4.900 naar ongeveer 25.000. "Er komen hier ontzettend veel watersporters, maar ook de monu mentale kern van Veere is een enorme trekpleister. Het stadje trekt in de zomermaanden alleen al elke dag 15.000 dagjesmensen. Het bedrijfsleven draait dan ook volop en dat is een heel boeiend circiis om mee te maken. We gaan dan ook 's zomers zelf nooit met vakantie. Ik zeg weieens: het is in Veere óf springvloed óf eb, er zit geen tij tus- Het toerisme brengt echter ook problemen met zich mee, die voor Katwijk en Veere alweer ongeveer gelijk zijn. "Éen daarvan is bij voorbeeld de krappe politiebezet- ting", vertelt de burgemeester, "daar weten ze in Katwijk inmid dels ook alles van. Verder heb je in beide gemeenten te maken met een eigen bevolking die de toerist graag welkom heet, maar wel graag 'baas' wil zijn in eigen huis en de sfeer in het dorp wil blijven bepa len". Portefeuille Als lid van een betrekkelijk klein college van burgemeester en wet houders (dat verder nog uit één man en één vrouw bestaat), be heert mevrouw Van Montfrans in Veere een behoorlijk zware porte feuille. Tot haar takenpakket beho ren financiën, recreatie, ruimtelij ke ordening, personeelszaken, mo numentenzorg en voorlichting, evenals de 'gebruikelijke taken' die een burgemeester als hoofd van de politie en de brandweer behartigt. De burgemeester is zich ervan bewust dat er in Katwijk, met vier full-time wethouders, weinig mo gelijkheden zijn om zo nauw bij de verschillende beleidsterreinen te worden betrokken. "Dat vind ik ook volstrekt rechtvaardig", rea geert ze, "omdat dat natuurlijk in de eerste plaats een taak van de po litiek is. Maar ik heb begrepen dat er ook voor een burgemeester in Katwijk genoeg te doen is en ben van plan die bezigheden zeker op te zoeken". Verder houdt ze ook een aantal van haar nevenfuncties aan. "Maar", benadrukt ze, "de ge meente komt op de eerste plaats, dan een hele tijd niets en dan even tuele andere activiteiten". STREEK - De lagere tuin bouwschool in Oegstgeest wil alsnog fuseren met de protes tants-christelijke tuin bouwscholen en de rijksmid delbare tuinbouwscholen in de bollenstreek en de regio Bos koop/Gouda. Overigens is de fusie tussen de rijks- en christe lijke scholen nog niet rond. Deze week hebben de drie school besturen weer overleg gevoerd over de vorming van een Agrarisch Opleidingscentrum (AOC). Met in gang van augustus 1990 moeten al le tuinbouwscholen in Nederland opgaan in AOC's. De Rijksmiddel bare scholen kunnen echter niet op eigen houtje een AOC vormen. Ook de christelijke scholen van de CBTB zijn gedwongen een fusie- partner te zoeken. De onderhandelingen tussen de CBTB-scholen en de Rijksscholen verlopen moeizaam. De CBTB heeft de lagere tuinbouwscholen uit Rijnsburg, Boskoop, Alphen aan den Rijn, Gouda en Ottoland en de middelbare tuinbouwschool in Gorinchem. Het rijk heeft mid delbare tuinbouwscholen in Lisse, Boskoop en Gouda. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft lagere tuin bouwscholen in Oegstgeest en Go- ALPHEN AAN DEN RIJN - Nauwelijks op de wereld en dan al een jubi laris. Dat overkwam dochter Desirée van het Alpheuse echtpaar Hofstede. Haar viel gisteren om een paar minuten over half tien de eer te beurt als vijfhonderdste baby dit jaar ter wereld te komen in het Alpheuse zieken huis Rijnoord. Voor het eerst sinds acht jaar werd die magische grens, ondanks een lan delijke daling in het geboortecijfer, weer bereikt. Twee jaar geleden lag het aantal bij voorbeeld nog op vierhonderd. "Alphen is een echte groeigemeente waar veel jonge echtparen komen wonen", luidde de verklaring van één de verpleegsters op de kraamafde- ling. Op de foto achter Bep en Cor Hofstede links verloskundige Joke de Wit en co-assistente Oda Kerkvliet (midden). (foto Ben de Bruyn) rinchem. Omdat de Hollandsche in eerste instantie niets voelde voor een füsie met de christelijke scho len, werd aansluiting gezocht bij de AOC in de omgeving van De Lier- /Rijswijk. "Maar de Hollandsche zat ook steeds bij de fusiebespre kingen tussen de CBTB- en rijks scholen. Voordat je over AOC's gaat praten moet je echter weten wie mee doen. Daarom heb ik recht op de man af gevraagd of Oegst geest en Gorinchem nu wel of niet aansluiten. Daarop is een volmon dig 'ja' gekomen", verklaart J.W. Mares, die de besprekingen leidt. CBTB-onderhandelaar J. Visée is ingenomen met het besluit van de Hollandsche. "Het is inderdaad veel logischer dat Oegstgeest aan sluit bij de bollenstreek en Bos koop/Gouda. Alleen zal de Hol landsche het besluit om bij Rijs wijk/De Lier aan te sluiten weer moeten terugdraaien". Deze week hebben de partijen overeenstemming bereikt over de statuten van de AOC. De grondslag van de scholen wordt 'algemeen christelijk', ofwel erkenning van de christelijke-, katholieke- en alge mene stromingen. Maar daarmee is volgens Visée de zaak nog niet rond. "Grootste struikelblok is de rechtspersoon. Er komt één schoolbestuur, maar per lokatie kan een eigen beleid worden ge voerd. Dat lijkt leuk, alleen juri disch heeft het geen rechtskracht. Zodra zaken als aanstelling, ont slag of overplaatsing van personeel aan bod zijn, hebben de aparte scholen niets meer te vertellen". Of de fusie doorgaat zal eind ja nuari blijken. Tot die tijd hebben de schoolbesturen de tijd om op de fusieplannen te reageren. Mares is optimistisch gestemd: "De scholen hebben geen alternatief en zullen deze AOC wel moeten vormen". Volgens de CBTB wordt het een dubbeltje op zijn kant. Bij de Hol landsche was niemand voor com mentaar bereikbaar. SNELHEIDSMANIAK - Met be- hulp van een vliegtuig heeft de po litie gistermiddag rond kwart over twee een 31-jarige snelheidsma niak kunnen aanhouden. De man reed met een snelheid van 185 kilo meter per uur over de rijksweg bij Bodegraven. DONDERDAG 22 DECEMBER Alphen kerstconcert Crescendo in win kelcentrum Ridderhof, aanvang 19.30 uur. gemeenteraadsvergadering in het stadskantoor, aanvang 19.30 Boskoop kerstviering Katholieke Vrou wenvereniging, parochiezaal, aanvang 20.00 uur. meer Die Rhijnsa Sanghers in de Dorpskerk, Oude Markt 1, aan vang 20.00 uur. Katwijk Dorpskerk, kerstconcert Kat- wijks Chr. mannenkoor 'Jubilate' olv Sander van Marion, mmv Klaas Jan Mulder, orgel, aanvang 20.00 uur. Leiden Leidse Schouwburg, 'Oude en Nieuwe Vrienden' blijspel van Jos Brink met o.a. Georgette Hagen doorn, aanvang 20.15 uur. LVC, Breestraat 66, Herb Mews The Mules, aanvang 23.00 uur. 'Kerstmusical Het mooiste ge schenk', opgevoerd door kinderen i de Kardinaal Alfrinkschool het Broekplein, aanvang c 00 en 20.00 uur, opbrengst is x zeilvakantie's voor kankerpa tiëntjes. Leiderdorp 1 kerststukjes maken bij K&O an de Splinterlaan 91, aanmel den tel. tussen 09.30 en 12.00 j r. aanvang 20.00 uur. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, clubgebouw Beuken schans, aanvang 20.00 uur. VRUDAG 23 DECEMBER Alphen optreden formatie Headline in jongerencentrum Madonna, Olympiaweg. kerstspel Vrije School in het Al- banianae, Diamantstraat 31, aan vang 19.30 uur. Katwijk Tripodia, 'Kerstbal-Rudel', aan vang 20.00 uur. Leiden Leidse Schouwburg, Georgette Hagendoorn met 'Oude en Nieu we vrienden', muzikaal blijspel door Jos Brink, aanvang 20.15 Micro Theater met 'Scrooge en Marley', van Charles Dickens aan vang 20.30 uur. kerstfeest voor kinderen bij Het Leger des Heils aan de 3e Groenesteeg, aanvang 14.00 uur. ruilclub Koningskerk houdt een ruilavond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade, aanvang 19.00 uur. wijkvereniging Aktief houdt een kerstklaverjas- en sjoelavond, Berlagestraat, aanvang 20.00 uur. LVC. Breestraat 66. Man and Beast, aanvang 22.00 uur. Voorschoten Kerstconcert COV Exultate Deo, Rijnlands Chr. Mannenkoor "Vox Humane', olv Sander van Marion, aanvang 20.15 uur. Zoeterwoude leerlingen van de Westwoud- school brengen de kerstgroet tus sen 11.00 en 12.30 uur, de op brengst is voor Casa Materna. ZATERDAG 24 DECEMBER Alphen optreden Bouncing Bubblegum in jongerencentrum Madonna, Olympiaweg. Leiden Kerststad-wandeltocht, afstan den over 5, 10 en 15 kilometer. Start bij de Ijshal aan de Vondel laan tussen 09.00 en 15.00 uur. Groenoordhallen, vlooienmarkt van 10.00 tot 16.00 uur. Micro-Theater Imperium met 'Scrooge en Marley' naar Charles Dickens, aanvang 20.30 uur. Groenoordhallen, Vlooien markt van 10.00 tot 16.00 uur. Rijnsburg veiling Flora, Kertsnachtdienst mmv Katwijks chr. mannenkoor 'Jubilate' olv Marcel den Duik, mmv Wim van der Marei, orgel, aanvang 22.30 uur. Warmond kerstsamenzang op het dorps plein bij het oude raadhuis, van 19.30 tot 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12