Gmtös&M' fnspekfte/ Reorganisatie bij IBB moet worden herzien 'Geld lenen voor aanvullen collectie' Medische faculteit wil minder plaatsen voor co-assistenten JflNvandenBROEK remmenservice De directie van ÏBB-Kondor met tweede van links ir. H.H. van der Maas. reorganisatie daarna in een stroom versnelling terechtgekomen. Mede op aandringen van overige aandeelhouders zegden directie en raad van commissarissen toe op nieuw te gaan praten met Van Herk. Ze beloofden zich daarbij 'positief en constructief op te stel len. Beide partijen hadden trou wens de indruk dat ze elkaar, voor dat de onderhandelingen werden afgebroken, al heel dicht waren ge naderd. Commissaris P. Kalff wil de echter niet beloven dat de lei ding zich nu zal inzetten om de re organisatie terug te draaien. "We hebben gehoord hoe de aan deelhouders hierover denken, en daar zullen we terdege rekening mee houden. We gaan echter pra ten met Van Herk over een heel pakket van maatregelen. Dan is het onverstandig als we daar al één maatregel uitpikken. Dat maakt onze positie tijdens die gesprekken er niet sterker <?p", aldus Kalff. Oproep Na deze weigering leek het er even op dat het voorstel van Van Herk, om één of meer leden van de directie of de raad van commissa rissen te ontslaan, meteen in stem ming zou worden gebracht. Nadat een woordvoerder van de Vereni ging van Effectenbezitters een op roep had gedaan toch eerst de nieu we onderhandelingen af te wach ten, besloot de groep rond Van Herk de zaak nu niet door te zetten. Het is de bedoeling dat de partij en op heel korte termijn rond de ta (foto Wim Dijkman) fel gaan zitten. In februari wordt een nieuwe aandeelhoudersverga dering gehouden. Dan moet blij ken wat de gesprekken hebben op geleverd. Van Herk zal in februari hoe dan ook de belofte eisen dat di rectie en raad van commissarissen alles in het werk stellen om de reor ganisatie terug te draaien. Gaan die daar niet op in, dan zal er alsnog over hun ontslag worden gestemd. 'Reiniging moet uitzendkrachten in dienst nemen' LEIDEN - Socialistiese Partij raadslid Cor Vergeer vindt dat de twee Leidenaars die als uitzend kracht bij de reiniging werkten, alsnog in aanmerking moeten ko men voor een vaste aanstelling. De twee werknemers richtten zich on langs tot de gemeenteraad met het verzoek om hun ontslag ongedaan te maken. Volgens Vergeer komen de twee wel degelijk in aanmerking voor de functies bij de reiniging. De een is langer dan twee jaar werkloos en valt daarom ook in het doelgroe penbeleid, zo meent Vergeer. Daf beleid is er op gericht om vrouwen, etnische minderheden en langdu rig werklozen voorrang te geven bij benoeming voor functies bij de ge meente. De andere man is werkzaam ge weest bij de meelfabriek die on langs werd gesloten. Vanuit de ge meenteraad is toen aangedrongen om vervangende werkgelegen heid. Daarbij komt volgens Ver geer dat de een reeds het groot-rij bewijs heeft en dat de ander bezig is die te halen. Ook volgens de rei niging voldeden de Leidenaars uit stekend. Mishandeling LEIDEN - Een 45-jarige Leidse vrouw is gistermiddag door haar 15-jarige zoon mishandeld. Zjj moest met een shock, gebroken arm en inwendige kneuzingen in het AZL worden opgenomen. De aanleiding tot het voorval in de wo ning aan het Maria Gijzenplein is nog onbekend. De jongen die op een ander adres woonde is er van door gegaan en is nog niet aange houden. Rijksmuseum van Oudheden Leiden Willem de Famars Testas, Egyptische reisimpressies Tweede kerstdag 13.00-17.00 uur Eerste kerstdag gesloten LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 Van Herk dreigt directie nog altijd met ontslag LEIDEN - De directie en de raad van commissarissen van het Leidse bouwbedrijf IBB-Kondor gaan opnieuw onderhandelen met de groep rond de Rotterdamse zakenman Van Herk. Het dreigement van Van Herk, om een of meer leden van de directie of de raad van com missarissen van IBB te ont slaan, is echter nog steeds niet van tafel. Het dreigement zal pas worden in- getrokken als de commissarissen tijdens een volgende aandeelhou dersvergadering beloven hun best te doen de reorganisatie bij IBB te rug te draaien. De commissarissen staan weliswaar niet meer pal ach ter die reorganisatie, maar wilden gisteren nog niet toezeggen dat de ze nu ongedaan wordt gemaakt. De groep rond de Rotterdamse zaken man heeft de mogelijkheid om be stuursleden naar huis te sturen. Ze bezit namelijk meer dan de helft van alle aandelen van het bedrijf. De leiding van IBB-Kondor en Van Herk liggen al enige tijd met elkaar overhoop. De commissaris sen en de directie verlangen van de zakenman onder meer de garantie dat hij zijn meerderheidsaandeel gedurende tenminste vijf jaar niet zal verkopen. Op die manier willen ze uitsluiten dat een 'kwaadwillen de' ondernemer het bedrijf over neemt. Bovendien wenst IBB Kon- dor inzicht in de financiële positie van Van Herks groep. Van Herk en de zijnen willen op hun beurt een grotere invloed op de leiding van het bedrijf. Daar naast willen ze dat IBB zijn 'over tollige' financiële middelen beter belegt. Eén van hun belangrijkste eisen is echter dat de reorganisatie, die in augustus bij het bedrijf is doorgevoerd, snel wordt terugge draaid. Te zelfstandig De groep rond Van Herk, maar ook een groot deel van de overige aandeelhouders, is uiterst ongeluk kig met de nieuwe opzet van het bedrijf. Na de reorganisatie hebben twee dochtermaatschappijen van IBB-Kondor een aanmerkelijk gro tere zelfstandigheid gekregen. Di rectie en commissarissen hebben dit gedaan om de twee onderne mingen een grotere slagvaardig heid te geven en beide bedrijven de gelegenheid te geven zich beter te 'onderscheiden'. Bovendien hoopt de leiding op deze manier het per soneel meer bij het beleid te be trekken. In de nieuwe opzet kun nen werknemers een eigen com missaris kiezen. Van Herk en zijn medestanders vinden echter dat de aandeelhou ders door deze zet ernstig zijn ge dupeerd. De aandeelhouders, die slechts zeggenschap hebben over het moederbedrijf, hebben nu geen directe invloed meer op de directie de beide dochterbedrijven. Als bei de bedrijven besluiten om een ge heel eigen koers te gaan varen, kan het moederbedrijf - en dus ook de aandeelhouders - daar niets aan doen. In principe hebben de dochter bedrijven nu zelfs de mogelijkheid om geen winsten meer af te dragen aan het moederbedrijf, zo stelde H. Ophof, woordvoerder van de groep rond Van Herk, gisteren. Mocht zo'n maatregel ooit worden geno men, dan worden de aandeelhou ders daar direct door getroffen. Ze ontvangen dan immers geen divi- dent meer. Bot machtsvertoon C. de Keizer, zegsman van de raad van commissarissen, bestreed dat de aandeelhouders al hun in vloed op de dochterbedrijven zijn kwijtgeraakt. Hij moest echter wel erkennen dat die invloed is afgeno men. Directeur H. van der Maas gaf gisteren ook toe dat de reorganisa tie 'enig' verband hield met de ac ties die Van Herk in het verleden heeft ondernomen. In mei heeft de Rotterdamse zakenman tijdens een aandeelhoudersvergadering met 'bot machtsvertoon' een aantal voorstellen van het bestuur wegge stemd. Volgens Van der Maas is de Directeur Wurfbain wil van Lakenhal een vennootschap maken: LEIDEN - Binnen niet al te lange tijd zal gemeentemuseum De La kenhal een vennootschap moeten worden. Dat zei M.L. Wurfbain gis termiddag bij zijn afscheid als hoofd directie musea Leiden. Hier bij kreeg hij de Jan van Houtpen ning uit handen van wethouder Kuijers van cultuur. Dit is een on derscheiding voor ambtenaren die zich bijzpnder verdienstelijk heb ben gemaakt voor de gemeente Leiden. Volgens Wurfbain is het nodig óm het gemeentemuseum te priva tiseren omdat er te weinig wordt geïnvesteerd in de aanvulling van de collectie. Hjj maakte de opmer king naar aanleiding van de plan nen van minister Brinkman om de rijksmusea te privatiseren. Er z bv De Lakenhal r ten worden gevormd met een raad van commissarissen. De gemeente zou daarin een meerderheidsbe lang moeten hebben. Door deze constructie zou het'museum de ka pitaalmarkt op kunnen waardoor er meer geld zou zijn voor nieuwe investeringen. Het gebrek aan geld bij De La kenhal en Molen De Valk is voor Wurfbain, die daar 22 jaar de lei ding heeft gehad, een van de rede nen van zijn vertrek. Volgens hem is het gebrek aan geld ook niet al leen de schuld van de gemeente. Hij erkende dat die het museum al tijd en warm hart heeft toegedra gen. Wurfbain gaf de schuld aan 'de tijd van bezuinigingen' en wees op Amsterdam en Den Haag waar mu sea ook niet kunnen investeren. Molen De Valk heeft op dit mo ment helemaal geen aankoop fonds. De Lakenhal heeft voor het komend jaar 57.000 gulden om de collectie uit te breiden. Wurfbain maakte een vergelijking met 20 jaar geleden toen voor de aankoop van nieuwe stukken 45.000 gulden beschikbaar was. "In vergelijking met toen is er wel sprake van eén lichte stijging. Maar iedereen weet dat kunst op dit moment ongeveer 10 tot 20 keer zo duur is dan in 1969. Het voeren van een aankoopbeleid is zo onmo gelijk", aldus Wurfbain. Een andere reden voor zijn ver trek is het personeelsbeleid van de gemeente. Hij kan zich niet vereni gen met het zogenaamde doelgroe penbeleid, waarbij vrouwen en le den van ethnische minderheden voorrang krijgen bij benoemingen voor functies bij de gemeente. Zo'n aanstellingsbeleid is op den duur schadelijk voor het museum, zo meent hij. Wurfbain zei liever uit te gaan van het principe: juiste per soon op de juiste plaats. Een persoonlijke reden voor zijn vertrek is dat hij het werk als hoofd LEIDEN De CDA-fracties in de gemeenteraad en de staten van Zuid-Holland verwijten partijge noot en staatssecretaris Heerma af te wijken van het partij- en rege ringsstandpunt over het ouderen beleid. De CDA-ers leiden dit af uit het feit dat Heerma weigert mee te betalen aan het ouderenproject Zijloever. Beide fracties hebben Heerma een brief geschreven waarin zij hun teleurstelling hierover ken baar maken en de staatssecretaris nadrukkelijk wordt verzocht als nog mee te werken aan de realisatie van 'Zijloever'. De fracties vinden dat Heerma onvoldoende in het werk heeft gesteld om via de expe- 'Heerma wijkt af van partij standpunt' rimentenpot de gevraagde subsi die te verlenen. Op cynische toon vragen beide fracties zich af of de staatssecreta ris wel op de hoogte is van het ou derenbeleid van zijn partij dat 'zorg op maat voor ouderen' voorstaat. "Ongetwijfeld hebt u weieens het een en ander over dit onderwerp gehoord. Zorg op maat voor oude ren wordt reeds geruime tijd door het CDA aanbevolen en gepropa geerd", aldus de fracties. Volgens de CDA-ers heeft Heer ma een positief advies van zijn ambtenaren terzijde geschoven en zelfs geen advies aan de stuurgroep experimenten volkshuisvesting gevraagd. "Onze conclusie kan niet anders zijn dat u door uw opstel ling deze plannen, die volledig be antwoorden aan de CDA-filosofie, geen kans hebt willen geven", al dus de briefschrijvers. Zij vragen de staatssecretaris nog voor het einde van het jaar de gevraagde 950.000 gulden alsnog beschikbaar te stellen. LEIDEN De medische faculteit van de Leidse universiteit gaat 50 procent van het aantal co-assistent- schapplaatsen in ziekenhuizen af stoten. De faculteitsraad is met dit plan akkoord gegaan en zal het col lege van bestuur van de universi teit een advies van deze strekking geven. Volgens prof.dr. P.J. Hoe- demaeker, belast met studentenza ken binnen de faculteit, hebben de eerste twee ziekenhuizen op de me dedeling dat zij niet meer voor co- assistentschappen van Leiden in aanmerking komen, Leyenburg en onderscheiding uit handen van wethouder het Westeinde in Den Haag, 'uiter- (foto Jan Holvast) mate geschokt' gereageerd. directie musea niet meer aantrek kelijk vond. "Er is sprake Van een zekere slijtage na bijna 22 jaar. De rek is er uit", zo zei hij. Daarbij speelde ook mee dat hij zijn werk teveel een 'managersfunctie' vond. Teveel moest hij zich bezig houden met de onderhoud van gebouwen en personeelszaken. De werkzaam heden als kunsthistoricus kwamen hierdoor praktisch te vervallen. Tijdelijke plaatsvervangster van Wurfbain is medewerkster I.W.L. Moerman van De Lakenhal, omdat er nog geen opvolger als hoofd is. Wel is er een opvolger van Wurf bain als conservator oude kunst aangesteld. Op dit moment is het nog steeds niet zeker of Wurfbain wel een opvolger krijgt. Dat is af hankelijk van een onderzoek naar een reorganisatie van de directie culturele zaken. Moerman leverde tijdens haar toespraak ook kritiek op de ge meente vanwege het ontbreken van een opvolger van Wurfbain als hoofd directie musea. Volgens Moerman heeft hij zijn vertrek ne gen maanden geleden aangekon digd bij het college van B en W. "Dat lijkt me ruim voldoende om een opvolger aan te wijzen. Ik had dan ook liever gehad dat er nu een ander was geweest die zijn taken overneemt", aldus Moerman. Het is nog onduidelijk wat Wurf bain die 53 jaar oud is, na zijn ver trek gaat doen. Ter gelegenheid van zijn vertrek is de expositie 'Kies keurig voor de directeur' in gericht. Medewerkers van de mu sea hebben hun favoriete voorwer pen uit de collectie gekozen. De 28 kunstvoorwerpen zijn van 21 de cember tot 8 januari te zien in De Lakenhal. Klacht over sekskrant LEIDEN - Bij de politie is een klacht binnengekomen over de verspreiding van een gratis krant voor de 06-telefoonnummers. Het blad Sexofoon is in Leiden Zuid- West huis-aan-huis verspreid. De vrouw die de krant naar het bureau bracht, vindt het blad aanstootge vend is. In Sexofoon prijzen schaars geklede vrouwen de 06- nummers aan. Het Amsterdamse bedrijf Teleservice is van plan het blad in de maand januari in heel Nederland uit te brengen. ORIGINELE REM DELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRATIS SCHOKDEMPERTEST LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-8913 OB geopend 8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. "Het is een zeer moeilijke beslis sing, omdat het niet om de kwali teit van de ziekenhuizen gaat. Alle ziekenhuizen bij wie wij dergelijke plaatsen hebben, zijn goed van kwaliteit. Anders zouden we daar die plaatsen niet hebben. Maar om dat de stroom co-schappen de ko mende jaren zal afnemen, zien wij ons genoodzaakt een dergelijke stap te doen. Overigens kan het col lege van bestuur ons advies nog af wijzen", aldiis Hoedemaeker. Volgens hem is er in het begin van de jaren tachtig een 'stuwmeer' van co-assistenten ontstaan, omdat veel geneeskunde-studenten na hun doctoraal eerst een onderzoek gingen doen of stage lopen, alvo rens hun voor het artsexamen noodzakelijke co-assistentschap te volgen. Daarom waren extra plaat sen nodig en werden veel zieken huizen benaderd. Behalve het Westeinde en Leyenburg (beide 16 plaatsen) zijn dat Bronovo en het Rode Kruis-zie- kenhuis in Den Haag, het Juliana- kinderziekenhuis, het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp en het Diaconessenhuis in Leiden, maar ook het Bleuland-ziekenhuis in Gouda en ziekenhuizen in Geldrop en Arnhem. Het is de bedoeling dat uiteindelijk het Elisabethzieken- huis, Bronovo en het Rode Kruis- ziekenhuis, en Bleuland overblij ven. In 1991 moet een verminde ring van het aantal plaatsen met 50 procent zijn gehaald. GEWOND - Een 45-jarige man uit Leiden brak gisteravond zijn kaak bij een val van zijn fiets. Hij reed op het Steenschuur toen een perso nenauto hem passeerde. Hoewel de auto hem niet raakte, verloor de man toch de macht over zijn stuur. De Leidenaar is naar het AZL over gebracht. Op dit moment is er nog een wachtlijst voor co-assistenschap- pen van acht maanden. Hoedemae ker: "Maar in 1984 heeft de faculteit voor het eerst met een verminder de inschrijving te maken gehad. Dat zal in de jaren negentig pas gaan doorwerken. Nu nog moet er een grote groep co-assistenten wor den doorgeloodst. Voor de toe komst gaan we echter uit van klei nere fluctuaties. Een grote 'bult', zoals nu het geval is, zal uitblijven. Die wachttijden ebben dan heel snel weer weg". Hij erkent dat het "een hele vervelende beslissing is geweest. Maar als we die plaatsen niet meer kunnen vullen, moeten we ze wèl betalen". Voor de betrokken ziekenhuizen komt de klap echter hard aan. Een algemeen ziekenhuis stelt prijs op een dergelijke relatie met een uni versiteit, omdat het een verdieping voor zijn specialismen betekent. "Het verleent een ziekenhuis een zekere status en onze mededeling komt over als een diskwalificatie, wat het zeker niet is", aldus Hoede maeker, die benadrukt dat de geld kwestie voor geen van de zieken huizen een rol speelt. Met het geld dat de medische faculteit voor de plaatsen betaalt, betalen de zieken huizen specialisten om de assisten ten op te leiden. Overigens overweegt een groep je co-assistenten van de medische faculteit tegen de beslissing in het geweer te komen. "Het komt erop neer dat nu veel meer co-assistent schappen in het Academisch Zie kenhuis zullen moeten plaats heb ben. Dat brengt de kwaliteit van de opleiding in gevaar. Nu al zyn er bij neurologie in het AZL 20 co-assis tenten op drie patiënten. Dat is veel te veel om nog wat aan een dergelij ke opleiding te hebben", aldus een woordvoerder van de Leidse Vere niging van Co-assistenten. De Rotterdamse zakenman Van Herk. (foto Wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11