'Bestrijding werkloosheid deugde niet' JAMMER DAT JE HEM DONKER MOET BEWAREN. Belang Heerema in HBG Shell moet miljarden kostende reiniging grond zelf betalen Philips wil Belgische ontslagen uitstellen WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Topambtenaar veroordeelt overheid UTRECHT (ANP/GPD) Onsamenhangend kabinetsbe leid heeft geleid tot de huidige hoge werkloosheid. Wisse lende politieke coalities volgden verschillende economen- profeten, waardoor de werkloosheid telkens op een ander manier werd aangepakt. Bovendien werd het belang van de technologische ontwikkeling in de vorm van de sterk opkomende automatisering en dataverwerking te laat in gezien. Aldus veroordeelde topambtenaar mr. F. Kruse, directeur-generaal ar beidsvoorziening van het ministe rie van werkgelegenheid, gisteren op een congres van het Nederlands Instituut voor Maatschappelijke Opbouw (NIMO) in Utrecht het ar beidsmarktbeleid van de overheid. Zijn oordeel was in hoge mate een reactie op de felle kritièk van de Zweedse hoogleraar politicologie Therborn, die eerder zei dat de overheid in ons land zo weinig doet aan de werkgelegenheid, dat Ne derland een land wordt met 'ghet to's van blijvende armoede en van drugs en misdaad'. Kruse schreef het falende werk gelegenheidsbeleid niet alleen op het conto van de verschillende kabinetten tussen 1970 en 1978, maar weet dit ook aan de strakke greep van de regering op de ont wikkeling van de lonen. Ook de harde gulden bestempelde hij als bijkomende oorzaak. "Wij en vele landen met ons hebben met name te veel waarde gehecht aan de zogenaamde olie crisis en aan de conjuncturele in vloed daarvan op de economische activiteit. Daardoor is niet onder kend dat deze conjuctuurbewe ging samenviel met een aanzienlij ke structurele wijziging in produk- ten en produktieprocessen en dus de introductie van allerlei van geautomatiseerde dataverwer king", aldus de topambtenaar. Kruse vond de vergelijking van Therborn tussen Zweden (waar door hardere maatregelen de werk loosheid aanzienlijk lager is) en de Nederlandse situatie op verschil lende onderdelen niet opgaan. "Zo rekent Therborn niet de enorme maatschappelijk kosten mee van de acceptatie van grote aantallen mediterrane gastarbeiders, een ar- beidsmaatregel van de jaren zes- tigs", aldus Kruse. "En ook de miljardensteun aan bedreigde bedrijven en bedrijfs takken als de strokarton, de con fectie, de scheepsbouw en de me taal, de subsidies voor onderne mingen als Fokker, DAF en Philips en de ondersteuning van de land bouw vergeet Therborn. En die moet je wel meerekenen om een compleet beeld te krijgen van de uitgaven voor ons arbeidsmarktbe leid". "De narigheid is dat wij dat met zijn allen zo hebben gewild en dat nog willen. In onze parlementaire democratie is wat wij in meerder heid willen nog belangrijker dan het voluit najagen van de doelstel ling volledige werkgelegenheid. Ik heb overigens nimmer meege maakt dat in het beleid bewust ele menten zijn opgenomen tot vergro ting van de werkloosheid", aldus Kruse. ROTTERDAM/SAN FRANCISCO (GPD/Rtr) - De oliemaatschappij Shell Oil Co. kan de kosten voor het schoonmaken van een vervuild terrein in de Rocky Mountains, tot een bedrag van 4 miljard gulden, niet op haar verzekeringsmaat schappij verhalen. Dit heeft een rechtbank in de Amerikaanse staat Californië deze week bepaald. De op vier na grootste oliemaat schappij in de Verenigde Staten gaat in beroep tegen de uitspraak van de juryrechtbank in het proces dat in oktober 1987 begon en waar bij 80 advocaten betrokken waren. De jury sprak uit dat de verzeke ringsmaatschappij niet aansprake lijk is voor de kosten van het schoonmaken van het terrein op een militair complex, dat Shell in 1983 op last van de Amerikaanse fe derale overheid schoonmaakte. Het is een al vijf jaar lopende rechtszaak, die de internationale verzekeringswereld en petroche mie op de voet volgen. De Ameri kaanse advocaat, die onder, meer via Lloyds Londen Nederlandse verzekeringsmaatschappijen ver tegenwoordigt, vindt dat Shell zijn schadeclaim moet deponeren bij Oil Insurance Ltd (OIL) op de Ber muda's. Dat is een onderlinge ver zekering van Shell en 35 andere oliemaatschappijen. Advocaat Barry Bunshoft uit San Francisco zegt: "Ons uitgangspunt is dat al gemene aansprakelijkheidsverze keringen nooit bedoeld zijn om de Schuld Volgens een woordvoerder van Shell Nederland heeft de uitspraak van de Californische rechtbank geen enkele invloed op de milieu zaken, die in ons land tegen Shell lopen. P. Stroink: "Het recht in Amerika is niet te vergelijken met de Nederlandse rechtsgang. De overeenkomst, die Shell Oil daar met de overheid heeft getroffen voor de sanering van het Rocky Mountains Arsenaal wil bij Voor beeld niet zeggen, dat de maat schappij ook schuld bekent. Bij de rechtszaken in ons land daarente gen draait het om de schuldvraag, die eerst beantwoord moet worden voordat over aansprakelijkheid en de eventuele verzekering hiervan gesproken kan worden". Shell Nederland is behalve voor de milieuschade in Gouderak (90 tot 150 miljoen gulden) ook verant woordelijk gesteld voor de bodem verontreiniging op twee andere plekken langs de Hollandsche IJs- sel. Landsadvocaat mr. Wubs is al procedures bij de Rotterdamse rechtbank begonnen om de sane- ringskosten van De Geite'nwei en de Schanspolder in Ouderkerk aan den IJssel eveneens op Shell te ver halen, omdat daar ook resten van drins (nu alleen nog in Pernis ver vaardigde bestrijdingsmiddelen) zijn aangetroffen. De rechtszaak over de Zelling- wijk in Gouderak is, net als de Amerikaanse verzekeringszaak, in 1983 begonnen. De rechtbank van Rotterdam heeft Shell schuldig verklaard. Er loopt thans een door de maatschappij aangetekend ho ger beroep bij het gerechtshof in Den Haag, waarin onlangs door Shell een zeer technisch rapport is ingebracht. Landsadvocaat Wubs: "Ik denk ik in het voorjaar met een memorie van antwoord zal komen. De technici buigen zich nu over het rapport van Shell". De Gouderak-affaire kreeg giste ren een nieuw hoofdstuk. De Raad van State behandelde in spoedzit ting een verzoek van Shell om een aantal vergunningen in het archief van het ministerie van verkeer en waterstaat in te mogen zien. In een poging om Shell op te laten draaien voor de enorme kosten van het ver wijderen van Shell-gif uit Gou derak, had het ministerie betoogd dat al ten tijde van het storten van het gif in de bewuste vergunningen een verbod tot storten van chemi caliën vermeld stond. Shell had dus kunnen weten dat het storten illegaal was, redeneerde het minis terie. Nadelig Het ministerie weigerde de inzage omdat de Staat zichzelf in een der gelijke procedure niet in een nade lige positie hoeft te brengen, aldus de landsadvocaat. De Raad van State zal nu over enkele dagen uit spreken of Shell de vergunningen inderdaad mag inzien of niet. Shell verwierf in 1952 door de overname van het Amerikaans be drijf Julius Hyman de wereldrech ten voor de exclusieve produktie van drins, een voor de Tweede We reldoorlog in Duitsland ontwik keld chemisch proces. Drins zijn gechloreerde koolwaterstoffen, die ten. Ze"zyn Duitengewoon giftig en gevaarlijk voor mensen, planten en dieren. Op het Rocky Mountains Arse naal is met drins vervuild afval ge stort dat in in het riool, het opper vlaktewater of in de grond terecht kwam en vernielde delen van een zuiveringssysteem van het leger. Drinkwatergebieden werden aan getast en kostbare zuiveringsin stallaties zijn inmiddels bij water leidingbedrijven in gebruik geno men. Boeren in de omgeving hiel den na besproeiing van hun akkers met putwater beschadigde oogsten, over. Overwinterende vogels en an dere dieren zijn er door vergiftigd. Het leger heeft met Shell en het Amerikaanse milieubureau EPA een saneringsplan opgesteld, waar van de uitvoering miljarden gul dens gaat vergen. De eerste maat regelen zijn al genomen. Zo'n 700 continuwerkers en dagelijks 700 vrachtwagens zijn nodig om de zaak uiterlijk in 1995 schoon te krij gen. Drie gigantische verbran dingsovens van vijf meter breed en zo lang als een voetbalveld zijn er voor gebowud. Alle af te graven vuile grond van het Rocky Moun tains Arsenaal bij elkaar zou heel Nederland met een laag van dertig centimeter bedekken. EG onderzoekt dumping printers BRUSSEL (Rtr) De Europese Gemeenschap stelt een onderzoek in naar de klachten van Europese producenten van printers dat Ja panse bedrijven de in mei ingestel de en in november verlengde anti- dumpingheffingen op uit Japan in gevoerde matrix-printers omzei len. Volgens de Europese fabrikan ten vervaardigen Japanse bedrij ven op grote schaal printers in Eu ropa met hoofdzakelijk ingevoerde Japanse onderdelen. De Europese printerproducen ten klagen erover dat de produktie van printers in de in Europa geves tigde Japanse bedrijven sinds mei aanzienlijk is toegenomen. Deze printers worden tegen onredelijk lage prijzen op de markt gebracht. Volgens de Europese Commissie is het aantal door Japanse bedrijven in Europa verkochte matrix-prin ters tussen 1983 en 1986 vervier voudigd tot 1,5 miljoen stuks per jaar. RIJSWIJK (ANP) - De Holland sche Betongroep (bouw, offshore en staalconstructies) betaalt het Leidse offshorebedrijf Heerema in aandelen voor de overname van een belang in het bouwbedrijf Vol- ker Stevin. In totaal gaat het om ongèveer tien procent van het geplaatste Piper Alpha Smit International staat in de startblokken om de restanten van het ramp-olieplatform Piper Alpha op te blazen. Occidental Internatio nal Oil, de eigenaar van het pro- duktieplatform, heeft het Rotter damse bergingsbedrijf onlangs de opdracht voor de opruimprocedu- re gegeven. Het platform wordt verwijderd tot een diepte van 75 meter onder de zeespiegel. Betalingsverkeer De algemene banken, de Post bank, de Rabobank en de spaar banken hebben voor het tot stand brengen voor het elektronische be talingsverkeer Beanet in Hoofd dorp opgericht. Het bedrijf moet in het najaar van 1989 operationeel zijn. Beanet krijgt een schakelfunc tie tussen betaalautomaten bij de detailhandel en de centrale compu ters van de banken. Voor de consu ment zal Beanet betekenen dat de betaalpas met pin-code in iedere betaalautomaat kan worden ge bruikt. Urenco De Industrie- en Voedingsbond CNV wil dat de SER gaat onderzoe ken of Ultra-Centrifuge Nederland de fusiegedragsregels heeft over treden. UCN vergrootte dit najaar zijn belang in de verrijkingsfabriek Urenco Nederland van 50 naar 75 procent. Met de Duitse Urenco- partner Uranit was al eerder afge sproken dat die zijn belang in 'Al melo' zou verminderen. Koninklijk De PTT is vanaf 1 januari aan staande niet alleen staatsbedrijf af en naamloze vennootschap gewor den. Ook mag het vanaf die datum de titel 'Koninklijk' voeren, aldus de commissaris van de koningin in Groningen, Vonhoff, tijdens de feestelijke overdracht van de boe del, gisteren in Den Haag. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) benoemde de scheidend directeur- generaal van de PTT, ir. C. Wit, tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Koopwoningen De stichting Waarborgfonds Wo ninggarantie Nederland uit Gouda en de stichting Woninggarantie uit Rotterdam gaan begin volgend jaar op in een stichting Woningborg, al dus een gezamenlijke*mededeling woensdag. De samenwerking le vert zowel deelnemers als kopers van nieuwbouwwoningen finan cieel voordeel op. De kosten voor een garantie-certificaat gaan met 10 procent omlaag. aandelenkapitaal dat in twee ter mijnen zal worden overgedragen. Heerema verwerft daardoor een belang van circa tien procent in HBG, waarvan het Leidse con structiebedrijf HCG, dat voor een belangrijk deel werkzaam is in de offshore, een volledige dochter is. HBG deelde gisteren mee dat geen nieuwe aandelen zijn ge plaatst. Dat betekent dat het aantal uitstaande aandelen op 2.752.000 is gebleven. Vandaag wordt het eer ste gedeelte (5 procent) van de in middels ingekochte aandelen over gedragen. De betaling van het tweede gedeelte, eveneens onge veer 5 procent van het HBG-kapi- taal, volgt in 1989. Die kan, zo maakte HBG bekend, eventueel ook in contant geld geschieden. HBG maakte niet bekend tegen welke koers de aandelen zijn ge kocht. Gerekend naar de beurs koers van gisteren kan de waarde van de transactie voor Heerema worden gesteld op 47,8 miljoen gul den. Begin oktober kwam het Rijs- wijkse aannemingsconcern in principe met Heerema overeen dat HBG het belang van Heerema in Volker Stevin zou overnemen. Hoewel noch HBG noch Heerema mededelingen wilde doen over de grootte van dat belang, gaan beleg gers er vanuit dat het om 27 pro cent gaat. In een destijds uitgege ven verklaring stelde HBG dat het ging om een 'aanzienlijk pakket aandelen Volker Stevin'. 'Meer geld voor achter gebleven loon en uitkering' DEN HAAG (GPD) - Uitke ringstrekkers, ambtenaren en zij die de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren volgen (trendvolgers) kunnen na 1989 rekenen op meer geld. Minister De Koning (sociale zaken) heeft dit gisteren in de Eer ste Kamer te kennen gegeven. De bewindsman zei dat zij de ko mende jaren de ontwikkelingen van de arbeidsvoorwaarden in de marktsector kunnen volgen. De minister wilde niet zo ver gaan om een automatische koppeling te be loven van de arbeidsvoorwaarden voor de achtergebleven ambtena ren en trendvolgers aan die in de marktsector. Ook zei hij dat er nooit zo vrij over de arbeidsvoor waarden voor ambtenaren en trendvolgers onderhandeld kan worden als in de bedrijven gebeurt. Naar aanleiding van de 200 mil joen gulden die het kabinet in 1989 beschikbaar heeft voor het verbe teren van de koopkracht bij uitke ringstrekkers, merkte De Koning op dat dit een voorschot is op het geen het kabinet voor 1990 en late re jaren wil. In die jaren moeten al le mensen met een uitkering een inkomensverbetering kunnen on dervinden, aldus De Koning. Heerema wilde dat, reeds jaren in bezit zijnde, belang verkopen omdat het verlegen zat om finan ciële middelen. HBG heeft steeds gezegd dat zij dit wilde overnemen om te voorkomen dat de stukken in buitenlandse handen zouden ra ken. Volker Stevin heeft zich inmid dels tegen onvrijwillige overne ming beveiligd door de plaatsing van 2,5 miljoen preferente aande len (aandelen met stemrecht) bij een bevriende stichting. Aandeel houders hadden stevige kritiek op die stap, omdat zij de onderneming al ruimschoots beveiligd achten. VLAARDINGEN In de Wilhelminahaven is gisteren met het Westduit- se vrachtschip Ines de eerste lading citrusvruchten aangekomen uit de Ga- zastrook. Een handvol Palestijnen in de Wilhelminahaven toe, hoe de on geveer duizend ton grapefruit uit het ruim werd gehesen. De aankomst van het Westduitse schip is het begin van de import van in totaal 16.000 ton sinaasappelen en grapefruits uit Gaza in de Europese Gemeenschap. Deze hoeveelheid is vastgesteld in overleg tussen Israël en de Europese Ge meenschap. Dit fruit kan evenals sinaasappels, grapefruits en citroe nen uit de Westelijke Jordaanoever op dezelfde gunstige voorwaarden de EG binnenkomen als dat uit Israël. De Israëlische autoriteiten hebben de uitvoer van citrusfruit uit de bezette gebieden maandenlang vertraagd en bemoeilijkt. (fotoAP) BRUSSEL (GPD) - Philips ziet voorlopig af van het plan om bin nen enkele maanden 810 van de 1210 werknemers van de Philips- vestiging in het Belgische Leuven te ontslaan. De 'afslanking' van het bedrijf wordt uitgesteld tot sep tember 1990. Philips wil de vermindering van het personeel wel doorzetten, maar hoopt door het uitstel in staat te zijn gedwongen ontslagen te voor komen. De komende twintig maan den zullen worden gebruikt om personeel te herscholen en over te plaatsen naar andere vestigingen in België. Dat heeft de Philipsleiding me degedeeld in een gesprek met de vakbonden. Die hebben zich fel verzet tegen de plannen van Phi lips om zijn personeelsbestand in te krimpen. De vakbonden eisten dat voor eind 1990 geen ontslagen zouden vallen. Toen enkele weken geleden de plannen bekend werden, trokken boze Philips-werknemers naar Eindhoven. Een deel van de Leu vense fabriek, waar vooral hifi-au- dio-apparaten worden gemaakt, werd bezet. Philips wil de produk tie van die apparaten overplaatsen naar lage-lonenlanden in Azië. Maar de vakbonden zijn nog niet gerustgesteld door de mededelin gen van Philips. Zij hebben geëist dat morgen een volledig uitge werkt sociaal plan op tafel ligt. Ge beurt dat niet, dan zullen alsnog harde acties volgen. De bonden zijn het niet eens met de voorwaarden die Philips aan het uitstel verbindt. Zo wil Philips in 1989 geen eindejaarspremie uitbe talen en de werknemers extra ver lof geven als aanloop naar een sys teem van 'technische werkloos heid'. ADVERTENTIE Het is niet anders. Ons bier voelt zich nu eenmaal het lekkerst in het donker. En 't liefst op een koele plaats. Dat komt omdat Grolsch haar bier al meer dan 300 jaar op natuurlijke en ambachte lijke wijze brouwt. Eén klein lichtpuntje is dat u er des te meer van geniet als u 't eenmaal te voorschijn haalt. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP Dat is een systeem waarbij de werknemers officieel in dienst van Philips blijven, maar niet werken. In plaats van hun loon krijgen zij in die periode een werkloosheidsuit kering. Philips past dat systeem al enkele jaren toe in de maand de cember, maar wil dit uitbreiden tot een kwartaal per jaar. Bod Rodamco ROTTERDAM (ANP) Rodamco, de onroerend-goedpoot van de Ro- beco-groep handhaaft haar uitge brachte bod van 4,6 miljard gulden op het Britse vastgoedfonds Ham- merson. De directie van Ham- merson heeft het bod bespottelijk en lachwekkend genoemd en haar aandeelhouders aangeraden er niet op in te gaan. Hammerson zegt in haar officiële antwoord aan Rodamco dat het management van Rodamco veel te zwak is om Hammerson te gaan lei den en dat bij Hammerson de winst per aandeel in de afgelopen vier jaar met 81 procent is gestegen en bij Rodamco maar met 8 procent. Ook groeit het dividend bij Ham merson harder dan bij Rodamco. NISSAN Het Japanse auto-con cern Nissan gaat zijn Europese hoofdkantoor, zijn distributiecen trum en zijn telecommunicatie-ac- tiviteiten vestigen in Amsterdam. Met de concentratie van deze acti viteiten in de hoofdstad is een in vestering van tussen de 70 en 90 miljoen gulden gemoeid. Nissan verhuist het hoofdkantoor volgend jaar van Brussel naar Amsterdam. In april gaan de eerste palen van het gebouw de grond in. Kledingconcerns doen zaken met illegale ateliers' AMSTERDAM (ANP) - De kle dingbedrijven C&A Nederland, Peek&Cloppenburg en Cool Cat besteden stelselmatig via tussen personen opdrachten uit aan illega le naaiateliers. Leden van de Stich ting Opstand en de organisatie XminY zeggen hiervoor de bewij zen te hebben gevonden bij hun studie 'Kolonievorming in het Wes ten'. Eén van de onderzoekers, H. Krikke, zegt dat tijdens het ander half jaar durende onderzoek diver se mensen, die in het illegale naaia teliercircuit werken, verklaringen hebben afgelegd over het handelen van bedrijven als C&A en Cool Cat. Ook troffen de onderzoekers bij di verse naaiateliers kaartjes van C en A tussen de kleding aan. Krikke schat dat in Amsterdam zo'n zevenhonderd illegale naaiate liers actief zijn. Maar ook elders in het land schieten ze volgens hem als paddestoelen uit de grond. Ge middeld werken zo'n vijftien men sen vooral Turken in een ate lier. Totaal betekent dat, zo reke nen de onderzoekers voor, dat in de hoofdstad ruim 20.000 mensen in confectieateliers de kost verdie nen. Daarvan zou zestig procent il legaal werken. De onderzoekers troffen in alle illegale naaiateliers 'erbarmelijke werkomstandigheden' aan. "Er is echt sprake van afgrijselijke uit buitingspraktijken. Zeer lage lo nen, stukloon, kinderarbeid en werkdagen van twaalf en soms zes tien tot achttien uren, zijn er een gewoon verschijnsel. Het is een bloeiende bedrijfstak, maar helaas over de ruggen van de arbeiders heen", aldus Krikke. C&A-woordvoerder P. Remar que ontkent de betrokkenheid van C&A bij illegale naaiateliers. Vol gens Remarque is het concern zelfs fervent tegenstander van dergelij ke ateliers. "Wij willen zelfs van de ateliers die voor ons werken een waarborg eisen dat het aan alle ver plichtingen voldoet. Zo niet, dan gaat het contract niet door."

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7