Likud zonder animo akkoord met coalitie Hervormingen inzet van Algerijnse verkiezingen Kleine meerderheid achter Shamir Belgische afvalmafia dekt asbest af met bulldozers Wijzigingen op komst in partijtop van Polen Politie Zweden bang voor aanslag op Lisbet Palme Rode Kruis staakt werk in Libanon WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 TEL AVIV (GPD) - Het Centrale Comité van de Israëlische Likud heeft de afgelopen nacht toegestemd in een coalitieregering met de Arbeiderspartij. Van de meer dan 1500 af gevaardigden stemden er 796 voor en 642 tegen het voorstel van de partijleiding, een aan zienlijk kleinere meerderheid dan was verwacht. Al aan het begin van de stormachti ge bijeenkomst in het basketball stadion van Tel Aviv was duidelijk dat partijleider Shamir het niet ge makkelijk zou krijgen. Groepen te genstanders van de samenwerking met de sociaal-democraten hieven spreekkoren aan en toen de pre mier uiteindelijk het woord nam werd hij voortdurend onderbroken door geschreeuw uit de zaal. In zijn toespraak tot het Comité legde Shamir er de nadruk op dat de hui dige situatie vraagt om een rege ring van nationale eenheid. Alleen Likud en Arbeiderspartij samen zouden in staat zijn internationale druk het hoofd te bieden. We kun nen samen regeren, zei Shamir, want net als de Likud is de Arbei derspartij tegen onderhandelingen met de PLO, tegen terugtrekking tot de grenzen van 1967 en tegen de vestiging van een Palestijnse staat. De premier kreeg tijdens de ver gadering de steun van de meeste kopstukken in zijn partij, onder wie Benjamin Begin, Moshe Arens en David Levy. Eerder op de dag PLO-dissidenten willen Arafat wellicht afzetten DAMASCUS (AP) - Een groep dissidenten Palestijnse organisa ties is gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus bijeen geko men om zich te bezinnen op stap pen om PLO-leider Arafat af te zet ten. Een vooraanstaande Palestijn se woordvoerder, die niet bij name genoemd wilde worden, heeft dit gezegd. De radicale facties die in Da mascus bijeen zijn, zijn het Volks front voor de Bevrijding van Pales- tina-Algemeen Commando, dat wordt geleid door de voormalige Syrische officier Jibril, de Fatah- Opstand van kolonel Mousa, en de kleine Saiqa-groep. De leiders van deze organisatie zijn weer verenigd in het Palestijns Nationaal Red dingsfront, dat wordt geleid door Khaled F ahum, de voormalige voorzitter van de Palestijnse Natio nale Raad, het Palestijnse parle ment in ballingschap. De zegsman zei dat in Damascus zal worden gesproken over dè ma nier waarop Arafat en zijn bondge noten aan de kant kunnen worden gezet om een militant leiderschap te installeren "dat zich strikt zal houden aan het handvest van de PLO en de gewapende strijd tegen Israël zal steunen als de enige ma nier om de bezette gebieden te be vrijden." Volgens de zegsman wil len de dissidenten binnen een half jaar een 'volkscongres' bijeen roe pen om een nieuw leiderschap te benoemen. Volgens de zegsman zijn bij het overleg in.Damascus ook enige lei ders van de Palestijnse opstand in de bezette gebieden betrokken, als mede "verscheidene Palestijnse persoonlijkheden, van wie de meesten hoge posities in de PLO hebben bekleed". De radicalen ho pen dat andere groeperingen zich bij hen zullen aansluiten, zoals het kleine Palestijns Volksstrijdfront en het Marxistisch Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van Habash. had hij duidelijk laten weten dat hij zijn formatie-opdracht aan de pre sident zou teruggeven als het Co mité tegen het regeerakkoord zou stemmen. De luidruchtigste tegenstand kwam van het kamp van minister Ariel Sharon, Shamirs oude rivaal, die als voorzitter van de vergade ring de grootste moeite had de touwtjes in handen te houden. Hij zei in een felle aanval op de partij leider dat regeren met de socialis ten gelijk staat aan capitulatie aan hun verlangens. Volgens hem is een gesloten front met de Arbei derspartij onmogelijk omdat "een belangrijk deel" van de socialisten bereid is te onderhandelen met de PLO. Niettemin maakte Sharon na afloop van de stemming bekend dat hij als minister zal toetreden tot het nieuwe kabinet, omdat hij "een democratisch genomen besluit res pecteert". Sharon vertolkte duidelijk de ge voelens van meer Likud-aanhan gers dan uit de stemming bleek Velen zeiden dat ze eigenlijk tegen de brede coalitie zijn, maar onde druk van het dreigement van Sha mir voor hadden gestemd, om een chaos in de partij te voorkomen. Vanavond vergadert in Tel Aviv het Centrale Comité van de Arbei derspartij. Verwacht wordt dat par tijleider Peres weinig moeite zal hoeven te doen om de vergadering het regeerakkoord te laten goed keuren. De ultra-nationalistische Te- chiya heeft gisteren besloten in de oppositie te gaan omdat de Likud vrijwel alle toezeggingen aan die partij heeft ingetrokken. Ook de re ligieuze partijen voelen weinig meer voor regeren, maar zij zullen pas in de loop van vandaag, na nieuwe gesprekken met Shamir, hun besluit bekend maken. ANTWERPEN - Als de naam 'Hooge Maey' klinkt, gaat bij elke Belg meteen een belletje rinkelen. De naam van de afvalstortplaats even ten noorden van Antwerpen, op een steenworp van de Neder landse grens, is immers bijna syno niem geworden voor 'milieuschan daal'. Ook deze week rinkelden de belletjes weer. door Hans de Bruijn De Belg Paul Staes, lid van het Europese Parlement voor de Vlaamse milieupartij Agalev, ont hulde dat op de door de overheid beheerde stortplaats voor niet-gif- tig afval al meer dan twee jaar een paar honderd, veelal openge scheurde, plastic zakken met dui zenden kilo's van het kankerver wekkende asbest liggen. Elke dag zouden er zakken bij komen. Op zich is dat toegestaan, maar alleen op een speciaal voor asbest ingericht deel van de stort plaats waar het moet worden afge dekt. Volgens Staes liggen de hon- derden zakken echter open en bloot en op de stort voor gewoon huishoudelijk afval. De beschuldigingen werden maandag onmiddellijk en met klem door de Antwerpse milieu- wethouder Geeraerts ontkend. Er ligt geen asbest buiten het speciale terrein. De zakken die Staes op fo to's liet zien, bestaan niet, zei hij. De gemeentelijke reinigingsdienst van Antwerpen had gezocht, maar niets "zelfs geen enkele asbest vezel" gevonden. Geeraerts gaf alleen toe dat het soms wel een paar weken duurt eer het asbest op de speciale asbest-stort wordt afge dekt. Meer zou er niet aan de hand zijn. Maar maandagmiddag kondigde Staes, die met grote regelmaat het ene na het andere milieuschandaal in België aan het licht brengt, aan dat hij gisteren de zakken aan de pers zou laten zien. Toen hij gister morgen nog even ging kijken, con stateerde hij echter dat bulldozers bezig waren op de stortplaats de zakken asbest 'onder te stoppen'. De Antwerpse afvalbaronnen ('afvalmafia' zeggen sommigen) waren dus druk bezig het bewijs materiaal te verdonkemanen. Toen Staes daarop het gemeentebestuur alarmeerde, kwam dezelfde Geeraerts toch maar even kijken en moest tot zijn schaamte erken nen dat Staes wel degelijk gelijk had gehad: de 200 zakken lagen er. Het 'onderzoek' had dus niet ge deugd. Directieleden van de 'Hooge Maey' gaven toe dat zy de wethouder verkeerd hadden voor gelicht. Maar er werd ook bekend dat de Vlaamse Afvalstoffenmaat schappij (een overheidsdienst) de feiten al vorige maand had vastge steld en dat de justitie de zaak al onderzoekt. Daarover was het ge meentebestuur, en dus Geeraerts, al weken geleden ingelicht. Dat de afvaltransporteurs voor de 'Hooge Maey' kiezen, is niet vreemd. Het storten zou daar vol gens Staes ongeveer 45 gulden per ton kosten, terwijl gespecialiseer de afvalverwerkingsbedrijven die keurig volgens de regels werken, daarvoor al gauw 165 gulden per ton rekenen. De 'Hooge Maey' heeft een zeer slechte naam in België. Enkele ja ren geleden kwam een omvangrijk schandaal aan het licht van illegale afvalstortingen en corruptie van ambtenaren. Er vielen ontslagen en twee afvalstorters werden eer der dit jaar tot gevangenisstraffen en zware boetes veroordeeld. De gemeente Antwerpen heeft bij de betrokkenen schadeclaims lopen voor vele miljoenen guldens, maar de behandeling van die zaken voor de civiele rechter is nog lang niet begonnen. Intussen laat de ge meente zelf wegens geldgebrek na om de afvalstortplaats te saneren, zoals is beloofd. Volgens voorzich tige schattingen zou daar 80 mil joen gulden voor nodig zijn. Shamir werd tijdens zijn betoog diverse keren door schreeuwende tegenstanders onderbroken KOPENHAGEN - De Zweedse politie vreest voor een aanslag op Lisbet Palme, de echtgenote van de vermoorde Zweedse premier Olof Palme. Volgens officier van justitie Jörgen Almblad loopt mevrouw Palme een verhoogd risico nadat de Zweedse televisie maandag onthulde dat zij de 41- jarige verdachte had herkend als door Frans Versleijen de moordenaar. Ook haar zoon, Morten, herkende de vorige week de gearresteerde verdachte als de persoon die het echtpaar Palme opwachtte toen zij uit een bioscoop naar huis liepen. Volgens een anonieme politie bron vond deze confrontatie af gelopen vrijdag plaats door mid del van video-opnamen van de verdachte. Onder meer op grond van Lisbet Palme's verklaring besloot de Zweedse rechter nog dezelfde dag tot arrestatie van de man. Almblad is razend dat deze ge voelige informatie uitlekte. "Dit betekent voor Lisbet Palme een verhoogd risico. En kan perso nen verleiden haar neer te schie ten om eventuele toekomstige confrontaties te vermijden", al dus Almblad. "Bovendien wordt het hele vooronderzoek door de ze onthulling in gevaar ge bracht". Beslissend voor het onderzoek is nu dat er zo snel mogelijk tech nische bewijzen worden inge-' bracht tegen de 41-jarige. Het Zweedse journaal meldde dat er loodresten zijn aangetroffen in de kleren van de verdachte. Vol gens chemici van het gerechte lijk laboratorium in Linköping zijn deze hoogstwaarschijnlijk afkomstig van het afvuren van een pistool. Bij de jacht op het moordwa pen volgt de politie momenteel een 'warm spoor', dat leidt naar het illegale casino Oxen. De ver dachte, die een zwaar crimineel verleden heeft, bezocht deze speeltent op de nacht van de moord. De recherche vermoedt nu dat iemand hem een zwaar ka liber pistool 'leende'. Een metho de die vaak wordt gebruikt in de Stockholmse onderwereld. Door een inval nog op de moordnacht weet de politie pre cies wie er die avond het casino bezochten. Twee bezoekers als mede de 25-jarige eigenaar wek ken daarbij vooral de belangstel ling van de politie. Het drietal staat bekend als drugshande laars^ met een zwaar crimineel verleden. De advocaat van de verdachte, Liljeros, is inmiddels in beroep gegaan tegen de beslissing het voorarrest van zijn cliënt te ver lengen. Volgens de advocaat zijn de bewijzen tegen zijn cliënt 'te dun' om hem nog langer vast te houden. Onder meer zou een aantal getuigen onzeker zijn ge weest. Het gerechtshof in Stock holm is lyervoor dinsdagavond in spoedzitting bijeen gekomen. De uitspraak was gisteravond nog niet bekend. ADVERTENTIE WARSCHAU (GPD) - De Poolse partijleider Jaruzelski heeft giste ren ingrijpende wijzigingen in de partijtop aangekondigd. Tijdens de eerste dag van een plenaire verga dering van het Centraal Comité, het 'partijparlement', zei hij, dat zes van de vijftien leden van het Politbureau, het dagelijks bestuur van de partij, zullen worden ver vangen. Het doel van deze personele ver anderingen is, zo lichtte Jaruzelski toe, de partij met nieuwe en jonge mensen in de top meer aanzien te verschaffen, het vertrouwen van de bevolking terug te winnen en vast beraden economische en politieke hervormingen door te voeren. Op vallend was dat Jaruzelski in zijn redevoering geen woord wijdde aan de kwestie van opnieuw erken ning van de voormalige vrije vak beweging Solidariteit en het begin nen van gesprekken daarover mid dels een ronde-tafelconferentie. Volgens Orzechowski, sinds en kele maanden belast met ideologi sche zaken in de partijtop, zullen de politieke hervormingen echter niet leiden tot een politiek systeem waarin de partij de macht deelt met andere, niet-socialistische groepe ringen. Hij noemde Hongarije, waar wel over een meerpartijensys- teem wordt gediscussieerd, als een politiek voorbeeld dat niet zal wor den gevolgd. Goedingelichte bronnen in War schau zeggen zeker te zijn van het vertrek van drie oudgedienden uit het Politbureau: Messner, die twee maanden geleden al als regerings leider werd vervangen door Rakowski; de vice-vooratter van de staatsraad Glowczyk alsmede de secretaris van het Centraal Co mité Wasilewski. Branden Het Britse dierenbevrijdingsfront ALF heeft gisteren in een telefoon gesprek met het dagblad Manches ter Evening News de verantwoor delijkheid opgeëist voor de reeks van aanslagen met brandbommen op warenhuizen in Groot Britan- nië. De groep is tegen vivisectie en de verkoop van bont en koos daar om de verkoopdagen voor de Kerst uit voor haar acties. Milieu-organisatie De gewezen Greenpeace-directeur Jones heeft een nieuwe internatio nale milieubeweging met de naam ARK ten doop gehouden. Tot de mede-oprichters van de organisa tie behoren onder meer bekende popsterren als David Bowie, Sting, Chrissie Hynde en Kevin Godley. Griekenland De Griekse politie is op zoek naar de voormalige president-directeur van een groot wapenconcern, de Helleense Wapen Industrie (EBO), een staatsbedrijf. De betrokkene, Kambanis, verscheen gisteren niet voor de rechter. Aangenomen wordt dat Kambanis net als de voorvluchtige bankier-uitgever Koskotas naar het buitenland is uitgeweken om aan berechting te ontkomen. Gifschip Na een maandenlange zwerftocht langs Europese havens en na hevig verzet van arbeiders en gemeente besturen in Italië is gisteren einde lijk een begin gemaakt met het los sen van het gifschip Karin B. In de Italiaanse haven van Livorno heb ben 25 arbeiders, mot maskers voor en speciale pakken aan, zich aan het karwei gezet. t) Niet in Utrecht, wel in Haarlem verkrijgbaar. In hun plaats zouden 'veertigers' komen, die in het verleden op het departement van het Centraal Co mité hebben gewerkt, maar onder Jaruzelski's voorganger Gierek naar de provincie werden 'wegge promoveerd'. Deze relatief nog jon ge kaders hebben als provinciale partijleiders hun diensten aan Jaruzelski bewezen en worden in en buiten de partij spottend de 'ba by's van de generaal' genoemd. Drié van deze secretarissen uit de provincie maken een goede kans te worden benoemd in het Politbu reau: Czarzasty, Miller en Oleksy. GENÈVE (AFP) - Het Internatio nale Rode Kruis heeft gisteren be sloten al zijn activiteiten in Liba non te staken nadat een aantal me dewerkers met de dood was be dreigd. Alle medewerkers van het Rode Kruis worden uit het land te ruggeroepen. Dit heeft Carlos Bau- verd, een woordvoerder van het Rode Kruis in Genève, verklaard. Alle zeventien buitenlandse me dewerkers van het Rode Kruis zou den inmiddels zijn vertrokken naar Cyprus. De woordvoerder van het Rode Kruis wilde echter geen bij zonderheden geven zolang zij niet allemaal in veiligheid zijn. Het Ro de Kruis heeft verder nog zo'n hon derd lokale medewerkers. Het Rode Kruis had vorige maand al tien medewerkers uit Li banon teruggeroepen na de ont voering. van de Zwitser Peter Winkler, die voor de hulporganisa tie in de omgeving van Sidon werk te. Winkler werd afgelopen vrijdag door zijp ontvoerders vrijgelaten. Bauverd zei dat het Rode Kruis gewend is om te werken onder ge vaarlijke omstandigheden, maar dat het „niet kan tolereren dat zijn medewerkers blootstaan aan drei gementen die hun humanitaire missie ondergraven". Volgens Bauverd zal het Rode Kruis zijn werk in Libanon pas hervatten als de dreigementen op een „duidelij ke en geloofwaardige wijze" wor den ingetrokken. De woordvoer der wilde niet zeggen van wie de dreigementen afkomstig zijn, maar zei ze wel ernstig te nemen. Het is volgens de woordvoerder van het Rode Kruis voor het eerst dat de hulporganisatie al haar me dewerkers uit een land terugtrekt. ATOOMWAPEN - Premier Benazir Bhutto van Pakistan heeft gezegd dat haar land geen atoomwapen bezit, en ook niet van plan is er een te maken. In een interview zei ze dat een bedreiging door India Pakistan zou kunnen dwingen tot een antwoord, maar dat „Pakistan niet de intentie heeft om een nucle air wapen te maken". Ze zei dat haar regering daar fel tegen was. ALGIERS - Het is niet zozeer de vraag of Chadli Benjedid (59) mor gen kan beginnen aan een derde ambtstermijn sinsds 1979 als presi dent van Algerije. Inzet van de ver kiezingen is eerder de vraag hoe veel hervormingen de in kracht toegenomen oppositie zal kunnen afdwingen. door Wilko Voordouw Die derde termijn van de als pragmaticus bekend staande ex- kolonel laat zich nu al aanzien als een beslissende fase in de nog jon ge historie van Algerije, het land dat zich in 1962 na een bloedige en langdurige bevrijdingsoorlog losmaakte van Frankrijk. Voor het eerst in 26 jaar onafhan kelijkheid moet het bewind in Al giers rekening houden met een op positie die eisen stelt. Het 'gries- meeloproer' van oktober toonde al aan, dat de Algerijnen vergaande democratiseringen willen en dat ze af willen rekenen met de huidige generatie machthebbers. In feite stemmen de Algerijnen morgen niet alleen tegen öf voor de huidige president, maar ook tegen of voor de hervormingen die hij tot nu toe heeft bekendgemaakt. Ze ker is dat aan de belangrijkste eis van de bevolking geen gehoor wordt gegeven. Op hetzelfde con gres dat hem eind november aan wees als enige presidentskandi daat, sloot Chadli Benjedid een meerpartijenstelsel uit. Volgens hem zou zo'n systeem een gevaar zijn voor de eenheid van het land. Wel zegde hij toe dat de kwestie aan het volk wordt voorgelegd, "als de behoefte daaraan wijd verbreid Griesmeeloproer 'Alger la blanche', het Witte Al giers, zo vaak bezongen door Fran se kolonialisten, veranderde begin oktober van kleur. Het wit sloeg om in rood, rood van bloed. Gebrek aan griesmeel, het belangrijke ba- sisprodukt voor de couscous, was de vonk voor een revolte van voor namelijk jongeren. Zij gingen de straat op, omdat ze eens te meer de almachtige staat betrapten op een nieuwe blunder. Ze waren al werk loos, hadden al lange tijd geen toe komstperspectief meer, maar dit keer waren ook de winkels leeg. Het griesmeeloproer duurde meer dan een week. De staat van beleg werd afgekondigd, een avondklok werd ingesteld, het le ger was op alle strategische plek ken te vinden. Tijdens de bloedige botsingen tussen leger en manifes tanten vielen, volgens officiële bron, 180 doden. De demonstran ten houden het op meer dan 1000 doden, terwijl schattingen van westerse waarnemers het dodental vaststellen op 'rond de 500'. In feite kan de kortdurende op stand van oktober worden toege schreven aan een generatiekloof. Vrijwel de gehele huidige Algerijn se top heeft tussen 1954 en 1962 meegedaan aan de onafhankelijk heidsstrijd tegen de Fransen. Toen Mohammed Ben Bella eenmaal was benoemd als eerste premier hij kwam als sterkste te voorschijn uit de machtsstrijd binnen de FLN, de nog altijd enig toegestane partij kreeg vrijwel iedere strijder een plekje in de macht. Olie Daar veranderde niets aan toen Ben Bella opzij werd geschoven door Houari Boumedienne. Alge rije voerde tot 1979 een rigide anti- imperialistische en socialistische politiek. Werkloosheid was onbe kend, gezondheidszorg en onder wijs waren gratis. Dat kon omdat de gas- en olie-inkomsten van het land voldoende geld in het laatje brachten. Maar Boumedienne hoefde nooit rekening te houden met een daling van 's lands inkom sten. Zijn opvolger Chadli Beryedid kreeg te maken met dalende in komsten uit gas en olie. Sinds hij aan de macht is, zijn er werklozen, is er crisis. De Algerijnse bevolking is intussen van samenstelling ver anderd. Meer dan 60 procent van de thans 24 miljoen Algerijnen is jonger dan 25 jaar. Zij zijn dus de nieuwe generatie van goed opgelei de werklozen, die geen kant op kunnen en absoluut niets uitstaan de hebben met het Nationaal Be vrijdingsfront (FLN). Chadli Benjedid schatte zijn moeizame positie goed in. In een televisie-toespraak, ruim een week na de eerste rellen, beloofde hij hervormingen. Maar daarvoor moest eerst de rust terugkeren. Sindsdien kenmerkt de huidige sterke man van Algerije zich door een opmerkelijke snelheid. Perestrojka Zijn eerste hervorming was dat de premier voortaan verantwoording schuldig zou zijn aan de president en dat het kabinet als zelfstandig functionerend orgaan zou gaan werken. Dat voorstel werd met een forse meerderheid goedgekeurd door de Algerijnse bevolking tij dens een referendum op 3 novem ber. Perestrojka op z'n Algerijns. Nu Chadli zijn nieuwe partijtop en zijn plannen heeft bekend ge maakt, resteert nog slechts een kleinigheid: zijn eigen verkiezing als opvolger van zichzelf. Aange zien er geen tegenkandidaat is en de Algerijnen formeel nog stem plicht hebben, is de enige interes sante vraag hoeveel mensen wel thuisblijven of een blanco envelop pe in de stembus stoppen. Want daaruit zal blijken inhoeverre de ex-kolonel, die zich nooit geroepen voelde tot het hoogste ambt van zijn land, in zijn hervormingsplan nen wordt gesteund door de bevol king. Chadli loopt op eieren, dat is zeker.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5