Eerste Kamer ligt dwars bij asielwet Pauluskerk zet haar Idanten uit protest op stoep stadhuis Deel Senaat boycot debat sofi-nummer Ambtenaar fraudeerde voor 3,3 miljoen gulden Celstraffen geëist tegen pedofielen - Eis 7 maanden cel tegen Succesje voor KEP ontuchtige cello-leraar Beveiligingsbranche loopt nieuwe deuk op WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 PAGINA 3 Bezwaren tegen spoedbehandeling DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer heeft de behande ling van het asiel wetje van minister Korthals Altes (justi tie) voorlopig uitgesteld. De justitie-deskundigen uit de Senaat hebben zo veel vragen over onduidelijkheden in het wetsvoorstel, dat zij gisteren lieten weten meer tijd no dig te hebben voor een zorgvuldige behandeling. Het ministerie van justitie moest zich verder aan het feit dat 'het ROTTERDAM (GPD) - De Pauluskerk in Rotterdam pikt het niet langer. Ze heeft er schoon ge noeg van dat daklozen, illegalen en 'uitgeprocedeerde' vluchtelingen (die het land wel moeten, maar niet kunnen of willen verlaten) vaak aangewezen zijn op de liefdadig heid van de kerk. Volgens dominee Hans Visser is het 'godgeklaagd' dat een nog steeds groeiende groep mensen voor een maaltijd, medi sche hulp of onderdak totaal afhan kelijk is van kerken, het Leger des Heils en de Sisters of Charity. Onder het motto: 'Onderdak is een Recht' verplaatste Visser bij wijze van demonstratie de nacht- opvang van zijn kerk gisteravond naar de trappen van het Rotter damse stadhuis. Zo'n veertig tot vijftig actievoerders, allen bezoe kers van de Pauluskerk-nachtop- vang, verschansten zich op stoelen aan de voorzijde van het gebouw aan de Coolsingel, om hiermee de aandacht te vestigen op de slechte situatie rond de opvang van dak en thuislozen. Wat wil de dominee met zijn ac tie bereiken? Hans Visser: "Drie dingen. Ten eerste wil ik de politie ke en publieke opinie voor de zaak mobiliseren. Ten tweede wil ik be reiken dat de gemeente de Rotter damse situatie rond de opvang van psychiatrische patiënten opnieuw bekijkt. Het reguliere psychiatri sche circuit dropt nu de klanten die niemand meer wil bij de Paulus kerk. De Pauluskerk is geen zie kenhuis, maar begint er hoe langer hoe meer op te lijken". "Ten derde moet er een betere re geling getroffen worden voor de uitgeprocedeerde vluchtelingen. Ik begrijp dat de gemeente niet al die mensen blijvend van een inko men kan voorzien, maar je kunt ze ook niet verstoken laten blijven van de basisvoorzieningen als voedsel, onderdak en medische hulp". Dominee Visser wil wethouder Henderson (sociale zaken) 'bewer ken' om meer aandacht te besteden aan deze problemen. "Als het bij vage toezeggingen blijft zulen we de acties maandelijks herhalen", aldus de dominee. "Nu zitten we nog vóór het stadhuis, maar als het nodig is eindigeri' we in de kamer van burgemeester Peper". Wethouder Henderson zegt be grip te hebben voor Vissers stand punten. "Ik heb bewondering voor hem, maar ik kan er niks aan doen. De landelijke politiek moet hier aandacht aan besteden. Dominee Visser ligt nu op onze stoep, maar kan beter op die van Den Haag gaan liggen". Neemt niet weg dat de wethouder na de feestdagen met Visser om de tafel gaat zitten. "Dat doe ik overigens regelmatig. De Pauluskerk vervult een belang rijke taak in onze stad: als de nacht- opvang van de kerk zou stoppen, zou dat een acute ramp zijn". Aspirine goed voor sommige blinden ROTTERDAM (GPD) - Acetylsa- licylzuur het voornaamste be standdeel van de 'gewone' Aspiri ne, waarvan onlangs bekend werd dat het hart- en herseninfarcten zou helpèn voorkomen lijkt nu ook op grote schaal te gaan worden toegepast in de oogheelkunde. Dr. A. Houtsmuller schrijft in het Geneesmiddelenbulletin, dat de bloedverdunnende eigenschap van groot belang kan zijn bij de be handeling van stoornissen in de bloedcirculatie van het netvlies. Hierdoor zouden 'voorbijgaande, plotselinge gedeeltelijke of gehele blindheid' met succes betreden kunnen worden. veld' niet is geraadpleegd. Daar door is niet duidelijk of uitvoering van de wet op praktische proble men zal stuiten. Bovendien moet de minister "ondubbelzinnig dui delijk" maken dat het wetje slechts geldt tot 1 maart 1989, meent het CDA. DEN HAAG (ANP) - Vierendertig leden van de oppositie zullen het debat in de Eerste Kamer over de invoering van het sociaal-fiscaal nummer, dat op 27 december zal plaatsvinden, boycotten. Negen CDA-leden zullen van hun kerstvakantie moeten terug keren om het vereiste quorum (de helft plus één) te halen zodat het debat nog voor de jaarwisseling kan doorgaan. Dat is de uitkomst van een luidruchtig debat in de Eerste Kamer vanochtend. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) wil het 'sofi-nummer' per se op 1 januari 1989 invoeren. Eer der deze maand besloot de Eerste Kamer geen gehoor te geven aan de oproep van De Graaf om een spoe dige afhandeling van de uitbrei ding van het fiscale nummer dat ie dere belastingbetaler nu heeft tot een sociaal-fiscaal nummer (voor alle sociale uitkeringen). Onder druk van De Graaf verga- vannacht overuren maken om alle schriftelijke vragen van de Eerste- Kamerleden te beantwoorden. De Senaat beslist vandaag of het wets voorstel wel of niet wordt behan deld. Korthals Altes wil het opvang centrum voor, asielzoekers op Schiphol-Oost op korte termijn een wettelijke status geven. De Hoge Raad oordeelde anderhalve week geleden dat dat opvangcentrum te veel lijkt op een gevangenis. Het gevangen houden van vluchtelin gen die het land in willen is in strijd met de grondwet. De Tweede Kamer stemde vori ge week schoorvoetend in met een uitgeklede versie van de wetswijzi ging. Korthals Altes hoopte het wetsvoorstel nog vóór Kerstmis in de Eerste Kamer af te handelen, maar de Senaat ligt dwars. CDA, PvdA en D66 vinden de tijd veel te kort om het wetsvoorstel zorgvul dig te kunnen bestuderen. Alleen de WD stelt zich pal achter haar bewindsman op. De PvdA wijst erop dat bewaring van vreemdelingen volgens de wet niet langer dan één maand kan du ren, terwijl het wetsvoorstel geen termijn noemt. Het CDA stoort Man vrijgesproken van dood dochter ARNHEM (ANP/GPD) - De recht- bank in Arnhem heeft gisteren een 34-jarige man uit Ede ontslagen van rechtsvervolging voor het do den van zijn 18 maanden oude dochtertje. Wel verplichtte de GRONINGEN - Leden van de Stichting Reinwater rollen vaten met afvalolie over de Vismarkt in Groningen. De olie werd afgelopen week verzameld in en rond de haven van Delfzijl. De vaten werden uit protest tegen de vervui ling bij Rijkswaterstaat op de stoep gezet. (foto anp> reuiuuaiiK. nem voi oenanaeung t-. iï «n Ilnviü (PvdA' D66' PPR'> psp en CPN> woede zijn dochtertje twee keer op de grond. Het kind over leed aan de gevolgen van schedel- en hersenbeschadiging. Uit een psychiatrisch rapport bleek dat de man slechts zeer ge ring toerekeningsvatbaar was. Een psycholoog noemde de maii volle dig ontoerekeningsvatbaar. Ver pleging in een tbr-kliniek heeft vol gens de deskundigen geen zin. Containers Rijkswaterstaat heeft alle contai ners van het Franse vrachtschip Aquila gelokaliseerd. De 24 contai ners liggen op vijf verschillende plaatsen in de Noordzee enkele tientallen kilometers boven Ter schelling en Texel. Rijkswaterstaat heeft negen containers onderzocht, waarvan er twee met het giftige tri- methylaluminium zijn gevuld. De overige containers van deze negen bevatten geen giftige lading of zijn leeg. Klonen Aan de hand van de techniek waar mee zondag een kalf is geboren uit een dode moeder en ingevroren sperma is het nu ook mogelijk om menselijke cellen te klonen. Bij het klonen ontstaat er uit een cel een verzameling identieke nakomelin gen met dezelfde erfelijke eigen schappen. Dat heeft dr. T. Kruip van de faculteit diergeneeskunde van de rijksuniversiteit Utrecht gisteren bevestigd. Zwendel De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 27-jarige man veroor deeld tot acht maanden cel omdat hij als juridisch adviseur in het to taal ruim 50.000 gulden van cliën ten ih zijn zak heeft gestoken. De man volgde anderhalf jaar een praktijkopleiding rechten en richt te vervolgens samen met een advo caat de 'stichting Rechtsbijstand' op. Na het vertrek van de echte ad vocaat bleef hij doorgaan met het geven van adviezen waarbij hij in zeker drie gevallen geld dat hem was toevertrouwd, niet meer terug gaf aan zijn cliënten. Moord Een 30-jarige Turkse man is gister avond in de Chasséstraat in Am sterdam doodgeschoten. In de loop van de avond werden in de buurt van de plaats van de schietpartij twee auto's door de politie aange houden. De vijf inzittenden wer den gearresteerd. Volgens de poli tiewoordvoerder is het vrijwel ze ker dat de dader zich onder de vijf gearresteerden bevindt. Olieklonten Op het strand tussen Renesse en de Brouwersdam is gisteren over een lengte van zes kilometer olie aan gespoeld. De olie lag in klonten va riërend van twee tot vijfentwintig centimeter doorsnee verspreid op de hoogwaterlijn. Rijkswaterstaat verwacht dat een beperkt aantal vogels de dupe zal worden van de aangespoelde olie. was bereid om desnoods op 3 janu ari te vergaderen. Maar dat stuitte op onoverkomfelijke bezwaren van de Sociale Verzekeringsraad. Die wil nog voor de jaarwisseling de zaak rond hebben. Het debat zal nu plaatsvinden op 27 december. De PvdA zal daar niet aan meedoen, omdat "men een sig naal wil geven dat de PvdA het niet langer accepteert dat de senaat on der druk van buiten zwicht voor haast boven zorgvuldige afwe ging", aldus PvdA-fractievoorzit- ter Schinck. Twee bewakers na diefstal aangehouden VIANEN (ANP) - Twee werkne mers van een Haags beveiligings bedrijf zijn gisteren door de politie aangehouden omdat ze ervan wor den verdacht een klant, een bedrijf in Vianen, te hebben bestolen. De twee mannen waren ingezet om na een omvangrijke diefstal verdere inbraken in het Vianense bedrijf te voorkomen. Uit het Vianense bedrijf, dat is gespecialiseerd in verhuur én transport van audiovisuele appara tuur, werd vorig weekeinde voor 2 miljoen gulden aan apparatuur ontvreemd. Om herhaling te voor komen nam de directie het Haagse beveiligingsbedrijf Toetanchamon in de arm. De twee personeelsle den die werden belast met de be waking kregen de beschikking over een sleutel van het gebouw. Toetanchamon kwam onlangs in de publiciteit na aanslagen tegen de Haagse dagbladuitgeverij Sijt- hoff, die aan het bewakingsbedrijf werden toegeschreven. In een van de bladen van Sijthoff had een ver haal over Toetanchamon gestaand, dat bij het bedrijf slecht was geval len. In de nacht van maandag op dinsdag kreeg de politie in Vianen een melding dat twee mannen met drie dozen uit het bedrijf kwamen lopen. Toen de politie ter plaatse een kijkje kwam nemen, reed net een auto weg. De politiemannen, noteerden het kenteken. Dat bleek op naam te staan van het Haagse bevei ligingsbedrij f. De gemeentepolitie van Den Haag hield de mannen bij aan komst in de stad aan. Ze bleken au diovisuele apparatuur, met een waarde van ongeveer 12.000 gulden bij zich te hebben. Het onderzoek naar de daders van de eerste in braak is nog gaande. Toetanchamon heeft een verkla ring afgegeven waarin het bedrijf stelt "geschokt en met grote versla genheid kennis te hebben geno men" van de arrestaties. "Het be drijf was juist doende de goodwill en het vertrouwen dat zij door de negatieve publiciteit had verloren terug te winnen. Wy hopen echter dat men realiseert dat in deze geen sprake is van betrokkenheid van het bedrijf als zodanig, doch van personen die bij ons bedrijf werk zaam zijn", aldus de verklaring. UTRECHT (ANP) - In een omvang rijke ontuchtzaak is gisteren voor de rechtbank in Utrecht tegen drie mannen respectievelijk drie, twee en één jaar celstraf geëist. De drie zouden tussen 1981 en 1988 met veertien minderjarige jongens meerdere seksuele contacten heb ben gehad. foto's tegen een 43-jarige man uit Castri- cum een jaar gevangenisstraf. De seksuele contacten hadden plaats in vakantiehuisjes en een ca ravan in Nederland en België waar de jongens vaak bleven logeren. De jongste was bij het eerste seksuele contact negen jaar. Volgens de drie verdachten was van dwang nooit sprake. Bovendien bestond tussen die contacten de meeste jongens en de drie pedo- groot aantal fielen een vriendschappelijke rela- films gemaakt die later he. De drie verdachten, die elk t ook in het buitenland zijn terugge vonden. De mogelijke vervaardi ging van kinderpornografie wordt in een later stadium behandeld. Gisteren speelde alleen de ontucht. Officier van justitie mr. R. Be- hling deelde een 54-jarige man uit Huizen de grootste rol en de hoog ste eis toe. Hij zou vooral de foto's en films hebben gemaakt. Boven dien wordt hij ervan verdacht drie sinds lange tijd jongens te hebben aangezet tot boekt het bedrijf seksuele spelletjes met elkaar, maar de man ontkende dit. De ver dachte zei op de zitting dat hij altijd zijn fototoestel bij de hand had en dat hij in dat geval foto's had ge maakt toen de jongens spontaan met elkaar begonnen te spelen. Te gen een 38-jarige man uit Amster dam eiste de officier twee jaar en schema bij de hand hadden waarop stond wanneer wat met welke jon gen was gebeurd, voelden zich va derfiguren voor de jongens. Een destijds 12-jarige jongen heeft na de arrestatie van de hoofdverdach te in september tegen de politie verklaard dat de man de jongens zo wist te manipuleren dat ze alles voor hem deden, inclusief seks. De Huizenaar had veel voor je over en daarom deed je ook veel voor hem terug, zei de jongen. Uitspraak 3 januari. UTRECHT (GPD) - "Ik dacht dat ik niets was, dat ik niets kon. Ik zag dat anderen een status hadden die ik niet had. Toen kwam ik in een fantasiewereld waar ik steeds die per in wegzonk". Een 33-jarige ex- ambtenaar uit Apeldoorn die werk zaam was bij de Utrechtse Directie van het ministerie van Landbouw en Visserij, zei gisteren voor de Utrechtse rechtbank dat hij had ge fraudeerd om zich een mooi huis, boten en auto's te verschaffen. Hij verduisterde uiteindelijk 3,3 mil joen gulden. Officier van justitie mr. H. Wijbrandts eiste tegen hem wegens valsheid in geschrifte en verduistering een gevangenisstraf van drie jaar. De ambtenaar was in 1982 als hoofd van de sub-afdeling Finan ciële Zaken in dienst getreden bij de Dienst Beheer Landbouwgron den. in Utrecht, een onderafdeling van het ministerie van Landbouw en Visserij. De wyze waarop hij was aangenomen, is typerend: hij had geen enkel boekhoudersdiplo ma, alleen een paar jaar leao. "Ik had op mijn sollicitatieformulier wel ingevuld dat ik de vereiste di ploma's had. Tijdens het gesprek is er nooit naar gevraagd", aldus de Eenmaal in dienst had hij al snel ontdekt dat er gemakkelijk viel te frauderen. Er waren allerlei reke ningen binnengekomen die nooit werden nagetrokken, maar wel werden uitbetaald. De ambtenaar diende bij de boekhouder rekenin gen in die moesten worden overge maakt op zijn bankrekening in Apeldoorn. Bij een drukkerij had hij 500 blanco facturen laten druk ken die hij zelf invulde, tekende en deponeerde in het postvakje van de boekhouding. Een tweede mogelijkheid om aan extra inkomsten te komen ver schafte de man zich als administra teur van een kleine bv. van het mi nisterie. Hoewel dit bedrijf maar drie werknemers in dienst had, vermelde de man jaarlijks ander half tot twee ton aan sociale lasten in de jaarstukken. Dat geld werd vervolgens naar zijn privé-reke- ning overgeschreven. Een derde manier van frauderen bestond uit het overschrijven naar zijn eigen rekening van bedragen die door anderen op de rekening van de Direktie werden gestort. In totaal heeft de ambtenaar het mi nisterie opgelicht voor ruim 3,3 miljoen gulden. Van dat geld is vol gens de man niet veel meer over. Alles is opgegaan aan een huis met zwembad, twee boten, een auto park en een privé-chauffeur. De officier van justitie stelde dat de ambtenaar flink misbruik had gemaakt van het im hem gestelde vertrouwen. Mr. Wijbrandts lever de ook forse kritiek op het ministe rie van Lanbouw en Visserij: "De controles zijn absoluut ontoerei kend geweest. Iedereen had bij voorbeeld kunnen zien dat een kleine bv nooit zoveel aan sociale lasten kan afdragen per jaar. Ieder een heeft lopen slapen. Dat kan de Direktie worden aangewreven. Men sprong wel erg makkelijk om met overheidsgelden". ROTTERDAM (GPD) - De Schie- damse paspoortfabrikant KEP heeft vanmorgen voor het eerst succesje ge- i een kort ge ding dat toeleverancier Sallmetall had aangespannen. Dit Raaltense bedrijf had KEP ervan beschul digd het procédé voor het plastifi ceren van het nieuwe Nederlandse paspoort te hebben gestolen. De Rotterdamse rechtbankpresident mr. L.F.D. te Kuile wees die be schuldiging vanmorgen van de hand. tieproces ontwikkeld. Sallmetall had een methode ont wikkeld om paspoorten van een plastic laagje te voorzien. Als ver valsers die plastic laag zouden ver wijderen, zou het identiteitsbewijs onbruikbaar worden. KEP had de ze méthode inderdaad beproefd. Maar volgens dit bedrijf werd de speciale grondstof voor de produk- tiemethode van Sallmetall niet meer gemaakt. KEP heeft daarom i met TNO een eigen produk- ALMELO (ANP) - De Almelose of ficier van justitie mevrouw mr. Heus heeft gisteren tegen een 47-ja- rige man uit Boekelo, cello-leraar aan de Enschedese muziekschool,- zeven maanden gevangenisstraf geëist waarvan vier maanden voor waardelijk. Volgens de officier heeft de verdachte van 1970 tot 1988 ontpcht gepleegd met een groot aantal vrouwelijke leerlin gen. Belangenorganisatie verliest in één klap helft van haar leden DEN HAAG (GPD) - De beveili gingsbranche heeft haar zoveelste deuk opgelopen: met ingang van 1 januari stapt de Nederlandse Vei ligheids Dienst (NVD) uit de Vere niging voor Particuliere Beveili gingsbedrijven, de overkoepelen de belangenorganisatie. De vereni ging verliest daarmee in één klap de helft van haar leden, want de NVD is met ruim 3000 werknemers de grootste onderneming in deze bedrijfstak. De beveiligingsindustrie wordt gekenmerkt door tientallen bedrij ven en bedrijfjes, die als padde stoelen uit de grond schieten en vaak na korte tijd weer verdwijnen. Op dit moment zijn in die sector 89 bedrijven werkzaam met in totaal bijna 7000 personeelsleden. Door de brandstichtingen bij het uitge versconcern Sijthoff Pers, waarvan het Haagse beveiligingsbedrijf Toetanchamon wordt verdacht, staat de branche in een minder prettig daglicht. Het vertrek van de NVD uit de vakbond maakt het imago er niet beter op. De Nederlandse Veiligheids dienst is het oneens met de voor stellen van de bond om het perso neel van beveiligingsbedrijven te bewapenen. Ook heeft de NVD be zwaren tegen de stemprocedure, waardoor elk bedrijf - groot of klein - één stem heeft. Voorzitter Boer van de vakbond gelooft niet dat dat de werkelijke redenen zijn. "Ik ben er nog steeds niet achter de NVD is opgestapt". De kritiek op de stemprocedure is volgens Boer onjuist. "Als we moeten stemmen over personen, heeft elk bedrijf inderdaad één stem. Maar dat geldt niet bij zake lijke aangelegenheden. Dan be paalt de omzet van het bedrijf hoe veel stemmen die onderneming krijgt". Het verbaast hem dat de NVD haar bezwaren tegen de stem procedure nooit eerder heeft geuit. "De NVD had een eigen vertegen woordiger in het bestuur. Van hem hebben we die bezwaren nooit ge hoord". De kwestie van het bewapenen van beveiligingspersoneel noemt Boer een drogreden. Het gaat hem er zeker niet om alle beveiligings mensen van wapens te voorzien. "Ik heb vrede met de huidige situa tie. Ik heb alleen aan het ministerie van justitie om een onderzoek ge vraagd, omdat straks de Europese binnengrenzen verdwijnen. In de meeste Europese landen wordt een veel liberaler beleid gevoerd". Volgens Boer is het in Westduits- land, Frankrijk, Engeland en Italië toegestaan dat beveiligingsmen sen in sommige gevallen wapens dragen. In ieder geval zijn de be voegdheden in andere landen rui mer dan hier. "Willen wij onze posi tie straks kunnen handhaven, dan zal er iets moeten gebeuren. Daar om heb ik om dat onderzoek ge vraagd", aldus Boer. Ook maakt hij zich zorgen over de concurrentie positie, vooral omdat de salarissen in Westduitsland beduidend lager liggen dan hier. Er zijn aangiftes binnengeko men van twintig vrouwen, maar de officier denkt dat dit maar het topje van de ysberg is. "Als er meer za ken boven water komen, kom ik een andere keer terug", waar schuwde ze de verdachte. In 1981 hebben ouders al bij de directie geklaagd over het gedrag van de leraar. Het bestuur heeft de man toen terechtgewezen. Verder moest hij lesgeven in een kamer met een ruit in de deur en mocht hij bepaalde meisjes geen les meer ge ven. Op eigen initiatief is hij in the rapie gegaan. De rechtbank-presi dent mr. Drewers constateerde dat in 1982 weer klachten kwamen, maar dat de directie toen geen maatregelen heeft genomen. In juni 1988 kwam een aangifte bij de politie binnen van een vrouw die zich als gevolg van de ontuchti ge handelingen onder psychiatri sche behandeling moest laten stel len. Door de publiciteit is volgens de officier toen een sneeuwbalef fect ontstaan en zijn er in korte tijd twintig aangiftes binnen gekomen. Het aantal had hoger kunnen zijn maar veel vrouwen die door de po litie zijn benaderd wilden liever niet aan hun ervaringen worden herinnerd en wensten geen aangif te te doen. Andere feiten konden niet meer worden vervolgd omdat ze de ver jaringstermijn van twaalf jaar had den overschreden. Uit een over de man uitgebracht psychiatrisch rap port blijkt dat herhaling niet on waarschijnlijk is. Uitspraak op 27 december. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3