Hotels vormen vrijplaats voor Vatten' en 'skippers' 6.95 Geneeskrachtige kruiden als medicijn lastig te beoordelen PRIJSTREFFER Sünonisbenoeming van Meisner een kerstgeschenk9 PAGINA 2 WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 Reportage Uit zeker zestig percent van de hotels met drie of meer ster ren in ons land wordt minstens een keer per jaar iets gesto len. Volgens de hoteliers worden de diefstallen gepleegd door de gasten zelf, door 'hotelratten' (insluipers), door 'skippers' (uitsluipers die tevens de rekening niet betalen) en, in een hoogst enkel geval, door het personeel. Dit blijkt uit een rapport van het Aaltense bureau Magis Markton derzoek dat is geschreven in opdracht van het vakblad Missets Horeca. Het lijkt een onderwerp waar de meeste hoteliers liever niet over praten. Een goede gastheer jaagt zijn klanten niet de stuipen op het lijf met verhalen over dieven die langs bedden sluipen of de garderobe leegstelen. Directeur Ar thur Philipsen van hotel Central in Rotterdam praat er wel over. Hij heeft er in zijn hotel de afgelopen twee jaar dan ook geen last van gehad. Bovendien is de klasse van zijn hotel dat al zeventig jaar bestaat zo vaak bewezen dat de di recteur zich wel wat kan permitteren. Zijn overbuurman, veiligheidsmanager Pim Lening van het Rotterdamse Hilton-hotel, kan er ook uren over uitwij den. Zijn trots is de computersleutel van het Britse merk Yale Tronies. Het aantal diefstallen uit de kamers in Hilton is dank zij de computersleutel tot nul gedaald. Zijn gezicht verraadt drie genera ties hotelwezen. Met een sigaar zit Arthur Philipsen er ontspannen bij in een stoel, model Chesterfield. De gelambrizeerde hotelzaal straalt gezag uit. Grootvader Phi lipsen begon op 10 maart 1926 met zijn hotel Central. Al na een jaar kreeg hij te maken met 'skippers' die de boel zo verschrikkelijk had den geflest dat iedereen, inclusief opa, er alleen maar om kon lachen. door Berend Schilder "Een goede hotelier schrijft na tuurlijk nooit zijn memoires," zegt Arthur Philipsen. "Maar vooruit, ik maak een uitzondering. Het was een smoorverliefd echtpaartje dat bij mijn opa een kamer boekte. Ze gingen met tien koffers naar bin nen," zegt hij, duimend over zijn schouder naar de baldakijn met lo per over het trottoir. "Ze hadden de harten gestolen van al het perso neel. Ze bestelden een week lang champagne en de duurste maaltij den. Op een avond komt het meisje met een betraand gezicht naar be neden. Ze had flinke ruzie gekre gen met haar man. Helemaal over stuur liep ze naar buiten, in haar nachtjapon, zo de vrieskou in. Even later komt die man, ook in zijn hemdje. Hij holde naar buiten, achter zijn vrouw aan. Iedereen was ontsteld. Een paar uur later ontdekte het personeel een lege ka mer. Het echtpaartje had de koffers van tevoren met een touw naar be neden gelaten tot naast hun auto. Daar zijn ze gewoon ingestapt en weggereden. Mijn opa ontdekte dat hun vader een Duitse scheepsbou wer was. Die kon er ook niks aan doen. Hij zei: Zo reizen ze door heel Europa. Het spijt me. U bent de zo veelste die belt". Arthur Philipsen kan er nu nog om lachen. "Weglopen zonder te betalen is gek genoeg niet straf baar", zegt hij. "Justitie seponeert zo'n zaak meestal. Hooguit kun je proberen via een civiele procedure je geld te krijgen. Bij Horecaf (de Horecafederatie, B.S.) zit een advo caat die niets anders doet dan reke ningen binnen halen. In een op de drie gevallen wordt er alsnog be taald. Het liefst zien we dat skip pers een boete krijgen en bij de tweede keer voor de rechtbank moet verschijnen". Haarspeld De absolute meester-'hotelrat', jar gon voor een dief, bestaat nog. Met een haarspeld kan hij lipssloten open krijgen. Dat is geen Holly- wood-verzinsel. Hotel Central had ooit de eer hem te mogen ontvan gen. Hotels op Terschelling en in Den Helder ook. In Maastricht werd hij gepakt. Dank zij de Hore ca Waarschuwingsdienst. Een paar honderd hotels in Nederland zijn op het telexnet van de dienst aan gesloten. Gemiddeld twee maal per dag waarschuwt men elkaar voor 'be paalde figuren' die de boel slopen, met ongedekte cheques of valse creditcards betalen, met ongeldige briefjes van 1000 Franse francs of helemaal niet betalen. Kopieën van de telex-boodschappen gaan naar de rijks- en gemeentepolitie. Ar thur Philipsen heeft de leiding over het netverkeer. Hij bepaalt ook welke waarschuwingen wel en niet kunnen. "Iemand die er alleen maar on guur uitziet, kan natuurlijk niet op het net," zegt hij. "Er zijn hier al drie keer advocaten geweest. Die hadden het over de privacy van hun cliënten. Maar alle drie de za ken hebben we gewonnen. Er is ook geen gast in mijn hotel die zich zorgen maakt dat hij ten onrechte op het net zou kunnen komen. We hebben nog nooit een waarschu wing moeten herroepen". Het telexnet werkt uitstekend, zo bezweert Philipsen. "Kijk, je hebt skippers, die gebruiken tel kens een valse naam. Waarschu wen voor die naam heeft dus wei nig zin. Skippers gebruiken meestal wel hun eigen geboorteda tum en geboorteplaats. Ze moeten immers alles uit hun hoofd leren. Stel je voor dat de hotelier vraagt: wanneer bent u geboren? Dan moet je meteen kunnen antwoor den. Ook boeken ze meestal ka mers in dezelfde soort hotels, laten kleine uitgaven zoals sigaretten en telefoontjes op rekening zetten. Als ze 's nachts binnenkomen, zonder bagage, zijn we extra argwanend. Dan moeten ze van tevoren beta len. Dat is een gouden regel in de horeca. Toch stinken we er nog re gelmatig in, hoor". Nonchalant Hotelratten die in groepjes opere ren hebben Rotterdamse hoteliers twee jaar geleden hoofdbrekens gekost. Enkele Zuidamerikanen boekten een kamer en gingen er 's nachts op uit. Er waren altijd wel een paar niet afgesloten deuren. Vooral mensen die bang zijn voor brand, doen hun deur voor het sla pen gaan niet op slot. Terwijl de gasten vredig sliepen, slopen de dieven langs hun nachtkastjes en koffers. Paradoxaal genoeg is de gast zelf de grootste bedreiging voor de vei ligheid in een hotel. Philipsen: "De mensen zijn vaak een beetje non chalant. Zé zijn niet in hun eigen huis dus voelen zij zich ook minder verantwoordelijk. Een op de drie gasten doet zijn deur bij vertrek niet op slot. Een op de duizend mensen laat bovendien de sleutel in het slot zitten". Hotel Central is jaarlijks drie tot vier percent van de omzet kwijt aan beveiliging. De trainingen Gasten zelf zijn de grootste bedreiging personeel is de grootste kosten post. Zij moeten weten hoe te han delen bij bommeldingen, branden en diefstal. In het Hilton-hotel is diefstal uit kamers vrijwel verdwenen sinds het gebruik van computersloten van het Britse merk Yale Tronic. Kamermeisjes en managers krij gen een 'moedersleutel' met code voor iedere etage of afdeling. De codes worden vaak gewijzigd. De computer registreert feilloos wie de sleutelcode verandert en welk personeelslid wanneer in welke ka mer is geweest. De klant krijgt ook een computersleutel. Een kamer nummer staat er niet op. De dief die de computersleutel in handen krijgt, moet het ding proberen in 300 sloten. Zoveel tijd heeft hij niet, want het hotel zal bij verlies van een sleutel de slotcode onmiddel lijk veranderen. Bovendien valt ie mand die alle sloten uitprobeert al snel op bij het personeel. Vals Maar de computersleutel is ook be doeld om valse aangiftes van dief stal te voorkomen. Volgens impor teur Burgman Security in Arkel van het soortgelijke Noorse sys teem VingCard, is het overgrote deel van alle diefstallen verzonnen door de 'gedupeerden' zelf om zo geld te krijgen van de verzekering. "Dat is met de VingCard onmo gelijk. Met ons systeem kun je per deur meerdere mensen onder scheiden die in een kamer zijn ge weest. De computer kan zich dus ook gasten herinneren die al ziin uitgecheckt", aldus verkoopleider P. Oskam. Skippers schijnen het Hilton-ho tel in Rotterdam zelden aan te doen. Als het ze lukt weg te komen, dan is het altijd de fout van het ba- liepersoneel, zo gelooft Pim Le ning, verantwoordelijk voor de vei ligheid. Het personeel heeft im mers opdracht om een American Express-kaartje te vragen of iets dergelijks. Na een okay van de cen trale, krijgt het hotel altijd zijn geld, zelfs als het kaartje blijkt te zijn gestolen. Pim Lening: "De controle op ge stolen kaartjes is perfect. Onze cas- sières vinden het prachtig. Zij krij gen van American Express een be loning voor het ontdekken van een gestolen kaartje. Wie geen kaartje heeft, moet altijd een aanbetaling doen bij het inchecken. Je kunt te genwoordig steeds moeilijker zien of iemand kwade bedoelingen heeft. Op het uiterlijk kon je twin tigjaar geleden nog wel afgaan. Dat is nu volkomen onmogelijk." De gast wordt optimaal bevei ligd, maar de beste en goedkoopste beveiliging hebben hotels voor zichzelf geregeld: de Uniforme Voorwaarden Federatie Horeca. De hotelier is niet aansprakelijk te stellen voor verlies van geld en goed. Vooral nu de meeste hotels kluisjes hebben waar de gast waar devolle spullen in kan opbergen, is de gast zelf verantwoordelijk. Al lerlei andere schades aan de auto op de parkeerplaats, struikelen over een te hoge drempel wor den evenmin vergoed tenzij er op zet van de hotelier in het spel is. DEN HAAG - Als de Wet op de Geneesmiddelen toegepast zou worden op de geneeskrachtige kruiden die in de handel zijn, zou den de meeste niet verkocht mo gen worden. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) wil middeltjes die gevaarlijke stoffen bevatten ge woon verbieden. Hij voelt er niet voor deze middelen voor te leggen aan het College ter beoordeling van Geneesmiddelen omdat er veel te veel alternatieve drankjes en smeerseltjes op de markt zijn. Het college zou overbelast raken. door Theo Haerkens De staatssecretaris maakt onder scheid tussen echte geneesmidde len en alternatieve middelen die op de markt gebracht worden ter be strijding van alle mogelijke onge rief. De laatste categorie mag ook geen geneesmiddel genoemd wor den. Geneesmiddelen mogen al leen zo heten en op de markt ge bracht worden als het College ter beoordeling van Geneesmiddelen er zijn fiat over heeft uitgesproken. De middelen worden onder meer beoordeeld op samenstelling en het veroorzaken van bijverschijn selen. Het college geeft tevens aan of de middelen vrij verkocht mogen worden bij de drogist, of dat ze al leen op recept verkrijgbaar zijn bij de apotheker. De plaats waar de ge neesmiddelen verkocht worden, zegt niets over de kwaliteit van het produkt. Aspirine is een bekend geneesmiddel dat vrij verkocht wordt bij de drogist, net als diverse laxeermiddelen. Voor de gebruiker wordt het er allemaal niet overzich telijker op omdat drogisten ook ho- meopatische en andere alternatie ve middelen verkopen. Planten Een van de grootste Nederlandse producenten in deze sector is Bio- horma BV in het Gelderse Elburg. Het bedrijf vervaardigt veel voor de bekende Zwitserse kruidendes- kundige dr. Vogel. Als grondstof worden uitsluitend planten ge bruikt. Woordvoerder A. van 't Hof - "wij maken wel degelijk echte ge neesmiddelen" - heeft geen enkele moeite met de plannen van Dees. Ook hij verklaart zich tegenstander van ongelimiteerde verkoop van 'theezakjes' van onbestemde sa menstelling. "Maar onze produk- ten, zalven, druppels en poeders, worden vervaardigd onder streng toezicht van apothekers". De vereniging van producenten van geneesmiddelen op basis van planten pleit al jaren voor een wet telijke regeling voor deze midde len. Het probleem is echter dat zij niet willen dat hun produkten op dezelfde manier beoordeeld wor den als geneesmiddelen die ver vaardigd zijn op basis van syntheti sche grondstoffen. Daarbij moet ook de samenstel ling nauwkeurig worden opgege ven. En daar knelt de schoen: "Wij weten niet precies wat er in onze middelen zit, omdat wij planten verwerken waarvan de chemische samenstelling evenmin precies be kend is".' Een voorbeeld. "Paarde bloemen reinigen het bloed en heb ben een positief effect op de spijs vertering. Als je een middel maakt op basis van paardebloem weet je dat het helpt en dat er geen bijver schijnselen zijn, maar je weet na tuurlijk niet wat er precies in zit", aldus Van 't Hof. Hij vindt dat er met twee maten gemeten moet worden. "Je moet de normen aanpassen aan het mid del datje wilt testen. De norm voor synthetische produkten die het College voor de beoordeling van Geneesmiddelen hanteert, mag niet de maat zijn van alle dingen". Fijntjes merkt hij op dat er voor zijn natuurprodukten geen tests nodig zijn met prpefdieren "omdat ze 3I eeuwen door mensen gebruikt worden. Bovendien, als vijfhon derd van de achthonderd konijnen wel in leven blijven, weten we nog niet wat een middel voor effect heeft op een embryo". Snufje zout J. Wannee, secretaris van het Lan delijk Overleg van Patiëntenorga nisaties voor Alternatieve Ge neeswijzen (Lopag) bevestigt het bestaan van de controverse. Hij be nadrukt dat de alternatieve ge neeswijze ervan uitgaat dat een medicijn het lichaam helpt ziekte te overwinnen, terwijl in de regu liere geneeswijze het medicijn de ziekte moet bestrijden. "Het is duidelijk dat de alterna tieve geneesmiddelen niet door de keuring zouden komen als ze op dezelfde manier getest worden als de reguliere middelen, omdat ze schadelijke stoffen bevatten", be vestigt hij. "Maar wat is een scha delijke stof. Vergif is een kwestie van hoeveelheid. Een snufje zout kan heel goed zijn, terwijl een grote hoeveelheid dodelijk is". Voor bijverschijnselen is het Lopag niet bang. Bijverschijnselen worden niet veroorzaakt door ge neesmiddelen, ze zijn altijd per soonlijk en in elk geval nooit blij vend. In het algemeen is het Lopag van oordeel dat elk geneesmiddel dat werkt, gebruikt moet worden. Wannee: "Wie geneest heeft ge lijk". ADVERTENTIE Kodak E-120 VHS Natuurlijk wilt u die prach tige programma's tijdens de feestdagen voor geen goud missen. Daarom kijkt u naar het ene net en neemt u het andere op. Extra voordelig. Speelduur2 uur. Ook verkrijgbaar: Kodak VHS 180. Speelduur 3 uur 8.95 Kodak VHS 240. Speelduur 4 uur 12.95 VHS VROOMS DREESMANN Aanbieding geldig t/m za. 31 dec '88 of zolang de voorraad strekt. De paus heeft kardinaal Joachim Meisner, aartsbisschop van Berlijn, benoemd tot aarts bisschop van Keulen. Hiermee kwam een eind aan de vacature van vorig jaar september, ont staan door het aftreden van kar dinaal Joseph Höffner, die kort daarna overleed. Met ongeveer 2,5 mihoen rooms-katholieken en ruim 800 parochies behoort het aartsbisdom Keulen tot de grootste en ook de rijkste diocesen ter wereld. Meisner hoopt op eerste kerst dag 55 jaar te worden. Voordat hij voor het priesterambt koos, werkte hij bij een bank. Zijn theologische en kerkelijke oplei ding kreeg hij geheel in de DDR. In 1962 werd hij tot priester ge wijd. De paus benoemde hem in 1980 tot bisschop van Berlijn, 'het moeilijkste bisdom van de wereldkerk', zoals dat toen werd genoemd. Sinds '82 is Meisner voorzitter van de Berlijnse bis schoppenconferentie, waarin de elf bisschoppen en hulpbis schoppen van de DDR zijn vere nigd. Een jaar later werd hij tot kardinaal verheven. Zowel persoonlijk als theolo gisch zijn Meisner en de tegen woordige paus nauw met elkaar verbonden. De verering van Ma ria neemt bij hen een grote plaats in. Aan het eind van het Maria- jaar stichtte Meisner in West- Berlijn een Maria-bedevaarts- oord. Hij ziet de kerk echter niet als eën 'plaats voor vrome zie len', zoals hij vorig jaar op een ka tholiekendag in de DDR zei, maar als 'kerk in en voor deze wereld'. Strijd Aan de benoeming van de nieu we aartsbisschop van Keulen ging een maandenlange strijd vooraf tussen het Vaticaan en het kapittel (adviescollege) van het bisdom. De paus stelde drie na men voor die niet stonden op de lijst van acht namen uit Keulen. Aanvankelijk weigerde het ka pittel een van de drie kandidaten te benoemen. Het wilde andere namen voorstellen, terwijl het Vaticaan liet weten dat het kapit tel een keuze moest doen uit-het drietal van de paus. Daarbij kreeg het kapittel steun van de deelstaten Nordrhein-Westfalen en Rheinland-Pfalz, de juridi sche opvolgers van Pruisen. Uiteindelijk boog het kapittel voor het Vaticaan en koos vorige week alsnog voor Meisner. De voorzitter van de Westduit- se bisschoppenconferentie, bis schop Karl Lehmann van Mainz, belooft zijn collega 'alle broeder lijke steun'. "De rooms-katholie- ken in Keulen en de Bondsrepu bliek zullen hun nieuwe aartsbis schop dankbaar en blij ontvan gen", zegt Lehmann in een tele gram aan Meisner. Minister-president Carl-Lud- wig Wagner van Rheinland-Pfalz bevestigde dat er problemen wa ren geweest, "maar ten slotte is de zaak correct afgehandeld". De discussie over het concordaat tussen het Vaticaan en de deel staat is nu gesloten. Kardinaal Simonis ziet de be noeming van Meisner in Keulen als een 'kerstgeschenk voor all" Duitse rooms-katholieken'. Hj. kent Meisner persoonlijk. Een 'zeer pastoraal .bewogen' man, 'iemand met hart voor de men sen'. "Een aantal zal niet blij zijn met deze benoeming, maar mas sa's daarentegen wél", zei Simo nis in een reactie voor de KRO- microfoon. "Niet alleen de mensen maken een profiel van een nieuwe bis schop, ook de RK Kerk doet dat op basis van het Tweede Vati caans Concilie. "Kennelijk pas sen deze profielen niet altijd op elkaar". De kardinaal verheugde zich erover dat het Keulse kapit tel, dat eerst tegen een benoe ming van Meisner was, van me ning was veranderd. Dit adviescollege riep gisteren alle gelovigen in het Keulse aartsbisdom op tot trouw aan de kerkleider. Kerkleden "Nu nog meldt de gemeente u bij uw parochie. Straks moet u dat zelf doen. In het bevolkings register van uw gemeente staat straks niet meer dat u katholiek bent. Dit betekent dat u voortaan verhuizing, geboorte en overlij den ook bij uw parochie moet melden. Dat is nieuw. We moe ten er allemaal aan wennen. Maar 't lukt best. Laat 't ook even de parochie weten". Deze tekst staat afgedrukt op posters en folders die vlak vóór kerst in de rk kerken van Neder land op ruime schaal worden verspreid. Al 1,2 miljoen folders zijn aan de parochies verzonden. De rest (nog een half miljoen) gaat binnenkort de deur uit. De campagne nodig geacht in ver band met de nieuwe wet op de gemeentelijke bevolkingsadmi nistratie loopt van kerstmis dit jaar tot eind 1990. Vermoedelijk wordt deze wet Meisner naar Keulen, (foto anp> op 1 januari 1990 van kracht. De plaatselijke overheid zal dan niet meer de kerkelijke gezindte van de inwoners in haar administra tie opnemen. Hierdoor komt voor de kerken de mogelijkheid te vervallen hun ledenbestand bij te houden met gegevens van de gemeente. Na intern en inter kerkelijk overleg hebben de ze ven Nederlandse bisdommen ge kozen voor een systeem waarin het eigen initiatief centraal staat. Iedere parochie is zelf verant woordelijk voor het op peil hou den van haar ledenbestand. Hervormde Kerk: beroepen te Ouwsterhaule (Fr.) kandidaat K. H. Waterlander Groningen. Gereformeerde Kerken: be roepbaar dr. M. Dijkstra, laatste lijk zendingspredikant van de Nederlands Hervormde Kerk in Egypte, wonend in Oegstgeest. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Rotterdam- Alexanderpolder A. Bac Bode graven. Nachtdiensten. De kerst nachtdiensten op de Nederland se tv komen dit jaar beide uit de ze regio. De KRO zendt de nacht dienst in de rk Pancratiuskerk in Sassenheim uit en de IKON de dienst in de hervormde Dorps kerk van Zoeterwoude. Voor gangers in Zoeterwoude zijn de kerkelijk hoogleraar dr. F. O. van Gennep uit Leiden en de plaatse lijke predikant J. R. Wolthaus. Moslims De positie van de 35.000 Suri naamse moslims in Nederland is zorgwekkend in vergelijking met andere Surinamers hier, en zeer achtergesteld vergeleken met Nederlanders. Dat zegt de stichting World Islamic Mission Nederland in een rapport dat gis teren in Den Haag op het minis terie van WVC werd aangebo den. Het ministerie draagt de kosten van dit onderzoek, waar aan verder medewerking is ver leend door de Landelijke Federa tie van Welzijnsorganisaties voor Surinamers. Het rapport zet zich af tegen de in 1975 opgerichte stichting Lalla Rookh Nederland, die volgens de statuten de belangen van Su rinaamse hindus en moslims be hartigt. De World Islamic Mis sion Nederland (WIMN) vindt, dat het landelijk netwerk van Lalla Rookh de Surinaamse mos lims doelbewust achterstelt. In november 1987 verbrak WIMN alle contacten met Lalla Rookh. "Als gevolg van de ontoerei kende welzijnszorg voor Suri naamse moslims slagen zij er niet in hun achterstand in onder wijs, volwassenen-educatie, huisvesting, cultuurbeleving en religie goed te maken". De orga nisatie doet daarom een aantal aanbevelingen, zowel op het ge bied van onderwijs als op dat van de godsdienst. Voor dat laatste vraagt het rapport eigen gebou wen. Nu moeten deze moslims voor hun religieuze activiteiten naar trefcentra waar ook andere groepen komen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2