Hongaarse bondscoach houdt het al voor gezien De poelier is meer dan de vakman voor wild Veldrijders lossen sponsorperikelen op ETEN EN DRINKEN Voeding voor 50-plussers Amber: antwoord op Belgische bierimport WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 PAGINA 19 BUDAPEST (GPD) Gyorgy Mezey, de coach van het nationale Hongaarse voetbalteam, heeft maandag tot ieders verrassing zijn ontslag aangekondigd. „Ik heb geen enkele hoop op redding van het Hongaarse voetbal", zei hij in een televisie-interview. Nog geen vier maanden geleden werd Mezey door de voetbalbond als 'de redder van het Hongaarse voetbal' binnengehaald. Vergeten was het debacle van de wereld kampioenschappen in Mexico, waar de Hongaren onder leiding van diezelfde Mezey met 6-0 door de Sovjets werden verslagen en vervolgens roemloos uit het toer nooi verdwenen. Mezey nam ont slag en vertrok naar Kuwait. De daar verdiende oliedollars komen hem nu goed van pas. „Ik kan het financieel wel een tijdje uitzingen", zei hij. Met Mezey verdween de gehele trainersstaf van de nationale elf. Volgens de coach waren niet de re cente uitslagen in de voorronden van het WK 1990 de aanleiding om op te stappen. Hongarije zit in een Scheidsrechter Cees Bakker op FIFA-lijst ZEIST (ANP) - Naast de debute rende Frans Houben en Jaap Ui lenberg is ook Cees Bakker door de FIFA op de internationale lijst van arbiters geplaatst. De scheidsrech ter uit Papendrecht, die een jaar ge leden van het lijst werd afgevoerd, is de vervanger van Jaap van der Niet. Houben en Uilenberg volgen Jan Keizer en Bep Thomas op. Kei zer is inmiddels al gestopt met flui ten, Thomas leidt vandaag zijn laatste wedstrijd (PSV - FC Gro ningen) in het betaalde voetbal. Voor het eerst is de internationa le lijst van kracht voor een kalen derjaar en niet, zoals in het verle den, gedurende een seizoen. De de buterende scheidsrechters komen direct in het bezit van de FIFA- badge. In tegenstelling tot andere jaren, toen de arbiters 'de sticker' pas kregen na het leiden van twee landen wedstrijden in het kader' van een wereldkampioenschap of Olympisch toernooi. De Nederlandse scheidsrechters op internationale lijst van de FIFA zijn: Bakker (Papendrecht), Blan- kenstein (Noordwijk), Egbertzen (Oldenzaal), Houben (Maria Hoop), Van der Laar (Enschede), Van Swieten (Eindhoven) en Uilenberg (Losser). poule met Spanje, Noord-Ierland en Malta. Nadat enkele weken te rug in en tegen Malta een 2-2-gelijk- spel werd behaald, verzekerde Me zey nog dat hij er niet aan dacht weg te gaan. Mezey had weliswaar een con tract voor zes jaar getekend, maar dat bevatte een clausule dat hij het eenzijdig kon opzeggen tot het ein de van dit jaar. Als reden voor het ontslag gaf Mezey ondermeer op Scylla-speler bij top twaalf ZOETERMEER (ANP) - Tafel tennisser Danny Heister neemt op 7 en 8 januari deel aan het Top Twaalf-toernooi voor jeugdspelers in Zürich. De ze ventien-jarige speler van Scylla uit Leiden bezet momenteel de twaalfde positie op de Europe se ranglijst. Heister bereikte onlangs bij de nationale titelstrijd in Den Bosch de halve finales in het enkelspel. Daarin werd hij ver slagen door de latere kampioen Paul Haldan. Heister versloeg op weg naar de laatste vier on der meer Jaap van Spanje. het feit dat hij vanwege het om koopschandaal en transfers naar het Westen niet kan beschikken over goede spelers. Bovendien werd niet meegewerkt aan zijn plan om een permanent trainings centrum voor alle Hongaarse selec tiespelers op te zetten. „Ik heb geen enkel vertrouwen in de leiders van de bond, er is geen enkele kans het Hongaarse voetbal naar een professioneel niveau te til len", aldus Mezey. Na zijn vertrek in 1986 had het nationale team liefst vier coaches. De laatste, oud- international Laszlo Balint vertrok in mei, na een voor de Hongaren onthutsende thuisnederlaag tegen Oostenrijk (0-4). Presman wint damtoernooi MINSK (ANP) - De Sovjetrus Alek- sander Presman heeft het interna tionale damtoernooi van Minsk ge wonnen. In de slotronde stelde de vice-kampioen van Wit-Rusland de zege veilig door na een partij van vijf uur remise te spelen tegen landgenoot Katz. Jannes van der Wal eindigde als beste van drie Nederlanders. Hij werd achtste, met drie punten ach terstand op Presman. Ruud Pal mer won in de slotronde van de Pool Paluch. COURMAYEUR (AFP) - Vreni Schneider (foto AP) is momenteel de ster van de internationale skiwereld. De 24-jarige Zwitserse won gisteren in Courmayeur de tweede slalom, tellend voor de wereldbeker. Schneider, tij dens de Olympische Winterspelen in Calgary winnares van de slalom en de reuzeslalom, bleef de Spaanse Blanca Fernandez-Ochoa en Ingrid Sal- venmoser uit Oostenrijk voor. Het was Schneiders vijfde seizoenzege. Eerder won zij een slalom, twee reuzeslaloms en een combinatie. Met grote voorsprong in het klassement om de wereldbeker (combinatie) gaat zij de kerstdagen in. Het verschil in Cournmayeur was overigens minimaal: een-honderdste seconde. Schneider was in de eerste manche het eerst beneden, bij de tweede po ging maakte Blanca-Ochoa het verschil bijna goed. Verrassend was de derde plaats van de 21-jarige Salvenmoser, die als 39e was gestart. Dé sla lompiste in het Italiaanse wintersportoord geldt als zeer lastig; niet meer dan 19 van de 59 gestarte deelneemster voltooiden beide manches. TOERNOOI MINSK Vijftiende ronde: Van der Wal (Ned) - Korsjov (Sov) 1-1, Sawczyk (Pol) - Mikolze (Pol) 1-1, Katz (Sov) - Presman (Sov) 1-1, Baljakin (Sov) - Brou wers (Ned) 1-1. Paluch (Pol) - Palmer (Ned) 0-2, "Mitsjanski (Sov) - Rejc (Joe) 2-0. Gantwarg (Sov) - Vatoetin (Sov) 1-1, Keita (Mal) - Korenjevski (Sov) 0-2. Eindstand: 1Presman 21 punten. 2. Mitsjanski 20,3. Gantwarg 20,4. Korenjevski 20, 5. Baljakin 20,6. Vatoetin 18, 7. Korsjov 18, 8. Van der Wal 18, 9. Katz 18,10. Brouwers 16.11. Palmer 16, 12. Paluch 11,13. Sawozyk 10,14. Mikolze 9,15. Rejc 6,16. Keita 0. WK JEUGD GRANVILLE Wiering (Ned) 2-0, Burleson (Sur) - Glaude (Bel) 2-0, Van Leeuwen (Ned) - Hubner (Bel) 1-1, Mol (Ned) - Tingass (Sov) 2;0, Koifman (Sov) - Sizov (Sov) 2-0, Collomb (Fra) - Raimondi (Ita) 0-2. Stand: 1Koifman en Nicault 4 punten, 3. t "ol, Ba en Delmotte 3, 6. Wiering, Hubner, Tingass, Si zov, Raimoncji en Burleson 2,12. Koetoe, Garista en Van Leeuwen 1,15. Glaude en Collomb 0. (Noo)-Adams (Eng)' ve (Fra) 0-1, Kula (Pol) Thorhallsson (IJs) 0-1, Horvath (Hon) - Van der Werf (Ned) 1/2 -1/2, Lev (Isr) - Menghi (Lux) 1-0, Mrva (Tsj) Kontic (Joe) 0-1, Comas Fabrego (Spa) - Ryan (Ier) 1-0, Long (Wal) - Wessman (Zwe) 0-1, Hansen (Den) - Al meida (Por) 1-0, Güllülu (Tur) - Mackay (Sch) 0-1 Aschwanden (Zwi) - HémSlainen (Fin) 1-0, Ozan- ne (Gue) Meessen (Bel) 0-1, Topakian (Oos) - Stafrace (Mal) 1-0 Stand aan kop: 1Gelfand, Drejev, Thorhallsson, De Graeve en Djurhuus 2, 6. Horvath, Van der Werf, Kontic, Comas Fabrego en Lev 1 1/2 SLALOM COURMAYEUR Vrouwen 1. Schneider (Zwi) 1.37,53 (47,66 49,87), 2. Blanca-Ochoa (Spa) 1.37,54 (47,72 49,82), 3. Salvenmoser (Oos) 1.38,96 (49,73 49,23), 4. Wachter (Oos) 1.39,98,5. Maier (Oos) 1.39,00,6. Von Grünigen (Zwi) 1.39,13. Stand wereldbeker: 1. Schneider 50 punten, 2, Fernandez-Ochoa 29,3. Pusnik (Joe) 20,4. Sal venmoser. Mc Kinney (VSt en Nilsson (Zwi) 15 Stand wereldbeker (combinatie): 1. Schneider 132 punten, 2. Maier 74, 3. Wachter 62, 4. Figini (Zwi) 59. 5. Merle- (Fra) en Mösenlechner (WDI) WERELDBEKER INDIANAPOLIS Mannen 100 m rug: 1Weatherford (VSt) 57,712. Hewes (Vst) 57,78, 3. Houck (VSt) 58,17, 4. Lahanas (VSt) 58,21, 5. Robins (GBr) 58,53, 6. Zedlitz (VSt) 58,67 200 m vrij: 1Holrnertz (Zwe) 1.50,19,2. Werner (Zwe) 1.51,83,3. Geleria (Ita) 1,52,64, 4. O'Hare (Can) 1.52,75, 5. Granneman (Ned) 1.53,84, 6. Kennedy (Vst) 1.54,04 100 m vlinder: 1. Harvey (VSt) en Rippenger (VSt) 54,47,3. King (VSt) 54,94,4. Gally (VSt) en Porting (VSt) 55,12, 6. Lindstrom (Zwe) 55,63. 400 m wissel: 1. Rankin (VSt) 4.23,55, 2. Irvin (VSt) 4.27,34,3. Bidrman (Zwe) 4.28,26,4. Looze (VSt) 4.28,93, 5. Weatherford (VSt) 4.31,24, 6. Kelly (Can) 4.31,51. Vrouwen 100 m. rug: 1Egerszegi (Hou) 1.01,88,2. Maho- ney (VSt) 1.02,76, 3. Heydanek (VSt) 1.05,56, 4. Niedermeyer (VSt) 1.05,46. 200 m. vrij: 1. Cassiday (Vst) 2.02,87,2. Nyberg (Zwe) 2.03,17, 3. Magill (VSt) 2.04,18, 4. Smith (Vst) 2.04,63. 100 m. vlinder: 1. Minthorn (VSt) 1.02,24, 2. Scarborough (GBr) 1.02,46, 3. Shitou (Jap) 1.02,63, 4. Therrien (Can) 1.02,80. 400 m. wissel: 1. Petricevic (Joe) 4.47,47, 2. iglione (Vst) 4.54,60,3. Williams (VSt) 4.54,85, 4.57,89. ENSCHEDE (GPD) - De sponsor problemen in het veldrijden zijn grotendeels opgelost. Het hele le ger beroepsrenners stapt op 1 janu ari het nieuwe jaar in als prof. Henk Baars tekende vorige week al een contract bij Protekta, Martin Hen driks kwam maandagavond rond met een nieuwe werkgever en Frank van Bakel kreeg vrijwel te gelijkertijd te horen dat hij dispen satie krijgt tot 1 maart. Volgens de reglementen van de KNWU wordt de licentie van profrenners ingetrokken als ze op 21 december geen sponsor voor he le jaar 1989 hebben. Bij Van Bakel heeft de KNWU een oogje dichtge knepen, omdat zijn huidige spon sor, Arkel, bereid is de veldrijder tot 1 maart onder contract te hou den. Tot die datum krijgt de Bra bander de tijd een nieuwe werkge ver te vinden. Hendriks en Van Bakel toonden zich opgelucht. Hendriks: een enorme druk van len. In het weekeinde had ik nog niks, maandagavond zijn de ge sprekken al afgerond. Ik had niet verwacht dat het zo snel zou gaan". Het gaat in het geval-Hendriks om een contract van één jaar en twee maanden. Hendriks zal de naam van demieuwe sponsor morgen be kendmaken. De jonge Drent beseft wel dat dit soort perikelen niet te vaak moeten voorkomen. Het had er ook alle schijn van dat het zijn prestaties negatief beïnvloedde. „Ik denk dat we dit in de toekomst moeten veranderen. Het zou een uitkomst zijn als voortaan ook veldrijders FICP-punten zouden kunnen krijgen. Voor de veldrij ders zou het verstandig zijn als ze aan het einde van het seizoen de koppen bij elkaar steken". Dezelfde mening is Frank van Bakel toegedaan. Maandagavond werd door de KNWU het licht op groen gezet, maar de problemen zijn nog niet geheel verdwenen. Van Bakel krijgt enkele maanden de tijd een nieuwe sponsor te vin den: de ergste druk is dus van de ketel. „Daar ben ik heel blij om, want geestelijk ging ik kapot. Als de KNWU me geen dispensatie had gegeven, had ik op 1 januari niet meer bij de profs kunnen fietsen. Elk uur van de dag dacht ik de af gelopen maand aan die sponsor- problemen. Ik hoop me nu weer te kunnen concentreren op het veld rijden, en mijn vorm nog te verbe teren voor het NK". Bedelen Van Bakel pleit voor een ander li centiesysteem. „Voor de wegren ners is het mooi dat ze het kalen derjaar aanhouden, maar voor de niet. Wij zouden een con tract moeten hebben dat loopt juli tot juli, zodat wy na drie maanden de tijd hebben een sponsor te vinden. Een wegrenner hoeft toch ook niet tijdens de Tour te bedelen om een contract. Ik snap de grote ploegen trouwens niet. We komen elke week op tv. Als ze één veldrijder per ploeg nemen, zijn de problemen opgelost". De professionele veldrijders werken op dit moment als indivi duen en hebben geen aparte belan genorganisatie. Drie jaar geleden hebben Hennie Stamsnijder en Roland Liboton wat ideeën aange kaart bij de internationale wiel- renunie, de UCI, „maar de molens van de UCI werken zeer traag. Het heeft ook vijf, zes jaar geduurd voordat men de nieuwe ideeën van de proforganisatie, de FICP, accep teerde", zegt Stamsnijder. De na tionale kampioen heeft zelf wat voorstellen ontwikkeld, maar vindt dat de eerste stappen van de KNWU moeten komen. „Het pro bleem van de KNWU is echter dat er nogal wat goedwillende ama teurs zitten. Zo'n Ad Rijnen is een man die wel de zaken voor de profs perfect wil regelen, maar hij heeft meer te doen". Diamant Stamsnijder zou bijvoorbeeld graag zien, dat de veldrijders pun ten kunnen verdienen voor het FICP- en het wereldbekerklasse ment. „Dan worden ze interessant voor de grote ploegen. Een wegren ner met 100 FICP-punten is nu al goud waard. Nou, dan is een cros ser wel van diamant. Het is in elk geval iets om over na te denken. De vraag is alleen welke veldritten in aanmerking komen voor punten. Bedenk wel, dat het Super Prestige nooit is erkend door de FICP. Het wordt slechts gedoogd. Daarom zullen veranderingen ook niet van vandaag op morgen gerealiseerd kunnen worden". Stamsnijder vindt wel dat men het veldrijden interessanter moet maken. „We zullen ook meer tege moet moeten komen aan de wen sen van de tv. Nu werkt de NOS maar met één camera. Kan de NOS echter samenwerken met de BRT dan zijn de mogelijkheden op inte ressante beelden veel groter. We moeten als veldrijders dan ook concessies durven doen door bij voorbeeld om één uur al te vertrek ken, waardoor de omroepen meer tijd krijgen de beelden te monte ren. Zo heb ik meer ideeën waar door we het veldrijden aantrekke lijker kunnen maken voor spon sors en waardoor problemen als nu met Hendriks en Van Bakel kun nen worden voorkomen. Alleen voel ik me niet geroepen om het initiatief te nemen". Als je boven de vijftig bent, kun je het snoepen Bij 'ouder worden' denken de meeste mensen aan leeftijden zo rond de zestig jaar. Sociaal gezien is dit misschien wel de leeftijd waarop alle activiteiten wat minder worden, maar sommige lichamelij ke functies beginnen al rond het veertigste jaar te verminderen. Deze achteruitgang gaat geleide lijk en is onontkoombaar. Eeuwige jeugd is niet te koop, wat allerlei preparaten ook mogen beloven. Wel is het mogelijk met een gezon de voeding dit natuurlijke proces niet onnodig snel te laten verlopen. Vijftigplussers hebben minder energie (calorieën, Joules), vet en koolhydraten, nodig omdat ze min der bewegen. Dat betekent minder eten. Zo niet, dan zal dit zich in de toekomst wreken; langzaam maar zeker zal het gewicht toenemen. El ke week op de weegschaal maakt duidelijk of alles in evenwicht blijft. Minder eten wil niet zeggen dat van alles minder moet worden af genomen. Dan bestaat namelijk het gevaar dat essentiële voedings stoffen zoals vitamines en minera len niet voldoende in de voeding zitten. Wat wél minder kan, zijn de voedingsmiddelen die alleen ener gie leveren en nauwelijks belang- VROUWEN MANNEN brood aardappelen groente fruit melk (of vla,yoghurt, pap) kaas vlees, vis, kip, of ei halvarine, boter, vet 3-5 sneden 3-5 kleintjes 3-4 groentelepels 1 stuks 3 glazen 1-2 plakken 100 gram 30-40 gram 4-6 sneden 3-5 kleintjes 3-4 groentelepels 1 stuks 3 glazen 1-2 plakken 100 gram 35-45 gram rijke voedingstoffen zoals chocola de, gebak en snoep. Vitamines en mineralen zijn no dig voor het goed functioneren van het lichaam. IJzer bijvoorbeeld is onontbeerlijk voor bloed en kalk voor de botten. Een belangrijk pro bleem voor de ouder wordende mens is de ontkalking van botten (osteoporose). Vooral vrouwen in en na de overgang kunnen hiervan last krijgen. Die ontkalking kan met eenvoudige maatregelen wor den vertraagd: door het eten van kalkrijk voedsel zoals melk en kaas en regelmatig lichaamsbeweging te nemen waardoor de botten ster ker worden. Ook vitamine D (uit zonlicht en margarine) is van be lang voor het vastleggen van kalk in de botten. Aanbevolen Wie de vijftig is gepasseerd, zou ie- dere dag de onderstaande aanbevo len hoeveelheid voedingsmiddelen moeten gebruiken. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag heeft een brochure over de voeding van vijf tigplussers: 'Fit zijn en blijven'. Het is te bestellen door overma king van 4,75 op gironummer 4323700. De 550 poeliers in Nederland, lid van de Nederlandse Bond van Poeliers en Wildhandelaren, gaan hun imago opvijzelen. Dat werd hoog tijd, want, een enkele succesvolle vakman daargelaten, is het beeld van de poelier bijna even stoffig als dat van het oude vignet. door Huub Klompenhouwer En u begrijpt het al, er is een nieuw vignet voor de poeliers ontworpen. De oude reekop is verdwenen en een modern gestyleerde kop van de ree is er voor in de plaats geko men. Er waait, kortom, een frisse wind door de bond en bij de leden is er een nieuw ondernemingsge zind elan. Hoog tijd, omdat menig poelier eigenlijk meer erkend werd als wildspecialist tegen de kerstda gen, dan als vakman waar men het hele jaar door klant zou kunnen zijn. Oorsprong Van oorsprong was een poelier vooral een handelaar in kippen. Van het verkopen van de kippen werd het bij de poelier op een gege ven moment ook het slachten en schoonmaken van die kippen. En een stapje verder was het in delen verkopen van de kip. Het fokken verdween. Kleinere en grotere slachterijen schoten als paddestoe len uit de grond en de poelier werd een echte middenstander. Een win kelier dus. Naast de kip kwam de haas en het konijn, in het najaar het wild. De opkomst van de supermarkt is veel poeliers noodlottig gewor den. In de supermarkt kwamen diepvriesprodukten te liggen die de poelier gewend was vers te ver kopen. En vergeet niet de slager, die ook wel bereid bleek een deel van die poeliershandel in zijn win kel te verkopen. De poelier kreeg van alle kanten concurrentie. Kwaliteit Jan Ruig is bestuurslid van de Ne derlandse Bond van Poeliers en Wildhandelaren. De Oostzaner, telg uit een geslacht van poeliers en wildhandelaren, grijnst breed na de vraag waarom er nog poeliers zouden moeten zijn als er overal al zoveel wild en gevogelte gekocht kan worden. "Een misverstand. Ik zal de kwaliteit van het aanbod in de supermarkt niet aanvechten, maar vakmanschap op dit terrein is in de supermarkt ver te zoeken. De poelier is een echte vakman. Daar moeten we zuinig op zijn. Bij de poelier kan er tegemoet gekomen worden aan de individuele eisen van de consument. En vergeet vooral niet, de poelier weet wat kwaliteit is". Het probleem van de vervlak king. Voor de gemiddelde consu ment is een kip een kip en het enige dat telt is het gewicht en de prijs. De echte liefhebber, en dat is ge lukkig een groeiende groep, kent de enorme kwaliteits- en smaak verschillen in kip. Bij de poelier zijn die verschillen aanwezig. Hij verkoopt liever een misschien iets duurdere boerderijkip dan de kip die zo prachtig blank in de vitrine ligt, maar die meer water bevat dan vlees en waar gespeurd moet wor den naar nog een restje kipsmaak. Onderzoek Jan Ruig: "Er is door studenten van de HEAO uit Haarlem onder zoek gedaan naar de positie van de poelier in Nederland. Daaruit bleek onder meer dat de poelier toch vooral als wildhandelaar wordt gèzien. Maar van een paar maanden per jaar drukte kan een poelier natuurlijk niet leven. Het eerste probleem was dus om de poelier wat duidelijker herken baar te maken. Een nieuw vignet was een eerste, een vrij makkelijk te nemen hindernis. Wat meer tijd kost het om het vakmanschap van de poelier te etaleren. Een poelier is vooral een hobbyist. Iemand met liefde voor zijn vak, die probeert om echt alles van zijn produkten te weten. Daar ligt ook de voorsprong op en het grote verschil met het grootwinkelbedrijf. Dat vakman schap is er, maar hoe kan zo'n man of vrouw dat nu uitdragen? Daar wordt aan gewerkt door het geven Bewust Er is voor de poelier een aardige taak weggelegd. De consument moet kwaliteitsbewuster worden. Nederlanders, zegt Ruig, zich 'be wust wel wat algemeniseert, "Ne derlanders zijn zo langzamerhand verleerd om kritisch te kijken. In Nederland moet kipvlees vooral blank zijn. Maar een kip, die nor maal geslacht en geplukt is en daarna een dag bestorven is, zal een wat donkerder, noem het geler, vlees hebben. Kom je in Frankrijk, dan zal de Fransman veel sneller op die kleur van het vlees letten dan hier in Nederland. Want gek genoeg zegt die kleur ook veel over de smaak. Hetzelfde geldt voor wild. Hoe vaak ik niet te horen krijg dat mijn wild te donker oogt. Men wil dat mooie rode wild heb ben. Toegegeven, dat oogt prach tig. En als het om tam wild gaat is er niets op af te dingen, maar wild moet ook echt wild zijn is onze filo sofie. Misschien mag het dan min der gelikt ogen, maar als ze de twee naast elkaar proeven, krijg ik toch telkens gelijk". De poelier, zo zegt de bond, moet anderzijds ook zijn assortiment uit breiden naar de wensen van het pu bliek, maar dat zonder die kwali teitsgarantie te verwaarlozen. Die Poeliers werken aan de verbetering van hun imago. uitbreiding kan vooral bereikt wor den door meer en meer ook trait- teur te worden. Dus door zelf bij voorbeeld een wildragout te pre senteren. Maak het de consument die er om vraagt gemakkelijk. Wat dat betreft is er ook in de bond zelf een verandering gaande. Er wordt meegedacht met de individuele poelier over nieuwe gerechten, ver rassende toepassingen. En die ken nis kan de poelier dan weer doorge ven aan de consument in zijn win kel. "Persoonlijk vind ik het jammer dat de consument steeds meer om filets vraagt. Het gemak moet de mens dienen. Maar neem nu een hazerug. Als filet makkelijk en snel te bereiden. Maar waarom niet de hele rug bereid? Als 'ie goed klaar gemaakt is kun je de filet zelfs met een lepel losmaken en alsnog als fi let presenteren. De smaak is dan echter beduidend mooier. Kijk, er zijn dan mensen die dat nog niet aandurven, die bang zijn dat ze het niet kunnen. Daarvoor is de poelier nu de vakman die dat haarfijn kan uitleggen". Grolsch is van de grote brouwerij en de actiefste waar het gaat om het inspelen op de smaak van de echte bierliefhebber. Terwijl de anderen aansluiting zoeken bij de trend om gezond te leven door zogenaamde "lighf'-bieren en alcoholarme bie ren op de markt te brengen, mikt Grolsch op de liefhebber van een speciaalbier. Op 2 januari introduceert Grolsch zijn Amber, een amber kleurig bier van hoge gisting dat is gemaakt van zomergerst, tarwe- mout en verschillende soorten hop. Grolsch heeft het bier op nationale schaal voorgezet aan proefpanels en de conclusie is dat 75 procent van de proefpersonen het een lek ker bier vond, terwijl 35 procent er zelfs de voorkeur aan gaf boven zijn huidige lijfbiertje. Zoals het pilsener van Grolsch komt ook Amber ongepasteuriseerd bij de klant, want door de lange lagertijd van tien tot twaalf weken is een re delijke houdbaarheid gegaran deerd. Voor het brouwen van Amber gebruikt Grolsch de bestaande brouwketels maar de vergisting heeft streng gescheiden van de (la ge) pilsvergisting plaats, omdat volkomen andere giststammen worden gebruikt. In de kennisma kingsfase wordt Amber aangebo den in kratjes van twaalf pijpjes, verdeeld over twee clusters van zes, maar als het bier echt aanslaat, zal het vermoedelijk ook in de be faamde beugelfles worden gebot teld. Amber heeft niets van doen met het bier dat Grolsch samen met Gulpen gaat brouwen in een her- bergbrouwerij in het Drentse Pei- ze. Over dat bier hult de brouwer zich nog in een diep zwijgen. Het zal over een paar maanden alleen ter plekke in de herberg worden geschonken en zal waarschijnlijk een echt degustatiebier worden, dus pittig, vol van smaak, met body en een tamelijk hoog alcoholgehal te. Amber wordt ook geen nagisting op fles meegegeven, want nagis ting is volgens Grolsch „on-Neder- lands" en per slot van rekening moet Amber het Nederlandse ant woord zyn op de Belgische import- bieren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19