'Als er niets gebeurt, trekken we aan de bel' Agenda Chileens gezin Cisterna mag in Alphen blijven Hotel Oranje zoekt financiële steun bij derden I WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 Alphense vrouwenorganisaties willen na emancipatienota resultaten zien ALPHEN AAN DEN RIJN - Nog heel wat spraakwater en no ta's zullen door de Rijn stromen, voordat Alphen als vrouwvrien delijk en geëmancipeerd kan worden beschouwd. De Alphen se Vrouwenraad (AVR), het Pro gressief Vrouwen Kontakt (PVK) en het Internationaal Vrouwentrefcentrum Zahra stel len zich dan ook op het stand punt dat één nota nog geen geë mancipeerde gemeente maakt. door Jan Preenen Zeker niet als het in de ogen van het PVK gaat om een rapport dat het college van B en W (en ver volgens ook de raad) met allerlei 'mitsen', 'maren', 'indienen' en '23 andere slagen om de arm' hebben ontkracht. "We zullen er als controleurs alles aan moeten doen om te voorkomen dat die nota in een la verdwijnt. Er moet écht wat mee gebeuren. We zul len ze op het stadskantoor op de voet volgen", zo klinkt het in ge spierde vrouwentaal. De drie organisaties zijn nauw betrokken geweest bij het opstel len van de emancipatienota, die van het roemruchte A4'tje van de vorige wethouder van cultureel sociale zaken, Henk den Duijn, is uitgegroeid tot een uitvoerig rap port. Voor het zover was, is ech ter heel wat discussiestof en vooral papier opgewaaid. Als be wijs toont Mien Bosman een dos sier van een meter hoog. Raamwerk Bosman is vertegenwoordig ster van het Progressief Vrou wen Kontakt, waarin PvdA, Rooie Vrouwen, PSP, PPR, CPN en de Stichting Emancipatorisch Vrouwenwerk zijn vertegen woordigd. Deze groeperingen drongen al in 1982 aan op eman cipatorische maatregelen. Vier jaar later kwam Den Duijn met een 'raamwerk' op een A4-vel, dat vervolgens door de schrijf ster Edith Smit voor tienduizend gulden is uitgewerkt tot een no ta. In nauwe samenwerking met de drie vrouwenorganisaties. Dat gold ook voor de buiten landers, die voor 'een wat meer internationaal getint stuk' heb ben weten te zorgen. Of zoals Ria Luttik, voorzitter van Zahra, op merkt: "Er werd in eerste instan tie vanuit een Nederlandse in valshoek over emancipatie ge dacht. Daar hebben wij op gewe zen. Buitenlandse vrouwen kij ken toch anders tegen sommige dingen aan. Je moet niet alles door een Nederlandse bril bekij ken". Als voorbeeld noemt Luttik de gang van zaken in Suriname: "Daar is een gezin waarvan de vrouw op het land werkt en de man in de winkel. Het zwaarste werk wordt gedaan door de vrouw. Daar zit een bepaalde fi losofie achter. Wat zeggen ze dan hier in Nederland? Dat zoiets niet kan. Wij hebben toen duide lijk moeten maken dat geen spra ke is van onderdrukking, maar dat men in Suriname wat verder is met de emancipatie, maar op een heel andere manier. Er wordt juist wèl goed overleg gepleegd. Gelukkig is met de wensen van Zahra rekening gehouden, zon der dat de buitenlandse vrouwen als een zielig groepje in een apart hoekje van de nota zijn gezet". V eranderingen Volgens de samenstellers kon dat stuk rekenen op brede steun van vrouwen. Het college distan tieerde zich echter van de bege leidende tekst tussen de doelstel lingen en de maatregelen en schrapte een flink aantal voor stellen. En daarmee een belang rijk deel van de goede bedoelin gen en de inspiratie van de vrou wen. Vooral die van het PVK, dat altijd al voorop heeft gelopen in de strijd tegen onderdrukking en achterstelling van vrouwen: "Als je vindt dat iets verkeerd zit, kun je dat als vrouw aan de hand van deze nota niet veranderen. Je kunt er geen kant mee op. Voor B en W en alle ambtenaren zijn er door alle voorbehouden die wor den gemaakt, voldoende vlucht wegen. Het gaat om zoethouder tjes voor de vrouwen", aldus Car- la Ketelaar, die via het Emanci patorisch Vrouwenwerk is ver bonden aan het PVK. De Alphense Vrouwenraad hadden veel minder moeite met de veranderingen door het colle ge. Annie Schout (AVR): "Je kunt niet stellen dat de nota to taal is ontkracht. In feite is niet zo bar veel veranderd. Natuurlijk is het jammer dat het college geen verantwoording neemt voor de begeleidende tekst, maar daar gaat het toch niet om. Het Carla Ketelaar, Annie Schout en Mien Bosman (vt de emancipatienota. Op de foto ontbreekt Ria Luttik. gaat om de maatregelen en daar in stonden in de oorspronkelijke nota toch ook al de nodige mit- Toch kan Schout zich 'goed' voorstellen dat de progressieve vrouwen teleurgesteld zijn: "Zij zijn nu eenmaal verder in hun emancipatorische ontwikkeling. Bij ons is men nog niet zo ver, maar wat wil je als je naar mijn achterban kijkt: CDA, WD, Ne derlandse Christelijke Vrouwen bond, Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen, Gerefor meerde Vrouwenbond, Neder landse Vereniging van Huisvrou wen, de Vrouwen Advies Com missie en de Centrale voor de Hervormde Vrouwendienst. Daarmee wil ik niet zeggen dat er bij ons in al die jaren niets is ver anderd". Dat wordt beaamd door Mien Bosman: "Zes jaar geleden ston den de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en wij nog te genover elkaar over de verdeling van het geld voor emancipatie. Nu werken we goed samen en zo moet het ook blijven. Toen het college zoveel wensen van ons van tafel veegde, dachten we dat gat v vallen. Later realiseer je je dat er in elk geval een nota is. Hoe slecht die ook is". Praktijk Het PVK wil dat de theorie in die nota zo snel mogelijk prak tijk wordt. Zover is Zahra echter nog niet. Luttik: "Wij gaan nu eerst intern met de nota aan de gang om te zorgen dat de r bewust worden. Zo hebben we dat eerder met de minderheden- nota gedaan. Dat heeft wel dege lijk resultaat opgeleverd. Drie jaar geleden waren er problemen over het zwemmen voor buiten landse vrouwen. We kregen te horen dat er geen geld was en dat het dus niet kon. We hebben toen een passage uit de minderheden- nota érbij gehaald en we hebben daar over gesproken met de bur gemeester, een wethouder en ambtenaren. Uiteindelijk kwa men er toch zwemlessen in De Dillen. Op die manier kun je ook met de emancipatienota om- gaHet' PVK en de AVR willen echter nu al een stap verder gaan. Zij willen dat de gemeente op korte termijn met een actieplan komt, waarin goede kinderop vang, een goed beleid tegen seksueel geweld, scholingsmo gelijkheden voor herintredende vrouwen en roldoorbrekend on derwijs voorop staan. Het liefst zouden ze daaraan een vrouwen- voorrangsbeleid willen toevoe gen, maar over een voorkeursbe handeling voor vrouwen by solli citatie naar overheidsbanen wordt in de nota niet gesproken. Man Annie Schout: "Als dat actie plan te lang op zich laat wachten moeten we aan de bel trekken. Dat is voor ons als controleurs ook een taak". Volgens Arie van Garderen, coördinator doelgroe penbeleid, zijn inmiddels alle maatregelen op een rijtje gezet en is nu het woord aan de chefs van alle gemeentelijke afdelin gen: "Zij moeten aangeven wel ke kosten en hoeveel tijd ge moeid zijn met alle maatregelen die in de nota zijn voorgesteld. Ik verwacht die overzichten in fe bruari. Daarna moeten de vrou wenorganisaties zich erover uit spreken. Op die manier moet een actieprogramma voor de komen de jaren tot stand komen". De vrouwenorganisaties zijn het overigens niet eens met het feit dat een man met het emanci patiebeleid is belast. Mien Bos man: "En dan gaat het niet om Van Garderen. Wij willen een vrouw die zich enkel en alleen met emancipatie bezig houdt. Van Garderen heeft nu te maken met etnische groeperingen, ou deren, jeugd, gehandicapten én vrouwen. Daar komt bij dat een vrouw zaken die met vrouwen hebben te maken, beter aan voelt". Van Garderen weerlegt die kri tiek door er op te wijzen dat hij uitsluitend controleert en zelf niet aan activiteiten doet: "Ze moeten me op m'n daden beoor delen en niet op het feit of ik man of vrouw ben. Anders maken ze dezelfde fout als veel mannen die zeggen dat vrouwen zwak zijn. En wat die emancipatiewerkster betreft: dat is niet aan mij. Dat moet worden beslist door de po litiek. Op dit moment staat het niet in de nota". Balans De balans opmakend van jaren praten over emancipatie, 'waarin soms sprake was van een uitput tingsslag', komt Annie Schout van de Alphense Vrouwenraad tot de conclusie dat zij er wel ver trouwen in heeft dat de emanci patienota niet in een stoffige lade verdwijnt. Die overtuiging heeft Carla Ketelaar van het Progres sief Vrouwen-Kontakt echter niet: "Dan hoeven we ook niet meer te controleren, maar ik hoop dat we het te negatief zien". Schout: "Ach, Alphen wordt toch al wat vrouwvriendelijker. De gemeente is nu bezig met so ciale veiligheid". Ketelaar: "Dat klopt. Er is met vrouwen 's avonds een keer door Alphen ge fietst. Maar hoe laat gebeurde dat? Om zeven uur. Net op een tijd dat het voor vrouwen thuis spitsuur is. En dat terwijl er in de nota juist op wordt gewezen dat moet worden vergaderd op tijd stippen die ook v< geschikt zijn". Leidse steun voor Alphense stichting homoseksuelen LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Leidse Werkgroep Ho moseksualiteit en de Lesbiese Vrouwen Leiden hebben de ge meenteraad en burgemeester en wethouders van Alphen gevraagd 'in dialoog te treden' met de Stich ting Homosexualiteit Alphen (SHA) 'om op deze manier de huis vestingsproblematiek op te los sen'. De stichting zelf had eerder al een brief gestuurd aan de gemeen te waarin zij haar beklag deed over de ontstane situatie. De Alphense stichting moet met ingang van 1 januari 1989 het ge bouw van speeltuinvereniging Kindervreugd aan de Hugo de Grootstraat verlaten. Het bestuur van de speeltuinvereniging had de huur opgezegd omdat de SHA zou verzuimen de ruimte schoon te ma ken na stichtingsavonden. Volgens de SHA spelen andere motieven een rol. Zo zouden buurtbewoners bezwaar maken tegen het verblijf van de stichting. Artsen Rijnoord: 120 bedden nodig na fusie ALPHEN AAN DEN RIJN - De medische specialisten van Rijnoord vinden dat na fusie met het Elisabeth Ziekenhuis Leider dorp (EZL) minimaal 120 bedden in het Alphense ziekenhuis nood zakelijk zijn. Dat is het uitgangs punt van het fusieplan van de me dici in Rijnoord, die ervan uitgaan dat het mogelijk moet zijn bepaal de specialisten over te plaatsen naar Leiderdorp. "De acutq zorg kan niet worden weggehaald, dan blijft er niets over", licht woordvoerster en oog arts H. Hornstra-Limburg het standpunt van de medische staf toe. Alphen heeft recht op een vol waardig ziekenhuis, vinden de spe cialisten. Beslissing 'op humanitaire gronden' ALPHEN AAN DEN RIJN - De in Alphen wonende Chileense familie Cisterna wordt niet het land uitgezet. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft dat meegedeeld. Hij bevestig de daarmee de lezing van PPR-kamerlid P. Lankhorst. Deze had eerder gezegd dat staatssecretaris V. Korte-Van Hemel hem eind vorige week informeel op de hoogte had gebracht van haar be sluit. De PPR had de afgelopen maanden sterk voor de zaak ge pleit. Volgens de woordvoerder van het ministerie is de beslissing op hu manitaire gronden genomen. In verband met de privacy van Cister- van sympathisanten. Ook politiek Alphen sprak zich dit jaar uit het verblijf van Cisterna. De Raad i State kwam eind i wenste hij verder geen bijzon- jaar echter tot de conclusie dat het derheden omtrent de motivering van de staatssecretaris te geven. "Bovendien moet Cisterna nog of ficieel worden ingelicht". Het gezin is inmiddels wel via advocaat J. de Groot, die de afgelopen tijd de za ken behartigde, en het steuncomité Cisterna op de hoogte gebracht van het besluit. Cisterna, oud-politieman, vluchtte met zijn gezin in 1982 uit Chili naar Nederland. Hij zou daar enkele keren zijn gemarteld, omdat de politie hem er van verdacht con tacten te hebben met het verzet. Mede dank zij de hulp van Amnes ty International kwam hij uiteinde lijk terecht in Nederland. Het ministerie van justitie wei gerde Cisterna echter de vluchte lingenstatus. Voornaamste argu ment voor die weigering was het feit dat Cisterna na de militaire staatsgreep van Pinochet nog ge ruime tijd bij de politie was blijven werken. In 1986 werd tegen de be slissing beroep aangetekend. Vorig jaar werd in Alphen een ac tie gevoerd die ongeveer zesdui zend handtekeningen opleverde besluit van het ministerie terecht was Cisterna de vluchtelingensta tus te weigeren. varkensvet. De een gooit stevige jus. Sla ger Maurice Diks uit Woubrugge weet nóg een toepas sing: boetseren. Vroeger een normaal gebruik onder slagers, tegen woordig een zeldzaamheid. Met het naderen van het kerstfeest in gedachten, be sloot Diks onlangs een kerststal te maken uit het dierlij ke vetafval. Dit staat nu in de etalage van zijn slagerij aan de Comriékade in Woubrugge. 't Ruikt een beetje, maar ziet er fraai uit. (foto Ben de Bruyn) (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG/NOORDWIJK - Het Noordwijk- se Hotel Oranje heeft de komende weken nog verschillende mogelijkheden om aan een drei gend faillissement te ontkomen. Volgens raadsman mr. D. den Hertog van het bedrijf zal worden gestreefd naar een oplossing waarbij Hotel Oranje door derden financieel wordt ge steund en daardoor in de huidige vorm kan worden voortgezet. Er zou een gegadigde zyn die wil deelnemen in het hotel. Den Hertog verzette zich gistermorgen tij dens een zitting van de Haagse faillissementka mer, met kracht tegen een dreigend bankroet van het hotel. De beide bewindvoerders die zijn aangesteld na het verlenen van de surséan ce van betaling, zouden lang niet alle mogelijk heden hebben onderzocht. Bij deze bewind voerders, mr. S. de Ranitz en mr. M. de Leeuw, bestond een voorkeur voor de verkoop van Ho tel Oranje aan buurman het Boulevard Hotel. Den Hertog betoogde gistermorgen dat wan neer toch wordt aangestuurd op verkoop, er nog wel gegadigden zijn die een beter bod wil len uitbrengen dan de eigenaren van het Boule vard Hotel. Er zouden verder ook nog andere opties zijn. Tijdens de zitting bood bijvoor beeld Regiobaak, het Noordwijkse congresho tel, aan Hotel Oranje in de eerste twee maan den van het volgende jaar een half miljoen voor te schieten, zodat de ergste liquiditeitsproble men zijn opgelost. Voorwaarde is dan wel dat Hotel Oranje met Regiobaak gaat onderhande len over een nauwere samenwerking in de toe komst. Den Hertog pleitte er voor de voorlopige sur séance van betaling te laten voortduren tot 4 ja nuari, zoals was afgesproken. Op deze datum wordt dan bekeken of de voorlopige surséance kan worden omgezet in een definitief uitstel van betaling, of dat er een faillissement moet volgen. Tijdens de behandeling van de faillisse mentsaanvraag, bleek dat de twee bewindvoer ders en de belangrijkste financier van het ho tel, de Nederlandse Investeringsbank (NIB), geen enkel heil zien in voortzetting van het be drijf in de huidige vorm. Hotel Oranje, dat pas anderhalf jaar open is en een investering verg de van zo'n 35 miljoen gulden, is in deze vorm niet levensvatbaar, aldus mr. De Ranitz. De NIB, die een vordering heeft van 23 mil joen gulden en de bewindvoerders verkozen een faillissement, gevolgd door een verkoop aan een nieuwe exploitant. Er was vergaande overeenstemming over de verkoop aan de buurman, het Boulevardhotel, die 19,5 miljoen gulden wil betalen voor het onroerende goed en een deel van de inboedel. Bovendien heeft het Boulevard Hotel toegezegd vrijwel al het personeel over te nemen, op de directie na. Alphense politie neemt omstreden motoren in beslag ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense gemeentepolitie heeft aangekondigd met ingang van 1 fe bruari 1989 80 cc-motorfietsen in beslag te nemen. Deze lichte mo torfietsen worden door de eigenaar als bromfiets bij verzekerings maatschappijen aangemeld. Het gevolg hiervan is dat de eigenaars zonder rijbewijs en kentekenbe wijs rondrijden en bovendien geen wegenbelasting betalen. Tot voor kort kreeg de eigenaar een geldboete en werden van deze 'bromfietsen' in overleg met het openbaar ministerie dé motorblok ken verwijderd. De eigenaar kreeg het frame en de wielen terug. Het nadeel van dit beleid is dat een der gelijk frame moeilijk geschikt te maken is als gewone bromfiets, al dus d§ politie. Diefstal van 80 cc- motorfietsen of onderdelen daar van nam dan ook toe. Volgens het nieuwe beleid wor den de motoren door de politie in beslag genomen, waarna het open baar ministerie aan de rechter ver beurdverklaring van de motor aan vraagt. Dit houdt in dat de overtre der zijn vervoermiddel niet meer terug krijgt. Woning ingericht in Hoogmade voor asielzoekers Iran WOUBRUGGE - Een groep vrij willigers is momenteel bezig een nieuwbouwwoning in Hoogmade in te richten voor twee asielzoekers uit Iran. Na een oproep aan de in woners van Woubrugge en Hoog made om te zorgen voor onder meer in goede staat verkerende meubels en serviesgoed, wordt ge hoopt het jonge Iraanse echtpaar nog voor de kerstdagen aan de Theo Bosmanlaan te kunnen huis vesten. De gemeente heeft enige maan den geleden positief gereageerd op het overheidsverzoek woonruimte voor vluchtelingen ter beschikking te stellen. WOENSDAG 21 DECEMBER Alphen interkerkelijke zangdienst in de Hervormde kerk Zwammerdam, aanvang 19.00 uur. Boskoop kerstconcert Die Gouwe Sang- hers en het Gereformeerd Kerk koor, gereformeerde kerk, aan vang 20.00 uur. Leiden Willibrord Kerk Oegstgeest, kerstconcert door Capella Canti- bus, Jan van der Scheer, trompet, Gerard Schoneveld, trompet, Pe ter Bang, trömbone, Paul Buis, trombone, en organist Theo Goedhart, aanvang 20.15 uur. Leidse Schouwburg, muziek- show van 'Berdien Stenberg', aanvang 20.15 uur. Micro Theater speelt "Scrooge en Marley" van Charles Dickens, aanvang 20.30 uur. het gemeentehuis, aanvang 20.00 Noordwljk St. Jeroenskerk, Kerstconcert door Katwijks Chr. mannenkoor 'Jubilate' oiv Sander van Marion, mmv Klaas Jan Mulder, orgel, aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 22 DECEMBER Alphen kerstconcert Crescendo in win kelcentrum Ridderhof, aanvang 19.30 uur. Boskoop kerstviering Katholieke Vrou wenvereniging, parochiezaal, aanvang 20.00 uur. Bodegraven kerstzangdienst mmv onder meer Die Rhijnsa Sanghers in de Dorpskerk, Oude Markt 1, aan vang 20.00 uur. Katwijk Dorpskerk, kerstconcert Kat wijks Chr. mannenkoor 'Jubilate' olv Sander van Marion, mmv Klaas Jan Mulder, orgel, aanvang 20.00 uur. A Leiden Leidse Schouwburg, 'Oude en Nieuwe Vrienden' blijspel van Jos Brink met o.a. Georgette Hagen- doom, aanvang 20.15 uur. LVC, Breestraat 66. Herb Mews The Mules. 23.00 uur. kerststukjes maken bij K&O aan de Splinterlaan 91, aanmel den tel. tussen 09.30 en 12.00 uur, aanvang 20.00 uur. klaverjassen en sjoelen bij Con Beuken optreden formatie Headline in jongerencentrum Madonna, Olympiaweg. kerstspel Vrije School in het Al- banianae. Diamantstraat 31aan vang 19.30 uur. Katwijk Tripodia, 'Kerstbal-Rudel', aan vang 20.00 uur. Hagendoorn met 'Oude en Nieu- door Jos Brink, aanvang Micro Theater met 'Scrooge en Marley', van Charles Dickens aan vang 20.30 uur. kerstfeest voor kinderen bij Het Leger des Heils aan de 3e Groenesteeg, aanvang 14.00 uur. ruilclub Koningskerk houdt een ruilavond in buurthuis 1 Spoortje aan de Bernhardkade, aanvang 19.00 uur. wijkvereniging Aktief houdt een kerstklaverjas- en sjoelavond, Voorschoten Kertsconcert COV Exultate Deo, Rijnlands Chr. Mannenkoor Vox Humane', olv Sander van Marion, aanvang 20.15 uur. en 12.30 uur, de op- irengst is voor Casa Materna. Vios viert kerst en iedereen is

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14