TAD LEIDEN De la Mar: Project Zijloever gaat door Vervuilde grond opgeslagen op het Zitmanterrein 'Fietstunnel bij Plesmanlaan illegaal in gebruik genomen' LEIDSCH DAGBLAD s WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 Omwonenden gebied Zijloever verontrust LEIDEN - De vervuilde grond op het voormalig Hodi- conterrein op de Zijloever wordt begin januari tot ander halve meter diepte afgegraven. De grond wordt dan enkele ja ren opgeslagen op het daar naast gelegen voormalig Zit manterrein. De vervuilde grond wordt onder meer straks gebruikt voor de aanleg van de provinciale weg tussen Val kenburg en Leiden, aanslui tend op de Plesmanlaan. Dit maakten de wethouders Tesse- laar (volkshuisvesting) en Van der Molen (ruimtelijke ordening) gis teravond bekend op een informa tie-avond over de tweede fase van de bebouwing op de Zijloever. De nieuwbouw van 90 woningen aan de Zijloever moet op 1 juni volgend jaar beginnen. Alvorens aan die nieuwbouw be gonnen kan worden, moet eerst de lichtelijk met lood vervuilde grond in dat gebied worden afgegraven. Daarna kan pas de zogeheten ba- sisgrondvloer worden gestort en de rioleringen van de straten worden gelegd. Al deze werkzaamheden moeten binnen zes maanden wor den gedaan. Die termijn heeft te maken met bepalingen van het rijk die de sub sidie voor de woningbouw ver leent. Op 1 december kwam de toe zegging van de subsidie binnen bij bouw worden begonnen. Volgens wethouder Tesselaar is daarom haast geboden bij het afgraven van de grond van het Hodiconterrein. Zitman Aangezien de gemeente op dit moment geen plaats heeft om de vervuilde grond te verwerken, wordt het tijdelijk opgeslagen op het voormalig terrein van Zitman, vlak naast de Atjehstraat. De grond wordt verspreid over een opper vlakte van 3000 vierkante meter en wordt ongeveer drieëneenhalve meter hoog. Aangezien het Zitmanterrein grond bevat dat nog ernstiger ver vuild is, komt tussen de twee lagen een stuk folie te liggen. Op de bo venste laag zal gras worden gezaaid om wegwaaien van grond te voor komen. Ook komt volgens de ge meente rond dit terrein een hek van ongeveer twee meter hoog en zal erop worden toegezien dat het snel hersteld wordt wanneer dit ka pot is. Sommige bewoners uitten gis teravond hun verontrusting over het feit dat vervuilde grond in de buurt blijft. Men name is men bang dat het terrein openlijk toeganke lijk zou zijn voor kinderen. Volgens wethouder Van der Mo len is het risico op ongelukken zeer klein. Het gaat niet om giftige, maar om licht vervuilde grond. Het zou alleen gevaarlijk zijn wanneer peuters er in gaan graven en het in hun mond zouden steken. De grond is daarom ook op langere ter mijn niet geschikt voor de tuin. De provincie heeft toestemming gege ven voor de tijdelijke opslag. Van der Molen kon geen garan ties geven over de termijn wanneer de tijdelijke laag zal worden ver wijderd. Dat hangt af van het tem po waarmee gewerkt wordt aan de betreffende rijkswegen. Wel bena drukte ze dat de vervuilde grond bij de rijkswegen weinig kwaad kon, omdat het daar niet in aanra king komt met mensen. Ook kan het lood daar niet in het grondwa ter komen. Kosten De kosten van het afgraven van de vervuilde gronden op de Zijloe ver bedragen ongeveer 5,5 miljoen gulden kosten. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de ernstig vervuilde grond op het voormalig Gijzenijterrein, dat tussen de Zijl en de Soembastraat ligt. De ge meente is onlangs begonnen om de precieze aard en mate van de ver vuiling aldaar vast te stellen. Wat met die grond moet gaan gebeuren is nog onduidelijk. Volgens Tesselaar worden de huizen van de tweede fase onge veer dertig gulden duurder dan de huizen die van de eerste fase op het voormalig Bootterrein en die nu reeds klaar zijn. Dat komt doordat de tweede fase niet in de woning wetsfeer kunnen worden ge bouwd, waardoor ze in een minder gunstige subsidieregeling komen. De huizen worden op kleine pun ten ook wat eenvoudiger uitge voerd dan die van de eerste fase. De trappenhuizen van de stapelsflats op de hoeken worden op kleine de tails goedkoper uitgevoerd. Zo worden ook roeden van bepaalde ramen weggelaten. Forse straf DEN HAAG/LEIDEN - Een 54- jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar cel voor het plegen van fraude met een aannemingsbedrijf. Zijn 31-ja- rige zoon, die de administratie van de bv voerde, kreeg een ge vangenisstraf tien maanden op gelegd. Een 40-jarige Katwijkse autohandelaar, die enkele au to's had verkocht en daarvoor geld accepteerde van een ge blokkeerde rekening, kreeg 5000 gulden boete. De twee Leidenaars werden schuldig bevonden aan het ont duiken van loonbelasting en so ciale premies. Twee weken ge leden eiste de officier van justi tie drie jaar tegen de 54-jarige. Zijn zoon hoorde 18 maanden Op korte termijn wordt verder gebouwd op de Zijloever. Daartoe aantal jaren op het voormalige terrein van Zitman wordt opgeslagen, De huizen van worden net als de eerste fase uitgevoerd in witte ste nen en krijgen een plat dak. Ook bleek het rijk geen subsidie te wil len geven voor het maken van puntdaken. Het (foto Jan Holvast) huizen met puntdaken bleek de bouwkosten aanzienlijk duurder te maken. Fietser gewond LEIDEN - Een 59-jarige Sassenhei- mer die gisteren met zijn auto van af de Wassenaarseweg het AZL-ter- rein wilde opdraaien, zag daarbij een 17-jarige fietser uit Katwijk over het hoofd. De jongeman wilde op het fietspad rechtdoor rijden, maar kwam in botsing met de auto. Daarbij kneusde hij zijn linker been. Voor onderzoek is hij naar het AZL overgebracht. Jongen gewond LEIDEN - Een 15-jarige Leidenaar heeft gisteren zijn sleutelbeen ge broken, toen hij met zijn fiets de Willem de Zwijgerlaan overstak. Daarbij reed hij door het rode licht, waardoor een 21-jarige automobi list uit Rijnsburg hem niet meer kon ontwijken. De jongen is naar het Diaconessenhuis overge bracht. Bouw van nieuwe vuilverbranding stapje dichterbij LEIDEN De bouw van een nieu we vuilverbranding op vliegveld Ypenburg is een stapje dichterbij gekomen. Vertegenwoordigers van de regering, rijkswaterstaat, gedeputeerde staten en het ge meentebestuur van Leidschendam ondertekenden vanochtend in Leidschendam een overeenkomst voor de overdracht van grond van het vliegveld aan de gemeente Leidschendam. De te bouwen installatie moet de bestaande installaties in Leiden, Den Haag en Zoetermeer vervan gen. De nieuwe vuilverbranding gaat het afval verwerken van de ge meenten Alkemade, Bergschen- hoek, Berkel en Rodenrijs, Bleis- wijk, Den Haag, s' Gravenzande, Leiden, Nootdorp, Leiderdorp, Lidschendam, Monster, Naald wijk, Oegstgeest, Rijswijk, Sassen- heim, Voorburg, Voorschoten, Warmond, Wassenaar, Wateringen, Zoetermeer en Zoeterwoude. Schade aan groot aantal auto's LEIDEN Uit een groot aantal au to's in de Merenwijk is in de nacht van maaandag op dinsdag de radio cassette gestolen. Dat was drie keer het geval in de Rivierforel en ook gebeurde het in de Sterzegge, Draadzegge, Dopheide en de Rid- derspoortuin. Ook aan de Klikspaanweg werd uit een auto de radio-cassette ge stolen. In de Lauwerbes werd het portier van een auto vernield, aan de Toussaintkade werd de ruit van het voorportier van een auto inge slagen, maar niets werd ont vreemd. In de Fagelstraat werden de rui tenwissers en de antenne van een auto vernield en aan het Utrechtse Jaagpad werd de voorruit van een auto met een vette kleurstof be smeurd. Ook werden krassen op motorkap en ruiten gemaakt. Kerstmusical Kinderen van de Kardinaal Alfrinkschool aan het Broekplein voeren donderdag 22 december de kerstmusical 'Het mooi ste geschenk' op. Het toegangsgeld is bestemd voor een zeilvakantie voor ern stig zieke kankerpatiëntjes. Het stuk wordt zowel om 17.00 als om 20.00 uur op de planken gebracht in de school aan het Broekplein in de Merenwijk. Vrouw (21) aangereden LEIDEN - Een 21-jarige Leidse is gistermiddag op de oversteek plaats Langegracht/Korte Mare ge schept door een auto. De vrouw stak over toen een 27-jarige Hage naar met grote snelheid vanaf de Lammermarkt kwam aanrijden. Hij schepte de vrouw, die met on bekend hoofdletsel naar het Diaco nessenhuis is vervoerd. LEIDEN - De traditionele kerst boomverbranding heeft dit jaar plaats op 5 januari om zeven uur 's avonds op het terrein van de Groenoordhallen. Wethouder Kuijers geeft op 2 januari bij het buurtcentrum De Kooi het start sein voor de inzamelactie. Ook dit jaar is aan de inzameling een loterij verbonden. Met de prijzenactie wordt be oogd het straatvandalisme en kerstboombrandjes in de stad te gen te gaan. Dit jaar is door de ge meente zelfs extra geld voor prij zen beschikbaar gesteld. De hoofdprijzen zijn een draagbare televisie, een radiorecorder en een walkman. Daarnaast zijn een tien zwemabonnementen en zo'n 200 kleinere prijzen te winnen. Voor elke ingeleverde kerst boom wordt een lot beschikbaar gesteld. Onmiddellijk na de ver branding trekt brandweercom mandant Mark de winnende Verbranding kerstbomen op 5 januari i de prijzen in een NZH-bus afgehaald kunnen worden. Vanaf 6 januari kunnen de prijzen ook afgehaald worden bij de reinigingsdienst aan de Admiraal Banckertweg. De kerstbomen kunnen al van af 29 december ingeleverd wor den bij de dependances van de reinigingsdienst aan de Admi raal Banckertweg 15, de Van Vol- lenhovenkade, het Bizetpad, de boerderij aan de Lage Morsweg 102, de Pieter Bothstraat en de kinderboerderij in de Meren wijk. Na nieuwjaar kunnen de kerst bomen op de volgende adressen worden ingeleverd: Professorenwijk: Sportpark Roomburg aan de van Vollenho- venkade; Centrum Noord: 2de Binnenvestgracht naast Molen de Valk; Centrum Oost: Oude Herengracht nabij Herensingel; Centrum Zuid: Doezastraat naast het Van der Werfpark; Cen trum West: Buurthuis Mieren nest aan de Morsweg; Zuidwest: Bizetpad; Haagwegkwartier: Speeltuin Westerkwartier; Mors- wegkwartier: Boerderij Lage Morsweg 102; Vogelwij k/Raads- herenbuurt: Speeltuin Vogel wijk aan de Nachtegaallaan; Groenoord: Buurthuis aan de Pasteurstraat; Noord: sportpark Roodenburg aan de Pieter Both straat; Merenwijk: kinderboer derij; Rivierenbuurt: Buurthuis Matilo; Stevenshof: Stevenshof- park; Kooi: Speeltuin Ooster kwartier aan de Ambonstraat. Wijze van financiering nog onduidelijk LEIDEN - De fietstunnel onder de Plesmanlaan is illegaal in ge bruik genomen. Volgens een woordvoerder van de gemeente was het de bedoeling de Pesthuis tunnel pas open te stellen, zodra de verlichting gereed was. Intussen zijn wel de borden op het fietspad, waarop de omlei dingsroute stond aangegeven, ver wijderd. Het is onduidelijk wie de borden heeft weggehaald. Een ver tegenwoordiger van de afdeling 'nieuwbouw bruggen' vermoedt dat ambtenaren van de afdeling 'bestratingen' de borden 'in overij- ver' hebben verwijderd. De gemeentelijke woordvoerder kon nog niet zeggen of de tunnel nu weer wordt afgesloten. "Het was de bedoeling de tunnel te openen als de verlichting gereed is. Vanavond gaan we met een aantal mensen kij ken of het onveilig is om de tunnel toch in gebruik te nemen". Wanneer de verlichting in orde wordt gebracht, is nog niet bekend. Het energiebedrijf (EBR) zou aan de gemeente hebben laten weten wegens een hoog ziekteverzuim het werk aan de tunnel waarschijn lijk niet voor het einde van het jaar te kunnen afmaken. Een woord voerster van het EBR voegt daar aan toe dat het bedrijf voor Kerst mis nog erg veel werk heeft. "We hebben prioriteiten moeten stel len. Dat betekent dat er een aantal zaken is waar we niet aan toeko men". Nu de tunnel gereed is, gaat de gemeente weer autoverkeer op twee rijstroken in de Plesmantun- nel toelaten. Het autoverkeer werd daar over één rijstrook geleid om het fietsverkeer bij de rotonde ge makkelijker te laten oversteken. Ook zullen fietsers volgend jaar de fietspaden aan beide zijde van de Plesmanlaan in twee richtingen kunnen gebruiken. De werkzaamheden aan het kruispunt worden in het voorjaar afgerond. De wegen worden op nieuw verhard en er worden ver keerslichten aangebracht. Boven dien komt er een verbinding voor fietsers van de Pesthuistunnel naar de Leeuwenhoek. LEIDEN - Wethouder De la Mar rekent er op voor 1 maart de financiering van het ouderenproject Zijloe ver rond te krijgen. Het pro ject kampt met een tekort van bijna een miljoen gul den nu het rijk weigert mee te betalen aan de bouw van twee gebouwen van waaruit de verzorging wordt gere geld. De la Mar is er vast van overtuigd staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) en minister Brinkman (WVC) alsnog te kunnen overtuigen van het feit dat de afwijzing onredelijk is. In het bijzijn van gedeputeerde Boone (bejaardenbeleid) had de wethouder maandag een gesprek met twee ambtenaren van het mi nisterie van volkshuisvesting. Na dat Heerma dat al eerder schrifte lijk had laten weten, gaven de amb tenaren hem onomwonden te ver staan dat hij niet behoefde te reke nen op een bijdrage van het rijk voor een deel van het project. Op uitdrukkelijk verzoek van de Leid se wethouder werd afgesproken dat er zo snel mogelijk een gesprek met de staatssecretaris komt. De gedeputeerde concludeerde na afloop: "Mijn verwachting van dat gesprek is nul". De la Mar toon de zich gisteren strijdvaardiger: "De afwijzing van het ministerie is onbegrijpelijk. Het project past precies in het beleid van het kabi net dat thuiszorg voor ouderen voorstaat. Het enige probleem is dat de subsidieregels nog niet op dit beleid zijn afgestemd. Ik zal Heerma als lid van het kabinet aan spreken op dit beleid". De la Mar verwacht resultaat wanneer hij niet met ambtenaren maar rechtstreeks met bewindslie den zaken kan doen. Mocht Heer ma zich ongevoelig tonen voor de argumenten van de Leidse wethou der, wil De la Mar minister Brink man in de kwestie betrekken. Onbespreekbaar De gemeente Leiden maakt aan spraak op de gebruikelijke bijdra ge die het ministerie van VROM verleend aan de bouw van bejaar denoorden. Bij het project Zijloe ver wordt deze subsidie echter ge bruikt om twee steunpunten in de wijk te bouwen van waaruit de zorg voor de zelfstandig wonende oude ren wordt geregeld. Het ministerie meent dat een dergelijke bestem ming van het geld niet onder de subsidieregels valt. Wethouder De la Mar is niet van plan het project uit te stellen tot het moment waarop de subsidieregels zijn aangepast. Dat gebeurt ver moedelijk per 1 januari 1990. De la Mar: "De mensen wachten al zo lang. De eerste paal had al op 1 ok tober in de grond gemoeten". Bo vendien vreest hij dat het geld voor 1990 al verdeeld is en de touwtrek kerij voor de financiering van het project dan weer opnieuw begint. De la Mar meent dat Heerma het praktische probleem kan oplossen door 'Zijloever' als experiment aan te melden bij de Stuurgroep Expe rimenten Volkshuisvesting. Dat dient dan wel op korte termijn te gebeuren omdat deze subsidiepot op 1 januari volgend jaar wordt op geheven. Vandaar dat de wethou der nog voor oudjaar met de staats- secreatris om de tafel wil zitten. Mocht de afwijzing van het rijk onherroepelijk blijken, dan zijn er enkele mogelijkheden waarop in het tekort kan worden voorzien. Zo is gesuggereerd dat het beschikba re geld voor flankerend ouderenbe leid naar Zijloever wordt overgehe veld. Dat is voor de wethouder ech ter onbespreekbaar. "Er zit al 150.000 gulden uit deze pot in het project. Ik ben niet bereid er nog meer geld uit te halen. Dat zou ten koste gaan van andere belangrijke voorzieningen", aldus de wethou der. Aanvaring Wanneer het niet anders kan, is de wethouder wel bereid te onder zoeken of het exploitatietekort van circa een ton per jaar gedekt kan worden door bij de bejaardenhui zen bedden weg te halen. Een ver mindering van acht bedden is vol doende om het jaarlijkse tekort te dekken. Een dergelijke optie heeft de voorkeur van gedeputeerde Boone, zo liet deze gisteren weten. De la Mar is bereid deze moge lijkheid te onderzoeken maar is er weinig optimistisch over. "We moeten de eerste vijf jaar na reali satie van Zijloever al 1,2 miljoen gulden terughalen uit andere voor zieningen. Daar zet je niet zomaar nog eens een ton bovenop". Daarbij heeft De la Mar al eerder een aanvaring met de bestaande bejaardenoorden in Leiden gehad omdat deze vreesden dat het pro ject Zijloever ten koste zou gaan van hun eigen beddenbestand. Zo wel Boone als De la Mar hebben toen bezworen dat dit niet het ge val is. Overigens werden destijds getallen genoemd van 200 bedden. Volgend vooijaar wordt een be leidsgroep opgericht die gaat on derzoeken waar de 1,2 miljoen gul den vandaan moet komen. Een laatste alternatief is dat de provincie bereid is het tekort te dekken door projecten die volgend jaar elders in de provincie gereali seerd gaan worden, een jaartje uit te stellen. Gedeputeerde Boone wenste zich hierover gisteren niet uit te spreken. Het project Zijloever omvat in het totaal 73 woningen waarvan 60 bestemd zijn voor ouderen die een indicatie hebben voor een verzor gingshuis. 48 woningen worden ge bouwd op de hoek van de Lage Rijndijk en De Zijl, 25 woningen komen te staan op de hoek Bern- hardkade/Julianastraat/Anna Pau- lownastraat. Aan beide locaties is een steun punt verbonden van waaruit de zorg aan de ouderen plaatsheeft. Het totale project kost circa 13 mil joen gulden. Het ovegrote deel daarvan wordt gefinancierd uit de fondsen van Volkshuisvesting voor sociale woningbouw. De bouw neemt ongeveer anderhalf jaar in beslag. Promotie van L. Brabin-Lane LEIDEN Mevrouw L. Brabin- Lane promoveert vandaag tot doc tor in de geneeskunde aan de medi sche faculteit Leiden. De promo vendus deed tussen 1985 en 1988 een veldstudie in een gebied rond Alexishafen aan de noordkust van Papua Nieuw Guinea. Dit gebied heeft sinds de Tweede Wereldoorlog een snelle sociale en economische ontwikkeling door gemaakt. Dit had invloed op de tra ditionele culturele bindingen, waardoor huwelijken steeds vaker ook buiten stamverband werden gesloten. Uit het onderzoek van Brabin is gebleken dat de toenemende mobi liteit en de veranderde traditionele rol van de vrouw de risico's op ma laria en sexueel overdraagbrae in fecties sterk beïnvloedt. Ook de ge netische achtergronden van de be volkingsgroepen die gedurende duizenden jaren vrij uniform wa ren, zijn er door veranderd. Om vrouwen te onderscheiden die het risico lopen op bijvoorbeeld een ernstige malaria tijdens de zwangerschap, is kennis van de im- muunresponse op infecties onder vrouwen uit verschillende stam men van belang. Het proefschrift van Brabin heeft hieraan een be langrijke bijdrage geleverd. :p De volgens de gemeente nog illegaal in gebruik zijnde fietstunnel onder de Plesmanlaan. (foto Bouwman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13