Tanita Tikaram is al jaren volwassen Jeugd kijkt veel meer televisie Jonge Britse zangeres met opvallend debuutalbum ^FW Kinderen Zuidafrika maken (protest)kalender VS en PLO Onvolledig naslagwerk DECEMBER 1988 PAGINA 11 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 AMSTERDAM (GPD) - Tani ta Tikaram begint plotseling heftig te steunen en te puf fen. "Wat jammer nou! Ik had echt de hoop dat we dit keer aan dit vervelende onder werp voorbij zouden gaan. Kennelijk is het dan toch on vermijdelijk", jammert ze. Aanleiding tot haar oprechte klaagzang is de (verplichte) vraag of ze zich verwant voelt met de andere vrouwelijke sin ger-songwriters, die inmiddels hun stempel op het popjaar 1988 hebben gedrukt. "Nee, nee, nee", blaast de zangeres van 'Good tra dition' en 'Twist in my sobriety' vervolgens met haar handen aan de mond in de microfoon van de cassetterecorder. "Er is geen sprake van een stroming. Hoog uit van toeval, maar zelfs dan nog vind ik het overdreven om die paar meiden die dit jaar zijn doorgebroken, apart te nemen. Alsof er verder niets gebeurd zou zijn! Kijk je naar de platenverko- pen dan stelt die hele zogenaam de vrouwenbeweging niets voor. In verhouding tot de werkelijke belangstelling is al die publiciteit rond Tracy Chapman en noem ze maar op, zwaar overdreven". Met eenzelfde nuchterheid be nadert Tanita Tikaram haar ei gen doorbraak. Dat ze op 19-jari- ge leeftijd al een opvallend vol wassen dbuuta-lbum - 'Ancient heart', waarop voornoemde hits - heeft afgeleverd vindt ze zelf minder bijzonder dan alom wordt gesuggereerd. "Zo jong is dat toch niet. Van Morrison, Bob Dylan, Jackson Browne, die zijn ook allemaal nog in hun tienerja ren met schrijven en zingen be gonnen. Wat die toen deden was evenmin kinderachtig. En wat mijn stem betreft: die is welis waar zwaar, maar daarom nog niet ouwelijk. Tenminste, dat vind ik". Leeftijdloos Uit een onderzoek van de NOS blijkt dat kinderen in de leeftijd v televisie kijken en vaker een krant of een boek laten liggen. LEIDEN/ ALPHEN AAN DEN RIJN - Nederlandse jongeren kij ken steeds meer televisie en le zen steeds minder een boek of de krant. Dat is de uitslag van een onderzoek dat de afdeling Kijk en luisteronderzoek van de NOS in samenwerking met het minis terie van wvc en de Stichting voor het Kind heeft gehouden onder kinderen in de leeftijds groep van drie tot en met zestien jaar. KLO-medewerker drs. J. van Lil, die in het kader van een promotie-onderzoek samen werkt met de afdeling Kind en media van de subfaculteit Psy chologie van de Leidse universi teit stelde het rapport 'Beeld van een Kind' samen. Ook het Soci aal en Cultureel Planbureau heeft het kijkgedrag van de Ne derlandse bevolking onderzocht. Het onderzoek van dè NOS was een steekproef onder kinde ren in de leeftijd van drie tot en met zestien jaar. Zij kregen in de laatste week van mei vorig jaar een lijst thuis met vragen over hun vrijetijdsbesteding. Ook hielden de kinderen thuis een dagboekje bij waarin ze opschre ven wat ze die week hadden ge daan. Van de lagere schoolkinde ren werden ook de leerkrachten en de ouders ondervraagd. Bij het onderzoek werd vooral geke ken naar het lezen van boeken, kranten en tijdschriften, het luis teren naar muziek, het kijken naar televisie en video, het bin nen en buiten spelen, sporten, het bezoeken van clubs, uitgaan, huiswerkmaken, eten en slapen. De laatste reis "Op het laatst komt de laatste Alle zwarten in Zuidafrika vech ten voor de vrij heid waarvan ze hopen dat die snel komt. Want we boycotten en sta ken, zodat we ge lijke rechten krij gen* <idato Als de blanken vrede willen in Zuidafrika, dan moeten ze ons vrij heid geven, ik be doel dat er geer apartheid en ra mag zijn. Mokgethi, 15 jaar. De resultaten werden inge deeld naar de verschillende leef tijdsgroepen en de onderzoekers kwamen tot de conclusie dat het televisie- en video kijken toe neemt naarmate de leeftijd stijgt. Zo kijken kinderen van drie tot en met vijfjaar gemiddeld 58 mi nuten per dag naar de televisie. Voor zes- tot achtjarigen ligt dat gemiddelde op 66 minuten, voor negen- tot en met elfjarigen op 91 minuten. Daarna wordt het weer iets minder, want voor twaalf- tot en met 16-jarigen ligt het gemid delde op tachtig minuten. Het is in alle gevallen veel meer dan bij een vorig onder zoek in 1978. Toen keken kleu ters achttien procent minder te levisie dan nu. Kinderen in de leeftijd van zes- tot en met elf jaar keken een kwart minder en de jeugd van twaalf tot en met zes tien jaar maar liefst een derde minder. Bij deze cijfers is het weekeinde niet meegerekend, omdat dan veel meer tv wordt ge keken dan normaal. Uit het on derzoek blijkt ook dat de jeugd tot twaalf jaar meer tijd besteedt aan spelen dan aan televisie kij ken. Toch is dit onderzoek niet he lemaal betrouwbaar, omdat het maar een week duurde. De kans is groot dat de uitslag heel anders is als het onderzoek in een ande re week van het jaar wordt ge houden. Zo kijken de leerlingen van de Thorbecke basisschool in Alphen aan den Rijn bijvoor beeld, veel meer naar de televisie dan de 'landelijke' cijfers aange ven. De Alphense schoolkinde- ren in de leeftijd van zes tot en met acht jaar kijken gemiddeld anderhalf uur per dag, zo blijkt uit een kort eigen onderzoekje. Dat is een half uur meer dan in het onderzoek van de NOS. Ook de negen- tot elfjaren kij ken in Alphen vaker tv: ruim tweeënhalf uur tegen twee uur in het land. Vooral Sky Channel is populair bij de Alphense jeugd vanaf negen jaar. Sommigen kij ken al voordat ze naar school gaan naar deze zender. Een groot verschil dus. De NOS is dan ook van plan om in de toekomst in elk jaargetijde een onderzoek te houden, 's Win ters kijken de mensen namelijk veel meer televisie of video dan bijvoorbeeld 's Een andere enquête onder mensen van twaalf jaar en ouder aangaande vrijetijdsbesteding werd uitgevoerd door het Sociaal en Cultureel Planbureau. Vorige week woensdag verschenen de resultaten van dat onderzoek, dat tien jaar duurde en de naam 'Van woord naar beeld?' mee kreeg. Uit de resultaten daarvan blijkt dat de aandacht voor de tv vooral in de periode 1980-1985 is gestegen. Oorzaken hiervoor zijn, vol gens het bureau, de uitbreiding van het kabelnet, de uitbreiding van de zendtijd van de omroepen en de doorbraak van de videore corder. Kranten en de tijdschrif ten worden minder gelezen. Vooral kinderen die met de tele visie zijn grootgebracht, kijken meer en lezen minder. MARIJN VAN GELDER -fm mr LEIDEN - Zwarte kinderen uit Zuidafrika hebben een kalender ontworpen met als thema, hun leven in dat land. Hierin staan tekeningen die ze hebben gemaakt en aan elke tekening is een verhaaltje toe gevoegd van een van de kinderen over bijvoorbeeld geweld, vrouwen, kinderen in de gevangenis en rijk en arm. Kortom allerlei onderwerpen waarmee kin deren uit Zuidafrika iedere dag worden geconfron teerd. In Zuidafrika heerst apartheid. Zwarten leven apart van blanken en deze laatste groep heeft de touwtjes in handen. In het land bestaan allerlei re gels en wetten die zorgen dat de zwarten minder rechten hebben dan de blanken. Scholen voor zwarte kinderen zijn vaak overvol en er zijn veel te weinig docenten. Per blanke leerling wordt 3.300 gulden per jaar uitgegeven, per zwart kind ligt dit bedrag op 470 gulden. 'Molo Songoio' betekent 'Hallo Duizendpoot' en is een blad voor kinderen uit de Zuidafrikaanse stad Kaapstad. Het blad verschijnt om de zes weken en kinderen mogen het voor een groot deel zelf met te keningen en verhaaltjes vullen. Bovendien organi seren de mensen die 'Molo' uitgeven allerlei activi teiten voor de zwarte kinderen in Kaapstad. Zo hou den ze opstelwedstrijden, maken ze video-opnames en spelen ze toneel met de kinderen. Net zoiets als 'Molo Songoio' is het project 'Open School' voor kinderen in Zuidafrika. Op deze school wordt onderwijs gegeven maar er zijn ook workshops voor schrijven, toneel en video. Het pro ject probeert een bijdrage te leveren aan de zelfont plooiing van de kinderen uit alle bevolkingsgroe pen en daardoor aan de toekomst van Zuidafrika. De kalender over het leven in Zuidafrika, gezien door de ogen van zwarte kinderen, is door de 'Open School' uitgegeven en kost 20 gulden. Van elke ka lender die wordt verkocht gaat 3 gulden naar het project. Als je er een wil bestellen kan dat door 20 gulden over te maken naar gironummer 600657, Ko- mitee Zuidelijk Afrika Amsterdam. Vermeld er dan even bij dat het om de 'Open School' -kalender gaat. WYTZIA SOETENHORST In plaats van vroegrijp ziet het exotische Britse talent - haar va der is afkomstig van de Fiji-ei- landen, haar moeder uit Borneo - zichzelf veel eerder als leeftijd loos. "Ik beken dit niet graag, maar eigenlijk ben ik al sinds mijn twaalde niet meer veran derd. Toen, misschien was het wel eerder, leerde ik afstand ne men van alles wat er met me ge beurde. Ik ben gaan zoeken naar verklaringen en daarmee nooit mee opgehouden". Zodoende begon Tanita Tika ram al snel met het schrijven van liedjes, die ze nu bestempelt als lullige popsongs. Op haar veer tiende raakte ze helemaal in de ban van theater en literatuur, waarna ze haar gitaar aan haar broer gaf. Twee jaar later echter vroeg ze dat instrument weer te rug, zo ingrijpend was voor haar de kennismaking met het werk van Joni Mitchell. "Een geweldi ge zangeres en een fantastische schrijfster, ook van korte verha len". Eenmaal op die golflengte zit tend werden vervolgens ook Tom Waits, Leonard Cohen en Van Morrison helden van haar. Achteraf beschouwd is Tanita ("M'n moeder heeft voor de alli teratie gewoon een T aan Anita toegevoegd") nog steeds ver baasd over die ontwikkeling. "Ik ben namelijk helemaal niet met dat soort pure muziek opge groeid. Thuis draaiden mijn ou ders alleen maar het gangbare werk: Elvis, The Beatles, Otis Redding, Wilson Pickett. En ik vond dat allemaal hartstikke leuk", bekent de officiersdochter uit Basingstoke, die werd gebo ren en deels opgroeide in het Westduitse Münster. Totale controle Anderzijds is er altijd die hang naar alleen musiceren geweest. "Bij alle artistieke experimen ten, die ik achter de rug heb, ben ik altijd alleen van mezelf uitge gaan. Ik ben gewoon geen meis je, dat liever iets met anderen op Eindelijk is de leider van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO), Yasser Arafat, er in geslaagd de Amerikanen over te halen tot overleg met zijn organisatie. Jarenlang weigerden de Amerikanen een gesprek omdat de PLO werd beschouwd als een terroristi sche organisatie die het voort bestaan van de staat Israël be dreigde. Nog maar een maand geleden verhinderde VS-minister Shultz van buitenlandse zaken dat Arafat naar New York zou komen om de Verenigde Naties toe te spreken. Hij verschafte de PLO-leider geen visum voor de VS tot woede van de meeste VN-lidstaten die als tegenzet de VN-vergadering naar het Zwitserse Genève verplaats ten waar Arafat alsnog het woord kon voeren. Tijdens die bijeenkomst maakte Arafat duidelijk dat de PLO het bestaan van de staat Israël erkende en toen hij een dag later op een persconferen tie ook nog eens nadrukkelijk terroristische daden veroor deelde konden de Amerikanen niet meer om een gesprek heen. Een eerste gesprek tussen de Amerikaanse vertegenwoordi ger Pelletreau en een PLO-de- legatie heeft inmiddels plaats gehad in Tunesië. Tot woede van de Israëlische regering die nu wel erg alleen is komen te staan in haar afwijzing van on derhandelingen met de PLO. De boosheid en geschoktheid in Israël zijn wel verklaarbaar want de Verenigde Staten zijn altijd de grootste bondgenoot geweest. Enorme hoeveelhe den geld en wapens gaan jaar lijks naar Israël. Dat zal niet ophouden, maar de erkenning touw zet. In zo'n geval ben ik al gauw bang voor gebrek aan vrij heid en voor de politieke verwik kelingen, die het samen werken vanzelf met zich meebrengt. Kortom, Ik wil totale controle. Moet ik compromissen sluiten, dan voel ik me schuldig. De keer zijde van het alleen zijn is weer dat je in feite niets met iemand anders kunt delen. Dat is best wel eens zwaar". Worden oëtische Einzelganger zoals zij nu geboren of door de omgeving gevormd? Taniota Ti karam zegt over die kwestie, die ze zelf omschrijft als 'nature ver sus nurture', geen uitspraak te durven doen. "Omdat ik mezelf toch niet als een typische eenling beschouw. Verlegen of bang om met andere kinderen te spelen was ik nooit. Ik had het alleen in mijn eentje altijd veel beter naar mijn zin. Behalve dan misschien die korte periode dat we op Bor neo woonden. Daar leefden we echt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in een soort commu ne. Ik was toen pas vijfjaar, maar ik weet me er meer van te herin neren dan van al die jaren in Duitsland. Die kan ik nog slechts met bepaalde personen associë ren", aldus de zangeres, die van eventuele cultuurschokken als gevolg van haar afkomst en di verse omzwervingen (inclusief Fiji-eilanden) niets wil weten. "Waar we ook woonden is mijn opvoeding altijd zeer Brits ge weest. Heel strak dus, geheel in het teken van de school. Mijn mazzel was echter altijd dat ik me toch nooit zo druk hoefde te maken om de hoogste cijfers te halen". Maar ontdekking plus aanslui tende opmars heeft ze voor een belangrijk deel te danken aan haar manager Paul Charles, die eerder jarenlang de belangen van Van Morrison behartigde en nog altijd toerpromotor is voor onder anderen Tom Waits, John Hiatt, Elvis Costello, en Jackson Brow ne. Deze Ierse Londenaar hoorde ACHTERGROND door de Amerikanen van de PLO als serieuze gesprekspart ner dwingt de Israëliërs tot een andere houding inzake de Pa- lestijnen. De Palestijnen op de weste lijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook zijn al een jaar lang in opstand tegen de Israëliërs. Zij willen een eigen Palestijnse staat. De PLO van Arafat heeft vorige maand de instelling van een dergelijke staat afgekon digd. Om uit de impasse te komen willen vrijwel alle landen, die op de één of andere manier bij het conflict betrokken zijn, een internationale conferentie houden over het Midden-Oos ten. Maar Israël ligt dwars. Met name premier Shamir en zijn Likud-partij willen van geen conferentie weten omdat zij bang zijn dat dan stukken bezet gebied aan de Palestijnen zul len moeten worden afgestaan. Bij de tweede grote partij van het land, de Arbeiderspar tij, bestaat wel animo voor een Midden-Oosten-conferentie, maar bij de begin november gehouden verkiezingen kreeg deze partij te weinig steun om dit standpunt via de regering te kunnen doordrukken. Voorlo pig heeft Shamir de touwtjes in handen en zijn verklaringen tot nu toe duiden er niet op dat hij met de PLO aan één tafel zal gaan zitten. Maar of hij die halsstarrige houding kan volhouden is de vraag. Vrede kan nou eenmaal niet worden bereikt met tanks en geweren. Praten is een veel betere methode. BERT PAAUW nijn twaalfde niet Tanita Tikaram vorig jaar de cember voor het eerst tijdens een optreden voor amper twintig man en was meteen verkocht. Door zijn bemiddeling kwam ze onder contract bij Warner Bro thers, werd het duo Peter van Hooke/Rod Argent overgehaald om haar te produceren en verl eenden onder anderen David Lindley, paul Brady, Brendan Crooker en Mark Creswell als gastmuzikanten hun medewer king aan 'Ancient heart'. Anders gezegd, vanuit het niets komend was Tanita Tika ram ineens omringd door vele tientallen jaren internationale vakkennis, die ze naar eigen zeg gen heel vriendelijk en subtiel naar haar hand heeft gezet. Een kwestie van geluk of van bereke ning en/of doorzettingsvermo gen? "Ik was er op het juiste mo ment en op de juiste plaats, zei Elvis", lacht Tanita, die uiterlijk best veel op de jonge Presley lijkt. "Nee, in dergelijke theorie ën geloof ik niet. In mijn geval gebeuren dit soort dingen ge woon. Ik bedoel, ik jaag niets fa natiek na, het overkomt me alle maal. Dat vind ik ook het span nende van het artiest zijn. Ik ga de studio in zonder te weten met wat ik er uit zal komen. Ik zit wat te tokkelen op mijn gitaar, vind daarbij wat woorden en ik heb een liedje. Niets staat van tevo ren vast, ik kan alle kanten op. Verwacht van mij daarom geen uitspraken over de toekomst. Dat is volledig open". Popdossier 1988/1989 De popsterren vlogen ons in 1988 om de oren. Madonna, Peter Ga- briël, Michael Jackson, Whitney Houston, Pink Floyd, Prince, Bruce Springsteen en George Michael zijn een paar van die gro te namen. Het Rotterdamse sta dion De Kuip leek in 1988 nau welijks door voetballers ge bruikt te worden. In Popdossier 1988/1989 van Alfred Bos en Ton Vingerhoets wordt uitgebreid stilgestaan bij het afgelopen concertjaar. Het tweetal verzamelde onder meer stukjes uit recensies van twintig journalisten over die optredens. 'Een onthullend beeld van visies en meningen, ter leeringh ende vermaeck', volgens Bos en Vin gerhoets. In sneltreinvaart sommen de schrijvers feiten en feitjes op. De opmars van de compact disc, het uiteengaan van de Dolly Dots en Marillion en de prestaties van Nederlandse bands en artiesten. Na de citaten uit concertrecen sies geven Bos en Vingerhoets kort commentaar op 90 lp's die in 1988 uit werden gebracht. De de- buut-lp vqan Wendy Lisa wordt beoordeeld als vinyl- verspilling en 'Lovesexy' van Prince krijgt de maximale vijf sterren toebedeeld. Het volgende hoofdstuk is weer een opsomming van cita ten. Sterren en sterretjes, oude poprotten en nieuwelingen in het muziekcircus deden in het af gelopen popjaar vele uitspraken. Een voorbeeld van John Bon Jo- vi: 'De helft van onze tijd reizen we en de andere helft jagen we achter de vrouwen aan. Het is geen gemakkelijke baan'. En An nie Lennox: 'Ik wil kinderen. Ik weet dat het een beetje truttig klinkt, maar ik kan niet eeuwig leven met de Eurythmics zoals ik de afgelopen jaren heb gedaan'. Met een lijst van overleden popmuzikanten en een adressen lijst (platenmaatschappijen, om roepen, etc.) wordt Popdossier 1988 gesloten. Wat te vroeg, want de onlangs overleden Roy Or- bison komt niet in het boek voor. Dit overzicht lag toen waarshijn- lijkl al kant en klaar voor verzen ding bij de uitgeverij. Als naslagwerk is Popdossier 1988 daarom ruim onvoldoende. Het boekje ligt begin december al in de winkels en bevat een melijk willekeurige hoeveelheid gegevens. Het werkje telt 106 bladzijden maar kan met goede wil in ruim een half uur uitgele zen worden. Een onvolledig en gemakzuchtig in elkaar geflanst boekwerkje waar popminnend Nederland niet zo veel aan zal hebben. ERNA STRAATSMA 'Popdossicr 1988/1989, een Jaar popmuziek in woord en beeld' door Alfred Bos en Ton Vingerhoets: uit geverij Loeb; 106 pagina's: prijs: 22,50. 4Lt> noi] gek tow

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11