LEIDSCH DAGBLAD Weer brede coalitie ia Israël VOOR JONG EN 000! Personeel van hotel Oranje in spanning Post straks in rode cijfers? Boete 4 miljard voor milieuvervuiling Shell Toch akkoord tassen Likud en Arbeiderspartij Rijk weigert geld project bejaarden op Zijloever Actie tegen wanbetalers van geldboetes in Assen vaiïd& Dinsdag 20 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38811 Prijs f 1.1,20 Oliereus in beroep in zaak Rocky Mountains SAN BRUNO (AP) - Een Ameri kaanse jury heeft gisteren de oliemaatschappij Shell veroor deeld tot een boete van 4 miljard gulden wegens milieuvervuiling in de Rocky Mountains. Het vonnis is een grote over winning voor de 250 verzeke ringsbedrijven die het proces te gen Shell hadden aangespannen. Zij beschuldigden Shell ervan op de hoogte te zijn van de vervui ling in de Rocky Mountains. Daarom zou het bedrijf ondanks de 800 verschillende verzeke ringspolissen niet gedekt zijn te gen de schade. Van 1960 tot 1982 pachtte Shell in de Rocky Mountains land van het Amerikaanse leger voor een fabriek die verdelgingsmiddelen produceerde. In de omgeving van de fabriek raakten aarde, grondwater en drinkwatervoor zieningen ernstig vervuild. Volgens de advocaten van Shell was het Amerikaanse leger grotendeels verantwoordelijk voor de vervuiling omdat deze de lekkende pijpen had geleverd die door de fabriek werden ge bruikt. Het leger had bovendien de bezinkvijvers in de buurt van de fabriek aangelegd, aldus de advocaten. Shell gaat in hoger beroep. Dordrecht is voor verbod gebrui k tropisch hardhout DORDRECHT (GPD) - De ge meente Dordrecht wil als eerste grote gemeente het onnodig ge bruik van tropisch hardhout in de woningbouw verbieden. Daartoe is een voorstel tot wijziging van de bouwverordening ingediend bij de Raadscommissie Stadsontwikke ling. "We hebben voorgesteld om het gebruik van tropisch hardhout, voor zover het niet strikt nodig is, te beperken", aldus een woord voerder van de Dordtse dienst Stadsontwikkeling. Op die manier hoopt de dienst een klein steentje te kunnen bijdragen aan het be houd van tropisch regenwoud. Het voorstel moet ook nog wor den goedgekeurd door de gemeen teraad en Gedeputeerde Staten. Eerder verboden de gemeenten Schiedam en Monnickendam al het toepassen van hardhout. Het hoogheemraadschap van de Krim- penerwaard besloot vorige maand dat voor het maken van steigers en beschoeiingen geen tropisch hard hout meer zal worden gebruikt, wanneer alternatieven voor han den zijn. x persoon af, die herhaaldelijk Terwijl de kerstboom, brandde en de kerstpaketten klaar lagen kreeg het personeel van hotel Oran je in Noordwijk gistermiddag uit leg hoe zij werkloosheidsformulie ren moesten invullen. (foto anp> DEN HAAG/NOORDWIJK - Het was vandaag een spannende dag voor het personeel van Hotel Oran je in Noordwijk. Vanmorgen dien de in het paleis van Justitie in Den Haag de rechtzaak die beslissend is voor de toekomst van het miljoe nenhotel. De rechter zou aan het eind van de dag uitspraak doen. Bij het ter perse gaan van deze krant verkeerden directie en medewer kers van het hotel nog in onzeker heid. Landbouwberaad in EG loopt vast BRUSSEL (ANP) - De landbouw ministers van de EG zijn vanoch tend onverrichterzake uiteen ge gaan, na langdurige onderhande lingen over de sanering van de Eu ropese landbouw. De sanering van de rundvleessector liep stuk op verzet van Ierland, dat een veto achter de hand hield. De Ieren vin den het voorstel om, behalve bij zeer scherpe prijsdalingen, nog maar 200.000 ton rundvlees per jaar aan te kopen onaanvaardbaar. Zij willen 100.000 ton meer. De plannen om de premie op ge slachte stieren min of meer gelijk te trekken riep Brits verzet op. Voor de Britse producenten zou den de premies omlaag gaan, in Ne derland en de zuidelijke landen juist omhoog. Ook het uitdelen van extra melk- rechten aan boeren, die in 1983 geen quotum hebben gekregen omdat zij profiteerden van een EG- regeling om minder melk te produ ceren, staat nu weer op losse schroeven. Het Europese Hof van Justitie heeft eerder dit jaar be paald dat deze boeren toch recht hebben op een quotum in 1989. Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Minimumtemperatuur om streeks 4 graden. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Matige zuidwesten wind, aan de kust af en toe krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur rond 7 graden. In de nacht tempera tuur iets boven normaal. Woensdag 21 december zon op: 08.46 uur, zon onder: 16.30 uur; maan op: 14.25 uur. maan onder: 07.22 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.20 en 13.37 uur; laag water: 09.40 eu 22.09 uur. Het hotel heeft een schuld van ruim 23 miljoen gulden aan de Na tionale Investerings Bank. Omdat de directie volgens de bank haar fi nanciële verplichtingen niet na komt, heeft de bank het faillisse ment van het hotel aangevraagd. Gistermiddag kregen de perso neelsleden van het hotel uitleg over het invullen van het werkloos heidsformulier, voor het geval de rechter het hotel inderdaad failliet verklaart. Er is overigens een ko per gevonden voor het hotel, dat ruim 30 miljoen gulden heeft ge kost: de directie van het Boulevard Hotel, pal naast Hotel Oranje ge vestigd, is bereid 19 miljoen gulden voor het hotel op tafel te leggen. Wanneer de koop doorgaat, kun nen de medewerkers hun baan be houden. LEIDEN - Het ziet er naar uit dat de gemeente Leiden geen geld krijgt voor de bouw van bejaarden woningen op de Zijloever. Het mi nisterie van volkshuisvesting is niet bereid het experimentele pro ject te subsidiëren. In de ogen van de overheid moet Leiden zelf de 950.000 gulden opbrengen voor de bouw van de bejaardenwoningen. De provincie is boos dat Leiden het geld niet krijgt. Samen met de gemeente heeft de provincie er hard aan getrokken dat het geld er kwam. "Het bouwproject past ge heel in het beleid van het ministe rie van wvc om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wo nen. Maar sinds de bouwenquête durft het ministerie van volkshuis vesting geen geld meer te geven voor dergelijke experimentele plannen", aldus provinciebestuur der Boone. Er zal nog een poging worden on dernomen staatssecretaris Heerma in een gesprek op andere gedach ten te brengen. Leiden-Noord wacht al jaren op bejaardenvoor- zieingen. Met het project zag het er naar uit dat de wijk eindelijk wo ningen en voorzieningen zou krij gen om ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Eieronderzoek op vijf plaatsen ROTTERDAM (GPD) - Vij: van de zestien regionale Keu ringsdiensten van Waren con troleren momenteel steeks proefsgewijs Nederlandse eie ren op de aanwezigheid van sal monella bacteriën. Eind deze week worden de eerste resulta ten van het onderzoek ver wacht. Het onderzoek is opgezet naar aanleiding van de alarme rende berichten in de Britse en Amerikaanse pers over met sal monella besmette eieren. Jaar lijks lopen zo'n 100.000 mensen voedselvergiftiging op door de salmonella bacterie. Posttrein beroofd WINTERTHUR (DPA) - Gewa pende gemaskerde mannen heb ben gisteravond tussen Zürich en Winterthur de postwagon van een intercity overvallen en 15 postpak ketten met een nog onbekende waarde meegenomen. De mannen bonden de twee postbeambten vast en sneden de postzakken open. De overvallers hielden twee inzittenden van de aangrenzende eersteklaswagon met een machine geweer en een revolver onder schot. TEL AVIV (GPD/AP) - In Israël zijn het rechtse Likud- blok en de links georiënteerde Arbeiderspartij het gister avond eens geworden over de vorming van een regering van nationale eenheid met Shamir (Likud) als premier. Een van de onderdelen van de regeringsovereenkomst is de vestiging van 8 nieuwe nederzettingen in bezet gebied. In de onderhandelingen met de Ar beiderspartij heeft Shamir gisteren toegegeven in vrijwel alle nog openstaande kwesties. Zo is onder meer de omstreden 'wie is jood wetgeving' van de baan. Dat heeft gezorgd voor flinke oppositie bin nen zijn partij, waardoor een voor vanavond uitgeschreven bijeen komst van het Centrale Comité van de Likud een stormachtig karakter kan krijgen. Om geen onduidelijkheid te laten bestaan over zijn bedoelingen heeft Shamir vast aangekondigd dat hij zal aftreden als het Comité het akkoord met de Arbeiderspar tij van de hand wijst. Orthodoxe leiders beschuldig den Shamir van verraad en con tractbreuk en de Nationaal Reli gieuze Partij maakte bekend dat ze onder de huidige omstandigheden niet kan deelnemen aan de rege ring. De Likud had de NRP het de partement van onderwijs toege zegd, maar dat blijft nu waarschijn lijk in handen van Navon van de Arbeiderspartij. De nieuwe regering zal overigens veel gelijkenis vertonen met de de missionaire regering van nationale eenheid. Een in het oog lopend ver schil is dat Shamir gedurende de volle termijn van 4 jaar premier blijft. De leider van de Arbeiders partij Peres, die in de vorige coali tie de eerste twee jaar premier was en daarna vice-premier en minister van buitenlandse zaken, wordt mi nister van financien. Hij zal in die functie nog slechts zijdelings betrokken zijn bij het zoeken naar een oplossing van de Palestijnse kwestie. Moshe Arens, een politicus Van het Likud-blok, komt vermoedelijk in plaats van Peres op de post van buitenlandse zaken. De huidige minister van de fensie Rabin van de Arbeiderspar tij behoudt vermoedelijk zijn post. Een regering op brede basis stelt Israël in staat naar buiten toe vere nigd op te treden. Dit is van groot belang in een periode waarin grote druk van buitenaf wordt uitgeoe fend om onderhandelingen met de PLO aan te gaan. Shamirs mede werker Pazner verklaarde dat een regering op brede basis „Israël te gen druk van buiten zal sterken". ASSEN (ANP/GPD) - Justitie in Assen heeft vanochtend een grote actie uitgevoerd om mensen die boetes niet heb ben betaald, alsnog hun ver vangende hechtenis te laten uitzitten. De politie beschikte over een lijst met 29 wanbeta lers. De eersten werden tussen 6 en 7 uur van hun bed gelicht en afgevoerd. Voor de actie waren in het huis van bewa ring 8 cellen gereserveerd. Het gaat om mensen die zich hebben schuldig gemaakt aan lichte vergrijpen, zoals verkeersovertredingen en winkeldiefstal. De aangehou den personen hebben toege stuurde acceptgirokaarten en aanmaningen keer op keer ge negeerd. Vorig jaar werden slechts een kleine 20 van de ongeveer 500 uitgevaardigde arresta tiebevelen in Assen ook wer kelijk uitgevoerd. "Er is zo langzamerhand bij grote groepen het idee gegroeid dat je er nooit meer iets van hoort als je maar stug volhoudt en niet op aanmaningen rea geert. Met deze actie willen wij aantonen dat Justitie nog wel degelijk een vuist kan maken", motiveert officier van Justitie mr. A.L. Poerink de actie. 22 PAGINA'! De actie werd beëindigd na 13 huisbezoeken. Vijf mensen betaalden vanmorgen alsnog. De teams hadden de nadruk kelijke opdracht niet in dis cussie te gaan. "Of er wordt direct afgerekend of ze gaan mee," aldus de instructie. De actie gaat de komende dagen nog door. Wanneer een van de gereserveerde cellen vrijkomt - doordat iemand zijn straf heeft uitgezeten of een deel van de boete alsnog betaalt- wordt zijn plek di rect opgevuld met de volgen- 22 PAGINA'S de op de lijst. PTT-topman ir. Dik: consument kan dupe worden DEN HAAG (ANP) - PTT-topman ir. W. Dik heeft er zijn twijfels over of PTT Post een winstgevend be drijf kan blijven. Hij sluit niet uit GEVAARLIJKE BOMMEN - De dat het straks onmogelijk wordt de drie fragmentatiebommen die de onrendabele gebieden te blijven Tilburgse politie zondag voor de bedienen. Hij zegt dit in het VNO- voetbalwedstrijd Willem II-Ajax blad'Onderneming'dat vandaag is tussen een groep Ajax-supporters verschenen, aantrof, waren levensgevaarlijk. Waren de projectielen ontstoken, Volgens de dan zou dat volgens de Explosie- van de Raad v Opruimingsdienst ernstige PTT voorzitter Bestuur van de ndering verwondingen tot gevolg hebben overheidsbemoeienis met het post- gehad. verkeer in Nederland waarschijn lijk te ver doorgeschoten. Neder land heeft zich naar zijn zeggen la ten gebruiken door grote interna tionale koeriersbedrijven, die ons land beschouwen als een spring plank naar een vrijere Europese postmarkt. Dik denkt dat Nederland straks de meest liberale postmarkt van de wereld heeft. "Ik vraag mij af of de consument daarmee op termijn is gebaat". Hij sluit niet uit dat de po sitie van PTT Post in de toekomst aanleiding kan zijn om met de overheid te gaan praten o gere winstafdracht. De PTT behaalde vorig jaar op het onderdeel post nog een winst van 130 miljoen gulden. Dat was 121 miljoen meer dan in 1986. Voor die tijd verkeerde het postbedrijf veelvuldig in de rode cijfers, het geen kon worden gecompenseerd door de gunstige cijfers in de sector telecommunicatie. Nu de PTT zelf standig is geworden, is dat laatste niet meer mogelijk. De PTT kent aparte BV's voor post en telecom municatie. Honderdveertig brandweerlie den zijn zes uur in touw geweest om de brand in het centrum van Ply- mouth te blussen. Reeks branden in vier grote Britse winkels LONDEN (Rtr/AFP) - Een groot winkelbedrijf in het zuid-Britse Plymouth is vanmorgen door brand verwoest. Bij twee winkels in Londen ontploften vanmorgen een minuut na elkaar twee brand bommen. Een derde brandbom in de Britse hoofdstad werd onscha delijk gemaakt. In een winkel in Cardiff brak ook een kleine brand uit. De politie stelt een onderzoek in om na te gaan of er verband bestaat tussen de branden. Zij vermoedt dat er sprake is van brandstichting. De beide winkels in Londen waar brand uitbrak zijn eerder doelwit geweest van brandstich ting door leden van het Dieren Be vrijdingsfront (ALF), dat zich ver zet tegen vivisectie en de verkoop van bont. Het materiaal waarmee het vuur werd aangestoken was volgens de politie verstopt in sofa's, een me thode die het ALF eerder gebruik te. Bij de branden zijn geen slacht offers gevallen. Geval nekkramp op Leidse school LEIDEN - Op de Leidse Instru mentmakers School is een geval van nekkramp geconstateerd. Een leerling, bij wie vrijdag deze diag nose werd gesteld, meldde dat gisteren bij de schoolleiding. Deze heeft daarop direct contact opgenomen met de bedrijfsarts van de Leidse universiteit. In over leg met een bacterioloog en de ge zondheidsinspectie is besloten dat geen bijzondere maatregelen hoe ven te worden genomen. De school draait gewoon door. Volgens een woordvoerster van de Leidse In strumentmakers School is de ge zondheidstoestand van de betref fende leerling inmiddels redelijk. Resten van dieren als kerstsurprise DEN HAAG (GPD) - Personeel van het ministerie van landbouw en visserij werd vanochtend ver rast met resten van kippen, konij nen en andere dieren. Ze lagen op de stoep van de personeelsingang. Zij waren daar neergelegd door het Anti-Bont Comité, dat hun pro test met een zwart spandoek met de tekst Vrolijk Moordfeest en een zwart kruis met het cijfer 78.080.000 (slachtoffers van het kerstfeest) toelichtte. Dit jaar zijn er volgens het comi té weer 250.000 kalkoenen, 600.000 parelhoenders, 7 miljoen kippen, 330.000 konijnen, 100.000 kalveren en 70 miljoen andere dieren ge dood voor het kerstfeest. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratia thuis bezorgd! per maand» 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 ische betaling) voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1