EIDEN Musea verwachten een grotere vrijheid Aankoop archief van 80 tekeningen Kamer van Koophandel oneens met voorrangsbeleid voor bedrijven LEIDSCH DAGBLAD Bezuinigingen worden door Mare niet gehaald Nederlanders laten het afweten op Turks festival in Stadsgehoorzaal Goekoop beklaagt zich weer over politiesterkte MAANDAG 19 DECEMBER 1988 'Niet voor elk wissewasje bij de overheid aankloppen' (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Met uitzondering van het Koninklijk Penningen kabinet, dat nog geen reactie kon geven, hebben de Leidse musea met overwegend in stemming kennis genomen van het aangekondigd onder- hoeft straks ook niet r wissewasje bij allerlei overheidsdi- gezegd, vooral geen bezuiniging zijn. Het mag dus ook geen perso- recties aan te kloppen". Hij noemt neel kosten, integendeel". het voorts positief dat de r een vroeg stadium van de plannen op de hoogte zijn gesteld en direc tie en medewerkers er over kunnen meepraten. Ook interim-directeur A.O.J.M. de Caluwe van de Rijksmusea voor zoek naar verzelfstandiging Geologie, Mineralogie en Natuur- van de rijksmusea. Directeur lijke Historie ziet zeker voordelen, prof.dr. H.D. Schneider van het "Als interim-directeur ben ik Rijksmuseum van Oudheden meent dat er 'heel veel aantrek kelijks' in de plannen zit. "De musea krijgen grotere vrij heid, zoals bij het schuiven met for matieplaatsen en beheer van het budget. Nu mag een museum bij voorbeeld geen geld sparen. Je Aanhoudingen bij alcoholcontroles LEIDEN - Bij regionale alcohol controles in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdag op zondag bleek circa 5 procent van de aange houden automobilisten teveel ge dronken te hebben. Bij de eerste controle werden 566 auto's aange houden. Daarvan kregen 15 be stuurders een rijverbod en 8 een proces verbaal wegens rijden on der invloed. Bij de tweede controle werden 306 auto's aangehouden, waarbij 9 automobilisten een rij verbod kregen en 6 een proces ver baal. Aan de actie namen de politie korpsen van Leiden, Leiderdorp, Alkemade, Voorschoten en Oegst- geest deel. Gewonden bij auto-ongeluk LEIDEN - Door een. auto die hem de weg afsneed, verloor een 24-jari- ge Leidenaar zaterdagochtend de macht over het stuur. Het ongeluk gebeurde op de 5 Meilaan. Het slachtoffer belandde met zijn wa gen tegen een lichtmast. De be stuurder liep hierbij hoofdletsel op terwijl een vrouw die ook in de au to zat met een gebroken arm naar het ziekenhuis moest worden ge bracht. relatieve buitenstaander, i r het Ook terstand collectie rig jaar in een rapport van de Re kenkamer werd geconstateerd, moeten volgens Schneider goede afspraken worden gemaakt. "Die achterstand is een chronisch pro bleem. Daar hebben we te weinig personeel voor. Maatregelen die nodig zijn rond de inrichting lijkt me op zich een goede ontwik- veiligheid moeten met de privatise- keling als musea het beheer exploitatie meer zelf ter hand ne men. Aan het eind van een jaar re keningen bij de minister indienen, is er denk ik straks niet meer bij en dat is een goede zaak. Het is ook niet zo ongebruikelijk als je kijkt naar het buitenland, waar maar een klein deel van de geldstroom van musea van de overheid afkomstig is. Ik neem aan dat er wat dat be treft wel eerst een overgangsrege ling komt". Bedilzucht Dr. W.R. van Gulik, directeur van het museum voor Volkenkun de, vindt het aangekondigd onder zoek een 'heel belangrijk initiatief. Hij wijst op de grotere vrijheid voor de musea die verzelfstandi ging met zich meebrengt. "Je kunt sneller inspelen op ontwikkelin gen, hebt minder met regelgeving te maken. De vraag is natuurlijk wel of het personeelsbestand moet worden uitgebreid. Er komen im mers taken bij, zoals de personeels administratie". Directeur dr. G.A.C. Veeneman van Rijksmuse um Boerhaave is blij als met de ver zelfstandiging de 'bedilzucht' van de departementen eindelijk een beetje ophoudt. "Kwaliteit verbe teren moet het doel zijn van een museum, niet eindeloos lobbyen bij de overheid". Hij meent dat al vorens de musea op eigen benen komen te staan, wel een aantal ach- i één keer worden afge- Kerstboom bijna fataal voor Unitas LEIDEN - De kantine van de voet balvereniging Unitas is zaterdag ochtend door een wonder voor brand gespaard gebleven. Vanda len hadden 's nachts bij een in braak de kerstboom die in de kanti ne stond, in brand gestoken. Door gebrek aan zuurstof doofde het vuur uit zichzelf. Wel werd in het gebouwtje voor 1500 gulden scha de aangericht. terstanden, onder n ëring, moet worden weggewerkt. Een aantal potentiële valkuilen in de plannen moet volgens hem wor den omzeild: "Als je te weinig geld meekrijgt of een bestuur boven je krijgt dat niet competent is, schie ten we er niet zoveel mee op". Schneider van het Rijksmuseum van Oudheden ziet aan de privati seringsplannen ook wel 'griezelige' kanten. "Hoe zit het met de juridi sche status, met het personeel? Daarover zullen goede afspraken moeten worden gemaakt. En dit mag, dat heeft Brinkman zelf ook RADIOZENDER - De politie heeft zaterdagavond bij een inval in een woning aan de Cruqiuslaan een wereldzender in beslag geno men. Omdat de bewoner weigerde de deur te openen, werd deze met geweld geforceerd. De 35-jarige ei genaar van de zendinstallatie be schikte niet over de benodigde ver gunningen. Onhoffelijk De Caluwe denkt dat verzelfstandi ging voor bepaalde mensen wel licht minder prettig zal zijn. "De musea moeten een beetje meer on dernemer worden. Het lijkt me, ze ker voor directeuren die er al wat langer zitten, een uitdaging om te proberen er iets goeds van te ma ken. Maar een aantal mensen uit het vak, zoals de conservators, moet straks plotseling hele andere dingen gaan doen dan waarvoor ze eigenlijk zijn opgeleid. Men krijgt meer te maken met management, met geld. De musea moeten wel de tijd krijgen om goede mensen aan te trekken en een bepaalde des kundigheid in huis te krijgen". Als de musea op eigen benen staan, kunnen ze volgens de huidi ge plannen ook zelf de toegangs prijzen bepalen. Volgens Schnei der zullen de musea daarover tot onderling afspraken moeten ko men. "Het is niet de bedoeling el kaar te gaan beconcurreren. Alle maal verschillende prijzen zou ook nogal onhoffelijk zijn tegenover het pubiek". Zowel Schneider als De Caluwe zijn overtuigd van minister Brink mans goede bedoelingen met de musea. Schneider zegt er het 'aller grootste' vertrouwen in dat de pri vatiseringsplannen geen bezuini- n de salari- gingen zullen betekenen. "Brink- 'Leiden, nu eens niet gefotografeerd' LEIDEN Het gemeentearchief van Leiden heeft de ongeveer 80 te keningen die zijn afgebeeld in de boekjes 'Een wandeling langs Leidse hofjes' en 'Een wandeling door Leiden', aangekocht. Naar aanleiding van die aankoop zijn de meeste tekeningen enige tijd te zien op een expositie met de naam 'Leiden nu eens niet gefotogra feerd', die afgelopen zaterdag werd geopend door VW-directeur C.J.J. Hugens. De pen/potloodtekeningen zijn vervaardigd door Evy Zwolle. Zijn broer Isy is verantwoordelijk voor de handgeschreven tekst in boven genoemde boekjes. Het tweetal heeft inmiddels al 27 titels op zijn naam staan, waaronder stadswan delingen door Haarlem, Dordrecht, Delft en de Amsterdamse Jordaan. Gemeente-archivaris Mr. T.N. Schelhaas stelde bij de opening verkochte boekjes van de broers Zwolle, wier samenwerking hij ta melijk uniek noemde. Zijn wens is dat er een Engelstalige uitgave van komt, "voor al die Engelsen, Ame rikanen en Japanners die Leiden bezoeken". Aan een Duitse uitgave bleek hij minder prioriteit toe te kennen. "Dat kan wel even wach ten. Duitsers zijn niet zulke wande laars en zijn beter tevreden te stel len met een parkeerplaats voor hun Mercedes. Fransen zitten ook lie ver achter een glas en de Italianen die in steeds groteren getale naar Leiden komen, houden we voorlo pig bezig met de kerken en de ijssa- Ter vergelijking zijn op de expo sitie ook oudere tekeningen te zien van typisch Leidse objecten, zoals een afbeelding van de Marekerk van de hand van Christiaan Hagen (ca. 1670) en van het Sint Annahof- de expositie dat de aankoop je van Leo K. Zeldenrust (1937). De Tekening van het St. Annahofje door Evy Zwolle. van de tekeningen goed past i beleid van het gemeentearchief omdat het topografisch èn heden daags werk betreft. VW-directeur Hugens zei dat zijn organisatie erg blij is met het bestaan van de volgens hem goed expositie is te zien van 20 tot met 23 en van 27 tot en met 30 de cember, dagelijks van 12.00 tot 16.30 uur en op koopavonden van 19.00 tot 21.00 uur. In januari 1989 is de tentoonstelling te bezichtigen in de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat. staat vierkant achter de sea. Het is niet juist om direct te roepen: het zal wel weer niks zijn". De Caluwe: "Ik denk niet dat men de musea aan hun lot zullen overla ten en ineens in het diepe gooien". LEIDEN De Kamer van Koop handel heeft moeite met een apart stimuleringsbeleid voor bedrijven die aan specifieke, door de ge meente opgelegde voorwaarden voldoen. "Temeer daar het voor waarden betreft die rechtstreeks te maken hebben met de bedrijfsvoe ring van een individueel bedrijf'. De Kamer is het er niet mee eens om via zo'n stimuleringsbeleid aan een aparte categorie bedrijven voorrang te geven bij dé uitgifte van grond en het verdelen van voorzieningen zoals parkeerplaat sen en woonruimte voor het perso neel. LEIDEN Het universiteitsblad In het taakaanpassingsplan stelt Mare kan de opdracht van het col- de redactie dat de universitaire de- lege van bestuur om 250.000 gul- mocratie nauw met het voortbe den per jaar te bezuinigen niet ha- staan van het blad in de huidige len In het 'taakaanpassingsplan samenhangt. Zij wenst daar- Mare' stelt de redactie dat een be- om geen drag vah ten hoogste 50.000 gulden vorm en omvang van het blad be- per jaar verantwoord is. Overigens treft. De bezuinigingen denkt de heeft het college van bestuur het bedrag van 250.000 gulden nooit len door nau\ vastgelegd. de overige LEIDEN - Zo'n 260, vooral Turk se mensen hebben zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal de slotavond van de Turkse Kulturele Week, ge organiseerd door HTIB afdeling Leiden, bijgewoond. HTIB hield met dat aantal ongeveer 500 kaar ten over, wat volgens pr-man Ah med Kokmaz te wijten i^ aan de massale afwezigheid van Neder landers. "We hebben wat publici-, teit betreft ons uiterste best gedaan en op grote schaal laten weten dat het festival er was, maar er waren maar heel weinig Nederlanders". De wel aanwezigen konden genie ten van muziek, ten gehore ge bracht door de Turkse muzikanten Arif Sag, Tolga Canear, Deniz Tur- kali en Haluk Özkan. HTIB, een organisatie die de be langen van Turken in Nederland behartigt en solidair is met de de mocratische groeperingen in Tur- kijë, organiseerde eerder deze week een film- en een literatuur avond, beide bezocht door onge- HM redactie onder meer te kunnen ha- samenwerking met universiteitsbladen wat het 'Haagse' nieuws be treft. Daartoe is vorig jaar al een persbureau in Den Haag opgezet, van waaruit een verslaggever dit nieuws voor de bladen verzorgt. Verder is de redactie van plan de tarieven voor de kleine adverten ties tot tien gulden te verhogen, hetgeen 5000 gulden per jaar extra moet opleveren. Met een nieuw ad vertentiebureau zijn voorts contac ten gelegd om de opbrengst uit de grote advertenties aanzienlijk te kunnen opschroeven. Bovendien zullen de bijdragen aan cultuurre censenten worden ingekrompen, wat een besparing van 4.000 gulden per jaar inhoudt. Alles bij elkaar moet dit een be zuiniging van tenminste 50.000 gul den per jaar opleveren, zo'n 8,5 pro cent van het totale budget. "Een verdergaande bezuiniging op Mare gaat per definitie gepaard met een aantasting van het karakter en de kwaliteit van het blad", meent de redactie. Op 23 januari volgend jaar zal de universiteitsraad zich over het plan buigen. De Turkse zanger Haluk Ozka Turks festival. de prijs van papier in Turkijë de af- Op de avonden gelopen acht jaar met 8000 procent werd onder meer gesproken over gestegen. Hoe kan een schrijver de moeilijke positie van filmers schrijvers in Turkijë, Korkmaz gaan filmers gebukt onder de regering, terwijl die regering er ook "alles aan doet om te voorko men dat mensen gaan lezen. Zo is Turken massaal naar West-Europa trokken. De organisatie beoogt daarmee een einde te maken aan de negatieve vooroordelen over de cultuuruitingen van Turkse mi granten in Nederland en dat de dan schrijven? De regering ge- Volgens bruikt haar macht om hen te onder- Turkijë drukken". HTIB organiseert volgend jaar schillende bevolkingsgroepen een groot cultureel evenement ter Nederland eikaars culturele wi gelegenheid van het feit dat het den meer gaan accepteren en wj dan ongeveer 25 jaar geleden is dat deren. Dronken man slipt en rijdt in hekken LEIDEN - Een 24-jarige automobi list uit Wassenaar is zaterdagavond op de Ommedijkseweg met zijn au to geslipt en in de hekken gereden. De man verklaarde door een steen op de weg de macht over het stuur verloren te hebben. Bij een alco holtest bleek echter dat de man te veel gedronken had. De auto van de Wassenaarder werd totaal ver nield. Een aantal punten in dev nota 'Werving, bedrijfscontacten en doelgroepenbeleid' die de gemeen te onlangs uitbracht, onderschrijft de Kamer maar er worden volgens haar in de nota niet de juiste con clusies getrokken. "De bestuurlij ke, c.q. politieke en beleidsmatige vertaling van de analyse bijft op onderdelen op gespannen voet staan met een realistische en zake lijke aanpak", aldus de Kamer in een brief aan het college van burge meester en wethouders. Volgens de Kamer moet de vraag worden gesteld hoe zo'n specifiek werkgelegenheidsbeleid zich ver houdt tot het economisch beleid. "Zolang in de praktijk het econo- misch-ruimtelijk beleid onvol doende anticipeert op het tekort aan bedrijfsterrein, zal het door u uitgestippelde wervingsbeleid gro tendeels in eerste instantie betrek king hebben op de zakelijke dienstverlening en de zogenaamde high-tech-bedrijven". De ontwikkeling van deze sector concentreert zich met aan de west kant van Leiden: rond het station, Schuttersveld, Pesmanlaan, Bio- Gebroken arm bij vechtpartij LEIDEN - Twee Leidenaars heb ben in de nacht van zaterdag op zondag een 21-jarige man uit Schijndel zo mishandeld dat hij met een gebroken arm naar het zie kenhuis moest worden gebracht. Het tweetal had een vijftal bewo ners uit die plaats uitgelokt tot een vechtpartij waarna op de Beesten markt enige schermutselingen plaats vonden. Het tweetal (17 en 19 jaar) is door de politie opgepakt en in de loop van zondag weer vrij gelaten. Automobilist met mes bedreigd LEIDEN - Een 26-jarige automobi list is vrijdagmiddag op het Noord einde met een mes bedreigd door een bestuurder die op deze straat tegen de rijrichting inreed. Toen de man op zijn overtreding opmerk zaam werd gemaakt, stapte hij uit zijn auto en trachtte hij dè andere man met een mes te steken, overi gens zonder resultaat. De auto van de 26-jarige liep hierbij schade op. De agressieve automobilist besloot na korte tijd zijn weg te vervolgen. Getuigen van het incident worden verzocht contact op te nemen met de politie, tel. 258888. science-park. Volgens De Kamer kent dit 'produktiemilieu' positie ve punten zoals de centrale ligging in de randstad, de nabijheid van Schiphol en de aanwezigheid van de universiteit, maar ook 'sterke minpunten'. Vooral de bereikbaar heid laat volgens de Kamer te wen sen over: "Een zeer gebrekkige oost-west-verbinding als gevolg van het ontbreken va Rijksweg 11- west en ook de noord-zuid verbin ding is maar voor een deel optimaal omdat bijvoorbeeld niet aangeslo ten kan worden op de belangrijke economische as Amsterdam-Rot terdam". Volgens de Kamer betekent dit voor het wervingsbeleid dat de ge meente er goed van doordrongen moet zijn dat "Leiden geen uniek aanbod op de markt vertegenwoor digt. Extra belemmeringen bij be drijfsvestiging, naast bestaande zoals het huidig erfpachtbeleid, zoals thans door u voorgestaan, zullen de economische ontwikke ling van Leiden naar de mening van de Kamer dan ook niet stimu leren". BETRAPT - Een 44-jarige man is gisteravond door de politie opge pakt nadat hij getracht had in te breken in een woning aan de Nieu we Rijn. De man was bij zijn po ging betrapt door de bewoners waarna hij een fiets uit de hal griste en er vandoor ging. Even later liep hij in de armen van de politie. LEIDEN De Leidse politie heeft een tekort van ruim een miljoen gulden op het budget voor de ver vroegde uittreding. In laatste in stantie bleken drie adjudanten als nog in aanmerking te willen ko men voor de regeling waarbij ze op 57-jarige leeftijd de actieve dienst kunnen verlaten. In een brief aan minister Van Dijk van binnenlandse zaken schrijft burgemeester Goekoop dat de korpssterkte van Leiden door de regeling voor 57-jarigen verder onder druk komt. Volgens hem kennen alle afdelingen nu een 'nauwelijks aanvaardbare mini mumsterkte'. Door de tekorten kunnen er geen nieuwe arbeids krachten worden aangetrokken. Goekoop vraagt Van Dijk in zijn brief om een verhoging van het uit keringsbedrag voor vervroegd uit tredende agenten. Daarnaast wil de burgemeester dat de reductie maatregel van twee procent onge daan gemaakt wordt en dat op kor te termijn de korpssterkte van Lei den wordt verhoogd. Bij de Leidse politie treden nu totaal 19 korpsleden uit. Daarvan hebben er 10 de functie van adju dant. Volgens Goekoop betekent dit een verlies van een grote hoe veelheid kwaliteit en ervaring. Hij vreest dan ook dat veel zaken hier door onbehandeld zullen blijven en de politiezorg in Leiden op een onaanvaardbaar laag niveau komt. De grootte van de uittreding bij het Leidse korps is uitzonderlijk hoog in vergelijking met andere steden. Dit legt een extra financiële druk op het korps. "Met de groot- Leidenaar door krik verwond LEIDEN - Een 46-jarige Leidenaar is gisterochtend met een krik op zijn hoofd geslagen en met verwon dingen naar het AZL gebracht. De man wist zich niet te herinneren wat er precies was voorgevallen maar de politie vermoedt dat een familieruzie aanleiding voor de mishandeling was. Er is niemand aangehouden. ste moeite kunnen nu de salarissen van het personeel betaald wor den", zo schrijft Goekoop aan Van Dyk. Door de minimumbezetting is de werkdruk toegenomen. De motivatie van het personeel lijdt ernstig onder de werksituatie, al dus de burgemeester. Goekoop wijst in zijn brief nog eens op het rapport 'De politie be ter verdeeld'. Op basis daarvan heeft de Leidse politie recht op een een korpssterkte van 263 mensen. Leiden krijgt echter op moment echter een vergoeding voor 194 agenten. Volgens Goekoop moet het Leidse korps dus 69 ambtena ren erbij krijgen om op het landelij ke gemiddelde te komen. Half miljoen voor bedrijvengebouw LEIDEN Burgemeester en Wet houders willen 520.000 gulden be schikbaar stellen voor de bouw van een nieuw bedrijfsverzamelge bouw aan de Haarlemmerweg/Ga- briël Metzustraat. In het complex, dat bestaat uit koop-units, zal plaats zijn voor zo'n acht bedrijven. Met het bedrijf LS-Orthopedie bv, nu nog gevestigd aan de Nieu we Rijn, heeft de gemeente al over eenstemming bereikt over verkoop van één van de units. Wel moet de gemeenteraad zich daarover nog uitspreken. Het college van B en W wil bij de verkoop van de ruimtes voorrang verlenen aan gegadigde bedrijven die nu nog in stadsver nieuwingsgebieden zijn gevestigd en aan bedrijven die in de al be staande bedrijfsverzamelgebou wen zetelen en willen doorstro- Net als bij het bedrijfsverzamel gebouw aan de Stadspolderweg zullen de gemeente en het Leidse aannemersbedrijf C.J. De Boer bv elk de helft van het risico voor hun rekening nemen. Architect Groe- newegen uit Leiden heeft het ont werp voor het bedrijfsverzamelge bouw geleverd. Het krijgt een ge deeltelijke verdieping en wordt uit gevoerd in de kleuren grijs, wit en blauw. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7