Peres zet deur op kier voor de PLO Schrijver aangewezen voor presidentschap Peru Gesprek met Arafat niet uitgesloten Leger Zuidafrika schiet agenten in Soweto dood Premier Israël vormt rechts-religieus kabinet Reddingsploeg vindt vrouw onder puin Moord op twee homoseksuelen milder bestraft Eerste congres vrije vakbond in Hongarije Papandreou overleeft stemming parlement Libanon meldt vrijlating van enkele westerse gijzelaars Srilankanen naar stembus ondanks terreur en geweld MAANDAG 19 DECEMBER 1988 BUITENLAND v PAGINA 5 JERUZALEM (DPA/Rtr/AFP) - De Israëlische minister van buitenlandse zaken en leider van de Arbeiderspartij Peres heeft de deur voor gesprekken met de PLO gisteren op een kier gezet. In een vraaggesprek met een Amerikaans televisiestation zei Peres: „Ik ben be reid rond te tafel te gaan zitten met iedere Palestijn die zich niet bezig houdt met terroris me. Iedere Palestijn, ongeacht wat zijn verleden mag zijn geweest". JOHANNESBURG (GPD) - Zuidafrikaanse militairen hebben vorige week donderdag twee zwar te politieagenten doodgeschoten in wat door zowel het leger als politie „een hoogst betreurenswaardig misverstand" wordt genoemd. Een zwarte 'informant' werd eveneens gedood en een derde agent ligt zwaar gewond in het ziekenhuis. Volgens een politiewoordvoerder trokken zowel het leger als de poli tie informatie na, dat in een be paald huis in de Soweto-wijk White City wapens van de verboden be vrijdingsbeweging ANC verbor gen waren. Toen een viertal agen ten rond het middernachtelijk uur het bewuste huis naderde, werd er van binnenuit het vuur geopend. Later bleek, dat er zich in het huis een onbekend aantal militairen be vonden, die blijkbaar de bewoners ervan een warm onthaal wilden ge- Het dodelijke incident is twee Een Russische soldaat rookt een sigaretje leunend tegen een stapel doodskisten, bestemd voor de slachtoffers van de aardbeving in Armenië. De doodskisten zijn in die gebieden een normaal 'straatbeeld' geworden. (foto anp) In het CBS-programma 'Face the Nation' sprak de Israëlische be windsman zijn twijfels uit over de goede bedoelingen van de leider van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO, Arafat. „Ik heb mijn twijfels over meneer Arafat". Hij weigerde echter vredesge- sprekken uit te sluiten, zelfs met de PLO-voorman, op voorwaarde dat „hij niet aan het moorden en schie ten is en hij praat en naar vrede streeft". „Wij erkennen het Palestijnse volk, wij erkennen hun rechten en wij zijn bereid met hen om de tafel te gaan zitten", aldus Peres. Hij weigerde echter steun uit te spre ken voor de Amerikaanse stap om met de PLO te gaan praten. Peres noemde het besluit „voorbarig" aangezien de tijd moet leren of Arafat zich houdt aan zijn belofte elke vorm van terrorisme af te zwe- DALLAS (AP) De uitspraak van een Amerikaanse rechter dat de seksuele geaardheid van twee ver moorde mannen in zijn vonnis had meegespeeld, zou weieens gevol gen kunnen hebben. Dit heeft een activistenleider voor de rechten van homoseksuelen gezegd. "Deze twee vermóórde mannen zouden nog leven als zij niet op straat hadden gelopen om jongens op tè pikken," zo zei districtsrech- ter Jack Hampton tegen een ver slaggever van het dagblad Dallas Times Herald. "Ik hou er niet van dat flikkers op straat jongeren op pikken, ik heb zelf een jonge zoon", aldus Hampton. De rechter gaf toe dat de geaard heid van de twee slachtoffers van invloed was geweest op zijn von nis. De verdachte werd in plaats van levenslang tot 30 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij zei dat de straf zwaarder zou zijn uitgevallen als de moordenaar bijvoorbeeld "twee huisvrouwen die niemand kwaad deden van het leven zou hebben beroofd." Hampton zei niet bang te zijn dat zijn uitspraak gevolgen zou heb ben voor de verkiezingen van 1990 waarbij rechters opnieuw worden benoemd. "Tegen die tijd zijn de kiezers het allang vergeten," zo zei de rechter. Veerboot Voor het zuid-Chinese eiland Hai nan is een veerboot met aan boord 183 kinderen die een schoolreisje maakten, gezonken. Van de 187 op varenden zijn er 62 verdronken, zo heeft de Chinese nieuwsdienst ge meld. De boot was te zwaar bela den en kapseisde 200 meter voor de kust. Ontvoering De verantwoordelijkheid voor de ontvoering van een Belgische arts die ruim zeven maanden geleden in het zuiden van Libanon ver dween, is gisteren opgeëist door een voorheen onbekende organisa tie die zich de 'Soldaten der Ge rechtigheid' noemde. Kernenergie Duizenden tegenstanders van kernenergie hebben gisteren bij de kerncentrale in Biblis in de West- duitse deelstaat Hessen gedemon streerd. Zij eisten de sluiting van de centrale en protesteerden tegen pogingen om een ongeluk in deze centrale in de doofpot te stoppen. In de centrale in de buurt van Frankfurt deed zich vorig jaar een klein stralingslek voor. Indonesië Hevige regenval heeft in het mid den van Java geleid tot overstro mingen en aardverschuivingen waarbij al zeker 40 mensen om het leven zijn gekomen. In de distric ten Pemalang en Pekalongan, en in de provinciale hoofdstad Sema- rang zijn sinds zaterdag 20 mensen verdronken en in hetzelfde gebied kwamen nog eens 14 anderen om bij aardverschuivingen en modder- lawines. Toeristen De Peruaanse politie heeft drie mensen gearresteerd bij de be roemde Machu-Pichu-ruïnes in het Andesgebergte in verband met de moord op twee Nederlanders. Vol gens een woordvoerder heeft men een 18-jarige man en twee anderen aangehouden na een vuurgevecht in het archeologische park. De jon geman bekende betrokken te zijn geweest bij de overval op de Neder landers. De politieke discussie in Israël naar aanleiding van het Ameri kaanse besluit om met de PLO te praten neemt steeds grotere vor men aan. Parlementsleden van de Arbeiderspartij eisten in Tel Aviv dat de partij haar positie tegenover de PLO wijzigt. Premier Shamir van de Likud-partij en minister van defensie Rabin wezen gisteren tijdens de wekelijkse zitting van het kabinet opnieuw alle kontak ten met de PLO van de hand. Minister zonder portefeuille Gur zei gisteren dat de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie bij vredeson derhandelingen een gesprekpart ner kan zijn mits de PLO stappen onderneemt een einde aan de ter reur te maken, waarmee hij ver wees naar de opstand in de bezette gebieden. Gur zei dit in een vraag gesprek met een krant. Volgens de Israëlische bewindsman vereist de Amerikaanse stap een positief ant woord. Onlangs verklaarde ook mi nister Weizman bereid te zijn met de PLO te praten. Beiden zijn lid van de Arbeiderspartij. Het afgelopen weekeinae is m.ae door Israël bezette gebieden zeer onrustig vërlopen. Bij gevechten tussen protesterende Palestijnen en Israëlische veiligheidstroepen zijn sinds vrijdag in totaal acht mensen om het leven gekomen. Zeker 35 mensen werden gewond. Enkelen, onder wie een negen maanden oud Israëlisch kind, zou den er slecht aan toe zijn. Aanleiding tot de nieuwe ongere geldheden op de Westoever van de Jordaan en in de Strook van Gaza was het doodschieten vorige week van vijf Palestijnen. Uit protest te gen hun dood is voor drie dagen een algemene staking uitgeroepen. Israëlische militairen schoten gis teren tijdens ongeregeldheden in het vluchtelingenkamp Shaboura in de Gazastrook twee Palestijnen dood, zo is in Palestijnse kring ver nomen. Een militaire woordvoer der zei dat in het dorp Deir el-Ghas- soun op de Westoever van de Jor daan een man werd doodgeschoten die een betonblok op patrouilleren de soldaten trachtte te gooien. Sinds het begin van de Palestijnse opstand tegen de Israëlische bezet ting zijn nu minstens 341 Palestij nen en 13 Israëliërs om het leven gekomen. TYRUS (AP) - Drie Ierse VN-sol- daten die afgelopen vrijdag in het zuiden van Libanon waren ont voerd door een pro-Iraanse militie, zijn zaterdag bevrijd door de be langrijkste shi'itishe strijdgroep in het land, de Amal-militie. Dat heeft de Libanese politie bekend ge maakt. Volgens een politiewoordvoer der heeft de Amal-militie ook 22 mannen gepakt die achter de ont voering zaten. Hij zei dat drie Ieren werden vastgehouden in een huis LIMA De Peruaanse president Alan Garcia is zaterdag afgetreden als voorzitter van de regerende Aprista-partij. Garcia, sinds juli 1985 in functie, werd vrijdagavond uitgejouwd door deelnemers aan de nationale conventie van de Aprista-partij wegens de slechte economische situatie van het land. Het partijbestuur heeft laten weten Garcia's aftreden niet te zullen ac cepteren. door Rob Sprenkels "Ik ben niet langer een man van de overwinning. Ik ben de kop van jut van de partij en wil niet dat de genen die mij bijstaan ook klappen krijgen", aldus Garcia in zijn ont slagbrief. Een front van rechtse partijen in Peru heeft dit weekeinde de be roemde Peruaanse schrijver Mario LENINAKAN (AP) - Tien dagen na de aardbeving in de Sovjetrepu bliek Armenië is zaterdag in de stad Leninakan nog een 62-jarige vrouw levend onder het puin van daan gehaald. Desondanks maak ten Sovjetautoriteiten bekend dat de reddingswerkzaamheden weldra zouden worden gestaakt. In Jerevan kwamen zaterdag de leiders vah verschillende ministe ries bijeen om vast te stellen hoe de wederopbouw van de getroffen ste den zou moeten worden gereali seerd. Premier Ryzjkov verklaarde dat alle aandacht nu moest uitgaan naar de herstelwerkzaamheden. Volgens journalisten zou gisteren aan alle buitenlandse reddings teams opdracht zijn gegeven Spitak voor dinsdag te verlateh omdat daar alle reddingswerk zaamheden zouden worden ge staakt. Armeense functionarissen protesteerden heftig tegen dit be sluit. in een dorpje op 1,5 kilometer van de stad Tbinin, waar het hoofd kwartier van het 620 man sterk Ier se VN-contingent is gevestigd. Vol gens de woordvoerder mankeer den de drie soldaten niets en zou- Vargas Llosa uitgeroepen tot presi dentskandidaat bij de in 1990 te houden verkiezingen. Rechts hoopt met Vargas Llosa aan het roer het in het begin van de jaren 80 verloren prestige te heroveren. De leiders van de partijen van het Frente Democratico, ex-presi dent Fernando Belaunde Terry en oppositie-leider Luis Bedoya, zijn het na een maandenlange discussie uiteindelijk eens geworden over de kandidatuur van de prominente schrijver. "De jeugd en de faam van Mario zijn een garantie voor de overwinning", verklaarde Belaun de. Vargas Llosa verscheen vorig jaar juli voor het eerst op het poli tieke toneel. Hij wist toen tiendui zenden mensen op de been te bren gen tegen de door de progressieve president Alan Garcia afgekondig de nationalisatie van het nationale bankwezen. "Ik heb de boeken verlaten om Het slechte weer maakt het de nog aanwezige reddingstroepen steeds moeilijker hun werk te doen. Bovendien zijn zij door de steeds doordringendere lijkengeur gedwongen gasmaskers te dragen. Door de natte sneeuw en de gure wind wordt ook de evacuatie van in tenten bivakerende overlevenden in een versneld tempo doorge voerd. In de afgelopen vierentwintig uur werden bijna 10.000 mensen naar veiliger oorden gebracht; in totaal wonen nu meer dan 24.000 slachtoffers in vakantiehuisjes en recreatieoorden in naburige pro vincies, zo meldde het Russische persbureau TASS zaterdagavond. In totaal waren 23.390 lijken gebor gen. Als de officiële schatting van 55.000 doden juist is, zouden nog zo'n 30.000 slachtoffers onder de puinhopen liggen. den ze door Amal worden overge dragen aan het Ierse commando. Een dag eerder werd een Zwit serse medewerker van het Rode Kruis, Peter Winkler, vrijgelaten. Mario Vargas Llosa. (foto anp) het land te redden van de ruines waartoe president Garcia het heeft gebracht", aldus Vargas Llosa na dagen door de Zuidafrikaanse poli tie geheim gehouden en kwam pas zaterdagavond in de publiciteit, toen diverse zondagsbladen op het punt stonden erover te berichten aan de hand van ooggetuigenver slagen. Het incident is voor velen een bevestiging, dat de verstand houding tussen het leger en politie in Soweto niet bepaald best is. Sinds de onlusten in de zwarte woonwijken rond Johannesburg en Pretoria in september 1984 pa trouilleert ook het leger in deze wij ken. Vooral van de kant van de an Een woordvoerder van het Inter nationale Rode Kruis deed intus sen zaterdag een oproep aan de buitenlandse hulporganisaties het zenden van hulpgoederen tijdelijk te staken. Hierdoor zouden func tionarissen namelijk de tijd krijgen de toegezonden goederen te inven tariseren en efficiënter te werken, zo zei woordvoerder Edgard Eeck- Ondanks de enorme aandacht voor de slachtoffers van de aardbe ving, zijn in de gelopen dagen tien tallen Armeniërs gevangen gezet omdat zij de avondklok zouden hebben genegeerd. Activisten be weerden echter dat de ware reden voor de arrestaties van politieke aard waren. Nu de mensen in het getroffen gebied de eerste schok te boven zijn gekomen, zijn de onlus ten tussen Armeniërs en Azerbajd- zjanen weer opgelaaid, zo zeiden de avtivisten. Winkler werd ee maand geleden in de Zuidlibanese havenstad Sidon óntvoerd. De 32-jarige Zwitser werd bij het Rode Kruiscentrum in Sidon afgeleverd door de linkse, nasseristische militie die in Sidon de dienst uitmaakt, nadat hij vrij dagavond om negen uur was losge laten op het Hisbeh-plein in de stad. Later werd hij door de Zweedse ambassadeur voor Syrië en Libanon, Gauffin, naar Bayrut gereden, vanwaar hij naar Zwitser land zou terugkeren. een ovatie-van de aanwezige me nigte. "Wij gaan een regering vor men die werk geeft, die ons vader land moderniseert en ons een nieu we plek geeft binnen de internatio nale wereld van financiën", beloof de hij. De kansen van de tot in alle uit hoeken van de wereld beroemde schrijver bij de stembus zijn echter gering. Hij heeft voorlopig slechts steun van de gegoede burgerij en het bedrijfsleven. De enorme mas sa van in pure armoede levende Peruanen voelt volgens opiniepei lingen meer voor een linkse presi dent. Heel wat Peruanen twijfelen ech ter of het wel tot de verkiezingen van 1990 zal komen. In Lima wemelt het van geruchten over een op komst zijnde militaire staats greep. Het land bevindt zich al sinds maanden in een complete chaos. Alles is op het ogenblik schaars ti-apartheidsbeweging in Zuidafri ka en de inmiddels verboden actie groep tegen de dienstplicht, de ECC, is hiertegen bezwaar ge maakt, omdat dienstplichtigen nu politiewerk verrichten waarvoor ze niet zijn opgeleid en waarvoor ze ook niet onder de wapenen zijn ge roepen. De woordvoerder van de Zuid afrikaanse politie kon geen verkla ring geven voor het incident, maar opperde de mogelijkheid dat het leger had nagelaten om de politie te informeren dat er zich reeds solda ten in het huis bevonden. Hij wei TEL AVIV - De Israëlische pre mier en kabinetsformateur Shamir heeft gisteravond bekendgemaakt dat hij een regering heeft gevormd van de rechtse en de religieuze par tijen. Maar hij zal met de onderte kening van het regeerakkoord wachten tot vanavond, om de Ar beiderspartij een laatste kans te ge ven tot de coalitie toe te treden. door Ad Bloemendaal In het nieuwe kabinet zal Shamir behalve het premierschap ook het ministerschap van defensie vervul len. Naar verluidt heeft hij voor die oplossing gekozen om de post uit handen te houden van Ariel Sharon, zijn belangrijkste rivaal in de Likud. Bovendien hoopt hij op die manier de Arbeiderspartij dui delijk te maken dat hij het liefst Ra bin op defensie zou zien. Buitenlandse zaken gaat, zoals mocht worden verwacht, naar Mos- he Arens, in het verleden ambassa deur in Washington en minister van defensie. De vierde sleutelpo sitie, financiën, blijft in handen van Moshe Nissim. Het is de bedoeling dat David Le vy gaat optreden als waarnemend minister-president, met de verant woordelijkheid voor de ministeries SINGAPORE (GPD) - De Srilanka nen zijn vanochtend ondanks het geweld en de terreur die het afgelo pen weekeinde aan meer dan der tig mensen het leven hebben ge kost, naar de stembus gegaan om een opvolger te kiezen voor de 83- jarige president Jayawardene, die twaalf jaar aan het bewind is ge weest. De opening van de stemlo kalen ging in Colombo en in andere steden gepaard met geweld. Een bom ontplofte in de buurt van een centraal stemlokaal in het centrum van de hoofdstad, niet ver van het radio en tv-station. Drie stembu reaus zouden in brand zijn gesto ken. De drie kandidaten in deze ver kiezingen zijn premier Premadasa van de regerende Verenigde Natio nale Partij, ex-premier mevrouw Bandaranaike van de Srilankaanse Vrijheidspartij en Abeygooneseke- ra van de Volkspartij, een coalitie van linkse partijen. Er zijn over het hele land strenge veiligheidsmaatregelen genomen. In totaal 30.000 politiemannen, ge steund door het leger, zijn op de been om mogelijke terreuracties van het Singalese Bevrijdingsfront (JVP) te voorkomen. De JVP, een marxistisch gezinde beweging, wil de regering omverwerpen. Via po litieke moorden, sabotageacties en massale stakingen probeerde dit front te verhinderen dat er verkie zingen worden gehouden. De JVP heeft gedreigd dat mensen die gaan stemmen zonder pardon zul len worden doodgeschoten. De regering kwam op haar beurt in Peru. De lonen hebben de wed loop met de rond de 2000 procent zwevende inflatie verloren. De ene staking volgt de andere op. En on dertussen gaat de opmars van de maoistische guerrillabeweging Senderó Luminoso (het Lichtend Pad) gestadig verder. Als gevolg van de gewapende strijd zijn er sinds 1980 al meer dan 15.000 do den geteld. Manuel Ulloa, minister van eco nomische zaken ten tijden van pre sident Belaunde, zei dit weekeinde dat hij door de guerrilleros was be dreigd. Hij zou een boek over Sen deró Luminoso hebben ontvangen met daarin de boodschap dat zijn dagen 'zijn geteld'. De lugubere guerrillabeweging heeft ook 320 schoolmeesters in een provincie nabij Ayacucho be dreigd. Zij hebben tot dinsdag ge kregen om ontslag te nemen. Vol gens Sendero zouden zij in de klas lokalen een fanatieke anti-guerrilla campagne voeren. gerde echter antwoord te geven op de vraag of het normaal is dat er eerst gericht wordt geschoten alvo rens de juistheid van informatie na te gaan. Het is overigens onbekend of er zich in het huis ook inderdaad wapens bevonden. Wel is er for meel een onderzoek geopend. Het leger heeft evenwel tot nu toe ge weigerd de namen van de betrok ken militairen, hun leeftijden en hun rang bekend te maken. Het parlementslid Helen Suz- man van de oppositiepartij PFP heeft een volledig onderzoek geëist naar de toedracht van de schietpar tij, die meer dan een half uur duur de. Vorige week werd reeds een dienstplichtige, die zich met drie vrienden niet tijdig had gemeld bij zijn eenheid, door een jeugdige mi litair doodgeschoten. De soldaal had opdracht gekregen om hel slachtoffer naar zijn eenheid terug te brengen. Deze vluchtte echtei weg, waarop het vuur op hem werd geopend met fatale afloop. van Arbeid en Sociale Zaken. Maar de dagelijkse leiding van die twee departementen zal in handen zijn van onderministers van de ultra-or thodoxe partij Agoedat Jisrael. Een andere vertegenwoordiger van die partij zal voorzitter worden van de belangrijke parlementscommis sie voor financiën. Andere ministersposten: Modai (Likud) op economische zaken en Ne'eman, van de ultra-nationalisti sche Techiya op Wetenschap en Energiezaken. Cohen (Techiya) wordt onderminister voor immi gratie. Het is nog niet duidelijk of Ze'e- vi, leider van de rechts-extremisti- sche Moledet-fractie, tot het kabi net zal toetreden of vanaf zijn plaats in het parlement de regering zal steunen. Hij wil graag minister van politie worden, maar de Likud biedt hem niet meer dan een minis terschap zonder portefeuille. Even min is het zeker dat de nationalisti sche Tzomet-partij van ex-stafchef Rafael Eitan zal toetreden. In kringen van de Arbeiderspar tij reageerde men gisteravond sceptisch op de bekendmaking van Shamir. Vrij algemeen was de me ning dat het rechts-religieuze kabi net op het laatste moment niet tot stand zal komen of, als de onderte kening van het akkoord vanavond toch doorgaat, geen lang leven is beschoren. met een krachtige waarschuwing: personen die de verkiezingen pro beren te ontregelen, kunnen reke nen op een maximale gevangenis straf van tien jaar. Het parlement had eerder ingestemd met verlen ging voor onbepaalde tijd van de noodtoestandswetten, die sinds 1983 van kracht zijn. Deze wetten geven de regering uitgebreide be voegdheden om mensen verdacht van brandstichting of geweld of die tot staking oproepen, zonder vorm van proces op te pakken. BUDAPEST (GPD) - De Hon gaarse partij en regering komen steeds meer onder druk te staan van zogenaamde onafhankelijke organisaties die behalve drastische economische hervormingen ook het communistische een-partij sys teem vergaand willen veranderen. Tegelijk laat binnen de partij de stroming die 'orde en discipline' voorstaat zich steeds luider horen. Morgen moet het parlement zijn goedkeuring hechten aan een wet die vrijheid van vergadering, de monstratie en de oprichting van onafhankelijke verenigingen toe staat. De nervositeit daarover is, getuige bijvoorbeeld de harde uit spraken van Hongarije's sterke man Karoly Grosz van de afgelo pen weken, sterk groeiende. Afgelopen weekeinde congres seerde Hongarije's eerste onafhan kelijke en democratische vakbond, die van de wetenschappelijke wer kers (TDDSZ). De TDDSZ was bü zijn oprichting in mei dit jaar na het Poolse Solidariteit de tweede onaf hankelijke vakbeweging in Oost- Europa, maar inmiddels zyn er in Hongarije al drie andere 'vrije bon den' bijgekomen: van de filmma kers, de onderwijzers en het ver plegend en onderwijzend perso neel bij gehandicapten-instituten. De TDDSZ, die een goede kans maakt officieel te worden geregi streerd als de nieuwe wet door het parlement is, heeft inmiddels 4000 leden en koos dit weekeinde een al gemeen bestuur. Een van de be stuursleden, Endre Hann, zei giste ren dat het veranderde Idimaat in Hongarije goed merkbaar is aan de strijdbare opstelling van de leden. „Politieke verklaringen die in het verleden nog niet konden, zoals een steunbetuiging aan het Poolse Solidariteit, worden nu door de mensen zelf voorgesteld". ATHENE (GPD) - Het Griekse parlement heeft gisteravond de begroting voor 1989 aangeno men met 156 tegen 138 stemmen. Daarmee werd een weekeind be sloten vol speculaties en onze kerheid over het lot van de socia listische regering van Andreas Papandreou. Het kabinet maak te de indruk van een zinkend schip nadat vijf ministers, ver wikkeld in allerlei schandalen, opstapten. De dag tevoren had Papan dreou aan de uitslag van de stem ming de vertrouwenskwestie verbonden. Hij deed dat, hoogst ongebruikelijk, in een bood schap aan het Griekse volk over radio en televisie. Toen deze en kele uren tevoren werd aange kondigd, doken er speculaties op dat hij zijn aftreden bekend zou maken. Zijn oudste twee zoons en zijn arts zouden daarop heb ben aangedrongen. In zijn boodschap verklaarde de premier dat al deze verhalen voortkwamen uit binnen- en bui tenlandse kringen die trachten hem langs onregelmatige weg ten val te brengen, en die tevoren reeds teleurgesteld waren toen hij levend van zijn zware hart operatie in Londen terugkeerde. De onzekerheid verplaatste zich vervolgens naar de stem ming van gisteravond. De socia listische Pasok beschikt over een kleine meerderheid, maar de laatste weken heeft zich daarin een groep van minstens acht af gevaardigden afgetekend, die openlijk blijk geeft van grote on lust over de wijze waarop de re gering de schandalen het hoofd biedt. Als deze tegen zouden stemmen, of als er zich zestien zouden onthouden, was de rege ring ten val gebracht. De laatste dagen waren er in tensieve contacten tussen de lei ders van de rechtse en linkse op positiepartijen, inclusief de com munistische, over de wijze waar op zo'n situatie onder ogen zou moeten worden gezien. Zowel de rechtse Nieuwe Democratie als de communisten achtten de schandalen zó allesoverheer send, dat ze niet eens aan de be grotingsdebatten deelnamen. Alle oppositiepartijen eisen het houden van vervroegde ver kiezingen met het evenre- digsheidssysteem, dat Papan dreou al in 1981 heeft beloofd maar nooit ingevoerd. Ook in zijn eigen partij zijn er velen die hier nu op aandringen. Dit moet de voornaamste reden zijn ge weest dat ze nog vóór de regering hebben gestemd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5