Schadeclaim autobranche bij Nijpels Azijnregen kwam van Britten Chauffeurs maken zich op voor actie Haags college verdeeld over nieuw stadhuis Vijfje ongekend populair Advocaat: Bolderkar handelt niet ethisch EEN BOEK? EEN SPECTRUM BOEK MAANDAG 19 DECEMBER 1988 PAGINA 3 Wegens trage wetgeving katalysator AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse autoimporteurs verenigd in de RAI zullen bij de overheid enkele miljoenen guldens schade claimen als gevolg van de achterblijvende wetgeving voor schone auto's. De schade is volgens de RAI ontstaan na berichten in juli afkomstig van de overheid dat per 1 januari 1989 wetgeving voor schone auto's zou zijn in gevoerd. Volgens die nieuwe regels zouden schone auto's in aanschaf goedkoper zijn dan gewone automobielen. De importeurs hebben, zo schrij ven zij in hun brief aan minister Nijpels op grote schaal auto's inge kocht met schone motoren. Maar door achterwege blijvende wetge ving wacht de Nederlandse consu ment nu massaal met de aankoop van deze nieuwe auto's. Volgens de RAI ligt het aantal bestellingen van auto's in december 65 procent la ger dan in 1987. Deze koperssta king, zoals het door de RAI ge noemd wordt, brengt grote schade mee voor de autoimporteurs. De RAI bestrijdt bovendien de gegevens van de overheid dat scho ne auto's in de toekomst 1700 tot 850 gulden goedkoper zullen wor den. „Dat is niet waar. Daar hebben wij al eerder in telexberichten aan de overheid bezwaar tegen ge maakt. De klanten wachten nu massaal af tot deze door de over heid aangekondigde prijsverlaging komt", aldus de RAI in haar brief. Het ministerie van volkshuisves ting ruimtelijke ordening en milieu (vrom) wijst in een reactie op de te genwerking die de Nederlandse plannen ondervonden bij de Eu ropese Gemeenschap en de niet-tij- dige afhandeling van het betreffen de wetsontwerp door de Tweede Kamer. Volgens een woordvoerder is de inwerkingtreding allereerst verplaatst van 1 januari naar 19 ja nuari door toedoen van de Europe se Gemeenschap. Die maakte be zwaar tegen de afwijkende en ver dergaande Nederlandse regeling en is nu een procedure gestart voor het Europese hof. Het kabinet had gehoopt dat de Tweede en Eerste Kamer voor het kerstreces het wetsontwerp behan deld zouden hebben. Minister Nij pels (milieu) liet weten het jammer te vinden dat met name de Tweede Kamer de zaak niet op tijd heeft willen behandelen. Het is nog niet zeker wanneer het Binnenland kort betreffende wetsontwerp, dat me de is ingediend door het ministerie van financiën, nu precies van kracht wordt. Het kabinet streeft ernaar om het op 1 februari van kracht te laten worden. Op de scha declaim van de RAI wilde hij niet ingaan omdat die het ministerie nog niet heeft bereikt. Hij bevestig de dat de prijs van auto's niet om laag gaat. In de auto's die onder de regeling vallen zitten kostbare ka talysators, die de auto's eigenlijk duurder zouden moeten maken. Met de fiscale stimulering wordt een prijsstijging min of meer voor komen. Alleen auto's met een cy- linder-inhoud van minder dan 1400 cc die met een drieweg-katalysator zijn uitgerust, kunnen goedkoper worden. Dit omdat de subsidie daarop wordt opgetrokken van 850 gulden naar 1700 gulden. De naar schatting een ton kosten maquette van het nieuwe stadhuis van Den Haag. Het moet meer dan 330 mil joen gulden gaan kosten, reden voor wethouder van financiën Van Otterloo er zijn goedkeuring aan te onthou den. (,oto ANp> DEN HAAG (ANP/GPD) - Even getheater, het Pullman hotel (bijge- wanen alle aanwezigen in het film- naamd de Blauwe Engel), dan het theater Omniversum zich burge- Japans restaurant, het dans- en meester van Den Haag. Driedimen- muziektheater, twee ministerie-to- sionaal kunnen zij alvast genieten 3 op de achtergrond, en vervol- het uitzicht over het toekom- gens terug langs de 200 meter lange stige cultuurplein, zoals burge- witbeklede gevel van het geplande meester Havermans dat na 1992 stadhuis. Het kloppend hart van vanuit zijn eveneens toekomstige Den Haag. werkkamer in het nieuwe stadhuis aan het Spui zal kunnen bewonde- Langzaam draait de filmcamera over het plein: links de kop van het hagelwitte stadskantoor, de nieu we kerk, het (nog te bouwen) Mar- UTRECHT Onwennig staat Symen 40 op de poten Het kalf kwam giste ren ter wereld in het Universiteitscentrum in Utrecht en is verwekt uit een eicel van een dode koe die in het abbatoir was geslacht en ingevroren sper ma. Het is het eerste kalf in Nederland en het tweede ter wereld dat op deze manier is geboren. Het eerste werd dit jaar in Dublin geboren. Het geslaagde experiment betekent volgens de onderzoekers een stap voorwaarts in het zo renderend mogelijk opbouwen van de veestapel. Nu kunnen vanuit kwalitatief excellente dieren een groot aantal excellente nakomelingen worden gefabriceerd tegen lage kosten, aldus een woord voerder. Voordeel is volgens hem dat uit de enkele honderden eicellen die embryo's zijn te kweken Cocaïne De politie heeft zaterdag 40 kilo co caïne ter waarde van 8 miljoen gul den in beslag genomen by een in val in een zomerhuisje op een cam ping in de buurt van Eindhoven. Een 34-jarige man uit Helmond en een 27-jarige Eindhovenaar zijn daarbij aangehouden. Verder wer- UUKIW,, vuvlueci, w clto uul den twee vrouwen van 29 enjfö jaar uit dg dj)de moederkoe worden gehaald veel Althans, als de gemeenteraad van Den Haag op korte termijn ak koord gaat met de bouw van het stadhuis. Er zijn nogal wat twijfels aan de financiële haalbaarheid, het college van B en W is ernstig ver deeld, maar aan de presentatie van het plan (geschatte kosten rond de drie ton) zal het niet liggen. Na lang stilzwijgen trad het col lege zaterdag officieel naar buiten met drie bouwvarianten voor het stadhuis, zoals dat door de Ameri kaanse architect Richard Meier is ontworpen. De gemeenteraad kan naar believen uit de drie plannen sprokkelen, maar de voorkeur van het college gaat uit naar de zoge noemde basisvariant van 334 mil joen gulden, zo werd vrijdag al be kendgemaakt. Wethouder van financiën Van Otterloo (PvdA) ontbrak zaterdag op de persconferentie, omdat hij in afwachting van een extern onder zoek de financiële onderbouwing nog niet voor zijn rekening wil ne men. Hij vreest een herhaling van de Amsterdamse Stopera-affaire. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft hij zijn portefeuille niet ter beschikking gesteld. Maar volgens zijn collega Duivesteijn (ruimtelijke ordening en stadsver nieuwing) heeft ook Van Otterloo de kwaliteit van het nieuwe stad huis niet ter discussie gesteld. Tij dens de presentatie werden deze kwaliteiten benadrukt met een ma quette van plus minus 100.000 gul den plus de gefilmde rondgang door het 'toonbeeld van stede- bouwkundige vernieuwing'. uit Eindhoven en een 28-jarige man dig r uit Geldrop aangehouden. Ook zijn mende week in Wenen een 35-jarige Eindhove- £SïeiL naar en zijn 27-jarige vriendin op- Zeshonderd eicellen uit de dode koe zijn in het laboratorium tot ontwik- gepakt. keling gebracht en bevrucht met diepvriessperma. Daarna zijn de eicellen Botsing eileiders van een schaap geplaatst als tussenstadium omdat - «,-nuuu nueuf bevruchte eicellen tot ontwikkeling kan brengen. Vierhon- Door een frontale botsing tussen ^rd eicellen zijn er operatief weer uitgehaald, waarvan vier embryo's bij twee personenauto' gisteravond de twee betrokken chauffeurs op slag gedood. Een van hen, een 25-jarige man uit Pos- terholt, ging na een inhaalmanoe- vre om onverklaarde redenen op nieuw op de linkerweghelft rijden en botste frontaal op een tegenlig ger, bestuurd door een 50-jarige man uit Herkenbosch. De weg was door de ravage urenlang gestremd. Drugsreis schaap F tf derdeiCtinGibte.vjii'Ki Ufcru-btcj u/c b-Sn vier koeien zijn ingebracht. Drie de koeien raakten drachtig en de eer gisteren dus bevallen. Op de achtergrond van de foto de draagmoe derkoe. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Het op potten van de nieuwe munten van vijf gulden is dermate populair ge worden, dat De Nederlandsche Bank geconfronteerd wordt met een onverwacht grote vraag naar vy(jes van de handelsbanken. Om daaraan te kunnen voldoen is de centrale bank er inmiddels toe overgegaan om tegen de plannen in toch weer briefjes van vijf in om loop te brengen. De verwachting is echter wel, dat nu de inkopen rond Sinterklaas en Kerstmis bijna ach ter de rug zijn, de vijf gulden mun- Kritische vragen van de ge journalisten vermochten aan de lofzang niet afdoen. Hadden de kranten eerder geschreven over harde, moeizame onderhandelin gen tussen belegger ABP en ge meente? Nee, het was voor verant woordelijk wethouder Duivesteijn juist een verademing geweest om eindelijk eens te praten met een geldschieter die hart heeft voor de stad. Ook het ABP zelfwas zeer te vreden over de goede, zakelijke sfeer waarin de zaken waren afge handeld. Volgens andere betrokke nen liepen de onderhandelingen, die meer dan een jaar duurden, zeer stroef. De presentatie van de plannen werd om die reden ook vier keer uitgesteld. Over de financiële haalbaarheid waren wethouder en ABP het eens. Het bouwproject zal de stad uitein delijk niets extra's kosten, omdat ambtenaren vanuit 22 panden door de hele stad naar het Spui kunnen verhuizen. De besparing aan huur penningen van 22,5 miljoen die dit oplevert is op jaarbasis voldoende om het nieuwe stadhuis te exploi teren, aldus Duivesteijn. Dat de totale bouwkosten waar schijnlijk 10 miljoen gulden uit zul len stijgen boven de 320 miljoen die de raad als maximum heeft ge steld, is daarmee niet zo belangrijk meer: het gaat om de 22,5 miljoen, waar we ruim beneden blijven, al dus Duivesteijn. Wethouder Van Otterloo, die niet alleen vindt dat het plan eerst nog eens door deskundigen van buiten de gemeente moet worden doorge rekend, maar onlangs ook met een voorstel voor een andere financie- ringsvorm kwam, vergelijkt appels met peren, aldus een woordvoer der van het ABP zaterdag. Over de politieke positie van de wethouder van financiën wilde niemand zater dag een uitspraak doen. Waneer het plan in de gemeente raad zal komen is nog niet bekend. Het ABP wil het contract voor fe bruari ondertekenen, zo bleek za terdag. UTRECHT (ANP) - Leden van de Vervoersbond FNV in het weg transport gaan door met het voor bereiden van acties. Op 14 vergade ringen door het hele land verwier pen de ongeveer 1000 opgekomen leden zaterdag het meest recente bod van de werkgevers voor een nieuwe cao in het wegtransport (70.000 werknemers). Haalt het vol gende onderhandelingsgesprek tussen bonden en werkgevers in ja nuari niets uit, dan breken daags daarna stakingen en blokkades uit. Dat heeft een woordvoerder van de FN V-bond zaterdagavond mee gedeeld. Vrijdag was de derde on derhandelingsronde voor de nieu we cao. De partijen kruipen moei zaam naar elkaar toe maar de kloof wordt kleiner, zo sprak vrijdag nog werkgeversonderhandelaar Berg mans. De werkgevers kwamen met een bod dat een loonsverhoging in houdt voor alle chauffeurs (binnen land en internationaal) van 1,25 procent per 1 januari 1989 en 1 pro cent per 1 januari 1990. Ook willen de werkgevers een kwart procent financieren die nodig is voor ver hoging van de vut-premie. De chauffeurs vinden dat bod ui terst mager, zo bleek zaterdag. De vakbonden wilden eerst een éénja rige cao en eisten een stijging van de loonruimte van 6 procent. Maar ook zij deden water bij de wijn en eisten extra loonruimte van 3 pro cent per 1 januari 1989 en nog eens 3 procent per 1 januari 1990 in een tweejarige cao. Bovendien willen de bonden een onregelmatigheids toeslag van 2 procent per 1 juli 1989, een soort sanctie voor werk gevers op extreem lange rijtijden. De vergaderende leden van de FNV-bond vinden deze eisen ui terst redelijk en hebben zich mas saal achter dit bod geschaard. Van de eventuele acties zal het publiek geen last hebben, zo verzekerde de bondswoordvoerder. De partijen praten in januari verder. CDA-kamerlid: rijbewijs eerder kwijt bij alcohol HILVERSUM/EINDHOVEN (GPD/ANP) - Er moet een nieuwe wet komen waardoor van automo bilisten die teveel hebben gedron ken het rijbewijs sneller kan wor den ingenomen. Dat zei het CDA- kamerlid Reitsma gisteren voor de radio na de schokkende resultaten van een alcoholcontrole m Dordrecht. Daarbij bleek dat 45 procent van de gecontroleerde be stuurders had gedronken. Ook in de nacht van zaterdag op zondag zijn in Zuid-Holland op vrij grote schaal alcoholcontroles ge houden. onder meer in Alphen aan den Rijn en Leiden. Bij een groot aantal controles in Zuid-Oost Brabant bleek afgelo pen weekeinde slechts één procent van de automobilisten teveel drank tot zich te hebben genomen. De po litie noemde het geringe aantal met alcohol betrapte bestuurders ver heugend. „Wij denken dat dat een gevolg is van de uitgebreide publi citeitscampagne. Bij de controles in Zuid-Oost Brabant wordt niet al leen iedereen verplicht een blaas- test af te leggen, maar bovendien wordt ook op ongebruikelijke tijd stippen overdag op alcoholmis bruik gecontroleerd". ROTTERDAM (ANP) - Bij het medisch kleuterdagverblijf (MKD) De Bolderkar in Vlaardingen blijkt een geheim beleidsplan te bestaan. Door hun kinderen in De Bolder kar te plaatsen gaan de ouders au tomatisch akkoord met de daar ge volgde en noodzakelijk geachte be handelingsmethoden en met be paalde onderzoeken. Dat heeft ad vocaat De Munnik, die twee ouder paren vertegenwoordigt van wie de kinderen na een onderzoek van De Bolderkar uit huis zijn geplaatst, gisteren meegedeeld. De ouders werden volgens hem van de inhoud van het beleidsplan niet op de hoogte gesteld. De raads man, die het beleidsplan heeft gele zen, vindt dit in strijd met het pa tiëntenrecht. De Munnik zal het be leidsplan donderdag naar voren brengen, als de Rotterdamse kin derrechter Lo-Sin-Sjoe de defini tieve ondertoezichtstelling behan delt van de kinderen, die volgens De Bolderkar door hun ouders seksueel zijn misbruikt. De raads man vindt dat met het beleidsplan een medisch-ethische kwestie aan de orde is. Hij baseert zich daarbij op verkla ringen van ouders en op het be leidsplan. De Munnik overhandigt vandaag aan officier van justitie Moraal een lijst met klachten van ouders van kinderen die De Bolderkar nog steeds bezoeken. Volgens De Mun nik zijn de ouders ongerust omdat hun kinderen ook tekenen zouden vertonen van seksueel misbruik. De Munnik wil dat het openbaar ministerie het onderzoek uitbreidt naar De Bolderkar zelf en naar 'sfe ren daar omheen', zoals het taxi- huis naar het MKD. ten alsnog massaal zullen terug komt bij De Nederlandsche Bank. Zodoende zal toch volgend jaar het biljet van vijf gulden kunnen ver dwijnen als wettig betaalmiddel. Dat gebeurt dan wel enkele maan den later dan Sinds de introductie van de goudkleurige munt van vijf gulden in mei van dit jaar zijn er ongeveer 60 mihoen geslagen. Tientallen miljoenen meer dan verwacht was, aldus een woordvoerder van De Nederlandsche Bank. het MKD mag geen vrijbrief zijn voor hulpverleners om zonder toestemming van de ou ders bepaalde onderzoeken te ver richten. „Het is nog altijd zo dat ik zelf bepaal of ik in een bepaald zie kenhuis opgenomen wil worden en dat er bijvoorbeeld niet zonder mjjn medeweten een aids-test wordt afgenomen". De advocaat zegt het vermoeden te hebben dat de hulpverleners in De Bolderkar teveel in de seksuali teit van de kinderen geïnteresseerd zijn en in het bijzonder in incest. 'Gemeente moet extra's minima beperkt houden' AMSTERDAM (ANP) - Gemeen ten moeten niet teveel een eigen minimabeleid voeren. Anders ont breekt de drang om buiten de stad naar werk te gaan zoeken. Dat zei vanmiddag minister de Koning (so ciale zaken) bij de uitreiking op de Vrije Universiteit in Amsterdam van een diploma in de informatica aan 15 mensen uit culturele min derheden. Een aantal gemeenten doet op beperkte schaal wat extra's voor mensen met een minimum-uitke ring. Het ministerie is ertegen dat dat uitgebreider gebeurt, zo liet staatssecretaris De Graaf al weten naar aanleiding van maatregelen in onder meer Den Haag en Rotter dam. ADVERTENTIE UTRECHT Tranende ogen, r door Enkele honderden Engelsen heb- ging tot niezen en een prikkelend ben de laatste weken drugsreizen gevoel op de huid. Dat ervaarden naar Amsterdam gemaakt. Op zo- JJ genaamde Acid-house-parties zou daarbij de drug Extasy (xtc) op gro te schaal zijn gebruikt. Het gebruik van deze 'jet-set-drug' wordt in En geland krachtig bestreden en daar- om wijken de Britten naar Amster- TaCO biagter dam uit. Steenkool Gedeputeerde Staten van Noord- Zo zuur als azijn daalde de motre- Holland zijn bereid alles te doen gen neer. Jan Top van de afdeling om het gebruik van steenkool uit milieu van de Utrechtse politie kon Zuidafrika tegen té gaan, zeggen ze zijn ogen niet geloven toen hij na in antwoord op vragen van Staten- klachten van wandelaars in het lid Van Genderen van de Groenen Wilhelminapark in een monster naar aanleiding van een rapport met regenwater een zuurgraad van van de werkgroep Kairos. Daarin vier vaststelde. Een verklaring had staat dat jaarlijks vijf tot zes mil- hij op dat moment nog niet. joen ton steenkool uit Zuidafrika wordt ingevoerd. GS willen de Enkele uren later gaf meteoro- kwestie aankaarten bij het energie- loog Van der Goot van het KNMI in bedrijf UNA, dat elektriciteit levert De Bilt het vermoedelijke ant- aan Utrecht, Noord-Holland en woord. Een hoge drukgebied dat al Amsterdam. veertien dagen stand houdt in de - buurt van de Britse eilanden had Techniek zoveel zwaveldioxyde -opgezogen De helft van de docenten die zijn dat, gemengd met vochtige lucht, opgeleid aan de Nieuwe Leraren- een wolkendek zich ontwikkelde opleiding Eindhoven verdwijnt waarin zwavelzuur ontstond. Toen naar het bedrijfsleven, zo blijkt uit vrijdagmorgen de wind uit weste een onderzoek van de onderwijsin- üjke richting aantrok kwam deze spectie. De school moet volgens sterk verontreinigende lucht in be- voorzitter Houben onderzoeken weging, richting ons land. waarom de helft van de opgeleid docenten zijn heil in het bedrijfsle- „Het weertype heeft aan dit ver ven zoekt, en hoe het onderwijs schijnsel sterk meegewerkt", zegt voor hen aantrekkelijker kan wor- Van der Goot. „Er was de laatste den gemaakt dagen weinig wind, zodat de zwa- veluitstoot van de Britse industrie zich in vrij beperkte verticale afme tingen kon ophopen. Bovendien bestonden de buien uit motregen. Die fijne druppeltjes bevatten rela tief een hogere concentratie zwa velzuur in vergelijk met een stort bui. Zo ervaar je dat ook. Hele klei ne druppels blijven op de ogen en de huid van een fietser of wande laar zitten. Vandaar dat prikkelen de gevoel". Voor de centrale meld- en regel- kamer van de luchtbewakers in Rijnmond was het fenomeen een raadsel. De meetpunten wezen niet op een hogere concentratie zwavel dioxyde. Geen rede om een alarm fase in te stellen. Maar de klachten over geirriteerde slijmvliezen bij mensen stroomden binnen. Van Middelburg tot Dordrecht. En van Rotterdam tot Hoek van Holland. Uit Utrecht had de meldkamer tot aan het einde van de middag nog geen klacht bereikt. Rijnmond „We begrepen er niets van", zegt hoofd Van der Kooi van de meldka mer in Rijnmond. „De meetappara tuur vertoonden normale waarden. Aanvankelijk dachten we aan over matige verbrandingen van chloor- houdende koolwaterstoffen ergens op de Noordzee. Maar dat bleek niet het geval. We zochten in de richting van Antwerpen. Maar dat klopte niet met de windrichting. Een enkele bron van luchtveront reiniging kon het ook niet niet Daarvoor kwamen de klachten uit een te groot gebied". Volgens Van der Kooi heeft de alerte reactie van de Utrechtse po litie de milieudienst in Rijnmond een grote dienst bewezen. „Samen met meteorologische gegevens en de uitkomst in Utrecht konden we een verklaring voor dit raadsel vin den. Niet vergeten mag worden dat we in Rijnmond alleen de concen tratie van gassen kunnen meten. Zodra die oplossen in water laat de apparutuur ons in de steek". Voor Van der Kooi is azijnzure regen een zeer verontrustende zaak. „Ik heb regen met een derge lijke zuurgraad op zo'n grote schaal nog niet eerder meegemaakt", zegt hij. „Nu ging het om een vrij kort durende motregen. De schade voor de mens bleef beperkt tot prikke ling van ogen en huid. Ook het milieu heeft van zo'n middag zure regen weinig last. Het grondwater verdund het zwavelzuur tot te ver waarlozen proporties. Wel tast het zuur metalen aan". Maar volgens Van der Kooi zul len pieken in de zuurgraad van re gen in de nabije toekomst geen uit zondering meer zijn. „Als dit vaker voorkomt, en daar ziet het naar uit zolang we met z'n allen zoveel zwa veldioxyde in de atmosfeer stoten, dan staan we voor een ramp. Ieder een spreek over zure regen, is daar over bezorgd, maar nu hebben we letterlijk gevoeld wat de gevolgen zijn als we zo doorgaan met het milieu nog verder te verpesten". 9 SARONG BOYS ROND MILJONAIR Bram, eerst Rotterdamse armoe-jongen, nu een der rijkste Nederlanders, schreef het succesboek van dit seizoen "VECHT VOOR JE GELUK!'. Met 150 foto's van het land goed en de prinsessen en gravinnen die hjj daar ontvangt (na verzetsdaden werd hij: Prins van Lignac), z'n yacht en romantische feesten voor de internationale jet-set. Prins Bram verklapt alle geheimen van z'n 23 bedrijven in 7 landen, die hjj met z'n vriend opbouwde, hoe hij gelukkig werd - en u leert het te worden -. 's Werelds enige sentimentele miljonair vertelt gevoelig over de dood van z'n vriend en zijn zelfmoordplan samen met z'n moeder. Vecht voor je Geluk' werd binnen 2 weken het kadoboek van dit jaar. Bram schreef het voor ieder, die zijn doel in het leven nog niet kon bereiken in deze harde wereld. In elk boek uw uitnodiging-kanskaart voor een weekend met hem, op 's werelds meest luxe privé-yacht. Verras uw vrienden, geef hen Vecht voor je Geluk!'. In alle boek winkels en warenhuizen. Gebonden met 150 society-foto's f 29,90.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3