'Eigen rol voor EG in de wereldhandel' China Gandhi effent weg naar normale betrekkingen met Ex-landbouwcommissaris Andriessen: Zegen in Amsterdamse kerk over andere relaties PAGINA 2 MAANDAG 19 DECEMBER 1988 kunnen ook niet langer onbeperkt doorgaan met onze beschermende maatregelen. We hebben ons inter nationaal gebonden om op dat punt veranderingen aan te brengen en dat zal ook de komende vier jaar nodig blijven". Maar het volledig afschaffen van alle landbouwsubsidies, zoals de Amerikanen willen, is voor de EG niet aanvaardbaar. Het zou immers de grondsteen onder het hele EG- landbouwbeleid weghalen. "Wij zijn bereid nog verdergaande maat regelen te nemen dan tot nog toe, maar wij zijn niet bereid om af te wijken van de doelstellingen die wij onszelf gesteld hebben, omdat de Amerikanen dat willen. Wij doen geen verder concesies". Fort Europa Onze grote handelspartners, de VS en Japan, maar ook de rest van de wereld, kijken met argusogen naar de totstandkoming van de vrije Eu ropese binnenmarkt in 1992. Hun grote vrees is dat de EG dan een protectionistisch bolwerk wordt, een 'Fort Europa'. Andriessens hoofdtaak wordt hen van het te gendeel te overtuigen. "De externe gevolgen van die in terne markt worden inderdaad steeds belangrijker. Wij moeten die Europese markt zo open mogelijk maken en een eigen rol te geven in de wereldhandel. De vrije EG- markt moet niet alleen open zijn te genover de VS en Japan, maar ook tegenover de Europese landen die geen EG-lid zijn". "Dat geldt ook voor de landen van het Oostblok. Het is hoog tijd dat de Gemeenschap een duidelij ke positie bepaalt ten opzichte van de landen van Oost-Europa. Die ontbreekt nu. Wij zullen op dat punt met nieuwe initiatieven moe ten komen". De laatste jaren heeft de EG het ene handelsconflict na het andere moeten uitvechten met vooral de Amerikanen en ook wel de Japan ners. Is het niet over de hormonen dan is het wel over de handel in spaghetti, fruit, schoenen of auto's. Maar Andriessen wil die conflicten niet dramatiseren. "Wij hebben ook al heel wat con flicten met de Amerikanen opge lost. We zijn er steeds in geslaagd met de VS te onderhandelen. De nieuwe president Bush heeft tot nog toe verklaard op handelsge bied dezelfde lijn te willen voeren als de regering-Reagan". Oplossen "Wel moeten we beseffen dat in het Congres de Democraten sterker zijn geworden en die zijn het meest protectionistisch ingesteld. We zul len moeten afwachten hoe Bush met dat nieuwe Congres omgaat. Ik hoop dat het de lijn-Reagan zal zijn, dus een lijn die is gebaseerd op vrije handel en die van daaruit probeert de problemen op te los- De premier van India kan trou wens een buitenlands-politiek suc ces goed gebruiken. De populari teit van de derde generatie Gandhi is tot een gevaarlijk laag niveau ge daald. Voor de Chinezen zitten er trouwens ook voordelen vast aan een oplossing van de grensproble men met India. Tibet is China's „zachte onderbuik". Het Tibetaan se nationalisme is na bijna 30 jaar Chinese overheersing nog spring levend. De bloedige rellen, die in oktober 1987 uitbraken, liegen er niet om. Als India kwaad wil, kan het China flink schade berokke nen. Maar Gandhi hoedt zich er voor Peking voor het hoofd te sto ten in de kwestie-Tibet. Volgens waarnemers is dit het bewijs dat de premier er ook echt op uit is de pro blemen met China voorgoed uit de wereld te helpen. Ruim 25 jaar na dato lijkt een op lossing in zicht, al heeft Gandhi zijn landgenoten meermalen ge waarschuwd tegen „hooggespan nen verwachtingen en gemakkelij ke oplossingen". Kennelijk is hij nog niet de motie van het parle ment in 1962 vergeten dat „vrede met China onmogelijk is zolang niet elke meter bezet gebied is te ruggegeven". BRUSSEL "De Nederlandse regering had liever gezien dat ik 'landbouw' had gehou den. Maar ik geloof dat men in Nederland nu wel inziet dat de buitenlandse betrekkingen van de EG op dit moment beter in handen kunnen zijn van iemand die het landbouwdos sier van binnenuit kent". NEW DELHI/DEN HAAG - Een verzoening tussen de twee Aziati sche „supermachten" China en In dia ligt in het verschiet. Voor het eerst sinds 1954, toen Jawaharlal Nehru naar de Volksrepubliek ging, zal weer een premier uit India een officieel bezoek aan China brengen. De ironie van het lot wil dat het Nehru's kleinzoon Rajiv Gandhi is die vandaag in Peking arriveert. Hij moet de weg effenen voor een normalisering van de be trekkingen met China, die jaren lang op een laag pitje hebben ge staan. door Heieen Paalvast/ANP Het was een bittere pil voor Nehru toen Peking in oktober 1962 zijn terreinaanspraken in het ge bied van Ladakh (wat tegenwoor dig Arunachel Pradesh heet), in het koude onherbergzame noorden van India met militaire middelen kracht bijzette. Als premier én mi nister van buitenlandse zaken was hij een fervent voorstander van de politiek van vreedzaame samenle ving. Samen met Zhou Enlai, Chi na's eerste premier, ondertekende hij in de jaren '50 nota bene een ver klaring die vreedzaam naast elkaar leven bepleitte. De Indiërs, die een broederlijke vriendschap koesterden voor de Chinezen, beschouwden de invasie als verraad. Had Nehru zich niet ja renlang bijna in zijn eentje inge spannen om ervoor te zorgen dat China lid kon worden van de Vere nigde Naties? Voor het Indische le ger liep de oorlog, die kort maar he vig was, uit op een debacle. Hoewel de Indische militairen zich man moedig verdedigden, hadden zij geen schijn van kans tegen de Chi nese overmacht. Tot opluchting van de regering in New Delhi kwam vrij snel een einde aan de strijd, toen de Chinezen na een maand eenzijdig een staakt-het-vu- ren instelden. Voor Nehru, die Peking verweet „goed met kwaad" te vergelden, was de deceptie groot. Hij verge leek het Chinese optreden zelfs met de agressie van de Duitse na zi's en de Chinese berichtgeving met die van Goebbels, Hitiers pro- pagandachef. Hoewel de oorlog van onverwacht korte duur was, liep het image van de premier een flinke deuk op. Anderhalf jaar la ter, in mei 1964, stierf Nehru „als een gebroken man", aldus de Indi sche journalist Malhotra. Het bezoek aan Peking is voor Gandhi de gelegenheid „om de eer van de familie" te herstellen. Na het „falen" van zijn opa slaagde zijn moeder, Indira Gandhi die haar vader opvolgde als premier, er niet in het grensgeschil met China op te lossen. Weliswaar begonnen in december 1981, op initiatief van India, onderhandelingen maar die hebben tot nu toe niets opgeleverd. Het grensgeschil dateert eigen lijk al uit 1914 toen de Britse autori teiten in India een grens trokken' tussen Tibet en India, de zoge noemde McMahon-linie. Terwijl de regering in New Delhi de grenslijn nog steeds erkent, wijst Peking die af. China staat op het standpunt dat het bewuste, ruim 90.000 kilometer grote gebied, de vroegere North West Frontier Agency die door In dia is omgedoopt in Arunachal Pradesh, grotendeels Chinees is. India claimt op zijn beurt de Aksai Chin, een gebied van 33.000 vier kante kilometer in Kasjmir, in de westelijke sector. Vorig voorjaar liepen de span ningen op toen India China be schuldigde van troepenconcentra ties in Tibet en plannen voor een invasie. Omdat India dit niet op zich liet zitten en ook troepen stuurde naar het hoge en koude Rajiv Gandhi: "Geen gemakkelijke oplossingen noorden, speculeerde de Indische pers al op een tweede grensoorlog. Uiteindelijk werd de soep niet zo heet gegeten als die werd opge diend. Het schijnt dat de twee kempha nen ervan overtuigd zijn geraakt dat geen van hen oorlogszuchtige bedoelingen heeft. De partijen zou den het erover eens zijn geworden de zaak op vreedzame wijze te rege len. Maar het idee dat Gandhi uit- Peking zal terugkomen met een kant-en-klaar akkoord, gaat vol gens waarnemers te ver. Zijn doel is om te laten zien dat het hem ernst is om weer op goede voet met Peking te komen. „Akkoorden zijn belangrijk, maar belangrijker is de uitwisseling van ideeën en begrip en elkaar helpen in plaats van proberen pressie uit te oefenen en elkaar te overheersen", zei Gandhi anderhalve week geleden. Tegemoetkomingen Kenners gaan ervan uit dat India een veer zal moeten laten ten op zichte van China, al bezwoer Gand hi eind september dat hij geen con cessies zei doen aan de Chinezen. Een mogelijkheid is dat India ge noegen neemt met een regeling waarbij het een deel van Aksai Chin terugkrijgt (en niet het totale door China bezette gebied) in ruil voor tegemoetkomingen van Chi na met betrekking tot Aruchanal Pradesh. Peking maakte in elk ge val vorig jaar naar werd gezegd slechts op formele gronden bezwa ren toen India het Himalaya-ge- bied opwaardeerde en de status van deelstaat gaf. Mr. Frans Andriessen (59) is over een paar weken geen Europees landbouwcommissaris meer. De man die kan worden beschouwd als de architect van de hervorming van het Europese landbouwbeleid, neemt dan de leiding over de bui tenlandse en handelspolitiek van de Gemeenschap op zich. door Hans de Bruijn Het staat vrijwel vast dat hij on der de Franse Jacques Delors de eerste vice-president wordt van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, en dus de hoog ste Nederlander in een internatio nale baan. Hij gaat zijn derde vier jarige termijn in, iets wat geen EG- commissaris hem ooit voordeed. Zo lang heeft hij het in de Neder landse politiek niet volgehouden. "Dat is geen kwestie van zitvlees. Ik vind het na acht jaar nog steeds de moeite waard om een nieuwe periode in te gaan en 'Europa' van de grond te brengen. Dat is niet al leen in het belang van Europa, maar ook van Nederland". Taakverdeling Andriessen geeft echter toe dat het toch moeite heeft gekost om de re gering ervan te overtuigen dat hij graag wat anders wilde. Vooral landbouwminister Braks, die de sanering van de Europese land bouw van harte steunt, had graag gezien dat zijn partijgenoot zijn werk zou afmaken. Maar de taakverdeling in de Commissie is een zaak van de ze ventien commissarissen (er bleven er acht en er kwamen negen nieu we) zelf. De regeringen van de twaalf dragen de commissarissen voor en kunnen daarna niet meer doen dan driftig lobbyen voor een mooie post voor hun man of vrouw. Andriessen had zijn zinnen gezet op de buitenlandse betrekkingen en handel. "Maar ik heb nooit ge zegd dat ik landbouw niet meer wilde. Als ik deze post niet had ge kregen, had ik zeker weer om land bouw gevraagd", zegt hij in zijn ka mer op de dertiende verdieping van het Brusselse EG-gebouw. Dat laatste zou echter niet zijn gelukt, omdat Delors wilde dat alle aanblijvende commissarissen van post zouden veranderen, en ook dat niet langer een post opnieuw door iemand uit hetzelfde land zou worden bekleed. Daarmee voor kwam hij wat vroeger 'de nacht van de lange messen' heette. Belangrijk Een marathon-zitting van de nieu we Commissie waarin om de pos ten werd gestreden. De sterke uit breiding van het aantal belangrijke politieke thema's en het feit dat de Commissie na de toetreding van Spanje en Portugal met drie leden werd uitgebreid, maakte de verde ling van de taken er niet makkelij ker op. Andriessen is uit die strijd het beste te voorschijn gekomen. Zijn nieuwe post, de afgelopen vier jaar bekleed door de hoogaangeslagen Belg Willy De Clercq, wordt alge meen beschouwd als het belang rijkste EG-commissariaat, zeker met '1992' voor de deur. Een begeerde post dus. "Er was inderdaad nogal wat concurrentie. Logisch, want het is een zware post". Vooral de Duitse nieuwko mer Martin Bangemann wilde graag deze post. Bangemann wil te zijner tijd Delors opvolgen en zag de 'externe' post als een ideale ma nier om internationaal alvast ge zicht te krijgen. Dat internationale 'EG-gezicht' wordt nu dus Andriessen. Dat de Nederlandse regering hem al zo vroeg (in juni) herbenoemde als EG-commissaris, heeft volgens ei gen zeggen daarbij zeker geholpen. Hij was er zo als eerste bij toen Del ors de verlanglijstjes kwam opha len. De overstap van landbouw naar handel is voor Andriessen een logi sche. "De landbouwpolitiek van de EG wordt immers de komende tijd in toenemende mate beinvloed, om niet te zeggen bepaald, door het in ternationale kader". Hoe verweven landbouw en we reldhandel zijn, bleek twee weken geleden nog, toen de wereldhan delsconferentie (GATT) in Mon treal (Canada) vastliep op het con flict tussen de VS en de EG over de landbouwsubsidies. "De hele voortgang van de GATT is gekop peld aan landbouwkwesties". Invloed Andriessen zal zijn ervaring op dat punt dus goed kunnen gebruiken. Samen met zijn opvolger, de Ier Ray MacSharry, zal Andriessen de EG-positie internationaal moeten gaan verdedigen. Maar naar ieder een hier verwacht, zal het vooral Andriessen zijn die de lijnen daar voor uitzet. "Als de GATT zo'n invloed op de landbouw heeft, is het ook logisch dat ik daar mijn zeg in heb", zegt hij ogenschijnlijk bescheiden. In EG-kringen maakt men zich overi gens wat zorgen over de benoe ming van MacSharry, die immers uit een land komt dat allerminst staat te juichen bij de sanering van de Europese landbouw. "Elke commissaris zingt zoals hij gebekt is. Een EG-commissaris dient in de eerste plaats het EG-be- lang, maar je kan natuurlijk niet vergeten dat hij uit een bepaald land komt", klinkt het diploma tiek. "En ook in Nederland zijn ons lang niet alle maatregelen in dank afgenomen". Vanuit zijn nieuwe post zal An driessen 'toezicht' blijven houden op het landbouwbeleid. De geloof waardigheid van de Europese op-, stelling in de internationale handel staat en valt ook volgens An- Mr. Frans Andriessen, de architect van de hervormng van het Europese landbouwbeleid, blijft ondanks dat hij geen landbouwcommissaris meer is, toch het oog houden op de Europese landbouw. (archieffoto) driessen immers met de bereidheid om intern in de Gemeenschap orde op zaken te stellen. Dat karwei is de laatste jaren on der z(jn leiding al voor een groot deel geklaard. "De sanering van de landbouw is bijna rond. In een aan tal sectoren (melk, graan) zijn de overschotten verdwenen of ver minderd. We moeten nu nog de rundvleesproduktie beperken, maar ook daar lopen de voorraden gelukkig al terug". Verdere aanpassingen zullen echter nodig zijn. "Ik vind dat het inkomen-van de boeren niet verder onder druk mag komen. Maar we Een Samen op weg-gemeente in Amsterdam gaat gemeenteleden die niet voor het huwelijk kiezen gelegenheid bieden in de kerk een zegen te vragen over hun relatie. De predikant van de Nassau- kerk-gemeente (hervormd en ge reformeerd), mevrouw ds. A. P. Irik, heeft dat bevestigd. Aan het besluit, dat betrekking heeft op zowel heterofiele als homofiele le vensverbintenissen, liggen pasto rale overwegingen ten grond slag. Een concrete vraag van enkele gemeenteleden was voor de Am sterdamse kerkeraad aanleiding tot diepgaande bezinning. Die re sulteerde uiteindelijk in een li turgie voor het 'vieren van de ze gen over relaties'. Het besluit, zei ds. Irik, komt beslist niet voort uit een behoefte om zonodig bij de tijd te willen zijn. "Het kerke lijk apparaat is altijd hard en dis criminerend geweest voor men sen die voor een ajidere relatie kozen dan het huwelijk. Om pas torale redenen gaan wij met deze beslissing daar nu tegenin". De eerste kandidaten hebben 1 zich inmiddels gemeld. In. het vooijaar van 1989 zullen de eer ste vieringen plaats hebben. De Amsterdamse gemeente spreekt nadrukkelijk niet van 'inzege ning'. Met het oog op het huwe lijk vindt zij 'vieren van de zegen' een betere term. "Ook moet niet de valse suggestie worden ge wekt", zei ds. Irik, "dat de kerk een eigen sausje giet over iets Afwachten "Ik wacht de bezwaarschriften -rustig af', zo reageerde voorzit ter ds. E. Overeem van de gere formeerde synode. In zijn com mentaar wilde hij niet veel ver der gaan dan de verwachting "dat er wel weer een rel zal ont staan". Zijn hervormde collega, ds. B. Wallet, wees erop dat de her vormde synode over het zegenen van alternatieve relaties officieel helemaal geen mening heeft. "Er is nog door niemand om ge vraagd". In de kerkorde is, net als in de gereformeerde kerkor de, alleen sprake van het huwe lijk. Geheel persoonlijk heeft de voorzitter van de hervormde sy node niet zoveel moeite met het Amsterdamse besluit. "Een ze gen kun je aan iedereen geven die de Heer wil toebehoren. Als iemand daarom vraagt, mag je die zegen niet weigeren". De Remonstrantse Broeder schap waarnemer bij het Sa men op weg-proces van de Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lu-1 therse Kerk, besloot al twee jaar geleden als eerste kerkgenoot schap in ons land ook andere le vensverbintenissen dan het hu welijk in te zegenen. "Ongeacht hun levensstaat of seksuele voor keur moeten mensen volwaardig kunnen deelnemen aan het ker kelijk leven. Samenlevingsvor men die in geweten zijn aange gaan verdienen op gelijke wijze te worden behandeld". Zo luidde een overweging van de remon strantse algemene vergadering. Minder priesters Het aantal dienstdoende pries ters in de zeven rooms-katholie- ke bisdommen van Nederland is in 1987 verminderd met 111 (on geveer 4,5 procent), tot 2547. Daartegenover steeg .het aantal priesterwijdingen in vergelij king met het jaar daarvóór met 2, tot 20, waaronder 5 in het bisdom Rotterdam en 1 in Haarlem. De kerkelijke statistiek van 1987-1988, samengesteld door het bureau voor statistisch on derzoek Kaski in Den Haag, meldt een stijging van het aantal diakens met 20 (tot 70) en van het aantal pastorale werkers en werksters met 33 (tot 442). Het percentage rooms-katholieken in ons land daalde met 0,4 (tot 37,6). Het wekelijks misbezoek liep terug met 0,3 procent tot 16,4 van alle geregistreerde rooms- katholieken van 7 jaar en ouder. Teruggang was er ook de note ren bij de religieuzen. Het aantal vrouwelijke religieuzen met 527 (tot 17.440), het aantal broeders en fraters met 101 (tot 17.440). Bij de priester-religieuzen was de achteruitgang 117 (tot 4442). Wel boekten de broeders en fraters 6 toetredingen meer dan in 1986 (totaal 22). De priester-religieu zen kregen er 13 bij in plaats van de 10 in 1986. Vrouwensynode. Vrouwen uit verschillende kerken, christe lijke vrouwenorganisaties en vrouwengroepen hebben zater dag in Driebergen besloten in 1991 een tweede 'oecumenische vrouwensynode' te houden. On derwerp zal zijn de positie van de kerkelijke vrouwenbeweging in de verschillende kerken en de ir-groep (joods) v n daar bij- De eerste synode was in 1987 in Driebergen ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het vrouwenwerk op 'Kerk en We reld'. Vrouwen uit het kerkelijk beleid, het kerkelijk vormings werk, christelijke vrouwenvere nigingen, de feministische theo logie, kritische groeperingen, de basisbeweging, lesbische krin gen, zwarte groepen en de Ta- Uit een veelheid van aanbeve lingen maakte de afdeling 'Vrouw in kerk en samenleving' een keuze voor bespreking in de Raad van Kerken. De raad zal de tien lid-kerken vragen 'structu rele plaatsen' voor het vrouwen werk in te richten en een actief emancipatiebeleid te voeren. Een reden om een tweede 'vrou wensynode' te houden is, na te gaan wat de eerste van 1987 con creet heeft opgeleverd. 'Kerk en Vrede'. De pacifis tische organisatie 'Kerk en Vre de' heeft zich solidair verklaard met de Zuidafrikaanse bevrij dingsbeweging ANC, die in haar strijd tegen apartheid geweld niet schuwt. "Geweldloosheid is geen algemeen geldende theorie, maar een keuze in een bepaalde situatie", zegt het algemeen be stuur van 'Kerk en Vrede' in een verklaring. Het bestuur verwijst naar de Duitse theoloog Bonhoeffer, die werd terechtgesteld wegens zijn betrokkenheid bij de mislukte aanslag op Hitier. Volgens Bon hoeffer zijn er situaties die zó zijn vergeven van geweld dat het on mogelijk is 'het goede' te doen, en onverantwoord zich aan de opdracht tot handelen te onttrek- kenr 'Kerk en Vrede' reageerde hiermee op een recente oproep van ds. Frank Chikane, secreta ris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, tot de kerken en de vredesbeweging. Geen steun aan verzet tegen apartheid betekent volgens hem steun aan dit onder drukkingssysteem. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Epe (buitengewone wijkge- meente) H. van Meerveld Rockanje, te Witmarsum en Pingjum-Zurich (Fr.) kandidaat O. van der Veen Utrecht; be dankt voor Amersfoort C. J. van der Plas Zwijndrecht. Gereformeerde Kerken: be roepen te Curasao (Verenigde Protestantse Gemeente) H. Gil huis Heerlen, te Veendam me vrouw A. E. de Jong-Wiersema en R. A. de Jong Drachtster Compagnie (beiden voor deel werk); aangenomen naar Oost- wold-Finsterwolde (Gr.) kandi daat B. L. van der Woude, naar Drachten J. N. Jurgens Terneu- zen, naar Kampen W. van Her wijnen Bergentheim, naar Voort huizen H. J. J. Witte Steenwijk, naar de evangelische streekge- meente 'Maas en Waal' H. Hor- tensius Den Dolder (directeur Nederlands Bijbelinstituut in Bosch en Duin); bedankt voor Vreeland ('Samen op weg') M. J. Aalders Woubrugge. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Hauler- wijk R. Th. Pos (laatstelijk zen dingspredikant) Bunschoten; aangenomen naar Bedum J. Groeneveld Ridderkerk; be dankt voor Schildwolde en Bun schoten A. J. van Zuylekom Fra- neker. Nederlands Gereformeerde Kerken: bedankt voor Oegst- geest W. G. Rietkerk Utrecht. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Leeuwarden J. Kronenburg Stadskanaal; bedankt voor Ben- nekom en Bunschoten R. van Beek Veenendaal, voor Culem- borg K. Hoefnagel Nieuwpoort. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Alblasserdam M. Mondria Waardenburg, voor Middelburg D. Hakkenberg Gro- ningen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2