Leytli on laat kansen op eerste plaats liggen LZ'86 handhaaft eerste plaats Katwijk doet goede zaken met Nautilus LDG dicht bij titel êsss SESSSSf* 'SSffiïü Voorsprong Timman in tweekamp met Tal Oegstgeest weer naar eredivisie Selinger wil ander systeem destanddanooknogiLveVich,: SSS^J^aSSZj^^ Bij rust tekende het overwicht PUP SXStó &°=68^: flHSHP SPORT MAANDAG 19 DECEMBER 1988 LEIDEN Leython heeft de kans zich definitief veilig te stellen niet gegrepen. Zaterdag verloren de Leiderdorpse volleyballers met 3-1 van Rijnmond. NOVO herstelde zich van een aantal zwakkere weken met een 1-3 overwinning op het Zoetermeerse Zovoc. Bij de vrouwen redde het gehandicapte Gemini/K het niet tegen Madjoe, dat in Enkhuizen met 3- 0 won. Leython verspeelde de kans op de eerste plaats door het 1-3 verlies tegen Varel- /CW. Leython opende sterk bij Rijn mond, dat geen antwoord had op de Leiderdorpse aanval en daar naast door het scherpe serveren ook niet aan een gerichte opbouw toekwam. De eerste set ging daar door simpel naar Leython: 3-15. In de volgende set echter wisselde het speelbeeld en maakten de bezoe kers fout na fout. Rijnmond profi teerde en maakte na 12-13 af naar 15-13. In de derde set het zelfde beeld. Weer verspeelde Leython in de slotfase een voorsprong, van 11- 13 werd het andermaal 15-13 voor Rijnmond. In de vierde periode was het verzet gebroken (15-7). NOVO liep bij Zovoc al ras uit naar een 1-10 voorsprong, maar daarna verzuimden de Noordwij- kers om druk op de ketel te hou den: 10-10. Het wakker geschudde NOVO maakte het karwei daarna alsnog af (12-15), waarna ook de tweede set gemakkelijk werd ge wonnen (7-15). In de derde spel- beurt hield Zovoc voet bij stuk en won met 15-11. NOVO paste hierna een- wissel toe - Bart Petersen kwam in de ploeg - en dat had suc ces: 11-15 en 1-3. In de promotieklassen blijft de strijd om de topplaatsen onveran derd. Koploper Graficon/Donar had het erg moeilijk bij runner-up Radius 2. De thuisploeg deelde de eerste klap uit en nam een 7-2 voor sprong. Donar kwam sterk terug en trok het initiatief naar zich toe, waardoor de set met een 7-15 zege werd afgesloten. Ook in de tweede rondgang trok Donar ondanks hef tig verzet van Radius aan het lang ste eind: 11-15. Donar had er goed aan gedaan om op dat moment wat verse krachten in te brengen want Radius slaagde er in om met twee maal 15-9 weer op gelijke hoogte te komen (2-2). In de laatste set kwa men de wissels met Rolf Groen en Fred Wessels er wel en dat resul teerde in een 4-15 setzege en de 2-3 /erwinning. bij de eindafrekening kwamen de studenten tekort: 15-11. In de vol gende sets maakte LUSV veel stopfouten, waardoor Be Fair een voudig won: 15-5, 15-6. Leython 3 verloor met ere van VCS. In de eer ste set was het voor de Sassenhei- mers nog makkelijk (8-15), maar daarna moest er voor de punten ge knokt worden: 13-15,13-15. Valken is het doordeweeks spelen slecht bekomen. De op twee plaatsen ge wijzigde ploeg speelde tegen GSC chaotisch en verloor met 15-12,15- 10, 15-9. Moeilijke middag Bij de vrouwen maakte Gemini/K Annemiek Oudshoorn verdedigt namens Leython. Danka i Leiderdorpse volleybalsters verloren met 1-3. x Klaveren (links) en Tine de Bloois kijken toe. De Leython miste de boot door in ei gen huis van het lager geplaatste, maar sterk voor de dag komende, i moeilijk middagje door. Trai- Varel/CW te verliezen: 1-3. DeLei- ner-coach Ronald van Nierop 1 ziek en werd vervangen door Cas per Brussee. Ook hoofdaanvalster Linda Gomans ontbrak. Deze han- derdorpse ploeg kampt al weken met een mindere vorm; puntverlies bleef uit omdat er duels met de staartploegen waren geprogram- Voor Ley thon 2 leek in Bleiswijk dicaps kwam Gemini tegen Madjoé meerd. Tegen het enthousiaste eigenlijk geen moment te boven. CW had Leython dan ook eigen- De al snel opgelopen achterstand lijk geen kans. Of de ploeg aan- Leiderdorpers konden niet echt kon nooit in zijn geheel worden spraak kan maken op promotie is nu mede afhankelijk van de vraag of de nieuwe spelverdeelster Rita van der Poel (LUSV) succesvol kan worden ingepast. Ook hoopt Ley thon na de winterstop weer te be- imponeren. De ploeg van trainer weggewerkt. Gemini had ook geen Hans Broere leverde alleen de der- antwoord op het spel van Madjoe's de set in: 1-3. lange middenaanvalster, hetgeen LUSV hield in de eerste set nog de 3-0 nederlaag verklaarde (15-9. redelyk stand tegen Be Fair, maar 15-8,15-8). schikken over Gerdi Verwoert, die door een blessure twee maanden was uitgeschakeld. NOVO kwam in de promotie klasse iets dichterbij de kop door Voy met 3-2 te verslaan. In de eer ste twee sets ging het vrij gemakke lijk en was het duidelijk dat Voy nog in haar spel moest komen (15- 6, 15-12). NOVO leek bij 14-12 rechtstreeks op een 3-0 zege af te stevenen, maar Voy maakte ge bruik van fouten van de Noord- wijkse vrouwen: 14-16. Voy rook haar kans en kwam met 10-15 in de vierde set langszij. De beslissende set werd daardoor de leukste en spannendste. NOVO bleef met 15- 10 (3-2) op de been. Liusna liep met een uitblinken de Hanneke ten Brinke in de eerste set met 15-1 over Dosko heen. In de tweede set waren de rollen omge draaid en won Dosko ruim: 4-15. Dosko bleef bok in hét vervolg wat sterker, omdat bij Liusna het blok en de verdediging het lieten afwe ten: 8-15. Met wat hulp van de arbi ters besliste Dosko de vierde se$ in eigen voordeel: 13-15 (1-3). Gemi ni/K 3 was vele malen sterker dan Tonegido 3 en dat kwam ook in de uitslag tot uitdrukking: 4-15, 12-15 en 5-15. GER RENES gambiet op het bord, die Tal met secondant Bagirov in de ochtend tot en met de veertiende zet nog op het bord hadden gehad. Timman verwierf zich desondanks al snel een klein voordeel, dat Tal op de 25e zet verzuimde te neutraliseren. Met 25...Db6 in plaats van Kb8 had hij remise in handen gaf de Oost europeaan zelf aan in de analyse. Nu werd het een uiterst scherp du el, waarin Timman met 32. g6 ei genlijk al de kroon op het vele denkwerk zette. Dat hij daarna nog in ernstige tijdnood kwam deed er eigenlijk niet toe. „Ik stond toch al kansloos", gaf Tal, notabene offi cieus wereldkampioen snelscha ken, later toe. Timman: „Als trai ning voor mijn komende twee kamp met Portisch was dit zeer nuttig. Ik kreeg zo de gelegenheid weer aan de spanning te wennen." Gisteren ging de met wit spelen de Tal zoals hij had verkondigd na zijn verliespartij direct tot actie over in een Dame-Indiër. Hij lan ceerde een pionnenstorm op de damevleugel, maar bereikte niet meer dan enig positioneel voor- HILVERSUM (ANP) - Jan Tim man heeft de balans met Mikhail Tal in evenwicht gebracht en te vens het afgelopen weekeinde de leiding genomen in de tweekamp met de Sovjetrus. In de KRO-stu- dio te Hilversum won de Nederlan der zaterdag een kolkende partij te gen de oud-wereldkampioen, waarna gisteren een geroutineerde remise volgde. Timman staat nu met 2-1 voor, de onderlinge stand is in totaal gelijk: 14 punten voor bei den. Toen de Nederlander zaterdag toesloeg in de uiterst opwindende tweede partij (hij won ondanks huiveringwekkende tijdnood na 39 zetten) moest iedereen weer den ken aan de beslissingstweekamp, die Timman in 1985 in Montpellier tegen dezelfde Tal speelde. Ook toen won hij de tweede partij om la ter het vijfde duel te verliezen en op 3-3 uit te komen. „Ik ben niet van plan het nu weer zover te laten ko men", zei een zeer tevreden Tim man gisteren. Net als in Montpellier kwam er in de tweede ontmoeting een dame- TILBURG - Voor de twee de maal in twee jaar tijd mag BT Lifters/Oegstgeest het gaan proberen in de hoogste divisie. Om dit te bereiken moest het team te gen de kampioen van de an dere eerste divisie, het Ge- leense Kluis, als eerste tien punten binnen halen. Dat lukte. Oegstgeest won met 10-5. De sporthal van Irene in Tilburg was het neutrale decor waar Oegst geest voor zo'n 150 toeschouwers de terugkeer in de eredivisie moest bewerkstelligen. De tafeltennis- bond vond het duel zo belangrijk dat er slechts drie scheidsrechters Invaller werden aangesteld en uit het pu- h ui,vallen van ffZSSZt Sjoerd Mfijer. die als coach het deel. De aanwezige grootmeesters Hort, Goerewit^j en Bagirov hand haafden voortdurend hun mening, dat het ontoereikend zou zijn voor een winstpoging. Dat bleek op de 31e zet, toen de handen op voorstel van Tal werden geschud.. Anatoli Karpov heeft gisteren in Mazatlan (Mexico) de eerste we reldtitel snelschaak veroverd. Kar pov kreeg de titel en de hoofdprijs van 100.000 gulden omdat hij op weg naar de eindstrijd tegenstan ders van een zwaarder kaliber had ontmoet dan tegenstander Gravik- ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC Alphen had gisteravond weinig moeite met het Leidse LZ 1886. De klap van Veenendaal (13-12 neder laag tegen VZC) werd door de ploeg van Reedijk redelijk ver werkt en LZ werkte daaraan be reidwillig mee: 17-5. Katwijk deed betere zaken. Zaterdag werd Nauti lus met 16-12 verslagen. Via de periodestanden 4-1, 8-3 en 10-3 kwam de Alphense doelpun- tenmachine vooral in de vierde pe riode goed op gang. De thuisclub doelpuntte in die fase maar liefst zeven keer, terwijl LZ - met één punt onderaan de ranglijst - slechts twee keer middels Michel van der Zeeuw kon antwoorden. AZC duw de LZ met een 17-5 nederlaag dus nog wat dieper in de degradatiezor- gen. Scores LZ: Michel van der Zeeuw 2, Wilco van der Zeeuw 1, René van der Zeeuw 1, Brebde 1. De waterpoloënde Katwijkers zijn aan een uitstekend seizoen be zig. Voor aanvang van de winter stop, staat de ploeg van Jan Mid dendorp samen met het Amster damse Dolfijn in tweede klasse een straatlengte voor op de concurren tie. Zoals vaak dit seizoen kreeg de overwinning van Katwijk pas in de vierde periode duidelijk gestalte. Tot dan had Nautilus dat zich van een zóne verdediging bediende, Katwijk goed kunnen volgen. Maar in het laatste speldeel dat met een 10-9 stand begon waren de Kat- wijkse voorwaartsen niet meer te houden. Nog zes maal wisten zij een gat in de Nautilus defensie te vinden. De eindstand werd be paald op 16-12. Doelpunten Kat wijk: Martin Jonker 6, Eddie Hoek 3, Arco Guyt 3, Age Seinstra 2, Evert Jan Wely en Ronald Heem- rood. Voor Vivax geldt het omgekeer de. Wist men vorig jaar zich tot de TAFELTENNIS - Een met twee invallers uitkomend Dextro/Avan- ti leed in Amsterdam een grote ne derlaag tegen het sterke TT/Am sterdam: 16-2. Robert de Groot en invallers Patrick van Meeverden i Nico ten Brink waren kansloos. laatste wedstrijd te mengen in de strijd om het kampioenschap, dit jaar kan men degradatie nu al bijna niet meer ontlopen. De verjongde Oegstgeestse formatie kon het ook nu weer niet bolwerken. DONK was met 10-7 te sterk voor Vivax. In de derde klasse een derby tus sen Sassenheim en DKD. Staan deze wedstrijden anders altijd bol van de spanning, ditmaal was Sas senheim op alle fronten de sterk ste. Bij 15-5 kwam voor DKD het bittere einde. De irritaties ten op zichte van de scheidsrechter liepen bij de Leiderdorpers hoog op. Vele persoonlijke fouten waren het ge volg en in de laatste periode kon Sjouke Kuiper zelfs zonder vervan ging eruit. Doelpunten Sassen heim: Paul Geurds 4, Frank van Graas 4, Patrik Geurds 2, Rob Burgmeier 2, Paul Zwaan 1 en Pe ter Bijman 1. By de vrouwen een regelmatige overwinning voor De Zijl/LGB. Het Y werd met 1-5 verslagen. De 1- 5 eindstand was al in de derde pe riode bereikt. Door deze zege blijft De Zijl/LGB aan de leiding in de tweede klasse. De vrouwen van LZ'86 lijken af te haken in de strijd om het kam pioenschap. Het toptreffen met Ra- pido werd met 6-4 verloren. Doel punten: Emmy in 't Veld, Paulien Stastra en Ellen Hoogenboom 2. DIRK KLOOS HAARLEM (GPD) - Op de eer ste twee dagen van de Haarlemse Volleybalweek heeft Arie Selin ger direct duidelijk gemaakt dat hij revolutionaire veranderingen voorstaat met het Nederlands team. De ambitieuze bonds coach wil de komende twee maanden aanwenden om een an dere koers uit te testen. Met als uiteindelijk doel te trachten een hoger rendement te halen uit zijn selectie. De technisch leider denkt daarbij enerzijds aan het opheffen van de bestaande situa tie met twee formaties en ander zijds aan het zoeken naar eèn an der spelsysteem. Het afgelopen anderhalf jaar tot de Olympische Spelen werk te Selinger met een A- en een B- team. Dat wil zeggen met een ba sis-equipe, bestaande uit de jon ge garde, en met een tweede groep, de routiniers, die hun plaats aan de jongelingen kwijt raakten op het EK-kwalificatie- toernooi van mei vorig jaar in Hongarije. „Ik ga de komende tijd onderzoeken of de twaalf spelers, die ik nu tot mijn be schikking heb, niet anders ge bruikt kunnen worden dan ik tot en met Seoul heb gedaan", filo sofeerde de spoorleider na de succesvolle seizoenstart van zijn ploeg tegen Griekenland (3-1) en Bulgarije (3-1). Vandaar dat er gisteren tegen Bulgarije, de olympische num mer zes, met grote regelmaat werd gewissëld. Alleen Boudrie en Leeuwerink kwamen tegen de Oosteuropese 'kracht-equipe' niet binnen de lijnen. Dat was za terdagavond wel het geval tegen Griekenland, zij het slechts de eerste set. Selinger stuurde toen zijn reservekrachten, Brouwers, Buys, Teffer, Avital Selinger, Leeuwerink en Boudrie, het cen tre court van de Kennemersport- hal op, maar zonder veel succes (12-15). Dat was voor de coach re den om in te grijpen. Hij verving het zestal door zijn eerste keuze (Zwerver, Zoodsma, Posthuma, Benne, Blangé en Grabert), die het duel vervolgens simpel i winst (15-7,15-4,15-10) afwikkel de. De goede start van Nederland in het vijfdaagse evenement be tekent naar alle waarschijnlijk heid een echte finale op de slot- avond (woensdag) tegen Cuba, dat vanwege een boycot onlangs in Zuidkorea ontbrak. De r mer vijf van de wereld, die dag een rustdag had, bracht het publiek zaterdagavond op de banken met een wervelende show tegen de Bulgaren. De per-atleten uit Havana, met valler en smaakmaker Joël Des- paigne als voortrekker, hadden na een simpele 2-0 voorsprong toch een vijfde set (volgens het rally-point systeem) nodig hun tegenstanders op de knieën te krijgen (15-10, 15-12, 13-15, 15, 15-12). LEIDEN Het Lëidsch Damge- nootschap hééft in de zevende ron de van de hoofdklasse van de Dam- bond Midden-Holland het kam pioenschap vrijwel zeker gesteld. invaller Jaap Freke via agressief spel wegspeelde. Daarop haperde de scoringsdrift. Fred Ong kon we gens tijdnood zijn gewonnen stel ling tegen Jan Passchier niet ver zilveren, terwijl Peter Bronstring zijn vpordelige positie dermate zag Naaste achtervolger KDC werd verwateren dat nog alert naar re- royaal met 11-5 verslagen. André ^fespeeld iworden De van der Kwartel opende de score remise van W>m Heemskerk bracht voor LDG door na een tweetal uren uiteindelijk de 11-5 eindstand. Het ZrcoDultercombinSte ver- «gC heeft in de twee- KDC kwam nog even terug Wasse he Haagse DIO op e- door Frans de Jonge, die Hans Kol- foort in een klassieke stelling posi tioneel versloeg. De Leidse over macht werd in de middenspelfase duidelijk. Kopman Evert _Bron string speelde Arend strategisch naar 10-10 stand weten te houden. Er waren 'echter volop kansen om de sterker geachte opponent op een 13-7 verlies te zetten. xjiyjn- Na^at Albert Huisman in tijdnood 1U vail Beelen ziJn meerdere moest erkennen in nederlaag,Jan Kaïn, bracht^Ton Noort met;-- iar de eredivisie tafeltennis. Van links Slechts Gerard Bakker jr. sleept x Paul de Jong. (foto Henk Bouwman) twee zeges uit de strijd. moest worden. Deze deed het rigens uitstekend. tweede team naar promotie leidde, entourage werkte S»Ü eestar- Comtest/Scylla kwartet vol ition maken. De 6-12 overwinning die te gen Gaanderen uit de bus rolde stimulerend op het te Oegstgeest, voor wie tegenstan der Kluis volstrekt onbekend Vooraf was er dan ook geen gaf geen enkele duidelijkheid wonnen Van der Broek hun dubbel en ging het dubbel Schipaanboord en De Jong kans- loos verloren. Na z- «e»ster Lyj nul achter zijn twee overige verliespartijen kwa- Keitsma men op naam yan peter pauJ de Vrind en het dubbel Spit/De Vrind. Kloppenburg maakten Dartiien was "c,ötcl c" ma<u m\ndfd°oof®refovStagln gJdSto'hétSS van Bon Srhinaanhonrd en Paul de dei} dat.de ^ldse e9u>Pe ,hat «?ed Ron Schipaanboord Jong, waardoor de formatie trainer Sojinu een 7^3 voorsprong dus gedaan heeft. De uiteindelijke der de positie was ingeschat als het had. Bij de stand 9-4 was de druk van de ketel. Van der Voirle gaf zijn partij tegen Herman als gevolg enkele weken op haar lauweren rusten. Meest opvallende speler in hl»«ur»halver- de hele competitie was zonder blessure halver de jeugdige speler Danny He. LEIDEN - LZ'86 blijft na de derde ronde van de Nederlandse B-com petitie op de eerste plaats staan, maar moest het afgelopen week einde toch wat toegeven op de naaste concurrentie. De Zijl/LGB deed goede zaken. Na de eerste twee rondes stond De Zijl op de 25ste plaats, wat degradatie zou be tekenen. Dit keer deed De Zijl het heel wat beter en zal zeker een aan tal plaatsen stijgen. LZ 1886 zwom zijn wedstrijd in Amsterdam. Op de 100m school slag wist Fleur Bakker de eerste plaats te behalen bij de meisjes ge boren na 1973 in 1,23.1. Paulien Stastra zwom naar de limiet voor de Nederlandse Winterkampioen schappen op de 100m rug voor vrouwen in 1,08.2. Dubbele over winningen kwamen op naam van Richard van Duijvenbode en Bian- ca Hoeks bij jaargang 1976 en jon ger. Van Duijvenbode deed dit op de 100m school in 1,24.8 en de 200m wissel in 2,47.8. Hoeks haalde 1,04.6 op de 100m vrijeslag en 1,16.2 op de 100m vlinderslag. Nancy Kijk in de Vegte liet zien dat ze in vorm is en behaalde de li miet op de 200m schoolslag in 2,48.5 en een eerste plaats op de 200m rug in 2,35.7. Danny van Klink zwom op de 200m school 2,48.3 bij de meisjes geboren na 1971. Dennis Schouten scherpte zijn li miet aan op de 400m vrije slag met 4,37.3. De laatste overwinning kwam op naam van Maaike Parrel op de 100m vrije slag in 1,02.2. Ka rin Stastra kwam hier tot 1,03.2, wat een inschrijflimiet betekent. De jongens van De Zyl zorgden er voor dat het degradatiespook voorlopig verleden tijd is. Over winningen kwamen op naam van Laurens van Kampen op de 400m wisselslag in 5,04.5 en Onno Re gensburg op de 100m schoolslag in 1,15.3. De grootste klapper kwam echter op naam van Robin Sprink- huizen op de 400m vrijeslag in 4,27.3. Deze rugslagspecialist gaat zich ook steeds beter ontwikkelen op de vrije slag en behaalde tevens de NWK-limiet. De laatste over winning kwam op naam van Ingrid van Veen op de 100m vrije slag bij in 1,02.8. In de districtscompetitie moest de B-ploeg van LZ een kleine mi nuut toegeven op concurrent Donk uit Gouda. De eerste plaats in deze competitie is echter nog niet in ge vaar want Donk stond na twee ron des ruim twee minuten achter. Kat wijk zal ook na deze ronde een mid denmoot positie bezetten. Hester achterstand, terwij. Harry Dekker Kuisen opvoo. nende doorbraak over het hoofd zag en Gert Cederhout die zijn overheersende stelling tegen van Eenenaam niet in winst wist om te zetten. Wel wist Cor van Dus- seldorp via complicaties de voor DIO uitkomende Katwijker Pas schier te verslaan, doch Casper Vroegop moest zijn laatste zet voor de tijdcontrole met een onverdien de nederlaag bekopen. Alle hoop was daarna gevestigd op Arno Kooloos die op handige wijze Vroom een schijf afhandig had ge maakt, doch in gewonnen eind spelpositie schoot Kooloos een bok, waarop Vroom er als de kip pen bij was om remise te maken en voor de Hagenaars er een onver wacht gelijkspel uit te slepen. De dammers uit de Sovjetunie overheersen het internationale toernooi in Minsk. Na de dertiende ronde bezetten de Sovjet-spelers de plaatsen één tot en met zeven. De achtste plaats wordt gedeeld door de Nederlanders Jannes van der Wal en Toine Brouwers, die met nog twee ronden nagenoeg kansloos zijn voor de eindzege. De achterstand van de Nederlanders op het leidende trio Gantwarg. Presman en Bajjakin bedraagt drie punten. Buys won de 100m schoolslag voor jaargang 74 en later, in 1,21.3. Bij de vrouwen won Winny van Deelen tweemaal. Op de 100m vrije slag eindigde zij in 1,04.0, en op de 100m schoolslag in 1,23.0. Erica Ring ein digde als eerste op de 100m rug voor meisjes geb.1974 en jonger in 1.17.1. Beiden zijn van LZ. Bij de mannen was Katwijk oppermach tig. Ronald Heemrood, 200m rug in 2.30.2, en Sjouke Dijkstra, 100m vlinder in 1,04.1., behaalden voor Katwijk twee eerste plaatsen. Jes sica Rebel haalde 1,13.1 op de 100m rug voor vrouwen. Dit was een tijd waar ze jarenlang op heeft moeten wachten. Deze Katwijkse won hier mee de eerste plaats. Een eerste plaats was er tevens voor Andrea Hoenselaar op de 100m vlinderslag bij de meisjes geboren na 1975. Haar tyd was 1,21.2. ROBERT VAN ZIJP

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18