'Iets hogers bestaat er niet' SpoOrPtTV 'Ze treffen de club en niet het bestuur' Van der Eijden ook op het matje 'Voorzitter wast handen in onschuld' Becker in zevende hemel na winnen Davis Cup Wisseling van de wacht aan top van de KNLTB Ajax weer een duel zonder publiek MAANDAG 19 DECEMBER 1988 PAGINA 13 Geen waardering voor staking ARC ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik vind het ook lullig dat Kroese op deze manier afscheid heeft moeten nemen. Maar wat de spelers van het eerste nu gedaan hebben, vind ik kwalijk. Door niet te spelen treffen ze niet het bestuur, zoals ze dat voor ogen hadden, maar juist de vereniging. En dat hadden ze nooit mogen doen. Desnoods zouden ze on der protest, met een zwarte band hebben moeten spelen of pamfletten uitdelen, maar ze hadden moeten spelen. Dat staat voor mij vast". Cor Proo'k, jarenlang de vaste doel- om alles voor vandaag op te lossen, man van ARC's hoofdmacht, die Toen we hier kwamen, bleek dat zelf Kroese van nabij meemaakte niet het geval. Het was een vreem- ("Ik vind hem écht de beste trainer de gewaarwording" r zaterdag tijdens ARC TILBURG (GPD) - Algemeen directeur van Ajax Arie van Eijden meldt zich vandaag op het kantoor van de FIOD in Haarlem. Van Eijden is daarmee de zesde persoon die ten burele van de Fiscale Inlichten- en Opsporingsdienst uitvoerig aan de tand zal worden gevoeld over het ver meende zwartgeld-schandaal bij Ajax. Maarten de Vos, di recteur van het adviesbureau Inter Football, ex-Ajacied Sören Lerby en de voormalige bestuursleden Ton Harm- sen, Lou Bartels en Ton Brandsteder gingen Van Eijden de afgelopen week voor. Ongeveer op hetzelfde moment dat Van Eijden zich meldt, zal advocaat mr. Crul namens Ajax bezwaar maken tegen het feit dat de club een onvolledig dossier heeft gekregen van de officier van justitie in Am sterdam betreffende het zwartgeld-circuit. (2) - Spakenburg (0-3) in de dug-out zat, kan zich niet verenigen met de bocoyt van de eerste elftalspelers die zaterdag onderling wat op het strand van Noordwijk stoeiden. "Er wordt wel gezegd dat het een unaniem besluit van de spelers is, maar dat is onzin. Ik kan zo een paar spelers opnoemen, die Kroese achter z'n rug om voor rotte vis hebben uitgecholden. Niet fraai, maar dan kunnen die spelers zich nu toch niet solidair verklaren. Ik snap dat niet. Een paar spelers heeft de hele boel op sleeptouw ge- Ook zijn oud-collega Frits van Dijk, die vanwege knieproblemen niet meer speelt, had geen goed woord over voor de absentie van het standaardelftal op sportpark Zegersloot. "Kijk wat er nu ge beurt: het tweede speelt voor het eerste tegen Spakenburg en ver liest; het derde moet vervolgens in actie komen voor het tweede, dat bovenaan stond en nu verliest van hekkesluiter ASWH. Daardoor pak je toch de vereniging? Nee, dit had niet mogen gebeuren". Het rebellerende elftal lijkt van alle kanten de Zwarte Piet in de 'Kroese-affaire' te krijgen toege speeld. ARC-voorzitter Cock Ver- weij, zelf geen voorstander van het ontslag van Kroese, verklaarde nog eens ten overvloede dat zijn vereni ging de dupe is geworden van de zaak. "Hoewel ik best wel sympa thie voor de spelers kan-opbrengen Voor de vereniging ARC is dit een trieste zaak. De spelers onder manen de belangen van de club", vervolgde Hofstee. "Het is verba zingwekkend dat dit in het ama teurvoetbal kan. Net of je met Itali aanse profs te maken hebt. Het ver stand had moeten zegevieren en dat is niet gebeurd. Niet alleen de schuld van de spelers, hoewel ik het belachelijk vind dat de spelers groep zich de mening van enkelen zo heeft laten opdringen. Het is ook een tekortkoming van het hoofdbe stuur. Dat mag de beslissing na tuurlijk nooit overlaten aan de le denvergadering. Het bestuur stelt een trainer aan of ontslaat hem, niet de leden. Bij onze voorzitter Rikkert Beukers zou die spelers staking nooit zijn gebeurd. Die zou iedereen die niet wilde spelen er hebben uitgegooid". WIM VAN WANROOY Boer en Jacques Key. s het opnemen tegen Spakenburg stoeien de voetballers van ARC 1 op het strand van Noord- r rechts: Cees Bonefaas, Peter Borst, Arno Lancel, Hans Wouter Valk, Ruud van Es, Johan ALPHEN AAN DEN RIJN - Geconfronteerd met de afkeu rende reacties van het publiek en die van hun clubgenoten hebben de spelers van ARC 1 gisteravond de volgende ver klaring op papier gezet: „De spelergroep van ARC heeft de vereniging niet in de steek gelaten, maar het bestuur heeft dat gedaan. Want waar ligt de oorzaak en wie heeft er gelijk? De primaire taak van een bestuur is besturen. Als er niets aan de hand is, is dat mak kelijk, maar als er een pro bleem is, dient het bestuur te fungeren als een bindmiddel in de vereniging. De voorziter van het bestuur dient dan als zoda nig te fungeren en niet als op losmiddel. Want vanaf woens dagavond was de deur voor de spelersgroep gesloten na het nietszeggende tussenvoorstel van het bestuur. Ieder persoon lijk contact is na die avond door het bestuur uit de weg gegaan. De houding van de voorzitter in dit geval doet Pontius Pilatus- achtig aan („Ik was mijn han den in onschuld")". „De voorzitter suggereert in elk krantestuk het eens te zijn met de spelersgroep en sugge reert het niet eens te zijn met het bestuursbesluit. Het demo cratisch handelen van het be stuur komt er op neer de leden vergadering te laten beslissen in het onstane concflict, terwijl het bestuur zelf een beslissing had moeten nemen. Is het dan zo verkeerd om ook eens toe te geven dat je als bestuur en voorzitter iets verkeerds hebt gedaan of dat je fouten hebt ge maakt? Verlies je daardoor je aangezicht?" Van het bovengenoemde vijftal zit ten Harmsen, De Vos en Bartels nog steeds vast op diverse plaatsen in het land. Van ex-kasbeheerder Bartels werd de verzekerde bewa ring het afgelopen weekeinde nog eens met zes dagen verlengd. Over de in bewaringstelling van Harm sen en De Vos wordt vandaag be slist. PSV-speler Lerby mocht za terdag de penitentiaire inrichting Overamstel ('Bijlmerbajes') verla ten en werd door de leiding van de Eindhovense club onmiddellijk enige tijd met vakantie gestuurd. Brandsteder mocht afgelopen vrij dag al naar huis. Van Eijden hield gisteren in Til burg, na afloop van de wedstrijd tussen Willem II en Ajax, nog een slag om de arm over zijn verschij ning bij de FIOD. „Ik weet het nog niet honderd procent zeker of ik moet komen. Maar ik mag het aan nemen. Ik heb die mensen al onge veer een jaar bij mij over de vloer GOTEBORG (SID) - Boris Becker en zijn tennismaten omdat zij zich achter hun trainer hebben in het met 12.000 toeschouwers volgepropte Scan opstellen, blijft de staking niet ons, maar juist de vereniging treffen. En daarom vind ook ik dat een kwalijke zaak". Het reserveteam van ARC, ge coacht door jeugdtrainer Aad Ko ren en assistenttrainer Peter van den Bosch, ging zaterdagmiddag onder applaus het veld op en werd na de 0-3 nederlaag eveneens door klappende bestuursleden naar de kleedkamers begeleid. Koren: "Dit beschouw ik niet als een nederlaag. Verder heb ik natuurlijk wel een mening over deze trieste zaak, maar die hou ik maar voor me. De ledenvergadering moet op 3 janua ri maar een uitspraak doen. Ik kan ook nog niet zeggen hoe het verder gaat. Tot er een iiieuwe opvolger is, zal ik echter wel beschikbaar zijn. Ik wacht wel op een telefoontje. Ja, ook tegenover de stakers zal ik mij straks blanco opstellen", aldus Ko- Zijn winnende Spakenburg-col lega Henk Hofstee, die een aanbod van Helmond Sport naast zich neergelegd heeft, heeft zich hoog lijk verbaasd over de gang van za ken in Alphen. "Ik las het van de week in de krant, maar ik wilde niet geloven dat we tegen het twee de van ARC zouden spelen. Wij dachten dat er wel genoeg overtui gingskracht gevonden zou worden Het was de eerste keer sedert 1968, dat het een team lukte in de finale de bekerhouder in eigen huis af te troeven. Westduitsland werd het negende land, dat zijn naam op de winnaarsrol mag laten plaatsen sinds de instelling van het evene ment in 1900. De Verenigde Staten won 28 keer, Australië 26x, Groot- Brittannië 9x, Frankrijk 6x, Zwe den 4x, Zuidafrika, Italië en Tsjechoslowakije één maal. In 1970 en 1985 waren de Westduitsers ook doorgedrongen tot de eindstrijd, maar toen waren respectievelijk de Verenigde Staten in Cleveland en Zweden in München sterker geble ken. Uitzinnig De Westduitsers waren op het gravel, aangelegd in de hal omdat het de favoriete ondergrond van de Zweden pleegt te zijn, na het be slissende punt uitzinnig van vreug- werd de 51-jarige P.uurd de Boer gekozen tot voorzitter als opvol ger van de een jaar oudere Koen Hehenkamp, die deze functie vanaf 1979 bekleedde. Tevens (ETA) lid werd besloten het dagelijks be- Committee stuur met één zetel uit te breiden De functies van secretaris er penningmeester, die door het be- nationaal en internationaal stuurslid Hassert uit Bilthoven werden waargenomen, zijn gesplitst. Hassert blijft penning- De in Wassenaar woonachtige jaar dinavium van Göteborg historie geschreven. De ploeg van de Bondsrepubliek deed voor het eerst in het bestaan van het toernooi om de Davisbeker een geslaagde greep naar de macht. Door een zege in het dubbelspel van Becker en Eric Jelen op Stefan Edberg en Anders Jarryd liepen de Westduitsers uit naar een onoverbrugbare voorsprong van 3-0. De zeer verrassende Steeb (op 's werelds nummer één Wilander) en Becker (op Edberg) hadden vrijdag al voor een solide basis gezorgd door beide enkelspelen op hun naam te brengen. de. Bondscoach Nikki Pilic en zijn spelers Becker, Jelen, Steeb en Kühnen voerden de ene jubelende feestdans na de andere uit, terwijl de Zweden er mistroostig bijston den. „Dit is de belangrijkste zege uit mijn loopbaan", riep Becker uit. „Ik hecht er nog meer aan dan aan mijn Wimbledontitels. Het winnen van de Daviscup is iets heel speciaals". Met de vroegtijdige overwinning in de eindstrijd van het landentoer- nooi bedierven de Westduitser-s de zorgvuldig voorbereide Zweedse party. Na twee sets in het dubbel spel leken de gastheren nog op weg het verrassend op de eerste dag ontstane gat van 0-2 een heel stuk te dichten. Stefan Edberg en An ders Jarryd wonnen achtereenvol gens met 6-3 en 6-2 en de Zweedse supporters op de gigantische tribu nes van het Scandinavium geloof den weer heilig in de vierde eindze ge in vijfjaar. Maar net zoals de nummer 74 van de wereld Steeb lijstaanvoerder Wilander op zijn nummer had ge zet in de eerste partij van vrijdag, zo beleefden Becker en Jelen een wederopstanding. Becker had in de eerste twee sets vrijwel buiten spel gestaan omdat de Zweden voortdurend hun ballen op de veel minder ervaren Jelen richtten. Geirriteerd geraakt door een waar schuwing van de Britse scheids rechter Shales toen de winnaar van de Masters zijn racket tegen de grond had gesmeten na een discu tabele arbitrale beslissing begon Becker steeds vaker en met succes tussenbeide te komen. Dat leidde tot fatale vergissingen bij het Zweedse duo, dat in de derde set met 3-5 achter raakte en met 5-7 verloor, zodat de strijd weer min of meer open was. Problemen Wimbledonkampioen Edberg deed wat hij kon om het dreigende gevaar af te wenden. Hij slaagde er als enige speler in deze wedstrijd in zijn opslagbeurten in winst om te zetten. Zijn partner Jarryd daaren tegen kwam echter steeds vaker in de problemen. Hij moest in de vier de en noodzakelijk geworden vijf de set telkens doorbraken toe staan. Op matchpoint produceerde Becker een schitterende backhand volley, genoeg om de revanche van de Westduitsers voor het verlies met 2-3 van drie jaar geleden tegen de Zweden te bezegelen. Een uitzinnige Boris Becker staat klaar Gothenburg is veiliggesteld. partner Eric Jelen op te vangen nadat de winst van de Davis Cup i BUSSUM (ANP) - De wisseling zitter van de sectie 'geselecteerd van de wacht aan de top van de Jeugdtennis'. Koen Hehen- Koninklijke Nederlandse Lawn kamp, eerst burgemeester van Tennis Bond is zaterdag in Bus- Borne, nu van Uden, heeft vanaf sum een feit geworden. Tijdens 1977, toen hij als voorzitter van de Algemene Ledenvergadering het district Overijssel in de - - - bondsraad kwam, vele functies in het tennis uitgeoefend. Onder meer is hij vanaf 1981 binnen de European Tennis Association het Management voorzitter van de Women's Tournament Commit tee. Voor zijn vele verdiensten op werd de ex-praeses be noemd tot erelid van de KNLTB. Bij de gebruikelijke prijsuit- meester en de nieuwe secretaris reikingen kreeg de 18-jarige Jac- is Van Eijndhoven uit Roer- co Eltingh de Jhr. Mr. R. de mond. De Groningse Mook- Brauwbeker toegewezen. El- Grünberg werd herkozen als tingh, die momenteel vice-voorzitter. strijd om de Sunshinecup in Bo- Raton deelneemt, werd dit Spanje Europees jeugd- bondsbestuur. Eerst als voorzit- in Apeldoorn. Daar schakelde hij ter van het district Noord-Hol- achtereenvolgens Van Boeckel, land-Noord, vanaf 1984 als voor- Schapers en Nijssen uit. De laatste dag was een regelrech te anti-climax voor de Zweden. Wi lander en zijn vervangers Jarryd en Carlsson meldden zich gebles seerd, waardoor alleen het tot de 'best of three' gereduceerde vierde enkelspel tussen Edberg en Steeb kon worden afgewerkt. Nu de druk van de ketel was won de Wimble donkampioen wel: 6-4, 8-6. Het pu bliek moest zich daarna maar zien te vermaken met een demonstra tiepartij tussen Kühnen en Pern- fors, die de Westduitser tot over maat van ramp met 6-3,6-1 won. Het publiek kon de afmelding van Wilander niet erg waarderen. Er daalde een striemend fluitcon cert over de Zweedse tennissers heen. „Dat is niet aardig van de mensen", zei de nummer één van de wereld. „De blessures zijn heus niet gesimuleerd. Iedereen moet daar begrip voor op kunnen bren gen". TILBURG (GPD) - Ajax zal zijn eerste thuiswedstrijd na de winter stop, op 22 januari tegen Fortuna Sittard, naar alle waarschijnlijk heid zonder publiek moeten afwer ken. Afgelopen weekeinde ontving algemeen directeur Arie van Eij den een brief van de KNVB met daarin de mededeling dat de voor waardelijke straf die Ajax nog bo ven het hoofd hing definitief is om gezet in een onvoorwaardelijke. „Hoewel er niets concreets in staat over datum of wedstrijd, betekent die mededeling dat we de eerstko mende thuiswedstrijd in principe zonder publiek moeten spelen", al dus Van Eijden. Ajax krijgt tot 5 ja- Mïïjoenenbod voor Theunisse SAN SEBASTIAN (ANP) - Geert-Jan Theunisse kan bij de Spaanse ploeg C^ja Rural 2,1 miljoen gulden verdienen als hij een contract voor drie jaar tekent. Dit werd gisteren bekend gemaakt. Het is een laatste bod voor de Brabantse wielrenner, met wie eerder werd onder handeld. Theunisse probeert intussen onder zijn verplichtingen bij PDM uit te komen. Hij raakte verbolgen op de Nederlandse ploeglei ding toen de conclusie van het onderzoek naar de dopingaffaire uit de Tour de France luidde dat zijn onschuld niet vast stond. Theunisse kreeg inmiddels ook van andere kanten aanbiedingen. en dan weet je op den duur wat je kunt verwachten. Ik heb in ieder geval de vakantie die ik gepland had maar geannuleerd". Op de vraag of de FIOD hem lan ger dan één dag zal vasthouden wil de Van Eijden geen uitvoerig com mentaar geven zoals hij overi gens de meeste vragen over de brandende kwestie onbeantwoord liet. „Ik weet het niet of ik langer moet blijven", aldus de algemeen directeur. „Ik heb daar helemaal geen gedachten over. Ik weet ook echt niet of ik wat de FIOD doet al lemaal spectaculair moet vinden of niet. Ik ben er niet echt aan gewend om in dergelijke situaties te verke ren. Ze zullen er best hun redenen voor hebben dat ze er zo druk mee bezig zijn". Van Eijden zal niet ge hoord worden in zijn huidige func tie van algemeen directeur. Het on derzoek gaat over de periode 1976- 1986 en in die tijd stond hij te boek als 'werknemer'. Affaire Volgens advocaat mr. Crul is de club in drie gevallen betrokken bij de affaire. Het eerste betreft de niet afgedragen loonbelasting inzake de transfer van Henning Jensen in het seizoen 1983/'84. Het tweede ge val draait om de aankoop van Felix Gasselich van Austria Wien. Crul meent „dat dat bedrag in zijn ge heel is overgemaakt op de reke ning van Austria. Ajax had de goedkeuring van de financiële commissie om Gasselich te kopen. Een gedeelte van dat aankoopbe drag is weer overgemaakt naar een andere rekening. Maar daarvan is bij Ajax niets bekend. Uit het dos sier dat ik nu heb blijkt ook lang niet altijd dat de FIOD een andere mening heeft". De derde zaak waarbij Ajax is betrokken, is de transfer van Sören Lerby. De in middels vrijgelaten voetballer heeft destijds een lening gehad van Ajax. „Die is keurig terugbetaald toen hij naar Bayern München verhuis de", aldus Crul, „inclusief de rente. Ajax wordt er van verdacht geen loonbelasting te hebben ingehou den op de bedragen die aan Lerby zijn gegeven en Lerby wordt ervan beschuldigd dat hij geen inkom stenbelasting heeft betaald. De in specteur heeft alweer lang geleden een naheffing opgelegd. Daartegen is ook weer beroep ingesteld door Ajax". In de marge van de vermeende fraude-zaak bij Ajax lijken rondom de club sommigen er intussen veel aan te doen de nodige afleidings manoeuvres in werking te stellen. De voorzitter van de financiële commissie van Ajax, ir. J. Lamb- regts, leverde wat dat betreft een flinke bijdrage door het betalen van smeergelden in het bedrijfsle ven en het niet correct invullen van belastingformulieren als „een hele normale zaak" te beschouwen. Ook Cor Coster, oprichter van In- ter Football maar inmiddels opge stapt bij het bureau, kon zich ook maar moeilijk voorstellen dat Ajax betrapt zou kunnen worden op laakbare handelingen. Volgens Coster is het 'ongunstige' Neder landse belastingklimaat de oor zaak van alle ellende. Uit geheel onverwachte hoek kreeg Coster wat dat laatste betreft steun van bij voorbeeld Jacques Kranendonk en Ton van Dalen van de Stichting Ar beidszaken. Beiden zijn van me ning dat het fiscale klimaat voor topvoetballers ongunstig is in Ne derland, omdat hoge salarissen te zwaar belast worden. nuari de tijd een verweerschrift in te dienen tegen de straf. Naar aanleiding van de ongere geldheden op 7 februari jongstle den in de wedstrijd tegen PSV, kreeg Ajax de straf opgelegd twee thuiswedstrijden te moeten spelen zonder publiek. Van die twee duels gold er één als voorwaardelijk. Op donderdag 1 mei (hemel vaart) speelde Ajax zijn strafwed- strijd zonder publiek tegen Haar lem, in een voor publiek en pers ge sloten stadion. De voorwaardelijke straf die daarna was blyven staan, zal worden omgezet in onvoor waardelijk na de incidenten tijdens het bekerduel tegen PEC Zwolle. Scheidsrechter Uilenberg moest een kwartier extra pauze inlassen toen de F-side vuurwerk en rotjes op het speelveld gooide. De Am sterdamse supportersschare wilde daarmee protesteren tegen de in voering van de 'voetbalpas'. MAANDAG 16.05-16.50 BBC 2: International Pro Celebrity Golf. 17.00-17.45 BBC 2: Olympia Horse Show: concours hippique. 17.00-17.45 Did 3: Das nëchste Rennen ist immer das schwerste: documentaire over de paarderenbaan Gelsenkirchen- Horst. 18.10-18.30 Ned 2: Van Thuisschaker tot clubschaker: twaalfdelige cursus (4). 18.40-19.00 Ned 1: Man en Paard: ver slag van de schaaktweekamp '88 tus sen Timman en Tal. 19.25-20.00 Ned 2: Sportpanorama. 20.15-20.45 BRT 2: Extra Time. 21.15-21.55 Ned 3: Sport Studio. 22.15-23.15 Super: English League Soccer: samenvattingen van Engels competitievoetbal.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13