TAD LEIDEN 'Bouw op een schaal die bij de stad hoort' LEIDSCH DAGBLAD SCHILDER VAKMANSCHAP SINDS 1902 Wethouder: geen geld voor stadsarcheoloog s ZATERDAG 17 DECEMBER 1988 Afscheid van ir. K.P. Post LEIDEN - 'Kees Post is een man met uitgesproken opvat tingen, een idealist, iemand met principes. Een twijfelende perfectionist met glasheldere opvattingen en boordevol orgi- nele ideeën. En hij heeft hu mor'. Strelende woorden van één van zijn medewerkers. Het kan geen toeval zijn dat zoveel anderen het met die woorden eens zijn. 'Kees Post is een sys tematisch denker en hande laar', 'een utopisch realist' en 'de ontwerper van exclusieve bruggen'. Het is maar een greep uit de reacties en herin neringen die zijn samengevat in een boekje dat door collega's is gemaakt ter gelegenheid van het afscheid, gisteren, van ir. K.P. Post. Hij maakt gebruik van de regeling van vervroegde uittreding. door Jan Rijsdam Kees Post is vanaf 1961 als stede- bouwkundige nauw betrokken ge weest bij stadsuitbreiding en stads vernieuwing in de gemeente Lei den. "Wat ik toentertijd aantrof was een verpauperde stad met ons bewoonbaar verklaarde woningen en kademuren die aan alle kanten wegzakten. De gemeenteraad had net de plannenmakerij rond het ba sis-wegenplan afgerond. Een in grijpend plan dat, geheel in de geest van die tijd, voorzag in een sterke schaalvergroting: bestaande grachten zouden worden gedempt, brede verkeerswegen aangelegd en hoge kantoorgebouwen zouden verrijzen op de plek van oude krot ten. Mijn eerste taak was het opzet ten van een tentoonstelling over hoe Leiden er op dat moment uit zag en hoe, na volto'èiing van het basis-wegénplan, de stad er in 2000 zou uitzien". Klungelig De eerste fase van dat berucht geworden plan behelsde een door braak van het Levendaal naar de Hooigracht en van de Hooigracht naar de Langegracht. Een deel van de cityring die daadwerkelijk is ge realiseerd. Andere zaken, zoals de bouw van een brug over het Galge water, en de aanleg van een vier- baansweg over de gedempte Trek- vliet bleven in de planfase steken, niet in de laatste plaats omdat de ambtelijke molens langzaam werk ten. "De gemeentelijke organisatie was toen zeer klungelig". Post erkent ruiterlijk in de idee ën uit de jaren zestig geloofd te hebben. Hij werkte van harte mee aan een plan voor het gebied rond de Oranjegracht/Waardgracht. "Het terrein zou na de sloop van honderden woningen bestemd worden als bedrijfsterrein, met na me voor bedrijven die üit het cen trum wegmoesten, maar die zo bin nenstadsgebonden waren dat ze niet naar een industrieterrein bui ten de stad konden verhuizen. Rond dè Meelfabriek zouden hoge torens komen, bijvoorbeeld voor de Leidse Onderwijs Instellingen (LOI)". Begin jaren zeventig werd een stokje gestoken voor die plannen. Post spreekt van "de grote om slag". De ideeën over kleinschalige stadsvernieuwing maakten snel opgang. "Wethouder Kret gaf de aanzet voor een nieuw woning bouwplan voor het gebied, maar met de komst van Waal werd alles pas goed overhoop gehaald". Kees Post zegt het niet als frus trerend ervaren te hebben dat veel van de plannen waaraan hij zo lang had gewerkt op de helling werden gezet. "Misschien had ik na die tien jaar moeten opstappen. Maar juist toen werd het zo ontzettend inte ressant. Er kwam een enorme geld stroom voor de stadsvernieuwing op gang, de ambtelijke organisatie ADVERTENTIE éiY van muiden Upr leiden bv Hoge Rijndijk 68-70 LEIDEN Tel: 071-122469/126741 werd een stuk beter en opener, er kwam veel meer bestuurlijke daad kracht, iedereen was enorm gemo tiveerd. Ik ben als het ware met die tijdgeest meegeëvalueerd. Je had geen tijd meer om elkaar in de ha ren te zitten over flauwekul of din gen die niet doorgingen. Er moest worden aangepakt. En Cees Waal was een man die zijn ambtenaren tot grote activiteit kon opzwepen". Verpesten Post zegt na al die jaren nog steeds te geloven in de eerste fase van het toenmalige basis-wegen plan waarin zo'n 45 jaar vooruit werd gekeken. "Maar de laatste fa se uit het plan, dat onder meer voorzag in een weg door het cen trum en een tunnel onder de Bree- straat, dat vond ik ook veel te kras. Toen in 1974 het nieuwe college van B en W aantrad en zei 'we gaan de stad niet verpesten' was dat mij uit het hart gegrepen. Ik heb nooit gedacht: nu komen er een stelletje geitenwollen sokken aan die me mijn plannen afpakken". Wethouder Waal was er de man niet naar om de zaken met fluwelen handschoenen aan te pakken. "Dat frustreerde wel eens", geeft Post toe. Hij noemt de kwestie rond het doortrekken van de Hooigracht, over de Maresingel naar de Marnix- straat/Willem de Zwijgerlaan. "Waal wilde dat niet en zette ge woon 'bam' een flat dwars op de be oogde doorgang aan de Lange gracht. Dat kwam wel hard aan. Kijk, ik zag dat doortrekken voor lopig ook niet zitten en zoals het nu is vind ik het ook mooi. Maar als stedebouwkundige wil je graag mogelijkheden voor de toekomst openhouden. Dat apert onmogelijk maken van het doortrekken van een weg door er een flat neer te zet ten, dat heb ik wel als minder pret tig t Post noemt een tweetal zaken waarvan hij jammer vindt dat ze niet zijn uitgevoerd. "Die brug over het Galgewater en een weg over de Trekvliet had ik graag gerealiseerd gezien. Ook het schrappen van de noordzuid-verbinding, van de Wil lem de Zwijgerlaan via de Suma- trabrug en de Admiraalsbrug (nu alleen voor fietsverkeer) naar de Burggravenlaan vind ik onverstan dig. Ik denk niet dat de verkeerssi tuatie op de Burggravenlaan daar veel slechter van zou zijn gewor den. Maar situatie op de Zylsingel wel veel beter". Doorgeslagen Het scheidend hoofd van de af deling stedebouw voorziet voor de komende jaren opnieuw een om slag in het denken en doen. "Ik merk dat een aantal zaken die de af gelopen jaren taboe waren, zoals het afbreken van woningen en het ruimte geven aan verkeersstro men, weer bespreekbaar worden. Kijk maar naar de afbraak van wo ningen in de Mors 4. Ik merk dat ik weer met die gedachten mee ga. Dan denk ik: ben ik nou zo een slappeling dat ik met elke wind meewaai? Maar dat is niet zo. Wat er met de stad gebeurt, werkt als een balans die dan weer een beetje te ver naar de ene kant en dan weer een beetje te ver naar de andere kant uitslaat. Ook bij mezelf is dat kleinschalig denken te ver doorge slagen". Dat Leiden in de jaren negentig letterlijk en figuurlijk grote veran deringen staan te wachten, inclu sief het denken over verkeersdoor- braken en het dempen van kana len, staat volgens Post als een paal boven water. "In het wegenstelsel De heer Post werd gisteren benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester Goekoop reikte Post ■n het stadsbouwhuis de bijbehorende versierselen uit. (foto Jan Holvast) dat we uit de historie hebben mee gekregen zit nog steeds een aantal onevenwichtigheden dat aange pakt moet worden.- Ik noem maar een voorbeeld: het dempen van het Korte Vlietkanaal zou wel eens een heel gunstige uitwerking kunnen hebben op de ontlasting van een hinderlijke verkeersverbinding el ders (de Churchilllaan). Ik zeg niet dat dat de oplossing is. Wel dat de huidige verkeersstromen beter kunnen en ook beter zullen wor den". "Uitgangspunt is het verkeer in de stad tot een aanvaardbaar ni veau terug brengen. Maar dat zal op een andere manier worden aan gepakt dan de afgelopen jaren. Ik merk dat ook bij de nieuwe wet houder Van der Molen weer een frisse kijk bestaat op de zaken. De plannen rond het station maar ook de vervanging van het Patersbrug- getje zijn een duidelijke uitdruk king van die nieuwe geestesge steldheid". Kees Post zegt zich geen zorgen te maken over de nieuwe cityvor ming zolang dat maar gebeurt op een schaal die past bij Leiden. "We moeten op het Schuttersveld geen huisjes bouwen in twee lagen maar ook geen kolossen zoals in Rotter dam. Laat ze dat maar in Rotter dam doen. Ik ben er van overtuigd dat wij die zaken genuanceerd aan pakken. Daar zal ik zelf niet meer aan kunnen meewerken. Maar zor gen daarover heb ik niet. Ik ben wel reuze benieuwd. Benieuwd naar hoe Leiden er in 2000 zal uit- Inval in koffieshop LEIDEN - De Leidse recherche heeft vanochtend een inval gedaan in het huis van de eigenaar van kof fieshop 't Aapje aan de Haarlem merstraat. Daarbij werd een be drag aan geld meegenomen. De koffieshop is sinds gistermiddag gesloten. Volgens een woordvoerder van de eigenaar gaat het om een bedrag van 10.000 gulden. Waarom de poli tie een inval deed, is hem niet be kend. "Het inbeslaggenomen geld is bestemd voor de koffieshop. Wij zijn nu genoodzaakt die te sluiten". In de loop van het jaar deed de poli tie al drie maal eerder een inval in de koffieshop zelf. In het belang van het onderzoek wil de politie geen nadere mededelingen doen. Getuige van doodrijden hond meldt zich LEIDEN - Naar aanleiding van het doodrijden van een hond langs de Vliet in Zuid-west is bij de Dieren bescherming één tip binnengeko men. De getuige van het ongeval bevestigde de lezing van de eigena resse van de hond. Die beweerde dat de hond opzettelijk door twee jongens op een brommer zou zijn overreden. Wel was er volgens de getuige sprake van één jongen op een brommer. De getuige zag de jongen op het voetpad langs de Vliet rijden. Hij reed vervolgens met een boog om de wandelende vrouw heen en overreed de in het gras spelende hond. De politie heeft nog geen re acties gekregen op de oproep van de dierenbescherming voor getui gen van het ongeval. LEIDEN Leiden krijgt geen stadsarcheoloog. Wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening) is niet overtuigd van de noodzaak hiervan. Bovendien ontbreekt het de gemeente aan geld, zo liet zij gis termiddag op een studiedag over archeologie weten. De stadsarcheologie wordt nu vooral verricht door vrijwilligers en tijdelijke medewerkers die on der toezicht staan van de directie civiele werken van de gemeente. In het verleden is meermalen aange drongen op het aantrekken van een stadsarcheoloog. Zo drong de ar cheologische begeleidingscom missie in haar verslag in 1982 er op aan 'na te gaan op welke wijze in de leemte van een stadsarcheoloog kan worden t LEIDEN - Het borstbeeld van Rembrandt is gistermiddag aan de Witte Singel teruggeplaatst op zijn sokkel. Het beeld heeft een paar weken gele den een opknapbeurt ondergaan bij de Rijnlandsche Kunstgieterij. Het beeld had in de loop der jaren een aantal scheuren opgelopen en was be dekt met een dikke laag vuil. De scheuren zijn dichtgemaakt en het vuil is verwijderd. Het bronzen beeld heeft zodoende zijn originele kleur terugge kregen. (foto Jan Holvast) Afscheid van politiemensen LEIDEN - Van zes medewerkers van de Leidse politie is gistermid dag tijdens een informele bijeen komst afscheid genomen. De adju danten H. Schraa, H. de Beer en D. Zandstra en de hoofdagenten H. Postma en H.J. Roest maken ge bruik van de zogenaamde WU-re- geling, waarbij vervroegde uittre ding op 57-jarige leeftijd mogelijk is. Hoofdagent P.A. van der Vliet ging met functioneel leeftijdont slag. Prof. Louwe Kooijmans zei nog onlangs in deze krant: "In deze stad missen we helaas de professio nele kracht die in staat is de stukjes van de puzzel tot een samenhan gend verhaal te maken". Het hoofd van de directie civiele werken van de gemeente, de heer Barendregt, verweet de politiek gisterochtend 'een te lage prioriteit te schenken aan de stadsarcheolo gie'. "Er is te weinig geld beschik baar", aldus Barendregt. Van der Molen kwam hem am per enkele uren later tegemoet met de mededeling dat het college wél geld beschikbaar heeft gesteld voor het aantrekken van een ar cheologisch medewerkster die op parttime basis bij de gemeente wordt aangesteld. Verontrusting ondernemingsraad LEIDEN De ondernemingsraad van het Leidse bouwbedrijf IBB Kondor is zeer verontrust over de voorstellen van groot aandeelhou der Van Herk om de Raad van Commissarissen en de directie voor te dragen voor ontslag. De on dernemingsraad (OR) schrijft dit in een persverklaring. De OR denkt dat Van Herk met zijn actie de werkgelegenheid van 300 werknemers op het spel zet. De raad meent verder dat het belang van de werknemers niet is gediend met het vertrek van de heer Van der Maas, de huidige directeur. Op woensdag 21 december wordt in Leiden een buitengewone vergadering van aandeelhouders gehouden waar Van Herk zal pro beren het bestuur te ontslaan. Te gen dit plan is al verzet gerezen van de zijde van enkele andere aandeel houders, onder wie oud-commissa ris mr. M.G. de Bruin. Ook de vere niging van Effectenbezitters VEB is tegen eventueel ontslag van het bestuur. Onderscheidingen voor A. Schweizer en J. Th. de Smidt LEIDEN - Prof. A. Schweizer ont ving gistermiddag de onderschei ding van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Schweizer, die op 1 januari zijn functie als lid van de raad van bestuur van het AZL neerlegt, kreeg de onder scheiding opgespeld door dr. P. Si- derius, de voorzitter van de raad van toezicht van het ziekenhuis. Uit de handen van de voorzitter van de raad van bestuur van het AZL, mr. J. Peters, ontving Sch weizer voorts de AZL-penning. De ze wordt toegekend aan personen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het zieken huis. De heer Schweizer wordt opge volgd door dr. O. Buruma. Zijn bui tengewoon hoogleraarschap aan de medische faculteit blijft hij ver vullen. De scheidende bestuurder behaalde in 1956 het arts-examen aan de Leidse universiteit. In 1976 werd hij benoemd tot directeur Pa tiëntenzorg van het AZL. De hoogleraar Oudvaderlands recht J. Th. de Smidt heeft gisteren de zogenaamde Meijerspenning gekregen. Hij nam vandaag af scheid van de faculteit. De penning is een onderscheiding voor mensen die de faculteit grote verdiensten hebben bewezen. Tot nog toe is de penning slechts toegekend aan mi nister Korthals Altes. De Smidt kreeg de penning niet alleen wegens zijn omvangrijke wetenschappelijke werk, maar ook wegens zijn vele organisatorische werkzaamheden waardoor hij zo wel binnen als buiten de universi teit de naam van de faculteit der rechtsgeleerdheid heeft hoogge houden, aldus de motivatie hem de onderscheiding toe te kennen. Lezers schrijven Onderwijs Even wil ik reageren op een artikel in de krant van woensdag 7 decem ber. Het artikel ging over het schrappen van onderwijs aan zieke kinderen in onze regio. Wat een klap was het twee jaar geleden voor onze dochter van zes en voor onszelf. Na de vakantie niet naar groep 3 van de school, maar naar het ziekenhuis! Onwetend wat ADVERTENTIE Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Martijn, zv. H. Zuijder- duijn en J.B. de Jong; Martinus Eduard, zv. J.H.A.M. Witte en Y. Vollmar; Richard David Alexander, zv. J.H.C.M. Janssen en G.D. Tjiong; Marcha Jannie Margaretha, dv. J.M.D. Heinen; Pieter Boudewijn, zv. G.P. de Best en A.J. Vroegindeweij; Youri Joël, zv. R. Haas broek en M.J. Paulissen; Nelly Cornelia, dv. C.A. Vooijs en N. van Dijk; Raymond, zv. R. Lasander en C.E. de Wit; Michael Roger, zv. R. Eradus en J.C. den Os; Jessica Tamara, dv. F. van den Nieuwendijk en J. van Leeu wen; Joey Josephus, zv. E. J. van der Aa en D.M. de Vries; Bastiaan Jacobus, zv. R. van den Barg en L.F. Klingeman; Helene Anna Maria. dv. J.H.M. Veen; Josephine Philomè- ne, dv. C.J.M. Roovers en M.J.M. Tacken; Schaila, dv. R.R.A. Gaddafi en H. Ahneish; Guido Norbert, zv. D.J.G. van Wielink en M.H.L. van Loenhout; Sabrina, dv. J.L.A. Vreeswijk en B. Gillissen; Bregt Klaas, zv. H. Hoek en N. Hoek; Jansje Jacoba Jacqueline, dv. T.C. Koekebakker en J. Zwanenburg; Mar griet, dv. F.A. van Loenen en G.L. van Duijn; Sebastiaan Joost, zv. R.F.P. Bak* en G. Ho gerhuis; Dwayne Tamino, zv. T.P. Werners en C.M.F. Sloots; Liliane Elisabeth, dv. H.G. van de Kamp en H.M. Hulsebos; Roelfiena Maris- ka, dv. A.B.C. Hofland en M.J. Slingerland; Sofia, dv. M. Bekkali en H. El-Daouass; Dimi- tri, zv. V. Pletser en J.M. Dent; Suzanne, dv. L.P.J, van der Post en M. Reinders; Derk Ger- ben, zv. G.A. van Manen en E.T. Klaver; Ro bin, zv. H. Sierat; Albert, zv. C. de Jong en B. Plokker; Nicolas Jan, zv. J.M. Beaume en O.A.C. Hubert; Elin, dv. P.J.L. Moonen en J.L.I. Oomes; Lisanne Margaretha Jolanda, dv. H.I.J. Schrandt en B.J. Kluivers; Mandy, dv. C. Heemskerk en J.G.E. Tukker; Jessica, dv. C. Heemskerk en J.G.E. Tukker; Arend Dirk, zv. A. van Duijn en G.D. Ouwehand; Re- mie Hugo, zv. H.H.G. Gratama van Andel en J.E. van der Kleij; Julie Elisabeth, dv. F.A. van den Broek d'Obrenan en C.J.J. Kellenaers; Denise, dv. H.J. Zethof en E.M. van der Put LEIDEN - Getrouwd: P.F.T. Hurrelbrinck en A.M. de Does; R. van Hooidonk en E.S. Zand vliet; R. Zandbergen en M.A. van der Eijk; J. Smit en A.F.E. Johansen; W.F. van Steijn en G.E. Hensing; G.J. Tanja en T.H. van den Broek. LEIDEN - Overleden: L. Szebenyi, geb. 20 juni 1912, man; T.M. van Denderen, geb. 20 dec 1955, man; G. Baas, geb. 28 feb 1918, man; R.J. Blok, geb. 20 feb 1910, man; H.J. van der Vegte, geb. 1 april 1890, geh. gew. met C.J.A. Snorn; C.M. van de Velde. geb. 19 mei 1918, man; H.H. van Sonsbeek, geb. 3 mei 1907, man; A. Verlind, geb. 21 maart 1904, man; J.T. Trimp, geb. 27 feb 1939, man; A.P de Mooij, geb. 11 aug 1988, zoon; A. van Dijkhuizen, geb. 7 april 1910, echtg. van J.J. 2e Kerstdag geopend'. Op 2e Kerstdag gezellig naar Sauna Sport Warmond. Wij zijn geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Onze verdere openingstijden tijdens de feestdagen zijn: Kerstavond 14.00-22.00 uur 1e Kerstdag gesloten Oudejaarsdag 13.00 - 18.00 uui Nieuwjaarsdag Wij wensen u een gezond en ontspannen 1989 WARMOND Veerpolder 4, Tel.01711 -11976 voor een periode vor ons lag. We hielden ons vast aan elk licht puntje. Het waren er in het begin heel weinig. Eèn lichtpuntje voor haar was het uurtje les, dat zij kreeg van meester Rietdijk. Elke keer wanneer ze kon, ging ze met de an dere kinderen naar de onderwijs- kamer. Want regelmaat en de din gen die bij het gezin horen zijn zo belangrijk. Juist voor het zieke kind en daar hoort onderwijs ook We praten allemaal zo gemakke lijk over de dingen waar we eigen lijk helemaal niet over in hoeven te zitten. Pas als je er mee te maken hebt kun je er iets van zeggen. Dan zie je pas goed hoeveel kinderen ziek zijn. Wat er scheef gaat en wat er goed gaat. Zo zeg ik nu: Onder wijs voor zieke kinderen moet blij ven. Het is zoals meester Rietdijk zegt: 'Onbarmhartig wanneer dat afgeschaft wordt'. Onze dochter wordt nu weer ge test. Ze kan het niet bijbenen op de basisschool. De geluiden die we nu horen zijn: bezuinigingen en volle scholen bij het speciale onderwijs! Je moet er maar weer mee te ma ken hebben! Maar de foto uit de krant van meester Rietdijk gaat in haar herin- nerings-poësieboek. Want twee mensen hebben in die donkere pe riode van haar leventje heel veel in druk gemaakt. Juist ja, een daar van is haar meester. A. Spruyt, Noordwijk. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9