Eindbod van Postbank verworpen Streekvervoer wil snel af van lege bussen Douwe Egberts betaalt vrijwel contant Personeel biedt schuldeiser petitie aan Voorlopig nog geen acties in wegvervoer Bonden peilen actiebereidheid Directie van Hotel Oranje probeert faillissement af te wentelen Waddinxveen zegt OR NKF financiële steun toe Aardgasbus slaat aan ZATERDAG 17 DECEMBER 1988 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De ambtenarenbond AbvaKabo en het Ambtenarencentrum (AC) hebben het salarisbod van de Postbankdirectie afgewezen. De bonden gaat nu de ac tiebereidheid van de leden peilen, omdat AbvaKabo-be- stuurder Raaijmakers verwacht dat de starre opstelling van de Postbank-directie tot grote onrust binnen het be drijf zal leiden. t)e vier ambtenarencentrales heb- ben in oktober een salarisverho ging van anderhalf procent ge vraagd. De Postbank bood slechts een half procent. Na intensief on derhandelen wilden de centrales I genoegen nemen met een half pro- tus cent per 1 februari 1989 en een half tie. procent per 1 juni structureel. De Postbank kwam met een tegenbod van een half procent structureel en een half procent incidenteel per 1 januari (in de vorm van een éénma lige uitkering). De AbvaKabo en de AÏnbtenarencentrale lieten in no vember weten dit eindbod onvol doende te vinden. Na overleg met de leden spraken die twee bonden gisteren het on aanvaardbaar uit. Bij de Postbank werken 10.600 mensen. De organi satiegraad is ongeveer veertig pro cent. De AbvaKabo heeft 2.300 le den, de Ambtenarencentrale heeft er 1.300. Het vakbondsfront is ver deeld want de twee andere bonden, de CFO en de CMHA, zijn wel ak koord gegaan met het bod. AC-bestuurder De Ruiter hoopt dat de Postbankdirectie uiteinde lijk toch eieren voor haar geld zat kiezen en niet alleen met CFO en CMHA in zee zal gaan omdat die bonden bij de Postbank veel min der leden hebben dan AbvaKabo en AC. CFO en CMHA hebben vol gens De Ruiter bij de Postbank bij elkaar amper 300 leden. De twee andere bonden die het bod hebben Meer salaris voor onderbetaalde uitzendkrachten UTRECHT (ANP) - Vijftig uitzend krachten krijgen elk enkele hon derden guldens extra omdat zij vo rig jaar te weinig salaris hebben ge kregen van Randstad Uitzendbu reaus. De geschillencommissie voor het uitzendwezen heeft dat besloten in een zaak die zes uit zendkrachten namens de vijftig hadden aangespannen. Volgens een woordvoerder van de Dien stenbond FNV kunnen met deze principiële uitspraak alle onderbe taalde uitzendkrachten in Neder land aanspraak maken op meer sa laris. De zestig jonge uitzendkrachten werkten vorig jaar enkele maanden bij dé Dutch Cacao and Chocolate Company (voorheen Droste) in Haarlem. Ze kregen voor hun werk 15 tot 32 procent minder salaris dan mensen die er in vaste dienst werk ten. Ze stapten naar de geschillen commissie, die oordeelt in geschil len over de uitleg 'van de cao. Die commissie stelde dat uit zendkrachten niet lager betaald mogen krijgen dan acht procent onder de laagste salarisschaal in de cao voor de suikerverwèrkende in dustrie. Dit betekent volgens de bondswoordvoerder dat de vijftig elk gemiddeld 600 gulden bruto van Randstad terug moeten krij gen, en het betekent ook dat "alle uitzendkrachten die meer dan acht procent onder die laagste schaal zitten, zich kunnen beroepen op deze uitspraak". afgewezen hebben er 3.600. De Rui ter waarschuwde dat de Postbank- directie er verstandig aan doet de twee grootste bonden niet te nege- MADRID - Vreugde bij de varkensfokkers in Spanje. Nadat de EG het importverbod op Spaans varkens vlees vanwege varkenspest had opgeheven, beschilderden zij hun beesten met de leuze: 'Wij zijn Europea- AMSTERDAM (GPD) - Het is de afgelopen jaren goed gegaan met Douwe Egberts. Zo goed dat be stuursvoorzitter Boonstra gisteren in Amsterdam niet zonder trots meedeelde dat zijn onderneming de aankoop van concurrent Van Nelle bijna in zijn geheel met eigen geld kan financieren. "We betalen 390 mihoen gulden en daarvan hoeven we maar 50 mil joen te lenen", zegt Boonstra. "Trouwens, dat geld lossen we nog dit boekjaar af'. De topman van Douwe Egberts deelt de opvatting dat zijn bedrijf bepaald geen koop je heeft aan Van Nelle. Per aandeel biedt Douwe Egberts immers 69 en dat is wel wat anders dan de 20 die de huidige aandeelhouders in dertijd betaalden. NOORDWIJK AAN ZEE (ANP) - De bedrijfsleiding van Hotel Oranje in Noord- daar vanaf de surséance van beta ling geen verliezen maar juist rede lijke winsten zijn gemaakt. Een re den om het faillissement te her- wijk heeft in een brandbrief overwegen en een andere regeling aan zijn crediteuren ge- voor te stellen, zo zei hij Een bezoekje aan het casino in Amsterdam leverde Johan Kinkel (tweede van rechts) en zijn vrouw niet alleen bloemen, maar ook een geheel verzorgde reis naar Las Vegas op. Kinkel bleek de miljoenste be tfoto ANP) zoeker van het casino. vraagd akkoord te gaan met vooruitzichten op gehele of gedeeltelijke betaling. Daarmee hoopt het hotel het dreigende faillissement af te wentelen. Directeur M. Kuijpers heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het perso neel van Hotel Oranje heeft gisteren een petitie aange boden aan de grootste schuldeiser, de Nederland se Investeringsbank. Hotel Oranje behoort tot de grote hotels in ons land. Er werken hon derd mensen in vaste dienst en nog eens honderd in losse. Als het hotel wordt verkocht staat dit personeel gegarandeerd op straat, aldus Kuij pers. Het hotel is in maart 1987 in gebruik genomen. Binnen het groot-hotelbedrijf is het gebruike lijk dat de eerste twee tot vijf jaar met verlies wordt gedraaid. Kuijpers zei het vreemd te vinden dat de NIB het faillissement al zo snel wil aanvragen. Volgens Kuij pers is dat des te opmerkelijker De belangrijkste financier van Hotel Oraixje, de Nationale Investe ringsbank (NIB) heeft eerder dit jaar de kredieten opgezegd. Aan het bedrijf is in oktober voorlopige surséance van betaling verleend. Volgens Kuijpers zijn de be windvoerders van plan dinsdag de vennootschap failliet te laten ver klaren en onmiddellijk daarop door te verkopen voor negentien miljoen gulden. Terwille van de NIB als eerste hypotheekhouder vindt dan een kapitaalsvernieti ging van dertien miljoen gulden plaats, aldus Kuijpers. Honderd vijftig andere crediteuren en hypo theekhouders worden dan in totaal voor dertien miljoen gulden gedu peerd. Kuijpers acht het noodzakelijk voor het voortbestaan van het hotel dat volgende week geen faillisse ment wordt uitgesproken maar dat de voorlopige surcéance wordt om gezet in een definitieve surcéance met een looptijd van achttien maanden. In die tijd zal het bedrijf proberen een definitieve betalings regeling te bereiken. De zaak dient op 20 december in de faillissementskamer van het Pa leis van Justitie in Den Haag. WADDINXVEEN (ANP) - De ge meenteraad van Waddinxveen heeft gisteravond tijdens een spoedvergadering in een motie de werknemers van NKF Kabel BV een bijdrage uit het gemeentelijk werkgelegenheidsfonds toege zegd. Een bedrag is niet genoemd, RIJSWIJK (GPD) - Werkgevers en werknemers in het wegvervoer hebben nog steeds geen akkoord bereikt over de cao voor volgend jaar. Maar acties lijken voorlopig ii "De kloof is kleiner geworden, maar er is nog een behoorlijk gat tussen wat zij bieden en wij eisen", zei onderhandelaar Van de Berg de Vervoersbond FNV. De de ijskast te zijn gezet, nu de partij- Vervoersbonden FNV en CNV ei- iets nader tot elkaar zijn geko men. De werkgevers zijn namelijk bereid de chauffeurs op de interna tionale transporten volgend jaar loonsverhoging te geven. Ze zien daarmee af van hun eerdere eis dat voor deze groep chauffeurs eerst een Europese raam-cao zou moe ten komen voordat over loonsver betering te onderhandelen viel. namelijk drie procent extra per 1 januari en drie procent in 1990. De werkgevers willen niet verder gaan dan 1 procent volgend jaar, extra geld voor de vut-premie en een procent een jaar later. Volgens een woordvoerder van de Ver voersbond CNV is het tussenbod geen eindbod en zit er zeker nog ruimte in de onderhandelingen. Verder is men het nog niet eens geworden over de invoering van een onregelmatigheidstoeslag van twee procent. De werkgevers wil len eventueel nadenken over deze eis van de bonden in ruil voor de vijf atv-dagen de vrachtwagen chauffeurs nu hebben. Werkgevers en werknemers zul len de huidige stand van zaken nu eerst aan hun achterban voorleg gen, om in januari weer verder te praten. FNV en CNV hebben dit weekeinde ledenvergaderingen ge pland. Oorspronkelijk hadden dje tot doel om acties in voor te bereiden. Nu echter volgen de maand verder wordt gepraat, gaat het er vooral om de mening van de leden te peilen over de stand van zaken op dit moment. Volgens FNV-onderhandelaar Wim van der Bergh zullen zijn le den het tussenbod verwerpen, maar hem waarschijnlijk wel toe stemming geven om verder te on derhandelen: "Er ligt nog een groot verschil in ons bod en hun bod, maar een aantal blokkades zijn wel uit de weg". maar te denken valt aan enige tien duizenden guldens zo deelde een woordvoerder van de gemeente Met deze bijdrage kan de onder nemingsraad zich door deskundi gen laten bij staan bij de bestrij ding van de voornemens van de di rectie om de Waddinxveense vesti ging met 520 arbeidsplaatsen te ontmantelen. NKF kabel wil de produktie van telecommunica- tiekabels concentereren in Delfzijl. Bij het bedrijf, waar in totaal 1500 mensen werken, is een reorganisa tie aangekondigd die 220 arbeids plaatsen kost. Dat zal tot gedwon gen ontslagen leiden. Onaanvaardbaar De gemeenteraad van Waddinx veen noemde de voornemens van NKF uit sociaal-maatschappelijk oogpunt onaanvaardbaar. Daar naast werd in de motie verontwaar diging uitgesproken over "de schrille tegenstelling tussen de aangekondigde ontslagen en de re cente uitbreiding en overplaatsing van personeel en de uitstekende bedrijfsresultaten". Economie kort Ahold Het detailhandelsconcern Ahold heeft in het derde kwartaal 8 pro cent mêer verdiend dan in dezelfde periode van 1987. Het resultaat na belastingen steeg van f32,9 miljoen tot f 35,6 miljoen. Het bestuur DEN HAAG - De streekvervoer- bedrijven zijn blij en boos. Blij dat minister Smit-Kroes hen in haar structuurschema Verkeer en Ver voer in de komende jaren een be langrijke taak heeft toebedeeld in het terugdringen van de fileproble- door Runa Hellinga handhaaft de eerder uitgesproken B°9S omdat ze <*aar n?u' verwachting dat de winst heel 1988 die van 1987 in geringe mate zal overtreffen. Netrail Netrail, de coöperatieve vereniging voor het vervoer van containers over de rails, heeft gisteren zijn 20.000ste container op een spoor wegwagon geplaatst. Met dit resul taat scoort Netrail een jaar na op richting vier keer zo goed als ver wacht. Oorzaak van het snelle suc ces is volgens directeur R. Spie- rings het toegenomen vertrouwen in het spoor. Pretpark Hongarije zal in 1993 als eerste land achter het IJzeren Gordijn een pretpark openen. Het amuse mentspark 'Fanniworld' zal in sa menwerking met een Oostenrijks bedrijf worden gebouwd en gaat zeker 140 miljoen gulden kosten, Oostenrijk zal het grootste deel van de kosten op zich nemen en krijgt 70 procent van het pretpark in han den. De Hongaarse staat draagt 40 welijks geld voor krijgen en het moeten zien te rooien met de cen ten die er zijn. Voorzitter G. Worm van de Vereniging van Streekver- voerbedrijven ESO zit vol plannen voor de toekomst. Maar dat kost meer geld dan nu beschikbaar is. Hij noemt de cijfers: tot 2010 krijgt het openbaar vervoer 12,4 miljard gulden. Daarvan gaat 400 miljoen naar het streekvervoer. En dat terwijl de bussen gezamenlijk op dit moment 380 miljoen reizi gers vervoeren en de trein 'maar' 200 miljoen. Een beetje scheve ver deling, vindt Worm, die aan de mi nister zo'n 700 miljoen heeft ge vraagd. Hij erkent dat de trein vanuit milieu-oogpunt de voorkeur heeft. Daar staat tegenover dat de bus veel flexibeler is in te zetten en dus aan een andere behoefte kan voldoen. Waar Worm zich vooral zorgen over maakt, is dat Smit-Kroes bin nen het streekvervoer een herver deling van gelden voorstaat. Ze wil de beschikbare middelen vooral in vesteren waar ze veel effect heb- lost. Kortom, de groene gebieden in het noorden en oosten van het land krijgen minder geld. Worm: "Dat zal een aanzienlijke verschra ling van de leefbaarheid in die stre ken betekenen". Oproepbussen Niet dat Worm alles wil houden als het is. De streekvervoerbedrij- ven zien zelf heel goed dat er op sommige lijnen iets moet gebeu ren. De bus die het grootste deel van de dag leeg langs de route suk kelt, moet verdwijnen. Daarvoor in de plaats pleit Worm voor onortho doxe verbindingen, waarbij de mo gelijkheden van taxi's (tegen tarief van een strippenkaart), oproepbus sen, kleine bussen en speciaal aan gepaste dienstregelingen moeten worden onderzocht. Het streekvervoer moet uiter aard een basisnet overeind houden r mensen die geen auto kunnen onderzoeken en de bezoekuren. Tussendoor hoeft er geen regelma tige dienst naar zo'n ziekenhuis te gaan. Op het personeelsvlak ziet Worm niet zoveel problemen kleven aan dergelijke onregelmatige diensten. Volgens hem zijn er steeds meer parttime-buschauffeurs. Vooral voor vrouwen kan een korte dienst 's ochtends of 's avonds een aan trekkelijke baan zijn. Bovendien zou hij wel iets voelen voor een parttime vut: "Buschauffeur is een zwaar beroep. De meesten komen al voor de vut in de wao terecht. Als mensen op jongere leeftijd al ge deeltelijk met de vut zouden kun nen gaan, zouden ze halve dagen kunnen werken en het langer vol houden". Spits Op kleine schaal werken de streek vervoermaatschappij en al speciale diensten. Een voorbeeld Streekvervoer wil aangepaste service bieden. of willen rijden. Voor hen moeten daarvan is de shuttlebus in Am- de verbindingen zodanig lopen, dat het openbaar vervoer een redelijk alternatief biedt. Daarnaast zal de bus zich in toe komst meer op bepaalde doelgroe pen gaan richten die een aangepas te service verlangen. Het woon werkverkeer bijvoorbeeld, waar voor alleen bij aanvang en beëindi ging van werktijd bussen nodig zijn. De schooljeugd, die ook een groot deel van de dag geen bus no dig heeft. Maar ook andere groe pen. Worm noemt als voorbeeld een buslijn naar een ziekenhuis. Daar concentreert zich de piek van in de infrastructuur, maar ook rui mere mogelijkheden van het streekvervoer binnen de stad. Een situatie zoals bijvoorbeeld in Rot terdam, waar het streekvervoer maar tot de stadsgrens mag komen en de passagiers daarna moeten overstappen op de stadslijnen, is zogenaamde volgens hem heel slecht. Het bete sterdam, waarbij de passagiers een uiterst luxe bus van hun ning naar hun werk worden voerd. Daarnaast hebben de bedrij ven plannen spitsbussen. Die rijden alleen spits. Door aanpassingen in de in frastructuur (rijden over de vlucht strook, vrije busbanen, speciale busdoorgangen en beïnvloeding bus moetl van stoplichten) moet het spitsbus- hun dorp sennet een snel alternatief voor de gewone bus, maar ook voor de in de file staande auto zijn. Wil de bus echt tot zijn recht ko- n, dan moet er ook ruimte kent voor de passagiers dat ze met de bus veel tijd verliezen. In zo'n geval wordt het erg verleidelijk om toch maar met de auto te gaan. "De de belangrijkste plekken in de stad brengen", meent hij. De streekvervoermaatschappij- en willen van hun kant meer in spanningen doen om van de bus Boonstra: "We hoorden in de loop van het jaar, dat zowel in het binnen- als in het buitenland be langstelling bestond voor Van Nel le. Zeker als het bedrijf naar het buitenland zou zijn gegaan, was de kans groot geweest dat de onderne ming zou worden opgesplitst". Bij Douwe Egberts is dat, zo verzekert Boonstra, niet aan de orde. "Ner gens is een tweede bedrijf te vin den als het onze, waar de produk- ten koffie, thee en tabak in één on derneming zijn gecombineerd. Wij garanderen dan ook dat Van Nelle niet wordt opgedeeld, wat voor de werkgelegenheid niet best zou zijn geweest". Bovendien, benadrukt de voor zitter van de raad van bestuur van Douwe Egberts, is Van Nelle ge woon 'een te mooi bedrijf om aan het buitenland te verkwanselen. "Het was slecht geweest, als een of andere company de kans had ge kregen avonturen met Van Nelle aan te gaan. Voor ons is Van Nelle een ideale partner, het begin van een periode van nieuw elan". Zijn collega van Van Nelle, drs. J. van Dijk, verklaart met veel min der woorden de hoge prijs die Dou we Egberts moet betalen. "Van Nelle zou het ook in het nieuwe Eu ropa van na 1992 best in z'n eentje hebben kunnen redden". Eigenlijk was het ook de be- drijfspolitiek van Van Nelle om al leen verder te gaan, nadat het in 1985 door het Amerikaanse con cern Nabisco Brands was verkocht aan een groep Nederlandse institu tionele beleggers. Volgend jaar zou Van Nelle zelfs naar de beurs gaan. "Maar", zegt Van Dijk, "dit bod was te mooi om naast ons neer te leggen". Douwe Egberts en Van Nelle hebben, zeker gezien de omvang van de transactie, snel zaken ge daan. Van Dijk: "Eind september klopte Douwe Egberts bij ons aan, in oktober en november hebben we wat oriënterend gepraat en pas de afgelopen paar weken zijn de contacten intensiever geworden en zijn we tot zaken gekomen". Met een omzet van 7 miljard gul den wordt de nieuwe combinatie naar Nederlandse begrippen een mammoetbedrijf. Maar na 1992 hoort ze op de nieuwe Europese markt zeker nog niet tot de echte grote. "Er zijn dan ook nog wel meer activiteiten op het terrein van overnemingen van ons te verwach ten", zegt Boonstra. "Maar nu doen we het voorlopig even kalm aan". De topman van Douwe Egberts ziet eigenlijk geen bedrijven in Ne derland, waarvoor zijn onderne ming nu nog belangstelling zou hebben. Suggesties om eens te gaan praten met zelfstandige voe dingsmiddelenbedrijven als CSM en Verkade verwerpt hij met kracht. „Als we wat doen, dan moe ten nieuwe bedrijven onze bestaan de know how versterken. We bege ven ons niet op branche-vreemd terrein". (archieffoto) comfort in de bus en stillere moto ren en minder uitstoot van roet en diesel zijn daarbij de hoofdpunten. Een moeilijk probleem voor de bedrijven blijven de diensten in dunbevolkte gebieden. Daar wordt op dit moment een minimum- dienst van drie bussen per dag ge hanteerd. Eigenlijk te weinig om de bus een goed alternatief te laten zijn, vindt Worm.-Juist in die stre ken zou dan ook veel creatiever met het streekvervoer moeten wor den omgegaan. Kleine bussen, op roepdiensten en taxi's als alterna tief voor een laatste rit laat op de avond zijn volgens hem goede mo gelijkheden. De passagier hoeft daar niets extra voor te betalen, want voor de busmaatschappij zou GRONINGEN - De belang stelling voor de 'aardgasbus' van de gemeente Groningen is zo groot, dat zelfs aan de vraag naar voorlichting over het pro ject bijna niet is te voldoen. In januari wordt in Groningen de eerste dieselbus in de stad om gebouwd op aardgas, later in 1989 worden wellicht alle bus sen op de routes buiten het stadshart omgebouwd. Andere vervoerbedrijven in het land (stad- en streekver voerders), de ministeries en particuliere vervoerbedrijven hebben grote belangstelling voor de Groninger aardgasbus. "Het is een groot succes", zegt de wethouder van vervoer die fcijn eerste doel al heeft bereikt: subsidies van de ministeries voor de financiering van het project zullen deze maand nog afkomen. Volgende week wordt bekend wat het gemeen telijke aandeel in de kosten zal worden. Ook andere vervoerbe drijven in het land financieren de Groninger proeven mee. Deze maand nog komen ver tegenwoordigers van enkele busmaatschappijen, ministe ries en particuliere vervoeron- dernemingen naar Groningen voor besprekingen. Volgens de verkeerswethouder is er sprake van een "landelijke trend". Ook Nederlandse wagen- en moto renbouwers hebben zich al bij het gemeentelijk Energiebe drijf gemeld voor informatie. Chemieprijs Dr. L.A.G.M. van den Broek (30) heeft gisteren in Weesp de MFR-Farmacochemie- prijs 1988 gekregen voor zijn on derzoek naar nieuwe geneesmid delen tegen tumoren en eventueel ook virussen en parasieten. Hij is in september aan de Katholieke Uni versiteit van Nijmegen op dit on derzoek gepromoveerd. De prijs

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7