Beschermde status voor 'Groene Hart' Korthals Altes haalt bakzeil in Kamer 'Noodverband' kan privacy bewaken Iets meer aandacht milieu in Vierde Nota Stropers krijgen vrij spel bij verdwijnen veldpolitie Geding tegen noodwet opvang vluchtelingen Aangeschoten chauffeur kan direct dokken 'Leerling moet sneller talen leren spreken' klant van de week torn westen kapsalon DEKER OW ZATERDAG 17 DECEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 ROTTERDAM/BREDA (GPD) - "Het is allemaal zo gemakkelijk. Je rijdt de polder in, schijnt even met je lamp en pang. Je hebt een haas te pakken. Zo doen ze het tegenwoor dig. Ze doen maar even de lamp aan, hè. Dan wordt het voor ons moeilijker om ze te vangen". Veld dienst-assistent Hans Kuijpers uit Zevenbergen heeft lol in het jagen op stropers, want zo kun je zijn nachtelijke ritten door de Hoek- sewaard wel noemen. Hij waakt over het wild, als wij met z'n allen slapen. Kuijpers is één van de ongeveer zestig leden van de veldpolitie in ons land, een vrij onbekende on dersteunende eenheid van de rijks- DEN HAAG (ANP/GPD) - De regering heeft vijf 'schone' gebieden aangewezen, waarin Se besch^mgtfnLTiSü'eu^z^ de kwaliteit van het milieu verder moet worden verbeterd of ten minste gehandhaafd. Het houden een waakzaam oogje in het gaat om het Groene Hart van Holland, Midden-Brabant, de Friese Veenweidegebieden, zeil naar Hora en fauna. Zij speuren het Drents plateau en Zuid-Limburg. Bij het Groene Hart staan het terugdringen van ge luidhinder, een betere waterkwaliteit en het bestrijden van versnippering centraal. illegale vuilstorten of die zonder vergunning fuiken zet ten of als hobbyist langs de water kant zitten. Dat blijkt uit de gisteren gevallen regeringsbeslissing over de vierde nota voor de ruimtelijke ordening. Daarin krijgt het milieu iets meer aandacht gekregen in het in maart verschenen plan. De golf van kri tiek van tal van organisaties op dit terrein heeft minister Nijpels (ruimtelijke ordening en milieu) er toe gebracht om voor bepaalde 'schone' delen van het (and milieu- beheersplannen aan te kondigen. De vierde nota ruimtelijke orde ning beschrijft de visie van de rege ring op hoe Nederland er over 25 jaar zou moeten uitzien. In dat beeld overheerst de gedachte dat de verdere 'inrichting' van Neder land voor een belangrijk deel moet worden bepaald door de economi sche ontwikkelingen. De rege ringsbeslissing 1 uitwerking van de commentaren op de oorspronkelijke nota van ne gen maanden geleden. Wijzigingen komen er nauwelijks in voor. Woningbouw Wat de woningbouw betreft heeft Nijpels een wijziging aangebracht die erin voorziet dat de provincie besturen van Utrecht, Noord-Hol land en Zuid-Holland een geza menlijk plan moeten maken voor nieuwbouw in de komende tien jaar. Tot 2000 moeten er in de Randstad nog zo'n half miljoen wo ningen-gebouwd. De drie provin cies moeten aangeven waar. De veldpolitie wordt bedreigd met opheffing als onderdeel van een grote bezuinigingsoperatie bij de rijkspolitie. Minister Korthals Altes (justitie) neemt komende maand een beslissing. Hij denkt 2,8 miljoen gulden te besparen door de veldpolitie, die deels bestaat uit po litiemensen en deels uit burger ambtenaren, weg te saneren. Plaat selijke korpsen moeten het werk van de velddienstassistenten over nemen maar naar verwachting zal daar geen tijd en geen menskracht voor zijn. De stropers lachen al in hun vuistje. Zeker in deze donkere da gen voor kerst lonkt de malse bout. Een haas brengt al gauw twee tien tjes op. Een patrijs, die simpelweg uit de boom (waar ze slapen) wordt geschoten, is goed voor ongeveer een tientje. Gevreesd wordt dat zonder veldpolitie de wildstand in een gebied als de Hoeksewaard snel zal zijn gereduceerd tot bijna nul. De veldpolitie beschikt over au tomobielen waarmee je nu niet di rect de jacht op stropers mee zou openen. De Subaru-stationwagen klinkt wat versleten maar volgens Kuijpers haalt 'ie makkelijk de 180 per uur. "Maar die lui hebben ook DEN HAAG (ANP) - De vluchte lingenorganisatie Eurasyl wil d^t DEN HAAG (ANP) - Op 1 janu ari gaat de regeling in waardoor automobilisten die met een alco holpromillage van tussen de 0,5 en 0,8 worden aangehouden, de zaak met 250 gulden kunnen schikken. Het gaat om een expe riment waartoe het openbaar mi nisterie in oktober heeft beslo ten. De schikking geldt alleen bij eenvoudige gevallen en niet bij aanrijdingen of gevallen waarbij minderjarigen zijn betrokken. Na een positieve ademanalyse- proef kan de verbalisant (de poli- tie-agent) de overtreder een on middellijke schikking aanbie den. Gaat die daar niet op in, dan treedt de oude OM-transactie in werking. De boete valt dan zoals gebrui kelijk aanmerkelijk hoger uit, al dus een woordvoerster van het ministerie van justitie. Dit expe riment past in het lik-op-stukbe- leid. de rechter de Eerste Kamer ver biedt het wetsvoorstel over de op vang van asielzoekers op Schiphol komende dinsdag te behandelen. De stichting heeft daartoe een kort geding aangespannen tegen de mi nister van justitie, diens staatsse cretaris en tegen de leden van de Tweede én Eerste Kamer. Het ge ding zal maandag in Haarlem die nen, zo heeft Eurasyl bekendge maakt. Eurasyl wil via de rechter af dwingen dat de Eerste Kamer de behandeling van het noodwetje zoals de Tweede Kamer dat don derdag aannam, uitstelt tot tenmin ste een week na het kerstreces. Dit omdat de spoedprocedure die nu gevolgd wordt tot onbehoorlijke wetgeving leidt. Alleen bij uitstel kan het parlement zich een goed oordeel vormen over de wet en kunnen belangenorganisaties hun deskundig advies geven, aldus de stichting. Eurasyl wijst in zijn dagvaarding onder meer op de troonrede waarin de koningin een zorgvuldige wet geving beloofde. "Deze belofte wordt nu direct al geschonden", al dus de stichting. bouw voor de huishoudens met midden-inkomens (40.000 tot 80.000 gulden per jaar), vindt Nij pels. De minister wil dat deze koopkrachtige bevolkingsgroep - nu vaak in forensenplaatsen - zich weer in de grote stad vestigt. Dat komt de lokale economie ten goe de. Nijpels schrijft in de nota dat "de bestuurskracht van de grote steden moet worden versterkt". De ministerraad heeft ook beslo ten Zwolle en Breda alsnog de sta tus te geven van stedelijk knoop punt. Steden die deze status heb ben krijgen voorrang bij uitbrei ding en verbetering van onder meer wegen, openbaar vervoer en onderwijs. De gemeenten die al waren aan gewezen als stedelijk knooppunt zijn Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Maast richt/Heerlen, Arnhem/Nijmegen, Enschede/Hengelo en Groningen. Zij hadden aangedrongen op grote selectiviteit bij het aanwijzen van dergelijke knooppunten. De be schikbare gelden zullen nu over meer gemeenten moeten worden verdeeld. Het kabinet heeft de wens van Utrecht om te worden aangewezen als centrum voor internationale za kelijke dienstverlening afgewezen. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag blijven de enige drie steden die die status krijgen. De belang rijkste verkeersroute van de Rand stad naar het noorden van het land, loopt in de toekomst door de pro vincie Flevoland. Rijksweg zes is hiervoor aangewezen. De verbin ding tussen het noorden en het zui den, zal via rijksweg 50 lopen, van Groningen naar Eindhoven. In een eerste reactie heeft de PvdA-fractie in de Tweede Kamer laten weten dat de vierde nota een "Winkel van Sinkel geworden waar alles te koop is maar het prijskaart je ontbreekt". De PvdA spreekt over "een optelsom van bood schappenlijsten". De oppositiepar tij vraagt zich af of de grootse per spectieven die het kabinet schetst verenigbaar zijn met de dwingende noodzaak van een verantwoord milieubeleid. Het landbouwbeleid is volgens de socialisten volstrekt onvoldoen de belicht, het milieubeleid onder belicht. Aan openluchtrecreatie en toerisme wordt te weinig aandacht gegeven. snelle auto's. Wij jagen nu al bijna twee jaar op stropers in een Ren ault 20 die ons steeds te snel af zijn. Grote jongens. Die laden hier rus tig enkele tientallen hazen in en verkopen die door". Adjudant Pieter de Jongh, groepscommandant van de Veld politie Breda, schudt het hoofd: "Als er bezuinigd moet worden, okee. Ik wil bijvoorbeeld best twee van mijn mannen inleveren. Daar mee zou ik kunnen leven. Maar op heffen? Wij hebben een duidelijke taak die niet kan worden overgeno men omdat daar bij andere onder delen geen tijd voor is". "Er blijft van het wild niets over als er helemaal geen controle op stropen is. En zo zijn er nog tal van zaken: controle van de vuurwapen- wet, opsporen van milieudelicten, illegale mestlozingen noem maar op. Dat zijn zaken waar ontzettend veel tijd in gaat zitten. Dat kunnen de plaatselijke korpsen niet over nemen", aldüs De Jongh. Afscheid generaal Huyser VALKENBURG Generaal G.L.J. Huyser heeft gisteren de functie van chef defensiestaf over gedragen zijn opvolger, ge neraal P.J. de Graaff (rechts). Minister Bolkes- tein (defensie) overhandigde de scheidende gene raal tijdens de af scheidsreceptie op marinevlieg kamp Valken burg de onder scheiding van Grootofficier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. DEN HAAG (ANP) - De gewone scholen kunnen nooit voorzien in de behoefte aan goede beheersing de moderne vreemde talen. Leerlingen moeten daarom leren snel vreemde talen in zich op te ne men. Zij zouden ook uit meer talen moeten kunnen kiezen, maar dan niet in alle gevallen alle onderdelen behoeven te bestuderen. Deze suggesties deed staatsse cretaris Ginjaar-Maas van onder wijs in een bijeenkomst op het mi nisterie van buitenlandse zaken over vreemde talen in het voortge zet onderwijs. De minister meent dat van de ene taal bijvoorbeeld spreek- en schrijfvaardigheid en li teratuur gekozen kunnen worden en van één of meer andere talen al leen de leesvaardigheid. Om het rendement van het taal onderwijs te vergroten wil de staatssecretaris de huidige wette lijke voorschriften voor wekelijkse lessen vervangen door jaarlijkse lessen. Dat geeft scholen de moge lijkheid in hun rooster bepaalde taaionderdelen compacter aan te bieden. Ginjaar-Maas wees er op dat ge zien de beperkingen van het exa menpakket het leren van nog meer vreemde talen problemen geeft. Toch moet het volgens haar moge lijk zijn te voorzien in de dringende behoefte die bedrijfsleven, over heid en internationale organisaties hebben aan een grotere vaardig heid in meer moderne vreemde ta- Mogelijk toch sofinummer in januari ADVERTENTIE Binnenland kort Buitenlanders Niet-Nederlanders mogen in de di rectie van de Nederlandse Spoor wegen, het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank, de Sociaal eco nomische Raad, een produkt- schap, de Sociale Verzekerings raad en in een huurcommissie. Het kabinet heeft hier toe besloten op voorstel van minister Van Dijk (binnenlandse zaken). Hij zendt een wetsvoorstel voor advies naar de Raad van State. Studiebeurs Ongeveer 15.000 studenten en leer lingen van het voortgezet onder wijs ontvangen volgende week een laatste aanmaning om binnen der tig dagen een schoolverklaring, een collegekaart of het inschrij- vingsbewijs voor de studiejaren 1987/88 en 1988/89 in te sturen. Het gaat om studerenden die een stu diebeurs krijgen. Laten zij verder niets van zich horen dan vervalt hun recht op studiefinanciering met terugwerkende kracht tot 1 september 1987. Huygensprijs De schrijver/dichter Jacques Ha melink heeft in Den Haag de Con- stantijn Huygensprijs in ontvangst centrum genomen. De Jan Campertprijs werd uitgereikt aan H.H. ter Balkt voor zijn dichtbundel 'Aardes Deu ren', terwijl Hermine de Graaf de F. Bordewijkprijs kreeg voor haar verhalenbundel 'Aanklacht tegen Onbekend". Burgemeeester Ha- vermans heeft de prijzen uitge reikt. wassen, knippen OQ50 heren vanaf éCm^Jg Peter Kats. Alphen a/d Rijn. Student HTS confectie. Wij zitten altijd op een lijn. De enig goede. leklen: breestraai 45. lel 071-132947 oegstgeest: wiihelmmapark i.tel 071-174270 alphen a/d rijn: raadhuisstraat 156, tel 01720-73848 DEN HAAG (ANP) - Een 'nood verband' om de privacy van vijf miljoen burgers die een sofinum mer krijgen te waarborgen is tech nisch mogelijk. Dit is nodig tot de Wet op de Persoonsregistratie van kracht is. De Sociale Verzekerings raad (SVR) neemt hierover woens dag een besluit, afhankelijk van de OUWERKERK NAAR ZAAN STAD Burgemeester drs. H.G. Ouwerkerk van Emmen wordt bur gemeester in Zaanstad. Ouwerkerk volgt drs. A.J. Lems op. Hij krijgt in Zaanstad een kleine 130.000 in woners onder zich, in Emmen had hij er ruim 90.000. Ouwerkerk was van 1976 tot 1982 was hij burge meester van Lekkerkerk, waar hij in 1980 werd geconfronteerd met het eerste grote gifschandaal in ons land. Een hele woonwijk bleek ge bouwd op gifgrond. vraag of de Eerste Kamer bereid is alsnog via een spoedprocedure het sofinummer in te voeren op 1 janu ari 1989. Zo ja, dan zal de SVR zorgen dat er op die datum een tijdelijk priva cyreglement is voor de bedrijfsver enigingen die gegevens van alle premiebetalers gaan registreren. Het gaat om de registratie van on der meer het arbeidsverleden van werknemers, met het oog op hun aanspraken op werkloosheidsuit keringen. Tot dusver beschikken de bedrijfsverenigingen alleen over gegevens van mensen die al een uitkering hebben. De SVR, woordvoerders van di verse fracties in de Eerste Kamer en de top van het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid hebben afgelopen donderdag de koppen bij elkaar gestoken. Staats secretaris De Graaf (sociale zaken) drong er toen bij de senatoren op aan om het sofinummer niet uit te stellen tot de Wet op de Persoons registratie, waarin de privacybe scherming is geregeld, van kracht is. De behandeling van die wet is geagendeerd voor eind januari. Een bijkomend probleem is wel dat essentiële onderdelen van die wet pas een half jaar na plaatsing van de wet in het Staatsblad in gaan. De SVR besloot daarop om nog niet toe te zeggen dat het noodver band er zal komen. De raad wacht af wat de Eerste Kamer wil. De Eer ste Kamer zal komende week dins dag bekijken of zij alsnog kan in stemmen met een verzoek De Graaf (sociale zaken) om het debat niet uit te stellen tot 24 januari. Er is in theorie een mogelijkheid om dinsdag het debat voor te bereiden en het woensdag, inclusief stem mingen, af te ronden. Het is de vraag of de-senioren op grond van de mededelingen van de SVR over hun bezwaar ten aanzien van de privacybescherming kunnen heen stappen. ADVERTENTIE DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft deze week ternauwernood voorkomen dat minister Korthals Altes (justitie) onder het mom van een noodprocedure een belangrijk deel van het asielbeleid wijzigde. Er was echter heel wat politiek ge weld nodig voordat de minister zwichtte. door Henri Kruithof Verontreinigd De Eemsmond ten noordoosten van de provincie Groningen is ern stig verontreinigd met olie. Die conclusie trekken de milieu-orga nisaties Reinwater en de werk groep Eemsmond van de Wadden vereniging in een onderzoeksrap port over de kwaliteit van het water in de Eems. Diverse bedrijven zou den de Eems verontreinigen met hun afvalwater, waarin gechloreer de koolwaterstoffen en zware me- Het begon allemaal met een uit spraak van de Hoge Raad, vorige week vrijdag. Het hoogste rechts college bepaalde dat het opvang- asielzoekers op Schiphol-Oost te veel leek op een gevangenis en dat er daarom spra ke was van onrechtmatige vrij heidsberoving. Afzonderlijke wet geving bleek nodig om aan het op vangcentrum op Schiphol alsnog een wettelijke basis te geven. Minister Korthals Altes had daar niet veel tijd voor nodig. Op zijn de partement was al een wetsontwerp in voorbereiding, al had dat een veel bredere strekking dan alleen de opvang op Schiphol. Korthals de bewindsman vast Korthals Altes: wetsontwerp tot op het bot uitgekleed. (foto gpd> Altes dacht dat voorstel wel snel door de procedures te kunnen jagen. woordvoerders van de regerings partijen. Zij zegden de minister toe de spoedprocedure te zullen De Raad van State kreeg het meewerken, zonder overigens het wetsontwerp maandagmorgen stuurde het aan het eind zelfde middag met commentaar te rug. Een ongekend snelle procedu- wetsontwerp te kennen. De minister dacht hiermee zich ook van de steun van de regerings fracties en daarmee van een meer- re. Om er zeker van te zijn dat de derheid van de Tweede Kamer te Tweede Kamer het wetsontwerp hebben verzekerd voor het wets- ook nog deze week zou behandelen ontwero. maar dat hWk- PPn micro- van het wetsontwerp. Het regelde veel meer dan alleen maar de op vang op Schiphol. Zo probeerde Korthals Altes 'en passant' te regelen dat er ook op vangcentra voor asielzoekers aan de grens met Duitsland zouden kunnen worden geopend. Boven dien wilde de bewindsman ont vluchting uit een opvangcentrum strafbaar stellen. Zelfs ontsnap ping uit een echte gevangenis is in ons land niet strafbaar, en er is ook niemand die dat strafbaar wil stel len. Tenslotte wilde de bewinds man de gelegenheid aangrijpen om te regelen dat de kosten van hun opvang op de asielzoekers zelf kun nen worden verhaald. Al die plannen gingen niet alleen de oppositie, die het wetsontwerp helemaal niet zo snel wilde behan delen, maar ook de regeringspartij en veel te ver. Op zichzelf is een noodprocedure al iets bijzonders. De regering mag blij zijn dat zij de Raad van State en het parlement zover krijgt mee te werken aan zo'n haastige behandeling. Het is echter verwerpelijk wan neer de regering probeert langs de weg van een noodprocedure aller lei andere wensen meteen maar even te regelen. Korthals Altes ont kende weliswaar dat dat de opzet is geweest, maar als dat werkelijk zo is, waarom heeft hij zich dan niet beperkt tot de regeling van de op vang op Schiphol-Oost? Te meer daar het kabinet een algemene Het PSP-kamerlid Andrée van Es citeerde uit de Troonrede van afgelopen september. Daar liet het kabinet de Koningin de wens uit spreken dat de wetgeving zorgvul dig zou geschieden. "Het vertrou wen van de burger in het functio neren van wetgeving en bestuur moet worden versterkt door zorg vuldigheid en rechtszekerheid te bevorderen", beloofde het staats hoofd namens de ministers. Iedereen dacht aan de studiefi nancieringswet van minister Deet- man (onderwijs), die door de rech ter gedeeltelijk buiten werking is gesteld, omdat de wet in strijd was met beginselen van rechtsbescher ming. Maar ook andere bewindslie den konden zich de vermaning aantrekken. Het PSP-Kamerlid Van Es vond dat het kabinet met de noodproce dure voor de asielzoekers opnieuw de zorgvuldigheid van wetgeving aan zijn laars lapte. De gehele Tweede Kamer was het met haar eens en stak er uiteindelijk een stokje Voor. Tot grote woede van de minister werd zijn wetsontwerp tot op het bot uitgekleed. Alle extra's die hij door-de Kamer had willen ja ren werden verwijderd. De Tweede Kamer deed in deze laatste week voor de kerstvakantie, waarvoor zij is ingehuurd. Zij con troleerde de regering en zorgde als mede-verantwoordelijke voor de wetgeving, dat de regels zorgvul dig worden opgesteld. Juist een bij B blikt vooruit op de itrends van 1989. De nieuwste kollekties bijzonder belicht In onze kerstshow maakt u kennis met het veelbelovende wonen van volgend jaar. De nieuwste woontrends staan nu al in onze feestelijk versierde showrooms. Tot ziens op onze sfeervolle kerst-meubelshow. BAALflEBOEN -19 - KATVAJK AMBACHTSWEG19 THJEF00N 01718-20 300 BAALBEBGEN IfiDERDOflP MEUBELPLEIN 7

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3