'Moskou buit de ramp uit' 'Ze proberen het Armeense nationalisme de nek om te draaien' ZATERDAG 17 DECEMBER 1988 E HM |^^^^^^BIJWG^AjniE^EIDSCH/ALPHEN^AGB^D PAGINA 21 Op donderdag, acht etmalen na de ramp, waren er 21.775 slachtof fers geborgen maar hield men toch vast aan de prognose dat er uiteindelijk 55.000 doden te be treuren zullen zijn. Dat betekent op z'n minst dat er nog ruim 30.000 mensen onder het puin la gen op dat moment, van wie men aannam dat ze het niet hadden overleefd en dat ook niet meer zouden doen. door Alexander Münninghoff Kon men daar in Moskou zo zeker van zijn? Op donderdag werd er bijvoor beeld in Spitak nog met man en macht gewerkt bij de ruïnes van de plaatselijke textielfabriek, omdat op eens bleek dat daar nog een paar hon derd mensen in leven waren geble ven. Dat was misschien een toevals treffer. Maar dan nog is niet duidelijk waarom Moskou eerst dagenlang be weerde dat er 45000 slachtoffers zou den zijn, en na het weekeinde dat aan tal opeens met tienduizend verhoog de. Of misschien is dat wel duidelijk. Men zal zich herinneren dat uit Arme nië al spoedig de roep om zware hijs kranen en graafmachines klonk. Op zaterdag kondigden de autoriteiten in Moskou aan, dat vanaf zondag van dat soort hulpmiddelen in het gebied aanwezig zouden zijn. Maandag zag je nog steeds mensen met hun blote handen in de steenmassa's rondwroe- ten en pas op diezelfde dag werd door de USSR in het buitenland het ver zoek gedeponeerd om zware tech niek, waaronder ook machines die grote steenklompen kunnen verpul veren en door zware metalen .platen kunnen snijden. Met andere woor den: men was er niet in geslaagd zelf voor dat soort materiaal te zorgen. En dat werd vertaald in het pessimisti scher cijfer dat de Sovjetoverheid toen noemde. Hamvraag Wie was ervoor verantwoordelijk dat die kranen niet in Spitak en Lenina- kan arriveerden? Dat wordt de ham vraag voor de toekomst, als het stof is neergedaald. Vooralsnog stellen we vast dat het leger met de taak van de aanvoer werc| belast en dat premier Ryzjkov woensdag op een persconfe rentie in het rampgebied stelde, dat het leger 'niet slecht' had gewerkt. Dat is allerminst een compliment in een situatie waarin al- gauw loftuitin gen omtrent heldenmoed en patriotti sche opofferingsgezindheid vallen. Uit militaire kringen kwam het weerwoord dat de luchtstrijdkrach ten van de Rode Armee weliswaar over zeer veel vliegtuigen beschikken die ook in staat zijn om kranen en der gelijke te vervoeren, maar dat Arme nië niet over vliegvelden beschikt met voldoende capaciteit om al die toestellen te verwerken. Echter, de vraag waarom er niet terstond militai re transporthelikopters zyn ingezet, die zijn gemaakt om zware tanks op het slagveld te droppen, is nog steeds niet beantwoord. Ook zijn er niet meteen helikopters uitgestuurd om verkenningsvluchten te maken in de bergen in de regio, waar 117 dorpen liggen. Pas donder dag immers werd duidelijk dat er daarvan 48 waren verwoest en niet 28, zoals eerst werd gezegd. Dat wil zeg gen: pas op maandagochtend, vijf et malen na de beving. Dat hoorden we die avond van een openhartige premier Ryzjkov, die to taal ontredderde dorpelingen toe sprak met de woorden: "Nu gaan we alle aandacht op jullie richten". Het was bedoeld als opbeurend woord, maar het is de vraag of het ook zo is overgekomen. Verbitterde Armeense vrienden in Moskou belden me op na de journaaluitzending: "Heb je ge hoord wat Ryzjkov gezegd heeft? Ze hebben al die mensen in de bergen ge woon dagenlang aan hun lot overgela ten". Razend In een adem dient gezegd dat Ryzj kov, met in zijn spoor de somber kij kende bullebakken Sljoenjkov en Ja- zov, een zeer energieke en betrokken indruk maakt. Hij werd voor het oog van de staatscamera spontaan razend toen iemand hem vertelde dat een vrachtwagenchauffeur had gewei gerd om zijn lading hulpgoederen af te geven omdat er niemand het regu kon tekenen de' gehele dorpslei ding was immers omgekomen. "Het is voor het eerst dat we een zo hoge van het Politburo van zo nabij mee maken", zei een Russische vriendin, "En het is bijna grappig om te zien dat hij net zo'n mens is als wij. Ik bedoel, ik zou ook ontploft zijn als ze me zo'n verhaal hadden verteld". Ook de allerhoogste van het Polit buro, president en partijleider Mi- chail Sergejevitsj Gorbatsjov, werd kwaad tijdens een tv-uitzending, maar het is de vraag of hij daarmee sympathie heeft verworven. In Arme nië in elk geval niet. Kennissen in de hoofdstad Jerevan meldden me dat de uitval van Gorbatsjov zondag avond op het vliegveld van Zvartnots tegen de 'Demagogen, avonturisten en corrupte lieden' die de ramp willen misbruiken voor hun eigen doelein- "Aardbeving en chaos zijn synoniemen. Hoe wilt u dat wij daar in dat afgelegen rampgebied een - twee - drie orde op zaken stellen?" De stem van de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou klinkt vermoeid en geïrriteerd. Voor het argument dat je na een week toch wel enige coördinatie in Armenië had mogen verwachten heeft hij geen belangstelling, getuige het feit dat hij de hoorn op de haak gooit. De indruk bestaat dat de catastrofe het crisiscentrum uit de hand is gelopen. Zelf ben ik niet in de getroffen streek rond de plaatsen Spitak, Leninakan en Kirovakan geweest want uiteindelijk zit 'Niderlandy' in het Russische alfabet tussen Nepal en Portugal, wat bij dit soort gelegenheden wel ongeveer de positie op de prioriteitenlijst van de Sovjets weergeeft. Het betekent dat ik geen ooggetuigeverslag kan brengen van de vreselijke ellende ter plaatse. Wel kunnen we, nu oog en oor enigszins gewend zijn geraakt aan de dramatiek van de verhalen uit de puinhopen, proberen een paar conclusies te trekken uit het onoverzichtelijke, monsterlijke geheel. den en 'valse geruchten verspreiden die tweedracht onder de bevolking zaaien' onder het Armeense volk zeer slecht is gevallen. Gorbatsjov zegde de wacht a het Karabach Komitee, waarvan Mos kou vindt dat het uit volksmenners bestaat die directe connecties hebben met de Armeense maffia en corrupte figuren in partij en regering in dat land. In de optiek van het Kremlin, zo is bij herhaling gebleken, wordt de hele affaire rond de betwiste enclave Nagorno Karabach door deze lieden kunstmatig opgeklopt om het nog uit de tijd van Brezjnev daterende cor- ruptienet in Armenië te beschermen tegen een deugdelijke schoonmaak beurt door de centrale perestrojka- overheid. Gorbatsjov nam ze genadeloos op de korrel en sprak van 'zwarthemden, withemden en baardige lieden' die volgens hem de volksvertegenwoor diging en de regering van Armenië r hun hand proberen te zetten. Met die baarden had de Sovjetleider beter niet kunnen zeg gen. "Dat hij hier komt om ons de les te lezen over Nagorno Karabach is al heel ontactisch", zei een lerares uit Jerevan door de telefoon, "maar dat hij niet weet dat elke Armeniër vanaf woensdag zijn baard heeft laten staan als teken van rouw, zoals dat bij van oudsher gebruikelijk is, dat is zonder meer een belediging. Ik be doel, wat komt die man hier zoeken als hij zich niet eens behoorlijk laat in formeren? Het is nu voor iedereen wel perfect duidelijk geworden, dat Gor batsjov zich au fond niets aan ons ge legen laat liggen". Schandaal Op diezelfde zondag werden in Jere van vijf leden van het Karabach Ko mitee gearresteerd en meteen veroor deeld tot dertig dagen hechtenis. Snelrecht dat sinds kort per decreet mogelijk is geworden in Armenië en het vijandig gezinde Azerbsjdzjan. Om die reden zei de episcoop tiran van de Armeense kerk in Moskou dan ook dat hij die arrestatie goedkeurde. "Want nu kunnen ook de ophitsers in Bakoe worden opgepakt", was zijn mening. Het was ronduit pijnlijk te merken hoe besmuikt de kerkelijke leider in het Moskouse filiaal de mening de Armeense gelovigen in het land zelf probeerde weer te geven. Want diezelfde kennissen zeiden over de te lefoon: "dat die vijf zijn opgepakt is een enorm schandaal en iedereen is daar vreselijk kwaad om. Want het Karabach Komitee was in de eerste dagen juist de enige instantie die iets van organisatie kon aanbrengen in de hulpverlening aan het gebied. De par tij en de overheid hier in Armenië wa ren totaal de kluts kwijt en de chaos werd met het uur groter. Maar kenne lijk proberen ze in Moskou zelf de ramp te gebruiken om meteen met al lerlei voorwendsels de nationalisti sche stroming in ons land de nek om te draaien. En reken maar, dat ze dat niet zal lukken". Inderdaad was er in eerdere officië le mededelingen een keer gezegd dat het Karabach Komitee geprobeerd zou hebben "het initiatief naar zich toe te trekken". Een mededeling die ons in Moskou verbaasde wat kon daar immers slecht aan zijn - en die nadien ook niet meer is herhaald.. Wel kwam de militaire commandant van de veiligheidstroepen later deze week met de mededeling, dat het Komitee op wagons en vrachtwagens met hulpgoederen 'een stempel' zou heb ben gezet, dat het hier goederen na mens het Karabach Komitee betrof. Dat noemde hy als voorbeeld van hun slechte, anti- regeringsgezinde instel ling. Maar informanten uit Jerevan houden het er op dat Moskou van meet af aan heeft geprobeerd de na tionalisten de genadeslag toe te bren gen. Het gearresteerde vijftal wordt omschreven als "door en door fat soenlijke lieden die groot respect on der de bevolking genieten". Eén lichaam Vanuit de, gezien het vreselijke dra ma wat steriele, observatiepost Mos kou krijg je misschien wel een betere kijk op de manier waarop de media en de grote landelijke dagbladen de ramp presenteren. Zou deze verslag gever in Armenië gezeten hebben bij vrienden, dan zou zijn blik wellicht ook wat meer door emoties zijn ver- Een slachtoffer van de aardbeving wordt in weggedragen in een geïmproviseerde doodskist. Familieleed is een dagelijks tafereel in het getroffen gebied. troebeld bij het zien van de journaal beelden die nu al dagenlang met re portages uit Estland, Siberië, Molda vië, Toerkmenistan en noem maar op laten zien hoe eensgezind het 'hele grote Sovjetvolk' hulp biedt aan het 'Armeense broedervolk'. En dat alles onder het motto 'jullie leed is ons leed, wy zijn allen leden van één li chaam". De werkelijke boodschap ontgaat niemand: nationalisme maakt in de Unie van Socialistische Sovjet Republieken geen kans. De staatscamera heeft weinig ellen de uit het gebied zelf laten zien, in be slag genomen als ze kennelijk werd door de verplichting om toch vooral de energieke Ryzjkov en diens partij commissie voor het voetlicht te halen. Veel is er verzwegen op de buis, zo verzekeren mij diverse bronnen uit Jerevan. Bijvoorbeeld het feit dat de allereerste hulp uit Georgië kwam, en niet uit Azerbajdzjan, zoals de eerste dag van de ramp pathetisch werd ge meld. Het is ronduit misselijkmakend om nu, ruim een week na dato, de zoetelij ke verhalen te lezen dat de Azerbsyd- jyanen 'meteen begrepen dat het nu niet het moment was om zich te ver liezen in twisten en als eerste hun broederhulp naar het ongelukkige Ar menië' hadden gestuurd. "Niets van aan", melden veront waardigde telefoonstemmen my uit Armenië. En men vertelt van de trein hulpgoederen die vanuit Bakoe, de hoofdstad van de vijand, ten slotte in Jerevan aankwam met ingegooide ruiten, de gruwelijke tekst 'lang leve de aardbeving' op de flanken en met als inhoud voornamelijk vuile, be smeurde kledingstukken. Inmiddels is men in de pers en de media opgehouden met het doorha meren op deze fictieve 'schok van ver broedering', vooral nadat de Pravda geheel waarheidsgetrouw schreef dat er uit Aazerbajdzjan felicitatietele grammen vanwege de aardbeving wa ren verstuurd naar vooraanstaande Armeense nationale leiders als de schrijfster Sylvia Kapoetikjan, en dat er in menig Azerbajdzjaans dorp feest gevierd was in verband met de cata strofe. Cynisme heeft on aanbod Bakoec Dit onvoorstelbare cynisme maakt ook meer dan duidelijk, dat geen Ar- r ook maar over gepiekerd in te gaan op het formele an de republieksregering in i daklozen onder te brengen sanatoria langs de Azerbajdzjaanse kusten aan de Kaspische zee. Een ge geven dat ook breed werd uitgemeten in de eerste ramp verslagen. "Ik geloof dat ik nog liever zelfmoord zou plegen dan me naar Azerbsjdzjan te laten af voeren", gaf een Jerevanse kennis als niet mis te verstaan commentaar. In het verlengde hiervan ligt ook het rampzalige feit dat ondanks de aardbeving en het niet geheel uit te sluiten gevaar van nieuwe bevingen de stroom vluchtelingen de laatste dagen niet is afgenomen. Van beide kanten: Armeniërs ontvluchten Azer bsjdzjan, Azeris vertrekken uit Arme nië. Iedereen zoekt zyn thuisland op. En dat ondanks de bezwering van Gorbatsjov dat die stroom moet op houden, dat iedereen juist moet te rugkeren naar de plek waar hij jaren lang heeft gewoond en dat het leger de mensen zal beschermen. "Dat ver haal", zo zei mij een Armeniër die tot voor enkele maanden nog in Azer bsjdzjan woonde tot daar de anti-Ar meense pogrom van februari losbar ste, "dat sprookje gelooft niemand meer". Het zijn dreigende tonen die op de achtergrond spelen en zelfs door de ernstigste aardbeving sinds duizend jaar in dit gebied niet geheel over stemd konden worden. En ongetwij feld zullen ze straks, als de chaos is opgeruimd en het leven weer min of meer zyn normale gang herneemt, weer de boventoon gaan spelen. De bovenomschreven gebeurtenissen hebben de verbittering by de Arme niërs alleen maar groter gemaakt. Hoe lang het gaat duren voor er iets van coördinatie zal zijn aangebracht in het rampgebied durft niemand te zeggen. Nu is het nog zo dat duizen den daklozen nadat ze hun doden hebben gevonden en begraven, op ei gen houtje vertrekken. Maar een be trekkelijk klein deel van hen stapt in een overheidsbus of vliegtuig dat een sanatorium in het bevriende Georgië of een of ander kuuroord in Kras nodar of Stavropol in de Russische re publiek als eindbestemming heeft. De meesten gaan naar de stad die zy als hun Armeense hoofdstad onvoor waardelijk zijn toegedaan: Jerevan. Onderweg, zo melden onafhankelijke bronnen, komen zij kolonnes met hulpgoederen en voedsel tegen die voor hen bestemd zijn maar nu, door de hopeloos achter lopende organisa tie, naar het rampgebied worden gedi rigeerd. Rust Het zal ze weinig kunnen schelen. Voor velen is het leven, dat toch al niet gemakkelijk was, in een verplet terende slag totaal verduisterd. Wat ze nodig hebben is rust en zorg in een omgeving die hun leed tot in de vezels kan meevoelen en het is duidelijk dat voor deze mensen uit een afgele gen gebied waarin de kennis van de Russische taal geen gemeengoed was, woorden van troost nauwelijks buiten Armenië gevonden kunnen worden. Nog een keer terug naar de falende organisatie. Premier Ryzjkov heeft in middels de Armeense autoriteiten hiervan de schuld gegeven en minis ter van gezondheid Tsjazov zou ge zegd hebben, dat het systeem van burgerverdediging ("gra^jdansluya oborona", te vergelyken met onze BB van indertijd) zyn onvermogen nu wel overduidelijk heeft bewezen. Vanuit Moskou kan een correspon dent niet het totale spectrum van de ramp.overzien. Maar als het om coör dinatie van de hulpverlening gaat kan wel worden verwezen naar een offi ciéél bericht in de Pravda van 8 de cember, daags na de beving dus, waarin staat: "Voor de coördinatie van het werk op landelijke schaal ter liquidering van de gevolgen van de aardbeving in de socialistische Sovjet republiek Armenië en voor het verle nen van hulp aan de slachtoffers is een commissie gevormd van het Po litburo van het Centraal Comité van de communistische party van de Sov jetunie met aan het hoofd het Polit- burolid en voorzitter van de minister raad. Ryzjkov". Als verdere leden worden genoemd Sljoeiykov, defen sieminister Jazov en de heren Batalin en Voronin, vice-voorzitter van de mi nisterraad. "De commissie is aan het werk ge gaan", besluit de Pravda. Maar mis schien was het een onmenselijke en dus onmogelijke taak.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21